Испечати | Затвори го прозорот

Зошто Исус бил распнат?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19119
Датум на принтање: 03.Мај.2024 во 05:48
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Зошто Исус бил распнат?
Постирано од: zambija
Наслов: Зошто Исус бил распнат?
Датум на внесување: 19.Мај.2009 во 23:54
Dali nekoj svati zosto Isus bil raspnat i potoa voskresnal?
Ima li smisla toa deka voskresnal,ili bil samo raspnat i potoa pocinal?
Vase mislenje!



Коментари:
Постирано од: spiros
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 00:45
Originally posted by zambija zambija напиша:

Dali nekoj svati zosto Isus bil raspnat i potoa voskresnal?


За да нё спаси, разнежувајќи ги нашите тврди срца, очи и уши за чудесната моќ на Оној што е Вечна ЉУБОВ!


Originally posted by zambija zambija напиша:

Ima li smisla toa deka voskresnal,ili bil samo raspnat i potoa pocinal?
Vase mislenje!


Твоето сугеративно прашање подсетува на она Фаустовото (од Гете): „(Радостната) Вестта добро ја слушам, но ми недостасува верата!

Ако читаш понатаму во Фауст, мислам дека ќе наидеш на стиховите кои ќе ти ја отворат смислата!

Поздрав




       


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 01:26
Исус бил распнат како жртва за нашите гревови, за да не спаси од нив, за да не оправда пред Бог и за да ни обезбеди живот вечен.
Без Христовото распетие, залудно ќе беше Неговото доаѓање на земјава. Тоа беше целта на Христовата мисија на Земјата. Ако Христос го заобиколеше крстот и понатаму ќе бевме заробени во нашите гревови и ќе умревме во нив, непомирено со Бог.
Но Христос беше распнат на крстот и умре за нашите гревови. И не само тоа. Тој воскресна од мртвите, ја победи смртта и со тоа ни обезбеди живот вечен, на нас кои веруваме во Него и се поистоветуваме со Неговото дело на Голготскиот крст.
Велики петок - Најголемата љубовна драма во историјата на човештвото! Христос толку не возљуби што го даде Својот живот за нас големо%20гушкањељубов


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 01:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Исус бил распнат како жртва за нашите гревови, за да не спаси од нив, за да не оправда пред Бог и за да ни обезбеди живот вечен.
Без Христовото распетие, залудно ќе беше Неговото доаѓање на земјава. Тоа беше целта на Христовата мисија на Земјата. Ако Христос го заобиколеше крстот и понатаму ќе бевме заробени во нашите гревови и ќе умревме во нив, непомирено со Бог.
Но Христос беше распнат на крстот и умре за нашите гревови. И не само тоа. Тој воскресна од мртвите, ја победи смртта и со тоа ни обезбеди живот вечен, на нас кои веруваме во Него и се поистоветуваме со Неговото дело на Голготскиот крст.
Велики петок - Најголемата љубовна драма во историјата на човештвото! Христос толку не возљуби што го даде Својот живот за нас големо%20гушкањељубов


ве обожавам големо%20гушкањеова ретко кој може да го склепасреќа
гушкаааааааааааааа

пс   дури три пати го прочитав



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 05:30
anakine, EvAngelos dade odgovor na postavenoto prashanje spored Hiristijanskoto veruvanje. Toa ne e negovo "sklepuvanje" tuku e sushtinata na Hristijanstvoto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 11:07

За да нё спаси, разнежувајќи ги нашите тврди срца, очи и уши за чудесната моќ на Оној што е Вечна ЉУБОВ!


Да, точно, само што Муслиманиве тоа го претставуваат како голема лага на Сатаната.

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 14:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

anakine, EvAngelos dade odgovor na postavenoto prashanje spored Hiristijanskoto veruvanje. Toa ne e negovo "sklepuvanje" tuku e sushtinata na Hristijanstvoto.



znam deka ne e negovo zatoa i nema zbor te nego ve

ako e tolkuvanjeto dadeno vo toj oblik
zosto ja otvorivte temata. koga sekoj moit da si go procita tolkuvanjeto
jas mnogu mislev
a tolkuvanjeto mi dava za pravo da kazam deka , napisale kup aktivnosti na koi nemozam da im najdam ni glava ni peta
kamu pak logika
no e ubo spakuvano.. sekoja cest.. nekoj debelo mislel
голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 15:27
[QUOTE=anakin]

... napisale kup aktivnosti na koi nemozam da im najdam ni glava ni petakamu pak logika

Зар Евангелос (или било кој друг од форумов) е крив што ти не можеш да најдеш глава, пета, ниту пак логика во погорекажаното?????????

Како да ја видиш светлината кога си слеп???? Ова е метафора не сакам да те навредам......

-------------
МИР со сите


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 16:38
Za ater na vistinskata sostojba vo vrska so ova prashanje, treba da se naglasi deka anakin so pravo si go dava svoeto mislenje i ne treba da bide osuduvan za toa.

Inaku onoa sto go napisha EvAngelos e hristijanskoto objasnuvanje. Evreite smetaat deka Isus ne bil mesaja i deka bil razapnat kako sekoj drug kriminalec vo toa veme. Muslimanite se ubedeni deka Isus voopshto ne bil razapnat (na negovo mesto bil postaven nekoj drug chovek), a postojat veruvanja niz drugi delovi na svetov deka Isus se dvizhel i bil aktiven kako chovek vo podocnezhni godini vo nivnite kraishta, kade sto na krajot pochinal i bil pogreban.

Duri i megju hristijanite imalo razlichni tolkuvanja za negovoto raspetie. Za razlika od onoa sto go prochitavme od EvAngelos, ubeduvanjeto na hristijanite-gnostici bilo deka Isus ne umrel za spasenie na nash*te grevovi, tuku za prenesuvanje na znaenjeto koe, dokolku go prifatime i sledime, bi ne spasilo od tie grevovi.

Znachi ne postoi samo eden edinstven odgovor na postavenoto prashanje vo temava, tuku ima povekje od koi nekoi se duri i dijametralno sprotivni.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 21:07
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

[QUOTE=anakin]

... napisale kup aktivnosti na koi nemozam da im najdam ni glava ni petakamu pak logika

Зар Евангелос (или било кој друг од форумов) е крив што ти не можеш да најдеш глава, пета, ниту пак логика во погорекажаното?????????

Како да ја видиш светлината кога си слеп???? Ова е метафора не сакам да те навредам......


so vikas jas da zinam
a ti da mi ja protolkuvas logikata
голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 21:17
Ok Anakin.....навистина ќе беше чудно да го сфатиш и мојот пост (откако се испостави дека тешко ги разбираш постовите на верниците ).......а сосема беше добронамерен и имаше алтруистичка димензија......не требаше да те навреди, туку да те поттикне да размислиш за поинакво сфаќање на тие зборови од она на кое си навикнат......

Штета што закоравените срца се гнасат од Вистната, и се потсмеваат, ја омаловажуваат......

Секое добро...

-------------
МИР со сите


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 21:20
Исус бил распнат како жртва за нашите гревови, за да не спаси од нив, за да не оправда пред Бог и за да ни обезбеди живот вечен.
Без Христовото распетие, залудно ќе беше Неговото доаѓање на земјава. Тоа беше целта на Христовата мисија на Земјата. Ако Христос го заобиколеше крстот и понатаму ќе бевме заробени во нашите гревови и ќе умревме во нив, непомирено со Бог.
Но Христос беше распнат на крстот и умре за нашите гревови. И не само тоа. Тој воскресна од мртвите, ја победи смртта и со тоа ни обезбеди живот вечен, на нас кои веруваме во Него и се поистоветуваме со Неговото дело на Голготскиот крст.
Велики петок - Најголемата љубовна драма во историјата на човештвото! Христос толку не возљуби што го даде Својот живот за нас

spored svetoto trojstvo isus e otelotvorenie na bog i toj bog sam dozvoli da go raspnat na krst za da gi opravda grevovite na lugjeto pred samiot sebesi i so toa im obzbedil vecen zivot na lugjeto

potoa samoit voskresna i so toa, neznam kako na lugjeto im obezbedi vecen zivot so toa sto na lugjeto im pokazal deka dal svoj zivot za site lugje i ako voskresna

ENE TOA SE CITA OD TEXTOT... DOBRO jas sum slep i negledam svetlina
no sim i glup... na negledam glava i peta na seto toa
dokazuva deka dava zivot za nas i lesno voskrsnuva posle tri dena
pa navidum dava zivot koga moze da voskresne koga saka
izgleda e vazen cinot od tri dena a ne  logikata na celosno zrtvuvanje
 


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 21:21
Зар Исус не можеше да направи чудо па да се спаси од крстот?

Да, можеше, но Тој сакаше да ја покаже Својата љубов кон нас грешниците.

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 21:22
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Ok Anakin.....навистина ќе беше чудно да го сфатиш и мојот пост (откако се испостави дека тешко ги разбираш постовите на верниците ).......а сосема беше добронамерен и имаше алтруистичка димензија......не требаше да те навреди, туку да те поттикне да размислиш за поинакво сфаќање на тие зборови од она на кое си навикнат......

Штета што закоравените срца се гнасат од Вистната, и се потсмеваат, ја омаловажуваат......

Секое добро...


prvo ne se navredivголемо%20гушкање
no navredliva ti e sega ova recenicaголема%20насмевка

sega ti mene mi ja nametnuvas vistinata
mislis e covecki nekomu da kazes mojata vistina ja bije tvojata vistina slepce ni eden???




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 22:53
Originally posted by DDarko DDarko напиша:


...

Да, точно, само што Муслиманиве тоа го претставуваат како голема лага на Сатаната.


Даре, отелотворението на Милоста БОЖЈА (Исус) ги повикува сите што Го сакаат, да ги љубат сите, дури и непријателите, дури и оние непријатели што го предадоја на крст, дури и оние што и се противат на Волјата БОЖЈА (Исус ХРИСТОС)!

Препушти БОГ да суди а ти сакај ги сите!

поздрав

п.с. Исус е СОВРШЕНИОТ Муслиман и само Неговиот Ислам и џихат се СОВРШЕНИТЕ!



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 23:20
Џихад не беше света војна?

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 23:25
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Џихад не беше света војна?


jeste , da se pojavi prvo MAHDI
posle e lesno



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 23:30
brat,..ti poleka ,.poleka se fati vo,..klopkata,...."sramezlivo",..ama , sigurno stapnuvash na teritorijata "gospodova",..bog neka ti e ,..napomosh !намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 23:59
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Џихад не беше света војна?



Шалом алеихем, братче!

Војната и Царството ХРИСТОВО не е како оние војни и царства од неверниот свет! Оној свет кој што до ден денешен, вистински не Го познава ХРИСТОС!


Денот доаѓа, набрзо секое око ќе Го види ... дури и оние што Го разапнаа и оние што Го негираат!


БОГ да ни биде на сите Милостив!

АМИН


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 01:04
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Ok Anakin.....навистина ќе беше чудно да го сфатиш и мојот пост (откако се испостави дека тешко ги разбираш постовите на верниците ).......а сосема беше добронамерен и имаше алтруистичка димензија......не требаше да те навреди, туку да те поттикне да размислиш за поинакво сфаќање на тие зборови од она на кое си навикнат......

Штета што закоравените срца се гнасат од Вистната, и се потсмеваат, ја омаловажуваат......

Секое добро...
prvo ne se navredivголемо%20гушкањеno navredliva ti e sega ova recenicaголема%20насмевкаsega ti mene mi ja nametnuvas vistinatamislis e covecki nekomu da kazes mojata vistina ja bije tvojata vistina slepce ni eden???



Вистината е една...........нема моја и твоја.......некој може да ја гледа, некој може да не ја гледа..........НЕ ТИ НАМЕТНУВАМ НИШТО........всушност Бог ништо не наметнува, остава слобода на избор........а пак која сум јас да го правам тоа......

-------------
МИР со сите


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 01:12
ee,..brate , brate,..ke progledash li i ti ,..nekogash ?тага

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 01:14

   Zosto ISUS bese raspnat? Ogdovorot moze da se svede vo eden stih od Biblijata, koi mnogu teolozi go narekuvaat Evangelie vo minijatura:

" Zasto Bog tolku go vozljubi svetot, sto go dade Svojot Edinoroden Sin, ta SEKOJ sto veruva vo Nego, da ne pogine, no da ima ZIVOT VECEN". ( Jovan 3:16).


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 01:24
Originally posted by brza brza напиша:

ee,..brate , brate,..ke progledash li i ti ,..nekogash ?тага

не се трескај
ја знаеш ова мојава
СТАРО КУЧЕ НЕ МОЖЕ ДА НАУЧИ НОВИ ТРИКОВИ

ПС полжавче точно е дека има само една вистина
но недобро е што мислиш дека вистината е таа што ја знаеш ти
тука е каменот на сопнувањето



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 01:26
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

ee,..brate , brate,..ke progledash li i ti ,..nekogash ?тага

не се трескај
ја знаеш ова мојава
СТАРО КУЧЕ НЕ МОЖЕ ДА НАУЧИ НОВИ ТРИКОВИ


  znam be brat,..samo ,..i ti sigurno znaesh deka ,..sekoe pravilo,..si ima i iskluchok!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 01:30
со мене е силата не правилатаголема%20насмевка

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 01:30
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by brza brza напиша:

ee,..brate , brate,..ke progledash li i ti ,..nekogash ?тага
не се трескајја знаеш ова мојаваСТАРО КУЧЕ НЕ МОЖЕ ДА НАУЧИ НОВИ ТРИКОВИПС полжавче точно е дека има само една вистинано недобро е што мислиш дека вистината е таа што ја знаеш титука е каменот на сопнувањето


Brate Anakin, koj te zakacuva kazi mi ti mene?

Heheh , dobar si ti , samo polzavceto ne te razbira bas

Pozdrav do tebe polzavce , i ne se karajte i ne odete off topic



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 01:41
Jovanovata misla mnogu ubavo zvuchi.

Bog gi isfrla Adam i Eva od Rajskata gradina, gi prokolnuva, potoa odbira eden svoj narod (kako drugite bozhji cheda da se tugji) koj poteknuva tokmu od niv dvajcata, go tera vo krvavi osvojuvachki vojni za terotorii (kako da ne mozhe da im podari kako semozhen Kreator na svetov nekoi ubavi nenaseleni prostori), potoa im dava naredbi koi ovie ne gi sledat i postojano mu greshat, Toj neprikinato gi kaznuva, pa na krajot apokalipticharskite profeti deklariraat deka doznale od Nego oti sledi definitivno unishtuvanje na onoa sto povekje ne mozhe da postoi ponatamu...

... koga odnenadezh, razgneveniot Bog, koj krena race od se i koj se kaeshe sto go sozdade chovekot, tolku go vozljubi toj ist chovek, sto se pokaja ushte povekje otkolku sto se pokaja koga go sozdade, pa za da go iskupi go prakja svojot ednoroden sin (koj e vsushnost Negova lichna manifestacija) so svojata smrt (zarem ne mozhe Bog ednostavno da reche deka prostuva vmesto da se podnesuva kako zhrtva na samiot sebe si ?) da gi iskupi grevovite na lugjeto prema Nego i taka da ne umiraat povekje, tuku da imaat vechen zhivot dokolku poveruvaat vo seto ova sto Toj na krajot go pravi za niv.

Koga bev mal mislata na Jovan mi izgledashe mnogu doblesna, no kako sto stareev i kako sto se zapoznavav so Biblijata mi zvucheshe se povekje i povekje samo kako edna dobra zhelba kazhana od eden dobar chovek...

Se razbira, toa e samo moj vpechatok i ne znachi deka ne treba da se veruva vo neshto taka ubavo srocheno.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 01:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jovanovata misla mnogu ubavo zvuchi.

Bog gi isfrla Adam i Eva od Rajskata gradina, gi prokolnuva, potoa odbira eden svoj narod (kako drugite bozhji cheda da se tugji) koj poteknuva tokmu od niv dvajcata, go tera vo krvavi osvojuvachki vojni za terotorii (kako da ne mozhe da im podari kako semozhen Kreator na svetov nekoi ubavi nenaseleni prostori), potoa im dava naredbi koi ovie ne gi sledat i postojano mu greshat, Toj neprikinato gi kaznuva, pa na krajot apokalipticharskite profeti delklariraat deka doznalo od Nego oti sledi definitivno unishtuvanje na onoa sto povekje ne mozhe da postoi ponatamu...

... koga odnenadezh, razgneveniot Bog, koj krena race od se i koj se kaeshe sto go sozdade chovekot, tolku go vozljubi toj ist chovek, sto se pokaja ushte povekje otkolku sto se pokaja koga go sozdade, pa za da go iskupi go prakja svojot ednoroden sin (koj e vsushnost Negova lichna manifestacija) so svojata smrt (zarem ne mozhe Bog ednostavno da reche deka prostuva vmesto da se podnesuva kako zhrtva na samiot sebe si ?) da gi iskupi grevovite na lugjeto prema Nego i taka da ne umiraat povekje, tuku da imaat vechen zhivot dokolku poveruvaat vo seto ova sto Toj na krajot go pravi za niv.

Koga bev mal mislata na Jovan mi izgledashe mnogu doblesna, no kako sto stareev i kako sto se zapoznavav so Biblijata mi zvucheshe se povekje i povekje samo kako edna dobra zhelba kazhana od eden dobar chovek...

Se razbira, toa e samo moj vpechatok i ne znachi deka ne treba da se veruva vo neshto taka ubavo srocheno.


Brate messi, tebe ne ti se dopaga Bogot na Biblijata pa si izmisluvas nekoj svoj,sto ke ti odgovara?

Bas me interesira od koi knigi citas pa imas takvo mislenje. Imam mnogu procitano knigi protiv ISUS i protiv BOG, taka da bas me interesira koi se tvoite izvori


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 02:06
KINGDAVID, od kade zakluchi deka jas sum protiv Isus i protiv Boga?

Koga sum gi kritikuval Isus i Boga? Kolku sto se sekjavam sekogash sum velel deka sme Bozhji cheda sozdadeni spored Negoviot lik i deka vo nashata srzh sveti negovata iskra, onaa koja tokmu poradi nezinata postavenost nikogash ne mozhe da bide zgasnata kako sto mozhe edna obichna svekja ispravena pred veterot.

Od kade ti doshla takva misla brate KINGDAVID?

Zatoa sto ne gi spodeluvam tvoite veruvanja ili veruvanjata na nekoi drugi lugje? Zatoa sto ne veruvam oti Bog e bilo chija ekskluzivnost? Zatoa sto ne veruvam deka samo edna interpretacija za nego e tochna i site drugi se greshni? Zatoa sto vsushnost ne veruvam deka bilo koja interpretacija e tochna bidjeki Toj ne e neshto ogranicheno i nam potpolno razbirlivo, pa da mozhe da se sobere megju koricite na bilo koja kniga kako nekoja ubava detska bajka?

Jas nikogash ne sum bil protiv Boga i protiv Isus. Ushte povekje, ne sum protiv bilo koe chovechko veruvanje ili interpetacija za niv, no nikogash ne sum se stesnuval da se izjasnam koga ne ja spodeluvam istata.

Zarem toa me pravi Bogomrzec i izmisluvach na nekoj "svoj Bog", kako sto mi odgovara?


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 02:19

    Znaes li od kade mi dojde takva misla? Zatoa sto go negirase stihot od Evangelieto spored Jovan 3:16.

Znam deka veruvas vo BOG i vo ISUS, ama me interesira ja priznavas li otkupninata,t.e. deka ISUS go dade svojot zivot za da site koi veruvame vo Nego da imame vecen zivot?
Toa malku me zbuni ...   

Vtoro , ne mi odgovori od kade gi crpes svoite veruvanja, kazi mi konkretno, od gnosticki tekstovi li, od budisticki izvori...Tvoe pravo e vo sto sakas da veruvas, ne go rekov toa.

Ne rekov deka si protiv Bog i deka si Bogomrzec,tuku deka imam procitano knigi protiv Biblijata ,i uste ne mozam da te identifikuvam na koja struja pripagas...

P.S. Se izvinuvam ako te voznemiriv so mojot prethoden post, nemav takva namera, naprotiv , znaes deka mnogu te cenam . Izvini uste ednas , mozebi nejasno se izraziv sto sakav da kazam


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 02:39
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


    Znaes li od kade mi dojde takva misla? Zatoa sto go negirase stihot od Evangelieto spored Jovan 3:16.


Znachi bev vo pravo ...   

Ne treba da gi sudime lugjeto zatoa sto ne se kako nas, zatoa sto ne veruvaat kako nas, zatoa sto ne mislat kako nas, zatoa sto ne pripagjaat na istata komuna kako nas, zatoa sto nemaat ista boja na kozha kako nas, zatoa sto ne se od ista nacionalnost kako nas...

Site lugje se Bozhja manifestacija i se sozdadeni tokmu onaka kako sto naumil Toj.

A bidejki vekje ti rekov oti sum ubeden deka Boga nemozheme da go sobereme vo edna kniga, gi chitam site knigi... i taka postojano se potsekjavam na Nego.

Zatoa nema nikogash da me klasificirash, etiketirash i soberesh vo nitu edna papka. Koga nemozhesh da go storish toa so mene, kako voophsto imash namera ili veruvash deka toa mozhe da go napravish so Nego ???

Imaj leka i prijatna nokj moj drag prijatele.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 02:44

Ti rekov deka ne te sudam, ne sum jas sudija

Ajde neka si vo pravo, ako tolku sakas.

Leka nokj i na tebe , drag prijatele


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 03:06
Originally posted by anakin anakin напиша:

Исус бил распнат како жртва за нашите гревови, за да не спаси од нив, за да не оправда пред Бог и за да ни обезбеди живот вечен.
Без Христовото распетие, залудно ќе беше Неговото
доаѓање на земјава. Тоа беше целта на Христовата мисија на Земјата. Ако
Христос го заобиколеше крстот и понатаму ќе бевме заробени во нашите
гревови и ќе умревме во нив, непомирено со Бог.

Но Христос беше распнат на крстот и умре за нашите
гревови. И не само тоа. Тој воскресна од мртвите, ја победи смртта и со
тоа ни обезбеди живот вечен, на нас кои веруваме во Него и се
поистоветуваме со Неговото дело на Голготскиот крст.

Велики петок - Најголемата љубовна драма во историјата на човештвото! Христос толку не возљуби што го даде Својот живот за насspored svetoto trojstvo isus e otelotvorenie na bog i toj bog sam dozvoli da go raspnat na krst za da gi opravda grevovite na lugjeto pred samiot sebesi i so toa im obzbedil vecen zivot na lugjetopotoa samoit voskresna i so toa, neznam kako na lugjeto im obezbedi vecen zivot so toa sto na lugjeto im pokazal deka dal svoj zivot za site lugje i ako voskresnaENE TOA SE CITA OD TEXTOT... DOBRO jas sum slep i negledam svetlinano sim i glup... na negledam glava i peta na seto toadokazuva deka dava zivot za nas i lesno voskrsnuva posle tri denapa navidum dava zivot koga moze da voskresne koga sakaizgleda e vazen cinot od tri dena a ne  logikata na celosno zrtvuvanje 

Сјајна анализа Анакин , но неразумноста на наведеното, само посебе незначи дека некои настани не се одиграле...додуша на поинаков начин.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 03:16
Originally posted by zambija zambija напиша:

Dali nekoj svati zosto Isus bil raspnat i potoa voskresnal?
Ima li smisla toa deka voskresnal,ili bil samo raspnat i potoa pocinal?
Vase mislenje!
На ова одговорив веќе во темата која http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18945 - се наоѓа тука Накратко: Исус не мораше да пострада на крстот доколку народот во тоа време масовно го прифатеше, воскреснувањето се случило, но не така како што повеќето го замислуваат и тн...

Доколку некој има понатамошни прашања во врска со изнесеното таму и верувањето кое јас го имам прифатено, стојам на располагање да одговорам доколку можам.
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Џихад не беше света војна?

Не. Џихад во арапскиот јазик има повеќе значења. Едното од нив е „борба со страстите„.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 10:13
Па и борбата со страстите на некој начин е света, пример, кога не влече да правиме грев односно кога сме под искушение, ние се бориме во името на Светото, во името на Исус Христос со тоа.

-------------


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 10:35
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Па и борбата со страстите на некој начин е света, пример, кога не влече да правиме грев односно кога сме под искушение, ние се бориме во името на Светото, во името на Исус Христос со тоа.


Тоа е СОВРШЕНАТА СВЕТА ВОЈНА (на арапски џихат)

ХРИСТОС немаше потреба да води поинакви војни, бидејќи е победникот на СОВРШЕНАТА ВОЈНА!




   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 11:57
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Па и борбата со страстите на некој начин е света, пример, кога не влече да правиме грев односно кога сме под искушение, ние се бориме во името на Светото, во името на Исус Христос со тоа.


Тоа е СОВРШЕНАТА СВЕТА ВОЈНА (на арапски џихат)

ХРИСТОС немаше потреба да води поинакви војни, бидејќи е победникот на СОВРШЕНАТА ВОЈНА!




   

Амин!

-------------


Постирано од: zambija
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 18:32
Treba da se znae deka samo toa sto bil Isus raspnat,toj samiot dozvolil,a mozel da go izbegne toa.
Taka da treba da se svati mislata zosto toj si dozvolil da bide raspnat? Koja bila negovata poraka do nas?


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 20:12
Тоа било Божја волја...
Тој можел, но така било прорекувано од пророците во Стариот Завет!
Било Таткова волја тоа и тоа е факт.
Исус не сака сите!


-------------


Постирано од: bache
Датум на внесување: 25.Јули.2009 во 23:05
kako prvio isa ne e raspnat na krst ova ne go znajs allah na juda mu go dal liceto i glasot od isa pa taka e raspnat na krst juda a ne isa ili isus isa e umren od prirodna smrt ako ova ne go znaese moze sega go znajs . so golema pocit kon vas prijatno od mene...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 25.Јули.2009 во 23:50
Ako te zebelezat deka si nadprosecen sekade ke te raspnat

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Јули.2009 во 15:51
Originally posted by bache bache напиша:

kako prvio isa ne e raspnat na krst ova ne go znajs allah na juda mu go dal liceto i glasot od isa pa taka e raspnat na krst juda a ne isa ili isus isa e umren od prirodna smrt ako ova ne go znaese moze sega go znajs . so golema pocit kon vas prijatno od mene...
 
Ме интересира од каде ти се информациите за оваа интересна приказна?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 26.Јули.2009 во 18:55
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by bache bache напиша:

kako prvio isa ne e raspnat na krst ova ne go znajs allah na juda mu go dal liceto i glasot od isa pa taka e raspnat na krst juda a ne isa ili isus isa e umren od prirodna smrt ako ova ne go znaese moze sega go znajs . so golema pocit kon vas prijatno od mene...

 

Ме интересира од каде ти се информациите за оваа интересна приказна?


Најверојатно како и сите други религиозни приказни, а тоа е човекот.

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Соловиев
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 15:43
За да учиме...

-------------
(Се моли непознатиот фактор одговорен за снемвање на овој потпис да не изводи)


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 01:18


" Zasto Bog tolku go vozljubi svetot, sto go dade Svojot Edinoroden Sin, ta SEKOJ sto veruva vo Nego, da ne pogine, no da ima ZIVOT VECEN". ( Jovan 3:16).


Zatoa ISUS bese raspnat na krstot.


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 00:42
Распнувањето, а потоа и воскресението на Божјиот Син, е Божјиот план за човекот уште по падот во грев. На крстот Исус ги зеде нашите гревови, иако Тој Самиот беше безгрешен. Секој дотогашен грев и секој грев што потоа ќе беше направен од човештвото падна на Неговите рамена. Тоа беше единствениот начин да бидеме извлечени од калта.
Библијата јасно кажува: "Платата за гревот е смрт". Ние требаше да умреме заради нашите гревови, но тоа значеше дека засекогаш ќе бидеме оддалечени од Бог. Затоа, Бог го испрати Исус да умре место нас, да ја победи смртта и на секој што верува да му подари вечен живот. Праведноста на Бог беше задоволена, а и Божјата совршена љубов кон нас беше покажана.
Јован 3:17 "Зашто Бог не го испрати Својот Син за да му суди на светот, туку светот да се спаси преку него."


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 12:11
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Распнувањето, а потоа и воскресението на Божјиот Син, е Божјиот план за човекот уште по падот во грев. На крстот Исус ги зеде нашите гревови, иако Тој Самиот беше безгрешен. Секој дотогашен грев и секој грев што потоа ќе беше направен од човештвото падна на Неговите рамена. Тоа беше единствениот начин да бидеме извлечени од калта.
Библијата јасно кажува: "Платата за гревот е смрт". Ние требаше да умреме заради нашите гревови, но тоа значеше дека засекогаш ќе бидеме оддалечени од Бог. Затоа, Бог го испрати Исус да умре место нас, да ја победи смртта и на секој што верува да му подари вечен живот. Праведноста на Бог беше задоволена, а и Божјата совршена љубов кон нас беше покажана.
Јован 3:17 "Зашто Бог не го испрати Својот Син за да му суди на светот, туку светот да се спаси преку него."

Mnogu dobro obrazlozhenie na prashanjeto.големо%20гушкање


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 12:22
Za da ni izbavi od svi zemni grevovi.No za zalost 2009 godini po kasno svi vidime ke svetot se e razrusil od grev i pokvara sred lugete


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 12:24
Originally posted by емил емил напиша:

Za da ni izbavi od svi zemni grevovi.No za zalost 2009 godini po kasno svi vidime ke svetot se e razrusil od grev i pokvara sred lugete

Epa takvi se poslednite vreminja spored Otkrovenieto napishano od Svetiot Evangelist Jovan.


-------------


Постирано од: емил
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 12:31
http://www.kae-bg.org/katehizis/pdfs/c1r2g2ch4.pdf - http://www.kae-bg.org/katehizis/pdfs/c1r2g2ch4.pdf


Постирано од: schirm
Датум на внесување: 12.Август.2009 во 18:50
Isus bil raspnat zasto taka sakal drug da bide. Ako ne e toa i nekoja malverzacija, koj znae sto bilo vo toa vreme.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 13.Август.2009 во 00:43
Бог знае се што ќе се случи. Нормално, тоа е негов план. Значи тој знаел дека луѓето кои ги создал ќе грешат. За тоа и ги казнувал (поединечно и групно со потопи, уништувањана градови ...). Но очигледно незнаел (?!) дека тоа нема да помогне, односно дека луѓето и понатаму ќе грешат. Затоа овој пат се решил да ги пушти тие да си грешат, но сега нема да ги казнува, туку ќе си го прати својот син за да со својата смрт ги откупи гревовите на луѓето. Но дали навистина е така, дали умрел? Да, еве да речеме дека навистина умрел, ама сега као божем умира, тоа било онака, само како претстава пред народот (со наравоучение), за да потоа воскресне. Која е поентата да се умре, ама потоа пу, пу тоа не се важи? Сликовито да се објасни дека со смртта умираат гревовите, а со воскреснувањето вечниот живот?! Ако е така, тогаш чии гревови се простени, дали на тие што живееле пред Исус или на тие што идат после него? И, кога ќе дојде тоа простување (откупување) на гревовите? Дали се веќе простени, откупени, оти нели Исус умре, а со неговата смрт се откупуваат гревови? Или ќе се чека судниот ден, кој еве само што не стасал бидејќи живееме во „последните времиња“, како што вели:
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

... Epa takvi se poslednite vreminja spored Otkrovenieto napishano od Svetiot Evangelist Jovan.

Секој проповедник на христијанството за времето во кое тој живее вели дека е „последно време“, дека толку се расипал светот што ете, веќе дошло времето за остварување на Јовановото пророштво за апокалипсата. Барем овака е 2000 години, а којзнае можеби нешто ќе се смени во следните 2000! Да еднаш ќе дојде ден кога ќе ја снема Земјата, затоа што во вселенава се се’ создава и умира. И ова не е богзнае какво предвидување! И посебно тоа нема да се случи од „гревовите“ на луѓето!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 13.Август.2009 во 01:34
Различни верници различни одговори ќе ти дадат на твоите прашања, јас ги изнесувам тука оние во кои јас верувам т.е. знаењето кое е примено во http://www.universelles-leben.org/ - Универзален живот од Божјиот Дух, бидејќи тоа мие е најприфатливо:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Затоа овој пат се решил да ги пушти тие да си грешат, но сега нема да ги казнува, туку ќе си го прати својот син за да со својата смрт ги откупи гревовите на луѓето.
Морбидно сфаќање, зарем не? Би го пратил ли ти својот син да издржува некаква казна поради прекршување на некој договор од страна на трети лица кои со нив си го склопил?

Бог не бил и не е суров за да таква монструозна лудост смисли и изврши.
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Но дали навистина е така, дали умрел?
Не умрел Христос, туку неговото тело во кое бил инкарниран - Исус. После 3 дена трупот се апсорбирал од страна на духовните честички во делумноматеријална, па потоа во чиста духовна супстанција. Затоа гробот бил празен.

Еден ден, и ние луѓето нема повеќе да ги напуштаме своите тела како до сега низ тнр. смрт туку ќе поминуваме низ трансформација. Но тоа е сеуште временски за нас далеку.
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ако е така, тогаш чии гревови се простени, дали на тие што живееле пред Исус или на тие што идат после него?
Во Христовата објава наменета за луѓето на денешницата http://www.univerzalni-zivot.org/das_wort/alfa_i_omega/sadrzaj_knjige.html - Ова е Мојата Реч: Алфа и Омега објаснето е по смисла дека:

духовните битија кои се инкарнираа во некои родови со налог да низ долги временски раздобја го подготват Царството на Мирот на планетата Земја, се заплеткаа во претерано човечкото т.е. грешното. Поради тоа тие не можеа да го извршат својот духовен налог.

Затоа, Христос се обвиткал само со дел од гревовите на родот Давидов и некои други родови. На тој начин станал видлив за Темнината која низ своите човечки инструменти го уапси, мачеше и уби Исус. Но тој не го ослободил човештвото од сите гревови на дотогашните ниту на идните генерации.

Воедно Христос нè спаси од опасноста на дезинтеграцијата на нашите души која ќе настапеше поради достигнување на најниската точка во тнр. процес на Падот на ангелите. Затоа Христос го нарекуваме и Спасител.
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

И, кога ќе дојде тоа простување (откупување)на гревовите?
Кај секој поединец различно. Тоа ќе настапи само тогаш кога поединецот ќе ги препознае своите гревови, искрено ќе ги замоли за прошка оштетените, им ја надокнади штетата онолку колку е тоа сеуште можно, ќе им прости на оние кои тие нему му згрешиле и своуте спознаени гревови нема да ги повтори. Само тогаш силата на Христос Божји може да ги разреши оковите на гревот во човечката душа. Само душата без ниту една дамка грев(по смисла: лика и прилика на Небесниот Отец) може да го помине светлосниот ѕид и влезе во духовниот универзум, Царството Небесно.
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Дали се веќе простени, откупени, оти нели Исус умре, а со неговата смрт се откупуваат гревови?
Не се. Кога тие би биле простени, овој свет и луѓето кои светот го творат би биле совршени. Тогаш би немало болести, војни, освети, немаштија и глад бидејќи тие негативности се производ на гревот.
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Или ќе се чека судниот ден, кој
еве само што не стасал бидејќи живееме во „последните времиња“, како што вели:
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

... Epa takvi se poslednite vreminja spored Otkrovenieto napishano od Svetiot Evangelist Jovan.
Секој проповедник на христијанството за времето во кое тој живее вели дека е „последно време“, дека толку се расипал светот што ете, веќе дошло времето за остварување на Јовановото пророштво за апокалипсата. Барем овака е 2000 години, а којзнае можеби нешто ќе се смени во следните 2000! Да еднаш ќе дојде ден кога ќе ја снема Земјата, затоа што во вселенава се се’ создава и умира. И ова не е богзнае какво предвидување! И посебно тоа нема да се случи од „гревовите“ на луѓето!
Ние навистина живееме веќе во времето кое е опишано во Јовановата Апокалипса(ст.грчки=Откровение) не затоа што така некаде е предвидено туку затоа што народите низ генерациите ги отфрлаа божјите опомени преку вистинските пророци и дозволуваа властодршците(честопати во сојуз со службените цркви) кои се слепи како и самиот народ да ги водат кон провалија.

Инаку 2000 години во Божјиот ум не се ниту еден ден, како што беше кажано во една објава преку Неговата пророчица Габриеле од Вирцбург.

Крајот не настапува преку ноќ туку се работи за процес кој, очигледно сè повеќе се забрзува. Крајот на светот за кој се зборува во Апокалипсата не е крајот и на планетата Земја. Земјата ќе ја испушти својата душа(ќе експандира и ќе се распрсне) дури после крајот на Царството на Мирот, но до тогаш таа и луѓето ќе проживеат уште мнооогу нешта.


Постирано од: lotus flower
Датум на внесување: 13.Август.2009 во 01:43
Isus bil raspnat poradi zloto i gluposta na lugeto.
Da barem malku im secelo vo glavata sto pravi toj covek i kolku vredi i da imale bar malku dusha toa nemalo da go napravat na takov zverski nacin.
No,toa e toa.
Isus e Isus,vecno slaven i voskresnat.
Obicni klosari se obicni klosari,mizerni vo svoite zivoti.


-------------
~Live the life you love, love the life you live~


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 13.Август.2009 во 02:50
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Бог знае се што ќе се случи. Нормално, тоа е негов план. Значи тој
знаел дека луѓето кои ги создал ќе грешат.


Da bide ironijata pogolema seznajniot Bog ne znael deka Adam i Eva kje zgreshat. Seznajniot Bog doznal koga gi sretnal i koga zabelezhal kako ovie se odnesuvaat.

Bog se razgnevil zatoa sto ne bil poslushan i gi isfrlil svoite cheda od gradinata prokolnuvajki gi niv i nivnoto potomstvo, pa postavil strazha so ogneno oruzhje.

I tuka kje zastanam bidejki mozham lesno da se oddalecham od temata... za sega s'e ushte sum vo nejzini ramki.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 15:35

Vo samo eden stih od Biblijata, vo Evangelieto spored Jovan, moze da se razbere zosto ISUS bil raspnat . Toa site Hristijani treba da go znaat, a ako ne go znaat togas e zalno sto dosega ne znaele.

" Zasto Bog tolku go vozljubi svetot, sto go dade Svojot Edinoroden Sin, ta SEKOJ sto veruva vo Nego, da ne pogine, no da ima ZIVOT VECEN". ( Jovan 3:16).


Zatoa ISUS bese raspnat na krstot.Za da SEKOJ sto VERUVA VO NEGO da ima ZIVOT VECEN.

Kakvi se maki i ponizuvanja dozivea nasiot Spasitel ISUS HRISTOS za da ja zavrsi svojata misija na Zemjata. SLAVA MU NA BOGA! HALLELUJAH!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 15:42
Toa e spored Jovan.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 15:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Toa e spored Jovan.




Toa e oficijalna doktrina na Hristijanstvoto.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 16:33
Zarem toa menuva neshto, osven za onie koi ja prifatile TAA doktrina?

A ako go prifatish TOA tvrdenje na TAA doktrina, togash si vo kontradikcija so posledniot komentar na http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19751&PN=8 - OVAA tema.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 16.Август.2009 во 02:16
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Vo samo eden stih od Biblijata, vo Evangelieto spored Jovan, moze da se razbere zosto ISUS bil raspnat . Toa site Hristijani treba da go znaat, a ako ne go znaat togas e zalno sto dosega ne znaele.

" Zasto Bog tolku go vozljubi svetot, sto go dade Svojot Edinoroden Sin, ta SEKOJ sto veruva vo Nego, da ne pogine, no da ima ZIVOT VECEN". ( Jovan 3:16).


Zatoa ISUS bese raspnat na krstot.Za da SEKOJ sto VERUVA VO NEGO da ima ZIVOT VECEN.

Kakvi se maki i ponizuvanja dozivea nasiot Spasitel ISUS HRISTOS za da ja zavrsi svojata misija na Zemjata. SLAVA MU NA BOGA! HALLELUJAH!


Не е баш во еден.

"Тогаш ја зеде чашата и заблагодари, им ја даде и рече: „Пијте сите од неа, зашто ова е Мојата крв на Заветот, која се пролева за мнозина, за проштавање на гревовите. " (Исус во Ев. Матеј 26:27-28)
 
" Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој, кој верува во Него, да не загине, туку да има вечен живот." (Исус во Ев. Јован 3:16)
 
"Јас Сум Добриот Пастир. Добриот пастир го дава својот живот за овците." (Исус во Ев. Јован 10:11)
 
"Затоа ви реков дека ќе умрете во своите гревови; зашто ако не поверувате дека Сум Јас, ќе умрете во своите гревови... Кога ќе Го издигнете Човечкиот Син, тогаш ќе сознаете дека тоа Сум Јас и дека ништо не правам Сам од Себе... Вистина, вистина ви велам, дека секој кој прави грев, роб му е на гревот. А робот не останува дома довека; Синот останува довека. И така, ако Синот ве ослободи, навистина ќе бидете слободни." (Исус во Ев. Јован 8:24,28,34-36)
(Појаснување: тука Исус зборува дека со Неговото издигнување Тој ќе ги ослободи од гревот оние кои веруваат во Него)

Исус на почетокот на Својата проповедничка служба влегол во синагога и пред мноштво народ се објавил како Месијата кога, цитирајќи го Месијанското пророштво од Исаија 61, на крајот рекол: "Денес се исполни ова писмо, во вашите уши." (Исус во Ев. Лука 4:21) и со тоа си ги присвоил и сите Месијански пророштва од стариот завет кои зборуваа за Неговата спасителна мисија.
А и Јован Крстителот уште пред да ја започне Исус Својата служба го навестуваше како "Божјото Јагне, Кое ги зема гревовите на светот" (Јован 1:29)


А доколку ги земеме предвид и посланијата во Новиот Завет, тогаш оваа листа ќе се зголеми најмалку за уште 40-50 стихови каде што се зборува за Христовата застапничка смрт на Голготскиот крст. Но за тоа немам време сега, ако некој има нека почне, па јас ќе продолжам подоцна. Поздрав!




-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 16.Август.2009 во 15:38
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Zarem toa menuva neshto, osven za onie koi ja prifatile TAA doktrina?

A ako go prifatish TOA tvrdenje na TAA doktrina, togash si vo kontradikcija so posledniot komentar na http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19751&PN=8 - OVAA tema.



Messi, vo nekoi raboti se soglasuvame , vo nekoi ne. Za onoj komentar sto ti rece deka BOG E SOVRSEN,mozam da kazam AMIN! Toa go mislev, ne znam sto si pomisli ti.

A za drugi raboti sto ne se soglasuvame, jas otvoreno ti kazuvam.

Mozes za mene da kazes mnogu raboti samo ne mozes da kazes deka sum kontradiktoren.

Znam vo sto veruvam i sto zastapuvam. Pozdrav!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 01:01
Chovek mozhe, isto taka, da veruva i zastapuva i kontradikcii.

Kako na primer deka Bog e APSOLUTNO SOVRSHENTSVO KOE NEMA APSOLUTNO POTREBA OD NISHTO, ama deka e ljubomoren, osvetoljubiv, neoprostliv, sudi i presuduva, testira, kaznuva i nagraduva, vodi eden narod protiv drug, edno svoe chedo protiv drugo, deka prokolnuva, bara zrtvi za da se zadovoli, se zhrtvuva samiot na sebe si i t.n.

Ne postoi nikakvi ogranichuvanja vo veruvanjata.

Zatoa se veruvanja.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 18.Август.2009 во 20:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Chovek mozhe, isto taka, da veruva i zastapuva i kontradikcii.

Kako na primer deka Bog e APSOLUTNO SOVRSHENTSVO KOE NEMA APSOLUTNO POTREBA OD NISHTO, ama deka e ljubomoren, osvetoljubiv, neoprostliv, sudi i presuduva, testira, kaznuva i nagraduva, vodi eden narod protiv drug, edno svoe chedo protiv drugo, deka prokolnuva, bara zrtvi za da se zadovoli, se zhrtvuva samiot na sebe si i t.n.

Ne postoi nikakvi ogranichuvanja vo veruvanjata.

Zatoa se veruvanja.




Toa e tvoe mislenje , no ke ti kazam nesto. Nie ne mozeme da go sudime BOGA i da mu naogame maani, tuku TOJ ke ni sudi na site nas.

Ne ti odgovara Bibliskiot Bog messi?

Za dobrite luge BOG e dobar, a za gavolskite ceda e los.

Taka pisuva vo Biblijata. Pozdrav !


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Август.2009 во 01:36
Ti postojano mi prefrlash deka go sudam Boga.

Ako spomnam za kontradikcii od Biblijata - go sudam Boga!

Ako posocham nekonzistentnosi vo veruvanjata - go sudam Boga!

Ako potenciram nelogichnosti vo teologijata - go sudam Boga!

A jas voopshto ne go sudam Boga, tuku govoram za veruvanjata, teologijata i pisanijata vo Biblijata.    

Bog nema nikakva vrska so seto toa.

Vrska ima samo chovekovoto poimanje za Boga, razbiranjeto za Nego i interpretaciite za Svetot sto Toj go kreiral.

Se razbravme sega?



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 19.Август.2009 во 01:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ti postojano mi prefrlash deka go sudam Boga.

Ako spomnam za kontradikcii od Biblijata - go sudam Boga!

Ako posocham nekonzistentnosi vo veruvanjata - go sudam Boga!

Ako potenciram nelogichnosti vo teologijata - go sudam Boga!

A jas voopshto ne go sudam Boga, tuku govoram za veruvanjata, teologijata i pisanijata vo Biblijata.    

Bog nema nikakva vrska so seto toa.

Vrska ima samo chovekovoto poimanje za Boga, razbiranjeto za Nego i interpretaciite za Svetot sto Toj go kreiral.

Se razbravme sega?




Jas te razbiram messi, samo sto ne se slozuvam so tebe.

Tvoeto poimanje za Bog e cista utopija. Eve na pr. kazi mi, kako ti znaes koj e BOG, ako TOJ ne ni se otkri preku Svetoto Pismo, Biblijata?

Dali dobi licno otkrovenie? Ili Bog ti se javi vo son?

Ili preku meditacija? Bas me interesira kakva licna proekcija si sozdal za Bog i na kakvi dokazi go temelis toa.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Август.2009 во 04:29
Prijatele, kako im se javuval i se ushte im se javuva Bog na lugjeto, ako ne preku lichno otkrivanje koe, megju drugoto, mozhe da bide i so meditacija, pa i preku son?

Ne veruvash vo toa?

Zarem veruvash deka toa se sluchilo na nekoj drug, tainstven nachin, vo knigata koja e sostavena od brojni pisanija na razni lugje sto denes ja narekuvame Biblija?

I veruvash deka Bog se otkril tochno vo nea i samo vo nea, edinstveno vo tie pisanija koi vlegle vo izborot na taa kniga i na nikoe drugo mesto, vo nikoe drugo pisanie i kaj nikoj drug chovek?

Alfa i Omega, beskrajnoto i neomegjanoto se ogranichilo i omegjalo tochno, precizno i celosno megju koricite na ovaa kniga?

I site drugi knigi, objavuvanja i lugje bile, s'e i kje bidat beznadezhno pogreshni dokolku ne se slozhuvaat so "oficijalnata teologija" koja ja interpretira knigata na omegjuvanjeto i koja gi poseduva site "dokazi"?

Ubavo e sto me razbirash i vo red e da ne se slozhuvash so mene. Inaku, za veruvanje nema potreba od dokazi. Do sega ti ponudiv dovolno pokazateli koi, dokolku navistina sakash, kje ti pomognat da uvidish nekoi ochebijni raboti.


Sakajte i kje vi se dade, barajte i kje najdete, chukajte i kje vi se otvori.
Luka 11:9

Zashto Bog ne ni go dade duhot na stravot, tuku duhot na silata, ljubovta i trezvenosta.
Timoteja 1:7

Toj postoi i gi nagraduva onie sto go baraat.
Evreite 11:6


S'e shto mozhe da vrshi rakata tvoja, spored silite svoi, vrshi; zashto vo grobot, kade shto kje pojdesh, nema ni rabota, ni razmisluvanje, ni znaenje, ni mudrost.
Propovednik 9:10

Ne zanamaruvaj ja darbata sto e vo tebe.
Timotej 4:14

I tuka kje zastanam oti odam nadvor od temata.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk