IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - После смртта...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

После смртта...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 28>
Автор
Порака
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 23:53
Е не баш одма де

Изменето од MAKEDON-FILIP - 05.Февруари.2008 во 23:53
Македонците верувале во Сонцето ВЕРУВАЈТЕ И ВИЕ.
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 23:57
Не сум обдарен со некакви знаења за вечноста и тајните на универзумот, па затоа на смртта ќе и пристапам на единствениот начин на кој едно човечко суштество може да и пристапи - лаички.

Ставам знак на еквиваленција меѓу смртта и бескрајниот сон, т.е ја споредувам со нашата состојба на сон, период во кој не сме свесни самите за себе, период во кој едноставно се исклучуваме од надворешните појави и остатокот од светот. И тука ќе се надоврзам на Фројд и неговото инсистирање на нашиот однос кон светот во кој сме дошле не по наш избор, како и фактот дека не можеме да го издржиме овој свет без прекин.

Според мене, смртта не боли. Боли животот. Затоа кога имаме некаква телесна болка, се обидуваме да заспиеме, зошто знаеме дека сонот го впива времето како што песокот ја впива водата. А кога ќе помине време и болката стивнува. Никој не може да каже дали смртта е врвот на нашето постоење!
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 00:10
Нема ништо по смртта.
Едноставно ќе дојде еден ден кога сите луѓе нема да постојат, земјата нема да постои, а богами и универзумот - барем не онаков каков што денес го знаеме. И на крајот ќе биде се како што било на почетокот - ке нема ништо или ќе има ништо ако повеќе сакате. Така испаѓа дека се е за џабе, да не кажам џабе везеш! (единствено ако не се крие нешто во мултиверзумот )
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 00:18
prodolzi ja vrstata

i nema da kazuvas deka posle nema nistoголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 21:05
Оние, кои веруваат- смртта означува напуштање на своето тело, за да бидат вечново Божјото присуство. (II Коринтјани 5:6-8; Филипјани 1:23) А за оние, кои не веруваат – вечна казна во пеколот (Лука 16:22-23).
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 22:28
ajde bogati,...samo zatoa shto nekoj ne veruva,a?,...taka li gi vrbuvaat "privrzanicite",...a ne, deka tie svoevolno go bendisuvaat gospod!лутина
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 22:38
Ne se zesti ova ne se odnesuva na tebe, ti ne veruvase, neli?
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 00:23
Imam prijatel koj imase klinicka smrt,fala bogu sega e super, i ne kazuva pred sekoj sto doziveal mu e strav deka ke go ismevaat.Za ova razgovaral so doktorot koj mu objasnil deka imal poveke vakvi pacienti i deka e se vo red.Jas mu veruvam na prijatelot.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:34
Ми се допаѓа идејата за реинкарнација... би сакала пак да се вратам... можеби и веќе се имам вратено во овој сегашен облик...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 23:57
Promena od edno nivo na drugo,nemoze energijata da ja snema taa samo menuva oblik.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 00:01
...КАКО РАЗБРАВ...ЗНАЧИ ЖИВ ЗАКОПАН!!!!ЛЕЛЕЛЕЕЕЕЕ....
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 00:02
,mogu jasno.............ke se nahtanat so tebe crvite!
You live only ONCE!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 00:08
Originally posted by bond....james b bond....james b напиша:

,mogu jasno.............ke se nahtanat so tebe crvite!


....ПА ШТО АКО..И ТИЕ ТРЕБА ДА ЖИВЕАТ!!!.....ПОХУМАНО ЗДРАВЈЕ....ДА ПОДАРИШ ЖИВОТ НА НЕКОГО ...ЕЕЕЕЕЕЈ!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 15:56
Originally posted by zagor zagor напиша:

...КАКО РАЗБРАВ...ЗНАЧИ ЖИВ ЗАКОПАН!!!!ЛЕЛЕЛЕЕЕЕЕ....


Ako sakas da repliciras togas napravi go toa samo so AJNSHTAJN,ama tesko ke ti odi.Toa e negova teorija,a mene mi e logicna.Od nesto NISTO ? Eeee..... ne biva.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.