Испечати | Затвори го прозорот

После смртта...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Мистерии и астрологија
Опис на форумот: Хороскоп, сонови, гледање во кафе, во карти, во раце, во НЛО...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=1907
Датум на принтање: 24.Април.2024 во 02:31
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: После смртта...
Постирано од: Alekta
Наслов: После смртта...
Датум на внесување: 24.Октомври.2005 во 22:46

Lugje! sto posle smrtta?

sto mislite vie?

kade odat dusite na lujgeto?

spored mene.....sekoj odi onamu kade sto veruval deka kje odi dodeka bil ziv...mislam deka odkako kje umreme ziveeme vo svet za koj odsekogas sme mectaele....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....



Коментари:
Постирано од: TEMPLAR
Датум на внесување: 25.Октомври.2005 во 20:19

Se soglasuvam so tebe deka ima neso posle smrtta no ne ti ja podrzuvam teorijata.Se uste se drzam do starata teorija PEKOL ; CISTILISTE ; RAJ !!!!!!!!

Sto bi se desilo koga poveketo bi mislele deka posle smrtta pak  ke se vratat na zemjata?

 



-------------
TEMPLAR


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 26.Октомври.2005 во 14:10

togas tie so veruvaat kje se vratat na zemjata onaka kako sto zamisluvale....

sekoj kje bide onamu kade sto zamisluval....a sepak kje sme site zaedno.....ako mozam da recam site kje ziveat vo iluzija...barem jas taka mislam

a ne veruvam deka postoi pekol....site sme isti, site sme sozadadeni od Gospod (koj kako veruva) i site plakjame za ona sto go pravime dodeka sme zivi! taka da....ili site kje odime vo toj pekol ako postoi ili nikoj....site sme ednakvi!



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: TEMPLAR
Датум на внесување: 26.Октомври.2005 во 17:39
Koga se ragame site sme isti a posle smrta sekoj ke odi tamu kaj sto
zasluzil vo zivotot.A postoi nesto ko pekol zaso ne moze na site da im se
ispolnat zelbite. Ne e isto dali si majka tereza ili nekoj seriski ubiec!!!!!!!!

-------------
TEMPLAR


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 26.Октомври.2005 во 17:57

i majka tereza i seriskite ubijci se sozadadeni od Gospod!

Nisto ne e sovrseno, vo sekoe zlo ima malku dobro, i vo sekoe dobro ima malku loso...taka e i kaj lugjeto, nikoj ne e sovrseno dobar i nikoj ne e sovrseno los! site se sozdadeni na svetov so pricina....taka da...site se ednakvi! nikoj ne e podobar od nikogo, i nikoj ne e polos od nikogo, rabotata e sto site lugje se razlicni i razlicno gledaat na drugite okolu sebe, i razlicno gi ocenuvaat ( dali im se simpaticni, antipaticni, dobri, losi...itn...)

malce go isprevrtiv, ali vo sekoj slucaj:

site sme ednakvi megju sebe, i site sme razlicni ( vo pogled na osobinite, karakterot, vkusovite...itn...)



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: TEMPLAR
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 07:09
Gospod ne dava site isti, znaci koga si bebe site se isti a posle kako ke se
pokazes vo zivotot taka i ke dobies posle nego. Ne se isti majka tereza i
nekoj seriski ubiec.Tie bile isti ali mjka tereza odbrala drug pat a seriskiot
ubiec drug pat.Ne moze da si ist pred gospod ako si prael cel zivot dobrini i
ako si ubival cel zivot.Taka da sepak ima kaj gospod kazna i nagrada!!!!!!!!!!!


-------------
TEMPLAR


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 17:04

ok Templar...mozda imas pravo...ama jas veruvam deka site nie sme prateni na zemjava so nekoja cel...kakva i da e...mozda da ubieme nekogo, da staneme humani kako majka Tereza...ama site sme ednakvi i koga se ragjame i vo tekot na celiot zivot!....i odkakako kje zavrsi zivotot na zemjata odime onamu kade sto sme sonuvale....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 18:09
epaaa.... posle smrtta si letam nataka navaka

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: joki
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 21:23
posle smrtta duhot nazad na zemjata vo novo telo, sigurna sum vo toa ama pred to RAJ  ili  PEKOL definitivno, se soglasuvam deka sme prateni so nekoja cel ama sigurno edna od moznostite ne e ubivanje zato so nikoj ne mu dal pravo na nikogo da odzemat necij zivot

-------------
Точачиња.


Постирано од: angelce
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 21:25

lele be daj pocnete da komentirate na poveseli temi.

Jas nemozam da si gi sredam rabotite vo ovoj zivot pak sega ke mu ja mislam za posle smrtta



-------------
was ist los?


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 22:15

angelce! zatoa ima uste najmalku 40tina forumi, kade sto kje najdes vesela tema...:) nikoj ne se zamara so temi koi ne go interesiraat...

btw....i ubivanjeto se slucuva so nekoja pricina....da ne kazuvam primeri....ama aj kje kazam

pr.Ubiena e tipka pred nekoja banka. Vaka- taka, ova-ona, na kraj ispagja, deka taa vsusnost odela vo bankata da podigne pari za da izvrsi taa nekoe zlostorstvo! ama ete toj so ja ubil mozda svesno, mozda nesvesno ja sprecil da go stori toa...hehehe, epten pocnav da filozofiram....ama spored mene se e taka povrzano....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: angelce
Датум на внесување: 27.Октомври.2005 во 22:23
i jas mislam deka se e povrano i za site raboti  sto se slucuvaat za sekoe zosto ima i zatoa

-------------
was ist los?


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 29.Октомври.2005 во 04:56
i jas ja znam knigata 1000 zosto 1000 zatoa

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: blackxxsheep
Датум на внесување: 31.Октомври.2005 во 19:30

Posle smrtta odime site 6 feet underground, nikade na drugo mesto.



-------------
Nikogas.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 31.Октомври.2005 во 20:37
6 feet underground? se nadevam deka se zaebavas....

-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: blackxxsheep
Датум на внесување: 01.Ноември.2005 во 17:59

Originally posted by Alekta Alekta напиша:

6 feet underground? se nadevam deka se zaebavas....

Ne be, ozbilno



-------------
Nikogas.


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 01.Ноември.2005 во 18:11

hahahahaha

bidete sigurni deka jas ne odam tamu....ne se pikam jas tamu!



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 01.Ноември.2005 во 18:31
more ke ides i oro ke igras, samo pocekaj edno 120 godini do togas

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: natalija
Датум на внесување: 02.Ноември.2005 во 17:33
Posle smrta dushata ke bide oslobodena od site tezini koi shto i gi trupame i ne gi reshavame na vreme.

Posle smrta svetlina, neizmerna ljubov


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 02.Ноември.2005 во 17:45
znaci duh

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 02.Ноември.2005 во 19:25

hmm...bi sakala da sum duh.....



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 17.Ноември.2005 во 16:34

Штрумфета, и јас еднаш слушнав едни стари луѓе како велеа дека имало некаде некоја крава што давала по 80 литри млеко дневно, ама ни јас не верувам во тоа



-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 17.Ноември.2005 во 18:02
Ма јок, мислењето се знае, за други  кравата не ме замисли тука сега ја жалам, а нема потреба од прашање затоа што не ми треба прашање за да одговорам, после све затоа е и форум, за да си дадеш свои мислења наели????  али стварно многу млеко давала завали кутрата крава, се изживувале врз неа

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 16:38
Баш ме интересира размислувањето на javascript openWin'pop_up_profile.asp?PF=1716','profile','toolbar=0,location=0,status=0,menubar=0,scrollbars=1,resizable=1,width=590,height=425' - Pravoslavie  за оваа тема, ама изгледа ја немаме таа чест.Иначе лично мене,најлогична ми изгледа реинкарнацијата.Колку е почудно да се родиме 2 пати отколку еднаш?Исто така логично е рамислувањето и на атеистите дека нема ништо после смртта,само ќе не јадат црвите.Имам слушнато дека после смртта телото губи 7 грама од својата тежина,според некои дека тоа е тежината на душата.Исто така некои луѓе кои се разбудиле од клиничка смрт,тврдат дека виделе тунел со светлина.Дали тоа е пат кон друг свет,кон бог или само имагинација на умот, која трае неколку секунди пред негово згаснување?

-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 16:53
Originally posted by Viktorija Viktorija напиша:

posle smrta, ako si pravel dobri raboti na zemjata, znaj deka ponovo ke se rodi tvojot duh ama vo druga persona-osoba, a ako si pravel losi raboti, i duhot i osobata umira, ne se ragas vo nov zivot, toa ti e ednostavno kazano i poucno-KARMA-

ако си ја читала книгата карма не е така таму напишано!онолку колку шо си грешел толку пати ќе се вратиш и тоа од страна на твојата жртва за да го прешивееш она што таа го доживеала ,а и да се искупиш за да одиш во рајот


-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: bazo
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 17:28
Makedonskiot narod prifajka se', osven negovata maticna religija. Koj e toj sto veruva deka posle ova sto go narekuvame zivot ke stane peperutka ??? Tie sto se vo zabluda ili pak ne znaat sto, neka go otvorat svetoto pismo i neka procitaat...A karma e nesto sosem drugo...so ne e voopsto del od nasava religija, jas ne velam deka ne treba da se prifajka nisto drugo osven toa sto e dadeno vo nasava religija...no deka sum ziveel i deka sega ovoj zivot sto go zivema mi e po zasluga od prethodniot...veter i magla ...bla bla bla ...

-------------
Life isnt about waiting for the storm to pass... I'ts about dancing in the rain.


Постирано од: Синдарела
Датум на внесување: 14.Јануари.2006 во 17:31
и јас не верувам во задгробен живот!затоа и си го живеам животот како што сакам и умеам најдобро!

-------------
http://www.fantasytrend.blogspot.com - TRENDY


Постирано од: vd
Датум на внесување: 15.Јануари.2006 во 14:47
Dobro, nee li dovolno site tie bibliski i k*ranski obajnuvanja za postoenje na gospod, za postoenje na zivot posle smrta, vecen zivot! Lugeto sto ne veruvaat vo ova togas ne veruvaat ni vo Gospod. Inace glupavo e deka otkako ke umres ke se pretvoris vo nesto durgo, zivotno!!! pff !


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 15.Јануари.2006 во 18:45

ееееееееееее, зашо бе друже вака сеа??? па јас баш мислев дека ќе бидам орел или тигар во другиот живот



-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: joki
Датум на внесување: 15.Јануари.2006 во 18:49
се разоцара кутро дете...добро де и во другиот живот ке си си дух...белким не ти беше толку лошо...

-------------
Точачиња.


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 15.Јануари.2006 во 18:53
пааааааааа... си се изнаглеав работи право да ти кажам без никој да ме види, поготово една девојка како се бања  има она убава градина со дрва посадени точно онаму кај што треба

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Supernatural
Датум на внесување: 20.Јануари.2006 во 19:36

Lugje! sto posle smrtta?

 SLEDI 6 NEDELI PEENJE

sto mislite vie?

 NISTO

kade odat  lujgeto?

 PA LEVO PA DESNO 

 

spored mene.....sekoj odi onamu kade sto veruval deka kje odi dodeka bil ziv...

 JAS KE IDAMMM ZA HOOLLLYYWOOODDD :-))) znaev e kad tad :-)))

mislam deka odkako kje umreme ziveeme vo svet za koj odsekogas sme mectaele....

 ONDAK DENES SMESTA VRSAM SAMOUBISTVO :-))))

 

 

 



Постирано од: sentry
Датум на внесување: 24.Јануари.2006 во 00:30
човекот заедно со душата ќе се претворат во мувла 

-------------
elite sentinel


Постирано од: Supernatural
Датум на внесување: 24.Јануари.2006 во 15:32

 

 A TELOTO POSLE SMRTA SAKAM DA MI SE PREPARIRA I SE STAVI U DVOR DA BIDAMMMMM I FONTANAAAAA



Постирано од: White Eagle
Датум на внесување: 05.Февруари.2006 во 01:09
  Луѓе, прво гледајте вие што ќе биди пред смртта,а за после смртта ќе видиме тогаш

-------------
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 06.Февруари.2006 во 18:12
епа пред смртта сме ние  уствари вие

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: Cvekence
Датум на внесување: 12.Февруари.2006 во 21:47
posle smrtta-----zurki!!!

-------------
respect my authoritaaa


Постирано од: FULL MOON
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 00:12
posle smrt ke vi kazam kato  se vratam od tamo


-------------
Eu sunt centrul universului


Постирано од: kokolo
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 00:26
OD KADE KE SE VRATIS

-------------
ONLY GOD CAN JUDGE ME NOW


Постирано од: Mikus2006
Датум на внесување: 13.Февруари.2006 во 21:36

Искрено, иако знам дека не е баш во согласност со нашиве христијански верувања, ама јас верувам во реинкарнација



Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Јуни.2006 во 20:42

....mngu e lesno ,....da ne zalish veke,......ako sfakash?



-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: joki
Датум на внесување: 12.Јуни.2006 во 15:56

Прашање:  Дали има живот после смртта?

 

Одговор:  Дали има живот после смртта? Во Библијата пише:„ Човек кого жена го родила е кусовечен и полн со неволји. Како цвет никне и веќе венее, бега како сенка, не застанувајќи... зашто, кога човекот умре, зар може да оживее?“ (Јов 14:1, 2, 14)

Исто како и Јов, секој еден од нас си го поставувал некогаш ова прашање: „Што ќе се случи со нас откако ќе умреме?“ Дали едноставно престануваме да постоиме? Дали животот не е една врата преку која доаѓаш и заминуваш, додека не постанеш велик? Дали сите луѓе ќе отидеме на исто место или ќе отидеме на различни места? Дали навистина има рај и пекол или тоа е само една измислица?

Во Библијата се кажува дека после смртта, не само дека постои живот, но дека тој е вечен и толку славен и е: „Што окото не виде, што увото не чу, што во човечкото срце не дојде, тоа Бог го приготви за оние, кои Го љубат Бога.“ (I Коринтјани 2:9) Исус Христос, Бог во тело, дојде на земјата, за да ни го подари дарот – вечен живот. „ За нашите престапи беше прободен, сотрен, за нашите беззаконија.“ (Исаија 53:5)

Исус ја претрпе казната, која секој еден од нас ја заслужува, и го пожртвува Својот живот за нас. Три дена откако умре, Тој докажа дека ја победил смртта, кога воскресна од мртвите во Дух и тело. Остана на земјата цели 40 дена и се појавуваше пред илјади луѓе, пред да се вознесе до Својот вечен трон на небото. Во Римјани 4:25 се кажува: „Кој беше предаден за нашите гревови и беше воскреснат за наше оправдание.“

Воскресението на Исус Христос е еден добро документиран случај. Апостол Павле ги предизвикува луѓето да прашаат за тоа оние, кои биле сведоци на таа вистина. Никој до сега не успеал да ја демантира таа вистина. Воскресението е крајаголниот камен на христијанската вера, и точно поради тоа, дека Исус воскресна од мртвите, и ние можеме да веруваме, дека и ние ќе воскреснеме.

Ето како апостол Павле ги убедува оние христијани од раната црква, кои не верувале во воскресението: „Но, ако се проповеда дека Христос воскреснал од мртвите, како некои меѓу вас велат дека нема воскресение на мртвите? Ако нема воскресение на мртвите, тогаш ни Христос не воскреснал.“ (I Коринтјани 15:12-13).

Христос е само првиот плод од големата жетва на луѓе, кои ќе бидат воскреснати од мртвите. Физичката смрт дојде преку еден човек – Адам, со кој сите ние имаме крвна врска. Но на сите, кои се осиновени во Божјото семејство, преку вера во Исус Христос, ќе им се даде нов живот (I Коринтјани 15:20-22). Како што Бог го воскресна телото на Исус, така и нашите тела ќе бидат воскреснати при второто враќање на Исус Христос на земјата. (I Коринтјани 6:14).

Но покрај тоа, што сите луѓе ќе воскреснат - не сите ќе отидат во рајот. Секој човек треба да реши, додека е сеуште на земјата, каде сака да ја помине вечноста. Во Библијата пишува, дека на човекот му е определено да живее само еднаш, и после тоа му предстои суд. (Евреи 9:27) Тие што биле праведници ќе живејат во рајот а тие што неверувале ќе бидат испратени на вечна казна т.е во пеколот (Матеј 25:46).

Пеколот како и рајот не е само една апстрактна состојба на постоење но конкретно, реално место. Тоа е место, каде што неправедните ќе го трпат бескрајниот и вечен Божји гнев. Тие ќе бидат мачени како и физички така и емоционално и умствено и сосема свесно ќе страдаат од срам, жал и позор.

Пеколот е опишан како бездна (Лука 8:31; Откровение 9:1), како езеро со оган и сулфур, каде тие што ќе бидат фрлени во него ќе се мачат ден и ноќ, цела вечност (Откровение 20:10). Во пеколот ќе има плач и чкртање со заби, што е знак на голема тага и гнев (Матеј 13:42). Тоа е место каде „нивниот црв не умира, и огнот не иизгорува.“ (Марко 9:48). Бог не се радува на смртта на безбожникот но сака тој да се обрати и да живее (Езекиел 33:11). Но Тој нема да не принуди да Му се подчинуваме. Ако избереме пат без Него и Го отфрлиме, на него не му останува ништо друго освен да ни го даде тоа, што сами сме го избрале – да живееме одделени од Него.

Животот на земјата е еден испит – подготовка за тоа, што предстои. За тие, кои веруваат тоа е вечен живот во постојаното присуство на Бога. Тогаш како да станеме праведни и како можеме да добиеме вечен живот? Има само еден пат – преку вера во Божјиот Син – Исус Христос. Исус кажува: „Јас Сум Воскресението и Животот; кој верува во Мене - и да умре –ќе живее. И секој, кој живее и верува во Мене нема да умре до века.“ (Јован 11:25-26)

Дарот – вечен живот се предоставува на сите, само ние треба да се откажеме од некои светски задоволства и да Му се предадеме на Бог. „Кој верува во Синот, има вечен живот; а кој не се покорува на Синот, нема да види живот, туку Божјиот гнев останува врз него.“ (Јован 3:36) Ние нема да имаме возможноста да се покаеме за нашите гревови откако ќе умреме, зашто откако ќе се сретнеме со Бог лице во лице, ние нема да имаме друг избор освен да веруваме во Него. Тој сака да веруваме во Него и да го љубиме сега! Ако прифатиме, дека преку смртта на Исус Христос се плаќа цената, што треба да се плати за нашиот живот во бунт против Бога, Тој ни гарантира не само живот што има смисла, тука на земјата, но и во вечноста заедо со Христос.

...еве христијанско верување за после смртта....


-------------
Точачиња.


Постирано од: Dogi
Датум на внесување: 13.Јуни.2006 во 09:52
бенедикт2, немој бе такви мисли, горе било поубаво од тука! како можеш да кажеш такво нешто кога не знаеш како е горе? а немој ни да мислиш да пробаш да видиш, на своја рака. некако многу црни мисли ти се мотаат по глава. одмори си го главчето, млада си уште. погледни околу те*е и побарај го само она позитивното. прво направи нешто овде долу, па после ќе разговараме за горе, после е полесно, кога ќе добиеш повеќе сознанија како е овде.

-------------
Јас сум мајстор!

http://widget.meebo.com/mm.swf?asMwhdKtFb" rel="nofollow - Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 01:11
SMRT!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 15.Јуни.2006 во 23:11
Originally posted by brza brza напиша:

SMRT!
Vo sto veruvash....prav nevernik siConfusedbarem vo neshto da veruvash.....


-------------


Постирано од: DaVinchi
Датум на внесување: 18.Јуни.2006 во 22:43
Originally posted by joki joki напиша:

Пеколот како и рајот не е само една апстрактна состојба на постоење но конкретно, реално место. Тоа е место, каде што неправедните ќе го трпат бескрајниот и вечен Божји гнев. Тие ќе бидат мачени како и физички така и емоционално и умствено и сосема свесно ќе страдаат од срам, жал и позор.

Пеколот е опишан како бездна (Лука 8:31; Откровение 9:1), како езеро со оган и сулфур, каде тие што ќе бидат фрлени во него ќе се мачат ден и ноќ, цела вечност (Откровение 20:10). Во пеколот ќе има плач и чкртање со заби, што е знак на голема тага и гнев (Матеј 13:42). Тоа е место каде „нивниот црв не умира, и огнот не иизгорува.“ (Марко 9:48). Бог не се радува на смртта на безбожникот но сака тој да се обрати и да живее (Езекиел 33:11). Но Тој нема да не принуди да Му се подчинуваме. Ако избереме пат без Него и Го отфрлиме, на него не му останува ништо друго освен да ни го даде тоа, што сами сме го избрале – да живееме одделени од Него.


Pekolot,pekolot,pekolot!!.Zosto samo pekolot se spomenuva, i 99% site imame pretstava kako izgleda(pekolot)-a moze da opisete kako izgleda RAJOT??


-------------
davinci


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 01:08
,.....RAJ!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 01:10
posle smrta e NISHTO
i tak i treba da bide oti
SE STO IMA KRAJ IMA I SJAJ

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: Jo be
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 01:17
mnogumina kazuvaat deka posle smrtta ima ova ili ona no nikoj od tamu ne se vratil da kaze kako e tamu

-------------
TALE


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 01:19
Originally posted by Jo be Jo be напиша:

mnogumina kazuvaat deka posle smrtta ima ova ili ona no nikoj od tamu ne se vratil da kaze kako e tamu

    pa koj moze od nisto ili od nikade da se vrati?

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: Jo be
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 01:28
ama nekoj saka sprotivnoto da go dokazi

-------------
TALE


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 01:29
hahahhahhahhahah
nikoj neveruva deka e tuka samo da ja prodolzi vrstata
e zatoa e toa

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 01:37


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 21.Јуни.2006 во 21:56
Како не ви срам бре. Ова вашето е чист нихилизам. Шо е ова се само песимисти на дуњава. Јаз'к

-------------
и то...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 22.Јуни.2006 во 00:43


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mikus
Датум на внесување: 22.Јуни.2006 во 00:53
Originally posted by YODA YODA напиша:

   Како не ви срам бре. Ова вашето е чист нихилизам. Шо е ова се само песимисти на дуњава. Јаз'к

ne be pesimisti gresko edna
nie sme optimisti tuka bas tuka na Zemjata
tuka e ubavo
pa i nema drugo mesto hehehhehehe
    

-------------
Unidentified Flying Object-- SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba ,neka i taka nee nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas


Постирано од: Alekta
Датум на внесување: 23.Јуни.2006 во 14:35
BRZA! ddali tvojata vizija za rajot e istata slika kako sto e slikata na toj sto gi sozdal slikite koi gi stavas????



-------------
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Јуни.2006 во 20:25
,...a,koj da te razbere shto sakash,...?

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 23.Јуни.2006 во 20:28


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 00:55
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

Lugje! sto posle smrtta?

sto mislite vie?

kade odat dusite na lujgeto?

spored mene.....sekoj odi onamu kade sto veruval deka kje odi dodeka bil ziv...mislam deka odkako kje umreme ziveeme vo svet za koj odsekogas sme mectaele....

Jas veruvam deka ima neshto i posle smrtta...dali mi e taka polesno...pa sigurno...i pomalku se plasham od ona shto e neizbezno kako sto e umiranjeto...ima zivot za dush*te vo toa sum sigurna

-------------


Постирано од: *psycho*
Датум на внесување: 24.Јуни.2006 во 01:04
    ima zivot za dush*te vo toa sum sigurna

да и јас мислам така и не затоа што се палшам од смртта туку затоа што неможам да замислам дека после неа ке ме нема (и не само мене туку и било кој друг) мислам дека после смртта душата ти оди во друго тело (повторно се раѓаш)и имаш сосема поинаков живот но ја имаш сојата душа
најискрено неможам да размислувам за ова бидејки се повеќе се збунувам а одговорот никогаш нема да се дознае


Постирано од: maraa
Датум на внесување: 02.Јули.2006 во 12:09
ta4no vo pravo si:D

-------------
maw34ko


Постирано од: KaLiNa
Датум на внесување: 27.Јули.2006 во 19:26
luge ne se zaebavajte i kazete mi kako da go nadminam stravot od smrtta? od nisto drugo ne se plasam,ama koga ke pomislam deka eden den ke me nema i ke se ragaat novi luge i novi i novi i se ke ide napred,a mene KE ME NEMA....jezivo mi e


Постирано од: *psycho*
Датум на внесување: 27.Јули.2006 во 23:50
Nema od sto da se plasis. Edinstveno nesto sto ne umira kaj covekot e dusata. Znaci posle smrtta, reinkarnacija i pak ke te ima (samo sto dusata ti odi vo dugo telo).


Постирано од: YODA
Датум на внесување: 28.Јули.2006 во 02:39
I jas brat to go trubam celo vreme ama nikoj na gazo ne me klava, ne mozis nikako da gi ubedis vo reinkarnacija, izgleda obozavat da se plasat.

-------------
и то...


Постирано од: macedonian1
Датум на внесување: 23.Октомври.2007 во 01:07
site ziveeme zaeno i mrtvi i zivi. vo ist svet , razlicni dimenzii
veruvam deka posle smrtta dusata prodolzuva ponatamu


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 28.Октомври.2007 во 23:13
Originally posted by KaLiNa KaLiNa напиша:

luge ne se zaebavajte i kazete mi kako da go nadminam stravot od smrtta? od nisto drugo ne se plasam,ama koga ke pomislam deka eden den ke me nema i ke se ragaat novi luge i novi i novi i se ke ide napred,a mene KE ME NEMA....jezivo mi e

...ЕЕЕЕ...СТВАРНО!!!ЛУЃЕТО ЌЕ СИ СЕ ШЕТААТ,ЌЕ СИ ОДАТ НА ОДМОР И ПО БЕЛ СВЕТ,НА ЗАБАВИ И ЗАЕБАНЦИИ...А ОНИЕ ДРУГИТЕ...ЛЕЛЕЕЕЕ...НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА ЖИВЕАТ НА ОВАА ЗЕМЈА,ВО СВОЈОТ ГРАД ...БРЕЕЕЕЕ ...СТРАШНО.!ПОДОБРО ДА НЕ СМЕ СЕ РОДИЛЕ ,А....??!!!изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањетагатагатагатагатага


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 28.Октомври.2007 во 23:20
воопшто не ми е страв од смрт...може звучи како да ја посакувам али навистина не ми е страв...зашто не гледам на тоа како моето тело ке гние во земја туку како ке прејдам во поубав свет

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 28.Октомври.2007 во 23:29
...ZAGOR СФАТИ ДЕКА ТРЕБА НА ВИСТИНАТА ДА И ПОГЛЕДНЕ ВО ОЧИ...

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 02:22
Originally posted by zagor zagor напиша:

...ZAGOR СФАТИ ДЕКА ТРЕБА НА ВИСТИНАТА ДА И ПОГЛЕДНЕ ВО ОЧИ...
 
Какви очи има Вистината zagor?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: dejan22
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 22:55
da se soglasuvami 2 kubika zemja odozgore so kitki na povrsinata i nekoj si spomenik zavosi za koj kak.

-------------
cool


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 30.Октомври.2007 во 23:11
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

...ZAGOR СФАТИ ДЕКА ТРЕБА НА ВИСТИНАТА ДА И ПОГЛЕДНЕ ВО ОЧИ...
 
Какви очи има Вистината zagor?


...ОЧИ ШТО ГИ ГЛЕДАМ СЕКОЈ ДЕН! ЕДНОТО.... ЗЕЛЕНО,ДРУГОТО....СИНО!!


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 31.Октомври.2007 во 01:43
Originally posted by KaLiNa KaLiNa напиша:

luge ne se zaebavajte i kazete mi kako da go nadminam stravot od smrtta? od nisto drugo ne se plasam,ama koga ke pomislam deka eden den ke me nema i ke se ragaat novi luge i novi i novi i se ke ide napred,a mene KE ME NEMA....jezivo mi e
 
Фактот што не можеме да се замислиме себеси мртви, што колку и да ги затвараме очите, ушите, сите сетила и да се обидуваме да не мислиме на ништо сепак не можеме да "одглумиме" непостоење е доказ дека смртта не ни природна појава кај нас луѓето.
Фактот што се плашиме од смртта, фактот што самиот збор "смрт" ни создава морничаво чувство, непријатност, болка итн. е доказ дека смртта е натрапник во човештвото.
 
Светото Писмо учи дека смртта е натрапник кој влезе во човештвото преку падот на човекот во грев. Христос со Својата застапничка жртва на Голготскиот крст ја плати казната за овој наш грев, и со Неговата незаслужена смрт, ни обезбеди нам незаслужен ЖИВОТ.
Библијата учи дека кога Христос (според Библискиот часовник - наскоро) ќе се врати, сите мртви ќе воскреснат во нераспадливи тела и за смрт човекот нема ни да чуе, ни да види, ни да помисли.
 
Нека Бог го насочи твојот страв од смртта во потрага по веродостојноста на оваа порака. Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 31.Октомври.2007 во 02:46
Site vie produhoveni i prosvetleni dushi...

... vsushnost, se dodeka nekade dlaboko vo sebe (bez obzir kako se deklarirate) vie i natamu ste ubedeni vo sueverieto na materijalizmot, ke se plash*te od smrtta.

Bidete iskreni so sebe vo vrska so ova i toa ke bide vashiot prv chekor kon preobrazbata i prosvetluvanjeto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 31.Октомври.2007 во 17:07
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

Lugje! sto posle smrtta?

sto mislite vie?

kade odat dusite na lujgeto?

spored mene.....sekoj odi onamu kade sto veruval deka kje odi dodeka bil ziv...mislam deka odkako kje umreme ziveeme vo svet za koj odsekogas sme mectaele....




А што е тоа после смртта?
Го има ли некој до сега проучено??


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 31.Октомври.2007 во 22:20
poleka, mozda nema da stignete do tamu!

-------------


Постирано од: Niki kukle
Датум на внесување: 05.Ноември.2007 во 20:25
после смртта два метри под земја среќа

-------------


Постирано од: M*A*C*A
Датум на внесување: 09.Ноември.2007 во 17:36
Jas veruvam deka so smrtta samo teloto umira, a dusata...

-------------
Mislam,znaci postojam


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Ноември.2007 во 18:09
da
dusata kje ja pamtat tie so ostanaa
ako vi e vazno
zapisite se vo sekjavanjata
i vo istorijata



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: The wolf
Датум на внесување: 09.Ноември.2007 во 18:25
Be patient and you  will see!!!there  is a life after  deadѓавол


Постирано од: The wolf
Датум на внесување: 09.Ноември.2007 во 18:48
nema problem  ankin ne sum ljutko!!!
i hope i'll c u  in hell lolголемо%20гушкањеtill then  b  patient and  u  will c!!!ѓавол


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 09.Ноември.2007 во 22:01
nekrofil ti se kacuva u kapela...


Постирано од: starchild
Датум на внесување: 14.Ноември.2007 во 22:19
ako ve interesira tolku sto se slucuva posle smrrta procitajte ja tibetanskata kniga na mrvtvite tamu e ubavo objasneto


Постирано од: sikter
Датум на внесување: 14.Ноември.2007 во 22:29
ke skapes!


Постирано од: starchild
Датум на внесување: 14.Ноември.2007 во 22:32
Originally posted by sikter sikter напиша:

ke skapes!

wow kolku morbidno se izrazi ! ima edna rabota sto ne sfakas dusata i teloto se 2 razlicni raboti ! teloto umira a dusata prodolzuva da zivee vo drugi dimenzii


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 14.Ноември.2007 во 22:34
I CRVI KE NE IZEDAT...VAZNO DUHOT KE BIDE ZIV....доста%20е

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: sikter
Датум на внесување: 14.Ноември.2007 во 23:14
zatoa e podobro da te spepelat!


Постирано од: barmomk
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:13
Pa dokolku sme ja zavrsile misijata na ovoj svet, a veruvam deka site sme rodeni so nekakva cel, smetam deka odime na mesto kade sto me zasluzile. Sekoj si ima svoja karma, pa vo zavisnost sto se sme napravile vo ovoj zivot i minatite ke se znae dali povtorno ke se rodime ili ke odime na edno poubavo mesto. MESTO ZA KOE MOZEME DA SONUVAME I MECTAEME


Постирано од: becenevem
Датум на внесување: 15.Ноември.2007 во 20:22
start ili prodolzetok na zivotot

-------------


Постирано од: vrzalec
Датум на внесување: 18.Ноември.2007 во 21:24
START !!!


Постирано од: loptica
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 03:02
Posle smrta?
Ne se plasam sto i da se desava posle smrta.
Se custvuvam kako gost na planetava....sekoj den sum se posrekna i poispulneta, razmisluvam pozitivno i koga mi se spomne sto posle smrta, denes edna osoba mi dade odgovor koj jas sama ne znaev da go definiram.
Posle smrtta ide zapirkaсреќаголема%20насмевка


-------------
NE MI ZAMERAJTE NA GRAMATICKI GRESKI....USTE UCAM TA-TO-OT...KE SE SNAJDAM VALJDA BEZ PADEZI...


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 19.Ноември.2007 во 03:04
После запирката идат две точки.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 19:11
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

Lugje! sto posle smrtta?

sto mislite vie?

kade odat dusite na lujgeto?

spored mene.....sekoj odi onamu kade sto veruval deka kje odi dodeka bil ziv...mislam deka odkako kje umreme ziveeme vo svet za koj odsekogas sme mectaele....




Жалосно, ама никој не се вратил од таму па да каже како е.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 05.Февруари.2008 во 23:30

Испратена: 28.Октомври.2007 во 23:13


luge ne se zaebavajte i kazete mi kako da go nadminam...

...ЕЕЕЕ...СТВАРНО!!!ЛУЃЕТО ЌЕ СИ СЕ ШЕТААТ,ЌЕ СИ ОДАТ НА ОДМОР И ПО БЕЛ СВЕТ,НА ЗАБАВИ И ЗАЕБАНЦИИ...А ОНИЕ ДРУГИТЕ...ЛЕЛЕЕЕЕ...НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА ЖИВЕАТ НА ОВАА ЗЕМЈА,ВО СВОЈОТ ГРАД ...БРЕЕЕЕЕ ...СТРАШНО.!ПОДОБРО ДА НЕ СМЕ СЕ РОДИЛЕ ,А....??!!!
ABER DOJDE.... ZAGOR E ZIV





-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 05.Февруари.2008 во 23:33
Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by Alekta Alekta напиша:

Lugje! sto posle smrtta?


sto mislite vie?


kade odat dusite na lujgeto?


spored mene.....sekoj odi onamu kade sto veruval deka kje odi dodeka bil ziv...mislam deka odkako kje umreme ziveeme vo svet za koj odsekogas sme mectaele....

Жалосно, ама никој не се вратил од таму па да каже како е.



Неееее бе,
прашај некој муслиман , они знаат.

-------------
Македонците верувале во Сонцето ВЕРУВАЈТЕ И ВИЕ.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 05.Февруари.2008 во 23:39

NE BAS UBAV FILING,AKO POCNES DA RAZMISLUVAS PODLABOKO.....

ZATOA TREBA OVOJ ZIVOT DA GO ZIVEEME SO POLNA PAREA

PA POSLE STO KE BIDE-NEKA BIDE....NIKOJ NE SE VRATIL DA KAZE....
MOZEBI VO DRUGIOT ZIVOT KE BODAM TREVA....ILI MRAVA....тага


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 05.Февруари.2008 во 23:41
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

NE BAS UBAV FILING,AKO POCNES DA RAZMISLUVAS PODLABOKO.....


ZATOA TREBA OVOJ ZIVOT DA GO ZIVEEME SO POLNA PAREA


PA POSLE STO KE BIDE-NEKA BIDE....NIKOJ NE SE VRATIL DA KAZE....

MOZEBI VO DRUGIOT ZIVOT KE BODAM TREVA....ILI MRAVA....тага



немој само да бодеш трева

-------------
Македонците верувале во Сонцето ВЕРУВАЈТЕ И ВИЕ.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Февруари.2008 во 23:49
odma,...pochnuvash da se ,...raspagjash!голема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MAKEDON-FILIP
Датум на внесување: 05.Февруари.2008 во 23:53
Е не баш одма де

-------------
Македонците верувале во Сонцето ВЕРУВАЈТЕ И ВИЕ.


Постирано од: Quentin
Датум на внесување: 05.Февруари.2008 во 23:57
Не сум обдарен со некакви знаења за вечноста и тајните на универзумот, па затоа на смртта ќе и пристапам на единствениот начин на кој едно човечко суштество може да и пристапи - лаички.

Ставам знак на еквиваленција меѓу смртта и бескрајниот сон, т.е ја споредувам со нашата состојба на сон, период во кој не сме свесни самите за себе, период во кој едноставно се исклучуваме од надворешните појави и остатокот од светот. И тука ќе се надоврзам на Фројд и неговото инсистирање на нашиот однос кон светот во кој сме дошле не по наш избор, како и фактот дека не можеме да го издржиме овој свет без прекин.

Според мене, смртта не боли. Боли животот. Затоа кога имаме некаква телесна болка, се обидуваме да заспиеме, зошто знаеме дека сонот го впива времето како што песокот ја впива водата. А кога ќе помине време и болката стивнува. Никој не може да каже дали смртта е врвот на нашето постоење!

-------------
http://www.thirdchapter.blog.mk - http://www.thirdchapter.blog.mk

http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk - http://www.poetryandbeyond.blog.com.mk




Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk