IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Историски погледи на црковните прашања
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Историски погледи на црковните прашања

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34353637>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 15:02
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

И во Македонија има. Не е тука темата.

Та што викаш? Јустинијаната непрекинато си постоела? Така?



Не е тука, а таму каде што требаше разјаснивме. Поштеди ме само од тие митовите, со разно-разни преселби, виденија, Ирска и слично, те молам.

Јас ништо немам да кажам, јас во една реченица јасно си велам,а тоа го велеле и Архиепископите: Охридската Архиепископија е продолжеток на Јустинијана Прима и нејзините традиции.



Изменето од Македон - 02.Август.2010 во 15:02
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 15:12
Добро, ама зошто избегнуваш да кажеш кога се присетиле?

Јас доколку знам, првото повикување е од 1157. Нил Доксопатар /1143/ изгледа е пронашол нешто во документите за постоенјето на Јустинијана и по некое време архиепископите решиле да се повикуваат.

Значи тоа што ни го кажува Василиј нема да му веруваме, ниту пак на архиепископот Јоан Комнин и неговиот списокот на архиепископите на Бугарија?

Како се собира тука Самуил со неговата црква во твојата шема?


Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 15:18
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Добро, ама зошто избегнуваш да кажеш кога се присетиле?

Јас доколку знам, првото повикување е од 1157. Нил Доксопатар /1143/ изгледа е пронашол нешто во документите за постоенјето на Јустинијана и по некое време архиепископите решиле да се повикуваат.

Значи тоа што ни го кажува Василиј нема да му веруваме, ниту пак на архиепископот Јоан Комнин и неговиот списокот на архиепископите на Бугарија?

Како се собира тука Самуил со неговата црква во твојата шема?




Не одбегнувам, точно тогаш и се присетиле, па ја исправиле грешката на Василиј, чии традиции бргу се заборавиле по неговата смрт, па морале дури во времето на Архиепископот Јаков Проархиј да бидат возобновени, само поради поголемите привилегии.

На Василиј нема да му веруваме поради тоа што доколку ја кажувал вистината, немало традициите на кои се повикувал, бргу по неговата смрт да бидат заборавени.

Самуил секако дека не можел да се повика на традициите на светиот Цар Јустинијан Први, затоа што сепак тој бил Император на Ромеите, а Самуил војувал со Ромеите. Самите Ромеи немало да прифатат човек кој не го признавале за Цар да се повика на нивните традиции.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 15:22
Не ми се изјасни што мислиш точно, но ми стана јасно дека прифаќаш следното

ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИЈА Е СО ПОДМЕНЕТ ИДЕНТИТЕТ.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 15:39
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Не ми се изјасни што мислиш точно, но ми стана јасно дека прифаќаш следното

ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИЈА Е СО ПОДМЕНЕТ ИДЕНТИТЕТ.



Пак не си ме разбрал.

Јас објаснив на начин на кој секој може да разбере, ако не можеш да ме разбереш, не знам како поинаку да објаснам. Поставив сведошства, мислења на Архиепископи, друго не знам што да направам. Мислам дека се се јасно, ама штом не, јас не поинаку не знам да објаснам.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 15:50
Originally posted by Македон Македон напиша:


На Василиј нема да му веруваме поради тоа што доколку ја кажувал вистината, немало традициите на кои се повикувал, бргу по неговата смрт да бидат заборавени.


Традициите не биле заборавени, а по 120-130 години биле подполно подменети со некакви, кои постоеле пред 5-600 години. Црквата се грецизирала.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 15:59
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


На Василиј нема да му веруваме поради тоа што доколку ја кажувал вистината, немало традициите на кои се повикувал, бргу по неговата смрт да бидат заборавени.


Традициите не биле заборавени, а по 120-130 години биле подполно подменети со некакви, кои постоеле пред 5-600 години. Црквата се грецизирала.




Бидејќи "не биле заборавени", Архиепископот Јаков Проархиј 250 години потоа морал да се досетува на нив, барајќи ги привилегиите од Василиј.

Да, Јустинијана Прима била "грчка", па затоа употребувала латински јазик во богослужбите.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 18:42
Македоне, инаетиш се и не ми е јасно што може да постигнеш.

Самуил на латински ли богослужел или Јаков Проархиј?

Прво си ги среди мислите околу црквата, па тогаш се смеј.

Многу си контрадикторен.


Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 19:10
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Македоне, инаетиш се и не ми е јасно што може да постигнеш.

Самуил на латински ли богослужел или Јаков Проархиј?

Прво си ги среди мислите околу црквата, па тогаш се смеј.

Многу си контрадикторен.




Воопшто не се инаетам. Не сум јас виновен што работите не се такви какви што сакаш да се.
Сега пак и Самуил и Јаков Проархиј го замеша со латинскиот јазик?! Црквата Јустинијана Прима, која била основана од св.Цар Јустинијан богослужела на латински јазик, а ти велиш дека Охридската Црква кога го променила идентитетот се грцизирала. А Јустинијана Прима не била грчка и употребувала латински. Значи кога го сменила Охридската Црква идентитетот и се повикала на Јустинијана Прима, се повикала на Црква која не била грчка, ама таа се грцизирала. Се читаш ли што пишуваш? Да не е смешно, ќе е трагично напишаното од тебе.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2010 во 19:23
Значи не се грецизирала?

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2010 во 00:17
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Значи не се грецизирала?



Високото свештенство било составено од Грци, но не и сето свештенство. А и богослужбите се воделе на словенски јазик, барем јас колку што знам, па затоа и народот барал да се обнови таа Црква. Ако за тебе поставувањето Грци за Архиепископи значи промена на идентитетот, тогаш слободно можеш да кажеш дека историјата на Бугарската Црква е од создавањето на Бугарската Егзархија.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 13:08
Tuka ima po temata za Ohridskata arhiepiskopija.

http://www.makedonskosonce.com/broevis/2007/sonce663.pdf/32_35_feljton.pdf

http://www.makedonskosonce.com/broevis/2005/sonce582.pdf/32_33_petar.pdf


http://www.makedonskosonce.com/broevis/2005/sonce588.pdf/31_34_Petar_feljton.pdf

Kako obicno, trpi kritika.


Изменето од Каснакоски - 07.Септември.2010 во 13:10
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2010 во 13:20
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Tuka ima po temata za Ohridskata arhiepiskopija.

http://www.makedonskosonce.com/broevis/2007/sonce663.pdf/32_35_feljton.pdf



Kako obicno, trpi kritika.


Ќе ги анализирам дел по дел.
Во она што го прочитав за првиот дел, не најдов нешто што треба да трпи сериозна критика, единствено авторот пропуштил да објасни како одеднаш е сменет Архиепископот Давид, па на негово место е поставен Архиепископот Јован.

Што му недостасува на првиот дел?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2010 во 18:31


nekolku
ДОКУМЕНТИ НА ОХРИДСКАТА АРХИЕПИСКОПИja

http://ald-bg.narod.ru/biblioteka/KodexOhridskaArhiepiskopia/aktove_ohr_arhiep-index.htm

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34353637>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.