IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Висок притисок
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Висок притисок

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 18:17

Na donjoj tablici naveden je vremenski minimum kontrole tlaka. Mjeriti ga treba zatno češće, kada god se ukaže prilika, a uputno bi bilo i normotoničarima svakih 6 mjeseci.

Sistolni ( mm Hg )
 
Dijastolni ( mm Hg ) Preporučamo
manje od 120
i
manje od 80 Provjeru svake 2 godine
manje od 130
i
manje od 85 Provjeru svake 2 godine

130-139

ili
85-89 Provjeru svake godine
140-159
ili
90-99 Potvrditi unutar 2 mjeseca
160-179
ili
100-109 Procijeniti unutar 1 mjeseca
180 ili viši
ili
110 ili viši Procijeniti odmah
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 18:19

Lječenje hipertenzije


Premda postoje brojni dokazi o potrebi stroge kontrole arterijskog tlaka današnji rezultati liječenja nisu posve ohrabrujući. Uz mnogobrojne faktore zasigurno veliku ulogu igra i odnos bolesnika s visokim tlakom prema svojoj bolesti.
Naime, bolesnici nisu dovoljno svjesni potrebe trajnog liječenja.
Promjene načina života nužnost su ne samo hipertoničara nego cijele populacije razvijene, zapadne civilizacije i čine temelj liječenja hipertenzije i moraju se provoditi doživotno i onda kada se u terapiju uvedu i lijekovi.
Koliko je potreba pravovremenog i učinkovitog liječenja može se vidjeti potražimo li odgovor na pitanje:
 "Što bi se dogodilo da ne liječimo povišen arterijski tlak."

Premda smo se sigurno susreli u bližoj ili daljoj okolini sa slučajevima fatalnih ishoda osvrt u prošlost lijepo će ilustrirati kolika je vjerojatnost kakvog završetka ukoliko ne liječimo povišen arterijski tlak.
Španjolski liječnik Perera je prije 50-tak godina, dakle u vrijeme kada nije bilo gotovo niti jednog poznatog i danas korištenog lijeka za arterijsku hipertenziju analizirao ishod u 500 hipertoničara.
Najčešće su bile kardijalne komplikacije te je hipertrofija lijeve klijetke bila prisutna u 74%, kongestivno zatajenje u 50% i angina pektoris u 16% s preživljavanjem od 4 do 8 godina.
Cerebrovaskularni inzult imalo je 12% uz preživljenje od 4 godine dok je proteinuriju imalo 42% uz preživljenje od 5 godina, a azotemiju 18% uz preživljenje od samo jedne godine.
Mislimo da to dovoljno ilustrira potrebu redovitog i savjesnog liječenja i kontroliranja povišenog artreijskog tlaka.

Konačni zaključak velike većine studija je da je u kardiovaskularnoj protekciji esencijalno snižavati povišen arterijski tlak.
Budući da je arterijska hipertenzija sindrom karakteriziran raznim metaboličkim poremećajima, a čija se obilježja mijenjaju i u dimenziji vremena te ovisno o drugim prisutnim čimbenicima kardiovaskularnog rizika ili već prisutnih oštećenja ciljnih organa odabir određenog načina liječenja mora u svakog ispitanika biti strogo individualan.
Kriterij za praćenje i liječenje nije više samo povišen arterijski tlak nego procjena ukupnog kardiovaskularnog rizika što uključuje i bolesnike koji imaju normalne vrijednosti arterijskog tlaka, ali ukupno povećan rizik (jasno da u njih primarno kao i u svih treba razmotriti promjenu načina života, tj. nefarmakološko liječenje).
Uz snižavanje arterijskog tlaka mora se simultano djelovati i na druge faktore kardiovaskularnog rizika (što ponekad donosi prevagu kod odabira antihipertenziva).
Prednost bi trebali imati antipertenzivi s najmanje nuspojava i oni koji se uzimaju jednom dnevno budući da je u liječenju hipertenzije koje je dugotrajno, suradnja bolesnika jedna od važnijih stavki konačnog uspjeha.
Ukoliko postoje dva paralelna pripravka s navedenim karakteristikama svakako se treba odlučiti za onaj s ukupnom manjom cijenom koštanja.
Početno, ali i trajno neprekinuto liječenje hipertoničara je nefarmakološko liječenje ili bolje rečeno educiranje bolesnika o promjena načina života koje moraju biti trajne.
Kod započimanja farmakološkog liječenja arterijske hipertenzije potrebno je sagledati ukupan profil bolesnika jer mora se još jednom naglasiti arterijska hipertenzija NIJE SAMO BOLEST POVIŠENOG ARTERIJSKOG TLAKA, TO JE KOMPLEKSAN METABOLIČKI POREMEĆAJ.
Odluka o odabiru lijeka mora biti stoga strogo individualna.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 18:19
Opće mjere (Promjena načina života)

Povišeni krvni tlak može se uspješno snižavati (sistolički od 10 do 20 mmHg i dijastolički od  5 do 10 mmHg) različitim promjenama načina života.
Štoviše, kod pojedinih, posebno blagih hipertoničara potpuni se terapijski uspjeh nerijetko postiže samo takvim liječenjem, a kod drugih je korisna nadopuna farmakološkom liječenju.

Promjena načina života  je jedan od osnovnih pristupa liječenju hipertenzije:
- prestanak pušenja,


- neslana prehrana tj. smanjenje unosa natrija u organizam na količinu  2300 miligrama dnevno. To odgovara količini 1 1/4 čajne žlice kuhinjske soli. (Pogledati Unos soli),


- tjelesna aktivnost bez maksimalnih napora,


- smanjenje i/ili sprječavanje prekomjerne tjelesne mase (Pogledati Debljina), 


- uklanjanje drugih rizičnih čimbenika.

 

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 18:21

Terapijski pristup bolesniku s arterijskom hipertenzijom.

Svjetska zdravstvena organizacija i Međunarodno društvo za hipertenziju grupirali su bolesnike s arterijskom hipertenzijom ovisno o prisutnim rizicima i prema tome je predviđen terapijski pristup (ne zaboravljajući individualnost svakog pojedinog bolesnika).

Terapijski pristup bolesniku s arterijskom hipertenzijom ovisno o ukupnom kardiovaskularnom riziku
(prema WHO/ISH Hypertension guildelines- heighlights and update, 2001)

Drugi čimbenici rizika¹ ili pridružena stanja  Blaga hipertenzija
140-159/90-99 mmHg
Umjerena hipertenzija
160-179/100-109mmHg
Teška hipertenzija
>180/110 mmHg
Nema Mali rizik <15%
Promjene životnih navikaa
Umjeren rizik 15-20%
Promjene životnih navikab
Velik rizik 20-30%
Lijekovi
1-2 faktora rizika Umjeren rizik
Promjene životnih navikab
Umjeren rizik
Lijekovi
Vrlo velik rizik
Lijekovi
3 ili više faktora rizika oštećenje ciljnih organa2 ili šećerna bolest Velik rizik
Lijekovi
Velik rizik
Lijekovi
Velik rizik
Lijekovi
Pridružene druge bolesti3 Vrlo velik rizik
Lijekovi
Vrlo velik rizik
Lijekovi
Vrlo velik rizik
Lijekovi
 
1=dob:
 muškarci >55 godina, žene > 65 godina, pušenje, kolesterol > 6,5 mmol/L, obiteljska anamneza za ranu kardiovaskularnu bolest
2=
hipetrofija lijeve klijetke, dijastolička disfunkcija; albuminurija, serumski kreatinin 106-177 mmol/L; aterosklerotski plakovi na velikim arterijama (aorta,karotide,ilijačne,femoralne); suženje retinalnih arterija
3=
cerebrovaskularna bolest, koronarna bolest, srčano zatajenje; bubrežna insuficijencija (kreatinin >177 mmol/L), dijabetička nefropatija; disecirajuća aneurizma, simptomatska bolest arterija; hipertenzivna retinopatija
a=
kontrole tlaka i drugih čimbenika rizika kroz 6-12 mjeseci i započimanje medikamentnog liječenja ako je tlak > 150/95 mmHg, ili daljnje praćenje uz nefarmakološke mjere
b=
kontrole tlaka i drugih čimbenika rizika kroz 3-6 mjeseci i započimanje medikamentnog liječenja ako je tlak > 140/90 mmHg, ili daljnje praćenje uz nefarmakološke mjere

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 18:24
Antihipertenzivni lijekovi - osnovna informacija za bolesnika

Podjela antihipertenzivnih lijekova prema mehanizmu dijelovanja: 

Diuretici. Najstariji lijekovi koji se koriste u liječenju hipertenzije u mnogim su državama antihipertenzivi prvog izbora. Diuretike  zovu i " vodena pilula "  ( "water pills" ) zbog toga što djeluje na bubrege povečavajući izlučuje  vodu i natrija iz tijela. Na taj način smanjuje količinu tekućine u krvi. Oni se često upotrebljava s ostalim antihiperzivnim lijekovima.

Beta blokatori. Beta blokatori smanjuju živčane impulse na srce i krvne žile. To omogućava da srce kuca sporije i s manje sile. Krvni tlak pada i srce radi sa manjim opterećenjem. Bili su vrlo popularni u sedamdesetim i osamdesetim godinama. Zbog nuspojava, kontraindikacija i negativnog utjecaja na kvalitetu življenja njihova upotreba već dulje vrijeme stagnira ili se pomalo smanjuje.

ACE inhibitori. ACE inhibitori (Angiotensin Converting Enzyme ) sprječavaju formiranje hormona zvanog angiotensin II koji u normalnoj funkciji omogućava skupljanje krvnih žila. ACE inhibitori  omogućavaju opuštanje krvnih žila i krvni tlak se snižava. U praksu su uvedeni 1977. godine.

Antagonisti angiotenzina. Antagonisti angiotenzina su nova vrsta antihiperzivnih lijekova. Oni štite krvne žile od angiotensin II. Kao rezultat nastaje da se krvne žile šire i time se snižava krvni tlak.

Antagonisti kalcija. Antagonisti kalcija sprečavaju  ulazak kalcija u mišićne stanice srca i krvnih žila. Smanjujući mišićni tonus omogućavaju opuštanje krvnih žila i snižavanje krvnog tlaka.

Alfa blokatori. Alfa blokatori umanjuju živčane impulse na mišićima krvnih žila što omogućava krvi da prolazi lakše rezultirajući padom krvnog tlaka.

Alfa- Beta blokatori. Alfa- Beta blokatori djeluju na isti način kao i Alfa blokatori  i usporavaju rad srca kao i Beta blokatori. Kao rezultat manji je protok krvi kroz krvne žile i krvni tlak se smanjuje.

Inhibitori živčanog sustava. Inhibitori živčanog sustava opuštaju krvne žile kontrolirajući živčane impulse. Ovo omogućava širenje krvnih žila i krvni tlak se smanjuje.

Vazodilatatori. Vazodilatatori učinak ostvaruju izravnim djelovanjem na perifernu žilnu muskulaturu, izravno širi krvne žile opuštajući mišiće u stjenkama krvnih žila omogućavajući sniženje krvnog tlaka.
Često dva ili više lijekova imaju bolje rezultate nego samo jedan.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 18:28
"vidivaka" procitaj go ova predhodnoto nekolku pati za da mozes da razberes ( se nadevam srpskiot jazik ne ke ti bide problem) pa posle razmisli dobro za sebe........i za tvojot pristisok..........pa ke pravime muabet.....големо%20гушкање




Изменето од bijonse1 - 31.Мај.2009 во 18:33
Кон врв
viktorz Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 01:44
e vaka.imam ist problem kako (vidivaka )imam 20 god.od 15 god imam visok pritisok.170\120...dostignal i do 210.site ispituvanja gi napraviv vo bitola se mi e snimano i sve e vo red.od bt.me pustija skopje na 17 god vo drzavna bolnica isto se bese vo red(mi prepisaja renapril 20 mg.gi piev 2 meseci i nemase rezultat .pred 3 meseci bev vo voena bolnica vo skopje nekolju pati me gledaja na apatrati i nisto ne otkrija.nosev i nekoj holter za srce i toa bese vo red .mi prepisaja enap na sabajle i lorista navecer(celo apce)gi piev 1 mesec i nemase nekakvo podobruvanje... i den denes mi e 180\120.ne sum debel.185 sum visok.imam 83 kg....imam ispieno eden kup apcina i ne znam poke so da pijam...imam glavobolki vrtoglavici drugoto ne moze ni da se opise...


Изменето од viktorz - 27.Јули.2009 во 01:46
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 08:33
vaka...
treba da mi odgovoris na ovie prasanja.....
1.Dali vo tvoja familija nekoj isto ima visok kr.pr.
2.Pisi mi gi laboratoriskite rezultati od glukoza, kreatinin ,urea i holesterolot(hdl+ldh i trigliceridi)
3.Dali si napravil eho na nadbubregot i Cushing test i ispituvanje na kateholamini i vinilmandelicna kiselina ??i kazi mi gi rezultatite .....ili ednostavno ispituvanje na kortizolot ako si napravil!!!
4.)Holter e aparat koj meri 24h na telo dve raboti
puls(frekfencija na rabota na srceto)i drug holter sto meri   krv.pritisok!! Ti velis si nosel za srce ? koj holter si nosel oti i dvata pokazuva sosotojba na rabota na srce??i kazi dali znaes sto znaci toa sto velis normalno ti bil toj holter sto si go nosel...dali ti dale lista so izmereni vrednosti??
aj pisi pa ke vidime posle....ponatamu !!!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 08:47
Daj opisi gi vrtoglavicite ......dali gubis ramnoteza ili ednostavno ti se muti kako da lebdis.....preku cel den gi imas?? ili koga ja menuvas polozbata na teloto??Dali ti zujat togas usite ili osekjas napnati usi....
kazi mi gi kade ti se locirani bolkite vo glavata celo samo,nazd na tilot ili kako obruc okolu glavata, ili cela glava te boli dali naglo pocnuva bolkata ili postepeno i kolku vreme se zadrzuva?? Dali vo toj moment si merel pritisok ?? Dali toj pritisok go imas vo tek na cel den voopsto ne ti spagja ?? I kolku pati na den meris pritisok?
Dali dobivas nagon za povrakjanje vo tekot na denot i imas problem so zeludnikot i ishranata??? Dali si primetil deka posle jadenje dobivas glavobolki i problemi pogolemi so pritisokot??
i na kraj kazi mi dali si emotivna licnost brzo se vozbuduvas i nervozno reagiras ??
Mora taka Vikotore da te prasam ....odgovorimi za da te lociram prvo da imame nekoja pojdovna osnova.....imas nekoe zariste za da go najdeme......site gledam ti gi lecat samo posledicite so lekovi koi veruvaj mi ne ti se soodvetni......skolski ne se pocnuva so renapril tbl. kako lek vo AKE inhibitori tuku se pocnuva so dieta a posto si vo normalna tezina se prodolzuva so diuretik, a tuka ne gledam da ti dale lek......ne se sekiraj odgovori mi na prasanjata ......ti garantiram deka ke te sredam da go imas normalen kr.pr.za edna nedela najrano....pozz
Кон врв
viktorz Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 00:50
ke gi vidam razgledam rezultatite i ke pisam se so e i kako e(ke odgovoram i na prasanjata pogore).iako sve imam provereno.i imam edno prasanje za (vidivaka)kako dojde od visok pritisok na normalen i kolku bese visok...posto kaj mene NISKIOT ne slegol pod 110.pozz
Кон врв
vidivaka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vidivaka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2009 во 00:53
vaka sea druze i jas go imam istio problem ko ti, da te prasam kaj pojde vo bt da napravis pregled? ce pojdis kaj haziev vo bt da vidis so ce ti kazi,jas bev kaj nego i mene se zdrav me najsuvaa a pritdoko pak nekos mi kacuva sega iskrenio nemam mereno od odamna ali nemam maka i ne meram prit.da pojdiss kaj nego obavezno jas od ko bev kaj nego ko mi prpisa terapija i sum podobar

Изменето од vidivaka - 03.Август.2009 во 00:56
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2009 во 09:08
Originally posted by vidivaka vidivaka напиша:

vaka sea druze i jas go imam istio problem ko ti, da te prasam kaj pojde vo bt da napravis pregled? ce pojdis kaj haziev vo bt da vidis so ce ti kazi,jas bev kaj nego i mene se zdrav me najsuvaa a pritdoko pak nekos mi kacuva sega iskrenio nemam mereno od odamna ali nemam maka i ne meram prit.da pojdiss kaj nego obavezno jas od ko bev kaj nego ko mi prpisa terapija i sum podobar

dobar lekar ne e toj ako ne najde nishto .....ne moze da imas nishto a da imas pokacen kr.pr. zaristeto mora da ti bide locirano ...makar i na psihicka baza da e.....
vtora greska e shto ne go meris kr.pr. toj treba da se sledi vo podolg period ne cesto vo tek na denot no ne i ic.
toa sto ne custvuvas tegobi ne znaci deka nemas pokacen kr.pr....
osnovna greska e sto ti e strav da go izmeris... strav od ishodot na vrednosta......koga ke uspees da go nadmines toj strav del od pritisokot ke ti se stabilizira...
mora da go izmeris ....zatoa sto dadenata terapija od lekarot soodvetno ke ja prilagodis ....znaci moze da ja namalis dozata ili da ja zgolemis po potreba...ili da ja zacestis vo tekot na denot.....
razmisli okolu ova....pozz
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2009 во 11:56
viktor ako imas pritisok i koga ce se napijas sedativ pritisoko stanuvba normalen znaci da bidis siguren deka e psihicki problema nervmna baza ili ko so veli bions emotivna baza ,

Изменето од vodolija_89 - 04.Август.2009 во 11:57
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2009 во 12:08
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

viktor ako imas pritisok i koga ce se napijas sedativ pritisoko stanuvba normalen znaci da bidis siguren deka e psihicki problema nervmna baza ili ko so veli bions emotivna baza ,

Taka beeeeeeee , slusaj me mene i top ke bides.....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,184 секунди.