Испечати | Затвори го прозорот

Висок притисок

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=19001
Датум на принтање: 19.Април.2024 во 19:43
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Висок притисок
Постирано од: vidivaka
Наслов: Висок притисок
Датум на внесување: 11.Мај.2009 во 13:21
imam visok pritisok a im,amk 20 god pojdov pregled da napram nema niso snimavb se pak mi vela zdrav ssi aj apcina mi dadao ama pa sea ponekogas osejcam deka se tresam celiokoga ce spijam ama kmratko



Коментари:
Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 12.Мај.2009 во 02:54
А психичката состојба каква ти е? Да не се секираш за нешто? Да не имаш маки некои, стресови?????

Да не си нон стоп само на брза храна? Да не се истоштуваш физички до максимум?


Ова го зборувам да го размислиш во случај да си ги направил сите лекарски прегледи...крв, урина, ЕКГ...итн.....

Пиши што и како испитуваше и што ти кажа докторот?

-------------
МИР со сите


Постирано од: blokirana5
Датум на внесување: 12.Мај.2009 во 23:48
...lele ne sakate da znaete kolkav imam jas pritisok.......eve na primer moze da pocnam so 220/140 ama ima uste nagoreeeeeeeee stignav do 250/170....i zamislete nisto ne mi najdoa???????


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 12.Мај.2009 во 23:52
ima tema za nizokзбунетост

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 14:05
Originally posted by vidivaka vidivaka напиша:

imam visok pritisok a im,amk 20 god pojdov pregled da napram nema niso snimavb se pak mi vela zdrav ssi aj apcina mi dadao ama pa sea ponekogas osejcam deka se tresam celiokoga ce spijam ama kmratko


Ова не се однесува на тебе но уште една причина за покачен крвен притисок е и тежината.
Доколку имаш проблем или било кој со вишок килограми зголемувањето на притисокот е една од пропратните нус појави на дебелината.
Мастите се таложат во крвните артерии и срцето мора да пумпа со зголемени напори(просто кажано) и на тој начин се создава високиот крвен притисок.
Доколку се работи за дебелина(предизвикувач) треба да е намали косумирање на сол и солени прехрамбени продукти, заситени масти и внесување премногу течности.
Сите останати причини веќе беа наведени од други членови.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 15:32
250/170??
Da ne se raboti za nekoja greshka vo kucanje?
Ne mi se veruva deka nekoj ziv bi ostanal so tolkavav pristisok..


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 16:00

verovatno....sigurno...

a zoso nema tema za nizokзбунетост


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: vidivaka
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 22:22
NE BE SE ESPITAV SE KRF EKG EHO SE VO RED,TEZINA NEMAM GOLEMA83 KG


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 22:24
83 ne ti e mnogu?збунетост
cek ...za masko ili zensko?збунетост


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: vidivaka
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 22:26
VOPSTO NESUM DEBEL DA IMAM NEKOJA TEZINA I JAS NEZNAM SEA CE ODAM VO SKOPJE DA VIDAM SO CE MI KAZA ALI SEGDE POJDOV NA SEKAKVI NISPITI E USTE VAMU ODAM MOZNO E DA E PISIHICKI PROBLEM   NA NERVN BAZA SO ZNAM JAS ALI TESKO MI NEZNAM SO DA PRAM


Постирано од: vidivaka
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 22:28
MASKO SUM VOOPSTO NESUM DEBEL KOJ ZNAJ, SITE VELA SE E VO RED


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 00:30
Што ќе испитуваш во Скопје? Каде те пратија, на која клиника?

Направи си анализа длабинска во себе: Кој си, што сакаш во животот, дали тоа што го сакаш го имаш, ако го немаш дали може да го имаш, дали си среќен, ако не си...што е тоа што ти недостига за да бидеш среќен, дали си поставуваш преголеми цели во животот, па нивното неостварување те прави несреќен итн итн итн.....

Ова ти беа само пример прашања за интроспекција....Одговарајќи си ги можеби ќе сфатиш дека си посреќен отколку што мислиш или дека имаш повеќе причини за среќа, но си бил неблагодарен на животот........Можеби тоа ќе те поттикне да направиш позитивни промени кај себе, да гледаш порелаксирано на животот и ќе си го решиш проблемот........

Пак ќе речам......ПСИХОЛОГ...најди си.....

-------------
МИР со сите


Постирано од: Marck
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 00:42
nema potreba od psiholog,sekoja bolest vo makedonija ja povrzuvaat so psihata
pricinata za visok pritisok nikoj ne ja znae dodeka celosno ne se ispita i na kraj ke e "zdrava" so za zal hronicna bolest za koja ke mora celiot zivot sekoj den da zema terapija a so toa se odbegnuva rizikot za mozocen udar
 
ova i e hronichna hipertenzija(na zal nasledna) koja e tivok ubiec pred se go ostetuva srceto,bubrezite i vidot a bolniot e naviknat da zivee so visok pritisok se dodeka ne otkrie sam i ne zapocne so terapija
 
procitajte:
 
http://www.me-chitash.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1468:2009-02-02-09-51-19&catid=68:2008-10-30-08-48-50&Itemid=103 - http://www.me-chitash.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1468:2009-02-02-09-51-19&catid=68:2008-10-30-08-48-50&Itemid=103


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 00:51
Грешиш пријателе.......

Од каде ти е таа груба генерализација дека во Македонија секоја болест ја поврзуваат со психата??????? Човекот убаво вели дека се испитал и се е во ред, но тој има висок притисок......
Значи што ќе постигне ако само голта апчиња за снижување на притисокот???? Ќе ја лечи последицата, а не причината......


Јас велам да се најде причината.......Прво да се побара дали постои органско пореметување, (да се провери холестерол, триглицериди, ЕКГ да се направи, да се провери урината, работата на бубрезите итн итн) а ако се е во ред мора да се провери и психолошката состојба.....

-------------
МИР со сите


Постирано од: lane62
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 10:12
ne znam...ama i jas nemam nesto golema doverba vo doktorite...dodusa pa i ne mu ostanuva nisto drugo sem da se ipita............
 
 
jas pa imam nizok...odamna veke mi e stanat kako normalen.......koga mi e 120/80 mene ne mi e dobro....maka imam samo koga ke mi se doblizat..ama sto e to e...


-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 00:29
Originally posted by vidivaka vidivaka напиша:

imam visok pritisok a im,amk 20 god pojdov pregled da napram nema niso snimavb se pak mi vela zdrav ssi aj apcina mi dadao ama pa sea ponekogas osejcam deka se tresam celiokoga ce spijam ama kmratko

1.dali ti ispitale seker vo krv? Radi godinite moze ke recat .....nema potreba..
2.kolku ti e toa golem pritisok ..i kolku pati vo denot si go izmeril.....dali e konstanten ili varijabilen - razlicen i kolku ???
3.dali imas napadi na srce bienje??
4.dali imas vlazni race....ti se potat li ???
5.dali naglo imas skokovi na visok pritisok?? i vo toj moment dali imas crveni fleki na obrazite ??
6.kazi nakratko roditelite dali imat odredena  bolest ?? 
 odgovori..............pa da vidime ponatamu ............размислување




-------------


Постирано од: vidivaka
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 14:37
se slozuvam so tebe bev na ispituvajne i se e vo red sea mi e pritsoko normalen 120 so 80 ama ko pojdov n alekar odma vozbuda i mi rece deka imam zabrzuvajn ena srceto ali sde evo red prpranol mi dade da pijam po pola sekoj den i veli ce iscezni nanervna baza veli e toa so pritisoko


Постирано од: vidivaka
Датум на внесување: 22.Мај.2009 во 14:40
da se ispitavc sejkero vo red e pritisoko mi e namalen sea sum dobar 120 nso 80 ali ko imav pritisok imav taka vcrvenuvajne na obrazite srce bijajne nekoghas na vecer nemozev da a spiujam momentalno ce pocnev da treperam,


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Мај.2009 во 22:53
Pak ne kaza kolku ti se pokacuva .....sto znaci imas visok pritisok .......kolku??
Inaku spored crveniloto i srcebijenjeto ....znaci od normalen naglo se pokacuva......najverovatno ti doagja i groznica i zevanje so usta,lekot sto ti e ordiniran e OK !!   toa ti e neselektiven b-blokator koj gi sprecuva ete site senzacii da recam vozbuduvanja od X- pricina sto ti velat na nervna baza ke si go pies 1/4 ili 1/2 pred jadenje obavezno nautro........vnimavaj so ne naglo prekinuvanje na lekot...........jas mislam deka imas nekoj potsvesen stres koj veruvaj mi ke ti se sredi ako mislis deka nemas nisto i deka ke ti pomine ova situacija..........samo pak ke kazam koj pritisok si go izmeril za visok?? mnogu e bitno.............a i pulsot kolku ti e (znaci srcebijenjeto koja frekfencija ti ima) dali pritisokot preku den ti e normalen , a navecer ti se pokacuva ??? treba i vecer da go meris....големо%20гушкање  pisi pa ke vidime dalje...
ako imas nekoj skrien problem ili nesto intimna precka ....znajs kako na LPнамигнување


-------------


Постирано од: vidivaka
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 02:45
pa jas osetiv deka navecer pred da spijam mi skacuva uste prvo vreme ce pocnev da treperam


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 24.Мај.2009 во 03:18
Видивака....ти Хипохондрик ли си?

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 25.Мај.2009 во 13:25
Po mene problemov e od psihichka priroda...mada edvaj go razbrav vidivaka...Teraj so propranolol vo kombinacija so sedativ i vnimavaj naglo da ne prekinesh so propranololot.
Zadolzitelno konsultiraj si go tvojot lekar,batali ne nas so dijagnozive,nalikuvame na jasnovidci


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 17:45
Mnogu ludze so godini se borat so visokiot krven pritisok,i so stravot od zdravstvenite komplikacii koi gi nosi visokiot pritisok.No lekarite otkrivaat deka postojat i nekoi mitovi za merenjeto i tretiranjeto na istiot.1.Visokiot holesterol e poopasen od krvniot pritisok ?,ova ne mora da bide sekogas tocno tvrdat lekarite,liceto moze da ima visok holesterol no zavisi dali se raboti za t.n dobar (HDL) ili los (LDL) holesterol.Od druga strana visokiot pritisok sekogas gi opteretuva krvnite sadovi i na toj nacin cini opasnost za srceto.2.Ako imate hipertenzija,cesto morate da go merite pritisokot ?Lekarite tvrdat deka dovolno e ednas nedelno da se meri pritisokot,ludzeto cesto go zloupotrebuvaat kucniot aparat za merenje na pritisokot,visokiot pritisok ne ste go dobile vo eden den i zatoa nisto nema da postignete istaknuvaat strucnjacite.3.Dokolku ste umorni vasiot pritisok naglo se snizil ?Samo moze da bide obratno otkrivaat strucnjacite nizok pritisok mozete da imate ako se umorite no ne trajno ili ako imate virus,cesto merenje ovde samo ke vi dodade uste edno opteretuvanje.4.Teska glavobolka od visokiot pritisok predizvikuva mozocen udar ?So denesnite lekovi i redovna kontrola na pritisokot mozocniot udar ne e cest kako nekogas i moze da se spreci taka da ludzeto ne treba da panicat ako imaat glavobolka,dodavaat lekarite.Da bi se izbegnale losite posledici od krvniot pritisok treba da se vnimava na ishranata da se jade nemrsna hrana,alkohol ne,itn.



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 18:06

Definicija i klasifikacija arterijske hipertenzije ovisno o visini tlaka prema WHO/ISH iz 1999. godine

Kategorija

Vrijednost arterijskog tlaka (mmHg)

 

sistolički

dijastolički

optimalan tlak *

< 120

 < 80

normalan tlak *

< 130

< 85

visoko normalan tlak*

130-139

85-89





Hipertenzija
stadij I (blaga)

140-159

90-99

podstadij – granična ** 140-149 90-94
stadij II (umjerena)  160-179 100-109
stadij III (teška)  >180 > 110
Izolirana sistolička hipertenzija*** > 140 < 90
Podstadij – granična 140-160 < 90



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 18:12

Krvni tlak je pojam pod kojim podrazumijevamo tlak stupca krvi u arterijama organizma.

Srce poput mišićne crpke istiskuje krv preko aortnog zaliska u aortu, a potom krv struji iz aorte raspodjeljujući se u sve njezine ogranke, sve do namanjih arterija – arteriola i kapilara.

Za vrijeme sistole - srčanog stiska (kontrakcije) krvni je tlak bitno viši nego tijekom dijastole (klijetke se pune krvlju iz pretklijetki).








 
Stoga se pri mjerenju krvnog tlaka određuje vrijednost sistoličkog i dijastoličkog arterijskog tlaka.
Tlak se može izražavati i kao srednji arterijski tlak koji se računa iz vrijednosti sistoličkog i dijastoličkog tlaka.
Vrijednosti krvnog tlaka nisu stalne, nego se mijenjaju ovisno o tjelesnoj aktivnosti, stupnju psihičkog stresa, dobu dana (ujutro su u pravilu više nego navečer) itd.
Tipične dnevne fluktuacije krvnog tlaka!
(na primjeru 35 godina starog muškarca)

AT( arterijski tlak) = MV x UPO

MV
 minutni volumen srca koji se izračuna kao umnožak udarnog volumena srca i srčane frekvencije

UPO
ukupni periferni otpor koji je zbroj otpora u sistemskim i bubrežnim krvnim žilama



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 18:13

Kako se izražava vrijednost krvnog tlaka?

Primjerice, što znači izmjerena vrijednost 120/80 ? Riječ je o vrijednostima arterijskog tlaka izraženog u milimetrima stupca žive. Neki tlakomjeri mjere tlak u kilopaskalima (kPa).

Prva vrijednost (u ovom slučaju 120) označava tzv. sistolički ili sistolni tlak – vrijednost tlaka u arterijama tijekom srčanog stiska (kontrakcije) – dakle u fazi srčanog ciklusa kada se krv istiskuje iz lijeve klijetke u aortu, a iz aorte u sustav tzv. perifernih arterija. Sistolički tlak vremenski se poklapa s bilom ili pulsom koji se pipa nad perifernim arterijama.

Druga je vrijednost tzv. dijastolički ili dijastolni tlak (u ovom slučaju 80) . Laici ga nerijetko pogrešno nazivaju “srčanim” tlakom. To je vrijednost tlaka u arterijama za vrijeme dijastole – dijela srčanog ciklusa tijekom kojega se desna i lijeva klijetka nalaze u stanju opuštenosti. Tijekom dijastole se odvija punjenje klijetki krvlju. Krv se u klijetke (desni i lijevi ventrikul) ulijeva iz pretklijetki preko tzv. atrioventrikulskih ušća, tj. trikuspidnog odnosno mitralnog zaliska. Budući da srce tijekom dijastole ne istiskuje krv preko aortnog zaliska u aortu i dalje u tzv. periferne arterije, logično je da je u fazi kada mišićna crpka (srce) miruje, tlak u arterijama niži nego tijekom istiskivanja krvi iz srca u krvotok.

Na vrijednosti i jednog i drugog tlaka utječe srce, ali i stanje krvnih žila koje prihvaćaju izbačenu krv u sistoli i vraćaju je u srce u dijastoli.
Povišenim sistoličkim tlakom smatraju se vrijednosti jednake ili veće od 140 mmHg. Povišenim dijastoličim tlakom smatraju se vrijednosti jednake ili veće 90 mmHg. Krvni tlak se u pravilu mjeri u stanju mirovanja. Premda je vrijednost od 120/80 mmHg prihvaćena kao normalna vrijednost, u zdravih osoba nema preniskog tlaka, ukoliko uz takav tlak nemaju smetnji. Može se reći što niže to bolje. Uz to zadnjih je godina postalo očito da je sistolički tlak važniji predskazatelj rizika kardiovaskularnog oboljenja i smrti, od dijastoličkog.Također se prema rezultatima velikih studija danas zna da je i povećana razlika između sistoličkog i dijastoličkog tlaka (>40-50 mmHg) nezavisan faktor rizika. Ta razlika, tj. sistolički – dijastolički tlak naziva se tlak pulsa.
Ukoliko su vrijednosti sistoličkog i/ili dijastoličkog tlaka povišene, potrebno je mjerenja ponoviti nekoliko puta u kraćim razmacima (npr. nekoliko dana). Ako su vrijednosti opetovano povišene, riječ je o bolesti povišenog krvnog tlaka (arterijska hipertenzija) i neophodno je započeti s liječenjem. Ako je riječ o povišenom krvnom tlaku kao bolesti za sebe, dakle ne kao posljedici nekog drugog poremećaja (primjerice suženja bubrežne arterije itd.), bolest je de facto neizlječiva. To znači da je, kako bi se spriječile opasne dugoročne posljedice arterijske hipertenzije, potrebno trajno, praktički doživotno liječenje s ciljem održavanja normalnih vrijednosti krvnog tlaka. Sistolički tlak u rasponu od 130-139 mmHg i dijastolički između 85 i 89 mmHg smatra se granično povišenim te ga je potrebno kontrolirati u kraćim razmacima. Makar i blaga sistolička i/ili dijastolička hipertenzija zahtijevaju primjereno liječenje i nadzor.



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 18:14
Kako se mjeri krvni tlak?

Krvni tj. arterijski tlak može se mjeriti izravno – punkcijom arterije tako da igla odnosno uvodnica u arteriji bude spojena s živinim stupcem.
Pomaci stupca žive ovisno o sistoli i dijastoli rezultat su promjena vrijednosti arterijskog tlaka tijekom srčanog ciklusa mjerenih izravno na spomenuti “invazivni” način.
Ovaj način mjerenja tlaka primjenjuje se samo u posebnim okolnostima, u bolničkom okružju tj. nije podoban za široku primjenu.
Uobičajen način mjerenja krvnog tlaka jest metodom Riva Rocci s pomoću živina tlakomjera.
Riva Rocci je talijanskog liječnik i izumitelja koji je prije nešto više od 100 godina konstruirao uređaj (živin tlakomjer) kojim uz male preinake i danas mjeri arterijski tlak.
Stoga se nerijetko kao kratica za izmjeren krvni tlak navodi samo RR, iza čega se navode vrijednosti tlaka u milimetrima stupca žive (mmHg) ili kPa.

Riječ je o metodi u kojoj se napuhivanjem i postupnim ispuhivanjem orukvice (manšete) postavljene oko nadlaktice vrijednosti tlaka mjere neizravno – slušanjem s pomoću stetoskopa šumova nad arterijom u pregibu između nadlaktice i podlaktice.
Ovi šumovi podrijetlom od vrtložnog strujanja krvi uslijed pritiska napuhane orukvice na arteriju nestaju pri vrijednostima izvanjskog tlaka koji je veći od trenutnog arterijskog tlaka, što znači da je izvanjski pritisak zapriječio protok krvi kroz arteriju, nadvisivši vrijednost sistoličkog krvnog tlaka.
Polaganim otpuštanjem zraka iz napuhane orukvice, u jednom se trenutku mogu čuti pulsirajući šumovi nad arterijom na lakatnom pregibu ispod orukvice.
Visina stupca žive (tlaka u orukvici) pri kojoj tijekom ispuhivanja manšete spomenuti šumovi postaju čujni, vrijednost je koja odgovara sistoličkom tlaku.
Daljnjim ispuhivanjem zraka iz orukvice šumovi postaju jačeg intenziteta, potom mijenjaju karatker, postajući tiši, prigušeni i dublji, a potom tijekom daljnjeg ispuhivanja orukvice odjednom nestaju (nema više vanjskog pritiska koji uzrokuje vrtložno gibanje krvi u arteriji).
Visina živinog stupca pri kojoj se naglo gube spomenuti šumovi odgovara vrijednosti dijastoličkog tlaka.

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 18:14

Jednostavni postupci koji povećavaju točnost mjerenja.

Orukvicu treba prilagoditi konstituciji i debljini ruke!
Debelima i snažnima trebaju šire i duže, a mršavima i djeci uže i kraće orukvice !
Pogrešno odabrana orukvica rezultira posve krivim vrijednostima koje zavaraju prilikom postavljanja dijagnoze, odluke o načinu liječenja, ali i praćenju učinka terapije !
Osim pravilno odabrane orukvice potrebno je poštovati još nekoliko pravila kako bi ova jednostavna metoda mjerenja arterijskog tlaka bila posve pouzdana:

- uređaj mora biti ispravan i baždaren, a orukvica odgovarajuće veličine (mora pokriti 2/3 nadlaktice),
- bolesnik mora prije mjerenja udobno i opušteno sjediti 5 minuta u ugodno zagrijanoj prostoriji te neposredno prije ne smije pušiti, piti kavu, alkohol ili uživati teška jela,
- ruka na kojoj se tlak mjeri mora biti oslonjena i u razini srca, a orukvica mora biti ravnomjerno omotana i položena 2-3 cm iznad lakatne jame,
- zrak se u orukvicu treba napumpati brzo i to 30 mmHg iznad čujnosti fenomena stetoskopom postavljenim nad brahijalnu arteriju. Tlak zraka u orukvici mora se ravnomjerno popuštati brzinom 2-3 mmHg u sekundi,
- prilikom mjerenja oči mjeritelja moraju biti u razini sa stupcem žive. Greške mjeritelja su posljedica umora, dekoncentracije, slabijeg sluha ili pamćenja,
- vrijednosti se ne smiju zaokruživati na najbliže 5 ili 0 vrijednosti, već na 2 mmHg,
- sistolički tlak je registriran kao I faza Korotkofljevih šumova (jasna pojava tonova) dok se dijastolički tlak registrira uz V fazu (potpuni nestanak tonova). Iznimno (trudnoća,anemija,hiperkinetska cirkulacija) dijastolički tlak može se definirati i kao IV faza Korotkofljevih tonova (mekani šumovi puhajućeg karaktera),
- uz mjerenje tlaka važno je palpirati radijalnu arteriju. Tako se može dobiti, napose u starijih osoba, podatak o pouzdanosti izmjerenog sistoličkog tlaka. (Ukoliko je puls palpabilan i nakon što se tlak u orukvici podigne toliko da nema čujnih auskultatornih fenomena nad brahijalnom arterijom Oslerov manevar je pozitivan, a to znači da je sistolički tlak lažno viši od stvarnih vrijednosti – pseudohipertenzija),
- između dva mjerenja mora proći najmanje 2 minute,
- arterijski tlak treba mjeriti u ležećem položaju te odmah nakon ustajanja i nakon 2 minute ortostaze. Prilikom prvog pregleda tlak se mora izmjeriti na obje ruke, a kasnije na onoj s višim izmjerenim vrijednostima.


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 18:17

Na donjoj tablici naveden je vremenski minimum kontrole tlaka. Mjeriti ga treba zatno češće, kada god se ukaže prilika, a uputno bi bilo i normotoničarima svakih 6 mjeseci.

Sistolni ( mm Hg )
 
Dijastolni ( mm Hg ) Preporučamo
manje od 120
i
manje od 80 Provjeru svake 2 godine
manje od 130
i
manje od 85 Provjeru svake 2 godine

130-139

ili
85-89 Provjeru svake godine
140-159
ili
90-99 Potvrditi unutar 2 mjeseca
160-179
ili
100-109 Procijeniti unutar 1 mjeseca
180 ili viši
ili
110 ili viši Procijeniti odmah


-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 18:19

Lječenje hipertenzije


Premda postoje brojni dokazi o potrebi stroge kontrole arterijskog tlaka današnji rezultati liječenja nisu posve ohrabrujući. Uz mnogobrojne faktore zasigurno veliku ulogu igra i odnos bolesnika s visokim tlakom prema svojoj bolesti.
Naime, bolesnici nisu dovoljno svjesni potrebe trajnog liječenja.
Promjene načina života nužnost su ne samo hipertoničara nego cijele populacije razvijene, zapadne civilizacije i čine temelj liječenja hipertenzije i moraju se provoditi doživotno i onda kada se u terapiju uvedu i lijekovi.
Koliko je potreba pravovremenog i učinkovitog liječenja može se vidjeti potražimo li odgovor na pitanje:
 "Što bi se dogodilo da ne liječimo povišen arterijski tlak."

Premda smo se sigurno susreli u bližoj ili daljoj okolini sa slučajevima fatalnih ishoda osvrt u prošlost lijepo će ilustrirati kolika je vjerojatnost kakvog završetka ukoliko ne liječimo povišen arterijski tlak.
Španjolski liječnik Perera je prije 50-tak godina, dakle u vrijeme kada nije bilo gotovo niti jednog poznatog i danas korištenog lijeka za arterijsku hipertenziju analizirao ishod u 500 hipertoničara.
Najčešće su bile kardijalne komplikacije te je hipertrofija lijeve klijetke bila prisutna u 74%, kongestivno zatajenje u 50% i angina pektoris u 16% s preživljavanjem od 4 do 8 godina.
Cerebrovaskularni inzult imalo je 12% uz preživljenje od 4 godine dok je proteinuriju imalo 42% uz preživljenje od 5 godina, a azotemiju 18% uz preživljenje od samo jedne godine.
Mislimo da to dovoljno ilustrira potrebu redovitog i savjesnog liječenja i kontroliranja povišenog artreijskog tlaka.

Konačni zaključak velike većine studija je da je u kardiovaskularnoj protekciji esencijalno snižavati povišen arterijski tlak.
Budući da je arterijska hipertenzija sindrom karakteriziran raznim metaboličkim poremećajima, a čija se obilježja mijenjaju i u dimenziji vremena te ovisno o drugim prisutnim čimbenicima kardiovaskularnog rizika ili već prisutnih oštećenja ciljnih organa odabir određenog načina liječenja mora u svakog ispitanika biti strogo individualan.
Kriterij za praćenje i liječenje nije više samo povišen arterijski tlak nego procjena ukupnog kardiovaskularnog rizika što uključuje i bolesnike koji imaju normalne vrijednosti arterijskog tlaka, ali ukupno povećan rizik (jasno da u njih primarno kao i u svih treba razmotriti promjenu načina života, tj. nefarmakološko liječenje).
Uz snižavanje arterijskog tlaka mora se simultano djelovati i na druge faktore kardiovaskularnog rizika (što ponekad donosi prevagu kod odabira antihipertenziva).
Prednost bi trebali imati antipertenzivi s najmanje nuspojava i oni koji se uzimaju jednom dnevno budući da je u liječenju hipertenzije koje je dugotrajno, suradnja bolesnika jedna od važnijih stavki konačnog uspjeha.
Ukoliko postoje dva paralelna pripravka s navedenim karakteristikama svakako se treba odlučiti za onaj s ukupnom manjom cijenom koštanja.
Početno, ali i trajno neprekinuto liječenje hipertoničara je nefarmakološko liječenje ili bolje rečeno educiranje bolesnika o promjena načina života koje moraju biti trajne.
Kod započimanja farmakološkog liječenja arterijske hipertenzije potrebno je sagledati ukupan profil bolesnika jer mora se još jednom naglasiti arterijska hipertenzija NIJE SAMO BOLEST POVIŠENOG ARTERIJSKOG TLAKA, TO JE KOMPLEKSAN METABOLIČKI POREMEĆAJ.
Odluka o odabiru lijeka mora biti stoga strogo individualna.

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 18:19
Opće mjere (Promjena načina života)

Povišeni krvni tlak može se uspješno snižavati (sistolički od 10 do 20 mmHg i dijastolički od  5 do 10 mmHg) različitim promjenama načina života.
Štoviše, kod pojedinih, posebno blagih hipertoničara potpuni se terapijski uspjeh nerijetko postiže samo takvim liječenjem, a kod drugih je korisna nadopuna farmakološkom liječenju.

Promjena načina života  je jedan od osnovnih pristupa liječenju hipertenzije:
- prestanak pušenja,


- neslana prehrana tj. smanjenje unosa natrija u organizam na količinu  2300 miligrama dnevno. To odgovara količini 1 1/4 čajne žlice kuhinjske soli. (Pogledati http://www.tegobe.com/hipertenzija/main_unos_soli.html - Unos soli ),


- tjelesna aktivnost bez maksimalnih napora,


- smanjenje i/ili sprječavanje prekomjerne tjelesne mase (Pogledati http://www.tegobe.com/hipertenzija/main_debljina.html - Debljina ), 


- uklanjanje drugih rizičnih čimbenika.

 



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 18:21

Terapijski pristup bolesniku s arterijskom hipertenzijom.

Svjetska zdravstvena organizacija i Međunarodno društvo za hipertenziju grupirali su bolesnike s arterijskom hipertenzijom ovisno o prisutnim rizicima i prema tome je predviđen terapijski pristup (ne zaboravljajući individualnost svakog pojedinog bolesnika).

Terapijski pristup bolesniku s arterijskom hipertenzijom ovisno o ukupnom kardiovaskularnom riziku
(prema WHO/ISH Hypertension guildelines- heighlights and update, 2001)

Drugi čimbenici rizika¹ ili pridružena stanja  Blaga hipertenzija
140-159/90-99 mmHg
Umjerena hipertenzija
160-179/100-109mmHg
Teška hipertenzija
>180/110 mmHg
Nema Mali rizik <15%
Promjene životnih navikaa
Umjeren rizik 15-20%
Promjene životnih navikab
Velik rizik 20-30%
Lijekovi
1-2 faktora rizika Umjeren rizik
Promjene životnih navikab
Umjeren rizik
Lijekovi
Vrlo velik rizik
Lijekovi
3 ili više faktora rizika oštećenje ciljnih organa2 ili šećerna bolest Velik rizik
Lijekovi
Velik rizik
Lijekovi
Velik rizik
Lijekovi
Pridružene druge bolesti3 Vrlo velik rizik
Lijekovi
Vrlo velik rizik
Lijekovi
Vrlo velik rizik
Lijekovi
 
1=dob:
 muškarci >55 godina, žene > 65 godina, pušenje, kolesterol > 6,5 mmol/L, obiteljska anamneza za ranu kardiovaskularnu bolest
2=
hipetrofija lijeve klijetke, dijastolička disfunkcija; albuminurija, serumski kreatinin 106-177 mmol/L; aterosklerotski plakovi na velikim arterijama (aorta,karotide,ilijačne,femoralne); suženje retinalnih arterija
3=
cerebrovaskularna bolest, koronarna bolest, srčano zatajenje; bubrežna insuficijencija (kreatinin >177 mmol/L), dijabetička nefropatija; disecirajuća aneurizma, simptomatska bolest arterija; hipertenzivna retinopatija
a=
kontrole tlaka i drugih čimbenika rizika kroz 6-12 mjeseci i započimanje medikamentnog liječenja ako je tlak > 150/95 mmHg, ili daljnje praćenje uz nefarmakološke mjere
b=
kontrole tlaka i drugih čimbenika rizika kroz 3-6 mjeseci i započimanje medikamentnog liječenja ako je tlak > 140/90 mmHg, ili daljnje praćenje uz nefarmakološke mjere



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 18:24
Antihipertenzivni lijekovi - osnovna informacija za bolesnika

Podjela antihipertenzivnih lijekova prema mehanizmu dijelovanja: 

Diuretici. Najstariji lijekovi koji se koriste u liječenju hipertenzije u mnogim su državama antihipertenzivi prvog izbora. Diuretike  zovu i " vodena pilula "  ( "water pills" ) zbog toga što djeluje na bubrege povečavajući izlučuje  vodu i natrija iz tijela. Na taj način smanjuje količinu tekućine u krvi. Oni se često upotrebljava s ostalim antihiperzivnim lijekovima.

Beta blokatori. Beta blokatori smanjuju živčane impulse na srce i krvne žile. To omogućava da srce kuca sporije i s manje sile. Krvni tlak pada i srce radi sa manjim opterećenjem. Bili su vrlo popularni u sedamdesetim i osamdesetim godinama. Zbog nuspojava, kontraindikacija i negativnog utjecaja na kvalitetu življenja njihova upotreba već dulje vrijeme stagnira ili se pomalo smanjuje.

ACE inhibitori. ACE inhibitori (Angiotensin Converting Enzyme ) sprječavaju formiranje hormona zvanog angiotensin II koji u normalnoj funkciji omogućava skupljanje krvnih žila. ACE inhibitori  omogućavaju opuštanje krvnih žila i krvni tlak se snižava. U praksu su uvedeni 1977. godine.

Antagonisti angiotenzina. Antagonisti angiotenzina su nova vrsta antihiperzivnih lijekova. Oni štite krvne žile od angiotensin II. Kao rezultat nastaje da se krvne žile šire i time se snižava krvni tlak.

Antagonisti kalcija. Antagonisti kalcija sprečavaju  ulazak kalcija u mišićne stanice srca i krvnih žila. Smanjujući mišićni tonus omogućavaju opuštanje krvnih žila i snižavanje krvnog tlaka.

Alfa blokatori. Alfa blokatori umanjuju živčane impulse na mišićima krvnih žila što omogućava krvi da prolazi lakše rezultirajući padom krvnog tlaka.

Alfa- Beta blokatori. Alfa- Beta blokatori djeluju na isti način kao i Alfa blokatori  i usporavaju rad srca kao i Beta blokatori. Kao rezultat manji je protok krvi kroz krvne žile i krvni tlak se smanjuje.

Inhibitori živčanog sustava. Inhibitori živčanog sustava opuštaju krvne žile kontrolirajući živčane impulse. Ovo omogućava širenje krvnih žila i krvni tlak se smanjuje.

Vazodilatatori. Vazodilatatori učinak ostvaruju izravnim djelovanjem na perifernu žilnu muskulaturu, izravno širi krvne žile opuštajući mišiće u stjenkama krvnih žila omogućavajući sniženje krvnog tlaka.
Često dva ili više lijekova imaju bolje rezultate nego samo jedan.



-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 31.Мај.2009 во 18:28
"vidivaka" procitaj go ova predhodnoto nekolku pati za da mozes da razberes ( se nadevam srpskiot jazik ne ke ti bide problem) pa posle razmisli dobro za sebe........i za tvojot pristisok..........pa ke pravime muabet.....големо%20гушкање




-------------


Постирано од: viktorz
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 01:44
e vaka.imam ist problem kako (vidivaka )imam 20 god.od 15 god imam visok pritisok.170\120...dostignal i do 210.site ispituvanja gi napraviv vo bitola se mi e snimano i sve e vo red.od bt.me pustija skopje na 17 god vo drzavna bolnica isto se bese vo red(mi prepisaja renapril 20 mg.gi piev 2 meseci i nemase rezultat .pred 3 meseci bev vo voena bolnica vo skopje nekolju pati me gledaja na apatrati i nisto ne otkrija.nosev i nekoj holter za srce i toa bese vo red .mi prepisaja enap na sabajle i lorista navecer(celo apce)gi piev 1 mesec i nemase nekakvo podobruvanje... i den denes mi e 180\120.ne sum debel.185 sum visok.imam 83 kg....imam ispieno eden kup apcina i ne znam poke so da pijam...imam glavobolki vrtoglavici drugoto ne moze ni da se opise...


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 08:33
vaka...
treba da mi odgovoris na ovie prasanja.....
1.Dali vo tvoja familija nekoj isto ima visok kr.pr.
2.Pisi mi gi laboratoriskite rezultati od glukoza, kreatinin ,urea i holesterolot(hdl+ldh i trigliceridi)
3.Dali si napravil eho na nadbubregot i Cushing test i ispituvanje na kateholamini i vinilmandelicna kiselina ??i kazi mi gi rezultatite .....ili ednostavno ispituvanje na kortizolot ako si napravil!!!
4.)Holter e aparat koj meri 24h na telo dve raboti
puls(frekfencija na rabota na srceto)i drug holter sto meri   krv.pritisok!! Ti velis si nosel za srce ? koj holter si nosel oti i dvata pokazuva sosotojba na rabota na srce??i kazi dali znaes sto znaci toa sto velis normalno ti bil toj holter sto si go nosel...dali ti dale lista so izmereni vrednosti??
aj pisi pa ke vidime posle....ponatamu !!!

-------------


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 27.Јули.2009 во 08:47
Daj opisi gi vrtoglavicite ......dali gubis ramnoteza ili ednostavno ti se muti kako da lebdis.....preku cel den gi imas?? ili koga ja menuvas polozbata na teloto??Dali ti zujat togas usite ili osekjas napnati usi....
kazi mi gi kade ti se locirani bolkite vo glavata celo samo,nazd na tilot ili kako obruc okolu glavata, ili cela glava te boli dali naglo pocnuva bolkata ili postepeno i kolku vreme se zadrzuva?? Dali vo toj moment si merel pritisok ?? Dali toj pritisok go imas vo tek na cel den voopsto ne ti spagja ?? I kolku pati na den meris pritisok?
Dali dobivas nagon za povrakjanje vo tekot na denot i imas problem so zeludnikot i ishranata??? Dali si primetil deka posle jadenje dobivas glavobolki i problemi pogolemi so pritisokot??
i na kraj kazi mi dali si emotivna licnost brzo se vozbuduvas i nervozno reagiras ??
Mora taka Vikotore da te prasam ....odgovorimi za da te lociram prvo da imame nekoja pojdovna osnova.....imas nekoe zariste za da go najdeme......site gledam ti gi lecat samo posledicite so lekovi koi veruvaj mi ne ti se soodvetni......skolski ne se pocnuva so renapril tbl. kako lek vo AKE inhibitori tuku se pocnuva so dieta a posto si vo normalna tezina se prodolzuva so diuretik, a tuka ne gledam da ti dale lek......ne se sekiraj odgovori mi na prasanjata ......ti garantiram deka ke te sredam da go imas normalen kr.pr.za edna nedela najrano....pozz

-------------


Постирано од: viktorz
Датум на внесување: 28.Јули.2009 во 00:50
ke gi vidam razgledam rezultatite i ke pisam se so e i kako e(ke odgovoram i na prasanjata pogore).iako sve imam provereno.i imam edno prasanje za (vidivaka)kako dojde od visok pritisok na normalen i kolku bese visok...posto kaj mene NISKIOT ne slegol pod 110.pozz


Постирано од: vidivaka
Датум на внесување: 03.Август.2009 во 00:53
vaka sea druze i jas go imam istio problem ko ti, da te prasam kaj pojde vo bt da napravis pregled? ce pojdis kaj haziev vo bt da vidis so ce ti kazi,jas bev kaj nego i mene se zdrav me najsuvaa a pritdoko pak nekos mi kacuva sega iskrenio nemam mereno od odamna ali nemam maka i ne meram prit.da pojdiss kaj nego obavezno jas od ko bev kaj nego ko mi prpisa terapija i sum podobar


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 04.Август.2009 во 09:08
Originally posted by vidivaka vidivaka напиша:

vaka sea druze i jas go imam istio problem ko ti, da te prasam kaj pojde vo bt da napravis pregled? ce pojdis kaj haziev vo bt da vidis so ce ti kazi,jas bev kaj nego i mene se zdrav me najsuvaa a pritdoko pak nekos mi kacuva sega iskrenio nemam mereno od odamna ali nemam maka i ne meram prit.da pojdiss kaj nego obavezno jas od ko bev kaj nego ko mi prpisa terapija i sum podobar

dobar lekar ne e toj ako ne najde nishto .....ne moze da imas nishto a da imas pokacen kr.pr. zaristeto mora da ti bide locirano ...makar i na psihicka baza da e.....
vtora greska e shto ne go meris kr.pr. toj treba da se sledi vo podolg period ne cesto vo tek na denot no ne i ic.
toa sto ne custvuvas tegobi ne znaci deka nemas pokacen kr.pr....
osnovna greska e sto ti e strav da go izmeris... strav od ishodot na vrednosta......koga ke uspees da go nadmines toj strav del od pritisokot ke ti se stabilizira...
mora da go izmeris ....zatoa sto dadenata terapija od lekarot soodvetno ke ja prilagodis ....znaci moze da ja namalis dozata ili da ja zgolemis po potreba...ili da ja zacestis vo tekot na denot.....
razmisli okolu ova....pozz

-------------


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 04.Август.2009 во 11:56
viktor ako imas pritisok i koga ce se napijas sedativ pritisoko stanuvba normalen znaci da bidis siguren deka e psihicki problema nervmna baza ili ko so veli bions emotivna baza ,


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 04.Август.2009 во 12:08
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

viktor ako imas pritisok i koga ce se napijas sedativ pritisoko stanuvba normalen znaci da bidis siguren deka e psihicki problema nervmna baza ili ko so veli bions emotivna baza ,

Taka beeeeeeee , slusaj me mene i top ke bides.....

-------------


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 04.Август.2009 во 12:21
,


Постирано од: -Goldi
Датум на внесување: 19.Декември.2009 во 10:59
Visokiot krven pritisok ili hipertenzija predizvikuva mozochen udar, infarkt i bolesti na srceto i e najgolemiot predizvikuvach na invalidnost i prerana smrt vo svetot

Normalnata vrednost na krvniot pritisok, koja ne go oshtetuva organizmot, vo prosek iznesuva 120/80 (mmHg), dodeka za povishen se smeta onoj koj e povisok od 140/90 mmHg. Ako krvniot pritisok e previsok, toa dopolnitelno go oshtetuva srceto i krvnite sadovi, a so tekot na vremeto i drugite organi vo organizmot.

Predizvikuvachi na visok krven pritisok?

Kaj povekjeto lugje ne postoi samo edna prichina, no rizikot e pogolem ako: ne jadete ovoshje i zelenchuk, jadete premnogu sol, imate namaleni aktivnosti, vishok kilogrami i konzumiranje alkohol. Sepak, visokiot krven pritisok se povrzuva i so nekoi drugi bolesti kako na primer bubrezite...

 
      .........Goldi


-------------
-----G O L D I------


Постирано од: aleksandaarr
Датум на внесување: 22.Декември.2009 во 23:40
jas imam 27 g. a imam problem so visok pritisok, mi varira, a najcesto maka si imam na vecer, ponekogas mi se kacuva 200/110, a najcesto mi e 150/100 . koga mi e visok go osecjam, mnogu tesko disam , i srceto mi cuka silno. sum proveril se, se mi e ispitano, ama bas se. i se e ok. ne znam sto da pravam. eve ovdeka vidov nekoj spomna toa da posle jadenje mu s ekreva povejke, mene mi e taka, jas od koga ce se najdam na vecer togas mi pocnuvaat problemite, a i imam nekako problemi so zeludnikot, kako so vozduh mi se polni, na doktor mi rekoa deka siot probelm bil na psihicka baza. mi dadoa helex od 0,25 ama ne mi pomaga nisto, ce go molam toj sto prasa za toa so zeludnik i posle jadenje, ako znae nesto okolu toa neka mi pomogne, pozdrav


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 13:31
Originally posted by aleksandaarr aleksandaarr напиша:

jas imam 27 g. a imam problem so visok pritisok, mi varira, a najcesto maka si imam na vecer, ponekogas mi se kacuva 200/110, a najcesto mi e 150/100 . koga mi e visok go osecjam, mnogu tesko disam , i srceto mi cuka silno. sum proveril se, se mi e ispitano, ama bas se. i se e ok. ne znam sto da pravam. eve ovdeka vidov nekoj spomna toa da posle jadenje mu s ekreva povejke, mene mi e taka, jas od koga ce se najdam na vecer togas mi pocnuvaat problemite, a i imam nekako problemi so zeludnikot, kako so vozduh mi se polni, na doktor mi rekoa deka siot probelm bil na psihicka baza. mi dadoa helex od 0,25 ama ne mi pomaga nisto, ce go molam toj sto prasa za toa so zeludnik i posle jadenje, ako znae nesto okolu toa neka mi pomogne, pozdrav


eve , ushte eden drugar kako vodolija89
kazhi barem gore dole kolku godini imash i shto ispituvanje si napravil , laboratosriski?? bubrezi , sheker vo krv?? bilo shto si napravil do sega.....

-------------


Постирано од: vodolija_89
Датум на внесување: 23.Декември.2009 во 16:00
hhehee sluaj druze i ja s go im,av isto problem i sega imam 110 so 70 65 ili nekos 130 so 80 pokacen nemam izmereno odamna i jas imav problemi tahikardi i neznammso ,
pocni da sportuvas ama nikako samo staticni vezbi na pr tovar krevajne samo dinamicni so pojce hondicioni treninzi trcaj so pojce taka baerm edna nedela pa ce prajem muabet barem sekoj den po pola sat trcajne poleka tempo, probaj pa ce vidis koe vo pravo jas pocnav taka i nemam problemi so pritisoko samo mi se slucuva srcevo da mi trokira taka barem mi kazaja e toa neznam so mozi bev kaj poznat kardiolog mi veli deka ne niso strasno samo custvoto ne ubo so vrem ce prestani DA TROKIRA ali garantiram samo probaj kakos o ti velam pozdrav


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 09:29
Сокот од брусница го намалува крвниот притисок

Сокот од брусница може да го намали крвниот притисок, откри најновото истражување кое што беше спроведено од страна на Роџер Кордер, професор на Универзитетот Queen Mary од Лондон.

- Сокот од брусница е ветувачки безалкохолен пијалак кој одлично влијае врз здравјето на човекот. Ние сега во брусницата  ги идентификувавме олигомерите од класата на хранливите материи кои  припаѓаат на флавоноидите. Брусницата спречува стегање на крвите садови, што е водечка причина за висок крвен притисок. Таа, исто така игра улога во стабилизацијата на колагенот и одржување на еластинот т.е протеините во сврзното ткиво, кои најмногу ги има во зглобовите, крвните садови, како и мускулите, изјави Роџер.




-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 16.Март.2010 во 01:35
sto e toa?не


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 16.Март.2010 во 01:36
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

sto e toa?не
sto da napravam za sprotivno, se napiv jogurtce i se :(


Постирано од: Marck
Датум на внесување: 16.Март.2010 во 01:51
http://www.me-chitash.com/zdravje/medicina/548-hipertenzija-visok-krven-pritisok-ili-qtivok-ubiecq - http://www.me-chitash.com/zdravje/medicina/548-hipertenzija-visok-krven-pritisok-ili-qtivok-ubiecq




-------------


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 06.Јули.2010 во 16:13

За крвниот притисок и последиците од него     

Зголемениот крвен притисок (хипертензија) е болест поврзана со зголемениот стрес, недостигот од сон, дебелината, солената храна, лековите (кортикостероиди и контрацептиви), пушењете и зголеменото конзумирање на алкохол и енергетски напитоци. Во над 90% случаи на зголемен крвен притисок не се знае причината, а кај помалку од 10% тој настанува како последица на други болести (бубрежно заболување, заболување на надбубрежната жлезда, срцеви оштетувања, пореметувања на штитната жлезда...).

Нормалните вредности на крвниот притисок се од 120/80mmHg до 140/90mmHg. Кога „горниот“ притисок ќе надмине 140, а „долниот“ 90, се смета дека е зголемен- повишен крвниот притисок, но овие вредности со годините се зголемуваат. Па така, кај 60- годишните луѓе „горниот“ крвен притисок е вообичаено 140, а кај 80- годишните 160mmHg.

Промените на крвниот притисок со промената на времето на денот и ноќта (циркадијарен ритам) се поврзани со почеста појава на срцеви инфаркти и мозочни удари во раните утрински часови. Нормално е ноќе крвниот притисок да се намалува 10-20%, а наутро по будењето во првите неколку часа повторно да расте, но кај некои не доаѓа до намалување на притисокот во текот на ноќта. Во овие случаи ризикот од мозочен и срцев удар е зголемен. Околу 3-4 часот ноќе е намалена способноста за разредување на крвта, т.е. полесно настануваат крвните згрутчувања- тромб, па е ова додатен фактор на ризикот. Затоа е неопходно да се следат промените на крвниот притисок во текот на денот, да се прилагоди терапијата (интервалот на примена и доза на лекови), па на тој начин да се спречи појавата на срцев или мозочен удар.

Крвен притисок понизок од 100-60 mmHg измерен повеќе пати претставува намален крвен притиусок (хипотензија). За трајно намалениот- снижен крвен притисок или примарна хипотензија нема конкретно утврдена причина, а секундарната хипотензија се јавува како последица на некоја друга болест: крвавење, инфекција, дехидратација, срцев инфаркт, срцева аритмија, изгореници, употреба на лекови за снижување на крвен притисок и диуретици.

Симптомите се малаксалост, бледило, недостиг на енергија, брзо заморување, вртоглавица, несвестица, слабост, лошо паметење. Ваквите лица наутро се чувствуваат ненаспано, а им се потребни и стимуланси во вид на „кафе за разбудување“.

Нискиот крвен притисок без симптоми не претставува закана за здравјето. Организмот се адаптира на одреден крвен притисок, па на некои луѓе 90-50 им е нормален, а на други, кои инаку имаат зголемен, кога притисокот ќе им падне на 100-60 се јавуваат малаксалост, вртоглавица, несвестица, намалување на енергија. Станувањето од лежечка или седечка положба во стоечка може да доведе до вртоглавица (ортостатска хипотензија). Се советува постепено станување од лежечка положба за притисокот да се прилагоди.

Кога нема доволно крв во срцевите артерии, може да дојде до појава на болка во градите, па дури и до срцев удар. Во случај бубрезите да не се доволно снабдени со крв, токсините не се исфрлаат од организмот во доволна мера и може да дојде до нивна акумулација. Во најлоши случаи може да дојде до развој на шок (по животот опасна состојба кога виталните органи остануваат без доволно крв и не ја вршат својата функција).

А со внесување на доволно количество на течносати се обезбедува адекватен волумен на циркулирачка крв и се спречува намалување на притисокот. Лицата кои имаат низок крвен притисок имаат помал ризик од срцев удар и заболување на срцето и бубрезите. Спортистите, рекреативците и лицата кои редовно се занимаваат со некој вид на физичка активност, со идеална телесна тежина и непушачи, имаат понизок крвен притисок.

Една нова студија- комбинирање на различни лекови за крвен притисок, во која учествувале повеќе од 11.000 лица, имала за цел да утврди која комбинација е најдобра. Една група примила таблета која содржи ACEнзими и лек за спречување на калциум. ACEнзимите ги шират крвните садови поради намалување на притисокот, додека лекот за спречување на калциум ги опушта крвните садови така што срцето не мора јако да впумпува. Втора група примила вообичаени препишани комбинации на лекови за крвен притисок. Во првата група околу половина пациенти го довеле својот крвен притисок под контрола.

Американските национални насоки препорачуваат високиот крвен притисок најнапред да се третира со диуретици, лекови кои ги намалуваат солта и течностите во телото, а потоа да се додаваат други лекови за намалување на крвниот притисок, доколку е потребно. Меѓутоа, студијата утврдила дека вобичаената практика не може да се спореди со комбинацијата на ACEнзими и лекови за спречување на калциум. Во неа таа комбинација го намалила бројот на мозочни, срцеви удари и смртни случаи поврзани со срцеви заболувања за додатни 20%.

Друга студија покажала дека дури и луѓе во свои 80- ти имаат корист од лекови за намалување на крвниот притисок. Останатите студии навестуваат дека оние постари од 80 години би можеле да имаат негативна реакција на лекови за висок крвен притисок. Но оваа стдуија го покажала токму спротивното. Оние кои примиле диуретици за намалување на притисокот имале 20% повеќе смртни случаи од оние во контролната група. Првата група исто така имала за една третина помалку случаи на срцеви напади. Луѓето постари од 80 се најбрзо растечка група во популацијата во многу делови на светот.

Обете студии би можеле да го променат начинот за препишување на лекови за крвен притисок и начинот на лечење на пациентите.

А стресот при враќање на работа во понеделник може да предизвика опасен скок на крвниот притисок, е заклучено во студија на Медицинскиот факултет во Токио.

Враќањето на работа претставува стресна промена по одморот. Истражувањето покажало дека нивото на крвниот притисок тогаш е повисоко отколку кој било друг ден во неделата. Тоа би можело да биде објаснение зошто смртта од срцев и мозочен удар најчесто настанува во понеделник наутро. Во однос на другите денови, во понеделник се случуваат речиси 20% повеќе срцеви удари.

Во Британија најмногу се умира од срцеви заболувања. Секоја година околу 270.000 лица претрпуваат срцев удар, а речиси едно од три умира пред воопшто да стаса до болница. Едно од пет лица пати од висок крвен притисок, а тоа е главен фактор на ризик на срцевите заболувања. Колку е крвниот притисок повисок, поголема е силата со која се дејствува врз ѕидовите на артериите кога срцето пумпа.

Кај некои пациенти е можно да се спушти крвниот притисок со прифаќање на поздрав начин на живот, но стотици илјади луѓе повеќе се принудени да земаат дневни дози на таблети за да го стават под контрола. Мерењето на крвниот притисок може да биде проблематично, зашто може да варира од ден на ден.

За да утврдат како крвниот притисок се менува во текот на неделата, истражувачите од токискиот Медицински факултет во Јапонија опремиле 175- мина мажи и жени со уреди кои во текот на целиот ден го мерат крвниот притисок. Недела дена подоцна волонтерите им ги вратиле уредите на лекарите. Резултатите, објавени во Американскиот алманах за хипертензија, покажале дека притисокот скока во понеделник наутро, и тоа кај оние луѓе кои се подготвуваат назад на работа. Кај волонтерите кои останале да спијат притисокот не скокал, што зборува дека најверојатен виновник е стресот поради враќање на работа.

„Повеќето луѓе во недела се ослободени од менталниот и физичкиот напор што ги создава работата и поради тоа многумина доживуваат стресна промена при напуштање на рекреативните активности во текот на викендот и преминот на работните во понеделник. Студијата јасно покажува дека притисокот скока во понеделник“, вели Д-р Шуого Мураками, кој раководел со опитот.

-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 01.Ноември.2011 во 10:13

Природни начини да го контролирате високиот крвен притисок

http://www.femina.mk/здравје/совети-за-здравјето/природни-начини-да-го-контролирате-високиот-крвен-притисок"> http%3A%2F%2Fwww.femina.mk%2F%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5%2F%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5%D1%82%D0%BE%2F%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BA%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA&layout=button_count&locale=mk_MK&node_type=link&sdk=joey&show_faces=false&width=180">

Високиот крвен притисок е многу честа здравствена состојба која треба да се смета за сериозна прикриена закана за здравјето. Уште се нарекува и тивок убиец, затоа што не предизвикува забележливи симптоми или предупредувачки знаци сè додека не се развијат компликации. Покачениот крвен притисок, кој се означува со терминот хипертензија, го зголемува ризикот од кардиоваскуларни заболувања, мозочен удар, па дури и проблеми со бубрезите.

Хипертензијата се карактеризира со систолен крвен притисок (високата вредност) над 140mmHg и дијастолен крвен притисок (ниската вредност) над 90mmHg. Според податоци на Светската здравствена организација, на глобално ниво една милијарда луѓе имаат висок крвен притисок и ситуацијата само се влошува. Се проценува дека до 2025 година 1,5 милијарди возрасни лица ќе живеат со хипертензија.

Мерење%20на%20крвен%20притисокПоради тоа што високиот крвен притисок не покажува симптоми, редовните мерења се особено важни

На луѓето кои страдаат од хипертензија често им се потребни лекови за регулирање на крвниот притисок. Но, промените во начинот на живот и исхраната можат значително да придонесат за подобрување на состојбата. Многумина успеваат на природен начин да го контролираат крвниот притисок и кај нив исчезнува неопходноста од употреба на медикаментозна терапија. Еве неколку ефективни природни начини за регулирање на крвниот притисок:

  1. Консумирајте банани. Бананите се богат извор на http://www.femina.mk/здравје/витамини-и-минерали/калиум">калиум , а докторите порачуваат дека калиумот е особено полезен за лицата кои страдаат од висок крвен притисок. Освен банани, се препорачува и консумирање на неизлупени печени компири, свеж сок од портокал и јогурт со низок процент на масти.
  2. Намалете го внесувањето на сол до 5 грама дневно. Крвниот притисок на некои луѓе е многу почувствителен на натриум. Познато е дека најмногу натриум внесуваме преку солта, па ограничувањето на консумираното количество сол може да им помогне на одредени индивидуи за намалување на крвниот притисок. Наместо сол, за приготвување на јадењата користете други зачини. Преработената храна многу често содржи многу сол, па внимателно читајте ги етикетите на производите.
  3. Умерено консумирајте темно чоколадо со минимум 70% какао. Вкусен метод за намалување на крвниот притисок е консумирањето на темно http://www.femina.mk/рецепти/намирници/5-митови-за-чоколадото - чоколадо . Научниците во неколку наврати докажале дека чоколадото кое содржи минимум 70% какао помага за намалување на крвниот притисок кај луѓето кои имаат хипертензија. Препорачаната дневна доза е 100 грама.
  4. Вежбајте 30 минути во повеќето денови од неделата. Изберете каква било активност и барем 4-5 дена неделно практикувајте ја по половина час. Во согласност со вашите можности, можете да изберете пешачење, возење велосипед, трчање, пливање или аеробик. Кардиолозите тврдат дека луѓето кои го прекинале заседнатиот начин на живот и започнале да се рекреираат со аеробик вежби успеваат да го снижат крвниот притисок со 4-9 mmHg.
  5. Одржувајте здрава телесна тежина и внимавајте на обемот на половината. Зголемувањето на телесната тежина е поврзано со зголемувањето на крвниот притисок. Ако имате проблеми со тежината, вложете напори да го изгубите вишокот килограми. Како што ќе ја намалувате телесната тежина, така ќе се намалува и вашиот притисок. Имајте во предвид дека луѓето кои имаат многу http://www.femina.mk/диети-и-фитнес/слабеење/како-да-се-ослободите-од-вишокот-на-стомакот - масти на стомакот се изложени на поголем ризик од хипертензија. Не дозволувајте обемот на стомакот да ви биде поголем од 88 сантиметри ако сте жена или 102 сантиметри ако сте маж, затоа што тогаш ризикот од висок крвен притисок и срцеви болести е значително повисок.
  6. Уживајте со мала количина алкохол и никогаш не претерувајте. Во мали количини алкохолот може да биде полезен и да го намали крвниот притисок со 2-4mmHg. Но, во големи количини не само што не носи никакви бенефиции, туку има и негативен ефект. Никогаш не пијте повеќе од еден пијалак дневно ако сте жена и два ако сте маж. Тоа значи дека 150ml вино дневно се во границите на дозволеното. Ако досега не сте консумирале http://www.femina.mk/здравје/совети-за-здравјето/како-да-пиете-алкохол-без-да-се-испијаните - алкохол , не треба да започнувате да го правите тоа со идеја да го намалите крвниот притисок.
  7. Заборавете на цигарите и не станувајте жртва на пасивното пушење. Зголемувањето на крвниот притисок е само една од лошите последици на http://www.femina.mk/здравје/совети-за-здравјето/како-да-се-откажете-од-пушењето - пушењето . Вдишувањето на чадот го зголемува крвниот притисок со околу 10mmHg и го одржува покачен во текот на еден час по пушењето на цигарата. Ако сте страстен пушач и пушите постојано, тоа значи дека крвниот притисок ви останува покачен во текот на целиот ден. Пасивното пушење исто така треба да го гледате како закана за здравјето.
  8. Намалете го кофеинот, не пијте повеќе од две кафиња дневно. Сè уште не може да се каже со сигурност дали кофеинот долготрајно го зголемува крвниот притисок или има само краткотраен ефект. И покрај тоа, медицинските експерти препорачуваат намалување на внесувањето на кофеин преку http://www.femina.mk/здравје/совети-за-здравјето/пиењето-кафе-бенефиции-и-ризици - кафе или други пијалаци. Не консумирајте повеќе од две кафиња дневно.
  9. Релаксирајте се со класична музика. Хармоничните мелодии на класичната музика можат да дејствуваат како терапија за лицата со висок крвен притисок. Експертите препорачуваат секојдневна 30-минутна релаксација со слушање на класична или друг тип на релаксирачка http://www.femina.mk/здравје/совети-за-здравјето/моќта-на-музиката - музика и длабоко дишење за контролирање на хипертензијата.
  10. Намалете го стресот. Не напразно се вели дека стресот е најголемиот причинител на болести. Експертите предупредуваат дека има голема поврзаност помеѓу стресот и анксиозноста и крвниот притисок. Кога сте под http://www.femina.mk/здравје/совети-за-здравјето/тајните-симптоми-на-стресот - стрес , во телото се произведуваат хормони кои привремено го зголемуваат крвниот притисок, бидејќи предизвикуваат забрзан ритам на срцето и стеснување на крвните садови. Затоа, стремете се што повеќе да го http://www.femina.mk/здравје/совети-за-здравјето/18-совети-за-брзо-намалување-на-стресот - редуцирате стресот во вашиот живот. Техниките за длабоко дишење и физичката активност се одлични методи за намалување на вознемиреноста и напнатоста. Голем број медицински лица препорачуваат јога или медитација како ефективни начини за минимизирање на стресот.

Поради фактот што високиот крвен притисок не покажува симптоми, многу се важни редовните мерења. Особено внимателни треба да бидат луѓето кои страдаат од дијабетес, затоа што 60% од нив имаат и висок крвен притисок.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Klara-D
Датум на внесување: 09.Ноември.2011 во 09:37
 
 
Компирот би можел да биде најновата суперхрана. Научниците тврдат дека можете да го намалите крвниот притисок доколку јадете компир два пати во денот.

Компирот се мисли дека ќе биде многу применуван бидејќи тој освен што е корисен, тој не влијае врз зголемувањето на телесната тежина.

Сепак, научниците истакнуваат и дека не може да се намали крвниот притисок доколку компирот е изваден од микро печка или се консумира како помфрит.

Печениот и варениот компир се оние кои можат да се одразат ефективно покажува студијата која опфаќала 18 мажи и жени што јаделе по 6-8 компирчиња за ручек и вечера, како дел од нивната нормална исхрана.

Поголемиот број од нив имале проблеми со крвниот притисок. После еден месец нивниот притисок значително се намалил, што сугерира дека компирот може да ги замени таблетите. Освен тоа, кај никој од испитаниците немало покачување на телесната тежина



Постирано од: Audiofil
Датум на внесување: 16.Ноември.2011 во 00:18
http://www.ivonazivkovic.net/HOLESTEROL.html


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 21.Мај.2012 во 15:24

Намирници кои го намалуваат крвниот притисок


Доколку имате висок крвен притисок, проверете зошто при рака треба го имате сувото грозје, редовно да јадете киви, лубеница и банани, како и зошто лутите пиперчиња се добри за вас.

Суво грозје

Научниците од Центарот за истражување на метаболизмот и артериосклероза во Луисвил откриле дека секојдневното грицкање на суво грозје може да го намали крвниот притисок, за разлика од другите видови на ужинка.

- Нашата студија покажува дека попрво треба да се одлучите за суво грозје отколку за грицки како крекерите и чоколадните бисквити. Испитаниците кои редовно јадеа суво грозје имаа значајно намален крвен притисок , вели д-п Харолд Бејс.

Банани

Студијата објавена во 2005-та година во списанието „Hypertension“ потврдила дека многу е подобро крвниот притисок да се намалува со помош на храна која содржи калиум, отколку со самите додатоци на калиум. А добро е познато дека бананите претставуваат еден од најдобрите природни извори на калиум.

Виолетов компир

Студијата претставена минатата година на состанокот на Американското здружение на хемичари покажува дека коренестиот зеленчук со виолетова боја го намалува крвниот притисок. Истражувањето вклучувало 18 луѓе со висок крвен притисок кои секојдневно консумирале по повеќе од еден килограм виолетов компир со лушпа, во период од еден месец. На крајот од периодот на набљудување, кај овие лица било забележано намалување и на систоличкиот и на дијастоличкиот крвен притисок (кој го бележи опуштањето на срцето помеѓу две отчукувања).

Лубеница

Лубеницата не треба да ја гледате само како освежително овошје, туку треба да знаете дека таа содржи многу важни хранливи материи, вклучувајќи ги растителните влакна, ликопенот, витаминот А и калиумот. Исто така, аминокиселините кои ги содржи лубеницата имаат ефект на намалување на крвниот притисок.

Тофу

Тофу сирењето и другите производи од соја се поврзуваат со намалување на крвниот притисок, пишува во студијата која тврди дека лицата кои консумираат поголема количина на изофлавони, кои можат да се најдат во сојата, кикириките и зелениот чај, имаат понизок систолички крвен притисок од оние кои консумирале намирници со помалку изофлавони.

Чоколадо

Чоколадото е поврзано со понизок индекс на телесна маса, а тоа секогаш е корисно за луѓе со зголемен крвен притисок. Флавонолите, кои се наоѓаат во чоколадото, помагаат за ширење на крвните садови, што пак може да го намали крвниот притисок.

- Флавонолите го поттикнуваат создавањето на ендотелен азотен оксид, кој ја помага дилатацијата на крвните садови и на тој начин значајно го снижува крвниот притисок. Меѓутоа, воочивме дека ваквиот ефект се постигнува само кај оние со висок крвен притисок, додека кај оние со нормален не било забележано намалување.

Лута храна

Со консумирање на лута храна му правите услуга на вашиот организам, бидејќи меѓу другото, таа го намалува крвниот притисок, а за тоа е задолжен капсаицинот, состојката која ја содржат лутите пиперчиња.

Киви

Вашиот крвен притисок ќе го намалите и со консумирање на три киви на ден. Научниците откриле дека луѓето кои јаделе киви имале понизок систолички крвен притисок (горниот број во исчитувањето на крвниот притисок кој открива како чука срцето) за разлика од оние кои за време на истото истражување јаделе јаболка.



Исто така, познато е дека кивите се богати со лутеин, што значи дека имаат и антиоксидативно дејство.

http://www.facebook.com/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fwww.idividi.com.mk%2Fstil%2Fishrana%2F762506%2Findex.html&t=IDIVIDI%3A%20%D0%9D%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%20%D0%BA%D0%BE%D0%B8%20%D0%B3%D0%BE%20%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%B0%D1%82%20%D0%BA%D1%80%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82%20%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA" rel="nofollow">сподели на Facebook



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 23.Мај.2012 во 22:44
доколку не се најде жариштето од каде е испровоцирано покачениот крвен притисок све ова теоријава околу исхрана е лук и вода, имај ти висок крвен притисок па јадење банани или пиење сок од брусница ќе го намали? а бе ај , не се лажете  ...
секое пореметување во организмот е поради нешто , најди го тоа нешто делувај на него и сите попратни симптоми ќе се смират и повлечат , еден од нив е и покачениот крвен притисок...
да


-------------


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 24.Февруари.2014 во 21:09

5 начини како да го намалите вашиот крвен притисок

5 начини како да го намалите вашиот крвен притисок

Високиот крвен притисок може да биде фатален. Затоа луѓето со висок крвен притисок, мора да внимаваат како се исхрануваат. Овде ви сугерираме 5 продукти кои ќе ви помогнат да го намалите крвниот притисок на природен начин.

Банани
Луѓето кои јадат по две банани дневно, цела недела, можат да го намалат крвниот притисок за 10 проценти.

Цвекло
Дневна конзумација на 500 милилитри сок од цвекло ќе влијае одлично на целиот ваш организам. Посебно на вашето срце.

Лук
Дневната конзумација на лукот има неверојатна моќ да го намали високиот крвен притисок, меѓу другото.

Хибискус
Редовно пиење на чај од хибискус сигурно ќе ви помогне да го намалите притисокот. Доколку можете да најдете сушени листови од хибискуст и да ги вметнете во исхраната, уште подобро!

Какао
Универзитетската болница во Келн докажала дека употребата на какао многу влијае на намалувањето на високиот крвен притисок.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 07.Март.2014 во 13:42

http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/21690-so-jogurt-do-ponizok-pritisok" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/21690-so-jogurt-do-ponizok-pritisok" rel="nofollow -



Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 21:09

http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/21690-so-jogurt-do-ponizok-pritisok" rel="nofollow -
http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/21690-so-jogurt-do-ponizok-pritisok" rel="nofollow - -

Доколку имате проблем со притисокот и одлучите да го следите овој совет, за да не ви здодее едноличноста во конзумирањето вметнете ги следните додатоци.

- 80g ситно сечкана крставица, кромид во прав и една лажичка копар. Ова комбинација го намалува и холестеролот.

- 2 супени лажици пире од тиква, морско оревче, 2 - 3 коцки чоколадо. Придобивки од тиквата, морското оревче и коцките чоколадо се подобрена меморија и забрзана работа на мозокот.

- 1 супена лажица чиа семе и една зрела банана, исечкана на парчиња. Ќе внесете многу влакна, антиоксиданси и протеини со кои освен нормализирање на крвниот притисок, ќе ја подобрите и фигурата.

- Неколку ореви, 2 урми ситно исечкани и лажица мед. Оваа комбинација е препорачана за машкиот пол, бидејќи го подобрува квалитетот на спермата.

Испробајте и споделете ја ефикасноста.




-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!



Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 26.Март.2014 во 21:09
Лубеницата го намалува крвниот притисок

http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/21690-so-jogurt-do-ponizok-pritisok" rel="nofollow -

Лубениците се најновата овошје за кое научниците тврдат дека е корисно за здравјето на луѓето, а особено за здравјето на срцето.

Едно ново истражување што го спровеле научници од Универзитетот на Флорида покажало дека амино киселините што се наоѓаат во лубеницата го поттикнуваат протокот на крв низ артериите кај луѓето кои имаат зголемен крвен притисок.

Покрај тоа, научниците откриле дека секојдневната конзумација на лубеница го намалува крвниот притисок кај луѓето кои инаку имаат висок крвен притисок, што значи дека лубеницата е многу повеќе од нискокалорично овошје богато со влакна.

Водачот на истражувањето Артуро Фигерос објаснил дека овие резултати покажуваат дека ваквата функционална храна може да спречи од благо зголемен крвен притисок да се развие хипертензија, што претставува значаен фактор за срцев или мозочен удар.


-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 13.Април.2014 во 19:59

ЛЕК ОД СВЕТА ГОРА ПРОТИВ ВИСОК КРВЕН ПРИТИСОК

http://www.crnobelo.com/zivot/zdravje/21690-so-jogurt-do-ponizok-pritisok" rel="nofollow -

11

Лекот е многу едноставен и направен од лесно достапни намирници, но пак е мошне ефикасен и со докажани резултати. Пробајте!

Состојки:

1 супена лажица природен мед

1 лажица природен домашен јаболков оцет

2-3 поголеми лукчиња, толчени и измешани убаво во смесата.

Смесата треба неколку дена  да отстои. Секое утро се пие по една лажица.

Лукот нема мирис поради соединувањето со оцетот и медот.



-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: laki_bu
Датум на внесување: 25.Февруари.2015 во 00:35
A se prasuvam ...Pomaga li ova kaj pritisok 120/160..
Ili da si prodolzam da si pijam Enap i da ne eksperimentiramзбунетост


-------------
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 25.Февруари.2015 во 00:40
Тешко лаки.
Да не се лажеме.
Мајка ми што не проба, на крај пак е со таблети.
Ма да она е и постарахи, хи...




-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Valerija
Датум на внесување: 02.Октомври.2015 во 21:18

Сè што треба да знаете за високиот крвен притисок (артериска хипертензија)


http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5/%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5%D1%82%D0%BE/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BA%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA" rel="nofollow - Високиот крвен притисок  или артериска хипертензија претставува патолошка состојба при која во артериите владее покачен крвен притисок, односно систолен притисок над 140mmHg, а дијастолен притисок над 90mmHg.

Хипертензија

Најчесто се зголемени и систолниот и дијастолниот притисок истовремено. Но, постојат случаи каде е зголемен само систолниот или само дијастолниот притисок. Тогаш станува збор за конвергентен тип на хипертензија. Доколку систолниот притисок е покачен, а дијастолниот е намален, зборуваме за дивергентен тип на хипертензија.

Систолен крвен притисок (mmHg)Дијастолен крвен притисок (mmHg)
Оптимален притисок<120<80
Нормален притисок<130<85
Висок нормален притисок130 - 13985 - 89
1 степен
(лесна хипертензија)
140 - 15990 - 99
Подгрупа: гранична140 - 14990 - 94
2 степен
(умерена хипертензија)
160 - 179100 - 109
3 степен
(тешка хипертензија)
≤180≤110
Изолирана систолна хипертензија>140<90

Табела: СЗО класификација на хипертензијата според висината на крвниот притисок кај возрасни над 18 години

Крвниот притисок е „силата“ поради која крвта континуирано се движи низ крвните садови. Тој зависи од волуменот на крв што срцето го пумпа во минута и периферниот васкуларен отпор на кој крвта наидува при движење низ крвните садови. Доколку срцето пумпа поголемо количество на крв (зголемен минутен волумен), и/или луменот на артериите е намален (зголемен периферен васкуларен отпор), крвниот притисок се зголемува, односно се јавува артериска хипертензија.

Артериската хипертензија е комплексно и мултифакториелно заболување со мозаичен механизам на настанување и во најголем дел од случаите причината за појава на болеста е непозната, односно не може да се објасни со еден патомеханизам применлив кај сите пациенти, па овој тип на хипертензија се нарекува примарна или есенцијална хипертензија.

Кај мал дел од случаите (помалку од 5%) причините за појава на покачениот крвен притисок се познати и овој тип на хипертензија се нарекува секундарна или симптоматска хипертензија. Тука спаѓаат бубрежна, ендокринолошка, кардиоваскуларна, неврогена хипертензија и хипертензија специфична за бременост.

ПРИЧИНИ ЗА ПРИМАРНА ХИПЕРТЕНЗИЈА

Постојат голем број на различни фактори кои се преплетуваат во етиологијата и патогенезата на есенцијалната артериска хипертензија. Најчесто станува збор за:

  • Зголемен внес на сол. Консумирање на храна со зголемено количество на натриум предизвикува задршка на течности, а со тоа и покачување на крвниот притисок.
  • Дебелина. Колку е поголема вашата телесна тежина, толку е поголема потребата од крв со цел да се обезбеди доволна количина на кислород и нутритивни материи за ткивото. Поради зголемениот крвен волумен што циркулира низ крвните садови, настанува зголемување на притисокот.
  • Генетски фактор. Доколку имате позитивна фамилијарна анамнеза, односно некој член во вашето семејство страда од висок крвен притисок, тогаш ризикот за да добиете артериска хипертензија е поголем.
  • Зголемена консумација на алкохол. Со тек на време, прекумерното пиење алкохол може да го оштети вашето срце и да го зголеми крвниот притисок.
  • Намалена физичка активност. Физичката инактивност го зголемува ризикот за појава на покачен крвен притисок и зголемена телесна тежина.
  • Стрес. Стресните ситуации може да доведат до привремено, но драматично зголемување на крвниот притисок. Доколку сте во стресна ситуација и се обидувате да се релаксирате со помош на  http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5/%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5%D1%82%D0%BE/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%BE%D0%B4-%D0%BF%D1%83%D1%88%D0%B5%D1%9A%D0%B5%D1%82%D0%BE" rel="nofollow - цигари , прекумерно консумирање на храна или алкохол, со тоа само дополнително ја влошувате состојбата и негативно влијаете врз нивото на крвниот притисок.
  • Возраст. Ризикот за покачен крвен притисок се зголемува со возраста.
  • Недостаток на витамин Д. Сè уште не е докажано дали дефицитот на  http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B8/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD-%D0%B4" rel="nofollow - витаминот Д може да доведе до покачување на крвниот притисок, но со сигурност се знае дека овој витамин учествува во создавањето на ензим во бубрезите кој директно влијае врз нивото на крвниот притисок.
  • Одредени хронични состојби. Бубрежните заболувања,  http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B0/%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%81-%D1%82%D0%B8%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B8-%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D0%BA-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8" rel="nofollow - дијабетесот  и високото ниво на холестерол го зголемуваат ризикот за појава на артериска хипертензија.

ПРИЧИНИ ЗА СЕКУНДАРНА ХИПЕРТЕНЗИЈА

Секундарната хипертензија може да биде резултат од разни заболувања како: полицистична бубрежна болест, гломеруларни заболувања, компликации од дијабетес (дијабетична нефропатија), реноваскуларна хипертензија (стеснување на луменот на реналните артерии), Кушингов синдром, алдостеронизам, феохромоцитом, болести на тироидна жлезда, хиперпаратироидизам, коарктација на аорта, бременост и др.

СИМПТОМИ И ЗНАЦИ НА ПОКАЧЕН КРВЕН ПРИТИСОК

Во почетокот може да недостасуваат субјективните тегоби, па болеста се открива случајно или при систематски преглед и мерење на крвниот притисок. Најчести симптоми и знаци кај примарната хипертензија се:

  • Отежнато дишење при напор;
  • Нервоза;
  • Прекордијални болки;
  • http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5/%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5%D1%82%D0%BE/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%B0" rel="nofollow - Главоболка ;
  • Депресија;
  • Angina pectoris;
  • Палпитации;
  • Губење на свеста;
  • Отежнато дишење при мирување;
  • Крварење од носот;
  • Енцефалопатија.

Кај младите лица кои страдаат од лабилна хипертензија се забележуваат невровегетативни пореметувања како  http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%98%D0%B5/%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B0/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%9A%D0%B5-%D1%85%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%85%D0%B8%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B0" rel="nofollow - прекумерно потење , брза промена на бојата на кожата на лицето, пореметување на сонот, ладни дланки и стапала, лупање на срцето, утрински главоболки после будење, иритабилност, а кај постарите зуење во ушите, главоболка во пределот на тилот, гушење и хемоптизи (искашлување на крв).

КОМПЛИКАЦИИ

  • Артериосклероза. Повеќе од 60% од пациентите со фиксирана хипертензија страдаат од артериосклероза. Тоа е состојба која се карактеризира со промена на ѕидот на крвните садови. Здравите артерии се флексибилни и еластични. При артериосклерозата, поради покачениот крвен притисок, ѕидот на артериите се променува, се јавува задебелување, крутост на ѕидот и губење на еластицитетот. Како резултат на тоа, настанува ограничување на протокот на крвта до органите и ткивата и појава на низа компликации: срцев или мозочен удар, ренопатија и ретинопатија која може да доведе до загуба на видот.
  • Аневризми. Зголемениот крвен притисок може да предизвика слабост на ѕидот на крвните садови и создавање на аневризми. Руптура на аневризма е животозагрозувачка состојба.
  • Кардиоваскуларни компликации. Оштетувањето на срцето во текот на хипертензија е непобитно утврдено. Може да се јави хипертрофија на лева срцева комора, срцева инсуфициенција и коронарна артериска болест.
  • Церебрални компликации. Во оваа група спаѓаат мозочни крварења, мозочен инфаркт после тромбоза или исхемија, мозочен инфаркт после емоболија, интермитентна церебрална исхемија без инфаркт. При хипертензивна криза може да се јави и акутна хипертензивна енцефалопатија.
  • Метаболен синдром. Овој синдром вклучува повеќе нарушување на метаболизмот – високо ниво на триглицериди, зголемена циркумференца на половината, низок HDL (добар холестерол), висок крвен притисок и високо ниво на инсулин. Доколку страдате од висок крвен притисок, постои можност да е застапена и друга компонента од метаболниот синдром. Колку повеќе компоненти се присутни, толку е поголем ризикот за развој на дијабетес, срцеви и церебрални заболувања.
  • Проблем со меморијата и когнитивните функции. Неконтролираната хипертензија може да го наруши процесот на размислување, помнење и учење.

ДИЈАГНОЗА

Со цел дијагностицирање на артериската хипертензија се применуваат одредени дијагностички процедури и постапки:

  • Анамнеза.
  • Физикален преглед. Се прави целосен клинички преглед, а посебно внимание се посветува на мерењето на крвниот притисок, бидејќи голем број на хипертензитивни индивидуи особено на почетокот на болеста не манифестираат никакви симптоми.
  • Лабораториски испитувања. Овие испитувања имаат за цел да диференцираат дали станува збор за примарна или секундарна хипертензија, дали е присутно оштетување на целните органи и дали има други метаболни нарушувања. Најчесто во урината се испитува седимент, гликоза, протеини, а во крвта гликоза, уреа, креатинин, HDL и LDL холестерол, триглицериди, протеини, албумини, хематокрит.
  • По потреба се прават и дополнителни испитувања како ехосонографски преглед на бубрези и надбубрежни жлезди, преглед на очно дно, 24-часовно амбулантско мониторирање на крвниот притисок, ЕКГ, ехокардиографски преглед, Doopler на периферните крвни садови, на каротидните и реналните артерии.




-------------
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!


Постирано од: Badi1
Датум на внесување: 11.Декември.2015 во 17:14


За да се превенира и лекува високиот крвен притисок
Предласгам да го користете
Најреткиот и најскапиот чај на светот – ЖОЛТ-иот ЧАЈ!

За основни податоци кликни тука :

https://medium.com/@blagojjanev/%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0-62db4b69965c#.r4spqvgvd

Повеќе детали кликни тука :

https://medium.com/@blagojjanev/%D0%B6%D0%BE%D0%BB%D1%82-%D1%87%D0%B0%D1%98-%D0%BD%D0%B0%D1%98%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D1%87%D0%B0%D1%98-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%82-509479dd925d#.nkl6u5tk8

https://medium.com/@blagojjanev/%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0-62db4b69965c#.r4spqvgvd" rel="nofollow - Основни податоци https://medium.com/@blagojjanev/%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0-62db4b69965c#.r4spqvgvd" rel="nofollow - Презентација


Постирано од: Суада
Датум на внесување: 21.Декември.2015 во 07:59
Јас на мои 20 год сум имала 180 со 120 притисок, главата ќе ми пукнеше буквално, го осеќав теретот на моето тело. Одложував доктори и не сакав да ги видам се додека еден ден не сум паднала у несвест. Кога станав веќе сум била во болница.
Ми ги направија сите можни испитувања, да видат од каде ми доаѓа, во што е проблемот, дури и на компјутерска томографија сум била, носев апарати бла бла и триста чуда, цела година се моткав и ми се измачило веќе, не можеа да ја најдат причината што ми е. А башка сум имала тогаш и нередовен мензин, цели две години немав добиено. Сум направила значи милион тестови, хормонални и што ли уште не, едноставно не знаат зошто, СВЕ ИСКАЧА дека е у реду, се чудеа. Докторите бдееја врз мене и трчаа, за среќа не ме фрлаа од глава. Слушав разно разни мислења и претпоставки што може да ми биде. Еден ден се решив ЈА ОДАМ НА ПСИХОЛОГ, си реков. Си закажав, влегов, среќа се погодил еден премногу добар, исто не ме откачил како што прават повеќето од нив. А у меѓувреме примав терапија, Амлодипин (за висок крвен притисок) и Метформин од 500, кој потоа ми ја зголемија дозата, преминав на Глукофаж од 850мг (за да добивам месечен циклус).
Си идев редовно на Психолог и секој пат ко излегував од таа врата се чувствував поинаку, многу подобро, ДЕНЕС имам 23 години, ПСИХОЛОГОТ веќе не ми е ПСИХОЛОГ, туку ми е пријател и тоа многу добар, се здруживме! На своја рака Амлодипинот и Глукофажот ги прекинав... Крвниот притисок ми е сега 120 со 80, добивам редовно и сум ТОП. А, што е најглавно самодоверба сум набиена до даске! Мене ми фалеше разговор, муабет со некој што знам дека ќе ме сфаќа... Мене телото не ми беше мирно, немав спокој, немав цилови во животот, јас сум била тотално изгубена душичка во овој свет која не знаеше зашо дишеше и која талкаше низ мракот. Сеа елхамдуллилах, сум одлично! Психа је чудо... И КАКО реагира таа НА нас.


-------------
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе


Постирано од: Артерико
Датум на внесување: 30.Септември.2016 во 14:31
Со редовно конзумирање на Коктелот Артерико се намалува и регулира високиот крвен притисок.
http://arteriko.com.mk/
http://nmd.mk/selectedarticle.aspx?cid=21430&scID=2133&l=63#cpage=1



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk