IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Брзо читање и учење што значи да се разбе
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брзо читање и учење што значи да се разбе

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 11:47
затоа и бев слаб ученик, изгледа многу одвратни случки сум имал смеење
Кон врв
Brzo_citanje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Brzo_citanje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 12:02
Брзо читање е метод за секого, без оглед на коефициентот на интелигенција, просекот во школо или на факултет, не е потребно претходно искуство а е а секој што сака да биде успешен, да напредува и да совлада голема количина информации.

ОВА Е АЛАТКА ЗА СИТЕ КОЈА:

- ја проширува меморијата
- не учи како да разликуваме важно од неважно
- да читаме повеќе страни во минута со поголем степен на разбирање
- не ослободува од стресот за читање, учење и други мислечки процеси

Брзо читање е метод кој е дел од образовниот процес во англосаксонските земји, а од пред неколку години се субвенционира за студенти и наставници во Словенија и Хрватска.

ОД ПРЕД НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ СЕ ОДРЖУВААТ РЕДОВНО СЕМИНАРИ И ВО МАКЕДОНИЈА ПО ЕДЕН ОД НАЈНАПРЕДНИТЕ МЕТОДИ ВО СВЕТОТ - POWER READING!!!
Кон врв
Brzo_citanje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Brzo_citanje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 12:07
Здраво,

не само Васил Тупурковски, има неколку политички личности кои го совладале методот во РМ, Киро Глигоров, Димитар Мирчев..

На светско ниво, на пример цела американска администрација мора да го знае методот, а многу познати брзи читачи се Франклин Рузвелт, Џон Кенеди, Џон Стјуарт Мил кои биле многу бавни традиционални читачи
Кон врв
Brzo_citanje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Brzo_citanje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 12:20
Дали знаете дека најмоќна техника на помнење се Менталните мапи? Ова е светски хит техника во последните 10+ години во светот.

Одличен ефект кај стручна литература, за состаноци, лектири, па дури и за хемија и физика...

Конечно ја има и кај нас...многу е забавно..
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2009 во 12:42
dobro de,...daj ja vamu,..da vidime kolku e efikasna,..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 16:55
Ima i edna slicna no uste ponapredna metoda, tnr. foto-reading. So ocite samo gi fotografiras stranicite i potoa dopustas vo mozokot toa ubavo da se skladira za potoa materijalot da mozes i da go preraskazes. So povece detali medjutoa ne sum zapoznaen(ova go cuv pred 15 godini vo ramkite na eden seminar od oblasta na psihologijata)

Znam deka ima vrska vidnoto pole na ocite, bidejki i koga ocite se fokusirat na edna tocka, tie i ponataka gledaat vo eden posirok agol.
Кон врв
Brzo_citanje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Brzo_citanje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 10:35
Слободно пријавете се а може да се дојде на консултации па се што не е јасно да се објасни
Кон врв
Brzo_citanje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Brzo_citanje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 18:21
Браво за тоа што стварно сте слушнале и имате некое разбирање околу техниките, такви се неколку техники и во глобала они сите ги имаат доста добро преработено и кој им помага доста во ученички и студенски денови а и на професионално поле, па редно беше и кај нас да дојде иако касниме некој 30-40 год              


Изменето од Brzo_citanje - 20.Мај.2009 во 18:22
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 20:28
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Zasega nema da odiнамигнување.
Cekam nekoi strucni mislenja za brzoto citanje. Takov fenom ima kaj Vasil Tupurkovski.
E sega citanje so razbiranje se uci vo shkolo, голема%20насмевка


И кај менетрепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 02:03
Една од техниките за зголемување на видното поле е вежбање со табели со 3х3 или 5х5 полиња, во кои има пишано бројки (букви). Целта е да се гледа во централното поле и без да се помрднуваат очите, да се видат преостанатите букви.
Ова нешто го читав пред едно дваесетина години (ако не и повеќе) и незнам дали сеуште се практикува?не%20знам
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
гјувеза Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 75
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гјувеза Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 03:12
Јас имав друг (мој) начин на учење.Пред да идам на предавање јас ке ја прочитам лекцијата што ке се предава ,потоа го слушам внимателно предавањето ,и само уште еднаш потоа ке прочитам и лекцијата ја знам,пред полагање само ке прелистав набрзина и толку.И сите цимерки постојано беа зачудени како со 3 часа учење положам.Право студирав каде што сите мислат дека се се учи напамет..епа не е баш така треба да се разбере тоа што се учи и потоа се е полесно.Најлесно се учи кога се следи предавање а штом си прочитал претходно знаеш за што се работи ,ако нешто не ти е јасно се разјаснува и повнимателно се слуша предавањето.Самиот мозок регистрира и те тера на внимателност.Пробајте ке се уверите.Тоа брзо читање јас применувам така што непотребните работи кои се повторуваат и кои се секогаш како клише не се читаат,конверзации во книги само дијалогот се чита ..и за саат си прочитал книга од 6оо страни.
Ако некој прави чекор назад ....не се радувај ...можеби зема залет....


Кон врв
Brzo_citanje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Brzo_citanje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 13:52
Како можам да дознаам каде ми е едната теме што ја имав поставено или што се случило со нејзе однапред благодарам
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 16:26
Pred otvoranje novi temi proverete dali ima veke otvoreno, Komentarite se prefrleni vo tema koja soodvestvuva so otvorenata. Znaci ima spoeni  temi, a na baranje na nekoi clenovi za red moderatorkite vrsheja malo procistuvanje. nekoi komentaroi s eprefrleni vo soodvetni temi, a nekoi i izbrishani.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 16:30
-pa idi sega ,..i brzo chitaj,...ako voopshto i najdesh shto da chitash!,...намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,533 секунди.