Испечати | Затвори го прозорот

Брзо читање и учење што значи да се разбе

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Образование
Опис на форумот: Улично, основно, средно, високо...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18978
Датум на принтање: 17.Јули.2024 во 16:21
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Брзо читање и учење што значи да се разбе
Постирано од: Brzo_citanje
Наслов: Брзо читање и учење што значи да се разбе
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 15:55
Навистина повеќето испити бараат длабоко разбирање на темата. Постојат повеќе причини...

Со добро помнење и бубање, во главно можетеда го поминете испитот репродуцирајќи ги информациите кои едвај ги разбирате и на кои после тоа нема да се сеќавате. Според тоа, зошто да се гњавите со подлабоко разбирање? Постојат повеќе причини...Коментари:
Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 17:19
Jas ili ucam ili ic ne ucam....i toa sto ke go naucam, go pamtam povejke vreme намигнување

-------------


Постирано од: G1RL
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 17:22
ucam samo pred testovi obicno i pred isprasuvanja so razbiranje se razbira. napamet i neznam da ucam drugiot den go zaboravam naucenoto


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 19:19
ја не сум ни способен нешто на памет да научам

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 20:06
Originally posted by Brzo_citanje Brzo_citanje напиша:

зошто да се гњавите со подлабоко разбирање?
 
Најверојатно затоа што ќе ти остане подолго во меморијатазбунетост


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Brzo_citanje
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 20:34
“Ако ја разбирате сложеноста на еден дел, подобро ќе ја разберете сложеноста на целината. Со разбирање на сложеноста на целината, ја зголемувате својата способност за асимилирање и разбирање на материјалот.“
Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 23:34
Originally posted by Brzo_citanje Brzo_citanje напиша:

Навистина повеќето испити бараат длабоко разбирање на темата. Постојат повеќе причини...

Со добро помнење и бубање, во главно можетеда го поминете испитот репродуцирајќи ги информациите кои едвај ги разбирате и на кои после тоа нема да се сеќавате. Според тоа, зошто да се гњавите со подлабоко разбирање? Постојат повеќе причини...


Зашто е полесно.


Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 10.Мај.2009 во 00:56
се чудам, нај нај искрено се чудам како учат на памет..... или зборови на англиски, германски - сето тоа набубано, напикано во главата...... не сакам да учам напамет........  подобро не учам отколку напамет да учамплазење кога ќе размислам... јас не знам на памет да учам..... не%20знам

ок е за дефиниции или нешто што треба попрецизно да се објасни,... ама кога јас се откажав и од физика учење на памет...... збунетост

ама ете проблем...... да ми дадете песна да научам... нема теоретски шанси... да ја научам голема%20насмевка порано ги учеле по цели стихозбирки... ама сега.... голема%20насмевка


-------------


Постирано од: elektro
Датум на внесување: 12.Мај.2009 во 14:34
Za toa treba talent :D

abe ima nesto sto moze da se nauci na pamet
Ama ima i nesto sto nemoze pozzzzzzzzzzzzzzzzz


Постирано од: elektro
Датум на внесување: 12.Мај.2009 во 22:13
da da bla bla ali to je to
“Ако ја разбирате сложеноста на еден дел, подобро ќе ја разберете сложеноста на целината. Со разбирање на сложеноста на целината, ја зголемувате својата способност за асимилирање и разбирање на материјалот.“


-------------
>< POLICE LINE DO NOT CROSS ><
Полиција =D


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 13.Мај.2009 во 19:29

Cekam nekoi strucni mislenja za brzoto citanje. Takov fenom ima kaj Vasil Tupurkovski.
E sega citanje so razbiranje se uci vo shkolo, голема%20насмевка


-------------


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 10:44
da, postoi metod na brzo citajne i so pomos na nego moze da se procitaat duri i petpati povejke od normalnoto citajne no toa moze da go primenuvaat   samo lica koi se znaat   odnosno lica so nekolku   fakulteti zavrseni pa taka nivnoto citajne pretstavuva samo proverka na napisanoto a vo mali slucaevi i ucejne na nesto novo.
   inaku celiot metod se sostoi od sporeduvajne na izvadoci   od recenicite ili samo zborovi od tekstot so materijalot   koj e memoriran vo tvojata svest   koj tvojata intelegencija e sposoben da   go prelistuva so ogromna brzina pa taka novite zborovi ili frazi od brzoto citajne samo se vklopuvaat vo site naucni teorii isto kako sto e vklopuva delce od slozuvalka pa taka psiholozite   znaejcigo ova sozdavaat igri so sostavuvajne za decata so cel da im ja zgolemat intelegencijata.metodot na brzo citajne treba da e spooben da go izvedi sekoj sto e na   rakovonda funkcija vo sprotivno bi se izgubil vo podatocite koi mu doajdzaat za prerabotka . takov slucaj na nemozejne da se   obrabotat golema kolicina na podatoci i da se donese vistinsko resenie moze da se primeti kaj licata koi rabotat vo nasiot parlament   koi poradi taa   anomalija pocnuvaat da ne se razbiraat mejdzu sebe -ova ne se slucuva vo evropskite parlamenti. ..............................


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 11:06
Не знам за брзо читање, но кога ми е одвратен материјалот го читам повеќе пати без да се трудам да го разберам и чекам мозокот да си ја превземе улогата

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 11:36
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Не знам за брзо читање, но кога ми е одвратен материјалот го читам повеќе пати без да се трудам да го разберам и чекам мозокот да си ја превземе улогата
odvratni materijali ne postojat postojat samo materijali koi te potsetuvaat na tvoite odvratni doziveani slucki


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 11:47
затоа и бев слаб ученик, изгледа многу одвратни случки сум имал смеење

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Brzo_citanje
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 12:02
Брзо читање е метод за секого, без оглед на коефициентот на интелигенција, просекот во школо или на факултет, не е потребно претходно искуство а е а секој што сака да биде успешен, да напредува и да совлада голема количина информации.

ОВА Е АЛАТКА ЗА СИТЕ КОЈА:

- ја проширува меморијата
- не учи како да разликуваме важно од неважно
- да читаме повеќе страни во минута со поголем степен на разбирање
- не ослободува од стресот за читање, учење и други мислечки процеси

Брзо читање е метод кој е дел од образовниот процес во англосаксонските земји, а од пред неколку години се субвенционира за студенти и наставници во Словенија и Хрватска.

ОД ПРЕД НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ СЕ ОДРЖУВААТ РЕДОВНО СЕМИНАРИ И ВО МАКЕДОНИЈА ПО ЕДЕН ОД НАЈНАПРЕДНИТЕ МЕТОДИ ВО СВЕТОТ - POWER READING!!!


Постирано од: Brzo_citanje
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 12:07
Здраво,

не само Васил Тупурковски, има неколку политички личности кои го совладале методот во РМ, Киро Глигоров, Димитар Мирчев..

На светско ниво, на пример цела американска администрација мора да го знае методот, а многу познати брзи читачи се Франклин Рузвелт, Џон Кенеди, Џон Стјуарт Мил кои биле многу бавни традиционални читачи


Постирано од: Brzo_citanje
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 12:20
Дали знаете дека најмоќна техника на помнење се Менталните мапи? Ова е светски хит техника во последните 10+ години во светот.

Одличен ефект кај стручна литература, за состаноци, лектири, па дури и за хемија и физика...

Конечно ја има и кај нас...многу е забавно..


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Мај.2009 во 12:42
dobro de,...daj ja vamu,..da vidime kolku e efikasna,..

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 16.Мај.2009 во 16:55
Ima i edna slicna no uste ponapredna metoda, tnr. foto-reading. So ocite samo gi fotografiras stranicite i potoa dopustas vo mozokot toa ubavo da se skladira za potoa materijalot da mozes i da go preraskazes. So povece detali medjutoa ne sum zapoznaen(ova go cuv pred 15 godini vo ramkite na eden seminar od oblasta na psihologijata)

Znam deka ima vrska vidnoto pole na ocite, bidejki i koga ocite se fokusirat na edna tocka, tie i ponataka gledaat vo eden posirok agol.


Постирано од: Brzo_citanje
Датум на внесување: 19.Мај.2009 во 10:35
Слободно пријавете се а може да се дојде на консултации па се што не е јасно да се објасни


Постирано од: Brzo_citanje
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 18:21
Браво за тоа што стварно сте слушнале и имате некое разбирање околу техниките, такви се неколку техники и во глобала они сите ги имаат доста добро преработено и кој им помага доста во ученички и студенски денови а и на професионално поле, па редно беше и кај нас да дојде иако касниме некој 30-40 год              


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Мај.2009 во 20:28
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Zasega nema da odiнамигнување.
Cekam nekoi strucni mislenja za brzoto citanje. Takov fenom ima kaj Vasil Tupurkovski.
E sega citanje so razbiranje se uci vo shkolo, голема%20насмевка


И кај менетрепкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 02:03
Една од техниките за зголемување на видното поле е вежбање со табели со 3х3 или 5х5 полиња, во кои има пишано бројки (букви). Целта е да се гледа во централното поле и без да се помрднуваат очите, да се видат преостанатите букви.
Ова нешто го читав пред едно дваесетина години (ако не и повеќе) и незнам дали сеуште се практикува?не%20знам


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: гјувеза
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 03:12
Јас имав друг (мој) начин на учење.Пред да идам на предавање јас ке ја прочитам лекцијата што ке се предава ,потоа го слушам внимателно предавањето ,и само уште еднаш потоа ке прочитам и лекцијата ја знам,пред полагање само ке прелистав набрзина и толку.И сите цимерки постојано беа зачудени како со 3 часа учење положам.Право студирав каде што сите мислат дека се се учи напамет..епа не е баш така треба да се разбере тоа што се учи и потоа се е полесно.Најлесно се учи кога се следи предавање а штом си прочитал претходно знаеш за што се работи ,ако нешто не ти е јасно се разјаснува и повнимателно се слуша предавањето.Самиот мозок регистрира и те тера на внимателност.Пробајте ке се уверите.Тоа брзо читање јас применувам така што непотребните работи кои се повторуваат и кои се секогаш како клише не се читаат,конверзации во книги само дијалогот се чита ..и за саат си прочитал книга од 6оо страни.

-------------
Ако некој прави чекор назад ....не се радувај ...можеби зема залет....
Постирано од: Brzo_citanje
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 13:52
Како можам да дознаам каде ми е едната теме што ја имав поставено или што се случило со нејзе однапред благодарам


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 16:26
Pred otvoranje novi temi proverete dali ima veke otvoreno, Komentarite se prefrleni vo tema koja soodvestvuva so otvorenata. Znaci ima spoeni  temi, a na baranje na nekoi clenovi za red moderatorkite vrsheja malo procistuvanje. nekoi komentaroi s eprefrleni vo soodvetni temi, a nekoi i izbrishani.

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 16:30
-pa idi sega ,..i brzo chitaj,...ako voopshto i najdesh shto da chitash!,...намигнување

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: гјувеза
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 17:15
Dali ima nacin koga ke pisuvam na edna tema a potoa nekoj drug nesto za istoto napisal da sum informirana deka ima nesto napisano plus za taa diskusija i sl.kako vo drugite forumi,za da ne moram da se baram kade sto bese????nekako mi izgleda nesredeno ili jas ne umeam da se snaogam vo ovoj forum?????

-------------
Ако некој прави чекор назад ....не се радувај ...можеби зема залет....
Постирано од: Brzo_citanje
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 11:14
   Јас не знам тоа модераторот треба да каже и јас еднаш истото прашање си го имам поставено


Постирано од: Dr. Cullen
Датум на внесување: 25.Јуни.2009 во 23:42
Од основно училиште досега, немам учено повеке од 15-20 минути дневно. Последната година воопшто не учам. Имам огромно разбирање за тоа што го учам, не го раскажувам исто како што ми е објаснето (на мој начин објаснувам) и ги памтам работите со години.


Постирано од: irenka_princess
Датум на внесување: 06.Август.2009 во 12:23
Doma dali u4am samo 10 minuti znam samo od sto slusam na 4asevi i tolku se mi e jasno doma samo ke ja otvoram knigata i gotoo a ti djabe ti e na 4asevi dremi doma skapuvaj se od u4enje 3 saati djabe ti ako ne slusas na 4asevi djabe e se

-------------
Само упорноста не води до целта...


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 06.Август.2009 во 12:39
Prvo sum cital bez razbiranje oti obicno materijalot e dosaden, pominuvam so ocite niz recenicite, a pametot mi e vo zenski i fantazii kako stanuvam uspesen diktator i gi strelam profesorite koi prethodno se kajat i mi gi bacuvaat cevlite za da gi postedam. Ne sekoi nekolku recenici go pcujam toj sto ja pisal knigata i so moliv crtam grob so negovo ime.
Znaci poentata mi e deka svesta e podelena na dva dela, ja narekuvam " Ocna svest " koja ne reagira na moite kletvi tuku nezavisno si ja brka rabotata i po nekolku povtoruvanja ja zavrsuva i pojma nemam kako sum go razbral materijalot.
Tolku od mene среќа 

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk