IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Технологија
  Активни теми Активни теми RSS - MAX-TV na T-home
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

MAX-TV na T-home

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
fenomenmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fenomenmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: MAX-TV na T-home
    Испратена: 08.Мај.2009 во 01:43
Ima li nekoj iskustvo os ovoj vid na televizija, posebno so noviot paket max-tv start (1499 den+18%) 40 tv kanali koi po spisok se sosema dovolni, onie koi i onaka samo gi gledam na kablovska, edino brzinata na interentot e deklarirana kako 6mb?? dali e toa malce za ovakov vid na TV ili nema toa vrska.
Mislam da se prikljucham, pa me interesiraat vashi mislenja. Momentalno sum na telekabel, so tv-to gi sledam i nivnite digitalni kanali, koi patem receno se zanikade, edinstveno neshto shto navistina ima podobra slika se supersport dva sportski kanali, od koj edniot e anglisko prvenstvo vo 16:9 so prekrasna slika, i dva fiilmski od istiot provajder (arapski) ama se na nagliski i istot taka odat vo 16:9 so  odlichen kvalitet. do pred mesec dena imashe i dva HD kanala (melodyZen i LuxuryTV) sega gi iskljuchija i ima samo AnixeHD germanski kanal koj ne nudi nishto dobro za gledanje iako e HD.
MAX-TV dali vredi?
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 12:54
мислам дека 6MB не е брзина за трансфер на ТВ каналите, туку само за интернет download, при тоа, има некаде околу 700KB upload. телевизијата се префрлува со најголема можна брзина.
Интернет
ADSL сообраќај 10 GB (5) 25 GB (6) Неограничено (7)
Брзина на пристап (download/upload) до 6 Mbps/768 Kbps до 8 Mbps/768 Kbps до 10 Mbps/768 Kbps

последните две колони се за други пакети, MaxTV Comfort и MaxTV Comfort+
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2009 во 12:53
И јас сега ќе земам max 3 пакет , па баш ќе видам што е и како е , знам има многу што се фалат и се презадоволни. среќа
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2009 во 12:29
Имам 3Мах Комфорт+ и само пофалби. Слика на која сите останати кабловски и сл. фирми може ода да и носат. Рисиверот подржува HDMI (види си на Википедија што е). Интернетот ми се случило 2-3 пати да зезне (да падне околу 15-20) мин. но не и да го снема - кога падне мислам на брзината од 8.5 даунлоад на 1-6. Најголема брзина што ја постигнал на даунлоад е со мторент 11Мбпс. Гарантирана е до 10, но во пракса освен на торен на др. нешто тешко да ја добиеш. Но, ова зависи од страните и серверите. Телефонот си е телефон, бесплатно кон сите што имаат интернет од Телеком, 20 или 25% попуст на меѓународен муабет и си плаќаш за муабет со оние што се на друга мрежа.
Бев на ОнНет претходно и споредено со интернетот што го имам сега и подршката која навистина Е 24 часа и ако ти речат ќе ти се јават навистина ќе ти се јават, сега не сум од магаре на коњ туку од магаре во Боинг.

Вреди за парите. Ова е мое мислење, инаку 3мах Комфорт+ имам од декември.
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 13:29
Ќе ставам и јас сигурно од него штом си одам македонија, ми изгледа како најдобра понуда моментално. голема%20насмевка
Кон врв
Schumacher Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schumacher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2009 во 17:51
Jas веке имам 3Мах и сум супер задоволен, освен што некогаш знае (ретко кога) да сецка сликата.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2009 во 12:53
да, сецка, плус едно време, на некои од програмите ми се смени резолуцијата од 4:3, на 16:9. само од себе. ама софтвер си е софтвер. багови нон стоп ќе има, битно е како ќе се реагира на нив.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
tomislav96 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomislav96 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 22:44
Zakon neso ama samo za eden TV e :(
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 23:41
a, shto e teshko na dva da go imash?збунетостda ne si "grbav"...pa ne mozesh sam da gi spoish?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2009 во 21:16
Originally posted by brza brza напиша:

a, shto e teshko na dva da go imash?збунетостda ne si "grbav"...pa ne mozesh sam da gi spoish?


е па не се спојува... за секој телевизор мора посебен рисивер колку што знам...

инаку, и сум презадоволна, посебно од интернетот, а за телефон да не зборам... телевизија и онака слабо гледам, ама кога гледам сликата е супер, а не како на кабелската тв... во секој случај, помалку плаќам... три во едно!
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2009 во 21:43
-тешко дека помалку плаќаш, аи квалитетот не е баш завиден , ако е како во салоните. иначе, и ја не знам зошто да не можеш два (па и повеќе! тв-а да врзаш? едино ти треба дупли( или повеќе конектор).а, ако стварно е така , да не можеш да споиш повеќе истовремено, тек тогаш не ти е поефтино, туку многу поскапо од кабелските.кај нив барем и напишале дека претплатата важи за три- четири телевизори.
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 08:52
е како не плаќам помалку... до скоро само за телефон плаќав најмалку 3000-4000, а сега за телефон, интернет и тв плаќам 1800...

а што се однесува до поврзувањето на телевизорите, не знам дали може да се поврзат преку дупли конектор или како и да било; ама имам и MaxTv и кабелска, и тука споредувам - ако зборуваме за квалитетот, многу е подобар MaxTV! Кабелските знаат и да забушаваат, те има, те нема програма (барем овде во Охрид), а ни сликата не е нешто особено квалитетна... за разлика од нив, MaxTV немаат проблем со програмата, а сликата е одлична!

За интернетот и да не зборувам...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
fenomenmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fenomenmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 11:26
плаќањето е тука некаде, ни лук јал ни лук мирисал, си се пресметале они, што се однесува до квалитетот на сликата, да поквалитетен е доколкусе гледа на ЦРТ телевизор (класичен со катодна цефка), кај мене е поврзан на ЛЦД Сони од 46 инчи и сликата не е ништо посебно (лоша дигитализација), на повеќето канали е коцкаста, и уште еден проблем, не се искористени можностиете на ресиверот кој што жог даваат, неможност да се постави сликата на 720р, или недај боже на 1080р, 16:9 zaboravete :(, при нагли движења нема оштри ивици (контури) но во секој случај е подобро од кабловската (аналогна), имам моментално и дигитална кабловска од Телекабел, освен едниот канал ХД (ANIXE HD) koj што ги прикажува сите придобивки на модерната телевизија, се друго е мнооооогу лошо.
Заклучок: ќе помине доста време додека ние овде во Македонија ќе може да уживаме во квалитетен ТВ сигнал. Во секој случај од лошите ова е помалку лошо :)
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2009 во 02:23
e bas da vidime dali ke bidat tolku losi koga ke pocni Telekom Slovenija i toa bezicna digitalna koja ke im bidi jaka konk*rencija
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.