IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Тетовирање и пирсање - Богоугодно?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тетовирање и пирсање - Богоугодно?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Тетовирање и пирсање - Богоугодно?
    Испратена: 05.Мај.2009 во 21:03
Nesomnen trend na modata vo posledno vreme e tetoviranjeto i pirsanjeto. Lugjeto se venchaat za sekakavi mozhni sliki po svoeto telo, a mashkite, kako i devojkite, stavaat megjushki i pirsevi.

Me interesira kako vie, kako vernici, gledate na ovaa pojava. Dali vashata vera ja podrzhuva ovaa moda, dali ja negira, dali ste indiferentni i dali e Bogugodna ili ne?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 23:24
Баш минатата недела, мојата ќерка бараше дозвола за пирсинг.

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 23:40
A пишува во Светата Книга дека
тоа е забрането и дека е некој штознам каков чин   
Што се мисли под тоа ``богугодна``
Ставањето пирс или тетоважа те прави
помал верник од тоа што си
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 00:58
Ne Lithium, ne veruvam deka te pravi lichno pomalu ili povekje vernik ako se tetovirash ili ne...

... samo me interesirashe kako verite i vernicite gledaat na toa prakticiranje koe denes stana svetska moda.

Moeto lichno mislenje za toa e slednoto...

Kako prvo, smetam deka chovekovoto telo, onakvo kakvo shto e, prekrasno e kreirano od onoj sto ne sozdal! Ne mu treba nishto povekje od toa sto postoi na nego. Ako bilo podobro i poubavo da bide sharano so nekakvi slikichki ili bukvi, togash toa taka ushte prvichno bi bilo sozdadeno. Tetoviranjeto za mene lichno ne e ukrasuvaje, tuku unakazuvanje... za mene teloto e svetinja, a ne shkolska tabla ili kanvas na koe mozhe da se crta.

Prvo sto mi pagja na um koga kje vidam tetoviran chovek e mislata deka toj ne go saka, vrednuva i pochituva svoeto sopstveno telo. Ako postoi ultimativen respekt kon teloto, togash nema nitu da go dopirne... a ako go stori toa, kje go napravi so nezhnost, poln respekt i ljubov, onaka kako sto zasluzhuva.

Ako kon teloto ne se ima takva ljubov i takov odnos, togash bezdrugo se smeta za neshto sto ne e dovolno ubavo, ne e doraboteno, ne e finalizirano, pa zatoa treba da se popravi i ukrasi so tetoviranje. Ako ne se misli taka, tuku samo se vrezhuvaat sliki i bukvi "oti site pravat taka" i "oti e moderno", togash navistina lugjeto pokazhuvaat deka rabotite gi pravat bezumno... barem ne so svoj um, tuku po nekoj tugj.

Na krajot, vo vrska so tetovitranjeto, bi gi prashal onie sto go napravile ili sto mislat da go napravat toa, dali videle lugje vo godini so tetovazhi na teloto? Dali videle starci so tetovirani sliki? Dali gi polozhile svoite ochi na tetovirana stara kozha, rastegnata i deformirana od godinite ? Dali nekogash videle kako izgedaat togash slikite ?


Vo Biblijata ima edno mesto koe mozhe da se povrzi so tetoviranje (direktno belezhenje na teloto) , a toa e Otkrovenie 13:16 kade sto se zboruva sto kje stori zverot:

I kje napravi na site - mali i golemi, bogati i siromasi, slobodni i robovi - da im se stavi beleg na desnata raka ili na chelata nivni.

Изменето од Messenger - 06.Мај.2009 во 02:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 03:59
Во еден разговор помеѓу група млади и Божјата пророчица Габриеле од Вирцбург, достапен и како текст во брошурата Пророк бр.10 која беше презентирана тука, е поставено и прашањето во врска со модните трендови како што се фарбањето коса и пирсовите. Брошурата(околу 60стр.) е достапна бесплатно и на македонски јазик, на англиски ја има онлајн. Тука го пренесувам извадокот на српски јазик(немав време да преведувам, се надевам за повеќето е разбирливо).

Mladić:

Na mojoj cedulji je čitav niz pitanja. Pročitaću sada sledeće:

Za nas mlade postoje jaki trendovi mode: šarena kosa, piercing, starudije iz sedamdesetih i marke koje svako "mora"da ima. Šta bi ti radila? Da li bi ti hodala naokolo sa zelenom kosom, trapericama, i plato cipelama ili bi nosila belu, lepršavu odeću?


Prorok:

U svoj život osećaja kao mladog čoveka mogu dobro da se uživim. Ta-kođe i vaš svet osećaja mi nije stran.

Budući da se u svakoj situaciji treba spoznati slobodna volja, želim samo uopšteno da govorim o onome što preovladava kod današnje omladine, ne želim vas promeniti. To mora doći kod svakoga samo od sebe.

Kako bih se ponašala kao mlada devojka da su tada bile aktuelne današnje mogućnosti i trendovi mode i da mi je nedostajalo znanje o Božjim zakonitostima? Sigurno bih i ja bila oponašatelj, koji bi se slično ponašao kao mnogi današnji mladi, kako na kraju krajeva ne bih stajala po strani, bez prijatelja. "Piercingu" se sigurno ne bi podvrgnula jer bodenje i udaranje, pa bili to samo različiti ubodi u nos i obraze, oduvek su mi bili strani. Da tako trajno obeležim svoje telo nije mi nikada palo na pamet. Belu lepršavu odeću ne bih nosila i ne nosim je niti danas, jer ko se iz mase želi izdignuti odećom, hoće nešto da sakrije. On želi da se prikaže drugačijim nego što jeste, a kakav je - to želi sakriti sa svim mogućnostima i trikovima. Zato se oblači tako da odudara od mase.

Ni u kom slučaju ne želim podučavati vas mlade, jer svaki čovek treba sam doći do korena svojih osećanja, misli i želja koji određuju njegovu promenu u spoljašnjem. Dakle, što on želi s time postići? Da sam u svojoj mladosti imala znanje o božanskim zakonitostima, tada sigurno ne bih postala oponašatelj -jer duhovno-božansko znanje daje mladom kao i starijem čoveku mogućnost da analizira pozadinu svoga ponašanja, proradi je, prevlada, i tako postane nezavisan i slobodan.

Istražimo sada zajednički pozadinu šarene kose, piercinga, starudija iz sedamdesetih i marki koje svako "mora" da ima. Počnimo s prirodom.

Čovek je jedno prirodno telo koje se sastoji od vode i zemlje. Posmatramo li prirodno telo- Zemlju, prepoznajemo da se ono menja prema godišnjim dobima. U proleće se budi priroda; sve cveta. U leto doživljavamo zrelost plodova, a u jesen povlačenje životnoga soka. Zima donosi mirnu fazu i tu i tamo belu odeću, sneg. Promene u prirodi odvijaju se bez učešća čoveka, dakle u ciklusima. Uplete li se čovjek u tokove prirode ukrštanjem, gen-manipulacijom i, što sada izlazi na videlo, kloniranjem, tada on, doduše, može promeniti spoljne oblike prirode, no, osnovna karakteri-stična svojstva, duhovno-božanske strukture ostaju.

Šta je motiv čoveka koji želi promeniti svoju prirodnost? Šta je uzrok toga? Zašto se pojedinac odriče svoga bića, prilagođava se, iskrivljava se, preuzima tuđe programe, stavove drugih i ulaže puno energije da bi izgledao onako kakav nije? Zbog toga što čovek retko analizira uzrok i načine svoga ponašanja da bi sebe spoznao, on postaje oponašatelj ili oponent protiv pojedinaca ili protiv društva.

Mnogi mladi dopuštaju da se svrstaju u te kategorije. Nekom mladiću se npr. ne dopada kako se ponašaju njegovi roditelji, šta oni misle i govore. Takođe mu i društvo u kojem živi u ponekom pogledu "nije po volji". Budući da mladi čovek svojim predstavama, stavovima i mišljenjima nema uspeha kod roditelja, kod drugih uzornih osoba i u društvu, jer doživljava da ga odbacuju kao nekompetentnog, neiskusnog i nerazumnog, on oponira najpre recima, gestovima i načinom ponašanja. Kasnije, kad mora uvideti da ipak ne može sprovesti svoje predstave i mišljenja, on počinje da se buni i oblači se u mnogim slučajevima kao buntovnik društva. Tako poneko misli: Ako me već ne slušaju i ne mogu se probiti, ako me ne "poštuju" kao onog koji jesam, onda me moraju gledati "kakav jesam" i na taj način mi iskazivati pažnju. Zbog toga se često kosa boji šareno i - imitiranjem, oslanjajući se na princip da jedinstvo jača -izjednačuje se s mnogim drugima otprilike iste starosti, pomoću spomenutih starudija iz sedamdesetih, plato-cipela, načina ponašanja što odstupa od uo-bičajenoga, itd. itd.



Изменето од Majkl - 06.Мај.2009 во 04:04
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 14:57
Во стариот завет колку штом се сеќавам има против тетовирањето. Тоа во тоа време било идолопоклонички начин да се покаже посветеноста на боговите па затоа и било забрането.Во некои култури тетовирањето им е (или било)многу битен елемент кој укажувал на нивниот социјален статус во заедницаат.На пример кај маорите во Нов зеланд,во голем дел од Полинезија(инаку зборот тату ,од каде доаѓа нашето тетотаважа, е полинезиски) и на Папауа Нова Гвинеја.
Од денешна перспектива мене барем лично не ми изгледа нешто посебно ниту лошно но ниту добро.Би го парафразирал светиот апостолот Павле:Се ми е дозволено но не е се корисно.


Изменето од ahmar1 - 06.Мај.2009 во 14:58
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 19:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Moeto lichno mislenje za toa e slednoto...

Ako kon teloto ne se ima takva ljubov i takov odnos, togash bezdrugo se smeta za neshto sto ne e dovolno ubavo, ne e doraboteno, ne e finalizirano, pa zatoa treba da se popravi i ukrasi so tetoviranje.
Ako ne se misli taka, tuku samo se vrezhuvaat sliki i bukvi "oti site pravat taka" i "oti e moderno", togash navistina lugjeto pokazhuvaat deka rabotite gi pravat bezumno... barem ne so svoj um, tuku po nekoj tugj.


Интересно размислување, НО што
кога телото е создадено на пример со некој
ужасен белег, поставен на непријатна локација
што не му се допаѓа на човекот и сака со тетоважата
тоа да го прикрие?
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 19:45
Ja ko so znam ne e dozvoleno vo mojata vera, ali ipak iam 5 tetovazi i pirs.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 19:55
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Moeto lichno mislenje za toa e slednoto...

Ako kon teloto ne se ima takva ljubov i takov odnos, togash bezdrugo se smeta za neshto sto ne e dovolno ubavo, ne e doraboteno, ne e finalizirano, pa zatoa treba da se popravi i ukrasi so tetoviranje.
Ako ne se misli taka, tuku samo se vrezhuvaat sliki i bukvi "oti site pravat taka" i "oti e moderno", togash navistina lugjeto pokazhuvaat deka rabotite gi pravat bezumno... barem ne so svoj um, tuku po nekoj tugj.


Интересно размислување, НО што
кога телото е создадено на пример со некој
ужасен белег, поставен на непријатна локација
што не му се допаѓа на човекот и сака со тетоважата
тоа да го прикрие?


Ochigledno e deka ne zboruvame za takvi iskluchoci. Patem, ne znam kolku bi mozhelo tetoviranjeto da sokrie uzhasen beleg ? Ne sum siguren nitu dali bi bilo vozmozhno da se tetovira na takvo mesto? Dali tetoviranjeto kje go eliminira uzhasniot beleg ili samo taka kje go akcentira negovoto mesto i postoenje, pa na lugjeto ushte povekje kje im go svrtuva vnimanieto?

Spored mene, ne postoi nitu edna prichina zoshto Bogodadenoto telo bi trebalo da bide tetovirano ili pirsano.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 20:04
Ako za ljubovta mozhevme da kazheme deka taa se manifestira
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

... toa onaka, sponatano od nego izvira, od srce so ljubov go kazhuva...

Ljubovta ne poznava iskazhuvachki dogmi.

Gradacija na ljubov:

1. Ja ljubi
2. Mnogu ja Ljubi
3. Najmnogu ja ljubi
4. Ja ljubi u p4ku materinu!

istoto mozheme da go kazheme i za gluposta( i taa nema iskazhuvachki dogmi) koja se manifestira isto - onaka spontano - izvira od nego/nejze, samo vo sluchajov imame dodaten stepen na gradacija :

1.Glup/a
2.Mnogu glup/a
3.Epten glup/a
4.Glup/a u pi4ku materinu
5-9. prazni mesta
10.TETOVIRAN/ A so zakachalki i mendjushi na liceto i teloto, toa e - noviot primitivisam !


Изменето од Marko sk - 06.Мај.2009 во 20:15
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 20:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Moeto lichno mislenje za toa e slednoto...

Ako kon teloto ne se ima takva ljubov i takov odnos, togash bezdrugo se smeta za neshto sto ne e dovolno ubavo, ne e doraboteno, ne e finalizirano, pa zatoa treba da se popravi i ukrasi so tetoviranje.
Ako ne se misli taka, tuku samo se vrezhuvaat sliki i bukvi "oti site pravat taka" i "oti e moderno", togash navistina lugjeto pokazhuvaat deka rabotite gi pravat bezumno... barem ne so svoj um, tuku po nekoj tugj.


Интересно размислување, НО што
кога телото е создадено на пример со некој
ужасен белег, поставен на непријатна локација
што не му се допаѓа на човекот и сака со тетоважата
тоа да го прикрие?


Patem, ne znam kolku bi mozhelo tetoviranjeto da sokrie uzhasen beleg ? Ne sum siguren nitu dali bi bilo vozmozhno da se tetovira na takvo mesto? Dali tetoviranjeto kje go eliminira uzhasniot beleg ili samo taka kje go akcentira negovoto mesto i postoenje, pa na lugjeto ushte povekje kje im go svrtuva vnimanieto?


Не знам дали е возможно да се тетовира на такво место
и да се прикрие нешто што можеби на човекот ``му смета``
или му причинува да не се чувствува добро во
сопствената кожа.
Можеби некој нема да успее да се прифати
онака како што е роден
а тетовирањето да биде единствен начин
да се смени тоа! ( мое мислење )
А инаку немам ништо против за тетовирањето и за пирсовите
Кој ужива и смета дека му е потребно - слободно
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 20:44
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Можеби некој нема да успее да се прифати
онака како што е роден
а тетовирањето да биде единствен начин
да се смени тоа! ( мое мислење )


Navistina ne mi e jasno kako mozhe chovek koj ne se prifakja sebe si onaka kako sto e roden, nekoe tetoviranje da go napravi da se prifati ?

Zarem navistina veruvash deka slikichkata od tetoviranjeto kje ima nekakva tainstvena mokj na fizichka transformacija vrz teloto i prosvetluvanje vrz dushata ???

Te molam razmisli pred da replicirash... razmisli dali chovekot vo toj sluchaj vsushnost ja prifakja samo tetovazhata, a ne i sebe si ? Zatoa sto, bez obzir dali e so ili bez tetovazha i pirsanje, toj i natamu ostanuva i fizichki i psihichki isto onakov kakov sto se rodil.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 20:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Можеби некој нема да успее да се прифати
онака како што е роден
а тетовирањето да биде единствен начин
да се смени тоа! ( мое мислење )


Te molam razmisli pred da replicirash... razmisli dali chovekot vo toj sluchaj vsushnost ja prifakja samo tetovazhata, a ne i sebe si ? Zatoa sto, bez obzir dali e so ili bez tetovazha i pirsanje, toj i natamu ostanuva i fizichki i psihichki isto onakov kakov sto se rodil.


Нема потреба од молење. Нема да реплицирам
повеќе ниту да го искажувам моето мислење
ако не се совпаѓа со нечие!
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2009 во 20:49
ne gledaj da se sovpagja. tvoeto mislenje e smao tvoe milalithium. nema potreba drug da se slozi so tebe. големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.