Испечати | Затвори го прозорот

Тетовирање и пирсање - Богоугодно?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18928
Датум на принтање: 18.Мај.2024 во 21:43
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Тетовирање и пирсање - Богоугодно?
Постирано од: Messenger
Наслов: Тетовирање и пирсање - Богоугодно?
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 21:03
Nesomnen trend na modata vo posledno vreme e tetoviranjeto i pirsanjeto. Lugjeto se venchaat za sekakavi mozhni sliki po svoeto telo, a mashkite, kako i devojkite, stavaat megjushki i pirsevi.

Me interesira kako vie, kako vernici, gledate na ovaa pojava. Dali vashata vera ja podrzhuva ovaa moda, dali ja negira, dali ste indiferentni i dali e Bogugodna ili ne?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Коментари:
Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 23:24
Баш минатата недела, мојата ќерка бараше дозвола за пирсинг.



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 23:40
A пишува во Светата Книга дека
тоа е забрането и дека е некој штознам каков чин   
Што се мисли под тоа ``богугодна``
Ставањето пирс или тетоважа те прави
помал верник од тоа што си


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 00:58
Ne Lithium, ne veruvam deka te pravi lichno pomalu ili povekje vernik ako se tetovirash ili ne...

... samo me interesirashe kako verite i vernicite gledaat na toa prakticiranje koe denes stana svetska moda.

Moeto lichno mislenje za toa e slednoto...

Kako prvo, smetam deka chovekovoto telo, onakvo kakvo shto e, prekrasno e kreirano od onoj sto ne sozdal! Ne mu treba nishto povekje od toa sto postoi na nego. Ako bilo podobro i poubavo da bide sharano so nekakvi slikichki ili bukvi, togash toa taka ushte prvichno bi bilo sozdadeno. Tetoviranjeto za mene lichno ne e ukrasuvaje, tuku unakazuvanje... za mene teloto e svetinja, a ne shkolska tabla ili kanvas na koe mozhe da se crta.

Prvo sto mi pagja na um koga kje vidam tetoviran chovek e mislata deka toj ne go saka, vrednuva i pochituva svoeto sopstveno telo. Ako postoi ultimativen respekt kon teloto, togash nema nitu da go dopirne... a ako go stori toa, kje go napravi so nezhnost, poln respekt i ljubov, onaka kako sto zasluzhuva.

Ako kon teloto ne se ima takva ljubov i takov odnos, togash bezdrugo se smeta za neshto sto ne e dovolno ubavo, ne e doraboteno, ne e finalizirano, pa zatoa treba da se popravi i ukrasi so tetoviranje. Ako ne se misli taka, tuku samo se vrezhuvaat sliki i bukvi "oti site pravat taka" i "oti e moderno", togash navistina lugjeto pokazhuvaat deka rabotite gi pravat bezumno... barem ne so svoj um, tuku po nekoj tugj.

Na krajot, vo vrska so tetovitranjeto, bi gi prashal onie sto go napravile ili sto mislat da go napravat toa, dali videle lugje vo godini so tetovazhi na teloto? Dali videle starci so tetovirani sliki? Dali gi polozhile svoite ochi na tetovirana stara kozha, rastegnata i deformirana od godinite ? Dali nekogash videle kako izgedaat togash slikite ?


Vo Biblijata ima edno mesto koe mozhe da se povrzi so tetoviranje (direktno belezhenje na teloto) , a toa e Otkrovenie 13:16 kade sto se zboruva sto kje stori zverot:

I kje napravi na site - mali i golemi, bogati i siromasi, slobodni i robovi - da im se stavi beleg na desnata raka ili na chelata nivni.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 03:59
Во еден разговор помеѓу група млади и Божјата пророчица Габриеле од Вирцбург, достапен и како текст во брошурата Пророк бр.10 која беше http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14592&PN=12 - презентирана тука , е поставено и прашањето во врска со модните трендови како што се фарбањето коса и пирсовите. Брошурата(околу 60стр.) е достапна бесплатно и на македонски јазик, на англиски ја има онлајн. Тука го пренесувам извадокот на српски јазик(немав време да преведувам, се надевам за повеќето е разбирливо).

Mladić:

Na mojoj cedulji je čitav niz pitanja. Pročitaću sada sledeće:

Za nas mlade postoje jaki trendovi mode: šarena kosa, piercing, starudije iz sedamdesetih i marke koje svako "mora"da ima. Šta bi ti radila? Da li bi ti hodala naokolo sa zelenom kosom, trapericama, i plato cipelama ili bi nosila belu, lepršavu odeću?


Prorok:

U svoj život osećaja kao mladog čoveka mogu dobro da se uživim. Ta-kođe i vaš svet osećaja mi nije stran.

Budući da se u svakoj situaciji treba spoznati slobodna volja, želim samo uopšteno da govorim o onome što preovladava kod današnje omladine, ne želim vas promeniti. To mora doći kod svakoga samo od sebe.

Kako bih se ponašala kao mlada devojka da su tada bile aktuelne današnje mogućnosti i trendovi mode i da mi je nedostajalo znanje o Božjim zakonitostima? Sigurno bih i ja bila oponašatelj, koji bi se slično ponašao kao mnogi današnji mladi, kako na kraju krajeva ne bih stajala po strani, bez prijatelja. "Piercingu" se sigurno ne bi podvrgnula jer bodenje i udaranje, pa bili to samo različiti ubodi u nos i obraze, oduvek su mi bili strani. Da tako trajno obeležim svoje telo nije mi nikada palo na pamet. Belu lepršavu odeću ne bih nosila i ne nosim je niti danas, jer ko se iz mase želi izdignuti odećom, hoće nešto da sakrije. On želi da se prikaže drugačijim nego što jeste, a kakav je - to želi sakriti sa svim mogućnostima i trikovima. Zato se oblači tako da odudara od mase.

Ni u kom slučaju ne želim podučavati vas mlade, jer svaki čovek treba sam doći do korena svojih osećanja, misli i želja koji određuju njegovu promenu u spoljašnjem. Dakle, što on želi s time postići? Da sam u svojoj mladosti imala znanje o božanskim zakonitostima, tada sigurno ne bih postala oponašatelj -jer duhovno-božansko znanje daje mladom kao i starijem čoveku mogućnost da analizira pozadinu svoga ponašanja, proradi je, prevlada, i tako postane nezavisan i slobodan.

Istražimo sada zajednički pozadinu šarene kose, piercinga, starudija iz sedamdesetih i marki koje svako "mora" da ima. Počnimo s prirodom.

Čovek je jedno prirodno telo koje se sastoji od vode i zemlje. Posmatramo li prirodno telo- Zemlju, prepoznajemo da se ono menja prema godišnjim dobima. U proleće se budi priroda; sve cveta. U leto doživljavamo zrelost plodova, a u jesen povlačenje životnoga soka. Zima donosi mirnu fazu i tu i tamo belu odeću, sneg. Promene u prirodi odvijaju se bez učešća čoveka, dakle u ciklusima. Uplete li se čovjek u tokove prirode ukrštanjem, gen-manipulacijom i, što sada izlazi na videlo, kloniranjem, tada on, doduše, može promeniti spoljne oblike prirode, no, osnovna karakteri-stična svojstva, duhovno-božanske strukture ostaju.

Šta je motiv čoveka koji želi promeniti svoju prirodnost? Šta je uzrok toga? Zašto se pojedinac odriče svoga bića, prilagođava se, iskrivljava se, preuzima tuđe programe, stavove drugih i ulaže puno energije da bi izgledao onako kakav nije? Zbog toga što čovek retko analizira uzrok i načine svoga ponašanja da bi sebe spoznao, on postaje oponašatelj ili oponent protiv pojedinaca ili protiv društva.

Mnogi mladi dopuštaju da se svrstaju u te kategorije. Nekom mladiću se npr. ne dopada kako se ponašaju njegovi roditelji, šta oni misle i govore. Takođe mu i društvo u kojem živi u ponekom pogledu "nije po volji". Budući da mladi čovek svojim predstavama, stavovima i mišljenjima nema uspeha kod roditelja, kod drugih uzornih osoba i u društvu, jer doživljava da ga odbacuju kao nekompetentnog, neiskusnog i nerazumnog, on oponira najpre recima, gestovima i načinom ponašanja. Kasnije, kad mora uvideti da ipak ne može sprovesti svoje predstave i mišljenja, on počinje da se buni i oblači se u mnogim slučajevima kao buntovnik društva. Tako poneko misli: Ako me već ne slušaju i ne mogu se probiti, ako me ne "poštuju" kao onog koji jesam, onda me moraju gledati "kakav jesam" i na taj način mi iskazivati pažnju. Zbog toga se često kosa boji šareno i - imitiranjem, oslanjajući se na princip da jedinstvo jača -izjednačuje se s mnogim drugima otprilike iste starosti, pomoću spomenutih starudija iz sedamdesetih, plato-cipela, načina ponašanja što odstupa od uo-bičajenoga, itd. itd.



Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 14:57
Во стариот завет колку штом се сеќавам има против тетовирањето. Тоа во тоа време било идолопоклонички начин да се покаже посветеноста на боговите па затоа и било забрането.Во некои култури тетовирањето им е (или било)многу битен елемент кој укажувал на нивниот социјален статус во заедницаат.На пример кај маорите во Нов зеланд,во голем дел од Полинезија(инаку зборот тату ,од каде доаѓа нашето тетотаважа, е полинезиски) и на Папауа Нова Гвинеја.
Од денешна перспектива мене барем лично не ми изгледа нешто посебно ниту лошно но ниту добро.Би го парафразирал светиот апостолот Павле:Се ми е дозволено но не е се корисно.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 19:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Moeto lichno mislenje za toa e slednoto...

Ako kon teloto ne se ima takva ljubov i takov odnos, togash bezdrugo se smeta za neshto sto ne e dovolno ubavo, ne e doraboteno, ne e finalizirano, pa zatoa treba da se popravi i ukrasi so tetoviranje.
Ako ne se misli taka, tuku samo se vrezhuvaat sliki i bukvi "oti site pravat taka" i "oti e moderno", togash navistina lugjeto pokazhuvaat deka rabotite gi pravat bezumno... barem ne so svoj um, tuku po nekoj tugj.


Интересно размислување, НО што
кога телото е создадено на пример со некој
ужасен белег, поставен на непријатна локација
што не му се допаѓа на човекот и сака со тетоважата
тоа да го прикрие?

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 19:45
Ja ko so znam ne e dozvoleno vo mojata vera, ali ipak iam 5 tetovazi i pirs.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 19:55
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Moeto lichno mislenje za toa e slednoto...

Ako kon teloto ne se ima takva ljubov i takov odnos, togash bezdrugo se smeta za neshto sto ne e dovolno ubavo, ne e doraboteno, ne e finalizirano, pa zatoa treba da se popravi i ukrasi so tetoviranje.
Ako ne se misli taka, tuku samo se vrezhuvaat sliki i bukvi "oti site pravat taka" i "oti e moderno", togash navistina lugjeto pokazhuvaat deka rabotite gi pravat bezumno... barem ne so svoj um, tuku po nekoj tugj.


Интересно размислување, НО што
кога телото е создадено на пример со некој
ужасен белег, поставен на непријатна локација
што не му се допаѓа на човекот и сака со тетоважата
тоа да го прикрие?


Ochigledno e deka ne zboruvame za takvi iskluchoci. Patem, ne znam kolku bi mozhelo tetoviranjeto da sokrie uzhasen beleg ? Ne sum siguren nitu dali bi bilo vozmozhno da se tetovira na takvo mesto? Dali tetoviranjeto kje go eliminira uzhasniot beleg ili samo taka kje go akcentira negovoto mesto i postoenje, pa na lugjeto ushte povekje kje im go svrtuva vnimanieto?

Spored mene, ne postoi nitu edna prichina zoshto Bogodadenoto telo bi trebalo da bide tetovirano ili pirsano.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 20:04
Ako za ljubovta mozhevme da kazheme deka taa se manifestira
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

... toa onaka, sponatano od nego izvira, od srce so ljubov go kazhuva...

Ljubovta ne poznava iskazhuvachki dogmi.

Gradacija na ljubov:

1. Ja ljubi
2. Mnogu ja Ljubi
3. Najmnogu ja ljubi
4. Ja ljubi u p4ku materinu!

istoto mozheme da go kazheme i za gluposta( i taa nema iskazhuvachki dogmi) koja se manifestira isto - onaka spontano - izvira od nego/nejze, samo vo sluchajov imame dodaten stepen na gradacija :

1.Glup/a
2.Mnogu glup/a
3.Epten glup/a
4.Glup/a u pi4ku materinu
5-9. prazni mesta
10.TETOVIRAN/ A so zakachalki i mendjushi na liceto i teloto, toa e - noviot primitivisam !


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 20:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Moeto lichno mislenje za toa e slednoto...

Ako kon teloto ne se ima takva ljubov i takov odnos, togash bezdrugo se smeta za neshto sto ne e dovolno ubavo, ne e doraboteno, ne e finalizirano, pa zatoa treba da se popravi i ukrasi so tetoviranje.
Ako ne se misli taka, tuku samo se vrezhuvaat sliki i bukvi "oti site pravat taka" i "oti e moderno", togash navistina lugjeto pokazhuvaat deka rabotite gi pravat bezumno... barem ne so svoj um, tuku po nekoj tugj.


Интересно размислување, НО што
кога телото е создадено на пример со некој
ужасен белег, поставен на непријатна локација
што не му се допаѓа на човекот и сака со тетоважата
тоа да го прикрие?


Patem, ne znam kolku bi mozhelo tetoviranjeto da sokrie uzhasen beleg ? Ne sum siguren nitu dali bi bilo vozmozhno da se tetovira na takvo mesto? Dali tetoviranjeto kje go eliminira uzhasniot beleg ili samo taka kje go akcentira negovoto mesto i postoenje, pa na lugjeto ushte povekje kje im go svrtuva vnimanieto?


Не знам дали е возможно да се тетовира на такво место
и да се прикрие нешто што можеби на човекот ``му смета``
или му причинува да не се чувствува добро во
сопствената кожа.
Можеби некој нема да успее да се прифати
онака како што е роден
а тетовирањето да биде единствен начин
да се смени тоа! ( мое мислење )
А инаку немам ништо против за тетовирањето и за пирсовите
Кој ужива и смета дека му е потребно - слободно

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 20:44
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Можеби некој нема да успее да се прифати
онака како што е роден
а тетовирањето да биде единствен начин
да се смени тоа! ( мое мислење )


Navistina ne mi e jasno kako mozhe chovek koj ne se prifakja sebe si onaka kako sto e roden, nekoe tetoviranje da go napravi da se prifati ?

Zarem navistina veruvash deka slikichkata od tetoviranjeto kje ima nekakva tainstvena mokj na fizichka transformacija vrz teloto i prosvetluvanje vrz dushata ???

Te molam razmisli pred da replicirash... razmisli dali chovekot vo toj sluchaj vsushnost ja prifakja samo tetovazhata, a ne i sebe si ? Zatoa sto, bez obzir dali e so ili bez tetovazha i pirsanje, toj i natamu ostanuva i fizichki i psihichki isto onakov kakov sto se rodil.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 20:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Можеби некој нема да успее да се прифати
онака како што е роден
а тетовирањето да биде единствен начин
да се смени тоа! ( мое мислење )


Te molam razmisli pred da replicirash... razmisli dali chovekot vo toj sluchaj vsushnost ja prifakja samo tetovazhata, a ne i sebe si ? Zatoa sto, bez obzir dali e so ili bez tetovazha i pirsanje, toj i natamu ostanuva i fizichki i psihichki isto onakov kakov sto se rodil.


Нема потреба од молење. Нема да реплицирам
повеќе ниту да го искажувам моето мислење
ако не се совпаѓа со нечие!

-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 20:49
ne gledaj da se sovpagja. tvoeto mislenje e smao tvoe milalithium. nema potreba drug da se slozi so tebe. големо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 20:50
Pirsanjeto i tetoviranjeto nemaat ama bas nikakva vrska so toa dali nekoj ce e dobar vernik ili los .......

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 20:50
ja ako ubivam ke sum gresnik, ako se tetoviram ne. taka da...

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 20:51
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

ne gledaj da se sovpagja. tvoeto mislenje e smao tvoe milalithium. nema potreba drug da se slozi so tebe. големо%20гушкање


Така е! Понекогаш....


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 22:36
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

....На пример кај маорите во Нов зеланд,во голем дел од Полинезија(инаку зборот тату ,од каде доаѓа нашето тетотаважа, е полинезиски) и на Папауа Нова Гвинеја.
...


Е зборот тату во тетово неважи, кај нас се знае од каде потекнуваат зборовите, што се користат за тетоважи !

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 06.Мај.2009 во 23:31
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Ja ko so znam ne e dozvoleno vo mojata vera, ali ipak iam 5 tetovazi i pirs.


опааа...

ај кажи сега кај си тетовирана... признај тукаголема%20насмевка а може и слика да ставишголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевканамигнување


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 23:42
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Ja ko so znam ne e dozvoleno vo mojata vera, ali ipak iam 5 tetovazi i pirs.




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: BisernA
Датум на внесување: 10.Мај.2009 во 11:06
не сум јас по такви работи.... дури немам ни обетки голема%20насмевкаголема%20насмевка

него зборот ми беше.... сите знаеме дека кога ќе се роди бебе, веднаш на првиот Благовец му се ставаат обетки.... збунетост како што имам приметено, луѓето од западот,... некогаш не им дозволуваат на своите деца да имаат обетки......

значи да не се задлабочувам,... има може некоја за мене непозната разлика... православни, католици..... ама зошто ако не е во согласност со религијата..... на Благовец преполни се златарите.... и обетката е НЕКАКОВ вид пирс..... среќа


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Мај.2009 во 15:48
Se slozhuvam BisernA so kazhanoto...

Bi dodal ushte deka obetkite bile zhenski "ukras" odamna, no isto taka se koristeni za odbelezhuvanje na robovi. Imeno, porano zhenata nemala nikakvi prava, pa obetkata, kako zhensko odbelezhje, se koristelo za da se odbelezhat onie mazhi koi kako robovi nemale nikakvi prava i mu pripagjale na nekoj sopstvenik. Zatoa mozhete da vidite na filmovi so gladijatori ili pirati kako ovie nosat obetki ili se tetovirtani. So tetovazhite isto taka se odbelezhuvalo chija sopstvenost e robot (bukvalno kako zhigosuvanje na stoka).

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 14.Мај.2009 во 19:12
Многумина ќе ми кажат дека Исус ми забранил многу работи, но едно знам, во Него го најдов мирот и верата и спасението! Господ е Пастир мој кој ме води од темнина кон светлина и од неволја во мир, од искушение во помазание...Тетовирање и пирсање несакам да практикувам, но мислам дека тоа е гадно во очите Божји! Доколку е некој тетовиран и се покае дури и тоа ќе му се прости, зашто Господ Исус Христос умре за нашите гревови и воскресна за да бидеме ние оправдани преку верата во Него.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 19:08
Zemi shilo i produpchi mu go uvoto na stepenikot pred vratata i toj kje ti bide rob zasekogash. Taka napravi i so robinkata tvoja.
Petta Kniga Mojseeva 15: 17

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 19:33
covekot go pravi da bide covek nesto drugo
a toa drugo ne moze da se istetovira

i ako trifun kostovski peese pesnicka za nesto takvo istetovirano , no toa e samo pesna

taka da temata tetoviranje i veronautika, nemat bas nekoi dopirni tocki

pogotovo ako vernicite smetat deka tamu pred posledniot sud kje stignat vo
duhovna energija

so da kazam, tetovirajte se, samo imajte na um deka, takvi sliki mozat eden den da vi se zdosatad i nemoze da gi sitnete na nekoj drug nitu polovnoплазење



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 19:36
Originally posted by anakin anakin напиша:

takvi sliki mozat eden den da vi se zdosatad i nemoze da gi sitnete na nekoj drug nitu polovnoплазење
Se simnuva so iskrena i dosledna vera vo naukata: laser, dodusa boli i skapo e(parite se zrtvata), no ne i nevozmozno.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Јуни.2009 во 19:48
Originally posted by anakin anakin напиша:

temata tetoviranje i veronautika, nemat bas nekoi dopirni tocki


Mozhebi da, mozhebi ne... vo sekoj sluchaj postavena e od vernichki aspekt bidejki ova e forum za veroispoved.

Patem, kako sto vide, postoi Biblijski citat so koj Bog objavuva nehto tochno vo vrska so toa.   

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 23:20
Originally posted by anakin anakin напиша:

covekot go pravi da bide covek nesto drugoa toa drugo ne moze da se istetovirai ako trifun kostovski peese pesnicka za nesto takvo istetovirano , no toa e samo pesna taka da temata tetoviranje i veronautika, nemat bas nekoi dopirni tockipogotovo ako vernicite smetat deka tamu pred posledniot sud kje stignat voduhovna energijaso da kazam, tetovirajte se, samo imajte na um deka, takvi sliki mozat eden den da vi se zdosatad i nemoze da gi sitnete na nekoj drug nitu polovnoплазење



Se slozuvam so poslednata misla na prijatelot Anakin, tokmu poradi tie pricini ne sakam da se tetoviram.

Gledam deka mnogu luge sto bile vo JNA , vo poranesnata vojska na nasata poranesna drzava imaat tetovirano JNA, SFRJ, TITO itd.itd. a sega ne im e bas prijatno.

Od kade da znam deka ona sto mi se dopaga denes koga se tetoviram, ke mi se dopaga i posle 20 god?


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 11.Јуни.2009 во 23:37
Како што и се случуваше пред 1000-1500 год со верите така ке се случува и денес - нов милениум нови предиэвици.Затвореноста на општествата научно или веронаучно веке еднаш најголемата вера ХРИСТИЈАНСКАТА ја преполови на две баш поради неортодоксноста или баш поради непопустливоста пред човечката еволуција.Старите народи кои го почитуваа пирсањето и тетовирањето иако го прифатија Христијанството како энак на љубов од синот божји беа осудувани,палени и эатварани бидејки имаа една лоша навика да се тетовираат и пирсаат - но синот божји покажа дека не само нететовираните имаат эаслуга во одбраната на Христијанството туку баш во најголемиот напад на Христијанството,кога Отоманските хорди грабаа девојки,момци баш тетовирањето и пирсањето успеа да ја сопре најеэдата на муслиманиэацијата - тие кои несакаа да се продадат эа элато но сакаа да се эаштитат од муслиманските хорди и нивната вера се тетовираа и пирсаа,крстови,тајната љубов кон богородица беше иэраэена со пламнато срце и уште многу беэбројни апликации.

Сепак тетовирањето эа некој е добра работа эа некој е лоша работа,на светот постојат истетовирани и неистетовирани - трети нема - фала му на бога што има повеке вери па може да кривиме повеке луѓе эа повеке бељи

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: fileo
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 16:19
Leviticus 19:28 (New International Version)

28 " 'Do not cut your bodies for the dead or put tattoo marks on yourselves. I am the LORD.

ne gi secete vasite tela za mrtvite, nitu da crtate znaci po svoeto telo.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 20:20
Teloto navistina ima samo odreden rok na traenje i ne e vechno, no sepak treba da se ima osnoven respekt kon nego.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Јуни.2009 во 22:32
Тетовирањето е дел од културата на многу народи, но од аспект на вероисповед, тоа претставува осквернување на телото кое е пребивалиште на душата и жалостење на Св. Дух кој пребива во него.

Пред некој ден на онаа емисија за тетоважи, видов една нова замене техника која оди и подалеку: имено се работи за scarring т.е. перманентно врежување на саканата слика, букви, чипкасти шари и што ти не, со игла и тоа со правење рани до дермисот, и тие рани потоа се келоидираат, оставајќи трајни и грозни лузни. Ми се преврте стомакот кога ги гледав.

Да не спомнуваме опасности од Хепатит Б, Хепатит Ц-кој не се лечи, па и пострашно, вирус на Сида, потоа неможноста за комплетно отстранување на тетоважите, а камоли ова новово, скарингот.

Познавам многу луѓе кои се каат поради ваквите работи.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 00:12
 Тема: Tetoviranje i pirsanje - Bogougodno?
Јас би рекој - ЧОВЕКОУГОДНО!


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: vistinskipravoslavec
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 03:31
Jas Li4no Nosam Obetka,Sega Razmisluvam i Za Pirs a za toa deka ne treba ne sum siguren mislam deka nema vrska so mojto spasenie tie sto nosele obetki bile ozna4eni kako robovi ama toa e star zavet...

-------------
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 14:28
Dali ti, kako hristijanin, go pochituvash Stariot Zavet, a so toa i zakonite, preporakite i sovetite objaveni vo nego?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 15:03
освен доколку има антирелигиски симбол, не гледам како тетовирањето би и штетело на религијата 

-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Јуни.2009 во 16:47
zabegan, ne se raboti za toa dali nekoj so nekakov akt kje i nashteti neshto na religijata. Na religijata, kako organizirana vera, nemozhe nikoj da i nashteti so toa kako se odnesuva so samiot sebe si...

Prashanjeto beshe dali aktot na tetoviranje i pirsanje e blagosloven od Boga? Dali Bog toa go opravduva i dozvoluva i dali kako vernici, koi go sledat Bozhjeto slovo, toa treba da go pravime?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: GoXI
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 10:05
Bog ne saka da go boime, sarame, tetovirame, dupcime, menuvame. . naseto telo (lice, kosa, nokti, pol. .) osven ako e poradi bolest ili vrodena mana (vo slucaj da treba da se pravi operacija, rezovi, izmeni i sl.), bidejki Toj ne sozdal prekrasno.

(1 Moj. 1:27) I Go sozdade Bog covekot spored obrazot Svoj. Mnogu dobro bese sozdal

(3 Moj. 19:28) ne pravete recki. . i ne crtajte bukvi po teloto svoe

(5 Moj. 15:17) samo robovite imale probu{eno uvo (i obetka)

SLEDENJETO NA NEZDRAVA MODA I  NA NEZDRAVI  TRENDOVI, POVRZANI SO NASIOT IZGLED I TELO, MOZE DA DOVEDE DO NARUSUVANJE NA ZDRAVJETO

IZBEGNUVAJTE NEPOTREBNO SMINKANJE, UPOTREBUVAJTE POVEKE MEDICINSKA KOZMETIKA OTKOLKU DEKORATIVNA.





Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 11:53
Не ми е јасно што се случува кога телото го боиме,бележиме,тетовираме со христијански симболи эа да се эаштитиме од друга вера,како што тоа го правеле нашите предци - дали е тоа Богоудно или не

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 13:23
"Не врежувајте засеци на вашето тело за покојник; ниту засечувајте некакви знаци на себе." (Левит 19:28)
 
Овој цитат се однесува за старозаветните евреи, но неговата суштина импликативно се однесува и за нас имајќи го предвид Божјиот непроменлив карактер.
Некои од евреите имале обичај да си тетовираат знаци по своето тело со цел да го овековечат споменот за своите починати блиски. Тоа веројатно биле нивните имиња или некои знаци кои ги претставувале нив. Некои веројатно ги имитирале и паганите кои тетовирале знаци или симболи на некои од нивните божества. Како што видовме од горните цитати, Бог ја забранил оваа пракса.
Суштината на оваа забрана е забрана на идолопоклонство, одржување чистота и светоста на телото. Овие работи Бог ги бара од нас и во Новиот Завет, да не практикуваме идолопоклонство и да ја чуваме чистотата и светоста на нашите тела кои претставуваат храм на Светиот Дух.
 
Дали суштината на оваа заповед се однесува на пример и за некој од христијанските симболи како што се рибата, гулабот, крстот или пак името Исус Христос или Јахве? Јас мислам не, затоа што тие знаци не се знаци ниту за покојник, ниту знаци за нас, ниту пак се идолопоклонски симболи туку симболи кои ја претставуваат нашата преданост и припадност на Бог. Телата на христијаните се храм на Светиот Дух и сметам дека воопшто не е грев доколку во тој храм биде напишано на пример името на Бог. Но доколку на тој храм го тетовираме името на нашата девојка, дечко, жена, маж, доколку на тој храм го тетовираме името на некој покојник, па дури и на оние покојници кои денес одредени цркви ги нарекуваат "светци", тогаш ја преминуваме гранцата на идолопоклонството, а тоа се разбира не е Богоугодно.
 
Во новиот завет пишува: "Сè ми е дозволено, но не е сè полезно." (1 Коринтјаните 6:12) Доколку некоја мајка обрежала некој христијански симбол на челото на својата ќерка со цел да ја заштити од силувањете на окупаторите, секако дека тоа е полезно што го направила и пред се е дело на љубов, а со тоа пак - христијански и Богоугодно.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 13:42
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

"Не врежувајте засеци на вашето тело за покојник; ниту засечувајте некакви знаци на себе." (Левит 19:28)
 
Овој цитат се однесува за старозаветните евреи, но неговата суштина импликативно се однесува и за нас имајќи го предвид Божјиот непроменлив карактер.
Некои од евреите имале обичај да си тетовираат знаци по своето тело со цел да го овековечат споменот за своите починати блиски. Тоа веројатно биле нивните имиња или некои знаци кои ги претставувале нив. Некои веројатно ги имитирале и паганите кои тетовирале знаци или симболи на некои од нивните божества. Како што видовме од горните цитати, Бог ја забранил оваа пракса.
Суштината на оваа забрана е забрана на идолопоклонство, одржување чистота и светоста на телото. Овие работи Бог ги бара од нас и во Новиот Завет, да не практикуваме идолопоклонство и да ја чуваме чистотата и светоста на нашите тела кои претставуваат храм на Светиот Дух.
 
Дали суштината на оваа заповед се однесува на пример и за некој од христијанските симболи како што се рибата, гулабот, крстот или пак името Исус Христос или Јахве? Јас мислам не, затоа што тие знаци не се знаци ниту за покојник, ниту знаци за нас, ниту пак се идолопоклонски симболи туку симболи кои ја претставуваат нашата преданост и припадност на Бог. Телата на христијаните се храм на Светиот Дух и сметам дека воопшто не е грев доколку во тој храм биде напишано на пример името на Бог. Но доколку на тој храм го тетовираме името на нашата девојка, дечко, жена, маж, доколку на тој храм го тетовираме името на некој покојник, па дури и на оние покојници кои денес одредени цркви ги нарекуваат "светци", тогаш ја преминуваме гранцата на идолопоклонството, а тоа се разбира не е Богоугодно. Ако веќе се вели дека е забрането, а не е нагласено за кој симбол се работи, ти можеш да мислиш и да си даваш свое толкување но тоа не значи дека си во право. Нема потреба од тетоважа која ќе ја претставува нашата преданост кон Бог, има други понеинвазивни начини на искажување преданост.

Инаку веќе кажав, немам ништо против тетоважите и самата сакам да погледнам убава тетоважа-но на туѓа кожа.
 
Во новиот завет пишува: "Сè ми е дозволено, но не е сè полезно." (1 Коринтјаните 6:12) Доколку некоја мајка обрежала некој христијански симбол на челото на својата ќерка со цел да ја заштити од силувањете на окупаторите, секако дека тоа е полезно што го направила и пред се е дело на љубов, а со тоа пак - христијански и Богоугодно. Нужно зло се вика тоа.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 13:45
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не ми е јасно што се случува кога телото го боиме,бележиме,тетовираме со христијански симболи эа да се эаштитиме од друга вера,како што тоа го правеле нашите предци - дали е тоа Богоудно или не


Се разбира дека е Богоугодно, но е нужно зло, исто како и отсекување прст за да не го грабнат детето при “данок во крв“ и да го направат јаничар, и безброј др. примери.
Не е Богоугодно ни да убиваме, па сепак, во самоодбрана, и тоа е дозволено. (ова не е споредба меѓу убивање и тетовирање, туку само пример кога правиме некои работи знаејќи дека се штетни, но сме принудени)




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Јуни.2009 во 16:44
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ако веќе се вели дека е забрането, а не е нагласено за кој симбол се работи, ти можеш да мислиш и да си даваш свое толкување но тоа не значи дека си во право.
 
"Не врежувајте засеци на вашето тело за покојник; ниту засечувајте некакви знаци на себе." (Левит 19:28)
 
Делумно е нагласено, бидејќи вели "за покојник", но сепак вториот дел е токму она што ти го велиш, а јас погрешно го прочитав. Којзнае како јас прочитав во вториот дел "некакви знаци ЗА себе", наместо "НА себе", па затоа и помислив дека се работи за некакви знаци кои би не претставувале нас во смисла: еве видете што сум јас, јас сум тигар, јас сум змија, ја сум гром, јас ја сакам Трпана, јас бев во ЈНА 1975 година среќа и сл. Но вака, кога подобро ќе се прочита, во право си, не е нагласено за какви симболи се работи и не треба да се толкува вакви или онакви.
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Hamza
Датум на внесување: 20.Јуни.2009 во 10:14
Исламот ги отфрлил претерувањата и оличувањата кои што бараат промена на физичкиот изглед на Аллаховите створенија. к*р,анот таквите работи ги смета за шејтански, а шејтанот вели: “...и сосема сигруно ќе им наредувам па Аллаховите созданија ќе ги менуваат...” ( Ен – Ниса, 119 )

Во ваквите престапи спаѓа и тетовирањето. Мухаммед а.с. ја проколнал онаа жена која што тетовира и онаа која што подлегнува на тетовирањето ( се тетовира). ( Бухарија и Муслим)

Што се однесува до тетоважата, таа со модар пигмент и одбојни шари трајно го менува изгледот на лицето, рацете и останатите делови на телото,зависно каде сме се тетовирале. Некои предисламски арапи, нарочито жените, вообичајувале да тетовираат голем дел од телото. Припадниците на одредени верски секти практикуваат на рацете и градите да им се тетовираат слики од нивните божества или симболи, како што христијаните го тетовираат крстот на своите раце и гради и другите места. Сите овие работи се попратени со болка која оној кој што се тетовира мора да ја претпри од убодот со иглите.Поради сето ова проклети се и оној што тетовира и оној кој се тетовира ( Ел- вашиме и Ел – мустевшеме).



Од ова јасно произлегува дека Мухаммед а.с. ја забранил оваа работа,додека од друга страна многу добро знаеме како треба да се поставиме кон тие забрани зарем не?

Аллах џ.ш. рекол:

„Кога Аллах и Пратеникот Негов нешто ќе одредат, тогаш ни верникот ниту верничката немаат право по своето мислење да постапат. А кој нема да го послуша Аллах и Неговиот Пратеник, тој сигурно скршнал од вистинскиот пат.“ (Ел - Ахзаб,36 )

Тоа е моето мислење на оваа тема.


-------------
" Sto ocima vidim, toga se ne bojim!"


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 02:16
Originally posted by Hamza Hamza напиша:

Исламот ги отфрлил претерувањата и оличувањата кои што бараат промена на физичкиот изглед на Аллаховите створенија. к*р,анот таквите работи ги смета за шејтански, а шејтанот вели: “...и сосема сигруно ќе им наредувам па Аллаховите созданија ќе ги менуваат...” ( Ен – Ниса, 119 )

Во ваквите престапи спаѓа и тетовирањето. Мухаммед а.с. ја проколнал онаа жена која што тетовира и онаа која што подлегнува на тетовирањето ( се тетовира). ( Бухарија и Муслим)

Што се однесува до тетоважата, таа со модар пигмент и одбојни шари трајно го менува изгледот на лицето, рацете и останатите делови на телото,зависно каде сме се тетовирале. Некои предисламски арапи, нарочито жените, вообичајувале да тетовираат голем дел од телото. Припадниците на одредени верски секти практикуваат на рацете и градите да им се тетовираат слики од нивните божества или симболи, како што христијаните го тетовираат крстот на своите раце и гради и другите места. Сите овие работи се попратени со болка која оној кој што се тетовира мора да ја претпри од убодот со иглите.Поради сето ова проклети се и оној што тетовира и оној кој се тетовира ( Ел- вашиме и Ел – мустевшеме).



Од ова јасно произлегува дека Мухаммед а.с. ја забранил оваа работа,додека од друга страна многу добро знаеме како треба да се поставиме кон тие забрани зарем не?

Аллах џ.ш. рекол:

„Кога Аллах и Пратеникот Негов нешто ќе одредат, тогаш ни верникот ниту верничката немаат право по своето мислење да постапат. А кој нема да го послуша Аллах и Неговиот Пратеник, тој сигурно скршнал од вистинскиот пат.“ (Ел - Ахзаб,36 )

Тоа е моето мислење на оваа тема.


Imam eden prijatel musliman, saka da se tetovira so zborovite ALLAHU EKBER na arapski. Neli e dozvoleno toa?


Постирано од: Hamza
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 14:51
Апсолутно не!

-------------
" Sto ocima vidim, toga se ne bojim!"


Постирано од: the king
Датум на внесување: 22.Јуни.2009 во 20:00
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Hamza Hamza напиша:

Исламот ги отфрлил претерувањата и оличувањата кои што бараат промена на физичкиот изглед на Аллаховите створенија. к*р,анот таквите работи ги смета за шејтански, а шејтанот вели: “...и сосема сигруно ќе им наредувам па Аллаховите созданија ќе ги менуваат...” ( Ен – Ниса, 119 )

Во ваквите престапи спаѓа и тетовирањето. Мухаммед а.с. ја проколнал онаа жена која што тетовира и онаа која што подлегнува на тетовирањето ( се тетовира). ( Бухарија и Муслим)

Што се однесува до тетоважата, таа со модар пигмент и одбојни шари трајно го менува изгледот на лицето, рацете и останатите делови на телото,зависно каде сме се тетовирале. Некои предисламски арапи, нарочито жените, вообичајувале да тетовираат голем дел од телото. Припадниците на одредени верски секти практикуваат на рацете и градите да им се тетовираат слики од нивните божества или симболи, како што христијаните го тетовираат крстот на своите раце и гради и другите места. Сите овие работи се попратени со болка која оној кој што се тетовира мора да ја претпри од убодот со иглите.Поради сето ова проклети се и оној што тетовира и оној кој се тетовира ( Ел- вашиме и Ел – мустевшеме).



Од ова јасно произлегува дека Мухаммед а.с. ја забранил оваа работа,додека од друга страна многу добро знаеме како треба да се поставиме кон тие забрани зарем не?

Аллах џ.ш. рекол:

„Кога Аллах и Пратеникот Негов нешто ќе одредат, тогаш ни верникот ниту верничката немаат право по своето мислење да постапат. А кој нема да го послуша Аллах и Неговиот Пратеник, тој сигурно скршнал од вистинскиот пат.“ (Ел - Ахзаб,36 )

Тоа е моето мислење на оваа тема.


Imam eden prijatel musliman, saka da se tetovira so zborovite ALLAHU EKBER na arapski. Neli e dozvoleno toa?


не постои безгрешен човек, ниту пак човек кој се знае....

човекот е грешник, единственото она што е безгрешно е Аллах џ.ш (бог), оној кој е од секогаш и засекогаш....

неговите книги, тоа е она се што е забрането а и дозволено....

тој муслиман кој ќе го направи тоа сигурно ќе греши...

како што погоре наведе и братот хамза...

позз...

-------------
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 23.Јуни.2009 во 00:21

Ke mu gi prenesam vasite razmisluvanja na prijatelot ,za da ne zgresi i da se tetovira... Izgleda ne znae za taa zabrana vo k*ranot


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 17:03
А што е последицата освен што нема да оди во рајот - дали попот ке го очати кога ке го закопуваат ако се плати погребот или дали оџата ке го измие ако си плати семејството на истетовираниот - чисто ме интересира што би направиле божјите луѓе околу тоа бидејке во Македонија веке 50% од населението (полнолетно) е истетовирано,без разлика на вера збунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 17:26

Зависно од големината на тетоважата. Ако таа е мала, ќе треба еден поп да пее и чати при закопувањето, ако е средна, двајца, а ако е голема тогаш три попа. Ако имаш повеќе големи тетоважи, тогаш ќе треба и архиепископот да го викнеш да ти отпее една и обавезно да ти зачади малку одозгора. Доколку не го направиш тоа, ќе треба да ги подмитиш митниците на патот до небото, или си го јал стапот голема%20насмевка



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 17:48
изненадувањеБаш така - знам дека во христијанската вера простувањето е можно но во муслиманската вера некако многу тешко се простува,ако се истетовирам може оџата нема да сака да ме избања или пара си е параголема%20насмевка

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Јуни.2009 во 20:24
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Зависно од големината на тетоважата. Ако таа е мала, ќе треба еден поп да пее и чати при закопувањето, ако е средна, двајца, а ако е голема тогаш три попа. Ако имаш повеќе големи тетоважи, тогаш ќе треба и архиепископот да го викнеш да ти отпее една и обавезно да ти зачади малку одозгора. Доколку не го направиш тоа, ќе треба да ги подмитиш митниците на патот до небото, или си го јал стапот голема%20насмевка



Bravo za ovoj komentar!

Odamna ne sum se smeel vaka. Ama kako ti tekna da gi vmetnesh i mitnicite... toa ti beshe maestralno!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Hamza
Датум на внесување: 30.Јуни.2009 во 00:23
...

-------------
" Sto ocima vidim, toga se ne bojim!"


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 30.Јуни.2009 во 02:00
Originally posted by Hamza Hamza напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

изненадувањеБаш така - знам дека во христијанската вера простувањето е можно но во муслиманската вера некако многу тешко се простува,ако се истетовирам може оџата нема да сака да ме избања или пара си е параголема%20насмевка


Само ти умри, оџата со задоволство ќе ми те избања.
              



Pocnavte so crn humor ajdeeee....


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 30.Јуни.2009 во 11:22
Абе эа умирање лесна работа во денешно време колку пари толку муэика эар не,туку ми е страв да не се погоди некој оџа што не прима мито па нема да ме иэбања или поп кој не работи по ценовник туку по книгата божја

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 12:50
In Galatians 6:17, Saint Paul says, "From this time onward let no one trouble me; for, as for me, I bear, branded on my body, the scars of Jesus as my Master."

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 13:38
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

In Galatians 6:17, Saint Paul says, "From this time onward let no one trouble me; for, as for me, I bear, branded on my body, the scars of Jesus as my Master."


Мислиш дека тоа се однесува на тетоважа?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 14:06
Брендед зар не е жигосано,ако е жиг мора да е направен,и тетовирањето го сметаат за жигзбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 14:38
охМислам дека овде Павле мисли на раните кои ги задобил во затворот додека лежел поради своите проповеди,но-можеби и грешам.

Сепак некој поупатен да ни каже.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 14:39
П.С. Ако испадне дека е така, т.е. Павле имал тетоважи, и јас би се почастила со некој натпис или сликичкатрепкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 14:53
Јас мислам дека Павле мисли на СТИГМАТА или како ги викаат оние рани кои ги добиваат луѓе како белези,а се исто или слично поставени како  раните на Христос кои му биле нанесени пред и за време на мачењето.

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 15:15
Да, стигми се викаат, но дали Павле имал стигми незнам, едина мака на која се пожалил била “трн во лицето“ кого го нарекол “ангел сатанин“ и се молел на исус да го излечи а Он му рекол “Доста ти е мојата милост, Мојата сила се познава во слабоста“, значи некој нерв, којзнае, некој бодеж имал во лицето.

А дали имал стигми, незнам. И другпат сум прашувала за Павле што мака имал, ама никој не знае изгледа.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 15:23
Незнам но убаво пишува - од сега носам жигосани на моето тело,раните на Христос мојот господар - чим е од сега значи не ги имал претходно а како му се нанесени или воопшто како ги добил незнамзбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 15:33
Toa e simbolichno govorenje so koe Pavle veli deka toj go ima osoznaeno Isusa i povekje lugjeto da ne go prashuvat za toa, tuku da go pravat onoa sto im veli.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 26.Септември.2009 во 17:17
Но јасно кажува дека носи жигосани на телото,Христови ожиљцизбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk