IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Дом и градина
  Активни теми Активни теми RSS - Уредување на својот двор
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Уредување на својот двор

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2012 во 19:29
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2012 во 19:31
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2012 во 23:12

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2012 во 12:15
E vaka sakam u dvor.. za meraci

Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
i123 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај i123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2013 во 19:06
Дали знае некој кај можи да се најди растението ,,пхотина,, жива ограда

https://www.sycamoretrading.co.uk/-shrubs/photina-x-fraseri-a-red-robina-/prod_700.html?ccUser=

Изменето од i123 - 14.Јули.2013 во 19:10
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2013 во 17:44
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/Xiamen-Zhongshan_gongyuan_jardin_traditionnel.jpg
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2013 во 23:15

...uste tie drvja od strana da gi isecam i gotovo.Sredeno.среќа 


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2013 во 16:25
http://www.sf.ukim.edu.mk/dendropark/Alpinetum.JPG
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2015 во 22:22
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2015 во 22:23
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2015 во 13:35

18 ИДЕИ ЗА БЕСПРЕКОРНИ ВОДОПАДИ ВО ГРАДИНАТА КОИ ЌЕ ВЕ ИНСПИРИРААТ

1

Дали сакате да ја разубавите вашата градина, да создадете место за јадење, релаксација и уживање во природата?

Секој детал во дворот е навистина декоративен. Без разлика дали имате саксии, избор на камења со кои ги декорирате патеките, клупи, ламби, куќички за птици, можете да ја ослободите вашата фантазија и да играте со сè што имате при рака.

Ако сте во потрага по инспирација за уредување на вашата градина, тука сте на вистинското место. Во оваа статија, имаме собрано голем број на идеи кои можат да ви помогнат во планирањето на изгледот на вашата градина која отсекогаш сте ја сакале. Обрнете внимание на овие неколку прекрасни градини со водопади, кои би можеле да бидат ваша инспирација за на сличен начин да ја украсите и вашата градина со водопади. Колку релаксирачки…

26-630x47236-630x4734666-630x47276-630x47386-630x43096-630x473106-630x840119-630x472126135-630x473145-630x473155163-630x473172-630x4731811911110-630x473

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2015 во 18:23

Зен уметност: Како да направите jапонска градина во дворот?


Надалеку познатите јапонски градини се симбол на животот без стрес, а се одликуваат и со природен изглед и асиметрија.

zen-umetnost-tajnite-na-japonskite-gradini-01.jpg

Уредувањето на градината во јапонски стил подразбира комбинации на минијатурни дрва, грмушки и елементи кои имаат зад себе посебно важно значење.

Целта е да се постигне елегантно пејсажно решение, но суштината е да се обезбеди атмосфера на мир и тишина.

Градините во јапонски стил го слават односот меѓу човекот и природата и балансот меѓу нив е најважен.

Ова се 6 елементи карактеристични за јапонските градини:


1. Фонтана

Во јапонските градини често се забележуваат детали со вода. Во овој случај не станува збор за оние фонтани кои на ум ни надоаѓаат, кои брзо протекуваат и се распрскуваат насекаде.

Водата во нив треба да се движи бавно и да го одразува значењето кое стои зад неа. Според Јапонците, водата е симбол на мудроста и извор на животот.

Нема да ви биде потребно многу. Малку бамбус и дома можете да имате своја Јапонска фонтана.

zen-umetnost-tajnite-na-japonskite-gradini-1.jpg


2. Интересни камења

На местата каде не пости поток, езерце или фонтана, во Јапонија се поставуваат камења од најразлични облици.

Доволно е само да ја дефинирате песокта околу нив.

zen-umetnost-tajnite-na-japonskite-gradini-2.jpg


3. Камена ламба

Каменот во Јапонија е симбол на долговечноста, а специфичните ламби кои се сретнуваат во нивните градини се симбол на четирите природни елементи: водата, земјата, оганот и ветерот.

zen-umetnost-tajnite-na-japonskite-gradini-3.jpg


4. Мов

Густата мов во Јапонските култура претставува хармонија и традиција. Таа често се сретнува во градините околу крупните камења.

zen-umetnost-tajnite-na-japonskite-gradini-4.jpg


5. Мини дрва

Необичните минијатурни дрва придонесуваат во зголемувањето на ведрината и среќата. Тие се симбол на прецизното контролирање и управување со природата.

zen-umetnost-tajnite-na-japonskite-gradini-5.jpg


6. Бел песок

Тој е симбол на невиноста и чистотата, а најчесто се користи за декорирање и разубавување пред портите на куќите и храмовите.

zen-umetnost-tajnite-na-japonskite-gradini-6.jpg

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2015 во 18:25

Евтини идеи како да го уредите дворот 


Добро средениот двор е можеби најважната работа во топлите месеци кои следуваат. Па, ако немате ништо попаметно, сакате да се релаксирате и да направите нешто корисно, реализирајте некоја од овие идеи.

evtini-idei-kako-da-go-uredite-dvorot-ovaa-prolet-foto-01.jpg

Совршените саксии во иста боја и големина веќе одамна не се во тренд. Прво, скапи се, а потоа и не делуваат толку креативно колку старите, пренаменети предмети.

Започнувајќи со пластичните шишиња, старите шешири, фармерки, па сè до дрвенаријата на која никако не можете да и најдете практична намена, овие неколку идеи ќе ви бидат и тоа како корисни.

Искористете го паметно секој сончев ден и направете нешто креативно:

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 103568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2015 во 18:26

Мојот најубав двор!


Убавината на дворот е во правилниот распоред на декоративните садници, и во нивната хармонија. Не секогаш тоа е поврзано со многу финансии.

mojot-najubaov-dvor-01.jpg

Навидум едноставен и обичен, шимширот доколку правилно се засади и групира, може да биде исклучителна декорација во дворот или јавниот простор.

Издржлив е, прилагодлив на нашите временски услови и многу декоративен.

mojot-najubaov-dvor-03.jpg

mojot-najubaov-dvor-02.jpg

Оперативниот тим на Фоја изведува уникатни, едноставни и функционални пејзажни проекти за јавни, деловни и приватни површини. Истите квалитетно ги реализира и по потреба ги одржува.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.