IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Дом и градина
  Активни теми Активни теми RSS - Цвеќето во нашиот  дом
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Цвеќето во нашиот дом

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 22>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Цвеќето во нашиот дом
    Испратена: 01.Мај.2009 во 08:42
Има ли нешто поубаво од цвеќе? Колку убаво изгледа домот исполнет со цвеќе. Цвеќето во домот не само што го разубавува домот,туку го подобрува воздухот и го прави свеж.Изменето од mamamd - 01.Мај.2009 во 08:46
Кон врв
Wonderful_Life Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Амбициозна Бебушка

Регистриран: 30.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Wonderful_Life Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 18:32
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor
Кон врв
Wonderful_Life Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Амбициозна Бебушка

Регистриран: 30.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Wonderful_Life Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 18:33
Gospod gi sozdal zenskite,zasto imal smisla za ubavina, a maskite zasto imal smisla za humor
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2009 во 17:16
cela kuka e polna so cvekinja,posebno dnevnata sekoe prazno kose ima cveke,ama zatoa koga nekoe ke rascveta e preubavo
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 08:06
Niz cela kukja imam cvekje. No vo mojata soba moze da vleze samo-Aloe i kaktus...kako i vo vazna suvo cveke, kala, zumbul i jorgovan. Imam specificen vkus za cvekje i ne dozvoluam bilo sto da mi stavat tamu kaj sto spijam. Momentalno imam 11 saksii kaktus od nekolku vida i uste za rasadavanje. среќа
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 17:58
cvije%20se%20dovozi%20u%20kolicimacvije%20se%20dovozi%20u%20kolicima
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 19:12

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 20:49
Оваа пролет, како од шега, децата посадија семки од папаја, и за чудо израснаа неколку дрвца (што и не е чудно со оваа тропска клима).
Брзо ги расадивме во неколку саксии и да ви кажам ги пазев како зеница во око...
Израснаа дрвца(а некаде прочитав и дека може да дадат плодови), и се беше ок, додека маж ми не забележал некакви бубачиња (ситни точкести) како се гостат со листовите. Отишол во земјоделска и купил некој отров...
Утрово што да видам, како покосени дрвцата, ливчињата свенале-отруени...(ми дојде да го отрујамлутина)

Среќа, имав уште две садници кои ми беа на друг дел од балконот па нив не ги испрскал.

Што да праам сега со овие свенативе?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 21:39

Кон врв
mariija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2459
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mariija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 22:28
obozuvam cvekinja posebno japonska ruza
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2009 во 23:17


Изменето од bijonse1 - 19.Септември.2009 во 23:03
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 13:36
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Оваа пролет, како од шега, децата посадија семки од папаја, и за чудо израснаа неколку дрвца (што и не е чудно со оваа тропска клима).
Брзо ги расадивме во неколку саксии и да ви кажам ги пазев како зеница во око...
Израснаа дрвца(а некаде прочитав и дека може да дадат плодови), и се беше ок, додека маж ми не забележал некакви бубачиња (ситни точкести) како се гостат со листовите. Отишол во земјоделска и купил некој отров...
Утрово што да видам, како покосени дрвцата, ливчињата свенале-отруени...(ми дојде да го отрујамлутина)

Среќа, имав уште две садници кои ми беа на друг дел од балконот па нив не ги испрскал.

Што да праам сега со овие свенативе?
 
Па не требало да ги прска со било каков отров, си има тие спрејови за заштита на дрвца и цвеќе што ги убива бубите а нема погубно хемиско влијание на растението.
Оди во некоја специјализирана цвеќара каде продаваат тоа хранливи прашоци или раствори земи нешто и додади малку нов хумус ова наѓубрена земја па види дали ќе пркнат.
Еден рисрч по интернетов нема да штети да направиш како да се грижиш за Папаја и сл. па види дали ќе најдеш нешто корисно во случај на растение што не напредува добро.
Јас имам едни Јапонски цвечиња (надворешни) што цветаат 2 пати годишно, некои бубачки ми ги нападнаа ги испрскав со спреј за таква намена, малку нова земја за освежење и полека се оправија, им требаше месец ипол. Ама било каков земјоделски отров-не бива.
Ако дрвцата се покосени и ако се исушиле може да значи и дека им нема спас и да ги фрлиш.
Абе се случува-грешкаголема%20насмевка
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 00:15


Изменето од Rita.MD - 28.Септември.2009 во 00:16
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 06:41
Кај мене кактуси по дома, вакви диј буду цвеќиња многу многу нема...голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.