IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Има ли вонземјани?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Има ли вонземјани?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 64656667>
Автор
Порака
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2016 во 22:56
Е, не те знам, не сум знаела дека сепак имаш големо познавање на овие теми, извињаам се дубоко.
Си видел некад Вонземљанец у живо?!
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2016 во 23:04
Ко ќе сакам да видам одам во Веронаутика и гледам, вонземјани, богови и пророци во сите форми, видови и подвидови.

Бај да веј, едно прашање религиско - вонземјанско може?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2016 во 15:42
Mhm
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2016 во 22:35
Како би се однесувала во случајов религијава твоја, ако утре среде Мека, слетаат вонземјани и велат нема ни Мухамед ни Алах ни Исус ни Буда ни ништо ни бутур и речат дека се е лага и не постои такво нешто?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2016 во 23:13
Нема да им поверувам, ќе си мисла оти Шејтано ги надвладеал...
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2016 во 23:26
Абе сериозен сум, не се зафркавам.
Се паѓа во вода ако се појават овнземјани, сите религии и ти при такво нешто ќе се повикаш на шејтанот?

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2016 во 00:22
Да. Ќе мисла оти шејтано им го пере умо. И така велат за да луѓето се избезумат и да не знаат кај тераат. Да паднат у заблуда и да не знаат што е реално, а што не. Ама па и не верувам дека Аллах би ги пратил вонземјанцине на Мека, за да го кажа тоа, можи и тие се муслимани па? Од кај знаиш. Не ми е верно.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2016 во 03:12
Последното нешто што умира кај луѓето (најголемиот дел од нив, а скоро сите од ревните верници) е верата (во било што).

Тие ќе жртвуваат с'е, ќе се откажат од с'е, а најмалу важна ќе им биде вистината,  само да не се откажат од верата.

А тоа е затоа што во неа го инвестирале сиот живот и одделувањето од неа за нив е истоветно со умирање.

Луѓето се збогувале од животот со Исус и Мухамед на усните, биле стрелани извикувајќи "Да живее Хитлер" или "Да живее Сталин"

На луѓето помила им е верата (која најчесто може да биде потполна илузија) што ги прави среќни и задоволни, отколку голата вистина.


Изменето од Messenger - 24.Јануари.2016 во 03:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2016 во 13:29
Офф бе...
Ќе одам ќе им се придружам на Исис, од инат на Месенџер. Дека ме нервира.
И ќе му одам дома ќе го истепам. А можеби и убијам, за да ода во рајо
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2018 во 06:00


вон земјата има многу работи но се помалку вонземјани, затоа Внимавајте за да не дојде баш муабетот што вели Суада крв до колена! та ќе речам се помалку вонземјани а се повеќе очигледно Ангели и демони, зависно кој ред се истите та претпоставувам од цврсто материјални па се до фино спиритуални, веројатно на некои им е дозволено да делуваат и духовно или пак да се материјализираат, што го бев констатирал и порано [1] во секој случај ако требало тоа ние како Луѓе да биднеме свесни за нив уште на оваа земја тоа и ќе сме биле, иако некој веруваат дека тоа е така бидејќи не држат сосила во робство, што може да се каже е случај денеска како не инструираат колективно некои земни елити во однос алиен (туѓи) агенди, но конечно она што за нас е неопходно да разбереме е дека како систем Земјата и се' по и околу неа на ова Небо се' е Божја Промисла како што повеќе Човечки Души би се Спасувале ... та затоа и Господ Бог има се' Премудро Создадено како и при рајско отстапување од доброто и приклонување кон злото како Луѓе повторно да имаме шанса за Измирување со Бога, што доколку не беше така никој и немаше да се Спаси бидејќи Спасението ако е ограничено од паднатите духови како во нивен систем тогаш чуму и Човек да се замара да се Спасува, зошто тогаш да не си чека нова прилика за некоја нова реинкарнација, заради што погрешно е да се гледа дека реинкарнирачки шанси имаме во недоглед, а не пак истите да ни ги предетерминираат универзалистички разни спиритуални медиуми, но освен гатачи има и магови кои не само што ќе тераат субиминален агитпроп туку ќе ве спржат со програмиран псајоп, би рекол некои и несвесно, иако знаејќи дека ништо не е случајно кога треба да се удри по Христијаните а особено во овие последни времиња кога на секој можен начин сме искушани да го отфрлиме Христа што било и порано случај но сега има специфична медиумска форма почнувајќи од писанија преку филмои па се до музика, онака бар да станеме млаки за Спасение ако веќе јако сме утврдени во Верата дека Исус Христос е Вистинскиот Месија и Спасител преку Кого веќе и сме Искупени но дали ние ќе прифатиме да се Спасуваме ко Свесни за ова (original vs personal sin) тоа е наша работа по линија на Слободна Волја како најголем Божји Дар кој го имаме здобиено како Луѓе ... Вратата е Отворена кој мине мине а кој не премине остана, каде незнам, сведочат многу отпаднати монаси дека е сиктер работа одтаму за нас одваму што немаме ни малку Волја да се менуваме на поарно, а не пак да се фокусираме на Спасение на Душата, пусти навики навистина но ако Човек не се надрасне и не престане постојано да се сплеткува на егзотични зарзавати расфрлени по сите страни и да се очисти 100% душевно доколку не Види дека Исус Христос е Вратата за Премин кон Царството Небесно нема ни да премине потака а што најлесно ќе се увиди кога Човек ќе се одважи да се Подвизува а кога на сите начини ќе биде во тоа сопнуван спинуван и спречуван, најчесто со замена на тези, најчесто со пагански аналогии, а доколку не го отфрли Христа како Спасител бар да го изедначи со некое создание оној добро познатиот дуализам кој се провирал низ цела човечка историја како пандан на Монотеизмот во каква и да е форма, заради што треба Свест дека не сме сами на овој пат до Виастинска Слобода најнапред имајќи го Евангелието како Патоказ потем Искуставата на Светите Отци како потсетници и опомени а конечно и своето искуство низ Литургиски Живот во Православната Црква кој мора да е иземен што повеќе од духот по овој свет за да се надраснеме Благодатно и увидиме дека ништо не може да ни направат ниту паднати духови ниту пак од нив запоседнати елити, заради што битно е што помалку човек да се интересира за конспиративност бидејќи така ако не е доволно утврден во Благодатта може да се соблазни да пододлади озбилно, не заради друго нешто туку читајќи или слушајќи такви работи заборава да се Напојува со Изворска Вода а сетне и малку од матната многу Душа да му загади, пример чудни медиумски програмирања кои не само што ќе ве фрлат во смут него и ќе ве загадат ако си дозволите да поверувате дека Христос на мајтап ни оставил поуки или пак бил само парафразиран превод на некој си мит, што има за цел денес ко њуејџ да ве заскита и заплетка та да си речете Животот е навистина лавиринт а не Скала на која се искачуваме подвизувајќи се во однос Барањето на Бога та преку Подвиг за поусрден фокус низ акција-реакција да како Христијани колку повеќе Го Славиме Бога толку повеќе тоа да ни се враќа во форма на Благодат а што кога го чиниме со Чисто Срце е енормно што пак изнедрува потреба од Очистување преку Пост освен Молитви како Славословие та колку повеќе намалуваме на земното толку повеќе здобиваме во духовното но што доколу не е фокусирано кон Христа е сплеткано ко такво во дисаѓите на овој свет заради што внимавајте како седнувате заседнувате и наседнувате на пагански абери, особено ако се тие шарено спакувани во њуејџ форма или попрво целофан бидејќи си дозволивте ли тие да ве предетерминираат што би рекле компјутерски програмираат та и да знаете што ви е работа ќе се олабавите а сетне ќе запнете на кондиција за Спасение, односно на ваквиот абер ме поттикна нечие астрално писание за реинкарнација и како тој Чоек во прелест ја доживеал астралната видовитост во однос искуство од прво лице, порано лесто знаев да се пошегувам ќе спијам кога ќе умрам додека другарите околу мене халуцинираа или стонираа, а лично се трудев до последен здив да не паднам во сон, сепак од она искуство кое го имам со астралните бестелесни техники на движење на Душата и Духот ќе речам едно е кога душевно во прво лице човек астрално скитка во астралната рамнина или потака, а сосоем друго е кога Духот го носи во второ или трето лице на места во тела и сред ситуации како сведок, знаејќи пак не само Аангелите туку колку се способни и паднатите духови тоа да ви го сторат и без да сакате та колку повеќе доколку самите бељата си ја барате и се интересирате за астрални патувања за луцидни сонои или пак медитации, јасно сето ова можат и Ангелите да ви го удоволат но ним не им е дозволено да ви се мешаат во животот освен да ви објават опасност доколку дошло нож до коска, а и тогаш морате со резерва да ги земете какви и да се прелети со паметот (бидејќи тоа и се) чим знаете дека има повисоки од вас авторитети на кои им се подавате без ни малку размислување во однос Поуките од Светите Отци кои најчесто Советуваат - Не Летајте Со Паметот, но бидејќи љубопитни та и мнозина ќе речат ако поарно да летам него да дремам и навистина се прелажале бидејќи токму треба да си задреман за да леткаш а леткање да те увери дека си имал многу животи наназад, хм, Луѓе никако да разберат што ет Енергија а што Свест како Душата е Обликувана како Уникатна и како истата е сврзана за колективното несвесно т.е. попрво искустено знаење кое го имаме запишано културно ако не поинаку во самите нас, дали знаеме да отвориме некој регистар не е ни битно бидејќи не се Спасуваме по своја сила ами по Божја Милост заради што речесно е Блажени Се Оние Немудрите Оти Тие Ќе Го Наследат Царството Небесно бар јас вака гледам на оние посочени како Ништим Духом во Блаженствата а во однос Христовата Поука мудроста е скриена од мудрите во овој свет, просто тие се заплеткани во милиони ако не и милијарди комбинации на знаења а за Спасение треба толку малку да просто е неверојатно како Луѓе наседнуваат на паганизам од љубопитство ако не од жед за шарен мистицизам, што не дека шаренилото ко боја е проблем, туку комбинациите од спиритистички синкретизам на разни техники за поубав душевен и телесен живот, за посетне кога ќе посакаат преку Леб погача вакви Луѓе да изгинат душевно, а дури и ко Христијани едвај да К*ртулат од погибел! ова важи и во однос апокрифна пневматика која може да се каже дека е гностичка поприлично [1 дури во Христијанството не се обрнува особено внимание и на поднебесието како митарства а не пак на пеколот како позната дестинација [1] туку само описно се апострофира шансата која ја имаме како Христијани или да се Спасуваме или да потонеме во буништето на заборавот - дури таму биле само зборавени ко остаени зад себе а не пак измачувани ко нечии духовни робови или храна ко што знам неретко да посочам дека ако уште тука на земјата паднатите духови се хранат од нашите ниски страсти но најмногу преку стравови колку повеќе онаму каде е нивен двор а не пак ако тоа е вечна околност, може сега блудот и развратот ви се убаи но претпоставете дека 24/7/365/бесконечно ниту секс че ви биде мило ниту пак препивање а не пак ако така преку болката која ќе ја доживувате некого така да храните а тој некој незнае за наситка бидејќи не е сам туку цели легиони се, колку ниту сакам да знам ниту ме интересира - чисто посочувам дека треба да се Покае Човек за да не им допадне во раце заради што само фокусиран Христијанин ќе успее да се Спаси а главниот фокус треба да е на Не Судење иако мозок ќе скока како бесно куче а доколку не можете да го врзите тогаш самообвинувајте се себе иако и тоа е погрешно доколку се прави за да човек се измачува туку попрво за да се дефокусира од осуда кон другите, пример јас кон удбашите та иако навистина ме фрлиле во оган велам Судот е Божји но тие нека се покајат за да не изгорат а дали тоа ќе го сторат или како го прават не е исто така мое да судам секој нека се Спасува како знае и може иако единствено преку Христа тоа е Возможно конечно а како Православни имаме веќе и добра пракса преку Светите Отци кои ги искусиле од прва рака и пожелниот пристап и потребниот фокус пр. Поуката за мрзливиот Монах [2] но одите не судете и без да ви се отворени духовните очи а не пак ако тоа е случај, иако најчесто луѓе мислат дека тоа значи дека треба да имаш контрола на Душата астрално пто не е исто она да ги гледаш духовите од таа страна и да ги гледаш а не само слушаш или приметуваш како делуваат преку некого и од оваа страна буден, што пак не значи дека ако си отворил духовни очи а воедно и не судиш дека и ќе се Спасиш бидејќи на оние што многу им е дадено од нив и многу ќе се бара како сметка што праеле со таквиот Божји Дар хм сигурно има такви кои и наплаќаат како медиуми за низ разговор со паднати духови злоупотребувајќи го ваквиот дар на видовитост не себе ами други да обеспокујуваат ако не да прелажуваат со ваков пристап а не пак да земат пари за тоа, но и јас се соблазнувам не од оваа страна но астрално што сум видел да толкувам неретко велејќи сигурен сум дека ќе има и пад на астероид натака иако расцветан но и дека потем ќе има потоп пак иако сето тоа можеби е прелест колку и да ми се повторувале тие визии, конечно се' е до Божјата Милост та дури и црно да ни се пишувало доколку се одважиме ко нинивјаните да се Покаеме и Преумиме може таквата инерција кон која сме втурнати заради декадентниот веј оф лајф и да ја ресетираме, но ко за беља ќе се јават она астро-психонаутичари [1] кои ќе посведочат дека има и такви духови кои кон војни и хаос тежнејат та Луѓе ќе си речат така е истреби ги сите кои не размислуваат ко тебе што чинам воопшто не е Христијански бидејќи така судот е наш а не Божји а заради што и' погрешно е да се дума вака, но доколку пак наседнете на универзалистички пророштва за ван-лов неопходност преку изедначување на паганизмот со Христијанство тогаш пак сте наседнале на стапицата бидејќи тие гледаат на дуализмот како неопходен за хармонија што би значелло да си дозволите да си заматите Душа заради нсп агенда иако јасно ни е посведочено дека ваквиот широк пат на транснационална екстаза ќе доведе до антихристијански престол во Ерусалим за што некои велат дека имало и нечии агенди освен предупредувањата од Откровението иако вака со прст етикетирање дури и во нацизмот би било душепогубно бидејќи знаеме дека паднатите духови запоседнуваат Човечки Души па по таа логика ајде сите да се истребиме бидејќи никој не е имун на ова но дали има помалку или повеќе имуни во однос колку можат да им се вгенездат сподоби незнам иако свесен сум дека нема Човек што Христос не може да го Ослободи доколку тоа искрено и го Човек го сака дури тоа е наизглед невозможно [2] ова пак треба да е опомена дека ако и ние ко Христијани сме ранливи доколку се опуштиме а не пак отпуштиме колку повеќе паганите, што може од овој аспект и не е битно за нас индивидуално како Христијани колку како Црква бидејќи може нема да блудничиме лично пагански но да изгинеме заради црковно заедничарење со пагани! но индивидуално е и те како битно дали и како аседнуваме на пагански стапици дури и кога сме дел од Црквата а не пак ако отпаднеме од неа, нормално сетне духоите не возат, а и да ни откриле работи како некогаш стоеле кој може тоа да го провери дека е така, а и кога би било дали е залудна Верата на Нашите Татковци зар тие е биле прелажани од Христос Кој демони изгонува зар до толку не сме свесни дека нема пголема Сила од Господ Бог иако мнозина знаат да си продадат душа за да преку Леб погача да вкусат! затоа не експериментирајте со никакви астрални техники дури наскоро ви ги нуделе како виар холограм, за посетне да не ви закачат и вам штембил ко паднато жигосани, како незнам но наслада и со земен секс навлекува, а не пак со самовили од таа страна, но ќе речете што има врска тоа со виар холограм утре, хм, оди отвори си врата а надвор поплава од демони, та ќе си најдат начин ако не од предна од задна да ви влезат, иако сме предупредени дека некој тоа така може веќе и да го штима иако навидум најнапред во безбедносни цели [1][2][3] а што реално и навистина може да се злоупореби [4] и дури по оваа последна фуснота можам да се надоврзам во однос астралните проекции на Чоекот односно навистина ликот срчнал нешто интересно духовно како објаснување што било во минатото бар има логичен след на околности во однос митовите и мистицизмот, но дефакто се излажал дека тој бил рамзес бидејќи ако тера со тој памет ќе поверува дека воедно и бил и нефретити потем доколку како астрален психонаут измешал брзини и наутот го прегорел дотаму да се соживее дека тој е и таа итн. што велат индијанците ако земеш облик на гавран или којот астрално ти тоа и стануваш што не и така бидејќи маговте ко и духовите можат да запоседнат некого или пак низ историја да гледаат од таа перспектива што се случувало но не и да се реинкарнација, интересно ако некаде ја имаше истата тоа ќе беше случај и кај нив но не ет, но навистина имаат слични начини на жртвување луѓе како и египѓаните иако толтеците имале општонароден отколку елитен канибалистички култ #6

http://www.vigli.org/Avalon/Truman_Cash_Book-2_The_Eye_of_Ra.pdf

вака видено навистина ејлиените се демони кои бараат покорност, но зависно на кое ниво се како битија та можат или имаат право директно да се мешаат со нас Луѓето, а декаденција без граници ќе доведе и до неприродни појави што пак во околности со отворено општење со паднати духови сигурно и довело до она ниво на духовна прелест заради која сме го предизвикале Гневот Божји на себе, впрочем велат атлантите биле нусефект од таква бестијалност [1][1] интересно од втората фуснота аберот пак е од спиритстички медиум кој претходно наводно бил Христијанин но дефакто бил теозоф кој дуализмот ко прифатлив го имал веројатно претходно усвоено како прото-њуејџер илит христијански-модернист [1][1] а се пронашол себе си општејќи со паднати духови што пак имало за нусефект да синкретизира разни мистицизми што теозофски било тренд во тоа време во сад, за жал во тоа бил подржан токму од погрешно толкување [2][2] на визиите како средство за комуникација помеѓу Пророците и Ангелите т.е. од Христијанска гледна точка [3] без Благослов даровите ни се украдени а визиите проклети [4] дури и кога толкуваме обични сонови [5] во однос пак ејлиените како ја злоупотребуваат нашата наивност може да ги споредите болдираните фусноти во оваа порака, која пак нема за цел друго туку да упати на неколку конекции помеѓу ејлиени и паднатите духови, односно зошто е битно да не припаѓате во трансоини по ејлиени, во најдобар случај и да припитомите вие ко маѓесник некои не знаете кого ќе прождерат покрај вас, иако најчесто вие сте домакинот а тие паразитираат, дури и кога мислите дека љубов е посреди меѓу маж и жена а всушност е сексуална конекција потикната од ајде да речеме духовни змејови бидејќи ко такви на мнозина не им пречи да ги тетовираат освен на кожа и на срце, може ако ги етикетираат како демонски змии или медузи та и да воздржат од вакви апла окултни тетоважи, но не знае Чоек што е посклет дали да е соодветно жигосан или пак да слини по такви знаења и без да е обележан а за да му се всукаат влечуги во пазуви, во овој контекст од посочениот астрален абер во централниов линк интересно е да се потенцира каков симбол имал амон-ра, уште поинтересна е асоцијацијата за црвена и бела боја која конечно и ја разбрав што им значела на месоните иако лично на таквата комбинација гледам попрво пољарски него пагански [3] иако и јас на моменти соблзнат удбашки да се пазам од бои знаев да заборавам и на свилени дресои но не ми требаше многу та ко за инат да почнам да ги носам таквите црвено-бели дресови за да потенцирам дека не размислувам пагански, слично може да се каже дека е и со сонцето кое симболично ни ет античка оставштина а кое како ѕвезда деница е присутно во различна форма низ пост-ариевските колонии, но на кое ние освен историско не му придаваме паганско значање иако и тоа е зорт ако знаеме каде сме тргенале отанизирачки со паметот [4][4][5] но тоа би било склет кога би се истакнало дури и како историски а не пак пагански симбол и сплотено со Христовиот Крст а не пак над него, бидејќи е симбол за аполон-хелиос/хиперион [5][6] зависно кој како милувал што оклутистичко-езотерички и денес се користи [6][6][7] симбол кој го имаат и грото ариевски гранки како розета кај егејците и египќаните илити свастика ко туранците и сумерите иако исто би било со оглед енеолитската распространетост на соодветните симболични орнаменти [1][1]

но дали сите овие аиревци биле во контакт со залиени суштества, би рекол да, пример освен рамзес и алексо се претпоставува имал слична воена подршка за падот на Тир [1] та може да се каже египќаните влијаеле на егејците со хелиолатрискиот култ додека сумерите на туринците со зороастризмот како дуализам што може да се види како претстава на сонце и месечина на разни локални монети, но во основа ако се земе за репер астралната есК*рзија како автентична во однос размзес и ра ќе сконтаме со лесно дека не станува збор монотеистички паганизам ами политиестички а во однос култот за изис и озирис кој потем ко таков го наоѓаме и во средновековието кај катарите, но да се вратам на алексо и рамзес, дефакто хелиолатрискиот култ се движел низ егејот од југ кон север а за што имам тро думано порано и во офтопик на БИлд.мк [2] каде велам има сличности меѓу македонците и асирците т.е. претходно помеѓу филистејците и пелазгите, од овој аспект интересно е да се напомене постоење на теорија дека пелазгите се изворните потомци на аријанците кои од балкан одат кон централна азија а потем до Хималаите а од таму потем орук назад кон егејот
Цитирај King Yasmah-Adad writes to his father: "Alatri is strong, it still has the ancient walls and no more have been built." We have come 3,000 kilometers from west to east in the wake of osiris, and another 3,000 kilometers from east to west following the so-called IndoEuropean migrations. Groups of Pelasgians had left Europe to reach the Indus Valley, where the language of the Cro-Magnon “became” the Indo-European. From the Indus Valley, their descendants repeatedly returned to Europe, through the socalled Indo-European migrations, beginning in the fifth millennium BCE. [3]

мислам не дека овае кузнај колку битно во однос з'алиени да ги с'опнам уште еднаш вака на мајтап, но интересна конотација е во контекст аберите како тоа филистејците имаат заедничко со пелазгите од балканот, иако имаат и израелците преку едно од своите племиња доданимци бар така тие велат, но точно и не може да се каже кој на кого влијаел како ако знаеме дека и Израелците успевале со помош одозгора да победуваат свои непријатели, но кој кого помагал ќе остане мистерија т.е. за оние вонземни битија кои се од Бога е јасно зошто не се јавуваат а не пак да бараат идолатриски статус ко кај оние кои се отпадници ко ра&компанија, а знаејќи го судирот помеѓу Израелците и египќаните јасно е дека египѓаните не верувале во Изрзелскиот Бог Јахве заради што треба и јасна дистинкција од нивните или сличните нанив култови, а би рекол и топтан од аријанците, иако после потопот може да се гледа дека на Пророкот Ное тројцата синови формираат свои нации, Сем сумерите Хам египќаните а Јафет европјаните кои всушност биле ниваму нитаму помеѓу сумерите и египќаните та ето морале да се селат и кон европа, иако паралелно тоа го прават и другите па тешко е да се каже кој каде се зафатил [4] но дефакто Хам е поистоветен со рам-зес [4] но од каде пак филистејците пелазги, хм имет ново откритие кое вели имале словенско писмо [5] а на третата фуснота од цитатот има абер дека грците ги описменил пелазгиецот Кадмо кој го имаме и ко локален мит [5] кој пак ако занеме дека и ние имаме тука во бакарно време чинам погребни кочии може и така да се поврзи генетски со ариевците и дел од нив [5] ова пак ако вака е позициониран Јафет, останува да го најдеме Шем кој бил всушност сумерец а логично имал и наследници, та ко што за Јафет се внуци пелазгите, за Шем се туранците [6][6] од кои потем произлегуваат пример скитите а од овие хазарите [6] сигурно може имало разни подгрупи но едно е јасно дека зороастризмот како дуализам им бил заеднички [7][7] а кој потем преку хазарите и теутонците од една страна се префрла во северна европа а преку друга страна во јужна односно павликијанизмот на богомилите дотерал до катарите итн. за конечно да треба да направиме и ние денес разлика зошто зошто не смееме да дотераме до акалот на дуалистите бидејќи така ќе се соблазниме да си помислиме дека злото е исправно она добро познатата стапица да се испреврти се' низ лага и кривоклетство заради што мора будност [8] но и за ејлиени да не слиниме бидејќи така ќе изгинеме та зар не ни е порачано дека без заслуга никој не е награден, а и тогаш треба да се сметаме за недостојни како не би се прелажале, бреј ќе леткал некој со чинивчина или штитчина а сетне бидејќи барал преку Леб погача да следа со нив во некој амбис за секогаш, зар има толку наивни Луѓе!? но да не се чаламам колку јас сум непоколеблив, та имам соблазнителен репититивен сон каде во сред центар на Скопје имет голем бел брод паркиран во самото корито на Вардар и во кој влегувам да се потшетнам, но тоа би било прелест од Христијански аспект да поверувам дека така ќе се Спасам, во најдобар случај ќе презаспијам и промашам денот, но Не Дај Боже така да си промашам животот, а истото би им го порачал на сите кои овој пост ќе го читнат, не се двоумите терајте што подалеку од вакви ејлиен соблазни дали биле во митолошка или футуристичка форма, единствено што можете е да чекате и да се надевате на Исуса Христа ...

тука би потсетил како вриловки во астрален транс комуницирале со алдербаранци, но претходно би посочил на една интересна конотација како тие стигнале ко ариевски нафурани да општат со хиндуистичките идоли, за кои велат 9-ката бил најсвет број, што го констатира карл јунг во цитатов, додека фридрих ниче ќе падне во занес по зороастризмот, а како и сите тулевци односно теутонци [9][9] ќе стремат да преку општење со паднатите духови да стигнат до голем сатанистички пресврт во светов востанувајќи нов светски поредок како нивни рај на земјата, што воопшто и не го кријат како нацистичка агенда, а иако сестрано и повеќевдковно работеле на оваа агенда официјално јавно ми се чини макс мулер ко лингвист ја истерува индо-ариевската хипотеза а јасно потпрена на роенкрујцерскиот мистицизам како теутонски пивот [9]
Цитирај I have with me this beautiful ancient polychrome miniature from Rajasthan. The dance of Krishna with the cowherds of Gokul are pictured, in the Garden ofVrindavan. The Dance of Krishna is called Raslila and is, once again, in a circle. The Hyperborean Blue God is in the center, Avatar of Vishnu, blond Divinity,golden, Polar. Krishna dances with his beloved Radha, the favorite, with hisShandali ("sandal woman"), his Samatha, soror. He is thus Chakrecvara, theTantric Fuhrer, center of the Circle of the Swastika. Curiously, we also findKrishna in the circumference, with the same Radha, multiplied into nine Krishnas,including the central one, flanked by two Radhas. In total 18 Radhas, multiple of 9, the sacred number par excellence [9]

тука јасно доаѓаме до вриловки кои биле во контакт со сумерските идоли кои како анунаки се всушност полу-демони а од кои добивале астрално знаење како нацистите да стигнат и до атомска бомба и до ракети и до летачки чиниии, еве нешто од ракав абер колку да ви стане јасно дека озбилно сте се прелажале ако мислите дека станува збор за хепи смајли зелени ејлиени кои онака најзелено нели би требало да ве поздрават, што всушност имаат техники можат и така и шарено и во светлина да ве избањаат, а сепак на крај така да завршите како нивни робови во буништетот на заборавот, заради што пак и пак ќе препорачам никако не се соблазнувајте по ејлиени да ви летка паметот а не пак на нив нешто да се надевате, особено не бидејќи посреди е многу посклет агенда од X-files него што може Чоек да сконта и навистина да се свести дека си има работа со паднати духови кои наголемо спремаат терен за кулминација во за на познатото Откровение од Бога дека се наближува ден кога ќе се сврши времето и кој остана Цврсто нанозено без сомнежи и колебање во Исуса Христа тој и ќе се спаси ...

барајте 'vrill' или пак 'вриловки' во линковиве за да побрзо се снајдете и отворите линкови во линковите за нив и нивните контакти со алдербаранци
https://www.bibliotecapleyades.net/ciencia/ciencia_flyingobjects55.htm
https://www.traditioninaction.org/History/G_005_NaziGnostic04.html
http://thirdreichocculthistory.blogspot.com/2012/10/the-vril.html
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27882&KW=%E2%F0%E8%EB%EE%E2%EA%E8&PID=3127308&title=nwo#3127308
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27882&KW=%E2%F0%E8%EB%EE%E2%EA%E8&PID=3127442&title=nwo#3127442
https://sites.google.com/site/sonsofanaktruth/?tmpl=%2Fsystem%2Fapp%2Ftemplates%2Fprint%2F&showPrintDialog=1

Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2018 во 13:33
Зелениково, комшике... Каде ти чупе, поточно живееш? И јас сум во Зелениково. Ме знаеш?!

Изменето од Суада - 06.Септември.2018 во 13:34
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2018 во 05:55

да не згрешам и јас ако ти се обратам со комшо :ч Зелениково е атар каде два пати во живот сум скитнал, првиот во Бадеријана, а вториот во Викендица на транс матине, и во двата случаи како зачуден еким, мислев сум ошол да наполнам батерии, а тоа да ти било обратно ...

интересно што со ваква претпоставена прозивка отвораш друга тема, односно каква полова природа имаат ангелите, што сигурно многумина потчуле дека се среден род, но ниту тоа не е точно, а ниту се машки ниту женски! среден род би биле ако се андрогени односно и машко и женско, но што можат само да бидат многу веројатно помали битија него ангелите, од кој аспект може да се каже дека во некои времиња тоа би биле суштества кои се микс од Човек и паднат дух, што резултирало со хибриди како нефилимите, нимфите, или пак некои нивни предци уметнички етикетирани ко читулку кои биле токму андрогени бар така думаат тоа неопаганските гностици кои ги дофатиле фантастично во своите астрални визии, но какви души имале или какви духови во нив биле вгнездени не сакам да се чудам! едно е јасно дека уште во Рајот сме биле прелажани а и сега сме во заблуда кога живееме по духот од овој свет, за да посетне така паднеме и пониско по завршувањето на овоземниот Живот каде иако малку треба за да стекнеме Божја Милост дефокусирани сме сесрдно сестрано со небитни филмои, меѓу другото и љубопитството за универзално бркање преку Леб погача како што е волјата за познавање ејлиени, дури и кога тоа навидум го правиме само уметнички!
Originally posted by <a href=http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27882&PID=3127442&title=nwo#3127442 target=_blank rel=nofollow><u>Zelenikovo</u></a> Zelenikovo напиша:https://sites.google.com/site/waldorfwatch/atlantis-and-aryans

од последниов линк ќе извлечам заклучок ако и вриловки навистина оделе телепатски таму со ејлиени да комуницираат ко што се вели во една од фуснотите погоре во постовите, сигурно и денес некој се обидува така да стигне до некој абер или можеби некоја оставштина, та Не Дај Боже да ослободи некоја сподоба!

https://en.wikipedia.org/wiki/Location_hypotheses_of_Atlantis#Antarctica

http://earth-chronicles.com/anomalies/secrets-of-antarctica-2.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Elder_Thing

">https://www.bibliotecapleyades.net/cienciareal/cienciareal15.htm


____________________________________________________________________________

интересно е дека од Рајот сме отпаднале како Луѓе заради вкусување од плодовите од дрвото на доброто и злото, но кои биле тие плодови не е прецизно наведено, а во однос Рајот кај евреите се спомнуваат два т.е. небесен и земен, па иако неутврден во Веронауката за да речам мојов заклучок што ќе го дадам е конечно вистинит, сепак ќе се одважам да посочам како гледам на човечкиот пад, та сметам дека како битија најнапред сме биле на повисоко духовно ниво во Небесниот Рај а откако сме биле соблазнети и сме го вкусиле сексот како страст односно озитивните аспекти од раѓањето кај помалите битија и негативните како насладувањето со помали да неречам пониски задоволства, та сме дошле во позиција да не сме компатибилни со Небесниот Рај каде се Ангелите туку со Земниот Рај односно ова Небо, универзум, димензија (кој како милува) а каде се сите останати помали битија кои не се создадени по Образ Божји заради што и неопходно е Живот во Подвиг за да што повеќе намалувајќи на ниските страсти се надраснеме и вратиме т.е. ослободиме од земното за пак бидеме компатибилни со Небесното, значи Судот Божји нема да биде заради Божји Гнев бидејќи Господ Е Семилостив туку заради Дарот на Слободната Волја кој ние како Луѓе ако го злоупотребуваме на крај нема да бидеме компатибилни за премин на Повисоко Ниво ко што е Духовниот Рај веднаш после земната смрт а потем за влез и во Царството Небесно по Воскресението иако Вратата преку Христа ни е Отворена и камо сите да се свестиме дека треба преку Неа да минеме за Вечно во Блаженство да Живееме ... овде би потенцирал друга битна работа за Христијаните за да не паѓаат на стапицата на осуда кон иноверните, а особено не кон Монотеистите, бидејќи Господ Бог сака секоја една Човечка душа да влезе во арството Небесно како достојна т.е. компатибилна како очистена од гревовните наслади, што во однос паганите ме израдува кога Старец Клеопа вели дека и тие ќе се спасуваат но ќе им се суди по совест колку добро а колку зло чинеле, додека кај старозаветните Монотеисти судот ќе биде според Заветот кој го примиле, додека Христијаните иако заради Христово застапништво преку Неговата Жртва доколку Заедничареле овоземно Литургиско-Евхаристиски многу од гревовите ќе им се покриваат сепак и најмногу ќе горат доколку од Вистината отпаднале и на соблазните ко Христијани лековерно им приоѓале без свест за Заветот кој го примиле преку Примањето на Светиот Дух ...
Цитирај Paul declared that Christ is the Lord through whom all things came and through whom we live. Through his letters to some of the earliest Christian communities St Paul transformed the scriptural message that the early Church had received from Judaism.27 In this way, Genesis came to be seen as relating the beginning of universal humankind and not only of Israel. Likewise, Jesus Christ is seen as the universal saviour of all creation, and not only the Messiah of Israel.
...
http://www.orthodoxytoday.org/view/de-beer-genesis-creation-and-evolution

да не го збуни некого утре аберов од цитатов би рекол иако Христос е Спасител на сите нас сепак Христос не смееме универзалистички да го поистоветуваме со пагански идоли налик имало слични атрибути кај нечии традиции та тоа исто е, иако сме поучени дека паднатиот ѕвездата деница уште кога не прелажал во Рајот спремал план како да не допрелаже и на Земјата та спинувал и спинувал, но ние како Христијани треба навистина да сме без Благодат за да отпаднеме од Вистината и почнеме да размислуваме њуејџерско универзалистички [1]-#4 оној неопходен утре за да nwo има и стабилна верска нишка како би потрајал, но за што сме предупредени дека тоа ќе значи релативизирање на Монотеизмот каков нам ни е Објавен како Света Тројца на ниво на старозаветен деизам [2] апостасија која во најлош случај пак ќе дотера до ниво да си дозволиме прелест како Христијани дека и кај паганските идоли имало Отелотворување на Бога како Спасител т.е. Месија што доколку беше случај до сега после 2000 илјади години Христијанство Монасите по секако ќе го беа Соѕерцале и ќе беше дел од нашата Православна Духоносна Пракса ... та видите вие колку е лизгаво да како Православни свртите и старозаветно а не пак паганско-ејлиенски, веројатно не ви е јасно дека Вечноста е залог, но Голем Е Бог па и во последен миг да се свестите доколку од се срце се Покаете и ќе биде Божјата Милост на вас дури и сте се испрелестиле соблазнети да бркате нечии туѓи олдскул-њускул шарени мистицизми а не пак атеистички да сее возгордете и да речете вие сте богови, илити повеќе, да не звучи некако политички ова шарени во однос моменталниот политички контекст кај нас та ќе потенцирам дека вака поодамна думам кога сакам да посочам дека може да наседнете на паганска егзотика лесно, бидејќи нели во Православието не се оправдани ниту астрални излети ниту пак реинкарнации а не пак синкретизирано жонглирање со разни спиритистички техники, иако има слични абери во однос аскетскиот подвиг и кај други мистицизми пр. неретко знам да потенцирам и кај толтеците ко и кај Христијаните озбилен акцент се става на стравот и мрзливоста односно прв непријател ќе речат индијанците на оној кој се спасува му се стравовите а втор мрзливоста, иако стравот па и мрзливоста се од Бога дадени како заштитни механизми во дадени околности пример стравот од Божји Суд може да ни биде мотивација или пак мрзливоста за грев спасителна околност, но дефинитивно не треба да живееме во страв она добро познатата поука дека на почетокот од Спасението на Душата е Стравот Божји а на крајот Љубовта Божја значи како растеме духовно така и го надминуваме стравот, но тоа треба да е паралелно и во однос Активен Спасоносен Живот за кој почетна молитва е мотиката а конечна Молитва Славењето на Бога во Сите Векови и околности ...Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2018 во 08:38

за внимателност околу буквализмот, и во нишката за староста на земјата го посочив линкот во цитатот од горниот пост како абер за Библиските Алегории [1]

а во тоа исто линкувано писание забележав и една битна поента во однос посоченото разбирање од мене во претходниот пост за прогонувањето на Адам и Ева од Небескиот Рај т.е. дека тоа се случило тогаш еднаш, а не се случува и сега постојано, ко што размислуваат гностиците што е посочено во следниов цитат во постов, или пак што така би било можеби спунт и за реинкарнација, иако пак во однос неа неретко знам да кажам Господ ко што за Светиот Апостол Павле Дозволил Вознесување до Трето Небо (т.е. Небескиот Рај каде сега почиваат Праведниците по смртта се до Страшниот Суд и Сеопшто Воскресение) а потем пак е вратен во тело на земјата тоа може да Го дозволи и за други Човечки души, чинам имаше есхатолошко гледиште дека и пред Христово Второ Доаѓање ќе бидат на земјата доста од старозаветните Пророци кои ќе бидат потем пред Истото и да се случи Воздигнати на Небесата та дури потем ќе уследи армагедонот, кратко речено нема што не е можно за Господ Бог но да се верува дека одими дојдими е работата тоа не е Христијански бидејќи по тој основ чуму волја и фокус за Спасение на Душата ако имаме повеќе шанси низ повеќе животи, и конечно кога така како Христијани ќе можеме да делуваме Христоцентрично и да се помагаме и земно а не пак постхумно како Црква Евхаристиски така наследениот грев ќе ни се омили без никаков срам и потреба од Покајание ...

просто ќе речам после падот нам по земна генетика гревот ни е наследен од Пратакото Адам, додека Духот е од Бога а Човечката Душа за нас Дар во однос поколенијата и од Бога Благословената Рожба по изгонувањето на Адам и Ева од Рајот ... затоа мора и со озбилен и учен Теолог да се консултирате за вакви теми, а за да не се случува од приучени ко мене да се загрцнете, ето бидејќи сум изоставил ова мое гледање до крај да го образложам како и навистина го разбирам!
Цитирај As far as anthropology is concerned, St Clement accepted the Platonist view that the soul is independent of the body, but he rejected the Gnostic teaching that the soul was sent into this world as punishment. Like St Justin he held that the soul is not immortal by nature, but as a gift in Christ. The Alexandrian theologian thereby preserves the fundamental Christian distinction between Creator and creation, including the soul. Furthermore, Christ is the mediator between the Creator and creation, standing at the head of the cosmic hierarchy of being which is held together by the Holy Spirit.36 [1]


но треба и дополнително да се образложува, за да не ми биде за суд утре ако некој погрешно сум поучил вака на форумов, но ќе ми беше драго да имаше научна дебата и на вакви форуми во недостаток на соодветни локални како не би терал аберот ко зорт муабет, кој пак јас препознавајќи го ко таков а во сета постојна законска е-какафоничност се обидувам како сештолошки муабет дури и на ваков опуштен форум да го разобличам или попрво растоварам од подпросечност колку и да е тоа несмасно сторено преку дигресии од спунт во оваа тема каде наједноставно би било само да кажам ејлиените бар оние кои Народ ги бара и со цело срце медиумскио блокбастерски ако не поинаку ги посакува бара или исчекува се едноставно демони, но така ќе бидам разбран паушално заради што и образложувам дополнителни мои Христијански думи онака како јас сум ги разбрал а што може и не е точно бидејќи и не сум Теолог, пример затоа посочувам дека и Ангелите сигурно се вонземни но упорно истакнувам дека немаат право да ни се објавуваат во никаква форма на кое и да ниво како Ангелство освен ако така не треба да предупредат или пак спaсат пo Божја Благодат ...
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2018 во 21:40


веројатно и навистина треба дополнително да елаборирам за да бидам појасен, та во однос Ангелите каква креативна природа имаат еве некој ориентир [1] но дали тие ко такви можат и да се материјализираат ќе ви посочам да се консултирате со Теолог односно дали ако запоседнат некое човечко тело можат да влијаат индиректно, од овој аспект има интересно гледање во однос моето дека од Рајот сме отпаднале како Род заради сексот како наслада ко недостојна сласт во такво светло место но батево тро претерал околу експликацијата [2][2] во овој контекст би требало да посочам од каде ми е аберот дека постоел Небесен и земен Рај односно како гледале на рајската градина Израилците во минатото [3] што не дека е некое мое догматско разбирање, мислам смешно би било како полуписмен да бидам исклучив, но посекако затоа трeбaм да се удостојам за да научно имам можност како Верник да живеам а што во моите искушувачки околности е возможно како осигурано долгорочно доколку се замонашам, но да не си речете види ги презира оние кои се сексуално активни, напротив немам предрасуди и сметам дека гревот не е кога Човек е нормален ами аздисан ко ненаситен што не е нормално, а знаејќи дека телесните страсти најтешко можат да се исконтролираат та не ни судам кога ако и дали некој заглаил насладувајќи се со храна секс или хипоходрија неретко се' топтан станувајќи им роб на тие страсти правејќи од нив идоли пополека, но во однос продуховувањето сладострастието е може прво и најсклет скалило за надминување но посекако далеку поголемо е среброљубието за сотрување бидејќи е бунар кој води до суетата и славољубието за да кругот се затвори кога заради чалам потоа треба најпрефинетите ниски страсти да ви се награда, и на крај оп имало и астрал наслада со топ ејлиен самовили, та берете памет како терат и што посакувата за да во вечни понори така да заглавите, Не Дај Боже ...


Изменето од Zelenikovo - 21.Јануари.2020 во 23:26
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 64656667>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.