IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Колку е стара Земјата ??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку е стара Земјата ??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
Автор
Порака
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2018 во 13:27
Еден Господ знае...
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13912
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2018 во 00:40
Originally posted by Суада Суада напиша:

Еден Господ знае...,,, a zarem angelite ne ke da znaat,,,, za zemjata de kolku e mlada,,, ,,,

,,,,, ihaaaaa,,,,, ,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2018 во 06:22

интересно е за оние кои не се опитни во Библиските Алегории буквализмот ќе го дотераат и до ниво на буквални 7 земни денови Постанок, но тоа е еден проблем друг проблем е од каде им е на евреите сведоштвото за Постанокот кому и како истото му е духоносно или не потврдено, и дали немало интервенции од рабините меѓу редои низ вековите, за ова второво гледиште треба подолга екпликација та не би обременувал тука зошто и до која мера Стариот Завет за нас како Новозаветни ни е ултимејт неопходен за Спасение на Душите и дали и како на тие пророштва пример во однос Есхатологијата треба да гледаме, бидејќи нам за Спасение се што ни треба ни е во Новиот Завет од Христа предадено а дали ќе го примиме или ќе се сопнуваме дидактички наместо да се Спасуваме Воцрковено тоа е друга работа, дури и големи Светители во Православието имале различен приод за иста стразаветна работа но во однос Новозаветните Вистини имале мнозински нзс иако нормално имало и скептици и еретици, но ако ние со земно расудување пробуваме да думаме креационистички се фаќаме во замката на исклучивост небаре Христос рече дека ниту една јота нема да се измени во однос Стариот Завет а всушност тоа е парабола во однос Новиот Завет како исполнување на Стариот а Стариот Завет се Божјите Заповеди останатоте е историско сведоштво и пророчки визии та видете вие дали ќе си спасувате Душа заради Божјите Заповеди и Божјата Милост преку Христа здобиена како Православни или пак ќе губите време сплеткарејќи се дидактичко во однос историски преданија и кој како ги толкува или ја нашол вистинска меркапр. во однос Настанокот на Народите по Потопот, доволно е што никаде не спомнато во таа Книга дека таа историографија е објавена од Ангел а всушност е сведоштво од Човечко колено на колено ... кога пак на тоа во егзалтација пример некој Светител ќе рече дека е вака или онака секогаш барајте дали е тоа нзс за повеќето Православни Светители бидејќи ко што знаеме Свети Јован Златоуст сведочи дека не се ни обидувал да заспие за да случајно не биде испрелестен од визии, бидејќи дури и најискусните можат да бидат соблазнати заради што има многу примери на Монасите кои доспеале совршено да се подвизуваат па пак отпаднале! заради што дури кога нешто како сведоштво во Православието е потврдено на Сеправославен Црковен Собор лично и го сметам за конечно, особено Византиските Собори кога е и посведоченото илјадагодишно Владеење на Христос и неговите следбеници на Земјата, но тоа е друга тема, та би рекол внимавајте како што думате и прафаќате, дури и јас во многу што се сомневам како сум се поучил во однос Веронауката бидејќи тоа знаење не ми е при Богословија ами аматерски воеволно заради што би предупредил без да се консултирате со Теолог да не ме читате буквално!

туку за Библиските Алегории а во однос Постанокот еве интерес напис ...

http://www.orthodoxytoday.org/view/de-beer-genesis-creation-and-evolution
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2018 во 18:48

интересно е дека од аспект на креационисти, геолошкото датирање не само за ц14 туку и за изотопниот модел на датирање го оспоруваат но не наидов на реплика апропо во оспореното [1][2] техника преку која ласерски ги датирале и карпите од марс и месечина [2] нa крај ќе излезе дека и навистина не ет малото ледено доба пред 12к години туку токму библиски пред 7к години, но еве абер дека и пред 7к години имало потоп, за кој немав абер искрено бидејќи не сум се заинтересирал озбилно за геолошките циклуси та во кашата од информации не сум обрнал внимание дека постои и научна акламација за потоп при кој се формирале големите северноамерички езера!?

т.е. голем потоп велат имало не само пред 12к туку и пред 8к години, по таа логика ако сака некој да го изедначи Библискиот Потоп со научниов ова е добра корелација бидејќи најблиску се како хронологија при различни методи ако може така да се каже, само треба премерување токму на некои други непознати или варијабили кои предочувам понапред во постовите

Viasat History - Kako je klima stvarala istoriju? ~ https://youtu.be/l8FUn5azGGI?t=1383

https://www.ancient-origins.net/human-origins-science-religions/evidence-great-flood-real-or-myth-part-i-005340

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2018 во 00:30

во однос првиот пост кој го постирав на темава, а за вода во Литосферата, еве интересна надополна, иако во тој пост во посочениот линк од Билд има научен спунт за заробена вода во Литосферата, додека ова е сосем друг абер како истекуваат таму океаните и претпоставувам по исок притисок и оплина настануваат такви минерали кои имаат заробена вода в себе ... туку до аберов ме дојсе сензационалистички абер од Вечер, кој само го предочува фактот дека вода истекува удоле, но не ја објаснува и теоријата како и дали заробената вода може утре да потече угоре ...

https://vecer.mk/svet/nikoj-ne-e-bezbeden-dramatichno-predupreduvanje-na-amerikanskite-eksperti

http://earth-chronicles.com/science/scientists-reveal-the-geological-secrets-of-the-bottom-of-the-mariana-trench.html
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2018 во 01:24

ако вака ко горе предочено се миксаат геолошки слоеви, но и со раздвижување на раседи освен тектонски плочи, кој може да каже со точност кога што настанало било, како терало, јасно фосилните остатоци се некаков пивот за барање сродност на слоеви при pu">стратиграфија, иако нема референтна точка која со сигурност би потврдила дека токму пред толку милениуми биднале фосилите изумрени, битно имаме на светско ниво стандардизирана научна претпоставка дека од прилика тогај и тогај тоа можеби било ..

еве интересен коментар во конетекст - I absolutely hate absolute ages in planetary science, because their precision is illusory

http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2013/09301225-geologic-time-scale-earth-moon.html

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.