IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Философија на религиите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Философија на религиите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
Автор
Порака
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 16:52
Originally posted by spiros spiros напиша:

..Божји заповеди и човечки вредности произлегуваат од еден вечен Животопријатен Извор - наречен ЛОГОС или ХРИСТОС - Кој пред околу 2000 години на чудесен начин вистински се отелотвори во ИСУС!
Spiros, tvojov iskaz go zemam samo kako povod za mojov prvomajski komentar :))).

Se iznapishavte za ova zapovedive, i kako den jasno e deka site narodi imale kodeksi na etichnost i moralno povedenie.
I seto toa e ok, no tie etiki nishto, ama bukvalno nishto ne ni kazhuvaat za smislata i potekloto na relig. zhivot, za osnovnite principi na zhivotot i nivnite kauzalnosti, i shto e najvazhno za nas samite, (eve kje pojdam od aspect deka Bog ne sozdal) naogjame li odgovor vo tie sveti knigi za smislata i celta na zhivotot, koj e dvigatelot na siot civilizaciski progress i stremezhot kon otkrivanjeto na fizichkiot svet. ( nesmeam da napsiham za duhovniot, dushevniot, kje ja zgresham epten :)))

Odgovorite deka smislata e verata vo Boga, ljubovta kon Boga ili pak Bozhjata ljubov, a celta e Carstvoto Bozhje i nasheto spasenie se nedovolni i nishto ne kazhuvaat od prichina shto verata vo Boga so site etiki napishani vo svetite knigi se samo patokazi koi ne vodat kon spasenie i Carstvoto Nebesno t.e. traektorijata, kinematichkata linija ( pretpostavka bazirana na Bilijata a razrabotena i instrumentalizirana od teologijata) za onie koi zhiveat ispravno so vera vo Boga. Za onie ‘drugite’ toa e pekolot ili odalechenost od Boga. OK, neka bide taka, sega toa ne prashanjeto, pekol, raj i sl.

Znachi ne zboram za patishtata i shto ne ochekuva na onoj svet, tuku za bazichnite zhivotni principi, navedeni pogore a vo kontekst na naslovot na temata. Eve da bidam ushte podirekten, duri i da pretpostavime deka patot e bazata ( etichna) na samiot zhivot, (eve neka bide pravoslavniot hr. pat.) no isto taka imame i eden kup drugi aktivnosti i ineterakcii. Zboram za tie ‘drugi aktivnosti i interakcii’ koi go sochinuvaat vistinskiot – realniot zhivot.
Samiot pat ne go sochinuva zhivotot, tuku e samo podloga - napsihav vaka za da poentiraat vernicive, ama za zhal, ako etikata zapochnuva so religiskite kodeksi, ponatamu istite tie se direktno zavisni, redefinirani i usloveni od materijalniot progress. Taka da, taa ista podloga povekje ne go oblikuva zhivotot nitu mu dava smisla ( nitu pak nekogash imala sila da mu dade smisol) tuku sega toa go chini ( a vsushnost otsekogash toa go chinela, ama za volja na vernicive im popushtav izminatiov period ;)) ‘mater. 'arhitekturata', metaforichki kazhano - dizajnot - ovozemnite dostreli i izgradbata na sovrem. opshestva koi realno go podobrija chovekoviot opstanok i prodolzhuvanje na vidot….ako ne bukne atomska vojna seto pagja vo voda :) (ova za vojnava go spomnav za da ja dofatam glavnata poenta)

No ako bukne taa vojna, ako nastapi taka golema epohalna katastrofa predizvikana od chovekot, i ako uspee da ja nadzhivee sigurno kje se pojavat novi veruvanja, koi kje gi obvinat prethodnite deka bile idolopoklonichki i na ponisko nivo determinirani so nivnite teologii koi gi uskratuvale patishtata koi vodele kon vechnata vistina…no sepak, i taa nova pretpostavena 'vera' kje bide nadminata od nekoja idna koja kje ja obvini i nea za stereotipite i t.n. Retropsekcijata niz istorijata ja potvrduva ovaa ekstrapoalaocija….

Od ovoj aspect seta religija ( razbrana vo sovremeniot kontekst na samiot zbor – i toa go razjasnivme na preth. strani :)) taa ne dava, nitu pak nudi bilo kakvo reshenie za praktichniot zhivot, nitu pak dava spoznai za samata chovekova priroda, nitu pak za nepravdite, epidemiite, vojnite, krizite ( t.e. dava stereotino objasnuvanje, ako voopshto mnozhe da se kazhe deka e objasnuvanje a toa e Gjavolot – neli i toj beshe vinoven za slabite prinosi ili pak za nervnite bolesti, a za istoriskite tekovi -se e vo Bozhji race i se zavisi od negovata volja, pa taka da sekoi analizi se bescelni - ova e taa generalna statichnost na verata), nitu pak producira kavlitetni koncepti i interakcii na opshtestven plan i opsht. zhivot….

Nie ne zname tochno kako nastanal zhivotot, nitu pak shto se sluchuva so nashata dusha posle smrta. Teologijata toa go narekuva tainstvo ( ova e vtor dokaz za statichnosta na hr. relig., nema tuka shto da se istrazhuva , toa e sveto tainstvo i tochka, prviot dokaz beshe da se bide pokoren na robskite zakoni i da se tlee vo molitvi), ….Kako i da e, chovekot vo svojot vechen stremezh da gi skine okovite na svoijata ogranichenost, koj patem e svesen za svojata ogranichena mokj da ja nadmine taa sostojba, od praistorijata mu se obrakjal na Boga vo nadezh da ja nadmine sostojbata na vechniot ciklus na zhivotot i smrtta.


Изменето од Marko sk - 01.Мај.2009 во 19:16
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 17:37


Odlichen osvrt Marko, no ne sum siguren dali vrnicite kje te razberat...

Tvojov komentar implicira raboti za koi porano sme otvarale celi temi i na koi vernicite nikogash ne sobrale sila i hrabrost dokraj da gi analiziraat.

- Zoshto Bog voopshto go sozdal svetov ???

_ Ako ne sozdal spored svojot lik, togash zoshto ne sme mu nalik (ili zoshto mozhebi nemame hrabost da priznaeme deka sme?) ?

- Ako e seznaen i mozhel da ja vidi idninata, zoshto ne kreiral tokmu vakvi kakvi shto sme ?

- Ako vekje ne sozdal kakvi shto sme i ni dal sloodna volja, togash zoshto ni nareduva sto da pravime i ne kazniva koga ja koristime taa slobodna volja?

- Ako Bog e sovrshen, seznaen i bezgreshen, zoshto togash si go menuva mislenjeto, se kae za ono sto go storil i gi menuva svoite odluki?

- Ako Bog im se javuva na site svoi cheda i vistinata e apsolutna, togash zoshto postojat razlichni religii?

- Ako religiite so vremeto se ragjaat, menuvaat i zamiraat, togash dali toa znachi deka nikogash ne ja dolovuvame taa "Apsolutna Vistina" i ako e taka togash koja e praktichnata vrednost od edna takva teoretska "Apsolutna Vistina" za nas?

- Ako religiite doagjaat i si odat, dali tie navistina petstavuvaat konretna formula ili se samo eden od mnogute patishta po koj momentalno odi nasheto choveshtvo?

- Ako vekje religiite so vremeto se ragjaat i menuvaat, dali toa znachi oti sekakakviot fundamentlizam pretstavuva samo kochnica vo toj evolutiven pat na osoznavanje?

- Ako Bog ja znae idninata i go sozdal Gjavolot, na eden ili drug nachin, i ne go trga od Svojata Kreacja, znachi li toa deka toj mu e potreben ili nema sila da go stori toa?

- Zoshto na gjavolot mu e dozvoleno da koegzistira vo nashata realnost i da ima direktno vlijanie vrz nas?

- Dali nasheto materijalno egzistiranje znachi deka toa e del od nashata realno postoenje i del od Bozhjiot plan?

- Ako nasheto materijalno egzistiranje e relano i toa e del od Bozhjiot plan, zoshto togash religijata ne posvetuva vnimanie za podobruvanje na materijalniot del od taa nasha egzistencija?

- Ako ima tolku nestapnati egzistencijalni terotorii za koi teologijata, vo nedostatok na znaenje, ljubi da kazhe deka e "Bozhja tajna", togash zoshto pretendira na nekakva Apsolutna Vistina, poznavanje na Bozhjiot plan (ako ne celosno, togash vo dobar del), postavuva dogmi nebare ja dofatila taa "Apsolutna Vistina" i de fakto zabranuva tie da bidat preispitani, reevaluirani i eventualno promeneti ?

Da ne redam prashanja natamu... prashanja koi se od egzistencijalna vazhnost za religiite na koi tie nemaat konkretni i precizni odgovori koi mozhat ednostavno da bidat proverieni od bilo koj i vo bilo koe vreme i na toj nachin sekoj ateista da go preobratat vo svoj vernik i verata da ja pretochat vo verologija.

A ako nemaat zadovoluvachki odgovori zoshto pretendiraat deka ja znaat "Vistinata i Edinstevniot Vistinski Pat na chovekovoto Spasenie" ? Koja Vistina, koj Edistven Vistinski Pat i koe Spasenie od Bozhjata Kreacija i Plan ?


Изменето од Messenger - 01.Мај.2009 во 17:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 19:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Odlichen osvrt Marko, no ne sum siguren dali vrnicite kje te razberat...
Ne veruvam ... nitu pak prashanjata ( koi logichki se nadovrzaa ) kje bidat pozitivno observirani, a osobeno sl:
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

- Ako ima tolku nestapnati egzistencijalni terotorii za koi teologijata, vo nedostatok na znaenje, ljubi da kazhe deka e "Bozhja tajna", togash zoshto pretendira na nekakva Apsolutna Vistina, poznavanje na Bozhjiot plan (ako ne celosno, togash vo dobar del), postavuva dogmi nebare ja dofatila taa "Apsolutna Vistina" i de fakto zabranuva tie da bidat preispitani, reevaluirani i eventualno promeneti ?
...
A ako nemaat zadovoluvachki odgovori zoshto pretendiraat deka ja znaat "Vistinata i Edinstevniot Vistinski Pat na chovekovoto Spasenie" ? Koja Vistina, koj Edistven Vistinski Pat i koe Spasenie od Bozhjata Kreacija i Plan ?

A ova boldiranovo ima golemi shansi da bide razbrano kako objava na vojna...


Изменето од Marko sk - 01.Мај.2009 во 21:01
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 21:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Odlichen osvrt Marko, no ne sum siguren dali vrnicite kje te razberat...

Tvojov komentar implicira raboti za koi porano sme otvarale celi temi i na koi vernicite nikogash ne sobrale sila i hrabrost dokraj da gi analiziraat.

- Zoshto Bog voopshto go sozdal svetov ???

_ Ako ne sozdal spored svojot lik, togash zoshto ne sme mu nalik (ili zoshto mozhebi nemame hrabost da priznaeme deka sme?) ?

- Ako e seznaen i mozhel da ja vidi idninata, zoshto ne kreiral tokmu vakvi kakvi shto sme ?

- Ako vekje ne sozdal kakvi shto sme i ni dal sloodna volja, togash zoshto ni nareduva sto da pravime i ne kazniva koga ja koristime taa slobodna volja?

- Ako Bog e sovrshen, seznaen i bezgreshen, zoshto togash si go menuva mislenjeto, se kae za ono sto go storil i gi menuva svoite odluki?

- Ako Bog im se javuva na site svoi cheda i vistinata e apsolutna, togash zoshto postojat razlichni religii?

- Ako religiite so vremeto se ragjaat, menuvaat i zamiraat, togash dali toa znachi deka nikogash ne ja dolovuvame taa "Apsolutna Vistina" i ako e taka togash koja e praktichnata vrednost od edna takva teoretska "Apsolutna Vistina" za nas?

- Ako religiite doagjaat i si odat, dali tie navistina petstavuvaat konretna formula ili se samo eden od mnogute patishta po koj momentalno odi nasheto choveshtvo?

- Ako vekje religiite so vremeto se ragjaat i menuvaat, dali toa znachi oti sekakakviot fundamentlizam pretstavuva samo kochnica vo toj evolutiven pat na osoznavanje?

- Ako Bog ja znae idninata i go sozdal Gjavolot, na eden ili drug nachin, i ne go trga od Svojata Kreacja, znachi li toa deka toj mu e potreben ili nema sila da go stori toa?

- Zoshto na gjavolot mu e dozvoleno da koegzistira vo nashata realnost i da ima direktno vlijanie vrz nas?

- Dali nasheto materijalno egzistiranje znachi deka toa e del od nashata realno postoenje i del od Bozhjiot plan?

- Ako nasheto materijalno egzistiranje e relano i toa e del od Bozhjiot plan, zoshto togash religijata ne posvetuva vnimanie za podobruvanje na materijalniot del od taa nasha egzistencija?

- Ako ima tolku nestapnati egzistencijalni terotorii za koi teologijata, vo nedostatok na znaenje, ljubi da kazhe deka e "Bozhja tajna", togash zoshto pretendira na nekakva Apsolutna Vistina, poznavanje na Bozhjiot plan (ako ne celosno, togash vo dobar del), postavuva dogmi nebare ja dofatila taa "Apsolutna Vistina" i de fakto zabranuva tie da bidat preispitani, reevaluirani i eventualno promeneti ?

Da ne redam prashanja natamu... prashanja koi se od egzistencijalna vazhnost za religiite na koi tie nemaat konkretni i precizni odgovori koi mozhat ednostavno da bidat proverieni od bilo koj i vo bilo koe vreme i na toj nachin sekoj ateista da go preobratat vo svoj vernik i verata da ja pretochat vo verologija.

A ako nemaat zadovoluvachki odgovori zoshto pretendiraat deka ja znaat "Vistinata i Edinstevniot Vistinski Pat na chovekovoto Spasenie" ? Koja Vistina, koj Edistven Vistinski Pat i koe Spasenie od Bozhjata Kreacija i Plan ?



Na site prasanja sto gi postavi go znam odgovorot, a toj se naoga vo Biblijata... Za mene tie odgovori se zadovoluvacki. Inaku ne sum covek koj lesno veruva vo se sto ke mu kazat. Jas sum sreken sto mene ne me macat tie prasanja sto ti si gi postavuvas, fala mu na Boga.

ISUS vo Biblijata rece: " I ke ja poznaete vistinata, i vistinata ke ve oslobodi". (Jovan 8:32)

I uste rece: " Jas sum Patot, Vistinata i Zivotot; nikoj ne doaga pri Otecot, osven preku Mene". (Jovan 14:6)

E sega, i da ti gi odgovoram edno po edno prasanjata toa nema nisto da promeni kaj tebe, zatoa sto ti imas predrasudi kon Biblijata, i cvrsto si vrzan za gnostickoto ucenje,taka da ke bide zaluden trud, a ti iako mislis deka si sloboden mislitel sepak ne si sloboden vo razmisluvanjeto. Vrz sekoj od nas vlijae ona sto go ucime i sredinata vo koja ziveeme, sakale ili nejkele. Dobro e sto barem veruvas vo Hristos, moli se na Bog Toj ke ti go pokaze patot. AMIN!

Изменето од KINGDAVID - 01.Мај.2009 во 21:53
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 23:42
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

...
Od ovoj aspect seta religija ( razbrana vo sovremeniot kontekst na samiot zbor – i toa go razjasnivme na preth. strani :)) taa ne dava, nitu pak nudi bilo kakvo reshenie za praktichniot zhivot, nitu pak dava spoznai za samata chovekova priroda, nitu pak za nepravdite, epidemiite, vojnite, krizite ( t.e. dava stereotino objasnuvanje, ako voopshto mnozhe da se kazhe deka e objasnuvanje a toa e Gjavolot – neli i toj beshe vinoven za slabite prinosi ili pak za nervnite bolesti, a za istoriskite tekovi -se e vo Bozhji race i se zavisi od negovata volja, pa taka da sekoi analizi se bescelni - ova e taa generalna statichnost na verata), nitu pak producira kavlitetni koncepti i interakcii na opshtestven plan i opsht. zhivot….

...



Марко, твоето сваќање на религијата е ограничено и полно (за жал во најголемиот дел од случаевите со право) со предрасуди!

Јас сум уверен дека ако ти (а и секој друг) се задлабочи во СЛОВОТО и суштината, ќе дојде до ВИСТИНАТА.

Ова не го мислам само во теолошка смисла (словото = ЛОГОС) туку и во практична, за животот edna конкретна смисла.

Добар пример затоа е словото (зборот) религија и неговото длабоко значење. Ако понагоре побараш ќе го најдеш решението кое е : по(ново)врзување!
Сите феномени се едни со други поврзани и организирани во еден сёопфатен организам, кои христијаните Го викаат Тело ГОСПОДОВО.

Значи сё што се случува (како позитивно, така и негативно) не е случајно туку како последица на нешто што предходело (интердепеденц и во хоризонтално временска и во верикално длабинска смисла). Крст!

Да се препознае тоа Тело ГОСПОДОВО од кое потекнува сё и да се сфати дека ние сите сме браќа и сестри, чеда на Еден и Единствен БОГ кој нё безкрајно љуби, е елементарна неопходност од која зависи животот на нашите чеда.

Не само Светите Евангелиски списи туку и Ниче пишува за ова време во кое живееме а човекот (јас, ти и многу како нас) преку неверата во Љубовта БОЖЈА, повторно Го убива Сёопфатното СЛОВО БОЖЈЕ (ХРИСТОС), кое живее и постои во секој атом а посебно во дечјото срце на вистинкиот верник. Овде е мислен оној верник кој вистински верува на Коренот на Животот, потполно љуби и одејќи по стапките Христови го жртвува својот индивидуален и колективен животонепријатен егоизам!


За жал, постојано правам искуство дека сум многу далеку од Христа. Таа моја оддалеченост од Господа има консеквенци кои несе без дејствие во однос на мојот живот, животот на мојата околина и целокупната екологија.

БОГ е мртов!- ќе рече Ниче во своите дела додавајќи - а ние сме тие што Го отепавме!

Оваа изрека содржи нешто пророчко во себе и критички упатено баш кон модерниот “супер човек“ кој Го уништува БОГА во себе, игнорирајќи Го неговото СЛОВО (Христос) во своето срце.

Ова уништување, оваа непошлусност е тоа/таа која ги предузрокувала и предузрокува слепилото за спасеителниот пат од на апокалиптичките слични состојби, кои неминовно доаѓале, доаѓаат и ќе дојдат, сё додека човекот не се разбуди за СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!

Поздрав и среќен ден на трудот




          


Изменето од spiros - 01.Мај.2009 во 23:53
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 01:50
Originally posted by spiros spiros напиша:


БОГ е мртов!- ќе рече Ниче во своите дела додавајќи - а ние сме тие што Го отепавме!

Оваа изрека содржи нешто пророчко во себе и критички упатено баш кон модерниот “супер човек“ кој Го уништува БОГА во себе, игнорирајќи Го неговото СЛОВО (Христос) во своето срце.

Ова уништување, оваа непошлусност е тоа/таа која ги предузрокувала и предузрокува слепилото за спасеителниот пат од на апокалиптичките слични состојби, кои неминовно доаѓале, доаѓаат и ќе дојдат, сё додека човекот не се разбуди за СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!

Поздрав и среќен ден на трудот

Spiros, pred nekoj den me iznenadi so Hesse, sega so Nietzsche, i ushte povekje, pravilno go protolkuva.
Da, negovata objava za smtta na Bog vsushnost e eden specifichen kritichki prikaz na zapadniot chovek - koj iako gi izrazuval hr. chuvstva, duri zemal i aktivno uchestvo vo hr. ceremonii, toj 'zapaden chovek' sepak spored faktichkite principi so koi zhiveel, nemal kojznae kava povrzanost so toa dali postoi Bog ili ne. Ok, dobar point dade vo quotiranovo.
Kafka ushte povekje vo svoite knizhevni dela ja potencira chovekovata nevolja pred liceto na Bozhjata otsutnot…..da , teshki se obajcata. Nietzsche za svojata filozofija velel deka taa e kako silen planinski vozduh, onoj koj ima slaba plukja mozhe lesno da go fati bronhopneumonija.

Kako i da e, skoro site filosofi samo go skenirale i objasnuvale svetot shto postoi. Malkumina bile shto predlagale proaktiven prsitap kon vistinsko osoznavanje na nashata egzistencija, kade se sugerira chovekot da stapi na scena vo glavna uloga kako creator na ovozemniot lichen i opshtestven zhivot, a ne da se pomiruva so dadenite situacii …vekje pishuvav za ova, da ne se povtoruvam.
Nietzsche, kako 'uchenik' na Schopenhauer ja nadgradil negovata filozofija so svojot "zajadliv" Uebermensh, Schopenhauer ja promoviral 'voljata', Hegel - 'idejata', Bergson - 'intuicijata',..i eden kup drugi samo gi apostrofirale chovekovite atributi kako 'fakti' koi go dvizhat svetot i tolku. Site tie, povekje ili pomalku se vo pravo, no samo malkumina predlagale koncepti ili solidni izdrzhani kritiki od koi mozhelo da se izvleche neshto racionalno so shto zhivotot bi imal realni shansi da stane popodnosliv, poprivlechen, posrekjen….kako na pr. Bekon, Volter, Marks… sega go spmnav Marks, i gotovo, denot na vernicive im propadna :)) sekako i prethodnite imaat zaslugi no sepak ovie vtorive se po 'cool'

No, sepak toa ne e poentata na mojot prethoden komentar, ispagja deka ne si me razbral, shto ne e greda, kje doobjasnam za tebe Spirose :)
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

..Kako i da e, chovekot vo svojot vechen stremezh da gi skine okovite na svoijata ogranichenost, koj patem e svesen za svojata ogranichena mokj da ja nadmine taa sostojba, od praistorijata mu se obrakjal na Boga vo nadezh da ja nadmine sostojbata na vechniot ciklus na zhivotot i smrtta.
Znachi, glavnata perokupacija e zagatkata shto e zhivotot, kako nastanuva, shto e chovekot, koj e toj, koja e smislata na negovoto postoenje….
Ako pojdeme od postulatot deka chovekot e od Boga sozdaden, ili neka bide od samata priroda, ili od neshto treto, osoznavajkji se samiot sebesi, toj neminovno go osoznava i svojot kreator.
Chovekot zapoznavajki se sebesi, otkrivajkji se kako bitie so site realni i potencijani performansi, kako toj proniknuva vo tajnite na sopstvenoto postoenje, taka 'konechnoto' soznanie mu se odalechuva preku otkrivanje na novi "prostori" i "sostojbi", t.e. sogleduva kolku malku znae za samiot sebesi, analogno na ova i za svojot creator.

Poentata e: samo so otkrivane – istrazhuvanje na nashata bioloshka, duhovna, dushevna, i kakva se ne priroda, kako i na okolinata shto ne opkruzhuva, na zemjata, kosmosot, nie najispravno i najvistinski go osoznavame i se doblizhuvame i do nashiot creator, osoznavajkji go bez predrasudi i bez odnapred trasirani patishta deka mora ‘neshtata’ da bidat takvi….vo nahseto spoznavanje, vistinata ni se otkriva kako kilim, kolku povekje istarzhuvame, toj tolku povekje se odomotuva….i normalno, ako otkrivame so odnapred zavzemenite stavovi na instrumentalizirana vera - nadezh, logichno e deka kje otkrieme ona shto odnapred sme go barale - veruvale, a toa znachi i mozhnost za soodvetni ‘shpekulacii’ i otfrlanje - negiranje na eden golem del od nashata priroda, a toa e nasheto racio.


Изменето од Marko sk - 02.Мај.2009 во 12:39
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2009 во 04:07
Ne mozham da preskoknam ushte eden kompliment za tvoeto moshne inspirativno razmisluvanje Marko. I povtorno, ne znam kolku podatni ushi kje ima za tvoite zborovi:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Poentata e: samo so otkrivane – istrazhuvanje na nashata bioloshka, duhovna, dushevna, i kakva se ne priroda, kako i na okolinata shto ne opkruzhuva, na zemjata, kosmosot, nie najispravno i najvistinski go osoznavame i se doblizhuvame i do nashiot creator, osoznavajkji go bez predrasudi i bez odnapred trasirani patishta deka mora ‘neshtata’ da bidat takvi….vo nahseto spoznavanje, vistinata ni se otkriva kako kilim, kolku povekje istarzhuvame, toj tolku povekje se odomotuva….i normalno, ako otkrivame so odnapred zavzemenite stavovi na instrumentalizirana vera - nadezh, logichno e deka kje otkrieme ona shto odnapred sme go barale - veruvale, a toa znachi i mozhnost za soodvetni ‘shpekulacii’ i otfrlanje - negiranje na eden golem del od nashata priroda, a toa e nasheto racio.


Lugje koi odnapred poshle po dogmi pretendiraat deka ja znaat Apsolutnata Vistina i zatoa odat samo po eden Ispraven Pat. Tie gi znaat site tochni odgovori na site mozhni prashanja.

Site vernici od skoro site veri go pravat istoto.

I site tvrdat deka tokmu tie se vo pravo i site drugi se vo zabuda.

Zatoa muslimanite nikogash ne se srekjavaat so Buda, hristijanite so Alah, a budistite so Isus.

Изменето од Messenger - 02.Мај.2009 во 04:29
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2009 во 17:07
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Lugje koi odnapred poshle po dogmi pretendiraat deka ja znaat Apsolutnata Vistina i zatoa odat samo po eden Ispraven Pat. Tie gi znaat site tochni odgovori na site mozhni prashanja.

Da, no da dademe doobjasnuvanje na gorenavedenovo:
Potencirajnjeto na 'faktite' deka se e vo Bizhji race, deka Bog ima plan i sl. vo nikoj sluchaj ne se devalvira, bash naprotiv, mu se priogja so respect!
Tuku simptomatichno e naglasenoto negiranje na sekoj poinakov pristap ( bez razlika dali se kosi ili ne so verata) apriori e osuden deka toj e 'pristap na lukaviot' ili pak 'besovi ne drmaat' i temni sili ne rakovodat ( koja samo psihologija promoviraat) so shto na najekspliciten nachin manifestiraat deka so nivnata 'galama' neshto generalno ne e vred...da ne zboram za nivnite izjavi deka gi imaat site mozhni odgovri...



Изменето од Marko sk - 27.Мај.2009 во 10:52
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2009 во 18:52
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


Tuku simptomatichno e naglasenoto negiranje na sekoj poinakov pristap ( bez razlika dali se kosi ili ne so verata) apriori e osuden deka toj e 'pristap na lukaviot' ili pak 'besovi ne drmaat' i temni sili ne rakovodat ( koja samo psihologija promoviraat) so shto na najekspliciten nachin manifestiraat deka so nivnata 'galama' neshto generalno ne e vred...da ne zboram za nivnite izjavi deka gi imaat site mozhni odgovri...


Zatoa vo mojot potpis stoi:

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.      

Na vistinata ne i se potrebni nikakvi dogmi i nikakvi zakoni za da bide potvrdena i zashtitena. Taa e samoevidentna.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 15:32
интересно е да се каже, дека секој оној, кој почнал да ги студира религиите, а на почетокот бил атеист, на крајот завршува во некоја од религиите, како верник.
во зависност од тоа која од нив му дала најмногу „точни“ одговори, на неговите, од никој неодговорени, прашања.
времето лечи се, пееше некој, па изгледа и атеизмот. намигнување
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 19:50
Interesno e deka ima i obratno, lugje koi bile vernici, pa duri i sveshtenici i profesori na teoloshki fakulteti, posle nekoe vreme stanale agnostici ili ateisti.

Изменето од Messenger - 05.Мај.2009 во 19:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 20:02

Јас мислам дека филозофот би требал да знае исправно да мисли!
Кога еден човек - филозоф или не - што верува дека знае да мисли, мисли и консеквентно мисли до крај, тогаш засигурно доаѓа до БОГА и тоа Оној БОГ што е во ИСУС ХРИСТОС!

Ако грешам, слободно кажетеми, зошто!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 20:29
Ti prvin kazhi ili dokazhi zoshto tvrdish taka.

Za ater na vistinata, da beshe sega aktiven nekoj muslumanski chlen kje recheshe deka filozofot za sigurno kje dojde do Alah , onoj Bog sto e vo Muhamed. Da imavme aktiven chlen budist kje recheshe deka kje dojdevme do Buda, hindu kje go navedeshe Braman, drug istoto kje go tvrdeshe za Zoroaster i t.n.

Kakvi argumenti mozhesh da podnsesh sega pred nas , shto mozhat da bidat nezavisno verificirani od site lugje vo svetov, koi bez tronka na somnezh kje go dokazhat i potvrdat tvojot stav?

Изменето од Messenger - 05.Мај.2009 во 20:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 22:13
Koga chovek kje zavleze vo izchuvanje na veruvanjata i relig idei, mozhe da stane vernik, moze i obratno, a mozhe da ostane i toa shto bil ( vo smisol na verskoto ubeduvanje ).

No kako i pri izuchivanje na bilo koja druga oblast, koga kje se svrti okolu sebe, koga kje digne glava od tie knigi polni so moralisuvanjata, se nekoi DLABOKI pouki i parabooli, a uspat seto toa zasoleno i obremenerto od opasnosta lukaviot da ne ne obzeme, deka sme polni so grevovi, padovi, greshno rodeni, prvobitni grevovi i t.n.... i kako shto rekov, koga kje dignesh glava od niv, te obzema eden ogromen U -turn( chudno ama vistinito ) gledash kolku e ubav denot, ja gledash ubavinata na zhivotot i toa ovoj - ovozemniov - zatoa shto zhivotot e pofantastichen i od samata idea za nego, bez razlika chija e i koj e kreatorot ...a od ova boldiranovo, ima li pogolema blagodarnost kon onoj koj go sozdal zhivotot - da go zhiveeme vo eden neprekinat ciklus - da go osoznavame i percepirame kako -
"What a Wonderful World"

Pogledajte go celoto video i uzhivajte so Louis Armstrong
http://www.youtube.com/watch?gl=FR&hl=fr&v=LTcDQedViCc&feature=related



Изменето од Marko sk - 05.Мај.2009 во 23:10
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.