IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Екологија
  Активни теми Активни теми RSS - Еколошка свест
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Еколошка свест

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Еколошка свест
    Испратена: 13.Април.2009 во 20:04
Потребата да се изучуваат односите меѓу нивните организми и природата за прв пат се појавила пред околу сто години, во доба на засилената индустријализација на производството. Во тоа време човекот за прв пат се соочил со крупни измени во природата што ги предизвикал со својата дејност (исцрпување на природните резерви на руди, нафта, употреблива вода и почва, натрупување на отпад од различно потекло, загадување на водата, почвата и воздухот).

Заради тоа, екологијата спаѓа во релативно младите биолошки науки што сеуште се развива, барајќи ги патиштата за подобрување на нарушените односи помеѓу човекот и природата и за нејзиното унапредување.

Во последните години екологијата станува се поактуелна, поради поголемите нарушувања во природата што ги предизвикува човекот. Живееме во време кога науката и техниката отидоа многу далеку, а ние сме тука некаде - животот полека замира. Но, ние имаме право на свој живот а наша обврска е: здравиот живот во чиста средина.

Земјата, е единствената планета во вселената со својата величествена моќ на живот и природна рамнотежа, заслужува големо влијание и љубов. Основните медиуми за живот на земјата се: водата, воздухот и почвата.

Човекот како ремек дело на природата, отсекогаш имал определено влијание врз природата и животот во неа. Паралелно со филогенетскиот развој на човекот, тоа вилание се менувало и по интензитет и по карактер, преминувајќи ја честопати границата на дозволеното, при што се јавуваат несакани последици.

Колку вие се грижите за природата? Свесни ли сте која е последицата од нашата еколошка негрижа?
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 20:23
odlichna tema големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
mozebi ke doprinese za budenje na ekoloshkata svest barem kaj nas forumdziite голема%20насмевка
 
inace se dodeka plukame vo gradskite vlasti, a samite ne pocneme da prevzemame nesto za toa, nisto ne sme storile тага... Za zal nikoj ne moze da iscisti (docisti), ona sto nie mozeme da go izvalkame тага
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 20:27
Точно така Сани... поради нашата негрижа овие слатки мечиња, ако пред сто години беа илјадници, сега се одвај стотина УЖАССССССССССС
Изменето од ManushkA - 25.Јануари.2010 во 21:05
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 20:38
ama e slatko srcence... i jas gledav eden film bas za ovie srcki, imase edno mece, negovite roditeli umrele i samo, malo, pliva, pliva po okeanot, a nikade santa da zastane da se odmori i se umori siroto i se udavi... se iznaplakav za nego тагатагатага... sto e najvazno od togas ni mastiki ne frlam po ulica... site me zezaat, eve ja ova za meceto kako se grizi голема%20насмевка
 
(vazno si se pofaliv)
 
megutoa shala na strana, site pocnavme da da gi osekame posledicite na globalnoto zatopluvanje, pokazatelite se uzasno alarmantni, vremenskite nepogodi se direktna posledica od Glob. zatopluvanje тага
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 21:00
Кон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 21:02
Сани не само за глобалното затоплување, него и храната што ја јадеме, колку е таа во еколошки чиста средина произведена, се чудиме какви се не болести произлегоа во последно време

Деновиве гледам човек си направил бавча до буквално депонија, да не збориме за водава што ја пиеме

Изменето од ManushkA - 13.Април.2009 во 21:04
Кон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 21:12
е, некои од ваква вода пијат, ова им бил единствен извор во селото

Кон врв
traktorce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Brm Brmm

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај traktorce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 22:15

Подобро еден ден Волк, него цел живот Овца !!!
Кон врв
traktorce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Brm Brmm

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај traktorce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 22:17

Подобро еден ден Волк, него цел живот Овца !!!
Кон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2009 во 23:19
eh, traktorce koga bi bilo samo toa... sekoj kosh vo deponija go imame pretvoreno тагаКон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 19:33
Македонија на дното според нивото на еколошка свест

Ништо ново и изнендадувачки, Македонија е на дното на листата според нивото на еколошка свест во Европа.

Она што е толку очигледно сега е и научно потврдено. Универзитетите Јеијл и Колумбија на Македонија и доделија 74 индексни поени од можните сто и ја рангираа 74-та на листата на еколошки најчисти земји во светот од вкупно149 држави.
Во европски рамки, Македонија е трета но од позади или37 од вкупно рангираните 40 држави. Зад Македонија се само Украина, Романија и Молдавија.

Прва на светската еколошка листа со индекс 95 е Швајцарија, пред Шведска, Норвешка и Финска. Од опкружѓувањето Словенија е на 15 место, Хрватска - 20, Албанија - 25, и.т.н.

Ohridnews

Кон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2009 во 19:34

Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2009 во 20:24
еколошката свест,.... а воедно еколошката свест значи и морална свест кон околината,...... ја имаме сведено на минумум.... на многу ниско и незавидно ниво...... тага сега со новиот закон, барем не плукаат на (јавна) улица,.... изненадување

во мојот учебник по социологија има еден многу убав текст,.... од индијански поглавица до американски претседател.... среќа

,, Морате да ги научите своите деца дека тлото под нивните нозе е пепелта на нивните дедовци. За тие да ја почитуваат земјата кажете им дека земјата е со нас во сродство. Учете ги вашите деца како што  правиме ние со нашите, дека Земјата е наша мајка. Што и да ја снајде Земјата, ќе ги снајде и нејзините синови. Ако човекот плукне на земја, плука на самиот себе. Ние тоа го знаеме : Земјата не му припаѓа на човекот,...... туку човекот на Земјата . "
Кон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2009 во 22:24
odlicen  tekst  Biserna, bravo... najtragicno e toa sto samite nie koga ke izlezeme nekade nadvor od zemjickava nasa sme najprimeren narod, a tuka... тага
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.