IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - „Плоштад Слобода“ за зачувување на слободите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

„Плоштад Слобода“ за зачувување на слободите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 15:08
Originally posted by Kali Kali напиша:

Originally posted by Dogi Dogi напиша:

нема негативизам кон нив, туку очекување да се искажат за се, а не само за нешто кое само нив ги интересира.
кога ќе си го земеш товарот на критичар врз себе, треба да истраеш и да критикуваш се она кое заслужува критика. без пардон! без престан!



A jas mislam deka e ova baranje vlakno vo jajceto.

Obidete se da go razberete svetot na mladite kaj nas, vo ova vreme, sega i ovde.
Za razlika od edna Amerika ili nekoja evropska zemja, kade moznosta i slobodata na iskazuvanje na svoeto mislenje i stav e vkoreneta vo decata uste od mali noze, kaj nas vladeel drug sistem/drugo vospituvanje i drug mentalitet.
Vnimavaj sto kje kazes, sramota e od lugjeto.
Ti kjuti si, ne se mesaj.
Vo Germanija nikoj nema da ti se nasmee ako se sopnes na ulica.
Vo Amerika nikoj nema cudno da te pogledne ako dignes raka vo amfiteatar i postavis prasanje na profesorot/izneses zabeleska i sl.


Ova sto se slucuva sega kaj nas, javno na plostad i po forumi ( fala mu na Boga za internetov) se nikulci na sozrevanjeto na svesta na mladiot covek, osloboduvanje od stegite i sramot, koj ni bile vsadeni od poodamna. Vo demokratska zemja kade, kako sto velis, treba da se kritikuva bez pardon, ne postoi poimot SRAM. Nikoj ne se srami od mladite koi javno protestiraat nitu gi kritikuva, nitu tie smetaat deka ne se podobni za da go iskazat svojot stav.

Znaci, prvo kako roditeli, treba da im dadete/me sansa na decata i da gi vospituvate/me da mozat slobodno da se iskazuvaat sebesi i da go razvivaat toj duh vo sebe.
Potoa kje ocekuvate/me kritikuvanje bez pardon.  
мислам дека проблемот не потекнува од тоа како младината е воспитувана, туку од суровото општество и ова болдираното, односно односот на секој човек како индивидуа кон ставот на младината
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2009 во 16:01
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

ова сакав да го кажам кога реков дека студентите се немоќни, не дека тие не можат, туку не им е дозволено, а како се што е праведно и ај да речеме демократски, во нашата држава е изумрено



Не е ни забрането.
Треба само желба и малку повеќе ентузијазам.
Ако немилиот настан на плоштадот го скрши духот на студентите, ништо од нивната “борба за зачувување на слободите“... желбата ќе остане само декларативна.
Ако подлегнат на притосокот од партиите (денес оваа, утре друга), пак ништо од борбата за зачувување на слободите.
Знам оти е тешко, ама ако навистина императив е слободното искажување различен став, ништо не е ненадминливо...

Демократските средства се на располагање на сите: протести и демонстрации,  дебати и трибини, петиции, референдуми...
Колку, за што и дали ќе ги искористите, зависи од васнамигнување

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2011 во 03:07


Одлична дискусија на Забеган и Македон на темата за слободата на говорот. да Би сакала тука да продолжите со муабетот, на темава која посебно ја отворив за младите, за студентите и нивните слободи.
За да не ја осакатам дискусијата од другата тема, нема да ги делкам и да ги пренесувам постовите тука, туку ќе ви ги прекопирам последните два поста, со целиот контекст на разговорот.



zabegan
Модератор
Модератор
Лик
Другарот на Мона Лиза
Регистриран: 06.Април.2007
Локација:
Macedonia
Онлајн статус: Офлајн
Пораки: 7725
репутација: 13230

сподели%20на%20Facebook Цитирај zabegan Одговорbullet Испратена: 04.Мај.2011 во 03:27
најтажното е што тоа преминува во традиција, до пред некоја година се надевав дека светот на младите останува, ама не е така, разни мислења и практики се пренесуваат од колено на колено и никогаш нема да изумрат, зошто инаку има денес деца кои се опседнати со минати политички системи и пропаганди а воопшто ги немаат доживеано
мислам дека гледаме различно на младината, јас воопшто не сум задоволен од денешната младина во сите сфери општо, не само во политика, барем се она што го имам видено ми убива секаква надеж за светла иднина, бидејќи ќе продолжат грешките кои на народов му се повторуваат со векови, затоа и денес ни се појавуваат слични ситуации кои ги имало во комунизмот и не знам зошто никој не сака да го признае тоа...
како и да е, младината наша можам да ја поделам само во неколку категории, ама нема ништо убаво да напишам, само помалку или повеќе лошо за жал, тешко нас со таква младина... не смееш да забораваш дека колку и да има недеж, има иста или поголема количина идиоти

а тоа дека можеш да се бориш, не може, треба потполна согласност меѓу народот за неговото мислење да може да промени нешто, сам само бесполезно се бориш и си го отежнуваш животот... лично сум се обидувал на повеќе начини неполитички да учествувам во општествово и ништо од тоа не вреди, а како врв ми дојде протестот за црквата на плоштад по кој се откажав од било какво учество во било што и сега се се сведува на зборење во празно на интернет, каде тешко дека било какво мислење ќе успее...
а и што да кажеме за остатокот од личниот живот? образование, плата, семејство, здравје, социјални проблеми и т.н. сето тоа е поврзано, зошто на пример јас да не можам нормално да си дозволам да живеам ко нормален човек, уште сега се соочувам со проблеми, што правиме понатака ако продолжи вака? не можам да си дозволам сам да си бирам и да организирам, морам да играм по правилата кои ми ги поставил некој а кои со себе ги влечат сите сфери во животот на еден обичен граѓанин

така да, сметам дека по малку наивни ти се мислењата за младината, барем од досегашното лично искуство имам изгубено било каква надеж за колективно подобро


Македон
Модератор
Модератор
Лик
Caesar Constantinus
Регистриран: 20.Јули.2008 Онлајн статус: Онлајн
Пораки: 8978
репутација: 55422

сподели%20на%20Facebook Цитирај Македон Одговорbullet Испратена: Денес во 01:49




Децата опседнати со минати политички системи се такви, поради тоа што тие деца, додека биле малечки, биле под влијание на нивните родители, кои не можејќи да се снајдат во тешката транзиција, западнале во голема носталгија кон минатиот систем и идеализирање на истиот.
Жално е што тие деца, денес можат да се соочат и со друго гледиште, но одбиваат тоа да го сторат и слепо го следат гледиштето научено од родителите, без да ги слушнат аргументите и од другата страна.

Проблемот со нашиот народ е што, како што велиш ти, сами дозволуваме да ни се случуваат нешта како во социјализмот. А тоа е поради тоа што дел од младината ги наследи комунистичките навики од своите родители, но и, ова особено мора да се потенцира, комунистичките навики од партиите. Овие навики се далеку полоши и погубни за државата. Оние научени од родителите се само магловит романтизам, вторите се директна штета, почнувајќи од партиските вработувања, па се до агресивноста во битките кои ги водат за своите партии. Овие се тие кои се пречка во еманципацијата на младината и кои фрлаат црна дамка на секој добар обид.

Протестот за рквата на плоштадот немој да мислиш дека немаше политичка заднина. Во истиот учествуваа анархисти и левичарски движења. Проблемот настана кога едно такво движење, се судри со друго радикално, како што беше националистичкото. Дури и верниците кои маршираа на плоштадот се соочија со навреди од типот: "Грци, тргнето го знамето", поради носење на знамето на Цариградската Црква. Во ред би било да имаше судир, но на мислења, а не физички судир. А и конкретно, во тој настан, корените се подалбоки, дури од минатиот систем, кога на Црквата и било одземено тоа земјиште, а секако, како и сите, Црквата бара да и се вратат одземените земјишта. Но, тоа е друга тема.

Судирите со кои се соочуваш, не се нешто ново и се нешто нормално за сите држави. Економските проблеми не се решаваат со јавна дебата и слични нешта, а истото важи и за правните, иако некои се обидуваат се да ставаат на проверка од страна на јавното мислење. За тоа се потребни знаења. Јас на пример, не сум економист и затоа немам право за се да се прашувам. Непосредната демократија не функционира секогаш. Некогаш е и мошне контрапродуктивна.

И се додека има младина која, независно дали се состои од дваесе или триесет души, размислува, постои надеж. Знам дека моите постови звучат идеалистички, но се додека има некои кои знаат што сакаат, имаат визија, желба да ја остварат истата, постои надеж. За партиските чеда, надежта одамна е изгубена.

Иако не ги сакам анаргистите и социјалистите, сепак, дури и тие знаат што сакаат. Единствено тие на 1-ви Мај излегоа на протест. Голем срам за демократијата, штом симпатизерите на недемократски идеологии излегоа да протестираат за нешто, за што, сите кои се залагаат за демократија требаше. Тоа само покажува дека состојбата во државата е мошне трагична.

Но, пак ќе кажам, се додека има и малку млади кои не се исполитизирани, имаат визија, желба да ја остварат истата и размислуваат слободно и независно од било која партија или интересна група, има надеж за подобрување на состојбите во Македонија.



Па бујрум.
Знам дека и двајцата, како млади луѓе големо%20гушкање имате што да кажете.





Изменето од Анастеа - 07.Мај.2011 во 03:08
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.