IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Давање органи за трансплантација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Давање органи за трансплантација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 04:38
Znam deka imalo sluchai koga lugje bile proglaseni za "mozochno mrtvi" i koi posle izvesen period vegetiranje (nekogash i so godini) stanale "mozochno zhivi" i svesni za sebe.

Osven ako mozokot ne e fizichki oshteten preku sekoja mozhnost za rehabilitacija, koj e toj avtoritet sto kje garantira deka izvesnata mozochna neaktivnost znachi nedvosmislena definitivna nereverzibilna smrt ?

Dali znaete od kade poteknuva obichajot, a potoa i zakonot deka umreniot chovek (bez nikakvi vitalni zhivotni znaci, pred se rabotata na srceto) mora da se chuva tri dena pred da bide zakopan?

Изменето од Messenger - 04.Мај.2009 во 04:42
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 10:47
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Еве како изгледаат спонтаните движења кај жена со констатирана мозочна смрт:Сликата е од: http://initiative-kao.de/Flyer_braindeath.pdf


Да. Токму така. Појди на КАРИЛ и ќе видиш мнооооогу такви лица кои вегетираат. Иако вклучени на апарати, болничарите се грижат за нив до последен миг: ги чукаат по грбот да исфрлат шлајм, им менуваат пелени и ги хранат со гастрични сонди иако се тие несвесни.

Но верувај, апаратите не се исклучуваат се додека не дојде спонтано до она: тиит-тиит-тиит-тиииииииииииииииииииииииииииииииииииииит.
Језива права линија. Ла линеа. Тогаш се превземаат сите можни техники за реанимација.  Ако и тоа не успее-значи пациентот е физички мртов.

Е тогаш, веднаш-тогаш се пристапува кон земање орган за трансплантација-доколку претходно пациентот дал таква согласност. На пример бубрегот умира веднаш по умирање на срцевиот мускул, итн.
Така да не држи тезата дека од полужив човек се земаат органи

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 10:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znam deka imalo sluchai koga lugje bile proglaseni za "mozochno mrtvi" i koi posle izvesen period vegetiranje (nekogash i so godini) stanale "mozochno zhivi" i svesni za sebe. Има. Има и жени кои успешно одржале бременост во таква состојба и родиле здраво дете, па дури и такви кои потоа се опоравиле. Или како што велиш станале мозочно живи.

Osven ako mozokot ne e fizichki oshteten preku sekoja mozhnost za rehabilitacija, koj e toj avtoritet sto kje garantira deka izvesnata mozochna neaktivnost znachi nedvosmislena definitivna nereverzibilna smrt ? Никој. Затоа и не се исклучуваат баш така од апарати како што се мисли.

Но постојат организации (кај нас тоа не функционира) но ти секако си запознат со ХОСПИС, каде на терминално болниот пациент му се овозможува достоинствено да умре. Пред тоа самиот пациент додека е свесен потпишува на пример “не сакам да бидам вештачки одржуван во живот на машини....“

Dali znaete od kade poteknuva obichajot, a potoa i zakonot deka umreniot chovek (bez nikakvi vitalni zhivotni znaci, pred se rabotata na srceto) mora da se chuva tri dena pred da bide zakopan? Незнам, можеби има врска со Исусовото воскресение?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 15:30
Maria, blagodaram za replikata i odgovorite. Tie pokazhuvaat deka sepak medicinata ne ja prifakja momentalnata sostojba na "mozochno mrtvilo" kaj pacientot kako definitivna sostojba na smrt. Mislam deka ova e od osobena vazhnost vo diskusijata na ovaa tema.

So drugi zborovi, "mozochno mrtov" chovek ne znachi deka e mrtov i ne znachi deka vo drug moment nema da stane "mozochno zhiv".

Isto taka sledi zakluchokot oti se dodeka ne otkazhat site vitalni funkcii na chovekot ne postoi nitu eden avtoritet sto kje go proglasi za mrtov bez shansa za rehabilitacija.

Od dvata zakluchoci sledi posledicata deka koga se vadat organi za transplatacija od lugje koi se proglaseni "administrativno" mrtvi ( spored nekakov dogovor koj e usvoen edinstveno za da se obezbedat svezhi organi za transplatacija - neshto sto nikogash ne egzistirashe kako kriterijum pred taa tehnologija da postoi i da bide praktichno primenuvana ), organite se vadat od zhivi lugje i so toa definitivno se terminira shansata za nivna eventualna rehabilitacija.


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Dali znaete od kade poteknuva obichajot, a potoa i zakonot deka umreniot chovek (bez nikakvi vitalni zhivotni znaci, pred se rabotata na srceto) mora da se chuva tri dena pred da bide zakopan? Незнам, можеби има врска со Исусовото воскресение?


Od religijski aspekt imash pravo, no od praktichen toa e usvoeno mnogu odamna bidejki imalo sluchai koga nekoe vreme po "vostanuvanjeto" na smrtta (navidum nepostoenje na vitalni funkcii na teloto i chukanje na srceto) lugjeto se "vrakjale" vo zhivot - narodski kazhano "voskresnuvale".

Poznati se sluchai koga "umreni" lugje (sertificirani od lekari) bile vednash zakopuvani, pa potoa, koga po nekoja prichina nivnite grobovi se otkopani stanalo jasno deka vsushnost tie bile zakopani zhivi.

Zatoa vo svetot kade sto zhiveam jas postoi drzhaven zakon koj veli deka umren chovek ne smee vednash da se zakopa, tuku mora da se chuva 3 dena vo bolnica ili vo kapela. Chovekot se zakopuva koga e "mrtov preku sekoe somnenie".

Изменето од Messenger - 04.Мај.2009 во 15:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 21:54
Интересно е ова за закопот, мислам и кај нас порано не се закопуваа починатите веднаш како сега. И мислам дека така е правилно, доколку не постои некоја итност (зараза, лепра, Бог да чува нешто), со што и на семејството би му се дало време да се организира и да го оплака саканиот, а не така се да мине во шок.

Друго,  постои едан состојба НАРКОЛЕПСИЈА, која се манифестира со напади на спиење чии епизоди траат доста долго. При тоа пациентот изгледа како мртов. Мислам дека од познатите личности, писателот Тургењев страдал од оваа состојба и поради тоа стравувал да не биде еден ден погребан жив.
За жал тоа и се случило, по ексхумацијата бил пронајден во поинаква положба во ковчегот, веројатно борејќи се за воздух.

Дискусијава станува се поморбидна, да видиме до каде ќе ја издржамскелет

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 23:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vo modernive vreminja medicinata dojde do zavidno nivo vo uspeshnosta na transpatiranje na organi.

Toa se pravi od zhivi dariteli, kako i do pochinati od nesrekji, neizlechivi bolesti ili prirodna smrt.

Me interesira koj e vashiot pogled kako vernici na ovaa praktika? Dali toa e soobrazno so vasheto veruvanje, dali imate nekakov citat od knigite koj bi ja podrzhuval ili dovel vo prashanje ovaa medicinska procedura ?

Moeto mislenje e deka dobrovolnoto daritelstvoto na organi ne se kosi so verskite ubeduvanja. Za zhiv daritel toa e sigurno edna od najgolemite doblesti, dodeka onoj koj go napushtil ovoj materijalen svet sekako deka nema potreba od teloto koe mu bilo privremen dom.

Sto mislite vie?Jas mislam deka od religiska temata poleka ke premine vo medicinska. Pocnavme da iskazuvame gledista na doktori, strucnjaci itn.

A temata bese otvorena od messi kako nie gledame na transplantacijata na organi kako vernici , sto e vo sklad so podforumot na koj se naogame.

Inaku jas se soglasuvam so mislenjeto na messi, dobrotvornoto daruvanje ne se kosi so moite verski ubeduvanja, posle smrtta teloto se vraka vo prav, a duhot odi kaj Boga , koj ni go dal.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 23:45
Iako denes znaeme mnogu neshta za chovekovata biologija, se suhte ima neistrazheni i nepoznati terirtorii...

Ushte eden primer od zhivotot...

Majstorite po joga odat nekolku pati vo godinata vo takanarechen samadhi. Togash tolku go usporuvaat dishenjeto, rabotata na srceto i mozokot sto ako se prikluchat na EKG, CKG i drugi dzidzhi-midzhi, se dobiva rezulatat kako na mrtov chovek. Srceto mozhebi sosem malu zatreperuva ednash vo minuta i povekje lichi kako greshka na aparaturata otkloku chukanje na srce. Istoto vazhi i za mozorkot. Respiracijata e tolku namalena sto slobodno mozhe da se reche deka e nepostoechka. Kako atrakcija, jogite vo vakva sostojba gi zatvoraat vo mrtvechki sanduk i gi zakppuvaat dva metra pod zemja za sedum dena.

Ako povikate lekar da proveri shto se sluchuva so toj chivek, ovoj kje potpishi deka e mrtov.

Sega pak, zamislite pacient da se naogja involontarno vo istata situacija SAMO vo odnos na rabotata na mozokot (dodeka site drugi organi rabotata besprekorno) i vie odluchuvate da mu gi izvadite organite za da izvrsh*te transplatacija na nekoj koj cheka donor...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 23:50
Za takvite jogini znam deka EEG pokazuva Delta branovi(od 0.5 do 4 Hz) karakteristicni za dlabokata koma, no i edna od fazite pri zdraviot fizioloski son(vo taa faza nema sonuvanje).
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 23:52
Me interesira kako razmisluvaat vernicite na ovaa tema, osobeno hristijanskite koi veruvaat vo voskresnuvanje na fizickoto telo(bilo da e istoto, bilo da e NOVO).

Koja e smislata na transplantacijata organi koga ionaka pravednicite eden den ce voskresnat telesno?


Изменето од Majkl - 04.Мај.2009 во 23:53
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2009 во 23:53
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za zhiv daritel toa e sigurno edna od najgolemite doblesti, dodeka onoj koj go napushtil ovoj materijalen svet sekako deka nema potreba od teloto koe mu bilo privremen dom.

Sto mislite vie?... dobrotvornoto daruvanje ne se kosi so moite verski ubeduvanja, posle smrtta teloto se vraka vo prav, a duhot odi kaj Boga , koj ni go dal.


I dvajcata se soglasuvame za doniranje POSLE SMRTTA.

Rabotata e sto vo biznisot na transplatiranje definicijata za toa sto e smrt i koga taa nastapuva e mnogu shiroko i neodredeno pole zatoa sto organite ne mozhat da se izvadat i koristat od umren chovek.

De fakto, chovekot treba da bide se ushte zhiv, iako de jure nie mozheme da go proglasime kako mrtov spored dogovorot shto sme go napravile iznuden od tehnichkite problemi na transplatiranjeto.

Изменето од Messenger - 04.Мај.2009 во 23:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 00:02
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Me interesira kako razmisluvaat vernicite na ovaa tema, osobeno hristijanskite koi veruvaat vo voskresnuvanje na fizickoto telo(bilo da e istoto, bilo da e NOVO).

Koja e smislata na transplantacijata organi koga ionaka pravednicite eden den ce voskresnat telesno?


Mnogu dobro prashanje, a jas bi dodal ushte edno za onie koi veruvaat deka kje bidat voskresnati telesno:

Kako na toa telesno voskresnuvanje kje vlijae nedostatokot na odstranetite telesni organi? Dali neshto takvo kje bide Bogu milo, dali kje pretstavuva prechka vo voskresnuvanjeto, dali kje ima anomalii pri voskresnuvanjeto, dali voopshto kje mozhe da bide izvedeno i t.n.

Изменето од Messenger - 05.Мај.2009 во 00:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 19:15
А јас сум за да го молиме Бог да не дојде ред за трансплатација ако е тоа по Неговата волја, а доколку дојде ред, не благодарам, не сакам туѓи органи.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 19:26
donatorstvo na organite ima vrsta so hunanosta i covecnosta
nema vrska so religija

no za nekogo ima
togas ... taa religija   go zeza do koske

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 19:59
Значи нема везе ништо со вера и религија, можеби има не знам, но јас лично си кажувам дека не сакам туѓ орган...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.