Испечати | Затвори го прозорот

Давање органи за трансплантација

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18653
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 21:49
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Давање органи за трансплантација
Постирано од: Messenger
Наслов: Давање органи за трансплантација
Датум на внесување: 09.Април.2009 во 17:05
Vo modernive vreminja medicinata dojde do zavidno nivo vo uspeshnosta na transpatiranje na organi.

Toa se pravi od zhivi dariteli, kako i do pochinati od nesrekji, neizlechivi bolesti ili prirodna smrt.

Me interesira koj e vashiot pogled kako vernici na ovaa praktika? Dali toa e soobrazno so vasheto veruvanje, dali imate nekakov citat od knigite koj bi ja podrzhuval ili dovel vo prashanje ovaa medicinska procedura ?

Moeto mislenje e deka dobrovolnoto daritelstvoto na organi ne se kosi so verskite ubeduvanja. Za zhiv daritel toa e sigurno edna od najgolemite doblesti, dodeka onoj koj go napushtil ovoj materijalen svet sekako deka nema potreba od teloto koe mu bilo privremen dom.

Sto mislite vie?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Коментари:
Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Април.2009 во 17:06
prema mene sekoja rabota moze da se kosi so site ubeduvanje, samo nesmee da se kosi so covecnosta



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Април.2009 во 17:10
Anakine, ateisto dragi, da znaesh deka , verojatno nesakajki, na nekoj nachin go parafrazirash Isus.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 09.Април.2009 во 17:12
ne e nesakajki,, jas sum svoj bog
ako i isus bil bog
togas zboruvame isto

bidete svoi bogovi kje go parafrazirate so vaseto odnesuvanje ISUSAголемо%20гушкање


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: lane62
Датум на внесување: 09.Април.2009 во 20:01
jas sum za DA ili ZA,kako sakate

-------------
Daj više odmora jeziku nego rukama!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 10.Април.2009 во 00:17

Se slozuvam so davanjeto na organi i transplantacija, toa e humano nesto a i ne se kosi so verskite nacela.



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 10.Април.2009 во 01:14
Колку што се сеќавам, пред 4-5 години имаше баш некоја медиумска дискусија во Македонија околу ова и ставот на многу високи свештеници во МПЦ беше дека е сосема во ред, затоа што не се коси со принципите на верата.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 10.Април.2009 во 12:53
Божјиот Дух во повеќе наврати предупреди преку пророчката Реч за денешно време дека транслапнтацијата на органи и крвната трансфузија се духовно незаконски и мошне опасни!

Секој клетка е носител на одредени информации и има своја вибрација. Клетките, органите, крвта и тн.. соодветствуваат на светлите и темните страни на душата која се отелотворила во физичкото тело. Смислата на човековиот живот е тој преку спознавање и поправање на своето грешно, т.е. преку разградување на своите лоши страни, со Божја помош, повторно стане божествен, за да после смртта тој/таа како душа може да се врати во вечното постоење - нашата вистинска татковина и реалност - каде нема патење и смрт.

Доколку сега се додадат туѓи клетки, кои се носители на туѓи информации(а со тоа и носители на туѓи гревови), преку трансфузија на крв или трансплантација на органи тогаш примателот превзема нешто што не му е својствено и доаѓа до тешки дисхармонии во телото и душата на примателот. Воедно, дарувателот(бер разлика дали бил клинички мртов, волонтер, или жртва на трговци со органи) станува кармички врзан за примателот и обратно. Воедно, се изградува една испреплетена мрежа на навразности и помеѓу оние кои тоа го извршиле и/или одобриле(политичари, научници, лекари, цркви и сл...)

Сепак, секој поединец ја задржува својата слободна волја како во евентуална хитна ситуација како ќе се одлучи и постапи. Но никој нема право и не би смеел некому да одзема орган без негово директно одобрение(на пр. кај клинички мртви луѓе).




Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 10.Април.2009 во 12:58

Нашиот вистински живот не е овој тука на Земјата - тој е само една попатна станица во нашиот развој кон трајна среќа и мир во нашиот вистински Живот - духовниот. Телото не сме ние, тоа е само обвивка, инструмент на свеста - душата.

При трансфузијата на крв олеснителна околност е дека туѓите крвни клетки се заменуваат со тек на време(околу 100 дена) со нови, но никој не се прашува како и е на душата во тој период. Не ретко пациентите кои примиле крв, после тоа се некое време депресивни.

Многу полошо е при трансплантацијата на органи. Додека трансплантираниот орган е жив(функционален) душата на дарителот е врзана за него и не може да се замине понатака. Тогаш таа бескрајно многу пати и неретко се обидува да влиае на светот на мислите и чувствата на примателот(може бидејќи се двајцата енергетски врзани преку органот) да го наведе на серија постапки кои (навидум случајно) ќе предизвикаат оштетување на органот до таа мера да тој одумре, бидејќи душата сака да си оди понатака а живиот орган ја спречува во тоа. Примателот пак, мора воедно и да се бори со дел од гревовите на оној чиј е органот иако тој изворно нема ништо со нив. Тоа води до натамошни судбински удари и патила.

Многумина од незнаење и непознавање на духовните закони, кои се закони на вистинскиот Живот, мислат дека со трансплантацијата спасуваат живот и прават добро дело, но за жал со тоа само се продолжува страдањето и се подготвуваат серија нови страдања низ кармичката врска која при тоа се создала а која учесниците во овој или во некој нареден живот ќе мораат, честопати, горчливо да ја разрешат.

За ова повеќе во книгата(достапна е на хрватски јазик): http://www.das-wort.com/cgi/gen_article.cgi?article=s325kr&type=toc - Јас Јас Јас: Пајакот во мрежата - Законот на одговарање и законот на проекција.



http://www.das-wort.com/20/en/media/s325en_mememe.pdf - на англиски јазик може бесплатно да се симне тука (пдф формат)


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Април.2009 во 14:41
Interesno viduvanje i interpretiranje na neshtata.

Sega nemam vreme, no vo prva prilika kje napisham neshto sto neodamna go doznav i sto na nekoj nachin go podrzhuva napishanoto od Majkl.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 12.Април.2009 во 21:31




Imav prilika da sledam edno izlaganje na Dr.Bruce Lipton (koj e lekar i doktor po biologija, nekogashen profesor na University of Wisconsin Medical School, kako i istrazhuvach vo Stanford University) vo koe toj gi izlozhuvashe nagovite iskustva vo domnot na biologijata na kletkite dobieni so istrazhuvanjata vo sferata na kloniranjeto i transplantiranjeto.

Podatokot koj mene posebno mi privleche vnimanie e deka kletkite se predavateli i premnici na informacii vo opseg koj do denes voopshto ne bil poznat ili za koj ne se govorelo poshiroko od povekje prichini.

Kako eden interesen primer na megjusebna komunikacija megju kletki na organi, koi duri i ne pripagjaat na isto telo, e faktot deka koga dve srca kje se postavat edno do drugo, po izvesno vreme, tie samite kje go sinhroniziraat svoeto poedinechno chukanje vo eden zaednichki unison i kje chukaat kako po dogovor.

Odamna se znae deka kletkite imaat razni, takanarecheni senzori (receptori) na svojata obvivka (cipa/opna), preku koi primaat signali od okolinata i komuniciraat so nea. Taka doznavaat dali, na primer, doagja hrana za da gi otvaraat takanarechenite "kanali" i da ja vnesat vo sebe, dali se naogjaat vo toksichna sredina za da gi drzhat zatvoreni kanalite od svojata obvivka i da se zashtitat i t.n. Biologijata na kletkata raboti vaka: signal nadvor od nea (hemijski, svetlosen, toploten...) doagja do senzorite, toa predizikuva promena vo proteinite i posledovatelno ja menuvaat sostojbata koja kje gi uslovi funkciite na kletkata. Poednostaveno kazhano senzorite, so nivnata svest za sredinata vo koja se naogjaat, predizvikuvaat fizichka reakcija na kletkata. Po definicija toa e percepcija (svest za okolinata preku fizichka senzacija).   

Koga kletkata vleguva vo komuna so drugi kletki za da izgradi slozheno organizirano tkivo ili organ, taa vleguva vo komunikacija so drugi kletki i se odnesuva so niv vo eden zaednichki dogovor. Vo sprotivno, ako taa ne sorabotuva i ne se odnesuva soodvetno na "dogovorot" vo komunata, pochnuva da se odnesuva svoevolno i postanuva maligna - narodno poznato kako rak.

Koga kletkite vleguvaat vo komunalen zhivot tie znachi se odreknuvaat od svoevolnoto veruvanje za onoa sto se odnesuva vo okolinata i toa go predavaat kako funkcija na komunata ili nekoe centralno mesto vo nea kako niven glaven vodach. Poednostaveno kazhano, kletkite so svoite senzori primaat informacii, potoa tie gi razmenuvaat vo komunalniot sistem koj reshava sto kje storat za dobrobit na celata komuna. Prevedeno praktichki na nivo na chovek, kletkata ja chita okolinata, ja prakja taa informacijata preku nervniot sistem do mozokot, ovoj ja interpretira informacijata i prakja instrukcija nazad do kletkata kako taa da se odnesuva.

Ubeduvanjeto vo biologijata e deka komunikacijata (primanje i predavanje na informacii) na kletkite e po hemijksi procesi, preku razmena na molekuli, sto korespondira so Njutonoviot model koj veli deka Svetot e materija. Toa e bazata na koja se potpira i gradi farmacevtskata industrija na lekovi.

No ako toa e tochno, togash kako dvete srca, spomnati na pochetokot, koi poteknuvaat od dva razlichni choveka i ne se povrzani megjusebno, go sinhroniziraat svoeto chukanje bez da bidat vo mozhnost hemijski da razmenat informacija za sebe ???

Vlezete vo realnosta a kvantnata mehanika. Taa veli deka Svetot e energija i deka vo sushtina razlichnoto nivo na taa energija ja determinira interpretacijata na materijata onaka kako sto ja percepirat kletkite i taa ja odreduva mozhnosta na realiziranje na nejziniot potencijal kako takov. Atomite i molekulite vsushnost se elektromagnetski polinja.

Kletkite, nivnite komuni i ultimativno organite i slozhenite organizmi energetski se povrzani megjusebno.

Se izvinuvam za vaka dolgiot voved, no mislev deka bez nego ne kje mozhe da se razberat rabotite koi sledat.

Gi spomnavme dvete srca i sinhronizacijata vo nivnoto chukanje. Toa se sluchuva bidejki tie ne samo sto energetski komunicirale megju ostanatite kletki i organi od teloto na lugjeto od koi originalno poteknuvale, tuku energetski komuniciraat i megjusebno.

Sto se sluchuva koga tie kje bidat presadeni vo telata na drugi lugje? Od iskustvo znaeme deka lugjeto koi dobile transplanti imaat sekjavanja i afiniteti koi im pripagjaat na donorite. Taka, na primer, se sekjavaat na sluchki koi nikogash ne im se sluchile, sakaat hrana koja nikogash ne im se dopagjala i t.n.

Do sega oficijalnata nauka zatvorashe ochi na ovie posledici od transplantaciite, no vo posleno vreme vakvite mentalno/fizichki posledici stanuvaa se pochesti i poupadlivi, pa nemozhat povekje da se otfrlaat kako izmislici i kako posledici od traumata na operaciite.

Kletkite, megju ostanatite receptori imaat i takanarecheni "sopsteni raspoznavachi". So niv tie gi prepoznavaat kletkite od sopstvenata komuna. Dokolku napravat kontakt so kletka od svojata komuna tie ja prifakjaat, a dokolku napravat kontakt so tugja kletka tie ja otfrlaat.

Ako se eliminiraat ovie receptori togash kletkata nemozhe da pravi "sopstveno prepoznavanje" i stanuva generichna (bez identititet) i mozhe da bide stavena vo bilo koja druga komuna (vo chovek, zhivotno ili ptica) i taa nema da bide otfrlena.

Kletkata ja prima informacijata za identitetot preku svoite snezori (anteni), a toa znachi deka toj identitet e NADVOR od nea.

Koga se transplatiraat organi, kletkite na transplatiraniot organ so svoite "anteni" kontinuirano i neprekinato se konektiraat so donorot na organot, teloto vo koe originalno postoel i od koe e izvaden. I dodeka donorot e zhiva lichnost nekako mozheme da se soochime so faktort na razmena na energetskata informacija megju zhivite tela, no donorite chesto pati se mrtvi lugje.

I sega doagjame do poentata na ovoj dolg komentar: kletkite od doniraniot organ vospostvuvaat kontakt so lichnosta (informacijata) na umreniot chovek! So drugi zborovi, umiranjeto na onoa sto nie go prepoznavame kako materijalno telo ne e istovremeno i umiranje na lichnosta (energija, duh... narechete ja kako sto sakate). Taa energija, kompletna so site kvaliteti na lichnosta koja zhiveela vo onaa nam poznata materijalna forma, postoi i natamu nadvor od mrtvoto materijalno telo. Vsushnost ova dokazhva deka individualnata chovekova energija (duhot) ne e lokalizirana vo teloto, tuku se naogja nasekade. Zatoa kletkite na transplantiraniot organ ostvaruvaat kontakt so energijata na svojot star sopstvenik (donorot), iako ne se naogjaat vo negovoto, tuku vo sosem drugo strano telo! Koga teloto umira, energijata koja go odrzhuvala, konstruirala i harmonizirala, ostanuva da postoi i ponatamu, bez razliika sto nejzinata materijalna kontrukcija povekje ne postoi. NASHIOT IDENTITET EGZISTIRA NADVOR OD NASHETO TELO!

P.S. Tuka bi zavrshil bidejki poentata beshe da se prikazhi implikacijata na ova otkritie vo respekt na objasnuvanjeto sto prethodno go dade Majkl. Inaku ova e odlichen temel za nauchno objasnuvanje okolu onoa sto znachi duhot za chovekot, negovata egzistencija, posledicite od nekogashniot zhivot, sto se sluchuva ponatamu so nego, kako veruvanjata i molitvite rezultiraat so izlekuvanje na bolesti, kako se sluchuva evolucijata na teloto i t.n.

Dokolku ima interes za seto ova mozheme da prodolzhime vo toj pravec, inaku ne bi digresiral nepotrebno.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 12.Април.2009 во 21:34
Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 12.Април.2009 во 21:51
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.


Ќе те има бе среќа


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 12.Април.2009 во 22:00
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.
Немој, гадно ќе се зезнеш! Ќе те има како бестелесна душа, и ќе ти биде мнооогу криво кога ќе видиш дека лоша услуга си му направила и на примателот и на себе си.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 12.Април.2009 во 22:14
не%20знам treba da preprocitam nekoj stvari izglea

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 12.Април.2009 во 23:05
 
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.
 
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Немој, гадно ќе се зезнеш! Ќе те има како бестелесна душа, и ќе ти биде мнооогу криво кога ќе видиш дека лоша услуга си му направила и на примателот и на себе си.
 
Да да, а ти бидејќи нема да донираш органи, тебе ќе ти има како телесна душа. Реинкарнација рулс! среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 12.Април.2009 во 23:39
Pred nas e vek na transplantacionata medicina, na koja moznostite se ogromni... Nekogas se translantirat i po 2 organi istovremeno.
Inace transplantiranjeto ne e novost.Prvata uspesna transplantacija na bubreg bila vo1954 godina vo Boston, a denes taa intervencia premina vo rutina kako i transplantacijata na drugite organi - hepar,trahea,srce i creva koi uspesno se transplantiraat, a nivnata funkcija posle transplantacijata trae i preku 10 godini, obezbeduvajki mu na pacientot potpolen kvaliteten zivot.Denes se izveduvaat i nekoi retki transplantacii kako na primer race ( okolu 12 transplantacii, na 4 pacienti se transplantirani i 2te race, a na 8 edna; prva takva transplantacija e napravena vo Lion, Francija).

Znacajni prisapi se pravat i vo transplantiranjeto na kletki.Sekako toa e rabota koja e primenliva za organite koi vo svojot sostav imaat eden dominanten tip na kletka, kako sto se heparot ili miokardot (srceviot muskul).Rezultatite se prilicno ohrabruvacki. Istovremeno,od godina na godinase usovrsuvaat i imunosupresivnite lekovi, koi sprecuvaat otfrlanje na presadeniot organ. Eden od glavnite problemi vo transplantacijata e odfrlanjeto na presadeniot organ.Za da ne se desi toa se davaat pogore navedenite lekovi, koi ja smaluvaat odbrambenata snaga na bolniot, sto predizvikuva drugi nesakani komplikacii kako sto se infekcii, maligni zaboluvanja ili razni metabolicki poremetuvanja.

Intenzivno se raboti i na poleto taka nareceno KSENOTRANSPLANTACIJA, ts. transplantacija na organi od zivotnite na lugjeto.

Donator moze da bide sekoj covek koj ima zdravi organi, no ne mora site da bidat zdravi.Kako na primer,ima lugje so slabo srce, ama zatoa imaat socuvani bubrezi.Osnoven uslov e da nemaat zarazni,prenoslivi bolesti od tip SIDA, hepatit A,B ili C, sepsa.... Kako i za da moze organot da bide presaden mora da se slozuvaat krvnite grupi...

Porano postoele razni granici za donatorite. Ama vo ponovo vreme taa granica se pomestuva, zatoa sto postoi nedovolen broj na organi, pa se odi na AGE MACHING,sto zanci da stariot organ se dava na star pacient.Eurotransplant, asocijacija na nekolku evropski zemji koja razmenuva organi so cel da sekoj pacient dobie organ koj mu odgovara najveke ja napravila i progrmata OLD TO OLD (star na star).I ovaa programa pokazala neverovatni rezultati...

Vo pogled na funkcijata na presadenite organipodobro e da bide ziv donatorot. Organot prvo se vadi, pa izvesno vreme (okolu 48h.) stoi vo mraz i sterilni uslovi za da profunkcionira.



VERATA I TRANSPLANTACIJATA:

Vo Rim 2000 god. e odrzan kongres na lekarite koi se zanimavaat so transplantacija na organi, i toj e prv strucen kongres vo istorijata na Vatikan na koj dosol i papata. Toj go poddrzal donatorstvoto.Rekol deka toa e edna od najdobrite raboti koja moze da se napravi, zasot na Bog mu treba dusata,a ne teloto.




-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 12.Април.2009 во 23:53
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.
Немој, гадно ќе се зезнеш! Ќе те има како бестелесна душа, и ќе ти биде мнооогу криво кога ќе видиш дека лоша услуга си му направила и на примателот и на себе си.



uf
sekoj so svoeto , тага


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 13.Април.2009 во 11:10

... Во болницата - на интезивна нега - лежеше еден пацијент на кого под хитно му беше потребна и трнаспалнтација и трансфузија, за да може да преживее.
Листата на која беа напишани имињата на оние што чекаа дар во форма на баш тој орган, беше доста подолга одколку само името и презимето на тој пациент.

Страв и надеж владееше не само кај пациентите што очекуваа таков непроценлив дар туку и кај нивните родбини и пријатели. Некои од ними беа спремни да дадат голем дел од своето материјално богатсво за своите блиски, други пак дури сето свое богатсво, но кога се работеше за давање на сопствениот орган ...

Во такви услови - на гореспоменатиот пациент - му пријде докторката и му соопшти на него една многу радостна вест: Потребниот орган штотоку пристигна во болницата и вие сте избрани да го добиете. Операцијата може да започне за неколку часа!

Зачудувачкиот мир кој што беше во овој пациент воопшто небеше потресен од оваа радостан вест, но сепак радост го обле неговото лице.
“Драга докторке, ова е навистина прекрасна вест“ - рече тој - но јас веќе одмна ја добив спасителната трнасплантација и трнасфузија, така да овој дар кој што вие ми го нудите, со најголема благодарност го одстапувам на онаа душа на која и е многу попотребна од мене. Вам драга докторке и на сите вас кои со технички средства ми го продолживте мојот сегашен живот одсрце ви благодарам што можев достојно да се збогувам со сите мои блиски и подалечни пријатели и да им кажам догледање во Царството!

Тимот на докторите кој беше со докторката беше повеќе запрепастен дури и од неа. Таа во својата кариера никогаш не видела човек од кого зрачела толкава љубов и мир.
Сите понатамошни убедувања од страна на докторите кои беа упатени кон овој прекрасен човек, не вродиа со плод.

Тој беше непоколеблив во своето решение како што беше непоколеблив и во својата вера!

Среќата и благодарноста на пациентот во соседната соба, беше - и è до ден денешен,- неопишлив.
Сите Христијански проповеди заедно не би можеле толку да му го доближат ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО колку што тоа го стори овој Син БОЖЈИ!



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 13.Април.2009 во 12:17
Спиросе,овој настан што го спомнуваш, си бил сведок на него или од слушање(ако е, тогаш каде се има случено)?
Немој погрешно да ме сфатиш дека велам дека ми изгледа неверојатен,напротив!
лично јас не ја гледам логиката на некој човек во години кој систематски си го уништувал здравјето цел живот(нездрав живот,исхрана и слично)па сега кога се разболел како резултат на тој свој живот да му биде трансплатирано срце (или кој било друг орган) и сето тоа да кошта некоја баслословна сума и да умре по месец два!(најчесто по толку и живеаат по трансплатациоја на срце).
Едноставно губење време според мене!
Подобро би бил тој или таа да се припреми за смртта со покајание.
Поентата на прашањето дали и каде се случил настанов е тоа што тој човекот со неговиот поздрав до гледање во царството,мене како православен во најмала рака, ми изгледа претерано самоуверено.
Како он веќе дека сигурно ќе иде во рајот и само уште да си ја дочека фамилијата.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 19.Април.2009 во 21:35
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Спиросе,овој настан што го спомнуваш, си бил сведок на него ...


Не!

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: tamara1990
Датум на внесување: 24.Април.2009 во 19:03
Da znam deka sum bolna od nekoja neizleciva bolest bi donirala organ.Zosto da ne spasam nekoj covecki zivot ako e toa potrebno.Ako veke me nema,zosto da go nema i onoj sto ima sansa da zivee ?Bi donirala organ i ako se raboti za nekoe moe blisko lice,rodnina ili tn,i ako sum vo dobra zdrastvena sostojba...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 24.Април.2009 во 19:57
А дали би донирале орган доколку не сте болни од неизлечлива болест, туку напротив сте во добра здравствена состојба? Дали би донирале, на пример, еден од вашите два бубрега на некој што нема ниту еден здрав бубрег?

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Април.2009 во 21:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А дали би донирале орган доколку не сте болни од неизлечлива болест, туку напротив сте во добра здравствена состојба? Дали би донирале, на пример, еден од вашите два бубрега на некој што нема ниту еден здрав бубрег?


Којзнае? Можеби и некој би го сторил тоа за некој од својата фамилија или за некој многу добар човек (како што беше Тоше), но ИСУС се подари себеси целиот (со сето свое тело и крв) за вакви ... како што сум јас!

На Духови (Педесетницата) 2007, на синот му оставив аманет, ако (недај Боже) дојде до тоа да ми се случи нешто и со технички средства да ме држат во живот, здравите органи одмене да се стават на располагање за луѓе на кои им се потребни!

п.с. Кога мојот син беше бебе (во стомакот на женами) и докторите прогнозираа дека поради срцевата деформација не ќе може да преживее, мојот тогаш сёуште невиден син (мојата денешна најголема радост) јас во очај им го понудив (неговите здрави органи) за оние бебиња на кои им беа неопходни.






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 24.Април.2009 во 22:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А дали би донирале орган доколку не сте болни од неизлечлива болест, туку напротив сте во добра здравствена состојба? Дали би донирале, на пример, еден од вашите два бубрега на некој што нема ниту еден здрав бубрег?


Тешко прашање. Веројатно за некој сакан, човек би го направил тоа.

А вистинскиот христијанин би го направил за секој свој ближен - бидејќи треба да го љуби како самиот себе. Ретки се таквите.



-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 03:54
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А дали би донирале орган доколку не сте болни од неизлечлива болест, туку напротив сте во добра здравствена состојба? Дали би донирале, на пример, еден од вашите два бубрега на некој што нема ниту еден здрав бубрег?
Тешко прашање. Веројатно за некој сакан, човек би го направил тоа.А вистинскиот христијанин би го направил за секој свој ближен - бидејќи треба да го љуби како самиот себе. Ретки се таквите.


Sosema si vo pravo... Ako ti ne mu pomognes na bliziot, koj bi go storil toa???

-------------


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 12:22
Originally posted by Omar Omar напиша:


Sosema si vo pravo... Ako ti ne mu pomognes na bliziot, koj bi go storil toa???


Се согласувам и јас со тоа но праксата изгледа поинаку.

Минатата недела беше најдена една прегладнета жена (во една од најбогатите земји во европа) во грмушките покрај една современа болница што е изградена во склоп на еден (католички) манастир. Таа неможела од слабост нити да се движи, нити да зборува а на лицето видно се гледало едно малигно заболување.

Дури и во таа богата земја се трудат луѓето да и го најдат потеклото на жената и да се установи кој ќе ја преземе одговорноста за неа и ќе ги плати сметките за тоа скапо лекување.

За мое запрепастување се испостави дека таа жена (која не го разбира тамошниот јазик) доаѓа од македонија.

Толку засега за практичната љубов кон ближниот свој!



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 18:41
На едно место во Библијата, Исус вели дека нема поголема љубов од таа да се положи и сопствената душа за своите пријатели/ближните.

Па ако Исус веќе тоа го стори за нас, што е бре не дај Боже тоа страшно да се донирал бубрег на ближен ако одговара, коскена срцевина-ако не сме смртно болни, или пак да се завештаат постхумно органи за донација?

Мислите дека на оној свет ќе бидеме унаказани заради тоа? На пример донирана корнеа за око од тазе умрен спасува вид на некој кому тоа му е потребно.

А ние со воскреснувањето и онака ќе добиеме ново нераспадливо тело, бидејќи со овие тела какви што се-нема билет за горе.

Поздрав до сите.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 18:44
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Нашиот вистински живот не е овој тука на Земјата - тој е само една попатна станица во нашиот развој кон трајна среќа и мир во нашиот вистински Живот - духовниот. Телото не сме ние, тоа е само обвивка, инструмент на свеста - душата.

При трансфузијата на крв олеснителна околност е дека туѓите крвни клетки се заменуваат со тек на време(околу 100 дена) со нови, но никој не се прашува како и е на душата во тој период. Не ретко пациентите кои примиле крв, после тоа се некое време депресивни.

Многу полошо е при трансплантацијата на органи. Додека трансплантираниот орган е жив(функционален) душата на дарителот е врзана за него и не може да се замине понатака. Тогаш таа бескрајно многу пати и неретко се обидува да влиае на светот на мислите и чувствата на примателот(може бидејќи се двајцата енергетски врзани преку органот) да го наведе на серија постапки кои (навидум случајно) ќе предизвикаат оштетување на органот до таа мера да тој одумре, бидејќи душата сака да си оди понатака а живиот орган ја спречува во тоа. Примателот пак, мора воедно и да се бори со дел од гревовите на оној чиј е органот иако тој изворно нема ништо со нив. Тоа води до натамошни судбински удари и патила.

Многумина од незнаење и непознавање на духовните закони, кои се закони на вистинскиот Живот, мислат дека со трансплантацијата спасуваат живот и прават добро дело, но за жал со тоа само се продолжува страдањето и се подготвуваат серија нови страдања низ кармичката врска која при тоа се создала а која учесниците во овој или во некој нареден живот ќе мораат, честопати, горчливо да ја разрешат.

За ова повеќе во книгата(достапна е на хрватски јазик): http://www.das-wort.com/cgi/gen_article.cgi?article=s325kr&type=toc - Јас Јас Јас: Пајакот во мрежата - Законот на одговарање и законот на проекција.



http://www.das-wort.com/20/en/media/s325en_mememe.pdf - на англиски јазик може бесплатно да се симне тука (пдф формат)


Она за што зборуваш се нарекува феномен на клеточно помнење-и нема врска со душата.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Април.2009 во 21:59
Do denes ovoj fenomen beshe narechen "kletochno pomnenje" bidejki nemame drug posoodveten termin za nego. Ne deka ima nekakva potvrda ili dokaz za toa deka i kade kletkata gi memorira site neshta od zhivotot na chovekot.

Toa e edno slepo crevo vo medicinata, ostaveno taka da visi dodeka ne se pronajde nekakov most megju duhovnoto i materijalnoto koe kje im dozvoli na nauchnicite da se nafatat za onoa sto denes za niv pretstavuva zheshko zarche koe nikoj ne saka da go pipni.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 04:21
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

На едно место во Библијата, Исус вели дека нема поголема љубов од таа да се положи и сопствената душа за своите пријатели/ближните.Па ако Исус веќе тоа го стори за нас, што е бре не дај Боже тоа страшно да се донирал бубрег на ближен ако одговара, коскена срцевина-ако не сме смртно болни, или пак да се завештаат постхумно органи за донација?Мислите дека на оној свет ќе бидеме унаказани заради тоа? На пример донирана корнеа за око од тазе умрен спасува вид на некој кому тоа му е потребно.А ние со воскреснувањето и онака ќе добиеме ново нераспадливо тело, бидејќи со овие тела какви што се-нема билет за горе.Поздрав до сите.


Taka e Marija Magdalena, se slozuvam so tebe. Pozdrav!


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 26.Април.2009 во 12:54
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Она за што зборуваш се нарекува феномен на клеточно помнење-и нема врска со душата.
Naprotiv, toa ima mnogu vrska so dushata kako na primatelot, taka i na donatorot. Zosto?

Nashata kletoschna struktura i genetski materijal soodvetstvuva na zrachenjeto na nashata dusha, na nejzinite temni i svetli strani. Ne slucajno nekoja dusha se radja kaj tokmu tie roditeli, bidejki nivniot genetski materijal koi tie preku zacnuvanjeto go prenesuvaat vrz teloto, e vo golema mera slicen so zracenjeto na dushata. Dokolku sega se vnesat tudji informacii(na pr. geni) i se vgradat vo organizmot, togas vo eden del(ili duri vo celost) taa osoba ne gi zivee povekje sopstvenite programi, t.e. taa lichnost vekje ne go zivee svojot sopstven zivot. Delumno toj/taa e onoj drugiot.

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

На едно место во Библијата, Исус вели дека нема поголема љубов од таа да се положи и сопствената душа за своите пријатели/ближните.Па ако Исус веќе тоа го стори за нас,
Raka na srce, no raspnuvanjeto na Isus ne moze da se izednaci so daruvanje organi. Isus ne gi daruval svoite organi. Toj e nasiot Izbavitel bidejki ne spasil od ogromnata opasnost koja do toj moment se zakanuvala - dezintegracija na nash*te dushi poradi oddalecenosta od Boga, a so toa i rastkajuvanje na site sozdadeni formi vo bezlicniot eter.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

што е бре не дај Боже тоа страшно да се донирал бубрег на ближен ако одговара, коскена срцевина-ако не сме смртно болни, или пак да се завештаат постхумно органи за донација?
Takviot organ moze samo navidum, medicinski da odgovara. Kako sto vece bese prethodno objasneto doadja do golema neusoglasenost pomedju vibraciite. Toa e mnogu strasno za sudbinata na dvajcata.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Мислите дека на оној свет...
Za dusata na donatorot najstrasno e deka taa voopsto i nemoze da premine na "onoj svet" sè dodeka nejziniot organ e ziv. Za nea toa se nepodnoslivi maki.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

... ќе бидеме унаказани заради тоа?
Nema da bideme unakazeni, nema da ni fali bubreg kako bubreg bidejki dushata e nematerijalna i taa nema organi. No seuste ziviot organ vsaden vo drugo zivo telo e kako eden celicen sindzir koj nejze ja zarobuva i vrzuva za ovoj svet i liceto koe go nosi organot. Zamislete nekoj da ve vrze so sindziri za nekogo! Duri i da vi bide mila taa osoba, vie ce sakate ponekogas da pravite nesto drugo, da bidete sami i sl...
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

На пример донирана корнеа за око од тазе умрен спасува вид на некој кому тоа му е потребно.
Za zal malkumina gi poznavaat smislata i celta na nasiot ovozemen zivot. Smislata e da se oslobodime od nasite preostanati grevovi i taka olesneti se doblizime na vrvnata cel Boga - bidejki tamu nema patenje i smrt. Vo taa svetlina treba da se gleda i na znaenjeto za vistinskite pricini za nastanokot na bolestite vo fizickoto telo. Tie pokraj telesnata(stres, radijacija, virusi itn..), imaat i duhovna pozadina.

Bolesta nikogas ne e slucajna! Taa e sekogas posledica na edna pogolema ili pomala blokada(=grev) na tecenieto na Bozjite sili vo dushata na chovekot. Chovekot tie blokadi t.e. grevovi samiot si gi nakalemil preku pogresno mislenje, govorenje i postapuvanje. Toa mozelo da se sluci bilo vo ovoj ili vo nekoe od prethodnite otelotvorenia. Koga sozdadenite pricini(grevovi) ce stanat aktivni vo dushata, taa nastojuva delumno, ili dokolku i e vozmozno vo celost da gi predade na fizickoto telo. Na toj nacin taa mnogu si olesnuva i so tek na vreme moze da prejde vo uste povisoki podracja na vecniot zivot. Toa ne znaci deka nie ne treba da se grizime za fizickoto telo i da mu pruzime medicinska pomos i nega koga ima potreba od toa, no sekogas treba da imame vo predvid deka teloto ne e mashina koja po potreba moze tek tka da se poprava ne zemajki ja vo predvid dushata. Oti dushata sme nie, nie prodolzuvame da ziveeme i cuvstvuvame kako bitie i posle telesnata smrt.

No vo kontext na ova treba da se znae i deka nie mnogu nesta koi sme gi zgresile nekogas, voopsto ne mora niz stradanje da gi otstranuvame, no uslov za toa e da rabotime vrz svojot dusheven razvoj i iskreno tezneeme da ziveeme spored Bozjite zakoni.
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

А ние со воскреснувањето и онака ќе добиеме ново нераспадливо тело, бидејќи со овие тела какви што се-нема билет за горе.Поздрав до сите.
Mnogumina hristijanski verski zaednici i grupi veruvaat vo telesnoto voskresenie. Dozvolete mi da go soopstam stavot na prahristijanskata zaednica Univerzalen zivot koja informaciite gi crpi direktno od Duhot Bozji koj denes povtorno govori niz prorocka usta.

Eden del od coveckite dushi vo koi veruvanjeto vo fizicko voskresnuvanje bilo premnogu dlaboko vsadeno, nekoe vreme posle svojata telesna smrt odbivaat da zaminat vo otadestranite svetovi(tnr. astral) i stojat pokraj svoite grobishta cekajci go voskresenieto teloto. Medjutoa, ludjeto nema telesno da voskresnat od svoite grobovi, od prosta pricina sto nie ne sme naseto telo, ne sme nashata koshula.

Koga Hristovoto carstvo na Mirot ce se doblizi do svojot kraj, togasnite tela na ludjeto postepeno ce stanat delumno materijalni. Togas povtorno, kako sto bese pri nastanokot na ludjeto, tie nema da umiraat tuku ce se transformiraat celosno vo cisto etericno telo. No do togas ima uste mnoooogu mnogu vreme.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 23:37

Abre Majkl, nikako ne mozam da go razberam tvoeto veruvanje koe e sinkretizam na istocnoto ucenje za reinkarnacija so mesavina so Hristijanstvoto i so bujnata fantazija na prorocicata Gabriele .

Ako vi kaze utre Gabriele deka od Hristos dobila poraka da gi ocistite hramovite na drugite religii so bombi i otrovni gasovi, ke go prifatis li toa? .

P.S. Izvini sto sum tolku direkten, ama se nadevam deka ke sfatis sto mislam . Pozdrav!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 04:30
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Abre Majkl, nikako ne mozam da go razberam tvoeto veruvanje koe e sinkretizam na istocnoto ucenje za reinkarnacija so mesavina so Hristijanstvoto


Ova bilo del od hristijanskoto veruvanje ushte od negoviot pochetok. Toa sto denes toa ne e taka zasluga ima eden dogovor megju onie koi davale forma na Hristijanskata religija, mnogu podocna posle Hrista.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 05:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Abre Majkl, nikako ne mozam da go razberam tvoeto veruvanje koe e sinkretizam na istocnoto ucenje za reinkarnacija so mesavina so Hristijanstvoto

Ova bilo del od hristijanskoto veruvanje ushte od negoviot pochetok. Toa sto denes toa ne e taka zasluga ima eden dogovor megju onie koi davale forma na Hristijanskata religija, mnogu podocna posle Hrista.

Тоа што есенцијалните вистини ги наоѓаме и во христијанството, и во хиндуизмот и во будизмот при тоа некаде повеќе некаде помалце, воопшто не значи дека Униеврзален живот е синкретистичка религија. Напротив! Вистината е една иста низ сите времиња, но во различни периоди на различни места на луѓето можеле да им бидат објавени различни аспекти од вечната вистина. Според моето убедување, и убедувањето на прахристијаните, за првпат во спиритуалната историја на човештвото Бог ја излева целата вистина во писмо и Реч и тоа онолку колку што луѓето на денешницата можат да ја сфатат и применат ако така сакаат.

За да не забегаме од темата, прашањето на KINGDAVID го одговорив http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=14592&PN=17 - во темата УНИВЕРЗАЛЕН ЖИВОТ - ПРАХРИСТИЈАНИ - таму можат да се постават натамошни прашања во врска со оваа духовна заедница и учењето.

А во склоп на темава би сакал да презентирам наскоро 2 книги кои директно се бават со темата трансплантација пред се` од медицински и правен аспект. Работите се далеку покомплицирани отколку што тоа изгледа на прв поглед.



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 06:34
Органите за да бидат од корист, мора да се извадат од полужив човек, т.е. смртта за која при тоа се зборува е само мозочна, но не и целосна! Човекот медицински и правно гледано после мозочната смрт, умира уште 2 пати!!! За тој реален хорор зборува следната исповед во форма на книга...

Конфликтен случај на дарување органи: извик на предупредување против заблудата која може да се случи.
Една мајка ги раскажува своите лични искуства.




НЕОСКВЕРНАВЕНО УМИРАЊЕ - Борбата на една мајка
од Renate Greinert


„Во оваа книга ги раскажувам моите лични искуства, кои по вадењето на органите од мојот 15 годишен син морав да ги доживеам. Целосно неинформирана за тоа какви последици има вадењето органи за дарителот на органи кој умира и неговите блиски, дозволив да бидам изманипулирана од Трансплантационата медицина. Во најдлабок шок, најмалку способна за одлучување, дадов согласност за дарување на неговите органи. Органите на мојот син беа разделени низ цела Европа. Погледот врз искасапеното тело на моето дете најдлабоко ме запрепасти и вознемири. - Секој мора да си разјасни, кој и верува на Трансплантационата медицина, дали човекот со сеуште живи органи е мртовец или пак тоа е еден човек кој умира, а со тоа сеуште е во живот.

Книгата е во издание на KÖSEL VERLAG и К.А.О.(Критичко објаснение на трансплантирањето органи) , немам информација дали е достапна на други јазици освен германски но http://lifeguardianfoundation.org/action=mother_greinert.html - скратена верзија на англиски може да се прочита тука - Многу потресно!!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Април.2009 во 13:24
Pred mesec dena edna sluchka od Toronto se raschu niz cela Severna Amerika. Imeno, vo edna bolnica ima dve devojchinja, pomali od edna godina. Ednoto e rodeno so nepravilno oformeno srce i ako ne dobie transplant vo relativno kuso vreme kje pochine. Drugoto ima nekakov problem so nervniot sistem i koga zaspiva srceto prestanuva da raboti. Za da opstoi vo zhivot pri sekoe zaspivanje go prikluhuvaat na mashini . Lekarite od bolnicata izjavija deka devojcheto nema shansi da prezhivee bez vechna podrshka od mashinite, a prashanje e dali i so niv kje zhivee povekje od godina dena.

Doktorite gi ubedija roditelite na ova devojche da dozvolot negovoto zdravo srce da go transplatiraat na onoa drugoto i taka od dvete terminalno bolni deca da spasat edno.

Veruvajki im na lekarite, roditelite na devojcheto so nervniot problem se slozhija so predlogot samo pod uslov, bidejki i dvete deca se vo ista bolnica, da ne se izvrshi transplatacijata dodeka nivnata kjerka e se ushte zhiva, tuku prvin da gi iskluchat mashinite i koga nejzinoto srce kje zastane i koga taa kje bide klinichki mrtva, da ja izvrshat potrebnata operacija.

I se sluchi neshto shto nikoj ne ochekuvashe! Mashinite bea isklucheni i site chekaa maloto srce da zastane so chukanjeto... i srceto od toj moment ne zastanuva so svojata rabota! Iznenadenite roditeli ja otkazhaa transplatacijata uviduvajki deka nivnata kjerka se ushte nema namera da go ispushti zhivotot daren od Boga.






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 02.Мај.2009 во 11:45
Dr. Paul Byrne, neonatolog od Toledo, Ohio(SAD), pri sredbata na Pontifikalnata Akademija na Nauki, odrzana fevruari 2005 objasni:

"Koga organot e odstranet od donatorot koj e "mozochno mrtov", site ostanati znaci na zivot se prisutni neposredno pred vadenjeto organi kako na pr: "normalna telesna temperatura i krven pritisok; srceto chuka; vitalnite organi kako na pr. crniot drob i bubrezite seuste funkcioniraat; i donatorot dishe so pomosh na ventilator(medicinski)."

Ovie simptomi na zivot se vazni vo transplantacijskata hirurgija, bidejki vitalnite organi brgu degeneriraat otkako pacientot ce umre celosno. "Posle vistinska smrt," veli D-r. Paul Byrne "neparnite organi(osobeno srceto i crniot drob) nemozat da bidat transplantirani."

Transplantiranjeto organi e znaci ubivanje na delumno seuste ziv chovek!!!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 05:13
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Dr. Paul Byrne, neonatolog od Toledo, Ohio(SAD), pri sredbata na Pontifikalnata Akademija na Nauki, odrzana fevruari 2005 objasni:

"Koga organot e odstranet od donatorot koj e "mozochno mrtov", site ostanati znaci na zivot se prisutni neposredno pred vadenjeto organi kako na pr: "normalna telesna temperatura i krven pritisok; srceto chuka; vitalnite organi kako na pr. crniot drob i bubrezite seuste funkcioniraat; i donatorot dishe so pomosh na ventilator(medicinski)."

Ovie simptomi na zivot se vazni vo transplantacijskata hirurgija, bidejki vitalnite organi brgu degeneriraat otkako pacientot ce umre celosno. "Posle vistinska smrt," veli D-r. Paul Byrne "neparnite organi(osobeno srceto i crniot drob) nemozat da bidat transplantirani."

Transplantiranjeto organi e znaci ubivanje na delumno seuste ziv chovek!!!


Hm... A dali koga ke gi isklucat aparatite toj covek ke se vrati vo zivot? Ova se odnesuva na poslednata tvoja recenica Majkl... Toj ne e ziv covek, tuku e odrzuvan vestacki negoviot organizmam so aparati za da se izvrsi transplantacija na organi. Mrtviot ne e svesen za nisto i nisto ne cuvstvuva...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 07:10
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Hm... A dali koga ke gi isklucat aparatite toj covek ke se vrati vo zivot? Ova se odnesuva na poslednata tvoja recenica Majkl... Toj ne e ziv covek, tuku e odrzuvan vestacki negoviot organizmam so aparati za da se izvrsi transplantacija na organi. Mrtviot ne e svesen za nisto i nisto ne cuvstvuva...
Тој нема да се врати во живот откако ќе се исклучат апаратите, но токму за то а и се работи! Да се дозволи достоинствено да си умре.

Точно е дека мртвиот не е свесен за ништо и ништо не чувствува, а меѓу другото мртвиот е во најголем дел неупотреблив за трансплантационата хирургија. Значи потребно е да биде сеуште клинички жив.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 07:28
Дали сте знаеле дека... ?


- пациентите со констатирана тнр. „мозочна смрт„ кои се користат како донатори, мора да бидат врзани со каишеви на операционата маса и им се даваат средства за создавање неподвижност на телото.

- во текот на вадењето органи, пациентот(инаку мозочно мртов) може да реагира со покачен крвен притисок, забрзување на чукање на срцето и покачен адреналин! Во текот на нормална операција тоа се знаци дека пациентот чувствува болка. Како претпазливост многумина анестезиолози го третираат телото со анестетици и ублажувачи на болка, но има и такви кои воопшто ништо не превземаат.

- вентилаторите и мониторите се исклучуваат по отстранувањето на органите за трансплантација


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 03.Мај.2009 во 21:48
Majkl, прво да ти кажам дека понекогаш и мускул од заклано животно може да мрда, тоа не е ништо друго-но мускулен рефлекс. Значи тоа што го велиш за каишите не значи дека се прави за да не стане т.е. мрда потенцијалниот донатор, туку за да се спречи мускулна контракција со што ќе се овозможи мирна работа. Овде не станува збор за никаква можна болка.
Дури и на мртов човек му расте брада па и 2 дена по смртта ако сакаш, но дали тоа значи дека е жив? Никако.


 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 00:29
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Majkl, прво да ти кажам дека понекогаш и мускул од заклано животно може да мрда, тоа не е ништо друго-но мускулен рефлекс. Значи тоа што го велиш за каишите не значи дека се прави за да не стане т.е. мрда потенцијалниот донатор, туку за да се спречи мускулна контракција со што ќе се овозможи мирна работа. Овде не станува збор за никаква можна болка.Дури и на мртов човек му расте брада па и 2 дена по смртта ако сакаш, но дали тоа значи дека е жив? Никако. 


Taka e Marija Magdalena . Se soglasuvam potpolno so tvojot post.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 00:38
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Majkl, прво да ти кажам дека понекогаш и мускул од заклано животно може да мрда, тоа не е ништо друго-но мускулен рефлекс. Значи тоа што го велиш за каишите не значи дека се прави за да не стане т.е. мрда потенцијалниот донатор, туку за да се спречи мускулна контракција со што ќе се овозможи мирна работа. Овде не станува збор за никаква можна болка.Дури и на мртов човек му расте брада па и 2 дена по смртта ако сакаш, но дали тоа значи дека е жив? Никако. 
Се извинувам, но како да не ја сфаќате поентата?! Никој не го негира мускулниот рефлекс(иако понекогаш донаторите прилично млатат со рацете) Но симптомите на болка се понекогаш јасно присутни. Зошто тогаш им даваат анестезија? Од каде тогаш симптомите на болка?

Дури и во отсуство на истите, никој не знае што навистина чувствуваат донаторите на органи за време на операцијата, тие не се трупови кои почнале да се распаѓаат.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 01:00
Zoshto koga vrshat autopsija na mrtvi trupovi nema davanje anestezija i ne gi vrzuvaat za da ne "mlataraat" so ekstremitetite?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 01:01

Majkl, Maria Magdalena ubavo ti odgovori so svojot post.
Ne bi imal na toa nisto ni da dodadam ni da odzemam.

P.S. Dali ti mislis se deka dodeka trupot ne se raspadne, mrtviot covek cuvstvuva nesto?



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 01:12
Пациентите од кои се вадат органите за трансплантација неопходно е претходно да биде констатирана „смрт на мозокот„ од страна на стручни лекари. Но дали сте имале информација дека:

■ Целосниот престанок на мозочната функција - мозочната смрт - не може да биде дијагностицирана!

■ Мозочната смрт е вид правна дефиниција која дозволува од пациент кој умира отстранување на органите легално.

■ Пациентите со мозочна смрт мораат да бидат хранети, згрижени, проверувани, тестирани и третирани со лекови.

■ Доколку е непоходно, тие дури и се оживуваат.

■ Тие се топли, и нивниот метаболизам работи.

■ Жена со мозочна смрт, може да се породи, а маж со мозочна смрт може да има ерекција.

■ Пациентите со мозочна смрт можат да реагираат на стимулација. Движењата на рацете и нозете се возможни.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 01:16
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Majkl, Maria Magdalena ubavo ti odgovori so svojot post.
Ne bi imal na toa nisto ni da dodadam ni da odzemam.
Ништо не одговори! Раскажа само за мускулните рефлекси. Тоа и јас го имам видено на село како мал - на кокошката и ја отсекоа главата ама не ја држеа добро, и таа си сврте едно хорористично крукче дур не искрвари.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

P.S. Dali ti mislis se deka dodeka trupot ne se raspadne, mrtviot covek cuvstvuva nesto?
Не е работата што јас мислам, туку што вели современата медицина. Дали ти сфаќаш дека тој НЕ Е МРТОВ билошки???


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 01:20
Доколку е непоходно, тие дури и се оживуваат.

Kako e mozno da se ozivee mrtov covek Majkl???

Me zbuni epten sega.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 01:40
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Доколку е непоходно, тие дури и се оживуваат.

Немам информации во кои случаји се прави тоа и која е постапката.

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Kako e mozno da se ozivee mrtov covek Majkl???

Me zbuni epten sega
Да повторам: Тоа НЕ Е МРТОВ човек, туку човек со констатирана СМРТ НА МОЗОКОТ - има огромна разлика.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 01:55

Dobro Majkl, spored veruvanjata na vasata zaednica ne treba da se vrsat transplantacija na organi, sfakjam deka ti vo toa veruvas iskreno deka ke mu nasteti na donatorot vo pogled na idniot zivot. Te razbiram deka si zagrizen za lugeto sto doniraat organi ....Spored mislenjeto na prorocicata Gabriele tie ne mozat da odat na nebo .

No , imame li dokaz za toa tvrdenje deka ne mozat da odat na nebo(osven tvrdenjeto na prorocicata Gabriele)?

Ako toa ne e tocno, togas sto da pravime so onie luge na koi ocajno im trebaat organi i koskena srz za presaduvanje?

Dali toa ne e vina za krv sto ti ovde go iznesuvas kako fakt i gi razubeduvas lugeto sto citaat ovde da ne daruvaat organi i da ne primaat organi ?

Ti mozes da kazes kako sto velese i dosega "spored ubeduvanjata na Univerzalen zivot i videnijata na prorocicata Gabriele ne smee da se daruva organ za transplantacija zaradi toa sto...itn.".

No ti ovde go iznesuvas kako dokazan fakt , i medicinski i duhoven? Za toa sakam malku da ti ukazam deka go promenuvas stilot. Ne sfakaj me pogresno...

P.S. I jas koga gi kazuvam moite verski ubeduvanja se povikuvam na Biblijata i kazuvam stihovi kade toa go pisuva, no ne baram site toa da go prifatat kako dogma i bepsrekorna vistina, bidejki sekoj covek ima sloboda na mislenje i na izbor. Bidi pozdraven


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 02:02
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Dobro Majkl, spored veruvanjata na vasata zaednica ne treba da se vrsat transplantacija na organi, sfakjam deka ti vo toa veruvas iskreno deka ke mu nasteti na donatorot vo pogled na idniot zivot. Te razbiram deka si zagrizen za lugeto sto doniraat organi ....Spored mislenjeto na prorocicata Gabriele tie ne mozat da odat na nebo .

No , imame li dokaz za toa tvrdenje deka ne mozat da odat na nebo(osven tvrdenjeto na prorocicata Gabriele)?

Ako toa ne e tocno, togas sto da pravime so onie luge na koi ocajno im trebaat organi i koskena srz za presaduvanje?

Dali toa ne e vina za krv sto ti ovde go iznesuvas kako fakt i gi razubeduvas lugeto sto citaat ovde da ne daruvaat organi i da ne primaat organi ?

Ti mozes da kazes kako sto velese i dosega "spored ubeduvanjata na Univerzalen zivot i videnijata na prorocicata Gabriele ne smee da se daruva organ za transplantacija zaradi toa sto...itn.".

No ti ovde go iznesuvas kako dokazan fakt , i medicinski i duhoven? Za toa sakam malku da ti ukazam deka go promenuvas stilot. Ne sfakaj me pogresno...

P.S. I jas koga gi kazuvam moite verski ubeduvanja se povikuvam na Biblijata i kazuvam stihovi kade toa go pisuva, no ne baram site toa da go prifatat kako dogma i bepsrekorna vistina, bidejki sekoj covek ima sloboda na mislenje i na izbor. Bidi pozdraven

Дали ти разбираш дека јас НЕ ги изнесувам тука моите верски убедувања???????????????????

Ова се медицински факти - заборави ги моите верски убедувања и литературата на Универзален Живот - јас воопшто не ги спомнувам тука(освен во првиот мој пост од темава и во првиот одговор на Марија Магдалена).


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 02:08
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.
Немој, гадно ќе се зезнеш! Ќе те има како бестелесна душа, и ќе ти биде мнооогу криво кога ќе видиш дека лоша услуга си му направила и на примателот и на себе си.



Mislev na ova Majkl. Kade ima tuka nauka?


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 02:09
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

не%20знам treba da preprocitam nekoj stvari izglea


I na reakcijata na bluprayer posle tvojot odgovor...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 02:09
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.
Немој, гадно ќе се зезнеш! Ќе те има како бестелесна душа, и ќе ти биде мнооогу криво кога ќе видиш дека лоша услуга си му направила и на примателот и на себе си.

Mislev na ova Majkl. Kade ima tuka nauka?
Науката ја имаш во натамошните постови, а ќе има уште.

Блу паметно си одговори дека треба да си се информира додатно(како и за сите серозни работи), а нејзино право е како ќе размислува и постапи.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 02:11
Еве како изгледаат спонтаните движења кај жена со констатирана мозочна смрт:



Сликата е од: http://initiative-kao.de/Flyer_braindeath.pdf - http://initiative-kao.de/Flyer_braindeath.pdf


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 04:38
Znam deka imalo sluchai koga lugje bile proglaseni za "mozochno mrtvi" i koi posle izvesen period vegetiranje (nekogash i so godini) stanale "mozochno zhivi" i svesni za sebe.

Osven ako mozokot ne e fizichki oshteten preku sekoja mozhnost za rehabilitacija, koj e toj avtoritet sto kje garantira deka izvesnata mozochna neaktivnost znachi nedvosmislena definitivna nereverzibilna smrt ?

Dali znaete od kade poteknuva obichajot, a potoa i zakonot deka umreniot chovek (bez nikakvi vitalni zhivotni znaci, pred se rabotata na srceto) mora da se chuva tri dena pred da bide zakopan?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 10:47
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Еве како изгледаат спонтаните движења кај жена со констатирана мозочна смрт:



Сликата е од: http://initiative-kao.de/Flyer_braindeath.pdf - http://initiative-kao.de/Flyer_braindeath.pdf


Да. Токму така. Појди на КАРИЛ и ќе видиш мнооооогу такви лица кои вегетираат. Иако вклучени на апарати, болничарите се грижат за нив до последен миг: ги чукаат по грбот да исфрлат шлајм, им менуваат пелени и ги хранат со гастрични сонди иако се тие несвесни.

Но верувај, апаратите не се исклучуваат се додека не дојде спонтано до она: тиит-тиит-тиит-тиииииииииииииииииииииииииииииииииииииит.
Језива права линија. Ла линеа. Тогаш се превземаат сите можни техники за реанимација.  Ако и тоа не успее-значи пациентот е физички мртов.

Е тогаш, веднаш-тогаш се пристапува кон земање орган за трансплантација-доколку претходно пациентот дал таква согласност. На пример бубрегот умира веднаш по умирање на срцевиот мускул, итн.
Така да не држи тезата дека од полужив човек се земаат органи



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 10:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Znam deka imalo sluchai koga lugje bile proglaseni za "mozochno mrtvi" i koi posle izvesen period vegetiranje (nekogash i so godini) stanale "mozochno zhivi" i svesni za sebe. Има. Има и жени кои успешно одржале бременост во таква состојба и родиле здраво дете, па дури и такви кои потоа се опоравиле. Или како што велиш станале мозочно живи.

Osven ako mozokot ne e fizichki oshteten preku sekoja mozhnost za rehabilitacija, koj e toj avtoritet sto kje garantira deka izvesnata mozochna neaktivnost znachi nedvosmislena definitivna nereverzibilna smrt ? Никој. Затоа и не се исклучуваат баш така од апарати како што се мисли.

Но постојат организации (кај нас тоа не функционира) но ти секако си запознат со ХОСПИС, каде на терминално болниот пациент му се овозможува достоинствено да умре. Пред тоа самиот пациент додека е свесен потпишува на пример “не сакам да бидам вештачки одржуван во живот на машини....“

Dali znaete od kade poteknuva obichajot, a potoa i zakonot deka umreniot chovek (bez nikakvi vitalni zhivotni znaci, pred se rabotata na srceto) mora da se chuva tri dena pred da bide zakopan? Незнам, можеби има врска со Исусовото воскресение?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 15:30
Maria, blagodaram za replikata i odgovorite. Tie pokazhuvaat deka sepak medicinata ne ja prifakja momentalnata sostojba na "mozochno mrtvilo" kaj pacientot kako definitivna sostojba na smrt. Mislam deka ova e od osobena vazhnost vo diskusijata na ovaa tema.

So drugi zborovi, "mozochno mrtov" chovek ne znachi deka e mrtov i ne znachi deka vo drug moment nema da stane "mozochno zhiv".

Isto taka sledi zakluchokot oti se dodeka ne otkazhat site vitalni funkcii na chovekot ne postoi nitu eden avtoritet sto kje go proglasi za mrtov bez shansa za rehabilitacija.

Od dvata zakluchoci sledi posledicata deka koga se vadat organi za transplatacija od lugje koi se proglaseni "administrativno" mrtvi ( spored nekakov dogovor koj e usvoen edinstveno za da se obezbedat svezhi organi za transplatacija - neshto sto nikogash ne egzistirashe kako kriterijum pred taa tehnologija da postoi i da bide praktichno primenuvana ), organite se vadat od zhivi lugje i so toa definitivno se terminira shansata za nivna eventualna rehabilitacija.


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Dali znaete od kade poteknuva obichajot, a potoa i zakonot deka umreniot chovek (bez nikakvi vitalni zhivotni znaci, pred se rabotata na srceto) mora da se chuva tri dena pred da bide zakopan? Незнам, можеби има врска со Исусовото воскресение?


Od religijski aspekt imash pravo, no od praktichen toa e usvoeno mnogu odamna bidejki imalo sluchai koga nekoe vreme po "vostanuvanjeto" na smrtta (navidum nepostoenje na vitalni funkcii na teloto i chukanje na srceto) lugjeto se "vrakjale" vo zhivot - narodski kazhano "voskresnuvale".

Poznati se sluchai koga "umreni" lugje (sertificirani od lekari) bile vednash zakopuvani, pa potoa, koga po nekoja prichina nivnite grobovi se otkopani stanalo jasno deka vsushnost tie bile zakopani zhivi.

Zatoa vo svetot kade sto zhiveam jas postoi drzhaven zakon koj veli deka umren chovek ne smee vednash da se zakopa, tuku mora da se chuva 3 dena vo bolnica ili vo kapela. Chovekot se zakopuva koga e "mrtov preku sekoe somnenie".

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 21:54
Интересно е ова за закопот, мислам и кај нас порано не се закопуваа починатите веднаш како сега. И мислам дека така е правилно, доколку не постои некоја итност (зараза, лепра, Бог да чува нешто), со што и на семејството би му се дало време да се организира и да го оплака саканиот, а не така се да мине во шок.

Друго,  постои едан состојба НАРКОЛЕПСИЈА, која се манифестира со напади на спиење чии епизоди траат доста долго. При тоа пациентот изгледа како мртов. Мислам дека од познатите личности, писателот Тургењев страдал од оваа состојба и поради тоа стравувал да не биде еден ден погребан жив.
За жал тоа и се случило, по ексхумацијата бил пронајден во поинаква положба во ковчегот, веројатно борејќи се за воздух.

Дискусијава станува се поморбидна, да видиме до каде ќе ја издржамскелет



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 23:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vo modernive vreminja medicinata dojde do zavidno nivo vo uspeshnosta na transpatiranje na organi.

Toa se pravi od zhivi dariteli, kako i do pochinati od nesrekji, neizlechivi bolesti ili prirodna smrt.

Me interesira koj e vashiot pogled kako vernici na ovaa praktika? Dali toa e soobrazno so vasheto veruvanje, dali imate nekakov citat od knigite koj bi ja podrzhuval ili dovel vo prashanje ovaa medicinska procedura ?

Moeto mislenje e deka dobrovolnoto daritelstvoto na organi ne se kosi so verskite ubeduvanja. Za zhiv daritel toa e sigurno edna od najgolemite doblesti, dodeka onoj koj go napushtil ovoj materijalen svet sekako deka nema potreba od teloto koe mu bilo privremen dom.

Sto mislite vie?



Jas mislam deka od religiska temata poleka ke premine vo medicinska. Pocnavme da iskazuvame gledista na doktori, strucnjaci itn.

A temata bese otvorena od messi kako nie gledame na transplantacijata na organi kako vernici , sto e vo sklad so podforumot na koj se naogame.

Inaku jas se soglasuvam so mislenjeto na messi, dobrotvornoto daruvanje ne se kosi so moite verski ubeduvanja, posle smrtta teloto se vraka vo prav, a duhot odi kaj Boga , koj ni go dal.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 23:45
Iako denes znaeme mnogu neshta za chovekovata biologija, se suhte ima neistrazheni i nepoznati terirtorii...

Ushte eden primer od zhivotot...

Majstorite po joga odat nekolku pati vo godinata vo takanarechen samadhi. Togash tolku go usporuvaat dishenjeto, rabotata na srceto i mozokot sto ako se prikluchat na EKG, CKG i drugi dzidzhi-midzhi, se dobiva rezulatat kako na mrtov chovek. Srceto mozhebi sosem malu zatreperuva ednash vo minuta i povekje lichi kako greshka na aparaturata otkloku chukanje na srce. Istoto vazhi i za mozorkot. Respiracijata e tolku namalena sto slobodno mozhe da se reche deka e nepostoechka. Kako atrakcija, jogite vo vakva sostojba gi zatvoraat vo mrtvechki sanduk i gi zakppuvaat dva metra pod zemja za sedum dena.

Ako povikate lekar da proveri shto se sluchuva so toj chivek, ovoj kje potpishi deka e mrtov.

Sega pak, zamislite pacient da se naogja involontarno vo istata situacija SAMO vo odnos na rabotata na mozokot (dodeka site drugi organi rabotata besprekorno) i vie odluchuvate da mu gi izvadite organite za da izvrsh*te transplatacija na nekoj koj cheka donor...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 23:50
Za takvite jogini znam deka EEG pokazuva Delta branovi(od 0.5 do 4 Hz) karakteristicni za dlabokata koma, no i edna od fazite pri zdraviot fizioloski son(vo taa faza nema sonuvanje).


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 23:52
Me interesira kako razmisluvaat vernicite na ovaa tema, osobeno hristijanskite koi veruvaat vo voskresnuvanje na fizickoto telo(bilo da e istoto, bilo da e NOVO).

Koja e smislata na transplantacijata organi koga ionaka pravednicite eden den ce voskresnat telesno?


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 23:53
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za zhiv daritel toa e sigurno edna od najgolemite doblesti, dodeka onoj koj go napushtil ovoj materijalen svet sekako deka nema potreba od teloto koe mu bilo privremen dom.

Sto mislite vie?



... dobrotvornoto daruvanje ne se kosi so moite verski ubeduvanja, posle smrtta teloto se vraka vo prav, a duhot odi kaj Boga , koj ni go dal.


I dvajcata se soglasuvame za doniranje POSLE SMRTTA.

Rabotata e sto vo biznisot na transplatiranje definicijata za toa sto e smrt i koga taa nastapuva e mnogu shiroko i neodredeno pole zatoa sto organite ne mozhat da se izvadat i koristat od umren chovek.

De fakto, chovekot treba da bide se ushte zhiv, iako de jure nie mozheme da go proglasime kako mrtov spored dogovorot shto sme go napravile iznuden od tehnichkite problemi na transplatiranjeto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Мај.2009 во 00:02
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Me interesira kako razmisluvaat vernicite na ovaa tema, osobeno hristijanskite koi veruvaat vo voskresnuvanje na fizickoto telo(bilo da e istoto, bilo da e NOVO).

Koja e smislata na transplantacijata organi koga ionaka pravednicite eden den ce voskresnat telesno?


Mnogu dobro prashanje, a jas bi dodal ushte edno za onie koi veruvaat deka kje bidat voskresnati telesno:

Kako na toa telesno voskresnuvanje kje vlijae nedostatokot na odstranetite telesni organi? Dali neshto takvo kje bide Bogu milo, dali kje pretstavuva prechka vo voskresnuvanjeto, dali kje ima anomalii pri voskresnuvanjeto, dali voopshto kje mozhe da bide izvedeno i t.n.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 19:15
А јас сум за да го молиме Бог да не дојде ред за трансплатација ако е тоа по Неговата волја, а доколку дојде ред, не благодарам, не сакам туѓи органи.

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 19:26
donatorstvo na organite ima vrsta so hunanosta i covecnosta
nema vrska so religija

no za nekogo ima
togas ... taa religija   go zeza do koske



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 21.Мај.2009 во 19:59
Значи нема везе ништо со вера и религија, можеби има не знам, но јас лично си кажувам дека не сакам туѓ орган...

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk