IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Давање органи за трансплантација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Давање органи за трансплантација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 22:14
не%20знам treba da preprocitam nekoj stvari izglea
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 23:05
 
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.
 
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Немој, гадно ќе се зезнеш! Ќе те има како бестелесна душа, и ќе ти биде мнооогу криво кога ќе видиш дека лоша услуга си му направила и на примателот и на себе си.
 
Да да, а ти бидејќи нема да донираш органи, тебе ќе ти има како телесна душа. Реинкарнација рулс! среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 23:39
Pred nas e vek na transplantacionata medicina, na koja moznostite se ogromni... Nekogas se translantirat i po 2 organi istovremeno.
Inace transplantiranjeto ne e novost.Prvata uspesna transplantacija na bubreg bila vo1954 godina vo Boston, a denes taa intervencia premina vo rutina kako i transplantacijata na drugite organi - hepar,trahea,srce i creva koi uspesno se transplantiraat, a nivnata funkcija posle transplantacijata trae i preku 10 godini, obezbeduvajki mu na pacientot potpolen kvaliteten zivot.Denes se izveduvaat i nekoi retki transplantacii kako na primer race ( okolu 12 transplantacii, na 4 pacienti se transplantirani i 2te race, a na 8 edna; prva takva transplantacija e napravena vo Lion, Francija).

Znacajni prisapi se pravat i vo transplantiranjeto na kletki.Sekako toa e rabota koja e primenliva za organite koi vo svojot sostav imaat eden dominanten tip na kletka, kako sto se heparot ili miokardot (srceviot muskul).Rezultatite se prilicno ohrabruvacki. Istovremeno,od godina na godinase usovrsuvaat i imunosupresivnite lekovi, koi sprecuvaat otfrlanje na presadeniot organ. Eden od glavnite problemi vo transplantacijata e odfrlanjeto na presadeniot organ.Za da ne se desi toa se davaat pogore navedenite lekovi, koi ja smaluvaat odbrambenata snaga na bolniot, sto predizvikuva drugi nesakani komplikacii kako sto se infekcii, maligni zaboluvanja ili razni metabolicki poremetuvanja.

Intenzivno se raboti i na poleto taka nareceno KSENOTRANSPLANTACIJA, ts. transplantacija na organi od zivotnite na lugjeto.

Donator moze da bide sekoj covek koj ima zdravi organi, no ne mora site da bidat zdravi.Kako na primer,ima lugje so slabo srce, ama zatoa imaat socuvani bubrezi.Osnoven uslov e da nemaat zarazni,prenoslivi bolesti od tip SIDA, hepatit A,B ili C, sepsa.... Kako i za da moze organot da bide presaden mora da se slozuvaat krvnite grupi...

Porano postoele razni granici za donatorite. Ama vo ponovo vreme taa granica se pomestuva, zatoa sto postoi nedovolen broj na organi, pa se odi na AGE MACHING,sto zanci da stariot organ se dava na star pacient.Eurotransplant, asocijacija na nekolku evropski zemji koja razmenuva organi so cel da sekoj pacient dobie organ koj mu odgovara najveke ja napravila i progrmata OLD TO OLD (star na star).I ovaa programa pokazala neverovatni rezultati...

Vo pogled na funkcijata na presadenite organipodobro e da bide ziv donatorot. Organot prvo se vadi, pa izvesno vreme (okolu 48h.) stoi vo mraz i sterilni uslovi za da profunkcionira.



VERATA I TRANSPLANTACIJATA:

Vo Rim 2000 god. e odrzan kongres na lekarite koi se zanimavaat so transplantacija na organi, i toj e prv strucen kongres vo istorijata na Vatikan na koj dosol i papata. Toj go poddrzal donatorstvoto.Rekol deka toa e edna od najdobrite raboti koja moze da se napravi, zasot na Bog mu treba dusata,a ne teloto.


Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 23:53
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Da znam deka mlada ke umram ili pak i da sum postara i moite organi se vo dobra funkcija....jas bi gi donirala.....Pa kolku zivoti moze da se spasat...a mene i taka ke me nema.
Немој, гадно ќе се зезнеш! Ќе те има како бестелесна душа, и ќе ти биде мнооогу криво кога ќе видиш дека лоша услуга си му направила и на примателот и на себе си.



uf
sekoj so svoeto , тага
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 11:10

... Во болницата - на интезивна нега - лежеше еден пацијент на кого под хитно му беше потребна и трнаспалнтација и трансфузија, за да може да преживее.
Листата на која беа напишани имињата на оние што чекаа дар во форма на баш тој орган, беше доста подолга одколку само името и презимето на тој пациент.

Страв и надеж владееше не само кај пациентите што очекуваа таков непроценлив дар туку и кај нивните родбини и пријатели. Некои од ними беа спремни да дадат голем дел од своето материјално богатсво за своите блиски, други пак дури сето свое богатсво, но кога се работеше за давање на сопствениот орган ...

Во такви услови - на гореспоменатиот пациент - му пријде докторката и му соопшти на него една многу радостна вест: Потребниот орган штотоку пристигна во болницата и вие сте избрани да го добиете. Операцијата може да започне за неколку часа!

Зачудувачкиот мир кој што беше во овој пациент воопшто небеше потресен од оваа радостан вест, но сепак радост го обле неговото лице.
“Драга докторке, ова е навистина прекрасна вест“ - рече тој - но јас веќе одмна ја добив спасителната трнасплантација и трнасфузија, така да овој дар кој што вие ми го нудите, со најголема благодарност го одстапувам на онаа душа на која и е многу попотребна од мене. Вам драга докторке и на сите вас кои со технички средства ми го продолживте мојот сегашен живот одсрце ви благодарам што можев достојно да се збогувам со сите мои блиски и подалечни пријатели и да им кажам догледање во Царството!

Тимот на докторите кој беше со докторката беше повеќе запрепастен дури и од неа. Таа во својата кариера никогаш не видела човек од кого зрачела толкава љубов и мир.
Сите понатамошни убедувања од страна на докторите кои беа упатени кон овој прекрасен човек, не вродиа со плод.

Тој беше непоколеблив во своето решение како што беше непоколеблив и во својата вера!

Среќата и благодарноста на пациентот во соседната соба, беше - и è до ден денешен,- неопишлив.
Сите Христијански проповеди заедно не би можеле толку да му го доближат ЕВАНГЕЛИЕТО ХРИСТОВО колку што тоа го стори овој Син БОЖЈИ!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 12:17
Спиросе,овој настан што го спомнуваш, си бил сведок на него или од слушање(ако е, тогаш каде се има случено)?
Немој погрешно да ме сфатиш дека велам дека ми изгледа неверојатен,напротив!
лично јас не ја гледам логиката на некој човек во години кој систематски си го уништувал здравјето цел живот(нездрав живот,исхрана и слично)па сега кога се разболел како резултат на тој свој живот да му биде трансплатирано срце (или кој било друг орган) и сето тоа да кошта некоја баслословна сума и да умре по месец два!(најчесто по толку и живеаат по трансплатациоја на срце).
Едноставно губење време според мене!
Подобро би бил тој или таа да се припреми за смртта со покајание.
Поентата на прашањето дали и каде се случил настанов е тоа што тој човекот со неговиот поздрав до гледање во царството,мене како православен во најмала рака, ми изгледа претерано самоуверено.
Како он веќе дека сигурно ќе иде во рајот и само уште да си ја дочека фамилијата.


Изменето од ahmar1 - 13.Април.2009 во 12:18
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2009 во 21:35
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Спиросе,овој настан што го спомнуваш, си бил сведок на него ...


Не!
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
tamara1990 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tamara1990 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 19:03
Da znam deka sum bolna od nekoja neizleciva bolest bi donirala organ.Zosto da ne spasam nekoj covecki zivot ako e toa potrebno.Ako veke me nema,zosto da go nema i onoj sto ima sansa da zivee ?Bi donirala organ i ako se raboti za nekoe moe blisko lice,rodnina ili tn,i ako sum vo dobra zdrastvena sostojba...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 19:57
А дали би донирале орган доколку не сте болни од неизлечлива болест, туку напротив сте во добра здравствена состојба? Дали би донирале, на пример, еден од вашите два бубрега на некој што нема ниту еден здрав бубрег?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 21:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А дали би донирале орган доколку не сте болни од неизлечлива болест, туку напротив сте во добра здравствена состојба? Дали би донирале, на пример, еден од вашите два бубрега на некој што нема ниту еден здрав бубрег?


Којзнае? Можеби и некој би го сторил тоа за некој од својата фамилија или за некој многу добар човек (како што беше Тоше), но ИСУС се подари себеси целиот (со сето свое тело и крв) за вакви ... како што сум јас!

На Духови (Педесетницата) 2007, на синот му оставив аманет, ако (недај Боже) дојде до тоа да ми се случи нешто и со технички средства да ме држат во живот, здравите органи одмене да се стават на располагање за луѓе на кои им се потребни!

п.с. Кога мојот син беше бебе (во стомакот на женами) и докторите прогнозираа дека поради срцевата деформација не ќе може да преживее, мојот тогаш сёуште невиден син (мојата денешна најголема радост) јас во очај им го понудив (неговите здрави органи) за оние бебиња на кои им беа неопходни.






Изменето од spiros - 24.Април.2009 во 21:17
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 22:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А дали би донирале орган доколку не сте болни од неизлечлива болест, туку напротив сте во добра здравствена состојба? Дали би донирале, на пример, еден од вашите два бубрега на некој што нема ниту еден здрав бубрег?


Тешко прашање. Веројатно за некој сакан, човек би го направил тоа.

А вистинскиот христијанин би го направил за секој свој ближен - бидејќи треба да го љуби како самиот себе. Ретки се таквите.

Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2009 во 03:54
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А дали би донирале орган доколку не сте болни од неизлечлива болест, туку напротив сте во добра здравствена состојба? Дали би донирале, на пример, еден од вашите два бубрега на некој што нема ниту еден здрав бубрег?
Тешко прашање. Веројатно за некој сакан, човек би го направил тоа.А вистинскиот христијанин би го направил за секој свој ближен - бидејќи треба да го љуби како самиот себе. Ретки се таквите.


Sosema si vo pravo... Ako ti ne mu pomognes na bliziot, koj bi go storil toa???
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2009 во 12:22
Originally posted by Omar Omar напиша:


Sosema si vo pravo... Ako ti ne mu pomognes na bliziot, koj bi go storil toa???


Се согласувам и јас со тоа но праксата изгледа поинаку.

Минатата недела беше најдена една прегладнета жена (во една од најбогатите земји во европа) во грмушките покрај една современа болница што е изградена во склоп на еден (католички) манастир. Таа неможела од слабост нити да се движи, нити да зборува а на лицето видно се гледало едно малигно заболување.

Дури и во таа богата земја се трудат луѓето да и го најдат потеклото на жената и да се установи кој ќе ја преземе одговорноста за неа и ќе ги плати сметките за тоа скапо лекување.

За мое запрепастување се испостави дека таа жена (која не го разбира тамошниот јазик) доаѓа од македонија.

Толку засега за практичната љубов кон ближниот свој!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2009 во 18:41
На едно место во Библијата, Исус вели дека нема поголема љубов од таа да се положи и сопствената душа за своите пријатели/ближните.

Па ако Исус веќе тоа го стори за нас, што е бре не дај Боже тоа страшно да се донирал бубрег на ближен ако одговара, коскена срцевина-ако не сме смртно болни, или пак да се завештаат постхумно органи за донација?

Мислите дека на оној свет ќе бидеме унаказани заради тоа? На пример донирана корнеа за око од тазе умрен спасува вид на некој кому тоа му е потребно.

А ние со воскреснувањето и онака ќе добиеме ново нераспадливо тело, бидејќи со овие тела какви што се-нема билет за горе.

Поздрав до сите.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.