IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ВЛАСТА НЕМА СЛУХ ЗА ВИЕТНАМСКИОТ СИНДРОМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЛАСТА НЕМА СЛУХ ЗА ВИЕТНАМСКИОТ СИНДРОМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ВЛАСТА НЕМА СЛУХ ЗА ВИЕТНАМСКИОТ СИНДРОМ
    Испратена: 30.Март.2009 во 22:29
Денешниот НЕМИЛ настан во Куманово е причина повторно да проговорам за една одамна позната болест као последица од воено дејствија или војни.

За Виетнамскиот синдром и неговата фантомска тежина и специфика е укажувано уте во 2006 година. Тоа е време кога во Македонија како последица од ПТСР или Виетнамски Синдром бројката на мртви е некаде околу триесетина, починати, убиен, самоубиени ислично.


Ова подолу е само дел од нашата WEB SYTE.........посететеја дајте свој предлог, коментар..

За синдромот како пропратен еклемент, но и како нус производ на секоја војна пишував во ДНЕВНИК на 18. Август 2006 година, баш на денот на Армијата на Р.М, се со цел да бар некој од славениците се сети дека во блиското мината имавме војна која остави која остави многу семејства на улица и без леб, но и од причина што само десет дена пред тоа се одбележуваше ПЕТ ГОДИНИ од  терористичкиот напад врз колоната припадници на АРМ во месноста КАРПАЛАК каде вечно останаа десет живота, а на кое одбележување БЕА ПРИСУТНИ претставници од МО на РМ и други политичари кои сега учествуваа на веселбата која значи – ден на АРМ, доделување меѓусебни признанија, воздигнување во повисоки чинови – вонредно и редовно и која на крај значи веселба. Примероци од дневниот весник ДНЕВНИК тој ден останаа на бироата на сите славеници а, потоа се разбира завршија во корпите за смет. Акцијата со собирање на потписи продолжи низ државата, а на 25. 10. 2006 година предадена е во владата.
Власта глува. Нема дослух.
...............................................

          12. Јануари 2007 година, неделник ФОКУС, страна осма. . . ИТАЛИЈА,  ПРИЗНАЕН БАЛКАНСКИОТ СИНДРОМ, и понатаму опис на синдромот и, државата од буџетот одделува средства во висина од пет милиони евра за војниците кои биле на Балканот во мировна мисија. Што да прават, немаат БАЧИЛА, па нема како да се грижат за своите војници па одделуваат милиони евра од буџетот на државата.

          Додека нашиот проблем е во ВЛАДАТА и ПАРЛАМЕНТОТ, ние држиме трибини, полемизираме со оние наши соборци кои се под влијание на некоја политика, или уште полошо под влијание или зависност од амнестираните дезертери на кои по игра на случајноста им се случи 13. Август 2001 година па во пакет со терористите беа амнестирани. Но, амнестијата, рамковниот договор, терористите и нашите дезертери  настрана, тие си имаат како што кажав свои БАЧИЛА и баш им е гајле. А синдромот си е синдром, бил Виетнамски, Корејски, БАЛКАНСКИ или каков сака нека е. Тој за секоја урбана средина е ОПАСЕН. Испитуван, следен и докажуван е наназад триесетина години, и , поствоените последици од него се

          Според проф. др. сци Ѓеорѓи Чадловски редовен професор на медицинскиот факултет во Скопје и директор на клиниката при ЈЗО Клинички центар во Скопје, и проф. др. сци Љубомир Хотујац редовен професор на медицинскиот факултет во Загреб Р.Хрватска, директор на Клиниката за психијатрија при Клиничкиот центар во Загреб, во книгата издадена во 2004 година само ги потврдуваат нашите сомневања каде на стр. 71 велат, …  ,, терминот пост- трауматско стресно растројство е актуелен во последниве 15- 20  години, по воведувањето како категорија во третата ревизија на американската класификација DMS 3, иако како синдром  е опишуван многу одамна во литературата. Посебно бил актуелен во Втората Светска војна, во Виетнам и Северна Кореја. Пост- трауматското стресно растројство (ПСТР) започнува како одложен и/или продолжен одговор на стресна ситуација која силно ја загрозува личноста или пак е од катастрофална природа. Се карактеризира со,

1.     епизоди на повторно преживување на стресната ситуација во сеќавање на флешбек- ови ( flashbacks) .

2.     лоши соништа и ноќни мори.

3.     избегнување на се што потсетува на трауматскиот настан и зголемена побуденост.

Анаксиозноста и депресивноста се чести симптоми, придружени и со вегетативни феномени ,, …

… оваа тема е доста обемна. Жално е што е вистинита. Ние не ја измисливме. Посебна почит кон авторите. Верувам дека бар тие ќе дадат свој придонес во сета разрешница. На ПАРЛАМЕНТАРЦИТЕ, на оние кои ги води ХИПОКРАТ им порачуваме да дадат посебна заложба за БОРЦИТЕ на Р.М, кои откако го оставија оружјето се принудени своите права да ги бараат без оружје но здружени и побогати со гордоста која се вика БОРЕЦ. Нема од што да се срамиме не бевме ДЕЗЕРТЕРИ.

...............................................

........посететеја нашата WEB SYTE:

www.zav.9f.com,

кликнете на линкот НОВОСИТИ а потоа и на линкот ДОПИСИ.

Мора да се даде јак сигнал на власта. Борците од војната 2001 година се очајно тешка состојба.

 




Изменето од orlov - 08.Април.2009 во 17:58
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 22:57
И со цел памет, излегува премиерчето пред цела македонска јавност и без срам лаже дека тој лично го понудил "хрватскиот модел", на бранителите, ама тие го одбиле. Како не му е срам
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 23:19
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

И со цел памет, излегува премиерчето пред цела македонска јавност и без срам лаже дека тој лично го понудил "хрватскиот модел", на бранителите, ама тие го одбиле. Како не му е срам


Прво секој кој го употребува терминот бранител нема врска од поредокот на државата во која шивее, па нека тоа е и премиерот. Уставот е дециден и предвидел категорија БОРЕЦ. Тоа што тие ни ја наметнуваа таа неуставна категорија имаат свој  причина. Ќе биде закон за еднократна употреба и секогаш ќе си имаат пробелми со нас.
Тоа што го нуди хрватскиот пример е нешто различно од нашата реалност.
Премиерот намерно се овикува на Хрватскит Закон од причина што во хрватскиот Устав постои категоријата БРАНИТЕЛ која согласно нашиот Устав е ништовна.
Од друга страна Во тесна врска и соработка сме со UHDDR односно со хрватските бранители и колку за информација ќе кажам само дека кртајно незадоволни се од законот и од Министерот кој го имаат во Хрватскиот Сабор.
Ние на времето баравме да прифатат слично нешто но не и исто.
Друго разгледај ја WEB SYTE и види таму дека италија има поголема грижа за војноците кои беа на балканот и тоа доста кратко времеодошто хрватите а за нашите власти и да не зборуваме. Нив им требаме само во предизборни кампањи.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
sunshine_baby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 256
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sunshine_baby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 01:46
Тотално не важно дали е бранител или борец...

Јас сум од воено семејство...јас ги гледам последиците и не само овие од 2001 туку и оние од пред 20 годни.Не само што оној кој што ме создал го гледам како секој нареден ден е се попотиштен,а да не зборувам кога ќе се присети и гласно раскажува за младите со него додека седеле во ров три дена без храна,да не ви раскажувам што се случувало додека им траела таа голгота и вика *Како да им го кренеш моралот,кога тебе ти паднал моралот,а на рамења ги носиш со се нивните 20тина години?!*.Да не зборувам кога ќе му текне на многу блиски колеги кои некаде таму ги загуби,ама живурка.Тажна слика!
Оваа држава нема слух за ништо освен сопствените џебови и квази пректи кои полека,но сигурно пропаѓаат,а она што треба да преставува углед како АРМ е симната на последната скала и ако даде Бог време може да ги подфатат случајно!Деморализирани и маргинализирани борците или бранителите,ју нејм ит.Темелите разнишани,држава ќе градат.Се срамам од тоа што го гледам!Не ми се зборува ниту раскажува по темава,ако ви се верува солзи ми потекоа.
Последиците не само што ги носат тие,учесниците,туку и целите семејства,верувајте ми!Таа година ќе ја паметам како најстрашна во мојот живот и се надевам дека никогаш,ама никогаш нема да се повтори.

Изменето од sunshine_baby - 31.Март.2009 во 01:47
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 13:29
Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

Тотално не важно дали е бранител или борец...

Јас сум од воено семејство...јас ги гледам последиците и не само овие од 2001 туку и оние од пред 20 годни.Не само што оној кој што ме создал го гледам како секој нареден ден е се попотиштен,а да не зборувам кога ќе се присети и гласно раскажува за младите со него додека седеле во ров три дена без храна,да не ви раскажувам што се случувало додека им траела таа голгота и вика *Како да им го кренеш моралот,кога тебе ти паднал моралот,а на рамења ги носиш со се нивните 20тина години?!*.Да не зборувам кога ќе му текне на многу блиски колеги кои некаде таму ги загуби,ама живурка.Тажна слика!
Оваа држава нема слух за ништо освен сопствените џебови и квази пректи кои полека,но сигурно пропаѓаат,а она што треба да преставува углед како АРМ е симната на последната скала и ако даде Бог време може да ги подфатат случајно!Деморализирани и маргинализирани борците или бранителите,ју нејм ит.Темелите разнишани,држава ќе градат.Се срамам од тоа што го гледам!Не ми се зборува ниту раскажува по темава,ако ви се верува солзи ми потекоа.
Последиците не само што ги носат тие,учесниците,туку и целите семејства,верувајте ми!Таа година ќе ја паметам како најстрашна во мојот живот и се надевам дека никогаш,ама никогаш нема да се повтори.



Site gi gledame, samo nemo i prekjutno. Treba da zastaneme smelo i da im kazjeme na vlastite deka povekje vaka nema da mozje. Treba da sme edinstveni i da istapime pred instituciite i ni po koja cena da ne se povlekuvame se do ostvaruvanje na nash*te prava koi ne sleduvaat kako uchesnici vo vojna.
Jas kako togashen pripadnik na sistemot na RiK-ot poradfi ovakvi i slichni raboti od samo bendisanite od vrvot na MO bev trgnat od sluzjba i kako gledash seushte ne se otkazjuvam  i rabotam za dobroto na site borci. Inaku dobro ja pochuvstvuvav i jas 1991 kako shto seushte na plekjite ja nosam 2001. 



Изменето од orlov - 14.Април.2009 во 19:45
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 16:33
toa vo kumanuvo i se ochekuvashe
porano ili podocna ke ima i drugi vakvi sluchaevi
pa polovina veterani se vo depresija
i jas sum vo nekoja poludepresija
neka dojdat od doma da me teraat da glasam za ovie bagabontive goko i frchko
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 16:36

imam problemi so nesonica
agresija
neredovna ishrana
nervoznost
psihoza
ama toa nekako e normalno vo protektoratov
55 % od makedonskata populacija e nervozna i psihozna
taka da ova e neshto normalno
barem taka instituciite gledaat na toa
inaku RM e najnervozna i najpsihotichna nacija vo svetot spored svetskata zdravstvena organizacija
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 17:24
Originally posted by rabani rabani напиша:

toa vo kumanuvo i se ochekuvashe
porano ili podocna ke ima i drugi vakvi sluchaevi
pa polovina veterani se vo depresija
i jas sum vo nekoja poludepresija
neka dojdat od doma da me teraat da glasam za ovie bagabontive goko i frchko



А, кај тебе во Прилеп како рози да цветаат. Колкумина погинаа или починаа само од 2005 до преднекој месец кога почина оној БОРЕЦ од ЕУРО КОМПОЗИТ?
Секаде умират драг БОРЕЦУ, само што тоа вие во детали и секојдневно не го знаете. Овој случај од Куманово вчера, мораше да се обелодени- некој со него си направи политички маркетинг. Само да знаеш пред тоа колку други во Куманово и Крува Паланка ги имаше и тек ќе ги има, си немаш престава.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 19:28
i desetici iljadi da ima vlasta pak ke nema dosluh za sindromot na voenite veterani
nitu za zivite nitu za mrtvite
nitu mediumite imaat dosluh
imam idea da napravish eden spisok i da go stavish na web
i da go ispratish do site mediumi
jas bi bil sreken koga barem eden medium bi otvoril debata za toa


Изменето од Анастеа - 07.Септември.2009 во 20:21
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 21:12
Има од акредитираните новинари во РМ кои на дбело ги интересира состојата во државата баш со Борците од воениот конфликт- 2001 а кои се припадници на ОС на РМ. Затоа и убедливо ти зборувам. Бргу ќе пукне резилот на сите политичари независно кој од која олитичка опција е. Важно е да е инволвиран во настаните.


Изменето од Анастеа - 07.Септември.2009 во 20:21
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2009 во 20:14
 
Тема: ВЛАСТА НЕМАШЕ ДОСЛУХ ЗА ВИЕТНАМСКИОТ СИНДРОМ
 
Не сакам да бидам pain in the ass, ама ми боде очи неправилната употреба на македонски зборови. Зборот ДОСЛУХ не одговара тука (значи “во тајна соработка со“), треба да стои СЛУХ.
 
 


Изменето од Polar Bear - 01.Април.2009 во 20:29
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2009 во 00:01

Темата не е македонска граматика и правопис. А, што очекуваш од од човек кој целиот свој живот за доброто на народот го поминал во чизма и тоа најдолгиот дел во бившата армија. Тоа е оправдата деформација. Но, тоаи толку не е важно. Темата не како што рековмакедонска граматика и правопис. Него дај ти нешто кажи во прилог на темата па макар нападнија како синдромот кој ги напаѓа воините. Војната а и синдромот било тоа балкански, македонски или виетнамски се сведува на ПТСР, и не признава граматика. Тој си делува по свои правила на штета на борците.



Изменето од Анастеа - 07.Септември.2009 во 20:22
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 04:37
Таканаречениот виетнамски синдром е познат и проучен во светот, и власта треба да си превземе мерки и да ги згрижи луѓето што страдаат од него.
 
Туку, пак ќе бидам „болка во органот за седење“ ...
 
Она што ми пречи, покрај неправилната употреба на македонскиот јазик, е и напумпана суета и придавање на неосновано себезначение. Како тоа мислиш „човек кој целиот свој живот за доброто на народот го поминал во чизма“? Веројатно си бил платен затоа што си бил војник (офицер во бившата армија). Не ми е јасно како заклучи дека тоа било „за доброто на народот“. Секој вработен во бившата држава мораше да работи три од осум часа дневно за ти да можеш да ја носиш униформата и да ги уживаш бенефициите на бившата армија. Затоа, друже заставниче, погледни го станот во кој живееш, сметката на која стига државната пензија и сети се на деновите кога ниту чорапи не купуваше на своја сметка. Сето тоа ти е од народот.
 
 


Изменето од Анастеа - 07.Септември.2009 во 20:22
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 17:35
Polar Bear не го спорам фактот дека војската и полицијата скоро во секоја држава се финансира од државниот буџет кој го полни народот, но имам чувство дека му префрлаш на членот погоре дека треба да има грижа на совест што прима(л) плата или било кој друг што ја работи таа работа.
Да не ме сфатиш погрешно ама мене ова некако стално ми пара очи и уши кога ќе го слушнам-народот те рани, народот ти дал.
Војник не може да краде пари. Тоа што членот Орлов сака само да си ги истакне сопствените квалитети и даде една позитивна слика за „војничките чувства„ е друга работа.
Па не треба ваљда волонтерски да се брани една држава и нејзините граници?! Кој би бил мотивиран да оди да гине а фамилијата да му трпи за леб?
Сите држави со силна воена моќ ги бенефицираат своите вработени на овој или оној начин, зашто фамилиите на војниците никогаш не знаат дали нивните татковци и сопрузи ќе се вратат дома живи, додека цивилите го немаат тој проблем. Мислам глупаво е да се споредува, секој начин на живот си има своја тежина...
Народот има обврска да и служи на државата тоа подразбира и финансирање на истата а војската исто така има обврска спрема народот да го штити без разлика дали се работело за бившата армија или сегашната. Тоа што бившата држава се распаднала е пукнале разни срања е сосема друга тема веќе.
Факт е дека војната сила и капацитет на една држава е еднакво важна колку и економската и политичката моќ.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.