IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Враќање на инквизицијата!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Враќање на инквизицијата!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 27>
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Враќање на инквизицијата!
    Испратена: 28.Март.2009 во 19:07
Недемократски?!?!?! Не, не .. премногу би благо да се рече само тоа. збунетост
Денешните пладневни збиднување на плоштадот во Скопје и однесувањето на верниците кон групата млади кои на сосема демократски начин, ги искажуваа своите ставови, кај мене предизвикаа огромна доза на бес револт, гнев ...лутина 
Со овој насилен начин на спротивставување кон нечие друго мислење, верниците направија огромен грев, кој незнам дали и нивниот бог би им простил.
Покајание, покајание ви треба вам верниците за сето сторено, посебно денеска. И извинување кон целокупната македонска јавност од страна на хотелиерот поглаварот на МПЦ.
Со ова, верниците уште еднаш ја потврдија мојата често изнесувана теза на овој форум, дека верата води само кон нетолеранција, омраза, уништување ... на се друго што не се совпаѓа со нивното т.н. „учење“! Се повеќе се потврдува дека верата е единствена причина за сите војни досега. Ова денешново го третирам како војна и тоа онаа отворено верска војна - крстоносна! И тоа овој пат под патронство на МПЦ, претставувана од велешкиот (бизнисмен) „прота Стојко“! Оваква ли е онаа христијанска љубов која ја проповедаат свештениците на МПЦ?

Христијанска љубов?! Не, благодарам!

Страшно! Страшно! Да не се дозволи да се искаже сопственото мислење!лутина
Со ова повампирување на религијата, со оваа еуфорија на догмата уште еднаш се потврдуваат моите „од бога вдахновени пророчки предвидувања“ кои ги објавив во мојот напис од пред 4-5 месеци каде реков:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Со се поголемото настојување за спроведување на идејата за воведување веронаука, ќе се добијат многу приврзаници кај типот на луѓето кои претходно ги опишав, но исто така по законот за акција и реакција, ќе се добијат и многу противници, кои на најразлични начини ќе се спротивставуваат на таквите заложби. Еден од првичните е овој, со обраќање до јавноста и до институциите на системот. Понатаму е можно формирање на атеистичко здружение кое во својата програма ќе има зацртано да спречи воведување веронаука во училиштата, односно ќе се бори за нејзино укинување доколку овие апели не наидат на разбирање и прифаќање.
      Ако и во ова не се успее, слободно ќе можеме да очекуваме драконски мерки од судот на инквизицијата.
     Доколку слепо се следи религијата,ќе останеме слепи при очи, а тоа навистина ќе доведе до пропаст на човештвото. Можеби свештениците кон тоа и се стремат, за да се докаже дека ете тие биле во право, бидејќе ќе се оствари божјото библиско пророштво за апокалипсата - пропаста на светот.
      Што ќе правиме тогаш? Дали човекот повторно ќе создава бог... не бог ќе создаде човек, или не, човекот - бог, не бог - човекот... Кој ли кого го создава!?

Златник
атеист


За тие кои имаат волја и време од едно 10-12 минути за читање, еве го целиот пост, кој верувам ќе привлече внимание на оние членови кои досега го немаат прочитано: http://:forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3955&PN=14
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3955&PN=14 (Под наслов Еуфорија на догмата)

Значи еве, само по десетина години од првичното објавување на моите пророштва (нормално, „дадени од бог“) дојде време да се избере место, локација каде ќе биде поставена кладата, каде инквизицијата, преку своите верници, ќе ја извршува божјата волја на елиминација на сите кои не веруваат во него.
Претпоставувам дека нај прикладно место кое божјите верници ќе го изберат за поставување на кладата (ако веќе не е и тоа одбрано!),  ќе биде токму во центарот, во големиот круг на плоштадот, на местото каде е големата елка. Па да видат тие проклети архитекти, атеисти ...лутина



Изменето од Zlatnik - 28.Март.2009 во 19:11
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 19:11
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 20:37
Bezbroj pati istorijata ni pokazhala deka koga verata kje se razvencha od racionalnosta stanuvaat vakvi i ushte poloshi raboti.

Ne zhiveam vo Makedonija i ne znam tochno sto se sluchilo, no sekoe razgnevuvanje na verska osnova, napraveno od od bilo kogo, me ostava rezigniran i razocharan od onie koi vo imeto na nivniot Bog i nivnata vera pravat bezbozhni dela.

Ako taa crkva bide izgradena protiv zhelbata na narodot (vernici i nevernici) i nejzinite temeli se polozhat so nasilie, togash nitu taa, a nitu pak onie koi kje ja krenat, nema da bidat blagosloveni od Boga.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 20:51
до кога во името на Бога ќе се разнебитува се што имаме
во 21 век повторно Крстоносни војни?
лов на вештерки?
а само на 100 чекори од локацијата ја имаат Соборната црква...ако им треба црква,нели
ако имаме повеќе цркви значи ли тоа дека сме поголеми верници
дека ќе бидеме поблиску до бога?
а на чело на поворката од тепачите кои се нарекуваат себеси христијани, поповите...а сите тие во раце носат икони,крстови и црковни знамиња...па сите заедно удри по “атеистите“
колкава е нашата глупост Господе?
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 20:55
Na sobiri od javen karakter moze da dojde da prisustvuva sekoj, ne site od tolpata na plostad denes ja razbraa poentata na sobirot, ne moze luge so vandalski odnesuvanja da gi narecete vernici i uste pomalce site da gi ramnete sprema niv, zasto niedna TV ne gi pokaza studentite koj mirno si patroliraa so nivnite tranparenti ili pak vernicite koj pred Teranova si bea sobrani vo grupa i peea crkovni pesni... zosato stotina luge gi poramnuvate so 5-6 dusi koj ocigledno i za toa bea dojdeni i od kaj ednite i od kaj drugite, samo da napravat skandal...изненадувањетага
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 21:05
јас го коментирам она што го видов
ги видов студентите со пароли од една страна а поповите и нивните помошници од друга страна со икони во раце.заедно со нив беа момчиња со капуљачи кои маваа по се живо.имаат храброст да тепаат во името на Бога,немаат храброст да ги симнат качулките за да им го видиме лицето
еден од момците со капи кажа-ние сме верници и имаме потреба од црква за да се молиме.ова го кажа во паузата меѓу тепањето
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 21:14
i sega od toa sto ti si go slusnala eden od tie sto kazal... jas ne go slusanav ama ajde, sega site luge tamu bea isti?... i jas go slusnav eden od studentite koga ja napadnaa edna devojka i ko pocna druga zena da vika po policijata (mislam deka go ima na you tube) da i pomognat kako kaza: K**ov moj ke ja spasit... i sega ova go lici na student da zbori taka, site studenti tamu se takvi?



btw. temava e za vo politika i ja ima veke tamu, koja e poentata da sedi tukaзбунетост
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 21:14
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

...еден од момците со капи кажа-ние сме верници и имаме потреба од црква за да се молиме.ова го кажа во паузата меѓу тепањето
Zatoa sto tepanjeto na bliznite se kosi so zapovedta na Isus ljubete gi bliznite i ljubete gi neprijatelite svoi, odnosno toa e ednakvo na GREV. Dokolku bi imalo crkva, tepacite ce mozea da vlezat vo nea, se ispovedaat, dobijat crkoven oprost i so olesneta sovest da izlezat i prodolzat so tepanjeto za potoa pak da vlezat vo crkvata na pokajanie. I taka vo krug...

Ne sum protiv izgradba na crkva ako gradjanite sakaat i imaat moznost toa da go napravat, ama ne bilo kade...

PLOSTAD zatoa se vika P L O S T A D za da se ima golem prostor za setanje i (mirno) sobiranje na narodnite masi povod razlicni manifesatacii. Jas licno sum protiv gradbata pokraj EVN sto e, go nagrduva plostadot. Plostadot treba da bide sloboden, prostran i cist a ne zadusen so objekti, bez razlika za kakva i da e namena.

Изменето од Majkl - 28.Март.2009 во 21:15
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 21:16
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

...btw. temava e za vo politika i ja ima veke tamu, koja e poentata da sedi tukaзбунетост
tuka mozebi treba da ja razgledame od duhoven aspekt.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 21:19
Mozebi Majkl, ama terkov na diskusija nema nisto duhovno, barem jas ne gledam голема%20насмевка
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 21:20
знаето што - КРИВО МИ Е ШТО НЕ СУМ ВО МКД МОМЕНТОВ да мавнев и јас малку ... на мојте другари таму и да ги прашав:
 
- Колеги, браќа и сестри социјалисти и анархисти (да не кажам комуњарски партиски војници) или архитекти....!!!!
 
Кај сте сите вие да ПРОТЕСТИРАТЕ ЗА ДИВОГРАДБИТЕ ВО СКОПЈЕ, ЗА ЏАМИИТЕ ДИВОГРАДБИ И ЗА СИТЕ АЛБАНСКИ ДИВОГРАДБИ ВО СКОПЈЕ?
 
Зашо никој не се побуни за тоа што куќата на МАЈКА ТЕРЕЗА во центарот на скопје во светот е веќе позната КАКО СТАРА АЛБАНСКА ТРАДИЦИОНАЛНА КУЌА ...
 
Кај сте тогаш да протестирате вие предавници и шпијуни а сега за храмот сите на улица... Па не знам ш да кажам - срам да ви е!!!
 
Таму 1964 е рушен тој храм, татковците и дедовците на денешните “протестанти“ - СРАМ ДА ВИ Е!!! ЗАСРАМЕТЕ СЕ!!!
 
п.с. Сигурно мнгу ве заболе за скопје (ШКУПИ)
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 21:26
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

знаето што - КРИВО МИ Е ШТО НЕ СУМ ВО МКД МОМЕНТОВ да мавнев и јас малку ... на мојте другари таму и да ги прашав:
 
- Колеги, браќа и сестри социјалисти и анархисти (да не кажам комуњарски партиски војници) или архитекти....!!!!
 
Кај сте сите вие да ПРОТЕСТИРАТЕ ЗА ДИВОГРАДБИТЕ ВО СКОПЈЕ, ЗА ЏАМИИТЕ ДИВОГРАДБИ И ЗА СИТЕ АЛБАНСКИ ДИВОГРАДБИ ВО СКОПЈЕ?
 
Зашо никој не се побуни за тоа што куќата на МАЈКА ТЕРЕЗА во центарот на скопје во светот е веќе позната КАКО СТАРА АЛБАНСКА ТРАДИЦИОНАЛНА КУЌА ...
 
Кај сте тогаш да протестирате вие предавници и шпијуни а сега за храмот сите на улица... Па не знам ш да кажам - срам да ви е!!!
 
Таму 1964 е рушен тој храм, татковците и дедовците на денешните “протестанти“ - СРАМ ДА ВИ Е!!! ЗАСРАМЕТЕ СЕ!!!
 
п.с. Сигурно мнгу ве заболе за скопје (ШКУПИ)



голема%20насмевка  kukata na Majka Tereza e od megunarodno znacenje, a crkvata e za potesen krug na gragjani голема%20насмевка


Изменето од Sunny - 28.Март.2009 во 21:30
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Upravda Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Upravda Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 21:28
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

знаето што - КРИВО МИ Е ШТО НЕ СУМ ВО МКД МОМЕНТОВ да мавнев и јас малку ... на мојте другари таму и да ги прашав:
 

- Колеги, браќа и сестри социјалисти и анархисти (да не кажам комуњарски партиски војници) или архитекти....!!!!

 

Кај сте сите вие да ПРОТЕСТИРАТЕ ЗА ДИВОГРАДБИТЕ ВО СКОПЈЕ, ЗА ЏАМИИТЕ ДИВОГРАДБИ И ЗА СИТЕ АЛБАНСКИ ДИВОГРАДБИ ВО СКОПЈЕ?

 

Зашо никој не се побуни за тоа што куќата на МАЈКА ТЕРЕЗА во центарот на скопје во светот е веќе позната КАКО СТАРА АЛБАНСКА ТРАДИЦИОНАЛНА КУЌА ...

 




Кај сте тогаш да протестирате вие предавници и шпијуни а сега за храмот сите на улица... Па не знам ш да кажам - срам да ви е!!!

 

Таму 1964 е рушен тој храм, татковците и дедовците на денешните “протестанти“ - СРАМ ДА ВИ Е!!! ЗАСРАМЕТЕ СЕ!!!

 

п.с. Сигурно мнгу ве заболе за скопје (ШКУПИ)


Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 21:35
Vistina za noviov trgovski pred ESM nikoj ne se bunese, za site divogradbi site kutat, samo crkvata im smeta, taa im para ochi, skoknal nekoj da se tepa, odma frlaj kamenja po site vernici, site se isti... ajmoooooooooo изненадувањеизненадувањеизненадување
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.