Испечати | Затвори го прозорот

Враќање на инквизицијата!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18502
Датум на принтање: 06.Мај.2024 во 06:55
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Враќање на инквизицијата!
Постирано од: Zlatnik
Наслов: Враќање на инквизицијата!
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 19:07
Недемократски?!?!?! Не, не .. премногу би благо да се рече само тоа. збунетост
Денешните пладневни збиднување на плоштадот во Скопје и однесувањето на верниците кон групата млади кои на сосема демократски начин, ги искажуваа своите ставови, кај мене предизвикаа огромна доза на бес револт, гнев ...лутина 
Со овој насилен начин на спротивставување кон нечие друго мислење, верниците направија огромен грев, кој незнам дали и нивниот бог би им простил.
Покајание, покајание ви треба вам верниците за сето сторено, посебно денеска. И извинување кон целокупната македонска јавност од страна на хотелиерот поглаварот на МПЦ.
Со ова, верниците уште еднаш ја потврдија мојата често изнесувана теза на овој форум, дека верата води само кон нетолеранција, омраза, уништување ... на се друго што не се совпаѓа со нивното т.н. „учење“! Се повеќе се потврдува дека верата е единствена причина за сите војни досега. Ова денешново го третирам како војна и тоа онаа отворено верска војна - крстоносна! И тоа овој пат под патронство на МПЦ, претставувана од велешкиот (бизнисмен) „прота Стојко“! Оваква ли е онаа христијанска љубов која ја проповедаат свештениците на МПЦ?

Христијанска љубов?! Не, благодарам!

Страшно! Страшно! Да не се дозволи да се искаже сопственото мислење!лутина
Со ова повампирување на религијата, со оваа еуфорија на догмата уште еднаш се потврдуваат моите „од бога вдахновени пророчки предвидувања“ кои ги објавив во мојот напис од пред 4-5 месеци каде реков:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

... Со се поголемото настојување за спроведување на идејата за воведување веронаука, ќе се добијат многу приврзаници кај типот на луѓето кои претходно ги опишав, но исто така по законот за акција и реакција, ќе се добијат и многу противници, кои на најразлични начини ќе се спротивставуваат на таквите заложби. Еден од првичните е овој, со обраќање до јавноста и до институциите на системот. Понатаму е можно формирање на атеистичко здружение кое во својата програма ќе има зацртано да спречи воведување веронаука во училиштата, односно ќе се бори за нејзино укинување доколку овие апели не наидат на разбирање и прифаќање.
      Ако и во ова не се успее, слободно ќе можеме да очекуваме драконски мерки од судот на инквизицијата.
     Доколку слепо се следи религијата,ќе останеме слепи при очи, а тоа навистина ќе доведе до пропаст на човештвото. Можеби свештениците кон тоа и се стремат, за да се докаже дека ете тие биле во право, бидејќе ќе се оствари божјото библиско пророштво за апокалипсата - пропаста на светот.
      Што ќе правиме тогаш? Дали човекот повторно ќе создава бог... не бог ќе создаде човек, или не, човекот - бог, не бог - човекот... Кој ли кого го создава!?

Златник
атеист


За тие кои имаат волја и време од едно 10-12 минути за читање, еве го целиот пост, кој верувам ќе привлече внимание на оние членови кои досега го немаат прочитано: http://:forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3955&PN=14 - http://:forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3955&PN=14
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=3955&PN=14 (Под наслов Еуфорија на догмата)

Значи еве, само по десетина години од првичното објавување на моите пророштва (нормално, „дадени од бог“) дојде време да се избере место, локација каде ќе биде поставена кладата, каде инквизицијата, преку своите верници, ќе ја извршува божјата волја на елиминација на сите кои не веруваат во него.
Претпоставувам дека нај прикладно место кое божјите верници ќе го изберат за поставување на кладата (ако веќе не е и тоа одбрано!),  ќе биде токму во центарот, во големиот круг на плоштадот, на местото каде е големата елка. Па да видат тие проклети архитекти, атеисти ...лутина



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!



Коментари:
Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 19:11
Vestite od web-sajtot na A1 http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=106431 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=106431


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 20:37
Bezbroj pati istorijata ni pokazhala deka koga verata kje se razvencha od racionalnosta stanuvaat vakvi i ushte poloshi raboti.

Ne zhiveam vo Makedonija i ne znam tochno sto se sluchilo, no sekoe razgnevuvanje na verska osnova, napraveno od od bilo kogo, me ostava rezigniran i razocharan od onie koi vo imeto na nivniot Bog i nivnata vera pravat bezbozhni dela.

Ako taa crkva bide izgradena protiv zhelbata na narodot (vernici i nevernici) i nejzinite temeli se polozhat so nasilie, togash nitu taa, a nitu pak onie koi kje ja krenat, nema da bidat blagosloveni od Boga.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 20:51
до кога во името на Бога ќе се разнебитува се што имаме
во 21 век повторно Крстоносни војни?
лов на вештерки?
а само на 100 чекори од локацијата ја имаат Соборната црква...ако им треба црква,нели
ако имаме повеќе цркви значи ли тоа дека сме поголеми верници
дека ќе бидеме поблиску до бога?
а на чело на поворката од тепачите кои се нарекуваат себеси христијани, поповите...а сите тие во раце носат икони,крстови и црковни знамиња...па сите заедно удри по “атеистите“
колкава е нашата глупост Господе?


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 20:55
Na sobiri od javen karakter moze da dojde da prisustvuva sekoj, ne site od tolpata na plostad denes ja razbraa poentata na sobirot, ne moze luge so vandalski odnesuvanja da gi narecete vernici i uste pomalce site da gi ramnete sprema niv, zasto niedna TV ne gi pokaza studentite koj mirno si patroliraa so nivnite tranparenti ili pak vernicite koj pred Teranova si bea sobrani vo grupa i peea crkovni pesni... zosato stotina luge gi poramnuvate so 5-6 dusi koj ocigledno i za toa bea dojdeni i od kaj ednite i od kaj drugite, samo da napravat skandal...изненадувањетага

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 21:05
јас го коментирам она што го видов
ги видов студентите со пароли од една страна а поповите и нивните помошници од друга страна со икони во раце.заедно со нив беа момчиња со капуљачи кои маваа по се живо.имаат храброст да тепаат во името на Бога,немаат храброст да ги симнат качулките за да им го видиме лицето
еден од момците со капи кажа-ние сме верници и имаме потреба од црква за да се молиме.ова го кажа во паузата меѓу тепањето


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 21:14
i sega od toa sto ti si go slusnala eden od tie sto kazal... jas ne go slusanav ama ajde, sega site luge tamu bea isti?... i jas go slusnav eden od studentite koga ja napadnaa edna devojka i ko pocna druga zena da vika po policijata (mislam deka go ima na you tube) da i pomognat kako kaza: K**ov moj ke ja spasit... i sega ova go lici na student da zbori taka, site studenti tamu se takvi?



btw. temava e za vo politika i ja ima veke tamu, koja e poentata da sedi tukaзбунетост


-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 21:14
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

...еден од момците со капи кажа-ние сме верници и имаме потреба од црква за да се молиме.ова го кажа во паузата меѓу тепањето
Zatoa sto tepanjeto na bliznite se kosi so zapovedta na Isus ljubete gi bliznite i ljubete gi neprijatelite svoi, odnosno toa e ednakvo na GREV. Dokolku bi imalo crkva, tepacite ce mozea da vlezat vo nea, se ispovedaat, dobijat crkoven oprost i so olesneta sovest da izlezat i prodolzat so tepanjeto za potoa pak da vlezat vo crkvata na pokajanie. I taka vo krug...

Ne sum protiv izgradba na crkva ako gradjanite sakaat i imaat moznost toa da go napravat, ama ne bilo kade...

PLOSTAD zatoa se vika P L O S T A D za da se ima golem prostor za setanje i (mirno) sobiranje na narodnite masi povod razlicni manifesatacii. Jas licno sum protiv gradbata pokraj EVN sto e, go nagrduva plostadot. Plostadot treba da bide sloboden, prostran i cist a ne zadusen so objekti, bez razlika za kakva i da e namena.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 21:16
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

...btw. temava e za vo politika i ja ima veke tamu, koja e poentata da sedi tukaзбунетост
tuka mozebi treba da ja razgledame od duhoven aspekt.


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 21:19
Mozebi Majkl, ama terkov na diskusija nema nisto duhovno, barem jas ne gledam голема%20насмевка

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 21:20
знаето што - КРИВО МИ Е ШТО НЕ СУМ ВО МКД МОМЕНТОВ да мавнев и јас малку ... на мојте другари таму и да ги прашав:
 
- Колеги, браќа и сестри социјалисти и анархисти (да не кажам комуњарски партиски војници) или архитекти....!!!!
 
Кај сте сите вие да ПРОТЕСТИРАТЕ ЗА ДИВОГРАДБИТЕ ВО СКОПЈЕ, ЗА ЏАМИИТЕ ДИВОГРАДБИ И ЗА СИТЕ АЛБАНСКИ ДИВОГРАДБИ ВО СКОПЈЕ?
 
Зашо никој не се побуни за тоа што куќата на МАЈКА ТЕРЕЗА во центарот на скопје во светот е веќе позната КАКО СТАРА АЛБАНСКА ТРАДИЦИОНАЛНА КУЌА ...
 
Кај сте тогаш да протестирате вие предавници и шпијуни а сега за храмот сите на улица... Па не знам ш да кажам - срам да ви е!!!
 
Таму 1964 е рушен тој храм, татковците и дедовците на денешните “протестанти“ - СРАМ ДА ВИ Е!!! ЗАСРАМЕТЕ СЕ!!!
 
п.с. Сигурно мнгу ве заболе за скопје (ШКУПИ)


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 21:26
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

знаето што - КРИВО МИ Е ШТО НЕ СУМ ВО МКД МОМЕНТОВ да мавнев и јас малку ... на мојте другари таму и да ги прашав:
 
- Колеги, браќа и сестри социјалисти и анархисти (да не кажам комуњарски партиски војници) или архитекти....!!!!
 
Кај сте сите вие да ПРОТЕСТИРАТЕ ЗА ДИВОГРАДБИТЕ ВО СКОПЈЕ, ЗА ЏАМИИТЕ ДИВОГРАДБИ И ЗА СИТЕ АЛБАНСКИ ДИВОГРАДБИ ВО СКОПЈЕ?
 
Зашо никој не се побуни за тоа што куќата на МАЈКА ТЕРЕЗА во центарот на скопје во светот е веќе позната КАКО СТАРА АЛБАНСКА ТРАДИЦИОНАЛНА КУЌА ...
 
Кај сте тогаш да протестирате вие предавници и шпијуни а сега за храмот сите на улица... Па не знам ш да кажам - срам да ви е!!!
 
Таму 1964 е рушен тој храм, татковците и дедовците на денешните “протестанти“ - СРАМ ДА ВИ Е!!! ЗАСРАМЕТЕ СЕ!!!
 
п.с. Сигурно мнгу ве заболе за скопје (ШКУПИ)



голема%20насмевка  kukata na Majka Tereza e od megunarodno znacenje, a crkvata e za potesen krug na gragjani голема%20насмевка


-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Upravda
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 21:28
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

знаето што - КРИВО МИ Е ШТО НЕ СУМ ВО МКД МОМЕНТОВ да мавнев и јас малку ... на мојте другари таму и да ги прашав:
 

- Колеги, браќа и сестри социјалисти и анархисти (да не кажам комуњарски партиски војници) или архитекти....!!!!

 

Кај сте сите вие да ПРОТЕСТИРАТЕ ЗА ДИВОГРАДБИТЕ ВО СКОПЈЕ, ЗА ЏАМИИТЕ ДИВОГРАДБИ И ЗА СИТЕ АЛБАНСКИ ДИВОГРАДБИ ВО СКОПЈЕ?

 

Зашо никој не се побуни за тоа што куќата на МАЈКА ТЕРЕЗА во центарот на скопје во светот е веќе позната КАКО СТАРА АЛБАНСКА ТРАДИЦИОНАЛНА КУЌА ...

 




Кај сте тогаш да протестирате вие предавници и шпијуни а сега за храмот сите на улица... Па не знам ш да кажам - срам да ви е!!!

 

Таму 1964 е рушен тој храм, татковците и дедовците на денешните “протестанти“ - СРАМ ДА ВИ Е!!! ЗАСРАМЕТЕ СЕ!!!

 

п.с. Сигурно мнгу ве заболе за скопје (ШКУПИ)




Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 21:35
Vistina za noviov trgovski pred ESM nikoj ne se bunese, za site divogradbi site kutat, samo crkvata im smeta, taa im para ochi, skoknal nekoj da se tepa, odma frlaj kamenja po site vernici, site se isti... ajmoooooooooo изненадувањеизненадувањеизненадување

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 21:36
vcera na eden blog mozev da go vidam povikot za miren protest na sutentite na arhitektura koi protestiraat protiv celosnoto menuvanje na urbanistickiot plan na centarot.

posle nepolni dva casa, na nekolku blogovi bea ispisani povici za sprecuvanje na ereticite i protivnicite na nasata nacionalnost i duhovnost. pomegju drugite i Janko jadi burek povika na toj kontraprotest . da se pojde cas porano za da se sprecat nevernicite da ja urnat uste neizgradenata crkva.

i se sluci toa sto se sluci , na TV vidovme dovolno, a toa sto go vidovme e navistina sramno. Toa li ke mi uci deteto na cas po veronauka, sekoj koj ne misli kako nego da go etiketira kako neprijatel i da go tepa?

sto e najtragicno, denes po tie blogovi koi vcerago pustija povikot, denes se pisuvase kako kontraprotestot na manipulatorite i spekulantite e uspesen , kako mnozinstvoto pobedilo....

Da , verojatno e ova tema za politika, bidejki e ova udar za demokratijata i onevozmozuvanje nekoj da si go kaze svoeto mislenje, no se e toa pod zakrila na aktuelnata vlast i MPC , koi ednostavno ja prevrtuvaat celata rabota velejki deka se ovie bogohulnici protiv crkvata voopsto. a ne se raboti voopsto protiv crkva kako crkva, tuku ednostavno bilo sto da se gradi na toa mesto nema da lici na nisto.

toa bi bilo isto kako sega dadojde nekoj i pred mojot dvor i pred dvorot na kosijata od karsi, na sred ulica , da si izgradi kuka.


Постирано од: Upravda
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 21:41
Ееее мали југокомуњарчиња,вие смета црквата?Епа и нас ни сметаат дивоградбите на Бане Црвенковиќ па си ќутиме.А за студентите ќотекот им е малце,треба да лежат в затвор.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 21:45
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

vcera na eden blog mozev da go vidam povikot za miren protest na sutentite na arhitektura koi protestiraat protiv celosnoto menuvanje na urbanistickiot plan na centarot.

posle nepolni dva casa, na nekolku blogovi bea ispisani povici za sprecuvanje na ereticite i protivnicite na nasata nacionalnost i duhovnost. pomegju drugite i Janko jadi burek povika na toj kontraprotest . da se pojde cas porano za da se sprecat nevernicite da ja urnat uste neizgradenata crkva.

i se sluci toa sto se sluci , na TV vidovme dovolno, a toa sto go vidovme e navistina sramno. Toa li ke mi uci deteto na cas po veronauka, sekoj koj ne misli kako nego da go etiketira kako neprijatel i da go tepa?

sto e najtragicno, denes po tie blogovi koi vcerago pustija povikot, denes se pisuvase kako kontraprotestot na manipulatorite i spekulantite e uspesen , kako mnozinstvoto pobedilo....

Da , verojatno e ova tema za politika, bidejki e ova udar za demokratijata i onevozmozuvanje nekoj da si go kaze svoeto mislenje, no se e toa pod zakrila na aktuelnata vlast i MPC , koi ednostavno ja prevrtuvaat celata rabota velejki deka se ovie bogohulnici protiv crkvata voopsto. a ne se raboti voopsto protiv crkva kako crkva, tuku ednostavno bilo sto da se gradi na toa mesto nema da lici na nisto.

toa bi bilo isto kako sega dadojde nekoj i pred mojot dvor i pred dvorot na kosijata od karsi, na sred ulica , da si izgradi kuka.
 
 
Брате цел ден сум пред компијутер - и да те прашам: не ти е чудно шо а1 прва уште сабајлето во 12 00 имаше објавено текст дека таму станале многу страшни инциденти... незнам шо незнам како ...
 
Не ти е чудно што само А1 тишува лошо, а би прашал од каде и кога успеа толку брзо 12 00 А1 да објави прилог за инциденти...
 
МНОГУ МНОГУ СОМНИТЕЛНА РАБОТА ....
 
тоа секој може да го види... никој не ги сними луѓего со икони и знамоња кој мирно изразија подршка ЗА ХРАМ, а група анархоНАРКОМАНИ наводно станаа жртви ....
 
СРАМОТА!!!!!!!!!!
СРАМОТА!!!!!!!!!!


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 22:03
Sto kje bese da se priklucea muslimanite vo kontraprotestot so predlog da ne se gradi crkva tuku dzamija?(verski objekt si e verski) Dali toa nekomu ce bodese oci? Cija strana ce se drzese togas?

Sekade kade se siri nasilstvo, bilo vo ime na Boga bilo vo ime na demokratija ili ateizam deluvaat mracnite sili - demonite. Niv ne im e bitno koj ce pobedi, bitno im e ludjeto da se zavadeni postojano edni protiv drugi, bidejki taka sozdavaat energija za ponatamosni zaveduvanja i nemiri preku koi demonite se hranat energetski.

Vo denesnata slucka trebaat i ednite i drugite da se prasaat za svojot udel.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 22:23
Постапката на "контра" демонстрантите е непростива.
Но постапката на демонстрантите исто така!
Од каде заклучија дека народот е против градење на црква на плоштадот?!
Ако сметаат дека народот е против тоа - тогаш има демократски метод за да се провери тоа - референдум. Нека соберат 10.000 потписи во Скопје, градскиот совет ќе мора да објави референдум. Ќе се изјаснат граѓаните.
Вака - 50-тина луѓе, потпомогнати од телевизија која е отворено анти-православна, претендираат дека зборуваат од името на сите граѓани.
И да повторам - постапката на контра-демонстрантите е апсолутно погрешна и неоправдива! Не смееа да го направат во исто време. Требаше да ги остават тие да си протестираат мирно, за потоа ако сакаат, повторно мирно, друг ден да направат контра-протест.

Но... ни едниот ни другиот протест немаат врска со верата - затоа што и во едниот и во другиот протест, организатори беа политички групации, затоа што изборите се следната недела.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 22:30
Мислам дека заборавив да коментирам за најважната работа - иако не бев таму, а од клипчињата познавам луѓе да кажам условно од страна на “жртвите“
 
Едно ми направи впечаток таму АКО ИМАШЕ ИНЦИДЕНТ - ТОА НЕ Е ИНЦИДЕНТ ОД “ЦРКОВНИ ЛУЃЕ“ - ЗНАЧИ ТАМУ ИМАШЕ ВЕРНИЦИ - НО ЈАС НЕ ВИДОВ ВЕРНИК ДА НАПАЃА И СЛИЧНО...
 
 
Покрај верници таму имаше и многу ПАТРИОТИ И НАЦИОНАЛИСТИ -  кои најверојатно се свесни за националното значење на храмот; и најверојатно инцидентите се од нив предизвикани ...
 
И тоа е најнормално... Во Македонија во Скопје (Шкупи), да протестираат МАКЕДНОНЦИ  со политичка позадина од нас-добропозната комунистичка партија СДС во Македонија...
 
Тоа е нормално да предизвика револт кај секој МАКЕДОНЕЦ- без разлика дали влегува во црква или не!!!! 
 
 
и затоа јас кажав дека и јас би реагирал исто - мислам дека тоа е нормално за човек со патриотски чуства... а ненормално е МАКЕДОНЦИ ДА ПРОТЕСТИРААТ ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА
 
демек ние сме анархисти = испрани мозоци (џанкери, клошари...)


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 23:09
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Постапката на "контра" демонстрантите е непростива.
Но постапката на демонстрантите исто така!
Од каде заклучија дека народот е против градење на црква на плоштадот?!
Ако сметаат дека народот е против тоа - тогаш има демократски метод за да се провери тоа - референдум. Нека соберат 10.000 потписи во Скопје, градскиот совет ќе мора да објави референдум. Ќе се изјаснат граѓаните.
Вака - 50-тина луѓе, потпомогнати од телевизија која е отворено анти-православна, претендираат дека зборуваат од името на сите граѓани.
И да повторам - постапката на контра-демонстрантите е апсолутно погрешна и неоправдива! Не смееа да го направат во исто време. Требаше да ги остават тие да си протестираат мирно, за потоа ако сакаат, повторно мирно, друг ден да направат контра-протест.

Но... ни едниот ни другиот протест немаат врска со верата - затоа што и во едниот и во другиот протест, организатори беа политички групации, затоа што изборите се следната недела.



vo toa e najgolemiot problem i tokmu zatoa i bese toj protest, zatoa sto nikoj za nisto ne go prasuva narodot.

ovaa vlada ne raspisuva javni raspravi, ne sproveduva anketi , ednostavno nema sluh za mislenjeto na narodot .

i ne bi bile 50-tina ili 100-tina , iskreno i jas bi otisla so moeto semejstvo , no da si gi izlozam decata na nekoi spoulaveni lugje ?

vlasta ne mozese po legalen pat da go spreci protestot, pa si gi isprati svoite vojnicinja? kakva demokratija e taa ako si sprecen da go izneses svoeto mislenje ?

sega veke voopsto ne e ni vazno dali navistina studentite samoinicijativno izlegle ili nekoj stoi zad niv, tie izlegle na miren nacin da kazat deka ne se slozuvaat so nesto i treba da bidat tepani poradi toa?
vo sto e togas razlikata pomegju onie koi postojano go zborat Goli otok kako nesto necovecko i niv?


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 23:21
Uste ne mozam da ja vidam poentata na temava sto bara vo veroispoved збунетостразмислување

-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 23:26
pa vaka, tamu stoeja i svesteni lica. Mene na primer ne mi e jasno , zosto tie svesteni lica ne zgrmea so svoite glasovi, znaeme deka site tie imaat jaki glasovi, i ne svikaa po onie sto vo ime na Boga tepaa ?

ne mi e jasno ni zosto voopsto otidoa tamu , so cel da sprecat demkratski nacin na izrazuvanje na neslozuvanje so nesto i da predizvikaat incidenti?


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 23:33
Бутел... да не претеруваме... Кој тоа тепал во име на Бога?! Кој тоа има право во име на Бога да прави било што?! Ако некој си дал за право да биде насилен - тоа е негова лична работа, не го врзувај тоа со религијата, не е коректно.
А колку до правото на граѓаните - не треба да чекаат некој да ги праша. Ако сакаат да се спротивстават на градењето на храмот - нека соберат потписи за референдум. Бидејќи знаат дека нема да соберат доволно - затоа прават собиранки од по 50-тина луѓе.
А колку до твоето (не)присуство - ако навистина ти значи на плоштадот да нема храм - ќе излезеше и ти, и многу други. Познавам луѓе кои во вистински тоталитарни времиња го креваа својот глас и беа казнувани за тоа - но продолжуваа да го прават, затоа што навистина им значеше.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Fotina
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 23:34
Ние од Црквата, БЕЗ ТУЃА иницијатива САМИ си се собравме на плоштад, радосно и со љубов си пеевме и единствено што гледавме пред нас е Црквата која татковците и дедовците ваши ја рушија...
Сега проблем е тепачката??? Ајде бе ве молам...демек овие архитектите мирно в кош си седеа...не се тепале, ама тие ја испровоцираа целата тепачка. Ова не е ништо повеке од наместена партиска работа и не дека некој таму беше против Црквата, многу знаат тие како е в Црква, не отишле некогаш... Тие сакаат да отскокнат од околината, се собрале наркомани и секакви деликвенти... добро ми е познат тој филм...многу знаат тие шо сакаат...
Деца!!! Отворете си ги очите, ЦРКВА КЕ ИМА!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 23:34
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

знаето што - КРИВО МИ Е ШТО НЕ СУМ ВО МКД МОМЕНТОВ да мавнев и јас малку ... на мојте другари таму и да ги прашав:
 

- Колеги, браќа и сестри социјалисти и анархисти (да не кажам комуњарски партиски војници) или архитекти....!!!!

 

Кај сте сите вие да ПРОТЕСТИРАТЕ ЗА ДИВОГРАДБИТЕ ВО СКОПЈЕ, ЗА ЏАМИИТЕ ДИВОГРАДБИ И ЗА СИТЕ АЛБАНСКИ ДИВОГРАДБИ ВО СКОПЈЕ?

 

Зашо никој не се побуни за тоа што куќата на МАЈКА ТЕРЕЗА во центарот на скопје во светот е веќе позната КАКО СТАРА АЛБАНСКА ТРАДИЦИОНАЛНА КУЌА ...

 

Кај сте тогаш да протестирате вие предавници и шпијуни а сега за храмот сите на улица... Па не знам ш да кажам - срам да ви е!!!

 

Таму 1964 е рушен тој храм, татковците и дедовците на денешните “протестанти“ - СРАМ ДА ВИ Е!!! ЗАСРАМЕТЕ СЕ!!!

 

п.с. Сигурно мнгу ве заболе за скопје (ШКУПИ)




Секоја чест за прашањата брате!


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 23:44
Ok Zidarski , no jas sekako ne preteruvam

ako nisto drugo , mozam i toa da go kazam, iako sum ateist so mnogu pogolema pocit vleguvam vo crkva koga vleguvam od site onie tamu sto denes navistina tepaa vo ime na Boga a po studentite vikaa " siptari, bogohulnici ... " i sto se ne

ne moze nikoj nikomu da lepi etiketi i da go belezi kako drzaven neprijatel , eretik i sto se ne zatoa sto misli poinaku

a ti pogledaj gi videosnimkite, pa kazi mi , dali bi otisol so deca tamu .



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 23:57
Сега разговарав со другар ( марксист, не е партиски обоен ) кој не излегол на тој протест токму поради тоа што на тој протест скоро сите се луѓе кои се дел од геј-лобито, а се затсркиени зад разни друштва, идеологии и слично, кои за да ја скријат својата сексуална определба отидоа да протестираат , маскирани во поборници за некоја идеја. Срамота!

-------------


Постирано од: Sunny
Датум на внесување: 28.Март.2009 во 23:59
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Сега разговарав со другар ( марксист, не е партиски обоен ) кој не излегол на тој протест токму поради тоа што на тој протест скоро сите се луѓе кои се дел од геј-лобито, а се затсркиени зад разни друштва, идеологии и слично. Вистинските марксисти и луѓе кои за да ја скријат својата сексуална определба отидоа да протестираат против тоа движење. Срамота!



изненадување изненадување изненадување


-------------
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    


Постирано од: Upravda
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 00:01
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Сега разговарав со другар ( марксист, не е партиски обоен ) кој не излегол на тој протест токму поради тоа што на тој протест скоро сите се луѓе кои се дел од геј-лобито, а се затсркиени зад разни друштва, идеологии и слично, кои за да ја скријат својата сексуална определба отидоа да протестираат , маскирани во поборници за некоја идеја. Срамота!
Golema sramota!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 00:01
Фотина и Тетратка - не се согласувам со ставот дека треба да се правдаат оние кои кренале рака врз други! Напротив - треба сите верници да се оградат од таквите постапки и да не им даваат легитимитет!


-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 00:08
Originally posted by Fotina Fotina напиша:

Ние од Црквата, БЕЗ ТУЃА иницијатива САМИ си се собравме на плоштад, радосно и со љубов си пеевме и единствено што гледавме пред нас е Црквата која татковците и дедовците ваши ја рушија...
Сега проблем е тепачката??? Ајде бе ве молам...демек овие архитектите мирно в кош си седеа...не се тепале, ама тие ја испровоцираа целата тепачка. Ова не е ништо повеке од наместена партиска работа и не дека некој таму беше против Црквата, многу знаат тие како е в Црква, не отишле некогаш... Тие сакаат да отскокнат од околината, се собрале наркомани и секакви деликвенти... добро ми е познат тој филм...многу знаат тие шо сакаат...
Деца!!! Отворете си ги очите, ЦРКВА КЕ ИМА!


Dali nekogas imalo protesti protiv gradenje na crkvi na drugi mesta? Eve, preku Vardar imame taze crkva. Dali nekoj se protivese na nejzinata izgradba? Vo aerodrom ima taze crkva, vo saraj se gradi crkva, plaoshnik od pred nekoja godina, vo radovis isto... nikoj ne se bunese.
Protestite ne bea nasoceni protiv crkvata/vernicite/makedoncite. Samo koj da go sfati toa..? Onie abdaline partiski sto tepaa sigurno ne.


-------------
http://fichot.deviantart.com/gallery" rel="nofollow - galerija1 http://www.behance.net/fichot" rel="nofollow - galerija2


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 00:19
А дали имало некогаш протести против грозотиите кои се градат низ градот во последниве 50 години? Како поинаку тогаш да се сфати ова...?!

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 00:26
Нека одговорат архитектите - тие се стручни за тоа...

Вака ке го смириме тонот, а и мене ме интересира таа работа

ДајБоже да најдеме сериозен соговорник....трепкање


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 00:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Bezbroj pati istorijata ni pokazhala deka koga verata kje se razvencha od racionalnosta stanuvaat vakvi i ushte poloshi raboti.

Ne zhiveam vo Makedonija i ne znam tochno sto se sluchilo, no sekoe razgnevuvanje na verska osnova, napraveno od od bilo kogo, me ostava rezigniran i razocharan od onie koi vo imeto na nivniot Bog i nivnata vera pravat bezbozhni dela.

Ako taa crkva bide izgradena protiv zhelbata na narodot (vernici i nevernici) i nejzinite temeli se polozhat so nasilie, togash nitu taa, a nitu pak onie koi kje ja krenat, nema da bidat blagosloveni od Boga.


Го поддржувам твоето мислење, лудаци има насекаде, светот е полн со фанатици од секаков тип.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: aaaaaaaaaaaaa
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 01:10
javnoto mislenje go kreiraat nekolku iljadi a nie da se pokrieme so pepel i da mu se pomolime na Boga


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 03:47
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

ненормално е МАКЕДОНЦИ ДА ПРОТЕСТИРААТ ПРОТИВ МАКЕДОНИЈА
 
Koj протестирал против Македонија? збунетост
 
Originally posted by aaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaa напиша:

javnoto mislenje go kreiraat nekolku iljadi a nie da se pokrieme so pepel i da mu se pomolime na Boga
 
Немаме доволно пепел. Затоа да почекаме прво МПЦ да ги запали на клада еретиците што протестираа во нашава демократска земја, па потоа со нивната пепел ќе се покриеме и ќе читаме молитви. Ок?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 06:44

   Iako e rano nasabajle i mene mnogu mi se spie, sepak temata me razbudi.

Nikako ne go opravduvam nasilstvoto sto se sluci na plostadot vo Skopje, toa ne dolikuva na Hristijani....

Kako vtoro, vo eden razgovor so eden pocituvan monah spomnavme tema gradenje na crkva i manastiri, toj mi rece deka nie vo Makedonija imame mnogu crkvi i manastiri, deka nema potreba da se gradat novi, koga i onaka se prazni vo nedela na Bogosluzba...

Kako treto, i jas se slozuvam so mojot prijatel monah i mislam deka crkvi i manastiri ima mnogu vo Makedonija, no nema vistinski vernici koi go sledat Hristovoto ucenje.

Pravoslavnata Crkva treba da se ogradi od incidentot sto se sluci deneska od strana na tie t.n. vernici koi gi napadnaa studentite.... Ziva sramota.... Povekje ne bi komentiral, zalno e da se komentira. Bruka!


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 11:51
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


   Iako e rano nasabajle i mene mnogu mi se spie, sepak temata me razbudi.

Nikako ne go opravduvam nasilstvoto sto se sluci na plostadot vo Skopje, toa ne dolikuva na Hristijani....

Kako vtoro, vo eden razgovor so eden pocituvan monah spomnavme tema gradenje na crkva i manastiri, toj mi rece deka nie vo Makedonija imame mnogu crkvi i manastiri, deka nema potreba da se gradat novi, koga i onaka se prazni vo nedela na Bogosluzba...

Kako treto, i jas se slozuvam so mojot prijatel monah i mislam deka crkvi i manastiri ima mnogu vo Makedonija, no nema vistinski vernici koi go sledat Hristovoto ucenje.

Pravoslavnata Crkva treba da se ogradi od incidentot sto se sluci deneska od strana na tie t.n. vernici koi gi napadnaa studentite.... Ziva sramota.... Povekje ne bi komentiral, zalno e da se komentira. Bruka!
Иако часовникот се промени а мене многу ми се спие - мислам дека ти и твојот пријател МОНАХ да започните да идете у џамија и таму ќе најдете доста народ - притоа не е лошо да си ги измиете нозете - онака  за вас во недела нема народ во храмовите. идете у џамија - ГИ ИМАМ МНОГУ ДИВОГРАДБИ НИЗ СКОПЈЕ!!!
 
Видете тука како вашите пријатели “студенти“ http://ПРОТЕСТИРААТwww.youtube.com/watch?v=0lDXuM52BQo - ПРОТЕСТИРААТ , И како тој дечко со зелен блузон провоцира...   http://www.youtube.com/watch?v=0lDXuM52BQo - http://www.youtube.com/watch?v=0lDXuM52BQo     видетеги ПАРТИСКИТЕ ВОЈНИЦИ - СЕ ПОЗНАВААТ ОД КИЛОМЕТАР (комуњар до комуњар)
 
На што личи ова - на распуштена банда без команда - уствари има команда - бандата комунистичка. Па нормално е да си го добие секој шо провоцира. Крајна сметка тие протестираат против Македонија организирани од екипата и кујната на СДСМ - ТОА И СЛЕП ЧОВЕК МОЖЕ ДА ГО ВИДИ. http://www.youtube.com/watch?v=FSqIlnsNxe8&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=FSqIlnsNxe8&feature=related
Се разбира најголема медиумска подршка имат од антихристијанската телевизија на В.Рамковски - на кого му напишав: Ако него многу го боли за Македонија и ако тој е МАКЕДОНЕЦ - нека си ја врати старата дедовска вера, нека ја врати верата на неговиот дедо во неговото семејство - па ТОГАШ НЕКА ГО “БОЛИ“ ЗА МАКЕДОНИЈА!!!
 
http://www.youtube.com/watch?v=0lDXuM52BQo -  
 
 
Тука има еден клип од “ http://СТАРО%20СКОПЈЕ“www.youtube.com/watch?v=qkeixJAVT80 - СТАРО СКОПЈЕ“ - многу добро  http://се%20гледаwww.youtube.com/watch?v=FSqIlnsNxe8&feature=related - се гледа  кај бил црквата - крајна сметка ние треба да се запрашаме КОЈ ЈА УНИШТИ АРХИТЕКТУРАТА НА СКОПЈЕ? Кој сака Скопје да е ШКУПИ - како што во моментот е извесно кај нашите соседи и луѓето од светот... Дали СКОПЈЕ Е МУСЛИМАНСКИ ГРАД?
Дали некој се од СТУДЕНТИТЕ АРХИТЕКТИ се побуни против АЛБАНСКАТА КУЌА СРЕДЕ СКОПЈЕ - (мајка тереза) - е драги браќа ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ДЕКА ТАА ЌУЌА ВО СВЕТОТ Е ПОЗНАТА КАКО СТАРА АЛБАНСКА КУЌА - а дали е така? - АРХИТЕКТИ ОДГОВОРЕТЕ!!!
 
Нешто што тука било пред 50 години СЕГА СО ПОМОШ ОД БОГА - ПАК ЌЕ БИДЕ!!!
 
Со нас е Бог - разберете народи и покорете се - зашто со нас е БОГ!
И ке ве молам - досадни се коментарите од типот: - како христијни шират агресија, како верниците да тепаат “невини студенти“; тоа не е христијански ... и слични работи...
 
Значи за тоа се разбравме дека НИКОЈ НЕ ЈА ОПРАВДУВА АГРЕСИЈАТА- најмалку црквата.
 
Крајна сметка - тоа е протест за МАКЕДОНИЈА - и никој ме му пишува на ЧЕЛОТО ДАЛИ Е ВЕРНИК ИЛИ НЕ!!!
 
Поголем дел од народот кај контрапротестантите тука беа дојдени за МАКЕДОНИЈА. Кажав еднаш и ќе повторам - не можи во Македонија, македонци да протестираат против Македонија - тоа другите нама да го дозволат
 
ЦРКВАТА Е СИМБОЛ НА МАКЕДОНИЈА И НАРОДОТ - Секој родољубец ја брани својата татковина - ТУКА НЕ СТАНУВА ЗБОР ЗА ВЕРНИЦИ - НЕВЕРНИЦИ!
 
Ова не е демократија - АРХИТЕТИ - ТРЕБАШЕ ЗА МНОГУ ДРУГИ РАБОТИ МНОГУ ОДАМНА ДА СЕ СЕТИТЕ И ДА ИЗЛЕЗИТЕ НА УЛИЦА - А НЕ СЕГА - ЗА ПАРТИСКИ ЦЕЛИ!!!!
 
НЕКА ВИ СЛУЖИ НА ЧЕСТ!!!!


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 13:26
http://www.sitel.com.mk/?ItemID=246DECCCB1C1F243BC8B0F15748F4B75 - http://www.sitel.com.mk/?ItemID=246DECCCB1C1F243BC8B0F15748F4B75
 
Тука може да го погледнете дневникот на Сител со видеоматеријал од терен и коментари - па нека секој сам процени колку птотестот на “архитектите“ е независен - погледнете го видеото...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 14:14
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


   Iako e rano nasabajle i mene mnogu mi se spie, sepak temata me razbudi.

Nikako ne go opravduvam nasilstvoto sto se sluci na plostadot vo Skopje, toa ne dolikuva na Hristijani....

Kako vtoro, vo eden razgovor so eden pocituvan monah spomnavme tema gradenje na crkva i manastiri, toj mi rece deka nie vo Makedonija imame mnogu crkvi i manastiri, deka nema potreba da se gradat novi, koga i onaka se prazni vo nedela na Bogosluzba...

Kako treto, i jas se slozuvam so mojot prijatel monah i mislam deka crkvi i manastiri ima mnogu vo Makedonija, no nema vistinski vernici koi go sledat Hristovoto ucenje.

Pravoslavnata Crkva treba da se ogradi od incidentot sto se sluci deneska od strana na tie t.n. vernici koi gi napadnaa studentite.... Ziva sramota.... Povekje ne bi komentiral, zalno e da se komentira. Bruka!


Ме радува што има верници како авторот на овој цитиран пост, како Мајкл, Месинџер ... Сите други кои ги оправдуваат овие насилства, па макар и во името на некој си нивен бог, треба да се засрамат и да се покајат. Доколку се навистина верници а не декларативно. Верувам дека тие насилници (кои себе си се претставуваат како верници) кои спречија одредена група луѓе (без оглед дали се студенти, архитекти, па нека се и припадници на некои политички партии, ...) ја немаат прочитано ниту библијата, а не пак да се свесни што претставува верата. Едноставно тие се квази „СА“ одреди на МПЦ и некои други структури.
Овие постапки само ќе предизвикаат од атеисти да станеме антитеисти.
Дали во иднина сите македонци мора да веруваат во нивниот бог и тоа само затоа што (можеби) се побројни? Дали ако и понатаму си останеме на своето неверување во бог (што од страна на некои полуписмени и заведени умови кои не се способни сами да размислуваат, сосема погрешно се поистоветува со некакво комуњарство), ќе ни’ суди судот на инквизицијата? Тоа беше главното прашање на оваа тема и затоа оваа се постави токму овде во вероисповед.



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 15:00
И јас се сложувам со KINGDAVID и со неговиот пријател монах дека во Македонија има премногу цркви и манастири (самите православни се фалат дека имаат околу 2000!!!), а јас искрено верувам дека бројот на православните верници што ги знаат основните начела на верувања на православната вера не достигнува ни половина од таа бројка (ниту 1000!) Тоа значи дека имаме по 2 храма на 1 вистински православен верник, додека другите се само палачи на свеќи, националисти, етнофилетисти, декларативни верници кои сметаат дека ако си македонец си по дифолт и православен (затоа што инаку би бил албанец-муслиман голема%20насмевка) и како што видовме вчера - рекетарска крстоносна служба за сузбивање протести.
 
Факт е дека, освен за големите православни празници, православните храмови се речиси ПРАЗНИ и во нив може само да се забележи движењето на ѓаконите, клисарите и сл.
Факт е дека центарот на Скопје нема потреба од уште еден храм, бидејќи Соборниот храм е на 5-10мин одење од плоштадот, и тој е доволно празен за да ги прими сите оние православни верници кои имаат потреба од храм.
 
Оттука јас не гледам причина зошто би се трошеле овие ненаменски пари од буџетот на македонците (буџет кој исто така се полни и од џебовите на атеистите, муслиманите и верниците на другите неправославни верски заедници).
 
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Се разбира најголема медиумска подршка имат од антихристијанската телевизија на В.Рамковски - на кого му напишав: Ако него многу го боли за Македонија и ако тој е МАКЕДОНЕЦ - нека си ја врати старата дедовска вера, нека ја врати верата на неговиот дедо во неговото семејство - па ТОГАШ НЕКА ГО “БОЛИ“ ЗА МАКЕДОНИЈА!!!
 
 
http://www.youtube.com/watch?v=0lDXuM52BQo - Koja e таа "стара дедовска вера" ?
Дали тука станува збор за паганската вера на античките македонци? збунетост
 
 
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

не можи во Македонија, македонци да протестираат против Македонија
 
ЦРКВАТА Е СИМБОЛ НА МАКЕДОНИЈА И НАРОДОТ
 
Македонија во уставот е дефинирана како СЕКУЛАРНА земја, а тоа значи дека државата е комплетно одвоена од сите верски заедници (и од католичката црква, и од православната црква, и од исламската заедница, и од еврејската итн итн од СИТЕ верски заедници)
Значи Македонија не е православна земја, туку СЕКУЛАРНА! Нека ви влезе ова во вашите уши веќе еднаш!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 18:36
jas znam deka tie sto go izrazile svoeto mislenje so peenje na crkovni pesni,i pravenje na litija......bea od crkvata.....sigurno.... i ne tepaa nikogo

drugata grupa na lugje koja se prikluci na crkovnata
.......pokasno i vleze vo fizicka presmetka....so onie koi se predstavuvaa kako civilizirani i akademski gragjani-studenti(videte ja i taa grupa na sto vi lici) patem-a koi pocnaa so provokaciite i fizickiot sudir.......,posebno licnosta koja davase izjava na tv(poznat uzivatel na opojni sredstva)....mislam deka poveke nosese partiski predznak celata situacija.--za   zal.....no onie koi se sobraa od crkvata odgovorno tvrdam deka nezemaa nikakvo ucestvo vo tepanjeto........namerata im bese da pokazat deka ima lugje koi sakaat tuka da se gradi hram........




Постирано од: Fotina
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 18:50
jas znam deka tie sto go izrazile svoeto mislenje so peenje na crkovni pesni,i pravenje na litija......bea od crkvata.....sigurno.... i ne tepaa nikogo




АМА КОЈ ДА ГО СФАТИ ОВА!!!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 19:36
Како типично македонска карактеристика е мешањето на баби и жаби...
Почнувајќи од повиците на организаторите на првиот протест, до организаторите на контра-протестот, па се до коментарите на овој форум.
Првин, треба да се одговори на прашањето: Зошто беше организиран протестот? Што е неговата (официјална) цел?

Односно - дали е заради побуна против архитектонското нагрдување на градот? Ако е така, тогаш би сакал некој да објасни, што тоа ќе се нагрдува - Стоковната Типо, преубавиот влез на Трговскиот Центар или пак прекрасната зграда на ЕСМ?

Дали е побуна против изградба на црква воопшто? Ако е така - зошто тоа не е формулирано на тој начин и зошто не се поведе референдум во врска со тоа. Механизмот за референдум е премногу едноставен - ако некој навистина сака нешто да направи во врска со ова, може да провери дали навистина има поддршка од граѓаните за таа своја идеја. Беше спомнато дека не треба да се прави тоа со парите на граѓаните... се согласувам, но исто така - тоа е работа која може да се реши референдумски.

Дали е побуна против тоа што една партија го форсира градењето на црквата? Ако е така - тогаш е невкусно да се прави меѓу два круга на избори и сосема неадекватно.

Дали овој протест на младите архитекти (повеќето од организаторите на протестот не се архитекти, но тоа е друга тема) кои се загрижени за убавината на градот е ист како протестот против затворањето на плоштадот со тараби, против градењето на огромното здание среде градскиот парк, како протестот против ужасните дивоградби кои никнуваат низ градот на секој чекор, како протестот против новиот предлог за зграда на Драмски Театар? За жал не е... затоа што за сите овие други работи немаше протести.

Така што - да престанеме со мешањето на баби и жаби.
Ако некој има против нешто конкретно - нека се изјасни така.
А "верниците" тука кои го поддржуваат градењето на црквата, нека ви е вам на чест (или на срам!) некритикувањето на употребата на сила.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Fotina
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 19:59
Читај погоре...и ние сме против секакво насилство...јас кажав дека ми е жал што тие што се тепаа не покажаа љубов...
Се извинувам


Постирано од: Ateist
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 20:20
Под бр 1. Протестот бил уредно најавен, без разлика кој стои зад него и кој се учествувал, дали се архитекти, наркомани, хомосексуалци.... потполно е неважно
СЕКОЈ има СО ЗАКОН ЗАГАРАНТИРАНО право да го искаже своето мислење
под бр 2. Некој со насилство и контрапротести КОИ ШТО НЕ СЕ НАЈАВЕНИ им го забранува правото на искажување на јавно мислење.
Кој тие луѓе ги повика на таканаречен „контрапротест“ и по кој повод, и кој дозволи два протеста во исто време и на исто место???
Нели е ова симптоматично??? се знае кој е организаторот, тајфата на 10 до 2 (читај Енџи)


-------------
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 29.Март.2009 во 20:28
se se znae..ama sto vredi...sekoj si go tera svoeto.

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 00:10
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

... Првин, треба да се одговори на прашањето: Зошто беше организиран протестот? Што е неговата (официјална) цел? ...

дали е заради побуна против архитектонското нагрдување на градот? ...

Дали е побуна против изградба на црква воопшто? ...

Дали е побуна против тоа што една партија го форсира градењето на црквата?...

Дали овој протест на младите архитекти... (повеќето од организаторите на протестот не се архитекти, но тоа е друга тема) кои се загрижени за убавината на градот е ист како протестот против затворањето на плоштадот со тараби, ...

Ако некој има против нешто конкретно - нека се изјасни така.

Па токму таа одредена група сакала да се изјасни така, со мирен протест да го искаже своето незадоволство од градењето објект (црква) на тој дел од градот и во тоа беа спречени од друга група јуришници на МПЦ & Со кои „случајно“ се нашле таму.
А за тоа што на неколку поста спомнуваш референдум - тоа е работа на власта , а не на некоја одредена група луѓе. Таа до сега требала да спроведе таков референдум за народот да се изјасни, бидејќи оваа идеја не е од вчера. Но, не го прави тоа. Зошто? Се плаши од неприфаќање? Ќе се сруши концептот (идеологијата) на владата за насилно наметнување на верата во општественото живеење? Како поинаку да се протолкуваат постапките на оваа влада со воведувањето на веронауката во училиштата, со градењето на цркви на секој чекор и тоа во строгите центри на градовите (уште една таквва е во изградба во центарот на Велес. Незнам за во другите градови, но претпоставувам дека и таму има слични работи), со воведување верски празници како државни празници...
Очигледно е дека кај нас се измешаа баби и жаби, бидејќи политичарите се бават со верски активности, а свештениците со бизниси (Изгрев, „манастирскиот“ комплекс на прота Стојко (тој свештеник што беше на лице место на плоштадот и што даваше изјава) во с. Теово, близу Богомила ...
Во право си за индолентниот однос на некои од нашиве верници со некритикувањето или оградувањето од овие немили настани. Дури некои од нив и го оправдуваат!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 00:21
Златник... не си во право.
Прво - не го оправдувам контра-протестот во никој случај. Неколку пати се изјаснив доволно јасно.
Второ - прашањето ми беше - ЗОШТО беше протестот? До сега има десетина различни одговори, што наведува на мислата дека е политичко средство, а не граѓанско. Познавајќи лично дел од организаторите и учесниците - сигурен сум во тоа. Но тоа е мое лично видување.
Уште нешто - референдумот е средство на народот, а не на власта! Власта не е таа која треба да бара референдум, туку народот!
Референдум се реализира во два случаи. Прво - кога власта предлага нешто, со што голема група на граѓани не се согласува и преку референдум бара демократски да се изјасни мнозинството. Второ - кога владата не предлага нешто што е од јавен интерес, па група граѓани бара референдум, за да ја задолжи (обврзе) власта да го спроведе тоа барање во закон.
Тоа се практичните примени на референдумот. Тоа е алатка со која НАРОДОТ се служи.
И повторно - прашањето не е за МПЦ, за Изгрев, за веронаука во училиштата, за една или друга партија... прашањето е за конкретната црква која треба да се гради на конкретниот плоштад.
На коментарот дека не треба со народни пари да се прави тоа - убаво реков - токму затоа има референдум.
Има уште поголема група на граѓани која смета дека не треба со народни пари да се прават спортски сали. Уште поголема која смета дека со народни пари не треба да се градат театри, дека не треба да се гради атомска централа, термо-електрана, итн итн итн... секогаш, што и да се предложи, има една поголема или помала група на граѓани која не е согласна со тоа. И исто толку голема или помала група на граѓани која е согласна.
Доколку на противниците на идејата навистина им е битно да се слушне нивниот глас - граѓанското општество нуди јасен, брз и многу едноставен механизам.
Се додека се продолжува со мешањето на бабите и жабите на едно место - нема ништо да се смени, затоа што не е јасно што тоа чини, што не, против кого, кој и како се буни.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 00:23
протестот немаше никаква врска со религија или политика, едноставно борбата беше против архитектонското нагрдување на градот, затоа паролата беше „не го силувајте Скопје“, да беше против црквата ќе беше „не градете црква“, црквата беше само прв објект на удар како сеуште незапочнат, да не беше крваво спречен протестот ќе се проширеше и кон другите објекти кои допрва не чекаат

а ако толку ја сакате својата религија, изградете по една црква онаму кај што нема, а има христијанско население, довршете ги недоизградените, обновете ги и актуелизирајте ги веќе постоечките!!!
мислам дека далеку подобро решение плазење


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 00:26
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Под бр 1. Протестот бил уредно најавен, без разлика кој стои зад него и кој се учествувал, дали се архитекти, наркомани, хомосексуалци.... потполно е неважно
СЕКОЈ има СО ЗАКОН ЗАГАРАНТИРАНО право да го искаже своето мислење

Под бр 2. Некој со насилство и контрапротести КОИ ШТО НЕ СЕ НАЈАВЕНИ им го забранува правото на искажување на јавно мислење.
Кој тие луѓе ги повика на таканаречен „контрапротест“ и по кој повод, и кој дозволи два протеста во исто време и на исто место???
Нели е ова симптоматично??? се знае кој е организаторот, тајфата на 10 до 2
 
Бидејќи ме остави без зборови, се што ќе надополнам на горекажаното е еден голем аплауз аплауз
Ретко се сложувам со Ateist, ама кога ќе се сложам, тоа е сложување до даске голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 00:31
Да и јас се согласувам со постот на Атеист (а и со тебе, замисли?!).

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 00:47
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Видете тука како вашите пријатели “студенти“ http://ПРОТЕСТИРААТwww.youtube.com/watch?v=0lDXuM52BQo - ПРОТЕСТИРААТ , И како тој дечко со зелен блузон провоцира...   http://www.youtube.com/watch?v=0lDXuM52BQo - http://www.youtube.com/watch?v=0lDXuM52BQo     видетеги ПАРТИСКИТЕ ВОЈНИЦИ - СЕ ПОЗНАВААТ ОД КИЛОМЕТАР (комуњар до комуњар)На што личи ова - на распуштена банда без команда - уствари има команда - бандата комунистичка. Па нормално е да си го добие секој шо провоцира. Крајна сметка тие протестираат против Македонија организирани од екипата и кујната на СДСМ - ТОА И СЛЕП ЧОВЕК МОЖЕ ДА ГО ВИДИ. http://www.youtube.com/watch?v=FSqIlnsNxe8&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=FSqIlnsNxe8&feature=related
Се разбира најголема медиумска подршка имат од антихристијанската телевизија на В.Рамковски - на кого му напишав: Ако него многу го боли за Македонија и ако тој е МАКЕДОНЕЦ - нека си ја врати старата дедовска вера, нека ја врати верата на неговиот дедо во неговото семејство - па ТОГАШ НЕКА ГО “БОЛИ“ ЗА МАКЕДОНИЈА!!! http://www.youtube.com/watch?v=0lDXuM52BQo -
Тука има еден клип од “ http://СТАРО%20СКОПЈЕ“www.youtube.com/watch?v=qkeixJAVT80 - СТАРО СКОПЈЕ“ - многу добро  http://се%20гледаwww.youtube.com/watch?v=FSqIlnsNxe8&feature=related - се гледа  кај бил црквата
Ти благодарам за убавите слики од старо Скопје. Некои прв пат ги гледам, стварно имало убави градби. Но рака на срце, црква на плоштад не видов - плоштадот во голема мерка е идентичен со денешниот(просторно). И не можам да не забележам во видеото дека Скопје било некогаш СКОПЉЕ и ÜSKÜP, дали вистинскиот Македонец свесен за традиционалните вредности ќе се заложи за враќање на старите имиња?

Инаку на клиповите ништо не се гледа од тоа што ти сакаш да го прикажеш освен примитивна толпа граѓани наспроти полу-тврдоглави студенти кои се чини дека недоволно добро се организирале и тоа им е голем минус. И тие згрешија, не требаше да возвраќаат на провокациите, но ајде да бидеме искрени, дека ЗА КАВГА ТРЕБА (најмалку) ДВАЈЦА.
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Дали СКОПЈЕ Е МУСЛИМАНСКИ ГРАД?
Скопје сам по себе е географска локација, а правно гледано е главен град. Делумно во него живее муслиманско а делумно христијанско население или барем така се декларираат, иако според постапките вториве некако одудираат од тој израз... барем споредено со пораките на Исус Христос... за првите незнам, не сум упатен многу во исламот. Понатака има и население кое е верски неопределено или се декларира како атеистичко. По чиј терк да се гради градот?
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Дали некој се од СТУДЕНТИТЕ АРХИТЕКТИ се побуни против АЛБАНСКАТА КУЌА СРЕДЕ СКОПЈЕ - (мајка тереза) - е драги браќа ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ДЕКА ТАА ЌУЌА ВО СВЕТОТ Е ПОЗНАТА КАКО СТАРА АЛБАНСКА КУЌА - а дали е така? - АРХИТЕКТИ ОДГОВОРЕТЕ!!!
Не се побунија затоа што беше проектирана од македонски патриоти. Штета, а требаше... многу ја гуши и нагрдува локацијата пред АРМ. Барем јас така го доживувам тоа.
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Нешто што тука било пред 50 години СЕГА СО ПОМОШ ОД БОГА - ПАК ЌЕ БИДЕ!!!
А од каде знаеш дека Бог во тоа ќе помогне? Нели старото Скопје настрада во земјотресот??? Нели тоа беше тајната божја воља? Зошто сега и се противиме со планови за изградба на исти работи кои беа одстранети пред 50 години? Сакаме уште еден земјотрес?
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Со нас е Бог - разберете народи и покорете се - зашто со нас е БОГ!
Вакви изјави можат да се чујат и во САД, и во Грција и во Авганистан и во Иран, а и во Србија(да не заборавиме дека тие се небесен народ ) - од каде да знаеме со кого е навистина Бог?

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Значи за тоа се разбравме дека НИКОЈ НЕ ЈА ОПРАВДУВА АГРЕСИЈАТА- најмалку црквата.
Доколку ова искрено се мисли и се прави, тогаш е за голем поздрав!

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Поголем дел од народот кај контрапротестантите тука беа дојдени за МАКЕДОНИЈА. Кажав еднаш и ќе повторам - не можи во Македонија, македонци да протестираат против Македонија
А што ако тие македонци не сакаат да живеат во таква Македонија? Од каде да знаеме дека Македонија за која ти зборуваш не е некаква про-српска или про-бугарска Македонија? Што ако вистинската Македонија е онаа на студеднтите, хомосексуалците и комуњарите? А што ако не е ни нивна, туку некоја моја која ќе ја измислам(наредните генерации ќе можат да ме сметаат како основоположник на правата Македонија - ги молам само да не ми ставаат цвеќе на гробот, ќе ме скокотка!)


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 00:54
едно не сфатив, зошто „верниците“ викаат дека протестот бил против македонија? православното население не е само македонско
ај некој нека ми објасни како човек ја негира својата земја негирајќи верски објект?
ај да речеш демек со тоа било нападнато христијанството, ама кој жити све ја нападна Македонија?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 00:58
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

протестот немаше никаква врска со религија или политика,
И мене не ми е јасно зошто се обидуваат на протестите да им стават политичка позадина??? Да беше тоа масло на опозицијата(јаката ни опозиција) тоа ќе беше многу помасовно и многу подобро организирано.
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

едноставно борбата беше против архитектонското нагрдување на градот, затоа паролата беше „не го силувајте Скопје“, да беше против црквата ќе беше „не градете црква“, црквата беше само прв објект на удар како сеуште незапочнат, да не беше крваво спречен протестот ќе се проширеше и кон другите објекти кои допрва не чекаата ако толку ја сакате својата религија, изградете по една црква
онаму кај што нема, а има христијанско население, довршете ги
недоизградените, обновете ги и актуелизирајте ги веќе постоечките!!!мислам дека далеку подобро решение плазење
Многу убаво објаснето zabegan, многу убав предлог даде. Во местото каде живеам има неколку цркви ама ниту од една камбаните не се слушаат... Зошто???


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 01:09
еве јас живеам во Скопје, поточно во Аеродром, во Аеродром има едно мало црквиче десет пати помало кое го градат со години, а се силат да градат огромни храмови на плоштад
нели е тоа апсурдно?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 01:19
jas mislam deka toa trebase da bide simbol vo glavniot grad, na makedonija vo koja 60 % od naselenieto se kazuva za pravoslavno,  kako i vo drugite drzavi kade sto poveketo od naselenieto se pravoslavni.........site imaat edna ubava crkva vo glavniot grad vo centarot........moskva,sofija,belgrad,buk*rest,atina,

mislam deka so toa se soglasuvaat site pravoslavni vernici.........

samata ideja ne  e losa...no toa sto se koristi i za drugi pricini....ja odvede rabotata vo sosema druga nasoka.........




Постирано од: makarios
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 01:26
Ми рекоа некои дека се соблазнуваат бидејќи во Црквата гледаат многу работи наопаку, а јас им кажав:
„Ако ја прашаш мувата: ‘Има ли во околинава цвеќе?’, таа ќе ти каже: ‘Не знам, но таму долу има многу конзерви, ѓубре, нечистотија’, па ќе ти ги наброи сите ѓубришта што ги поминала. А, ако ја прашаш пчелата: ‘Си видела ли некоја нечистотија во околината?’, таа ќе ти рече: ‘Нечистотија? Не, не сум видела никаде; овде е сѐ полно со миризливо цвеќе’ и ќе ти изнакаже од кое сѐ цвеќе има по градините и полињата и така натаму.
Гледаш, мувата знае само каде има ѓубре, додека пчелата знае дека таму цвета лилјан, а малку подалеку зумбул...“

Колку што сфатив, едни луѓе личат на пчела, а други на мува. Оние што личат на мува во секоја ситуација бараат само да видат што има лошо и преокупирани се со тоа. Никаде не гледаат ништо добро. Оние што личат на пчела секаде наоѓаат само она што е добро. Расипан човек расипано мисли, сѐ прима од лево, сѐ гледа наопаку. Од друга страна, оној кој има добри помисли, што и да види, што и да му кажеш, ќе има добра помисла.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 01:30

Kako SOBORNIOT HRAM nema nikade takva ubava crkva vo Pravoslavniot svet. Velicestven objekt!

Jas sum protiv izgradbata na crkvi i dzamii na plostadot,zatoa kako sto rekov, crkvi ima premnogu,a vistinski vernici mnogu malku, za zal.

Isto taka sum protiv izgradba na spomenik na Aleksandar Makedonski na plostadot, da ne izleze deka sum protiv verskite objekti. Plostadot treba da se napravi po urnek na nekoi od evropskite metropoli, so fontani, cvekinja itn. i da ima dovolno mesto za setanje na nego, a ne kaj da se zavrtis samo spomenici.

Toa e moe mislenje .


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 01:34
slabo citas .......,,pravoslavna arhitektura,, ili?намигнување

od ubavo sekogas ima poubavo!љубов


a makarios ubavo kaza.....bas  starecki!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 01:43
Originally posted by aladin aladin напиша:


slabo citas .......,,pravoslavna arhitektura,, ili?намигнувањеod ubavo sekogas ima poubavo!љубовa makarios ubavo kaza.....bas  starecki!


Sakav da kazam deka Soborniot Hram vo Skopje e velicestven i a imame i mnogu ubavi crkvi i manastiri sirum Makedonija, no za zal crkvite se prazni (ne samo vo Makedonija, tuku i niz cel svet se zabelezuva toj trend).

Ne ni treba na plostadot vo Skopje crkvi i dzamii, uste pomalku i spomenici . Ni treba prostor za setanje, a moze da ima fontani, cvekinja i sl.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 01:47
a ti pal slabo ja ,,vajcas,, poentata.....љубов

ne deka nemame hramovi vo mk........ne deka sme slabi so evangelizacija.....sme......i so prektikuvanje vo zivoto , na ona sto ne uci pravoslavnata vera, ---da odime na bogosluzba.....

priroda kolku sakas.......намигнување  .........

se toa stoi delumicno  ....no

mislam deka idejata bila ........nesto po uzor na ostanatite prav.drzavi.....kazav veke.....


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 01:52
Pa ne mora da bide po uzor na ostanatite pravoslavni drzavi. Treba da se vidi nekoe resenie koe najmnogu odgovara od nekoj ubav grad od zapadot, sepak Makedonija e drzava vo koja ne ziveat samo pravoslavni,ima i muslimani,katolici, protestanti,i ateisti...

Da ne me sfatis pogresno .Pozdrav!


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:03


За ова плаќаме стотоци евра, а може и илјада, кога одиме на студентските екск*рзии, имаме неколку мегабајти слики, кога застануваме на плоштадот сме со подзинати усти, колку е тоа убаво...

А Скопје - ех, Скопје ќе го силуваме. Наместо да му принесуваме жртва на Бога, со покајание и молитва, ние градиме ново Вавилонско царство, и имаме идолопоклонички однос кон нештата, и пренесуваме жртви кон идолите - трговски центри.

Бог да не` чува, по молитвите на Пресвета Богородица и сите светии, да се покаеме за нашите хулења... да не би наместо идоли и пороци најдеме прав, како што тоа го најдоа нашите татковци во 1963 година.

А душата која е како пчелка, како да не се радува кога ќе здогледа цвет? Како да не затрепери срцето, на таа пчелка која го има Христос во себе? Како да не заплаче од милост и нежност кога ќе вкуси од Нектарот?


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:07
jas rekov poveke od 60% --pravoslavni......

i vo drugite gorenavedeni  drzavi siguren sum deka ima i drugi.....no......taka trgnale. gragjanite na tie republiki (neznam zosto)намигнување.....a u toa zapadot .......sto e najtragicno.......po site pogolemi gradovi( a ne glavni) imas katedrali ili hramovi na plostadite.......samo sto ne se pravoslavni.......nego katolicki ili protestantski.......

ali dobro osmisleni.....i ne se zloupoterebuvaat vo politicki svrhi ,kao nekad....mozebi toa ni nedostiga!

upste ne sfakjam pogresno! pozd.i od mene!


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:14
makarios ------pobrz si!голема%20насмевка


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:17
Originally posted by makarios makarios напиша:


За ова плаќаме стотоци евра, а може и илјада, кога одиме на студентските екск*рзии, имаме неколку мегабајти слики, кога застануваме на плоштадот сме со подзинати усти, колку е тоа убаво...А Скопје - ех, Скопје ќе го силуваме.
Затоа што таму се вклопува катедралата во околината. Во сегашниот изглед на строгиот цецнтар ни црква, ни џамиа, ни театар ни музеј ни Тошка ни Сашо Велики не се вклопуваат... За тоа се работи.

Изградете десет пати поголема црква на друга локација, направете некаде нов плоштад, на пр. во византијски стил, и многу убаво ќе се вклопи и православен храм.

А за споредбата со мувите и пчелите, зумбули меѓу лајна не би сакал да мирисам...


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:22
Originally posted by makarios makarios напиша:


За ова плаќаме стотоци евра, а може и илјада, кога одиме на студентските екск*рзии, имаме неколку мегабајти слики, кога застануваме на плоштадот сме со подзинати усти, колку е тоа убаво...А Скопје - ех, Скопје ќе го силуваме. Наместо да му принесуваме жртва на Бога, со покајание и молитва, ние градиме ново Вавилонско царство, и имаме идолопоклонички однос кон нештата, и пренесуваме жртви кон идолите - трговски центри.Бог да не` чува, по молитвите на Пресвета Богородица и сите светии, да се покаеме за нашите хулења... да не би наместо идоли и пороци најдеме прав, како што тоа го најдоа нашите татковци во 1963 година.А душата која е како пчелка, како да не се радува кога ќе здогледа цвет? Како да не затрепери срцето, на таа пчелка која го има Христос во себе? Како да не заплаче од милост и нежност кога ќе вкуси од Нектарот?


Brate Makarios, vo red e toa sto velis, mnogu ubava sporedba dade, i jas kako pravoslaven vernik se raduvam na ubavi crkvi...

No zamisli kako im e na muslimanite koga go gledaat toj objekt, dali tie cuvstvuvaat milina i neznost koga ke vidat vakvo zdanie na plostadot? Mora da se misli i na verskite cuvstva i na drugite, ne e toa samo estetika.

Kako vtoro, ona sto se sluci vcera, koga tepackata ja pocnaa vernicite, toa ne mu nosi slava na Hrista i na verata. Sramota golema, i treba od najvisokiot vrv na MPC da izlezat so izjava deka se ograduvaat i zalat za toj nastan sto se slucil.

Bog moze da go srusi gradot tokmu poradi vakvi raboti,a ne za gradenje na verski objekti i tepanje na neistomislenici. BRUKA GOLEMA , sramota e toa vo Imeto na Bog da se tepaat luge........ Samo ja valkame verata vo Bog i mu nanesuvame sram na Hrista


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:24
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Kako vtoro, ona sto se sluci vcera, koga tepackata ja pocnaa vernicite,

Беше присутен?


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:25

NE, gledav na TV


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:26
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


NE, gledav na TV

Значи си ги гледал лепешките.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:29

Po ona sto mozev da vidam na TV, imase tepacka(krstonosna vojna). Taka li e?

Nemoj da go opravduvas nasilstvoto brate makarios, sramota e toa sto se sluci.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:34
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Po ona sto mozev da vidam na TV, imase tepacka(krstonosna vojna). Taka li e?

Nemoj da go opravduvas nasilstvoto brate makarios, sramota e toa sto se sluci.


Немаше тепачка, туку кошкање. Не се тепаа архитекти и верници, туку геј и лезбо лобисти, абортус сапортери, сорос платеници и слични анархисти, со некои упаднати платеници, не сакам да спекулирам од кого платени.

Значи, имаше 4 групи на плоштадот. Ти си го гледал кошкањето меѓу двете групи.

На крај од литијата, на поклонение во Соборниот храм отидоа само верните, и со благодарствени песни, пееја псалми, тропари, химни, и се помолија за целиот народ во Македонија.

А требало да ги видиш и озарените лица на случајните минувачи. И тие ја осетија топлината од верниот народ, кој го славословеше Бога на плоштадот, во смирение и молитва.

Но, мувите (новинарите) гледаат само лепешки, не видоа неидно цвеќе. Нека ми простат...


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:38
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Po ona sto mozev da vidam na TV, imase tepacka(krstonosna vojna). Taka li e?

Nemoj da go opravduvas nasilstvoto brate makarios, sramota e toa sto se sluci.




Ве поздравувам - http://www.youtube.com/watch?v=zvk8nSxRb5o&feature=channel

интересно видео - една друга камера -
тука добро се кледа кој и кад се верниците и кој кого провоцира


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:39

Mozebi e taka kako sto velis, jas ne bev prisuten tamu.

Moze da e montirano od strana na TV da izgleda deka vernicite ja pocnaa tepackata.

Vo sekoj slucaj, bilo sto bilo, toa e sramota sto se sluci vakov nastan


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:40
ЛУЃЕ ЈАС ЛИЧНО ПРИСУСТВУВАВ НА ПРОТЕСТОТ ИМАШЕ ПРОВОКАЦИИ ОД СТРАНА НА АРХИТЕКТИТЕ.ВЕРНИЦИТЕ КОИ БЕА НА МЕСТОТО КАДЕ ШТО ЌЕ СЕ ВОЗОБНОВИ ЦРКВАТА НА СВЕТИОТ ЦАР КОНСТАНТИН И СВ.ЕЛЕНА ТИЕ СИ ОСТАНАА ТУКА ПЕЕЈКИ ЦРКОВНИ ПЕСНИ И МОЛИТВИ И НИКОЈ ОД НИВ НЕ НАПРАВИ ИНЦИДЕНТ.ТИЕ ШТО БАРАА ИНЦИДЕНТИ БЕА ЛУЃЕ НАВИСТИНА БЕЗБОЖНИЦИ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ КАКО СКАНДИРАА И ВИКАА ХУЛНИ И НАВРЕДЛИВИ ЗБОРОВИ КОН ЦРКВАТА И БОГА ДОБРО СЕ ГЛЕДА НА СНИМКИТЕ НЕ ЗА ЏАБЕ ТИЕ ЛУЃЕ ТАКА РЕАГИРАА ЗНАЧИ НЕКОЈ ГИ ИСПРОВОЦИРАЛ.И ЖАЛОСНО Е ДА ГИ ОБВИНУВАМЕ ТИЕ КОИ НА МИРЕН И ДЕМОКРАТСКИ НАЧИН СИ ЈА ИСПОВЕДАА ВЕРАТА


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:45
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Mozebi e taka kako sto velis, jas ne bev prisuten tamu.

Moze da e montirano od strana na TV da izgleda deka vernicite ja pocnaa tepackata.

Vo sekoj slucaj, bilo sto bilo, toa e sramota sto se sluci vakov nastan


п.с. Тепачите за малце ќе ги натепаа и верните. Меѓу христијанските знамиња, имаше и знаме на Свети цар Константин и беше знамето на Византија. Тепачите на верните им викаа, да ги мавнат тие грчки знамиња. Застанаа пред верните да се прикажат како дел од верните, ама не знаеја да испејат ниедна благодарствена песна - а оддадоа жртва кон својот идол етнофилетизмот, пеејќи песни од стилот народе македонски и едно име имаме.

Само смиреномудрието на верните спречи да се случи уште поголем инцидент.



Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:46
Кога станува збор за агресија и за тоа како медиумите го прикажаа настанот - мислам дека е повеќе од смешно.

Ако тое е масовна тепачка без капка крв и тие се хулигани, тогаш нашите соседи за вакви слични собири треба доживотно да лежав в затвор... Ви се молам правилно да ме разберете - масовна тепачка е многу брутален термин за тој настан - тука немаше ниту една капка крв ...

мислам дека сите добро знаете што е масовна тепачка и инцитенти ...

тоа вчера беше смешно... и добро организирано од опозицијата - тоа се гледа


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:50
Originally posted by makarios makarios напиша:


п.с. Тепачите за малце ќе ги натепаа и верните. Меѓу христијанските знамиња, имаше и знаме на Свети цар Константин и беше знамето на Византија. Тепачите на верните им викаа, да ги мавнат тие грчки знамиња. Застанаа пред верните да се прикажат како дел од верните, ама не знаеја да испејат ниедна благодарствена песна - а оддадоа жртва кон својот идол етнофилетизмот, пеејќи песни од стилот народе македонски и едно име имаме.Само смиреномудрието на верните спречи да се случи уште поголем инцидент.


СО ОВА СЕ ПОТВРДУВА НАЈДОБРО - од кого беја испратени тепачите и како никој од повредените немаше ниту гребнатикна ...

Многу интересно - луѓето од клиповите - тие двајца тројца со капулјачите - никој не ги познава - никој од нев никогаш не бил в црква...

тоа се гледа дека беше наместена работа од самите организатори на протестот


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:50
Originally posted by evangelist evangelist напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Po ona sto mozev da vidam na TV, imase tepacka(krstonosna vojna). Taka li e?

Nemoj da go opravduvas nasilstvoto brate makarios, sramota e toa sto se sluci.




Ве поздравувам - http://www.youtube.com/watch?v=zvk8nSxRb5o&feature=channel

интересно видео - една друга камера -
тука добро се кледа кој и кад се верниците и кој кого провоцира
Камерата е горе долу - истата.

Дел од православните верници коректно се огради од настаните, тоа треба да го стори и врвот на МПЦ.

Но како тоа да другите граѓани-насилници не се едуцирани за етичките начела на христијанската вера? Со право ќе речете дека не сите доаѓаат на литургија и веронаука во црквите, но тогаш треба да се најдат други популарни методи за едуцирање на народот. На пр. за време на големи собири(на пр. Водици) може да се дадат повеќе апели и поуки за широките народни маси, тие директно да го чујат дур се физички таму присутни, оти после кој не чита весници кој не гледа ТВ и тн...


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:51
мене мпц не ме интересира - никој од нив немаше таму

верниците се ЦРКВАТА а не МПЦ


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:55

Каков наслов на темава.........колку силни зборови........Враќање на ИНКВИЗИЦИЈАТА......... ........



Не се секирај Златниче, никој нема да биде суден од црковниот суд, нема да има клади и слично......

И ич не се секирај ако дојдат религиозни времиња, ако порасне бројот на верниците.......дека тоа ќе донесе војни и недоразбирања.............

Подобро плаши се каде ќе не одведе световниот (не)морал.......Каде ќе не одведе партизацијата и политизацијата на најситните пори од животот........


Да беа сите верници (од што ти се плашиш дека ќе донесе проблеми)...........светот ќе беше поубаво место за живеење.........
Верата повикува на толеранција, разбирање........

Ако некој е насилен, раздразлив, се бори за нешто со агресивни средства.....тој не е верник........


Па сега види ти дали тој агресивецот може да предизвика скандали, конфликти, војни.....заради тоа што е верник или неверник......(ако е верник мирно ќе ја прифати неправдата)

-------------
МИР со сите


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 02:59

Mnogu e loso koga ke se zamesat prsti politikata i religijata , bas sega gledav na YOUTUBE od evangelist snimkite od sluckata, ima tuka i politika i nacionalizam i religija....

Drugo, brate makarios eve Studentskata Unija na Makedonija rece neka izgradat dzamija muslimanite na plostadot, toa nema da im preci...

Toa sakav da go kazam, nie sme multietnicka drzava a Skopje e multietnicki i multireligiozen grad, ke pocnaat site vernici da baraat svoi verski objekti i plostadot ke ni zalici na nisto.....

Ona na Makedonija sto i treba se vistinski vernici a ne crkvi i dzamii. A sekako ni nedostasuva i elementarna kultura i demokratija , za zal.

P.S. Ne sakam da zazemam strana, ne branam nikogo no najodvratno nesto e verskiot fundamentalizam, pomesan so politika i nacionalizam, ete ti nova vojna. Dali ima Makedonija potreba za takvo nesto? Sekoe dobro, Hristos,
Knezot na Mirot pomegju nas, AMIN!


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 03:00
Originally posted by makarios makarios напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Mozebi e taka kako sto velis, jas ne bev prisuten tamu.

Moze da e montirano od strana na TV da izgleda deka vernicite ja pocnaa tepackata.

Vo sekoj slucaj, bilo sto bilo, toa e sramota sto se sluci vakov nastan


п.с. Тепачите за малце ќе ги натепаа и верните. Меѓу христијанските знамиња, имаше и знаме на Свети цар Константин и беше знамето на Византија. Тепачите на верните им викаа, да ги мавнат тие грчки знамиња. Застанаа пред верните да се прикажат како дел од верните, ама не знаеја да испејат ниедна благодарствена песна - а оддадоа жртва кон својот идол етнофилетизмот, пеејќи песни од стилот народе македонски и едно име имаме.

Само смиреномудрието на верните спречи да се случи уште поголем инцидент.



ova e potvrda deka makarios bil tamu.....i jas go steknav istiot vpecatok....


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 03:06
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Toa sakav da go kazam, nie sme multietnicka drzava a Skopje e multietnicki i multireligiozen grad, ke pocnaat site vernici da baraat svoi verski objekti i plostadot ke ni zalici na nisto.....


Кој европски град не е мултирелигиозен и мултиетнички? Берлин, Барселона, Виена, Рим, Прага, Париз, Москва, Лондон?

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


P.S. Ne sakam da zazemam strana, ne branam nikogo no najodvratno nesto e verskiot fundamentalizam, pomesan so politika i nacionalizam, ete ti nova vojna.


Каков верски фундаментализам виде? Зарем призивањето на Богородица, Свети Цар Константин, псалмопенијата се фундаментализам?


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 03:13
Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Toa sakav da go kazam, nie sme multietnicka drzava a Skopje e multietnicki i multireligiozen grad, ke pocnaat site vernici da baraat svoi verski objekti i plostadot ke ni zalici na nisto.....
Кој европски град не е мултирелигиозен и мултиетнички? Берлин, Барселона, Виена, Рим, Прага, Париз, Москва, Лондон?
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


P.S. Ne sakam da zazemam strana, ne branam nikogo no najodvratno nesto e verskiot fundamentalizam, pomesan so politika i nacionalizam, ete ti nova vojna.
Каков верски фундаментализам виде? Зарем призивањето на Богородица, Свети Цар Константин, псалмопенијата се фундаментализам?


vo kombinacija so se ostanato sto se sluci na plostadot..? DA!



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 03:14
Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Toa sakav da go kazam, nie sme multietnicka drzava a Skopje e multietnicki i multireligiozen grad, ke pocnaat site vernici da baraat svoi verski objekti i plostadot ke ni zalici na nisto.....
Кој европски град не е мултирелигиозен и мултиетнички? Берлин, Барселона, Виена, Рим, Прага, Париз, Москва, Лондон?
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


P.S. Ne sakam da zazemam strana, ne branam nikogo no najodvratno nesto e verskiot fundamentalizam, pomesan so politika i nacionalizam, ete ti nova vojna.
Каков верски фундаментализам виде? Зарем призивањето на Богородица, Свети Цар Константин, псалмопенијата се фундаментализам?


Ne mislev deka prizivanjeto na Bogorodica, Sveti Car Konstantin i psalmopenijata se verski fundamentalizam.
No , mozebi trebase drug den da se soberete, (mozebi sledniot den) da se napravi toa, na miren i dostoinstven nacin za da se izbegnat provokacii. Ili ednostavno da se izleze so soopstenie od MPC na TV ili nesto sl.

Zboruvam za snimkata sto ja vidov na YOUTUBE deka seto toa lici na verski fundamentalizam,pomesan so politika i nacionalizam...KATASTROFA, DAJ BOZE DA NE SE POVTORUVAAT VAKVI RABOTI . AMIN!


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 03:18
Originally posted by fichot fichot напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Toa sakav da go kazam, nie sme multietnicka drzava a Skopje e multietnicki i multireligiozen grad, ke pocnaat site vernici da baraat svoi verski objekti i plostadot ke ni zalici na nisto.....
Кој европски град не е мултирелигиозен и мултиетнички? Берлин, Барселона, Виена, Рим, Прага, Париз, Москва, Лондон?
[QUOTE=KINGDAVID]
P.S. Ne sakam da zazemam strana, ne branam nikogo no najodvratno nesto e verskiot fundamentalizam, pomesan so politika i nacionalizam, ete ti nova vojna.
Каков верски фундаментализам виде? Зарем призивањето на Богородица, Свети Цар Константин, псалмопенијата се фундаментализам?


vo kombinacija so se ostanato sto se sluci na plostadot..? DA!


[/QUOTE

mnogu ubavo zaklucuvanje........голема%20насмевка
na toj nacin i Hristos Gospod vo kombinacija so krstonosnite vojni e kriv...h"ALAL DA TI E......na nacinot so koj rezoniras!



Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 03:57
[QUOTE=KINGDAVID]

Drugo, brate makarios eve Studentskata Unija na Makedonija rece neka izgradat dzamija muslimanite na plostadot, toa nema da im preci...

QUOTE]

тоа не е точно!!! тука новинарката прави - НАМЕРНА ИЛИ НЕНАМЕРНА ГРЕШКА...

http://www.youtube.com/watch?v=xb7Ff3T9tfw&feature=channel_page


тука е видеото ... ПОГЛЕДНЕТЕ!!!


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 11:21
Еве што http://www.youtube.com/watch?v=CaI7E4V3GIs - видела пчелката. И http://www.youtube.com/watch?v=q3AbpDSVYq0&feature=related - ова .


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 11:48
Originally posted by makarios makarios напиша:

Еве што http://www.youtube.com/watch?v=CaI7E4V3GIs - видела пчелката. И http://www.youtube.com/watch?v=q3AbpDSVYq0&feature=related - ова .
пчелката или е ќорава или не сакала да види ништо
дали пчелката виде како верниците се упатија кон студентите?


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 12:00

Читам цело време на темава се расправате "кој прв почна со провокациите". Очигледно е дека се презентира вистината од различни камери, од различни перспективи, а потоа секој различно ги толкува.

Но јас би се навратил кон ФАКТИТЕ. А тие говорат дека студентите беа тие кои први уредно си најавија мировен протест на плоштадот на град Скопје, додека контрапротестантите беа тие што 5 до 12 најавија контрапротест на истото место во истото време. Оттука е прејасно кој тоа барал р'чки.
 
Зарем не можеле пејачите на благодарствени песни, како што велат тие "самоиницијативно", да си се соберат во некој друг термин? Зошто мораат да одберат ист термин за нивниотто "благодарствено пеење" како и оние кои први си го резервираа тој термин за демокрратското искажување на своето мислење?
И пак ќе го повторам прашањето на ateist бидејќи остана да лебди во воздухот: Кој тоа дозволил два спротиставени протести во исто време на исто место? Зарем не е повеќе од предвидливо дека во таков случај би дошло до несакани инциденти? Каде и во која демократска држава владата заведила два спротиставени протести во исто време и на исто место?
 
Имајќи предвид кој во чиј двор дошол, повеќе од јасно е кој провоцирал, кој барал р'чки.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 12:02
За сите тие кои не разбрале, нека препрочитаат уште еднашка од шестата страница навака.


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 16:17
Originally posted by aladin aladin напиша:

...Каков верски фундаментализам виде? Зарем призивањето на Богородица, Свети Цар Константин, псалмопенијата се фундаментализам?


vo kombinacija so se ostanato sto se sluci na plostadot..? DA!

[/QUOTEmnogu ubavo zaklucuvanje........голема%20насмевкаna toj nacin i Hristos Gospod vo kombinacija so krstonosnite vojni e kriv...h"ALAL DA TI E......na nacinot so koj rezoniras![/QUOTE]

Ајде, ајде. Ќе се правиме мутави сега. Кажи ми, секоја сабота се собираат на призивање Богородица и псалмопеење пред стоковната? Не. Таму беа за да ги спречат (пасивно - со пеење и молење токму на просторот најавен за протестирање, и по потреба активно - со тепање)студентите демократски со протест да го изразат својот став, не против црквата, не против македонците, не против верниците, ами против урбаното дивеење/своеволие на власта. Ако тоа не е одраз на фундаментализам, тогаш, плиииз објасни што е.





Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 16:21
Originally posted by makarios makarios напиша:


п.с. Тепачите за малце ќе ги натепаа и верните. Меѓу христијанските знамиња, имаше и знаме на Свети цар Константин и беше знамето на Византија. Тепачите на верните им викаа, да ги мавнат тие грчки знамиња. Застанаа пред верните да се прикажат како дел од верните, ама не знаеја да испејат ниедна благодарствена песна - а оддадоа жртва кон својот идол етнофилетизмот, пеејќи песни од стилот народе македонски и едно име имаме.Само смиреномудрието на верните спречи да се случи уште поголем инцидент.
Ova trebase megju prvite raboti da go kazes!!! Bitno menuva nekoi raboti, znaci ima vernici koi ne se etnofiletisti(jas toa go znam - ama mnogumina ne!) a sporedbata za pcelickite i muvite nosi vo eden drug, neubav, pravec. Imeno i tepackata(kolku i da bila samo vo pocetna faza kako butkanje i kloci) demek treba da se gleda kako cvekje - ti toa ne go kaza, no vpecatokot koj se dobiva lesno moze da bide toj.

Originally posted by makarios makarios напиша:

...Свети Цар Константин, псалмопенијата се фундаментализам?
Car Konstantin kako istorijska licnost a pred se gledano od hristijanski aspekt e krajno problematicna licnost: krvava. Kakvo zracenje nosi toj (i molitvite kon nego) koj surovo se presmetuvase so svoite politicki protivnici i del od sopstvenoto semejstvo go ubi?

Bravo za vernicite koi ostanaa na strana i ne provociraa, no sepak moram da se soglasam so Evangelos deka ce bese poumesno da odberat drug termin, duri i druga data. Da go storea toa, ce bea i tie zastiteni od izoblicuvanje na informaciite.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 17:18
Se slozhuvam so EvAngelos i prethodnite komentatori koi go fokusiraa vnimanieto na glavnite elementi vo ovoj nemil incident:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Но јас би се навратил кон ФАКТИТЕ. А тие говорат дека студентите беа тие кои први уредно си најавија мировен протест на плоштадот на град Скопје, додека контрапротестантите беа тие што 5 до 12 најавија контрапротест на истото место во истото време. Оттука е прејасно кој тоа барал р'чки.

 

Зарем не можеле пејачите на благодарствени песни, како што велат тие "самоиницијативно", да си се соберат во некој друг термин? Зошто мораат да одберат ист термин за нивниотто "благодарствено пеење" како и оние кои први си го резервираа тој термин за демокрратското искажување на своето мислење?

И пак ќе го повторам прашањето на ateist бидејќи остана да лебди во воздухот: Кој тоа дозволил два спротиставени протести во исто време на исто место? Зарем не е повеќе од предвидливо дека во таков случај би дошло до несакани инциденти? Каде и во која демократска држава владата заведила два спротиставени протести во исто време и на исто место?

 



1. Studentite (ili bilo koj sto se pretstavil pod toa ime) uredno najavile miren protest za odredeniot den i vo odredenoto vreme.

2. Sveshtenite lica so pogolema grupa gragjani "spontano" se sobiraat tokmu toj den, vo toa vreme i na istoto mestoto kade sto se sobirale studentite.

3. Nadlezhnite od javnata bezbednost, kolku sto mozhev da zabelezham od snimkite, si stojat so racete prekrsteni na zadnicite, nebare gledaat film, a ne javno bezredie.


Od gorenavedenoto neminovno se nametnuva zakluchokot deka dokolku ne se organiziralo kontraprotest (koj bil nelegalen ako ne mu bilo dadena dozvola od vlastite) i dokolku vlasta bila na visinata na svojata zadacha so soodveten broj na zhiva sila, kako i so agilnost vo razdvojuvanjeto na dvete grupi i apsenje na onie koi predizvikuvale bezredie i se obiduvale fizichki da se presmetuvaat, togash nemalo da dojde do vakvata sluchka.

Vo sekoj sluchaj, vlasta definitivno padnala na ispit kako nekompetentna i nesposobna da se spravuva so vakvi situacii. Ochigledno e deka taa nitu znae kako da odobruva i kontrolira protesti, nitu znae kako soodvetno da se spravuva so pogolemi masi lugje koi se odnesuvaat nasilnichki.

Na krajot, faktot deka sveshtenite lica samo peele crkovni pesni i ne bile direktno smeshani vo raspraviite i tepachkite so studentite ne gi opravduva vo aktot na organiziranjeto na kontraprotestot, "spontano" ili "osmisleno", tokmu vo istiot vremenski period i mesto kade sto bilo organizirano legalnoto protestiranje na studentite. Toa pokazhuva deka imale intencija da sozdadat antagonizam, a so svoeto prisustvo bezdrugo implicitno davale podrshka na site onie gragjani koi nasilnichki se spravile so studentite. Ushte povekje, kolku sto gledav na snimkite, nitu eden od ovie sveshtenici ne zastanal megju lugjeto so svojot lichen avtoritet i so avtoritetot na Crkvata, so cel da gi sprechi nemilite nastani. Dodeka bezrednicite, koi doshle kako podrshka na crkvata, se presmetuvale so studentite, ovie mirno si peele crkovni pesni. Na toj nachin implicitno se stavile na strana na onie od koi sega, vo post scriptum, javno se ograduvaat.

Ne znam samo kako Isus kje se postaveshe vo taa situacija... vprochem, kako deklarirani hristijani site go imate Svetoto Pismo, pa potsetete se.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Fotina
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 17:46
Еве ќе одговорам на прашањето, како ние случајно се собравме таму...
Тоа “случајно“ не е наметнато од нас, туку од новинарите.Ние не рековме дека сме случајно таму!
Ние (ама само ние со знамињата )како што видовте и сами од каде пристигнавме (преку камениот мост) И НЕМАВМЕ НИКАКВА ВРСКА СО ТИЕ ТЕПАЧИТЕ, се организиравме да го спречиме протестот на архитектите и тоа само на мирен начин. Тоа не смее никој да го злоупотреби, зошто од наша страна немаше инциденти. Ние не сакаме тепачки и никакви проблеми...
Е сега прашањето: Зошто не правевме протест на друго место и во друго време?
Зошто ние би правеле протест после архитектите?? Зарем би дозволиле да си ја постигнат целта??? Е тоа не може.

Не успеаја да го кажат своето мислење...некој ги спречил? Еве и ние не го кажавме нашето мислење, ама нашето присуство и радост посведочија ЗА ШТО ТОЧНО НИЕ СМЕ ТАМУ.И пак победивме...ЦРКВА КЕ ИМА! АМИН!!!


Постирано од: Fotina
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 17:53
Ne znam samo kako Isus kje se postaveshe vo taa situacija... vprochem, kako deklarirani hristijani site go imate Svetoto Pismo, pa potsetete se.





Мислиш дека Христос ке влезеше во тепачката и ке ги раздвојуваше тепачите????
НЕ МИ СЕ ВЕРУВА!!!
Па ти си тој што не го познава Христос и немаш појма што зборуваш. Не треба само да го читаш писмото брате...туку треба да го посведочиш со живот...Па потоа ќе разбереш како би постапил Христос во таа ситуација. Секој од нас убаво го посведочи...а тоа е со смирение, љубов и радост
ДАЈ БОЖЕ ОВА ДА ГО СФАТИТЕ...Зошто 3 дена, на сите можни начини го објаснувам тоа, а нема кој да разбере...ЖАЛ МИ Е!


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 18:04
Старец Пајсиј вели дека телесниот човек не може да го разликува мирисот од свето миро и колонска вода. На телесниот човек главна преокупација му се луѓето и појавите. Телесниот човек тежнее и душата своја да ја направи телесна, и тој целиот станува тело. На тој начин тој станува роб на своите страсти, нив ги слуша, и нив им дава жртва.

Додека пак, духовниот човек, постојано пребива во мир Божји, во смирение и љубов. Таквиот човек Го има Христос постојано при себе.

Е сега, оние кои не се крстени, го немаат печатот на Крштението, па не може кај нив ни да се пројави таа скриена благодат од Крштението. Тие и да сакаат да станат духовни, нивната духовност ќе се сведе на емоционалност и ништо повеќе. Ќе хулат на Богородица и на иконите, па и на самиот Свет Дух.

А има и такви, кои се крстени, но и тие се однесуваат телесно, затоа што не знаат, или не сакаат да дознаат, дека нивното тело им робува на страстите. Тие својата волја ја сметаат за свој бог, и само нејзе и се покоруваат.

Низ таа призма може да се разгледаат и настаните од саботата.

Телесните луѓе гледаат политика, тепачка, силеџиство, крстоносни војни, политизирана црква. Ама, и да е така, фала Му на Бога за се!

А оние кои сакаат вистински да учествуваат во Литургискиот живот внатре во Црквата (и тоа не само во недела на Литургија, туку постојано и секаде), гледаат љубов и топлина од неколкуте стотина верници кои се молеа на Бога да ни прости на сите. Се молеа и за тепачите, и за студентите и за геј, лезбо и про-абортус лобистите.

Нека таа нивна молитва биде услишана од нашиот Господ Исус Христос и нека не укрепува и зацврстува во верата. Амин.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk