IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Творба што ве опишува
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Творба што ве опишува

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Творба што ве опишува
    Испратена: 18.Март.2009 во 12:18
Поетска или прозна творба, која Ве опишува... воопшто, како личност,  како човек... или, во некој миг од денот, од ноќта, од животот...

Изменето од Sho-Sana - 18.Март.2009 во 12:21
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 12:19

ЕДРО

(Белеет парус одинокий)

 

Сам-самотно се бели едро

Во син и маглив морски сјај...

Во туѓ крај каква бара штедрост?

Што остави во роден крај?

 

Но, игра бранот, свирка ветер,

Се ведне, крцка, јарбол јак.

Но, тоа не по среќа лета,

и не од среќа бега пак.

 

Под него сина трага шара;

Над него – сончев, златен шир.

Неспокојно се’ бури бара,

Ко’ в бурите да има мир!

 

(Љермонтов, 1832)

 

Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 12:31

како во мала бајка

 The%20image%20“http://i143.photobucket.com/albums/r146/Sir_Lenny/2001.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

си биле еднаш............така,
така започнува секоја бајка
тие се сакаат, како и ние
потоа има некаква војна
на крајот лошото гине 

си биле еднаш........да,
реков така започнува
но, во средината најволшебно е
а сите знаат како завршува
зошто ли се раскажува?

си биле еднаш........еј,
да не се повторувам
а, таму, во средината сакам, сакам да живеам
така, како во таа мала бајка
со обичен крај 

 

 

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2009 во 16:23
-

Изменето од lotus flower - 14.Мај.2009 во 10:54
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2009 во 16:28
 
АKO
 
 
Ако можеш да си ја сочуваш главата, кога сите околу тебе
ги губат своите, а те обвинуваат тебе за тоа,
Ако можеш да си веруваш кога сите околу тебе се сомневаат,
но да не им даваш причина за сомнеж,
Ако можеш да чекаш и да не се умориш од чекање,
Или ако говорат лажно против тебе, но да не учествуваш во лагите
Или ако те мразат, но да не им даваш причина за омраза,
И да не изгледаш премногу добро, ниту да зборуваш премногу мудро.

Ако можеш да сонуваш, но да не дозволиш соништата да господарат со тебе
Ако можеш да размислуваш, но мислите да не ти бидат цел,
Ако можеш да се сретнеш со Успехот и Пропаста,
и да ги третираш овие две самонаречени еднакво,
Ако можеш да ја поднесеш вистината која си ја изрекол
извртена од глупаците за стапица на глупите,
Или да ги гледаш работите на кои си го посветил животот, скршени,
и да застанеш, и повторно да ги подигнеш, со истрошеноит алат,

Ако можеш да ги собереш сите свои достигнувања,
и да ги ризикуваш во едно фрлање на петка-глава,
и да загубиш, и да почнеш повторно од почетокот,
и никогаш ни збор да не изустиш за поразот,
Ако можеш да ги присилиш твоето срце, нерви и мускули,
да ти служат и тогаш кога веќе ќе ги нема,
И да издржиш тогаш кога во тебе ќе нема ништо,
освен Вољата која ќе им наредува: "Издржете!"

Ако можеш да зборуваш со рајата, a да го задржиш достоинството,
Или да чекориш со кралеви, а да не ја загубиш обичноста
Ако ниту непријателите, ниту пријателите можат да те повредат,
И ако секој може да смета на тебе, но никој премногу,
Ако можеш да ја исполниш непростливата минутка,
со шеесет секунди незаборавно бегство,
Твоја е земјата и се што е на неа,
и, што е најважно, ќе бидеш Човек!Изменето од lotus flower - 14.Мај.2010 во 12:30
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 15:26
 
                             АKO
 
 
Ако можеш да си ја сочуваш главата, кога сите околу тебе
ги губат своите, а те обвинуваат тебе за тоа,
Ако можеш да си веруваш кога сите околу тебе се сомневаат,
но да не им даваш причина за сомнеж,
Ако можеш да чекаш и да не се умориш од чекање,
Или ако говорат лажно против тебе, но да не учествуваш во лагите
Или ако те мразат, но да не им даваш причина за омраза,
И да не изгледаш премногу добро, ниту да зборуваш премногу мудро.

Ако можеш да сонуваш, но да не дозволиш соништата да господарат со тебе
Ако можеш да размислуваш, но мислите да не ти бидат цел,
Ако можеш да се сретнеш со Успехот и Пропаста,
и да ги третираш овие две самонаречени еднакво,
Ако можеш да ја поднесеш вистината која си ја изрекол
извртена од глупаците за стапица на глупите,
Или да ги гледаш работите на кои си го посветил животот, скршени,
и да застанеш, и повторно да ги подигнеш, со истрошеноит алат,

Ако можеш да ги собереш сите свои достигнувања,
и да ги ризикуваш во едно фрлање на петка-глава,
и да загубиш, и да почнеш повторно од почетокот,
и никогаш ни збор да не изустиш за поразот,
Ако можеш да ги присилиш твоето срце, нерви и мускули,
да ти служат и тогаш кога веќе ќе ги нема,
И да издржиш тогаш кога во тебе ќе нема ништо,
освен Вољата која ќе им наредува: "Издржете!"

Ако можеш да зборуваш со рајата, a да го задржиш достоинството,
Или да чекориш со кралеви, а да не ја загубиш обичноста
Ако ниту непријателите, ниту пријателите можат да те повредат,
И ако секој може да смета на тебе, но никој премногу,
Ако можеш да ја исполниш непростливата минутка,
со шеесет секунди незаборавно бегство,
Твоја е земјата и се што е на неа,
и, што е најважно, ќе бидеш Човек!

(Радјард Киплинг)Изменето од EvAngelos - 22.Март.2009 во 15:32
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 01:45EKSPRES ZA SEVER - Miroslav AntićMožda niko nije umeo da te želi ovako 
kao ja noćas.

Tvoje ruke bele kao samoća.
Tvoja bedra sa ukusom platna i voća.
Tvoj malo šuštavi glas.

Sa nosom dečačkim prilepljenim
uz okno vagona,

nejasan samom sebi
kao oproštajno pismo padavičara,

i čudno uznemiren toplinom
kao razmažen pas,

putujem, evo, putujem
da natrpam u glavu još neslućene predele,
da drveću poželim najlepšu laku noć
na svetu,

da se vrtim kao lišće,
kao vetar po travnjacima,
kao zvezde i ptice.

Da malo nemam plan.

Da imitiram klavijature,
liftove
i okean.

Da zaboravim ruku na tvom struku.
I lice uz tvoje lice.Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2009 во 11:02

Pitanje

Ima li smisla čekati san
kada znaš da ti neće doći
može li iko usporiti vrijeme,
kada zna da će brzo proći
ima li smisla gajiti nade
kad nezahvalnost im dobro znaš
i pjevati sreći balade
kad do tebe joj nije stalo
I da li je smisao laž
što obavija sjene života
odsjaj zlatnog omota
sopstvenog očaja zabluda
I ima li smisao smisla?
I da li bi opasno bilo
bez utjeha životnih živjeti
što kriju životno sivilo
Prezrenih ljepota na hiljade
ti ludi svijete nudiš
ali sve su tamo zablude
jer upravo ti sudiš
ko na njih ima pravo
a za većinu ljudi one
ostaju samo san.
Ima li smisao smisla?

Angel Kalinovik
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2009 во 09:34
Usne

Usne jedino zato postoje
da s nekim podelis nesto svoje.
I da ti sapat sapatom vrate
usne postoje da se pozlate.

Usne su vulkan tvoga tela
usne su izvor tvojih reka,
usne su pupoljak gde se srela
pcela od vetra s pcelom od mleka.

Usne postoje da se procveta
u vatrometu neba i sveta,
usne su da se u dahu zgusne
krilatost zvezda i kometa.

I nikad nikom nemoj ih dati,
ako ne ume da ti ih vrati,
toplije, mekse, mladje i sladje.

Jer usne samo zato postoje
da osmeh po tvome osmehu skroje .

(M.Antic)

Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
ana sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2278
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 03:33

Zamisljam slike,
daleke pejzaze,
miris limuna u vazduhu.
Zamisljam godine,
slucajne susrete,
jesenje parkove...
Zamisljam srece,
davno zaboravljene ljude,
nedosanjane snove.
Zamisljam reke,
misli sto nekud plove...
Zamisljam ruke,
neobican hod,
lanene sesire...
Zamisljam,ali samo na tren,
da uhvatim sen buducih dana.
Zamisljam,obecavam,
jos samo ovaj put,
dok cirkus ne krene.
Zamisljam,sve dok ne saznam,
dal' neko zamislja mene.??
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 22:15

Jelena Marković - Ničija

Žene se dele na ničije, nečije i svačije.
Ti si naišao na ničiju.
Bolje bi mnogo bilo da si naišao na nečiju.
Jer nečija je nečija,
navikla je da pripada,
pa kako je jednom bila nečija,
može postati i tvoja.
A ova što je vazda ničija,
ni na šta nije navikla.
Nije ni morala da se navikava.
A ti misliš - dobro je:
ničija je slobodna.
Pa, ničija je baš i ničija
zato što tako voli slobodu
i što nikad ne bi postala nečija.
Svačija je isto nečija,
samo što je previše nečija,
ali uz dobre razloge
može postati umereno nečija,
pa opet može postati samo tvoja.
Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 23:01

Desanka Maksimović - Žena

Srce mi je milosti izvor;
Moje reči se uz rane previjaju
Kao listovi lekovitog bilja,
Koraci mi umeju da vode
I one što lutaju bez cilja.

Mene privlače oči nesrećnika
I čela samoubica
Nesanicom ispijena.
Sa moga čita se lica
Da sam deset puta sestra
Pa jednom žena.

Ne bih mogla voleti bez tuge.
Rodjena sam da na krilu nišem
Bolove čije dok ih ne ublažim,
Rodjena nad čijim snovima
Nemirnim da uplašeno dišem.

Ne bih mogla voleti bez tuge
Ni radosnoga priviti na nedra.
Ne bih mogla pružiti ruku
Onome kom laka su jutra,
A uzglavlja vedra.

Rodjena sam da živim za drugog.
Preliva se samilost srcu preko rubova.
Na dlanima mi piše da znaju da vidaju,
U očima da umeju da greju,
Na usnama da gorčinu skidaju.


p.s. среќаголемо%20гушкање

Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2009 во 23:13

Enes Kišević - Velik kao dijete

Znas li sto cu ja postati
kada odrastem,
za tvoju ljepotu svijete?

Ja kada odrastem
jako veliki,
ja cu postati dijete.

Najljepse je kad odrastes,
a ostanes djecji stvor,
pa svi misle da si velik
zato sto si profesor.

Sto si doktor od imena,
strucnjak za rakete-
a ne znaju da si velik
zato sto si dijete.

Mozes biti pilot, rudar...
slavni pisac knjiga -
djetetu je svaki pos'o
lagan kao igra.

Ma nosio ja u glavi
i sve fakultete,
kad odrastem jako velik,
ja cu ostat' dijete.Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
Sho-Sana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2944
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sho-Sana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2009 во 13:04
Pregrst pijeska sa zala - Halil Dzubran

...

Klonim se ljudi koji misle da je drskost
hrabrost, a njeznost kukavicluk.

A klonim se i onih koji misle da je brbljanje
mudrost, a sutnja neznanje.

Oni vele meni: Ako vidis roba gde spava, ne
budi ga, jer, mozda, sanja o slobodi.

Ja velim njima: Ako vidite roba gde spava,
probudite ga i objasnite mu slobodu.

...

Ocuvaj me od mudrosti koja ne place,
filozofije koja se ne smeje, i velicine
koja se ne klanja pred decom.

...
Ако сретнеш човек со кој:
- вреди да зборуваш а не зборуваш, си го изгубил човекот,
- не вреди да зборуваш а зборуваш, си го изгубил зборот.
Мудриот човек не ги губи ни човекот ни зборот. Конфучиe
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.