IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Светот денес
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Светот денес

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 43444546>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2015 во 02:27
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Меси до кога бе со малограѓанскиве муабети... демек ако во Америка и на други места у пи*кусиматерину ако постои криминал, тогаш ок е да постои и кај нас

Цитирај ме каде сум рекол нешто такво.


споредбиве погоре во последните два поста, зарем треба цели два поста да реплицирам?

ако веќе правиме такви споредби, тогаш во Америка има над 500 000 бездомници... четвртина од бројот на жители во цела Македонија... или било што друго да збориме, Америка ќе има масивни бројќи, дури и ова со бензинскава што си го објавил е далеку подобро од некои други работи што се случуле во Америка

Ама еве да речеме дека споредба меѓу Америка, Шведска и Македонија е споредба на место... фактот што една минијатурна, економски и политички слаба земја како нашава да располага со криминал тежок колку оној на една светска велесила, во време кога треба да инвестира во иднина, да распоредува и искористува ресурси колку што е можно поекономично

а споредбата на Македонија со други земји во однос на степен на развој, се должи на тоа што Македонија треба да се стреми да го достигне тоа ниво на развој и сила, а не да се фали со тоа како криминалот тука има подеднаква тежина како криминалот во тие земји... за срамота всушност

Значи немаш цитат и сето тоа што го пишуваш е само твое разбирање на пишаните нешта.

Ако сакав да ја споредувам Македонија ќе постирав на неколкуте теми за Македонија,  а не тука во Свет.

И ако забележиш тука постирам критики на други држави и водачи на тие држави. Некои такви текстови се ставени со вовед НЕ да се спореди со Македонија, туку ДА им свртам внимание на македонцитe кои постојано споредуваат ("на запад такво нешто нема", "такво нешто во Америка не може да помине"…  знаеш веќе на што мислам) и кои сметаат дека тревата во туѓиот двор е супер-зеленa.

Ама, како што често пати биднува, а и самиот забележуваш, некои членови таквите нешта си ги земаат сосем спротивно… што можам да го разберам затоа што секој автоматски гледа од свој аспект.


П.С. Уште нешто. Ако навистина ги читаш моите коментари во темите за Македонија ќе забележеше дека секогаш говорам оти треба доследно да се почитуваат Уставот и Законот на РМ и дека СЕКОЈ кој ќе се огреши на нив треба да биде санкциониран до последното слово на Законот.

А ќе се сложиш дека тоа не е: 

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

... демек ако во Америка и на други места у пи*кусиматерину ако постои криминал, тогаш ок е да постои и кај нас

среќа

Изменето од Messenger - 06.Ноември.2015 во 05:34
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2015 во 18:31
а кој рекол некогаш дека на запад вакво нешто нема?

не мора буквално да бараме... индиректно таков ти е тонот на дискусија
и да, на запад не тече мед и млеко, ама тоа се земји кои во генерална и груба слика се културно, технолошки, политички, економски и социјално развиени светлосни години пред нас... и ова не го зборам дека нешто посебно се палам на запад, како што тоа е за жал веќе долго време ситуација тука кај нас, туку дека тоа е неоспорлив факт...
ова што си го постирал со бензинската во САД е гола вода, ако прво има многу пострашни криминали кои ги извршува политиката таму, а како второ количински и процентуално бројките се многу поразлични од кај нас

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2015 во 20:18
Тоа што реално во некои нешта западните држави се далеку пред нас не значи дека треба да го идеализираме и да не ги посочуваме нештата кои не би требало да се случуваат таму, нели?

Се надевам дека луѓето таквите нешта не ги разочаруваат и не ја намалуваат вредноста на нивните споредби меѓу Македонија и овие земји. 

Инаку, не знам по кој пат ќе посочам, споредувањето на РМ со било која западна земја, особено во економијата, следењето на уставно-законските норми и културниот однос на луѓето према општествената и личната сопственост, не е праведно бидејќи ние заостануваме зад овие земји со стотици години во однос на модерната државност и демократија (за нашиот балкански менталитет негуван повеќе од миленијум не сакам ниту да отворам муабет).

Додека тие се во сериозни години, ние уште сме во пелени. Давесет и пет-шест години државност и демократија, после две иљади години потчинетост и негирање, не значи многу во перспектива на светската историја.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2015 во 18:18
Иако говоров е стар 54 години сепак вреди да се постира во тема "Светот денес" оти неговата актуелност не е ништо помала од времето кога презентиран.

И не дека е важно само во светски рамки, туку и многу поблизу… во нашиот двор.


Изменето од Messenger - 07.Ноември.2015 во 18:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2015 во 02:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Тоа што реално во некои нешта западните држави се далеку пред нас не значи дека треба да го идеализираме и да не ги посочуваме нештата кои не би требало да се случуваат таму, нели?

Се надевам дека луѓето таквите нешта не ги разочаруваат и не ја намалуваат вредноста на нивните споредби меѓу Македонија и овие земји. 

Инаку, не знам по кој пат ќе посочам, споредувањето на РМ со било која западна земја, особено во економијата, следењето на уставно-законските норми и културниот однос на луѓето према општествената и личната сопственост, не е праведно бидејќи ние заостануваме зад овие земји со стотици години во однос на модерната државност и демократија (за нашиот балкански менталитет негуван повеќе од миленијум не сакам ниту да отворам муабет).

Додека тие се во сериозни години, ние уште сме во пелени. Давесет и пет-шест години државност и демократија, после две иљади години потчинетост и негирање, не значи многу во перспектива на светската историја.а чекај, кој рекол дека криминал на запад не постои? споредбите секогаш биле давани во скроз други сфери...
не е тоа идеализирање на запад, туку утврдување на тоа како може да биде и подобро и посакување на истото........ идеализирање на запад ти е скроз нешто друго...

идеализирање на запад не е тоа што си утрдил дека на пример кај нив, градењето на споменици и креирање на изгледот на главниот град не е државен проблем број еден... или тоа што веднаш после одреден скандал, без разлика дали е докажан или не, политичар дава оставка...

имам и милијарда ствари да ти ги набројам што ги има на запад, а ги нема кај нас, или обратно, од секојдневен живот, неповрзно со тоа колкаво ниво на развој има земјава...и на тие ствари се должат споредбите... а криминал, фала богу, секаде има и не знам кој се осмелил да каже дека нема некаде...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2015 во 13:46
Споредувате криминал во суперразвиена земја со криминал во крајно мизерна земја.
Споредба: во Америка на бензиска пумпа Пентагон потрошил 43 милиони,а реално таа вреди 500.000 долари.

Но Американците со еден продаден авион имаат можност да ја закрпат дупката која ја направиле некои криминални структури во Пентагон за разлика од кај нас каде треба да се главиме со нов кредит за да пополниме штета која е предизвикана од криминални зделки на криминални структури во некое Х министерство.
Разликите се неспоредливи.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2015 во 13:47
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2015 во 00:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2015 во 13:33
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2015 во 22:58
ma sta zna stari sta je teror?.
tuku,teroristicki napadi imalo i ima nasekade vo svetotn.z.,samo ovie vo "civiliziranive zemji" nekako silno zvucat.m.z.
covek e covek sekade vo svetot,ne samo vo evropa.ginat civili vo Sirija veke 5-ta godina,pola svet go tresat sekojdnevno bombasi samoubijci po dzamii ,pazari...prodavnici....nikomu nisto,ama ova vo pariz normalno e medijski pokrieno ...sto ne me cudi.

dosol kraj na svetot!!.ete toa e.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2015 во 23:54
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2015 во 23:59
crna gora kako ukrina, izgleda deka ke go jade stapot radi nato..a i srbive so toa eu!
....sto im stana na balkancive?...kako bez glava se.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2015 во 04:08
Дедо Мраз во Газа

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2016 во 21:39
Иран се провоцира да започне конфликт со Саудијска Арабија додека Русија е заангажирана воинствено во Сирија и дипломатско-економски со Турција.

Следното ќе биде војна интервенција врз Иран… нешто што е одамна планирано. 

Зошто се во конфликт Саудиска Арабија и Иран?
 Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 43444546>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.