IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Светот денес
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Светот денес

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 46>
Автор
Порака
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 18:05
Русите се инсталираат во Јужна Америка

Венецуела отстапува остров за руски воени авиони


14.03.2009 12:59 Уго Чавез
Претседателот на Венецуела Уго Чавез го предложува аеродромот на островот Арчила за времена база на руските воени авиони.
Информацијата ја потврди и руски генерал, кој наведува дека опцијата е можна доколку за неа постои соодветно политичко решение.
Високи претставници на руската армија веќе го посетија аеродромот на островот и тврдат дека со мала реконструкција тој би можел да биде добра воено-морска база на руските авиони бомбардери
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!

Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 21:41
Турција го бомбардираше Ирак  
 
Турските вооружени сили (ТВС) завчера извршија воздушна операција на однапред утврдени терористички цели во северниот дел на Ирак.
 

Началникот на одделот за комуникации при Генералштабот бригадниот генерал Метин Ѓурак на неделната прес-конференција истакна дека во операцијата биле ефикасно погодени целите на терористичката организација и дека како и секогаш била покажана потребната внимателност за да не биде загрозено цивилното население во подрачјето. 14.03.2009

Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 17:24

ОПЕК ќе го намали производството на нафта

   

Министрите од земјите на Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК), на денешната средба во Виена побараа намалување на дневното производство на нафта за еден милион барели, со цел да ја зголемат цената на нафтата на светскиот пазар.

Саудиска Арабија веќе произведува помалку од нејзината вообичаена квота, со цел да го компензира прекумерното производство на нафта на Иран и останатите земји.

ОПЕК досега спроведе во пракса околу 80% од планираното намалување на производството. Од септември минатата година го намали дневното производство на нафта за 4.2 милиони барели.

Се проценува дека 100-процентното исполнување на планот ќе значи дека светскиот пазар дневно ќе остане без дополнителни милион барели нафта.

....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 17:27

Ako se sprovede ovoj pllan svetot go cekaat teski vreminja ... STAGFLLACIJA - najllosoto sto moze da ni se sluci vo ovie teski vreminja ...

....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 17:55
Превод Чича Путин ќе се ваља во пари пак.
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!

Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 18:08
Originally posted by Тречи Тречи напиша:

Превод Чича Путин ќе се ваља во пари пак.
i na cicko putin ne mu odgovara ova ...
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 18:20
со цел да ја зголемат цената на нафтата на светскиот пазар.
И те како му одговара.Непроизведува он прекумерно џо Иран.
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!

Кон врв
Rafiz Aliti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rafiz Aliti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2009 во 16:52

Членството на Албанија во НАТО се гледа како еден од најважните моменти во историјата на земјатаCтануваме официјални сојузници на Америка, Германија, Италија и ТурцијаТИРАНА/ЗАГРЕБ - За две или три недели НАТО ќе се прошири со уште две држави, двете од чувствителниот регион Западен Балкан. Албанија со 3,2 милиона жители и Хрватска со 4,4 милиони жители ќе станат официјални членки на Алијансата точно на 60. роденден на НАТО.

Се чувствува огромна возбуда, особено во Албанија, која порано беше една од најизолираните земји во Европа и каде што НАТО веројатно е попопуларна од каде и да е во светот, со повеќе од 90 отсто јавна поддршка за членство на Албанија во Алијансата. Во Хрватска, која претрпе ужасна војна и уништување, но добро закрепнува, поддршката за членството, исто така, се зголеми на над 60 отсто, меѓутоа на улиците за НАТО не се дебатира толку многу како во Албанија. Двете земји се многу различни, особено во економските стандарди, при што хрватскиот БДП по жител е четири пати повисок отколку оној на Албанија. Меѓутоа, Албанија го започна својот пат кон членство во НАТО многу порано отколку Хрватска, па приклучувањето во исто време е логично доколку ги прашате луѓето во Брисел.

Членството на Албанија во НАТО се гледа како еден од најважните моменти во историјата на земјата. Посетата на Воениот музеј во градот Ѓирокастро на југот на Албанија, град што се наоѓа на списокот на светски наследства на УНЕСКО, го дава истото чувство. Во тврдината од 4 век се поставени изложби на оружје кое Албанците го одземале од непријателите низ историјата, Турците за време на стоте години Отоманско Царство, Италијанците и Германците кои ја окупирале Албанија во Втората светска војна, а има и еден воен авион што го собори Албанската народна армија при обидот на Американците да го сменат комунистичкиот режим на диктаторот Енвер Хоџа. Водичот не сака да зборува за американскиот авион, бидејќи Албанците денес се многу проамерикански ориентирани и ги сметаат за најголем пријател. „Ние се приклучуваме кон НАТО и првпат во нашата историја стануваме официјални сојузници на Америка, Германија, Италија и Турција“, вели професорот по историја Александар во овој албански град. Од врвот на тврдината се гледаат полињата околу Ѓирокастро, кои даваат реален впечаток колку била изолирана Албанија. Се' уште можат да се забележат дел од 800.000 бункери, изградени за време на комунистичкото диктаторство на Хоџа, а денес претставуваат остаток од параноидното минато. Тие бункери денес главно се љубовни гнезда, некои од нив се претворени во кафе-барови, а некои се користат како тоалети.

Јасно е што значи членството во НАТО за Албанците, а најевидентно е дека земјата засекогаш излезе од изолација. Но, на прашањето што може Албанија да и' донесе на НАТО, има различни мислења меѓу луѓето на улица и политичарите. Додека обичните граѓани како најголем придонес што може да го даде Албанија како членка на НАТО го сметаат испраќањето војници во мисија на НАТО, официјални лица гледаат поголемо значење во остварувањето стабилност на Балканскиот регион. Состојбата е слична и во Хрватска. „Тоа е реализирање на политиката на НАТО за стабилизирање на Западен Балкан“, вели Артур Куко, албански амбасадор во НАТО, кој укажува дека со Хрватска и со Албанија во НАТО регионот Западен Балкан ќе биде постабилен. Хрватскиот министер за надворешни работи Гордан Јандроковиќ, сеќавајќи се на неодамнешното минато на својата земја, вели дека Хрватска од држава што примала помош, денес е држава што им помага на другите и учествува во мисии на НАТО, ЕУ и ОН во странство. „Со членството во НАТО, Хрватска станува позитивен пример за останатиот регион. Во нашата политика како членка на НАТО ќе имаме цел регионот на поранешни конфронтации да го претвориме во партнерство и заемна соработка, така што Југоисточна Европа ќе може да стане зона на мир и стабилност“, вели Јандроковиќ.

Џејми Ши, директор во НАТО за политичко планирање, исто така, верува дека со Албанија и со Хрватска во НАТО, погледот од Запад кон Балканот ќе се смени позитивно. „НАТО направи многу за Балканот, но парадоксално - и Балканот направи многу за нас. Без нашето ангажирање на Балканот, германските војници се' уште не ќе можеа да заминуваат во мисии во странство, француски војник да командува во мисиите на НАТО и ние денес немаше да бидеме во Авганистан“, вели Ши. Во Хрватска наидуваме на интересни информации. Германските војници првпат учествуваа во странска мисија во Задар (Хрватска) во операција на УНПРОФОР во средината на 90-тите години. Поинтересно е тоа што албанските војници првпат заминаа во странска мисија токму во Задар, во истата операција и под команда на Германците. Со Албанија и Хрватска како членки, НАТО сега ќе има две страни на Јадранското Море и Јонскиот брег и ќе граничи со Босна и Херцеговина и Косово. Тоа во НАТО се смета како доказ дека целта за повеќе Балкан во НАТО и помалку НАТО на Балканот станува реалност.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=681ED2152546A8469F568575F042EAFF
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2009 во 08:59
... Не ги сакаат ни во сопствената земја...

Атен­тат врз бра­тот на Ба­ко­ја­ни

АТИ­НА, 20 март - Бом­ба од рач­на из­ра­бот­ка екс­пло­ди­ра прек­си­но­ќа пред кан­це­ла­ри­ја­та на пра­те­ни­кот на грч­ка­та вла­де­јач­ка пар­ти­ја Ки­ри­ја­кос Ми­цо­та­кис, пре­диз­ви­ку­вај­ќи ма­те­ри­јал­на ште­та. Пра­те­ни­кот Ми­цо­та­кис (41), брат на ше­фи­ца­та на дип­ло­ма­ти­ја До­ра Ба­ко­ја­ни и син на бив­ши­от пре­ми­ер Кос­тас Ми­цо­та­кис, не бил во кан­це­ла­ри­ја­та за вре­ме на бом­баш­ки­от на­пад.
"Бом­ба­та екс­пло­ди­ра­ла на ска­ли­те пред кан­це­ла­ри­ја­та пре­диз­ви­ку­вај­ќи по­ма­ла ште­та. Во згра­да­та не­ма­ло ни­кој за вре­ме на екс­пло­зи­ја­та", из­ја­ви по­ли­ци­ја­та. Спо­ред по­ли­ци­ја­та, не­ма­ло пре­дуп­ре­ду­ва­ње пред на­па­дот и се уш­те ни­кој не ја пре­зел од­го­вор­нос­та.


Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2009 во 17:27
nekoj svoeto nezadovolstvo od vodenjeto na drzavata go iskazuva i na takov nacin .......... ne mora da znaci deka toa e nesoglasuvanje i so nejziniot stav po odnos na nekoi drugi prasanja ......... daj da ne se zalazuvame i mislime deka nekoj drug koj kje dojde na nejzino mesto kje bide podobar vo odnos na nasiot spor so niv ........... ne gi sakaat .... normalno deka nema da gi sakaat dokolku ne go ispolnuvaat vetenoto vo pogled na ekonomija i ostanati nesta koi se stolb na edna drzava .......... znaci , dokolku se rakovodime spored toa na koj nacin go izrazuvaat ona ,  " ne gi sakaat ni vo sopstvenata zemja " , kaj nas ispadja deka ovie nasite rasipikuci gi sakame ? смеење

Изменето од miroslav_g8 - 21.Март.2009 во 17:29
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 22:34
Италија - Илјадници луѓе на улиците во Рим поради економската криза

Илјадници демонстранти денес,на улиците на Рим фрлаа јајца, црвена боја и димни бомби на банки,осигурателни компании и агенции за недвижности за време на протестниот марш поради економската криза.
Протестите се одржаа ден пред состанокот на министрите за финансии на Г8 на кои ќе им се придружат и претставници од Меѓународниот монетарен фонд, претставници на ОЕБС како и други стручни лица кои ќе ја разгледуваат ситуацијата околу глобалната економска криза

Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 10:04

Ѓукановиќ извојува апсолутна победа

  

Коалицијата Европска Црна Гора на премиерот Мило Ѓукановиќ освои апсолутно мнозинство на вчерашните предвремени парламентарни избори во Црна Гора.

Според прелиминарните податоци на Центарот за мониторинг, коалицијата на Ѓукановиќ избори 47до 49 места во идниот парламент, од вкупно 81.

Социјалистичката народна партија доби 15, Нова српска демократија осум и Движењето за промени пет мандати.

По едно место во парламентот добија листите на три партии на Албанците (Форца, Демократска унија на Албанците и Демократски сојуз на Албанците во Црна Гора), а евентуално по еден мандат би можеле да освојат листите на Народната коалиција, односно на Албанската перспектива.

Ѓукановиќ, во име на Демократската партија на социјалистите, која ја предводи победничката коалиција Европска Црна Гора им заблагодари на гласачите на „фантастичниот успех“, оценувајќи дека станува збор за „најуверлива победа од почетокот на повеќепартискиот систем во Црна Гора“.

Тој најави брзо формирање на нова влада, која ќе треба да одговори на сите предизвици на актуелното време и многу бргу да ја приближи Црна Гора кон евроатланските интеграции.

Изборите ги следеле 1.210 набљудувачи, од кои 227 странски, додека излезноста на изборите изнесувала 65,2 отсто

....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 15:32
Силен земјотрес во Јужна Италија. За жал има жртви македонски државјани.
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 23:26
preku 190 zrtvi na denesniot zemjotres vo Italija ...

Изменето од Pacifist - 07.Април.2009 во 12:18
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.