IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Светот денес
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Светот денес

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 444546
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2016 во 03:47
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2016 во 07:55
Кенеди одлучил да проговори: Каква Арапска пролет, Асад го рушиме 16 години! Ова е вистинската причина

"Нашата војна против Башар ал Асад започна не со мирните граѓански демонстрации на "арапската пролет" во 2011. година. Таа започна во 2000. година, кога Катар предложи изградба на гасовод вреден 10 милијарди долари преку Саудиска Арабија, Јордан, Сирија и Турција", пишува Кенеди.
Тој гасовод би им обезбедил на сунитските монархии од Персискиот залив одлучна предност на светскиот пазар за гас и би го зајакнал Катар како близок американски сојузник во регионот. Како што пишува Кенеди понатаму, токму во таа земја биле изградени две американски воени бази и Централната командна база на САД за Блискиот исток.
Во статијата пишува и дека, штитејќи ги руските интереси, сирискиот претседател Асад одбил да потпише согласност за изградба на гасоводот, и се определил за изградба на друг гасовод, кој би одел од Иран во Либан преку ирачка и сириска територија, со што главен извозник на гас за Европа би станал шиитскиот предводник Иран, а не Катар. Тоа било спротивно од интересите на сунитскиот арапски исток, па, веднаш по одбивањето на Асад, разузнавачките служби на САД, Саудиска Арабија и Израел почнале да подготвуваат востание во Сирија со цел рушење на Асад. Почнале да ја финансираат опозицијата, а Кенеди приложил и информации за тајни сметки.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2016 во 16:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2016 во 23:04
Rusija se povlekuva od Sirija...zazema nov front.
Turcija bombardira vo Irak...

a nie...istorija po film.
site slicnosti se slucajni..
nijedan migrant ne sme proci..JASNO!.

Vlado ....dizi most.

g-dza Merkel..probija kordon doagjaat "gore".priem.i vo boja,bitkata na "SUVA REKA".Samoto ime kazuva.i toa se slucuva.


..da se zaprat po sekoja cena.kraj.


toa e za zal denes vo svetot okolu nas....ustari ova  e kaj  nas.загриженост


Изменето од zagor - 14.Март.2016 во 23:17
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2016 во 18:26

MAĐARI RAZBIJAJU ZAPAD: Orban ukida sankcije Rusiji!


Изменето од Messenger - 25.Март.2016 во 18:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2016 во 23:36
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2016 во 23:16

The American Dream
Изменето од Messenger - 22.Мај.2016 во 23:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44544
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2017 во 22:10
За мене ова и не е некоја историја мината
па да американците си ја разголат "демократијата"
по однос на Кенеди.
Од друга страна пак Трамп...Во очекување на декласифицирање документи за атентатот врз Кенеди.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 444546
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,273 секунди.