IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Старо и Црковно словенски(Средовековен Македонски)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Старо и Црковно словенски(Средовековен Македонски)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 15:27
ene sega kje vi odjasnam ako ne vi e jasno

makedoncite velat---- sonce, veter, maz, vazna, voda
zapadnite narodi velat--- sone, zone sole, wind, man, vaza, water

toa se mnogu stari zborovi

ako slovenite dojdoa vo 6 vek, kako be nemaa svoj indo jazik so ti zborovi
vo azija , taka ne se narekuvaat

moze da kazeme deka , aj koga dojdoa gi prifatija tie zborovi, no kako me mozno da odalecenite rusi vo azija go zboruvaat istoto

dokaz deka tie zborovi nemaat narodi koi navistina dojdoa vo evropa se
grci, hungarci, finci i albanci

tie 4 narodi gi nemaat tie 10 20 stari zborovi , koi se evropski

taka da , nasiot jazik e mnogu star, od jazikot na Makedonskata imperija se rodil Evropskiot i site evropski narodi od nego pocnaa

toa denes kje go dokazat Tentov so prevodot na kamenot od roseta
kje odi tesko, no pred vistinata i bogovite molcat, kamu pa bugariveИзменето од anakin - 05.Март.2009 во 15:32
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 18:19
anakin - незнам која е твојата специјалност, но мене баш ова ми е професија, па затоа си земам за право да пишувам и да одговарам на не професионалци во оваа област.
Од твоите постови можам да забележам дека и ти како и сите други овде, не сте толку професионални во оваа област.
Ако има некој во форумов,постручен од мене бујрум., нека пишува, сигурно дека ке го подржам.
-А јас тоа сто го пишувам не е моја измислица, ами тоа е од 5 годишното искуство токму во оваа област - Славистика
поздрав
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 18:24
Ве молам без меѓусебни навреди. Дискутирајте конструктивно.
И Да бе во согласност со правилата на формуот,   пишувај на македонски. Поздрав.
јазик
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 21:27
Originally posted by russia russia напиша:

anakin - незнам која е твојата специјалност, но мене баш ова ми е професија, па затоа си земам за право да пишувам и да одговарам на не професионалци во оваа област.
Од твоите постови можам да забележам дека и ти како и сите други овде, не сте толку професионални во оваа област.
Ако има некој во форумов,постручен од мене бујрум., нека пишува, сигурно дека ке го подржам.
-А јас тоа сто го пишувам не е моја измислица, ами тоа е од 5 годишното искуство токму во оваа област - Славистика
поздрав


znaes so e fintata
ene kje ti kazam
I BUGARITE OVDE PISUVAT NEBULOZI i tir tvrdat deka se strucni
prijatele moj
ti si strucen vo toa sto ti si go ucel
prasenjeto e dali si ucel tocni ili pogrsno politicki istini

mene mi e smesno, koga slovacite cesite i poljacite tvdat deka osnovata na staroslovenski jazik i osnova na nivniot jazik e nasiot
a ti da im go toa osporuvas

znaes ne sekoja vistina e vistina

ostavi gi tentov i drugite da si ja zavrsat rabotata a ti razmisli
za tie stari zborovi

kako e mozno nie so dojdovne vo 6 vek da gi imame
a grcite umgarcite fincite i albancite koi dojdoa 700 i povekje godini pred demek slovenite gi nemat

razmisluvaj ne samo citaj

inaku kje ti kazam prema mene SLOVENI kako pleme nitu postoele
toa ti e izmislica od germanite

pozdrav

PS ne si pogolem "slavist" od mene
jas mozam da razgovaram 100% na site tie jazici, mozes i ti?

Изменето од anakin - 05.Март.2009 во 21:29
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 21:33
inaku ispitaj so e toa BULA na knezot rostislav

tamu jasno od nego pisuva

DA SE DONESE NASETO PISMO............ PISUVA naseto??????????

toj pred 1200 godini tocno znael od kade treba da se donese negovo pismo i negov jazik, koj bil zagrpozen od naezda na germanite

SI GO DONEL OD TAMU OD KADE POTEKNUVA

CAOS

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 23:36
Една работа не ми е јасна.
Зошто си мислиш дека си поголем славист од мене???
Можеш да разговараш 100% на сите тие јазици???
не верувам дека можеш да зборуваш чешки,полски,словачки, словенечки, а и со рускиот не си баш сјаен(незнам дали забележа во подфорумот руски јазик,те цитирав)
- razmisluvaj ne samo citaj - некој сака да навреди некого или...??? што???
Можеби се разбираш не викам не, но не доволно за да можеш со толку голема сигурност да тврдиш дека некои работи се контрадикторни на вистината.
Ако јас само сум читал без размислување,тогаш кажи ми какви аргументи имаш ти?,какви факти?, какви докази?,или и тебе така ти одговара и си пишуваш што си сакаш.поздарв
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 23:38
na koj jazik sakas da ti pisuvam tuka
izborot e tvoj
голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 23:39
на белоруски
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 23:40
може и на украински   
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 23:43
ај само ова преведи ми го -
Јас зборувам на белоруски јазик.
Јас зборувам на украински јазик.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 23:45
kje pominam preku toa, nemislam ga si igram klovn tuka so tebe

samo procitaj se,  TRI narodi priznavat deka nivniot jazik ne e niven deka e makedonski od okolina na solun, a ti im go demantiras toa
pa neso poglupo nesum cul do sega

da be
slusaj gi bugarite koi vikat deka zboruvame bugarski

abe bato,, ne si se zaprasal kako e toa mozno. ili use kje veruvas na germankata propaganda

pih
nemam vise so da zboruvam so tebe, gordost si na makedonskata nacija
pa i takov nik ti e doduse rusija

so moze drugo da se ocekuva , nego da omalovazis site novi arheoloski iskopini

aj zaprasaj se zasto grobot na filp e zatvoren za javnost ne samo stranska nego i grcka

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 23:53
Јас овој пат ке премолчам, зашто ако почнам да се препукувам со тебе, ке се оддалечиме од темата, и mamamd ке ја земе метлата и ке мете по форумов.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 23:55
oki daj neso drugo

od kaj go dobila imeto UKRAINA

na kakov KRAJ se misli????

drugo kolku znaes,, koj od demek slavjanskite narodi kazuva zbor KARPA??
za da se dobie KARPATI

a dali znaes deka grcite neznaat sto znaci posejdon?????
znaes ti????


Изменето од anakin - 05.Март.2009 во 23:57
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 00:00
drugo prasanje do tebe kako slavist

denes ima 300 milioni sloveni
so matematicka analiza na normalen prirast slicen kako kaj romanite
vo 6 tiot vek bi trebalo da bidat 50 milioni

zamisli 50 milionsko pleme za koe nikoj pojma nema deka postoi
hahahah mongoli bea odvaj 400 ooo pa kinezite izgradija kineski zid od strav
a ic ne se plasea od 50 milionsko pleme
hahahahahahah

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.