IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Старо и Црковно словенски(Средовековен Македонски)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Старо и Црковно словенски(Средовековен Македонски)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 02:02
Ти пишав лична порака, затоа што е на руски, а аовде како таква ке ја избришат.
Ја симнав од Википедиа,затоа што таму подетално е објаснето за етимолошкото име на Украина.
Другите прашања не се од мојата фела, па затоа и нема да ти ги одговорам.
и да се држиме до точната тема на форумот
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 02:06
mil moj
toa e greska KRAJ se vika od nasiot jazik
ne e kraina

isto taka , samo makedoncite vikat KARPA
site drugi sloveni stena ili stjena

taka da zbor Karpati e razbirliv samo na makedonskiot jazik
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 02:07
inaku bog na moreto pOSEJDON
E TOJ STO SEE DNO

DURI RUSITE VIKAT USTE don


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 02:12
а русите немаат термин крепост(тврдина)
крепост - керпост - (со отфрлање на суфиксот СТ), ке се добие керпо, и многу лесно мозе да се променат вокалите, и да се добие карпа
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 02:18
NE BE BATO
KARPA I TVRDINA E RAZLICNO
NE MESAJ

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 02:21
можеби имаат хомонимична функција,но вреди да се размисли.
не се работи за карпа и игла, се работиза два објекта слични по големина и структура
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 02:25
MILO
KARPATI SE SAMO KARPI NELICAT NA TVRDINI
RAZMISLI
RAZMISLI I ZASTO GRCITE GO ZAPECATIJA GROBOT NA FILIP 2

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 02:28
KJE TI KAZAM EDNA IDEA
AKO NA ZIDOVITE BI PISUVALO DEKA OVDE LEZI FILIP 2 NA GRCKI
DO SEGA KJE GO SLIKAA I NA CEL SVET KJE OBJAVIJA DEKA FILIP E GRK
NO TAMU IZGLEDA PISUVA SO KIRILICNI BUKVI NA MAKEDONSKI
I SE ISPLASENI  DO DASKA
I GO ZAPECATIJA GROBOT I ZA GRCKATA JAVNOST NE SAMO NA SVETSKATAИзменето од mamamd - 06.Март.2009 во 12:28
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 11:09
Originally posted by anakin anakin напиша:

KJE TI KAZAM EDNA IDEA
AKO NA ZIDOVITE BI PISUVALO DEKA OVDE LEZI FILIP 2 NA GRCKI
DO SEGA KJE GO SLIKAA I NA CEL SVET KJE OBJAVIJA DEKA FILIP E GRK
NO TAMU IZGLEDA PISUVA SO KIRILICNI BUKVI NA MAKEDONSKI
I SE ISPLASENI  DO DASKA
I GO ZAPECATIJA GROBOT I ZA GRCKATA JAVNOST NE SAMO NA SVETSKATAНу заяц, ну погоди!

еве уште една идея

A skeleton thought by some to be that of King Philip II of Macedon, is not, in fact, that of the accomplished military leader and father of Alexander the Great, but rather one of Alexander's half brothers, Philip III Arrhidaeus, a far less prominent figure in the ancient world, according to a new study published in the April 21 edition of the journal Science.

Science, не е идивидинамигнување

аj стига се прави на разбираш и доста со дезинформациата и демагогиата

како рекох - тешко ви оди логиката во историатаИзменето од mamamd - 06.Март.2009 во 12:30
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 14:27
Ве молам и двајцата да дискутирате на темата... Приватно...вон тема на ППголема%20насмевка
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 22:26
Искрено, очекував повеќе дискусии и прашања за оваа тема
Навистина е премногу убава, па жално ќе биде да остане вака.
поздрав
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 22:38
Originally posted by russia russia напиша:

Искрено, очекував повеќе дискусии и прашања за оваа тема
Навистина е премногу убава, па жално ќе биде да остане вака.
поздрав


jas nemam mnogu so da dodadam

kazav deka vo ucebnicite na cehite poljacite i slovacite jasno pisuva
seka knezot rostislav mu napisal na vizantiskiot car, deka mu se potrebni
uciteli za da ne izumre jazikot  i da nonesat pismo vo knezestvo Golema Morava
i vizantiskiot car im gi pratil kiril i metodij
t tie jazikot koi go zboruvaa, naznaceno e makedonski od solun
i toj zazik stanal LITERATUREN STAROSLOVENSKI i CRKOVEN

taka bato pisuva kaj niv
e sega neki drzavi tvrdat deka nivniot jazik poteknuva od makedonski i se naogjas ti koj toga kje go praglasi za glupost i indicira deka
cesite poljacite i slovacite se idioti i nemat pojma sto pisuvat

toa za potekloto na jazicite nivni se pojavi vo ucebnicite za osvovno od 1999 se do denes
taka da malite cehi slovaci i poljaci toa si go ucat

pozdravИзменето од anakin - 17.Март.2009 во 22:38
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2009 во 22:44
nego me interesira
so pisuva vo tvoite knigi za ova

SO GJAVOL GO NATERAL KNEZOT ROSTISLAV TAMU DALEKU NA SEVER
BLISKO PRAGA

DA MU PISUVA NA VIZANTISKIOT VLADETEL DA MU PRATI UCITELI ZA JAZIK
KOJ MU BIL ZAGROZEN OD NAJEZDA NA GERMANITE I UPOTREBA NA LATINICA KOJA ZAGROZUVALA NEGOVIOT JAZIK

POTOA VO TIE KRAEVI SE PISUVALO NA KIRLICA OD 860 DO 1300 SO KIRILICA
KOJA NA KRAJ SEPAK BILA ISTISNATA SO LATINICA

SO GJAVOL GO TERALO DA SE JAVI ZA JAZIK I PISMO TOLKU DOLE NA JUG
ZA DA GOJDAT TIE OD MAKEDONIJA VO OLEMA MORAVA

AJ DA TE CUJAM

KOJ GJAVOL???????
Изменето од anakin - 17.Март.2009 во 22:45
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2009 во 00:33
Ајде објаснете,ако сме пливале со трски в уста од преку дунав и сме иделе од русија,шо не пуштија на киевците или московјаните да им бараат некој што ќе им смисли стандарден јазик а?Туку барале од Римската Империја?
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.