IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - СДСМ и ветиле на Грција негација на Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СДСМ и ветиле на Грција негација на Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 19:57
Originally posted by Aminta2 Aminta2 напиша:

Мирка Велинова во интервјуto кај Миленко потсети дека на денот на потпишувањето на Временската спогодба со Грција -- со која ни ги сменија името, знамето и уставот на Република Македонија -- биле договорени и прифатени тајни анекси помеѓу Грција и владејачкиот СДСМ.

Спогодбата била потпишана без никаква расправа, а народните демонстрации (иако планирани) или било каков друг отпор го прекинал хаосот предизвикан со атентат врз Киро Глигоров.

Грција побарала и добила од СДСМ:

- Државата Македонија да признае дека Македонскотго Сонце (симболот од Кутлеш) како и се поврзано со античкиот период е - грчко.

- Државата Македонија се обврзала да ги попречува сите чекори на Македонците од егејскиот дел за реализирање на своите човекови и имотни права.

- СДСМ уште дал согласност, Македонија самата да се деноминира.



Кој знае што пари и какви ли не други привилегии добиле Бранко, Фрчко, Тито и компанија, но сметките се приложени и тие сегамораат да го одработаат ветеното на Грците.

Се што кажуваат СДСМ и нивните сателити се поклопува со барањата на Грција од Македонија за да се самоизбриѓеме како народ и нација.
 
 
Небулози!
 
Абе луѓе, не ли гледате дека со СДСМ или без нив,  Македонија тоне се подлабоко и подлабоко. Зарем искрено верувате во вакви небулози? Емисијата на волон Миленко не е ни забавна, камо ли да ја земеш за озбилна референца.
 
Ваквите теми им служат на платените ДПМНЕ-овци во предизборни цели, за да се лигават, плукаат, скренуваат внимание и врескаат на цел глас против опозицијата, која и онака нема никакво значење.
 
Да сакаа СДСМ да ги исполнат барањата на Грција, можеа тоа да го направат многу одамна. Затоа, не си губете време, погледнете што прави ДПМНЕ сега и судете за тоа, а не за нешто што поминало. Ако мислат дека секој нивен неуспех (а ги има многу богами) може да го правдаат со опозицијата, навистина ја потценуваат интелигенцијата на македонскиот народ.
 
 
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 20:00
gluposti nevideni vo presret na izborite.............. gluposti kako i najavenite " investicii od 8 milijardi evra " ama ne kako investicii od stranstvo tuku kako ZADOLZUVANJE смеењеebati investiciite голема%20насмевка
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 20:05
Не се глупости,не водат предавници,та СДСХ та ДПХЕ.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 22:09
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

gluposti nevideni vo presret na izborite.............. gluposti kako i najavenite " investicii od 8 milijardi evra " ama ne kako investicii od stranstvo tuku kako ZADOLZUVANJE смеењеebati investiciite голема%20насмевка
затоа ја реков дај боже да се само партиски препуцавања
ама не забегувај сега ти на друга тема голема%20насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 02:50
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 
Небулози!
 
Абе луѓе, не ли гледате дека со СДСМ или без нив,  Македонија тоне се подлабоко и подлабоко. Зарем искрено верувате во вакви небулози? Емисијата на волон Миленко не е ни забавна, камо ли да ја земеш за озбилна референца.
 
Ваквите теми им служат на платените ДПМНЕ-овци во предизборни цели, за да се лигават, плукаат, скренуваат внимание и врескаат на цел глас против опозицијата, која и онака нема никакво значење.
 
Да сакаа СДСМ да ги исполнат барањата на Грција, можеа тоа да го направат многу одамна. Затоа, не си губете време, погледнете што прави ДПМНЕ сега и судете за тоа, а не за нешто што поминало. Ако мислат дека секој нивен неуспех (а ги има многу богами) може да го правдаат со опозицијата, навистина ја потценуваат интелигенцијата на македонскиот народ.
 


Морам да ти реплицирам на ова, иако не е за менеголема%20насмевка

Прво да кажам дека за мене не е важно која е партијата (поточно еден нејзин дел) за која се искажани горенаведените “небулози“, како што ги викаш. Исто ќе ми беше да беше и ВМРО-ДПМНЕ во прашање, или НСДП, или СП или било која друга: за мене е важно што врз една македонска партија, а во случајот тоа е СДСМ, се фрлаат такви тешки обвиненија за предавство на македонските национални интереси и за тајни заговори. Јас на целиот случај не гледам како на нешто што им оди во прилог на ДПМНЕ, туку на нешто што е на штета по МАКЕДОНИЈА. Мислам дека тоа треба да ни биде поважно, отколку дневното профитирање од случајот на политичкиот конк*рент. Нивните рејтинзи паѓаат како што и растат, македонскиот народ е тој што останува да ги трпи последиците.

Неуспесите и гревовите на ДПМНЕ си стојат и нема потреба да се доведуваат во врска со ова, затоа што тоа никој не го негира. Барем јас не. Она што според мене се нивни гревови (коалицијата со Ахмети, негрижа за бранителите, несправувањето и толерирањето на бугарофилите во нивните редови, многуте киксови со избрзани закони и одлуки, неуспешност во контрола над целата територија на државата...), да не ги редам, се исто така неопростливи како и на СДСМ, само тоа е за во друга тема.

И што е важно во случајов каква е емисијата на Миленко или неговата личност приватно, кој верувам никој не го зема здраво за готовоголема%20насмевка, кога Мирка истото што го кажа во емисијата, претходно го објави и во колумна во Нова Македонија. Настрана нејзината личност, таа по убедување е заколнат комунист, добар аналитичар на политичките состојби (секогаш анализира од коренот на проблемот) и новинар без влакна на јазикот. Досега имала доблест добро да ги искритикува сите политичари кои ни се изредиле, без исклучок, што за нашите новинари е непојмливо: или се провладини или проопозициски, никако реални или промакедонски.

Од направената анализа која таа во емисијата само подетално ја образложи (со хронологија на настани, цитати и изјави од политичари, документирани настани), некои прашања и заклучоци сами се наметнуваат и не изгледаат баш како небулози.

А и барањата на Грција, СДСМ одамна ги исполни, остана уште последното: промена на името, за впечатокот (или договорот) да биде комплетен.


Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 01:00
Не ја гледав директно, но поручеква ја гледав репризата на емисијата на Миленко со Мирка Велинова. Интересни работи кажа жената во однос на (тајните) договори на тогашната владејачка гарнитура (посебно во периодот ’96, 97 година - Киро Глигоров, Бранко Црвенковски, Стево Црвенковски, Љубомир Фрчковски ...) во однос на преќутното прифаќање на името од нивна страна  и постепено „присилно“ прилагодување (подготвување) на народот кон прифаќање на промена на името. Така јавно изнесување на некои работи сигурно не се без основа. Плус и никој од „повиканите“ до сега не ги демантирал нејзините изјави. Дали преќутно потврдуваат дека тие се вистинити?
Дали некој друг ја гледал оваа емисија и ваш коментар по однос на таму изнесеното од страна на Велинова?!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 01:10
Еве ја темата, ако ти го префрлив постот тука?... Или да остане постот во темата за преговорите?

Јас ја гледав емисијата (го напишав претходно моето мислење), а го имаше истото и во колумната на Мирка Велиновска за Нова Македонија.намигнување
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 01:45
Не видов дека постои темава. Во секој случај нека стои овде, нема проблем.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 11:00
За мене е малку непоимливо вакво осудување. Лесно е после битката  да се биде генерал. Во времето кога одеше распадот на Југославија и кога над главата висеше дамловиот меч тешко дека некој од политичарите би одиграл поинаку и би ја спасил земјата од војна.
Не велам дека нема вистини во ова што Велинова го кажува ама мислам дека малку е претерано. Некако со леснотија се лепат етикети на предавници, со леснотија се етикетираат луѓе заради различна политичка опција.
ако го прифатме фактот дека имаме јак противник, а згора на тоа имаме и Европа која држи страна иако знае дека Грците за многу нешта не се во право нема место за внатрешен раздор. Видовме што постигнавме и со преименување на објекти со имиња од Антиката. Сега ретерираме ама на Грција и дадовме можност да не мава со свој стап по своја глава.
Ме плаши дека и судењето во Хаг ќе го извитоперат и на крај ќе не извадат и кривиизненадување

Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 11:23
Nema mesto za plashanje! намигнување
 
Pa vidovme ISTO taka mnogu ubavo shto se sluchuvashe SEKOGASH koga ke odstapevme od nash*te principi, pa duri i po cena na nashiot identitet. Imashe li podobruvanje na bilo koe pole? NE! лутина
 
Shto poveke odstapuvame TIE sekogash izleguvaat so NOVI I USHTE POEXTREMNI DEMANDI (pazi...demandi a ne baranja). Sega e na niv vremeto za odstapki...a nie ni santimetar poveke od dvojna formula i pravo na nashata istorija da si ja pishuvame samite A NE Grcite da ni ja pishuvaat i istorijata i "sudbinata".  намигнување
 
 
 
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 11:30
Originally posted by Legenda883 Legenda883 напиша:

Nema mesto za plashanje! намигнување
 
Pa vidovme ISTO taka mnogu ubavo shto se sluchuvashe SEKOGASH koga ke odstapevme od nash*te principi, pa duri i po cena na nashiot identitet. Imashe li podobruvanje na bilo koe pole? NE! лутина
 
Shto poveke odstapuvame TIE sekogash izleguvaat so NOVI I USHTE POEXTREMNI DEMANDI (pazi...demandi a ne baranja). Sega e na niv vremeto za odstapki...a nie ni santimetar poveke od dvojna formula i pravo na nashata istorija da si ja pishuvame samite A NE Grcite da ni ja pishuvaat i istorijata i "sudbinata".  намигнување
 
 
 
тоа не се ни деманди, ултиматуми се
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 12:08
E da imash pravo. намигнување
 
 
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 12:34
~,,~shto e tuka chudno sdsmOVCITE i na djavol bi mu gi vetile dush*te -ako toa dosega go nemaat i storeno~,,~
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Јордан Шумарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Јордан Шумарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 16:10
Абе е**м ве... в мро ја дупит работава - сдс ветиле.. .
Не сум комуњар... ама вие простотилаков и згурава вмровциве... ја претервите... не знајте веке шо г.... да изејте... веке сте провидни и не фер играчи....
брадосани и пијани неписмени шутраци....
п.с. понеделникот имаше митинг на ве ме ро во охрид.. појке ѓупци брадосани и смрдени од источна македонија немет донесено во охрид...
е ако оние ви се електоратот ... не сакам ни да помислам кој не водит...

Изменето од anastea - 04.Март.2009 во 16:47
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.