IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - СДСМ и ветиле на Грција негација на Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СДСМ и ветиле на Грција негација на Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Aminta2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 361
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: СДСМ и ветиле на Грција негација на Македонија
    Испратена: 01.Март.2009 во 00:42
Мирка Велинова во интервјуto кај Миленко потсети дека на денот на потпишувањето на Временската спогодба со Грција -- со која ни ги сменија името, знамето и уставот на Република Македонија -- биле договорени и прифатени тајни анекси помеѓу Грција и владејачкиот СДСМ.

Спогодбата била потпишана без никаква расправа, а народните демонстрации (иако планирани) или било каков друг отпор го прекинал хаосот предизвикан со атентат врз Киро Глигоров.

Грција побарала и добила од СДСМ:

- Државата Македонија да признае дека Македонскотго Сонце (симболот од Кутлеш) како и се поврзано со античкиот период е - грчко.

- Државата Македонија се обврзала да ги попречува сите чекори на Македонците од егејскиот дел за реализирање на своите човекови и имотни права.

- СДСМ уште дал согласност, Македонија самата да се деноминира.



Кој знае што пари и какви ли не други привилегии добиле Бранко, Фрчко, Тито и компанија, но сметките се приложени и тие сегамораат да го одработаат ветеното на Грците.

Се што кажуваат СДСМ и нивните сателити се поклопува со барањата на Грција од Македонија за да се самоизбриѓеме како народ и нација.

Изменето од Aminta2 - 01.Март.2009 во 00:51
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 01:29
Нормално,ова само на слепите не им е познато.Ама проблемот е,колку можеме да му веруваме на ова ВМРО?
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 03:41
Со своето однесување СДСМ (поточно дел од нивното раководство, онаа врхушка која останува вечно непроменета) посебно последнава година само ги потврдуваат ваквите претпоставки:
-отворено се залагаат за промена на името, требало да си ја свиткаме кичмата
-ги негираат и спречуваат сите заложби за истражување на нашето минато и им смета секое спомнување на било што античко, алергија имаат од самиот збор
-летово кога беше отворено прашањето за бегалците, беа најгласни дека сега не е време за ова прашање (за нив никогаш за ништо не е време)
-шокирани од поднесувањето на тужбата пред меѓународниот суд во Хаг, не испуштаа прилика да кажат дека тужбата ќе ни биде само на штета (на чија?)
-зошто ја напуштија нивната поранешна идеја за решавање на спорот преку т.н. Ирска или двојна формула, што би било најфер решение за ваков билатерален спор?
-зошто го истакнаа Фрчкоски за претседателски кандидат, човекот кој Глигоров јавно го обвини за соработка со грчки разузнавачи и нудење поткуп за промена на името?
-зошто во последно време не можам да направам квалитетна разлика меѓу нивните изјави и изјавите на Дора Бакојани?

Колумната на Мирка и претпоставките кои ги искажа кај Миленко (без разлика на предизборниот тајминг и нивните мотиви за тоа) се премногу сериозни и обвинувачки за да останат без одговор!

Во најмала рака би требало да не удостојат со демант, некакво објаснување или негирање на кажаното... Или тужба за клевета! Како можеше Бранко да го тужи колегата на Мирка од Фокус - Младенов за “наводните“ швајцарски сметки, уште пооправдано би било за вакво нешто.

Ако се’ остане како и досега, кучињата лаат - карванот си врви... тоа значи само едно: дека во овие теории на заговор има и вистина!

Ќе ги откачат ли некогаш овие крлежи од партијата, не знам дали воопшто СДСМ некогаш ќе смогне храброст за партиска перестројка. Со оглед на фактот дека Бранко пак се враќа во игра, нема надеж за такво нешто во блиска иднина...
 



Изменето од anastea - 01.Март.2009 во 03:46
Кон врв
cigance Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cigance Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 07:37
SAMO DRVJATA STO IMAAT DLABOK KOREN JA PREZIVUVAAT BURATA
Nesvesnosta na migot vo koj se zivee nosi nesigurna idnina.
Poedinecnata e so rezultat promasena kariera,promasen zivot.A kolektivnata promasena idnina na eden narod.Od tuka samo promaseni karieristi mozat da izvlecat promasuvanje za cel eden narod.Politikata e takva vesta alatka so koja od nisto pravis se,a od se nisto.
Vestite ke podvlecat deka tamu ne e nisto slucajno,a znaat deka i od denesnite porazi,moze da se izvlecat nekoi konturi za idni pobedi.Zosto se tece i se se menuva!
Dodeka drugite rabotat na svojata "mitska"uloga i dnevnopolitickoto,mu go davaat na svojot narod kako hrana so pominat rok.Od koe narodot treba da oboluva od stravot,od svojot strav za toa sto e,koj e,od kade e i kade odi.Ovaa razgraduvacka bolest na svesta taka ke zafati virusni dimenzii na pandemija.Dali nasiot naroden organizam bese i e oslabnat od vekovnoto toksiranje na tugincite,ili oslabnat mu e sistemot na odbrana od vekovnata sostojba na prinudno zatocen pacient.Pa taka na vrv od konstatiranjata ke ni ja iservisiraat nasata hipohondrija kako cuvstvo na pripadnost.Za da recat narodot e bolen ne cini,a cinat valdetelite.
Opstestvata belezat mnogu formi vo svojot razvoj,oblici ureduvanja-sistemi.
No sistematiziranjeto na svojot narod e najcrniot oblik na vladeenje.Ovaa nova vrsta na totalitarizam,koja nema idejna koncepcija,nitu ideoloska matrica i koja vo sustina ja ima za cel mislata "kupi den pomini"Ili konkretizirano se sluzi so privremenoto vo odnos na trajnoto rezultira so vremeni resenija za segasnosta a ne za idninata("privremena referenca")i mnogu priveremnuvanja koj imaat efekt na magicna fatamorgana sto vo ispustenata vizija sozdavaat sliki na "oazi na mirot".Se drugo sto sledi e razvivanje na virusot.
Nema da se kaze nisto novo ako se konstatira faktot deka grckata drzava ima osmislena politika kon makedonskiot narod.Taa sama po sebe naoga opravduvanje od realniot strav od makedonskoto prasanje.I so site atributi sto ja cinat surova taa go odbeleza celiot 20-vek,so egzodusi,so genocid.Taa strategija vlece i postar koren toa kolku za sporeda kako bese docekano naseto "voskresnuvanje"vo 91-ta.Cekan diplomatski udar koj za nekolku meseci dobi svoj efekt.Kockata veke bese frlena.
Realno golemosrpskata politika imase strategija za drugi podracja i pomalku svesna bese deka vo "banuvanjeto na vardarot" ne ostana mnogu nesto,toa bese tolku opiplivo sto ne ni mrdnaa na naseto osamostojuvanje.(bea sigurni na nekoja kvinslinska opcija koja ke ne "vrati" kon niv).Znaci i vrskata Belgrad -Atina koja istoriski e za mnogu nesta za nas sudbonosno opasna ne bese vo korelacija so geopolitickite strategii.Krahot na golemosrpskata politika go dokaza toa.
No se sluci edna sostojaba na embargo.
Nie ne bevme Severna Koreja da toa embargo trae,i da sme trn vo okoto,nitu pak bevme Kuba.Nie ja imavme premolcenata soglasnost za nas od svetot(Gi isklucuvam preporakite na evropskata komisija koja realno se solidarizira so stavot na Grcite),iako se naogase i na evropsko tlo pocva za nasata ideja vo razedinetosta na clenkite.Embargoto bese paravan i ostana paravan za naseto svitkuvanje.Od togas ostanave svitkani.Denesnite povici za svitkuvanje se krsenje-trajna nesposobnost.
Drzavi sto celosno kapituliraat i gubat teritorija,nivnite vladi vo egzil go veat znameto na drzavnosta.Koj dojde se prasuvam da ni go trgne znameto od jarbolot.Kade kapituliravme?!(kapituliravme vnatre vo nas).
Zosto nisto ne e slucajno vo politikata
G-n Micotakis svoevremeno za nas izjavi deka:Toa e amorfna masa koja mozes da ja oblikuvas kako sto sakas.
Deka svesnosta za vremeto vo koe se zivee (segasnosta)e obvrska zosto tocno segasnosta doaga kako zaem od idninata na nasite deca.Denes ni zbori negovata Dora.
A kaj nas seuste vladee nametnatata dijagnoza deka sme nacionalni hipohondrici,duri nacionalnata pripanost dobi idiotska forma.Kvazi evropeizmot koj ja zadskriva ovaa opasna ideja e razoblicen.Od ednostavna pricina.
Evropa e sojuz na ramnopravni,a ne na ponizeni.Od tuka neistrplivo e kazuvanjeto ponizuvanje za ramnopravie.
Duri da e i toa sprotivno, ete tolku ponizeni ne stanavme ramnopravni.
Pocituvani
Vo svetot na politikata i drzavite imaat svoj karakter.
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 12:15
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Нормално,ова само на слепите не им е познато.Ама проблемот е,колку можеме да му веруваме на ова ВМРО?
 
Најголем проблем на СДСМ моментално е Грција бидејки јавно на судењето ке ги извади сите документи што тогаш ги потпишувала со нашите предавници па на тој начин ке се откријат по име и презиме сите што учествувале во тие тајни договори.Е после тоа не сум сигурен дали нивните животи ке бидат безбедни тука бидејки сигурно ке постои некој кој ќе сака да ги ликвидира.А за ова ВМРО додека е Никола на чело можам да ти кажам слободно да му веруваш бидејки и Никола е дете на протеран татко од егејскиот дел па и во негов интерес е да се реши проблемот со имотите.Ќе откријам дека и јас сум дете на протерани предци и тоа од централното жариште на партизаните во егејскиот дел селото Дмбени во Костур кое сега не постои бидејки е срамнето 1948 па единствена надеж дека ќе го добијам назад она што го имале баба ми и дедо ми е оваа влада.


Изменето од Audiofil - 01.Март.2009 во 12:17
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 14:49
се надевам дека ова се само обични партиски препуцавања тага
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 15:04

.....абе уште ли ќе паѓате на форите на Веселинка и на Миленко, Веселинка патеше своевремено од манија на гонење и на притисоци со напад на нејзината лична своина, а Миленко , мислев дека тој е по спортот,..... или сватил дека во политика се подобро профитира особено ако работиш за владеачката гарнитура и си спремен да трескаш секакви глупости без личен став и интегритет, .....  изгледа дека узор му е трокрилецот Латас,.... но треба истиот да свати дака Латас може да му биде само учител во  неговите постапки,....

Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 16:18
Ама ова е вистина,безк*рпулозните новинари настрана.
Геноцидот што се случи во Егејска Македонија не смее да биде заборавен.
Цела гарнитура на СДСХ на клада!
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 17:01
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Ама ова е вистина,безк*рпулозните новинари настрана.
Геноцидот што се случи во Егејска Македонија не смее да биде заборавен.
Цела гарнитура на СДСХ на клада!
 
...што ТОА се случи во Егејска!?.... чудно ми е што не сваќате што тоа се случува овде во оваа Македонија,... а за Егејска секако ќе ги подржиме за нивните малцински права но Тие се во друга држава, која за жал не ја признава ниту нашата, а ние ќе им солиме памет.... или пак можеби Ти си за голема Македонија..... дали се прашуваме ние за тоа!?....
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 00:12
Не е то голема Македонија,то е етничка Македонија една и единствена,а то шо се случи е ГЕНОЦИД врз македонскиот народ.

Изменето од anastea - 02.Март.2009 во 00:19
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 00:22
Originally posted by dras dras напиша:

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Ама ова е вистина,безк*рпулозните новинари настрана.
Геноцидот што се случи во Егејска Македонија не смее да биде заборавен.
Цела гарнитура на СДСХ на клада!
 
...што ТОА се случи во Егејска!?.... чудно ми е што не сваќате што тоа се случува овде во оваа Македонија,... а за Егејска секако ќе ги подржиме за нивните малцински права но Тие се во друга држава, која за жал не ја признава ниту нашата, а ние ќе им солиме памет.... или пак можеби Ти си за голема Македонија..... дали се прашуваме ние за тоа!?....
протерување и убивање на македонското население, што не е јасно тука?
а никој не е за голема македонија, голема македонија не постои, не го прави тоа да звучи како останатите пропаганди на балканов, те молам!
ние само бараме да не признаат како нација, ништо друго
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 00:24
mirka istrazuvala i javno rece

branko i frcko go atentiraa Kiro i go utepaa Borce

toa za Borce znam, oti imam podatok koj retko koj go znae, no nego kazuvam, голема%20насмевка

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 00:27
Originally posted by anakin anakin напиша:

mirka istrazuvala i javno rece

branko i frcko go atentiraa Kiro i go utepaa Borce

toa za Borce znam, oti imam podatok koj retko koj go znae, no nego kazuvam, голема%20насмевка

јавна тајна е газење%20од%20смеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 00:43
ахам голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.