IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Стравот Божји
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Стравот Божји

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
Автор
Порака
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 00:22
Originally posted by polzavce polzavce напиша:



Е, од кај знаеш дека после 79 години некој научник нема да докаже дека земјата не е топка, туку од тие и тие причини ние цело време сме верувале дека е топка?????????? .......

Да во право си!. Коперник пред едно 500 и кусур години докажал дека земјата е топка. Арно ама, стотина години подоцна на Тихо Брахе нешто не му „ујдисувало“ во пресметките и врз основа на овие негови прецизни набљудувања Кеплер открива дека всушност Земјата не е топка. Таа е елипсоид. Поради ротацијата таа е сплесната е на половите, така да има одстапување од приближно 27 km во однос на „идеалната“ топка.
Дали сега го гледаш принципот на кој се засновува науката?
Секогаш се испитува, секогаш се тежнее кон потврдување (или отфрлање) на веќе откриеното. Во тој научен пристап секогаш се оди да се отркијат и најмалите ситници, најбезначајните тајни. Секако, после 79 години (од кај ти текна бројкаванамигнување) можеби ќе дојде некој научник кој ќе открие нешто ново во однос на Земјата (за поместувањето на магнетното поле на пример), но секако тоа негово откритие нема да биде дека Земјата е плоча или точка или октаедар или ... Ако не за друго, неможе да се побие бидејќи и астронаутите самите ја виделе Земјата од далеку и тие потврдиле дека таа е топка.
Или можеби комуњарите само не’ лажат. Какви астронаути, какви бакрачи! Кој може да иде горе кај дедо боже (а притоа да е жив)? намигнување
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

... А Христос кога ќе се врати на Земјата тогаш сите ние ќе ЗНАЕМЕ.........
И ти ќе му речеш........ми е гајле јас не се плашев од тебе......ти не си страшен....... ...ти не постоиш....НЕЛИ?????????

А денот на неговото враќање само што не дошол, така? намигнување
И, кога ќе дојде, што одговор ќе ми даде на моето кажување дека „јас не се плашам од него“? Ќе ме суди, ќе ме коле, ќе ме беси ќе ме стави во пеколот? голема%20насмевка Ами нели тој е милозлив? Или милозлив е само за тие кои верувале во него? А за другите - глава на трупче!плазење
Ооооофффф!
Мине полноќ, а денес ептен сум уморен и, еве, уште во „никое“ време ќе одам да си легнам!големо%20гушкање

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 00:26

Zlatnice, ne e ubavo da mu se potsmevas na Boga.

Ova ti go kazuvam so najdobri nameri, nemoj da me sfatis pogresno. Pozdrav!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 00:34
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Во ништо не се верува толку многу како во она за кое најмалку се знае.

Да одлично е ова.
Патем, ова ме асоцираше на следново.
Зарем и Исус самиот не го рекол тоа за своите назареќани, дека неможе да се биде пророк во своето село (така некако беше). Зошто? Затоа што сите те знаат кој си и што си и како може тебе да ти веруваат?! А кои поверувале во него? Тие кои воопшто не го знаеле. Е, потоа кога Ристе станал славен, се знае ... тој е наш!задоволство
Не ве потсетува ова на денешницава, посебно кај нас во МК? Еве на пр. за Милчо Манчевски или за Симон Трпчевски. Кој ги знаеше тука нив? Е, ама кога станаа познати во странство, ние се испо_равме дека тие се наши маекедонци.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 00:44
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Zlatnice, ne e ubavo da mu se potsmevas na Boga.

Ova ti go kazuvam so najdobri nameri, nemoj da me sfatis pogresno. Pozdrav!

А по што заклучи дека јас му се потсмевам?
Дали поради тоа што моето неверување во она во што вие верувате е фактички само по себе грев? Или навреда кон вас или вашиот бог?
Немојте да ми речете дека тоа е „хулење“. Што е хулење? Но, сепак за ова има доста да се зборува и не сакам за ова да започнам овде и сега.
И на крајот се прашувам кој бог ќе ме казни? Дали еврејскиот, дали христијанскиот бог или неговиот син господ Исус, дали муслиманскиот Аллах, Буда или некој сосема друг? Веројатно знаеш, па дај кажи!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 00:53

Site postovi, posebno vo posledno vreme sto gi pisuvas se golemi grevovi. Vo red e da ne veruvas ili da ne si siguren, no tvoeto gi pominuva site granici na nevkusot.

Jas ne sum advokat na Bog, no ne bi sakal da sum vo tvoja koza...

Znaev eden covek sto se potsmevase na slicen nacin kako ti, ama koga se razbole i toj i celata familija, pocna da leleka i da prasuva sto mu zgresil na Bog.

A Bog e eden, Bogot na Evreite, Hristijanite i Muslimanite.

Vnimavaj malku sto pisuvas, nemoj da mislis deka Onoj sto ni go dal pismoto i jazikot ne znae sto pisuvas ovde ili sto si mislis vo sebe...

Ova ti go kazuvam od sopstveno licno iskustvo, za tvoe dobro, kako prijatel, ne sakam da me sfatis pogresno.Pozdrav!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 01:10
Ete povtorno... rekov deka lugjeto postojano se plashat so Bozhji sud i kazna ako ne pravat kako sto treba... Inaku Bog e neogranichena Ljubov, Milosrdie i Prostuvanje.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 01:28
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ete povtorno... rekov deka lugjeto postojano se plashat so Bozhji sud i kazna ako ne pravat kako sto treba... Inaku Bog e neogranichena Ljubov, Milosrdie i Prostuvanje.




BOG e takov kakov sto E, a ne kako sto nie si zamisluvame, brate messi.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 05:09




E pa ako ne e takov kakov sto nie si zamisluvame, togash zoshto tvrdime deka znaeme kakov E???

Zoshto tvrdime deka e nepromenliv? Zatoa sto nekoj nekogash go rekol toa? I sega tie zborovi se nepobiten dokaz, tie prerasnaa vo dogma!

Zoshto tvrdime deka e Ljubov?

Zoshto tvrdime deka e Milosrdie?

Zoshto tvrdime deka Prostuva?

Zoshto tvrdime deka e neshto za sto samo si zamisluvame, a velish deka Toj ne e onoa sto nie si zamisluvame, tuku e toa sto E ?

Ili znaeme sto E ili si zamisluvame sto E i nemozhe da bide i ednoto i drugoto.


Изменето од Messenger - 26.Февруари.2009 во 05:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 09:03
Кинг Давид, велиш еден бог е ист за сите? Ами кога е така, тогаш зошто народиве меѓусебно се убиваат? И тоа секој го убива оној другион, во името на сопствениот бог!
И, зошто бог секогаш го претставувате како сериозен старец со бела брада (значи некогаш бил млад и немал брада. А пред тоа ...? размислување) кој ги има сите карактеристики на човек? Тој знае да љуби, да простува, да биде милосрден, но и да се налути, па дури и да убива. Но, незнае за шала? Каде е таа негова човечка особина? Нели ги создал луѓето по своја лика и прилика? Дали со тоа се сака да се докаже неговата сериозност или пак „неговите“ проповедници намерно не ја кажуваат таа негова доблест за да не се „опушти“ народов, па цело време, наместо да му се моли, да удри само на заебанција со него? Или, навистина тој ваш бог незнае да се насмее, не знае за шега, па макар било и на негова сметка? Спомнав и порано во еден мој пост (незнам на која тема беше). Дали во библијата има некаде пишано дека бог се насмеал? Или дека рекол или направил нешто смешно. Илјада и кусур страни само убиства, од почетокот, она на Каин со Авел, па до апокалипсата. Само убиства, насилства, прељуби, подведувања, заканувања, заплашувања, освети, плач, болести, заповеди, молења ... Никаде смеа!
Ете, токму таквиот заплашувачки начин на кој ти настапуваш (во однос кон мене) е пресуден во прифаќањето на религијата. Човекот, со својот ум таков каков што му е, несигурен во себе, од страв (од непознатото - а тоа е бог) од (условно речено) заканите, си вели: „море навистина, арно вели КингДавид, можеби има нешто што ќе ме казни?! Дај јас да не се заебавам, да не ми се налути навистина бог и да ме казни како оној неговион пријател ...“!
И, што мислиш, ако мене ме снајде некоја болест или друга несреќа, дека тоа ќе биде казна за мојот „грев“ поради тоа што не верувам во бог? Или ако не оздравам и заминам кај моите претци, тоа ќе биде казна од бога, повторно заради моето неверство во него? А, зарем тебе лично (или на некој твој ближен) не ти се случило некоја болест? Од што е предизвикана таа? Недоволно си верувал во бог, па овој те потсетува? И, што мислиш, еден ден ти нема да умреш? И? Која е разликата меѓу тебе, кој веруваш во бог и мене кој не верувам во него?
На крај, не е важно дали некој верува или не. Важно е кој како живее. Кој какви дела прави. Не те познавам лично и неможам да речам дека јас имам направено повеќе добри дела од тебе. Тоа не е добро и од друга страна, за да не испадне дека сум горделив, дека се фалам. Но затоа ќе речам, сигурно имам направено барем едно добро дело како и ти. А не верувам во бог. И? Бог нема да го земе во обзир тоа мое добро дело? И покрај тоа ќе ме казни што не верувам во него? Ако е таков бог, тогаш навистина зошто и да се верува во него?


Изменето од Zlatnik - 26.Февруари.2009 во 09:06
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 10:48
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Во ништо не се верува толку многу како во она за кое најмалку се знае.

Да одлично е ова.
Патем, ова ме асоцираше на следново.
Зарем и Исус самиот не го рекол тоа за своите назареќани, дека неможе да се биде пророк во своето село (така некако беше). Зошто? Затоа што сите те знаат кој си и што си и како може тебе да ти веруваат?! А кои поверувале во него? Тие кои воопшто не го знаеле. Е, потоа кога Ристе станал славен, се знае ... тој е наш!задоволство
Не ве потсетува ова на денешницава, посебно кај нас во МК? Еве на пр. за Милчо Манчевски или за Симон Трпчевски. Кој ги знаеше тука нив? Е, ама кога станаа познати во странство, ние се испо_равме дека тие се наши маекедонци.



 аплауз  Баш така. Секаде е општопознат факт. Затоа и Карлос Кастанеда кој го пропагира учењето на Толтеците главен акцент става на бришење на личната историја доколку имаме цел да постигнеме било што во животот.
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 10:52
hehe, dobri ste!аплауз големо%20гушкање
I agree
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 13:26
Originally posted by Kali Kali напиша:

hehe, dobri ste!аплауз големо%20гушкање
I agree

Е и мене ме грее кога гледам вакви големо%20гушкање големо%20гушкање
Туку ајде, приклучувај се и ти на дискусијава. Не само да ѕиркаш, ѕиркачко една!плазење големо%20гушкање бакнеж
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 14:43
Cicko Frojd veli deka najgolemite neprijateli na covekot se negovite najbliski, a najgolemiot prijatel e samo covek koj ja proektira negovata golemina vo tebe. Sto znaci te gleda kakov e i samiot, a seuste ne znae t. e. so samoto toa sto veruva vo tebe zapocnuva da veruva i vo sebe. Frojd bese ateist i ne se plasese od gospod. Se nametnuva prasanjeto dali stravot ja koci kreativnosta ?
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 15:12
Kingdavide,абе убаво тоа што си кажуваш,и тоа искрено но мислам деке сега допрва zlatnik и mesiinger повеќе ќе имаат аргумент напаѓајќи и исмевајќи ја верата.Зашто?

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Jas ne sum advokat na Bog, no ne bi sakal da sum vo tvoja koza...Znaev eden covek sto se potsmevase na slicen nacin kako ti, ama koga se razbole i toj i celata familija, pocna da leleka i da prasuva sto mu zgresil na Bog.


Вакви тешки зборови и џоа закани не само што не доликуваат на христијани туку се и смешни..
Мислам ова ко што членовите на култови како да се заканува на оние кои ги критизираат.Што не личи брате,не личи.


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


A Bog e eden, Bogot na Evreite, Hristijanite i Muslimanite.


Немам доволно зборови да кажам колку не се сложувам со ова!!!Ова не христијански став,туку екуменистички(и тоа лош екуменизам).
Мада знам дека оваа реченица е у мода но нас не не интересира модата туку вистината.


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Vnimavaj malku sto pisuvas, nemoj da mislis deka Onoj sto ni go dal pismoto i jazikot ne znae sto pisuvas ovde ili sto si mislis vo sebe...


Пак истото...И сега што да очекуваме?!неверниците,целите во страв да паднат на колена во покајание по овие зборови?!
Они баш за тоа и не обвинуваат дека демек немаме аргументи и ни останува само да сееме страв со казната во пеколот или во несреќи тука на земјава.


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


za tvoe dobro, kako prijatel, ne sakam da me sfatis pogresno.Pozdrav!


Абе ја комплетно те разбирам дека ова ти е целосно со добра намера, но дали нема да сфатат погрешно?
постовите послем твојот пост го кажуваат своето.
И ја не сакам мене да ме сфатиш погрешно.
поздрав
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.