Испечати | Затвори го прозорот

Стравот Божји

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18002
Датум на принтање: 29.Април.2024 во 01:02
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Стравот Божји
Постирано од: polzavce
Наслов: Стравот Божји
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 14:33


Ме интересира како го разбирате стравот Божји.........

Треба да се плашиме од Бога или тоа е нешто како да Му покажуваме почит?????

Вашето видување и чувства по прашањето за стравот од Создателот........



Коментари:
Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 15:07
Искрено жалам што неможам да дискутирам на оваа тема! тага

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 15:37

Зошто не можеш????????????????


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 15:40
Оти е атеист Инаку спрема Бог треба да се има стравопочит.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 15:51
Се плашам од Полжавчето,намигнување се плашам од ЗораН,плазење се плашам од жена ми , се плашам од модераториве да не ме банираат,голема%20насмевкаплазењесмеење ...  се плашам од Х други работи, но, од бог?ма%20ајде

-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 16:08
Море ни од модератори а уште помалку од жени се плашам Само од Господ имам страв

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 18:27
polzavche, a kakov e tvojot stav?

Chuvstvuvam deka si za strav od Boga i toa e vlijanieto od Stariot Zavet... i deka si za tvrdenjeto oti megju stravot i pochitta ima znak na ravenstvo.

Pvin, teorijata deka strav = pochit ne e tochna, pa spored toa kovanicata "stravopochit" e oksimoron.

Pochitta implicira vrednuvanje, cenenje, vosh*t i ljubov kon nekoja lichnost poradi nejzinite kvaliteti i vrednosti. Toa ne e strav, plashenje, krienje, cenzura i t.n. Ama, kako sto bidnalo i so mnogu drugi pogreshno interpretirani termini, taka se sluchilo i so ovoj, pa so vreme i samiot stanal pochituvana kovanica.

Kako vtoro, Isus dojde so mechot na svojata Radosna vest da go preseche Stariot Zavet od Noviot i da ni poracha deka Bog e Ljubov, deka Toj e milosrden i deka toj prostuva. Takviot bog e Bog na Ljubovta, sakanjeto i miluvanjeto, a ne Bog na stravuvanjeto.

Pokazhi mu go respektot na Boga preku Ljubov kon Nego, a ne so strav.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 19:24

Мојот став е следен.......

Ме иритира тоа што се прават напори да се потенцира потребата да се плашиме од Бог, Бог да го доживуваме како некој кој казнува, како некој кој само чека да згрешиме и оооооооп.......да испорача казна на наша адреса........А згора на тоа ова пак се дополнува со илузијата дека под ваквиот страв се крие почит...демек ако не се плашиме немаме почит кон Бога.........

Јас стравот од Бога го сфаќам на поинаков начин... како страв да згрешиш во исполнувањето на Божјите заповеди не заради казната која би ти следела туку заради тоа што го љубиш Бога........како што на пример кога ја сакам сестра ми не сакам да и згрешам нешто не заради тоа што таа ќе ме казни потоа (нема да ми зборува итн), туку не сакам да и згрешам заради тоа што ја сакам....

Стравот од казна е страв во вистинска смисла на зборот.....
Стравот од љубов е почит, страв-почит, стравопочит......


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 23:13
tokmu toa ne mi se dopagja ... strav da ne zgresis vo ispolnuvanjeto na bozjite zakoni.... kakov covek si ako ne krades, ne lazes ... samo zatoa sto se plasis deka nekogo ke nalutis ( Bog)

sosema dobar primer so sestrata , da ne i zgresis zatoa sto ja sakas i za da ne ja povredis... no kakva e tuka vrskata so stravot od Bog? sestrata e realnost, za razlika od Bog


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 23:40

" Stravot Gospodov ja mrazi nepravdata; ja mrazi gordosta i visokomernosta, losiot pat i podmolnata usta."(Izreki 8:13)

"Pocetok na mudrosta e stravot od Gospoda; zdrav razum imaat site, koi spored nea postapuvaat.
Pohvalata Negova prebiva vecno".(Psalmi 110:10)

"Oti nie go znaeme Onoj sto rekol:' Odmazdata e moja,jas ke otplatam' , veli Gospod. I pak: ' Gospod ke mu sudi na svojot narod".

"Strasno e da se padne vo racete na ziviot Bog"!(Evreite 10:30,31).

Treba da znaeme deka Bog e Ljubov, no ne treba da zaboravime deka Bog e i Pravda i Mok i Mudrost.

Zatoa, treba da imame strav od Boga , bidejki Toj ne gleda samo sto pravime, tuku gi znae i nasite najskrisni misli i nameri.

Covek moze da izlazime, ama Boga ne. I na krajot, sekoj ke odgovara pred Boga za sebe i za svoite postapki.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 00:00
Originally posted by butel2 butel2 напиша:



sosema dobar primer so sestrata , da ne i zgresis zatoa sto ja sakas i za da ne ja povredis... no kakva e tuka vrskata so stravot od Bog? sestrata e realnost, za razlika od Bog


И Бог е реалност......


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 11:04
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Ме иритира тоа што се прават напори да се потенцира потребата да се плашиме од Бог, Бог да го доживуваме како некој кој казнува, како некој кој само чека да згрешиме и оооооооп.......да испорача казна на наша адреса........А згора на тоа ова пак се дополнува со илузијата дека под ваквиот страв се крие почит...демек ако не се плашиме немаме почит кон Бога.........


Ваквиот став е карактеристичен за западното Христијанство каде многу често забораваат дека Бог е љубов,за сметка на тоа дека е иправеден.
Навистина е многу депресивно ако Бог е некој деспот кој седи со список на оние што му згрешиле и размислува како да ги скрши од ќотек зашто него му згречиле т.с го навредиле неговото достоинство,така да целиот религизоен живот се сведува на правење дела само да се смири јарост на Бога.Ваквиот став е основата на појавата на атеизмот-Абе неќам некој така да ми се заканува!!Најпрвин одбивам да му се поклонам на таков "Бог" па послем иде идејата дека најдобро е уствари да не постои таков "Бог"!
Тоа се плодовите на западното христијанство откако отпаднало од Едната и Света Апостолска Црква.Ја да сум бил воспитан во таквата вера најрадо би станал атеист(!!)него да се поклонувам на некој си тиранин што е смртно увреден и сега ќе ми се одмаздувал ако не го слушам.
Е добрата вест е што Не постои таков Бог!!


Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Јас стравот од Бога го сфаќам на поинаков начин... како страв да згрешиш во исполнувањето на Божјите заповеди не заради казната која би ти следела туку заради тоа што го љубиш Бога........како што на пример кога ја сакам сестра ми не сакам да и згрешам нешто не заради тоа што таа ќе ме казни потоа (нема да ми зборува итн), туку не сакам да и згрешам заради тоа што ја сакам....
Стравот од казна е страв во вистинска смисла на зборот.....
Стравот од љубов е почит, страв-почит, стравопочит......


Ова што го наведуваш полжавче,всушност е православното поимање на тоа како треба да се плашиме од Бога!Толку јасно го кажа што секој мој коментар за ова е излишен!


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 11:42
Според светите оци има три начина на кои неговите чеда му служат(на Бога).Тоа се како роб,слуга и како син.
Робот му служи на својот господар од страв.Прави како што ќе му биде речено,зашто се плаши да не ја послуша вољата на својот господар и да не биде казнет заради тоа.
Ова е карактеристично за луѓето на најнизок степен на раст во верата.(Со други зборови се плаши да не отиде во пеколот)
Слугата му служи на својот господар очекувајќи награда за своите дела.Тој прави како што ќе каже господарот но очекува за тоа и добро да биде награден.(т.с сака да влезе во рајот).
Синот пак го сака својот татко сам по себе!
Ја исполнува неговата вољја не заради страв од казна и заради награда туку од љубов кон Него,и само заради љубов кон Него!!
Бог ги љуби сите свои чеда подеднакво:и робот и слугата и синот но најмил му е синот.
Друга работа е што многу малце може да се кажат дека го сакаат Бога како синот.Понекогаш и во една единствена личност може да се најдат дел или сите овие три ликови. Но Слава му на Бoга за се'


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: dejanpp
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 12:54
  PORANO  STRAVOT  BOZJI  BIL  KAJ  SITE  RASPROSTRANET  ZASTO  BOG  BIL  TOJ  STO  ZNAE  SE  I  STO  MOZE  SE  DA  SOZDADE , A  STO  SE  SLUCUVA  VO  DENESNO  VREME?  VISOKITE  NAUCNI   INSTITUCII  SIRAT  UCEJNA  KOI  MOZAT  DA  GO  RESAT  SEKOJ  PROBLEM  PA  TAKA  LUJDZETO  IMAAT  STRAV  OD  NAUKATA  A  NA  BOG  NE  NI  POMISLUVAAT  .


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 14:01
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:



sosema dobar primer so sestrata , da ne i zgresis zatoa sto ja sakas i za da ne ja povredis... no kakva e tuka vrskata so stravot od Bog? sestrata e realnost, za razlika od Bog


И Бог е реалност......


Bog ne e realnost, ti veruvas deka postoi Bog , sto ne znaci deka navistina ne postoi....

no nema da se ubeduvame


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 14:27

Така е........во Бога или веруваш или не.........тоа е суштината на религијата..........ВЕРУВАЊЕТО.......

Дали Бог постои или не постои е друго прашање.........овде станува збор за тоа дали ВЕРУВАМЕ дека Бог постои......


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 16:33
Tochno taka... zato se veli Vera, a ne Nauka.

Zatoa nemozham da razberam i prifatam negiranje na drugi veri... kako da se ima nepobitni nauchni dokazi sa svojata, pa na baza na takvata egzaktnost se pobivaat drugite.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 03:17
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

... sestrata e realnost, za razlika od Bog

И Бог е реалност......

Така е........во Бога или веруваш или не.........тоа е суштината на религијата..........ВЕРУВАЊЕТО.......
Дали Бог постои или не постои е друго прашање.........овде станува збор за тоа дали ВЕРУВАМЕ дека Бог постои......

Полжавче, прво тврдиш бог е реалност, а потоа дека веруваш дека бог постои. Не мислиш ли дека ова е малку контрадикторно?
Апсолутно е вистинито дека Бутел има сестра, дека ние комуницираме и дискутираме за стравот, дека постои Ајфеловата кула во Париз, дека мене почнува да ми се спие ... тоа е реалност. А сосема друга работа е постоењето на бог. Тоа е релативна работа која опстојува во имагинацијата на одредени единки. Доказ за ова е Зевс (и сите други поранешни богови, да не ги редам). Каде е сега таа некогашна реалност?

Стравот кон бог всушност не е ништо друго туку страв од непознатото. Како што спомнав порано, човекот највеќе се плаши од непознатото. Кога тоа непознато еднаш ќе се спознае, тоа повеќе не претставува страв. А, има ли по голема непознаница од бог? Зошто постојано се вели дека никој не го познава, дека никој не го видел, дека тој е невидлив, се заплашува народот дека тој не смее биде виден од страна на луѓето...?  Зошто?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 05:59
Ami, ne se veli bezdrugo deka "stravot lozjeto go chuva".

Sveshtenicite odamna znaele deka "verata stravot ja chuva".

Ushte odamna se znaelo deka lugjeto imaat pochit kon posilniot, pomokjniot... i kolku sto e toj nekoj posilen, tolku e i stravot pogolem, a so toa i poslushnosta, pochitta i respektot.

Zamisli da se neguva vera vo koja Bog samo se sheguva, nikogash ne kaznuva koj ne go slusha, koj tancuva, jade i pie... nekoj koj e ist kako i onie koi treba da mu se poklonuvaat. Zarem ochekuvash lugjeto da pochituvaat takov Bog? Nekoj kako niv? Kako komshijata? Pa, ne znam kolku dobar i mudar da e toj Bog, koga lugjeto bi se poistovetuvale vo sekojdnevite raboti so Nego i koi mozhat da si dozvolat da ne go slushaat bez da bidat kazneti, tie vednash bi go napushtile! Na krajot bi pochnale da se igrale majtap so Nego i bi go isplukale i izgazile...

Za da slushaat i da bidat pokorni, na lugjeto treba da im se vnese STRAV do koski... da im bide strav ne samo koga neshto pravat, tuku i koga dishat i koga mislat (mislenjeto e najdestruktivna rabota vo organiziranata vera narechena religija) i koga spijat... da im bide strav i da umrat.

E, za obichniot chovek treba takov Bog.

I toa e proverena rabota.

So iljadnici godini.

Strav!

P.S. Zoshto i pokraj Isusovoto presekuvanje na Stariot Zavet, Crkvata go sostavi so Noviot i natamu istovazhno go propoveda? Pa, za da si obezbedi kontinuitet koj se pokazhal kako plodotvoren ... Ednostavno, posle Hristovata uchenje za bezgranichnata Bozhja Ljubov, Milosrdie i Prostuvanje na nash*te grevovi, vednash potoa da sledat zakanite so poznatite starozavetni Bozhji kazni. Kontradiktorno? Nerazbirlivo? Losho interpretiranje? Sto e vazhno, vazhno e deka toa raboti i od pusti strav na lugjeto ne im teknuva...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 11:36

БОГ е ЉУБОВ и Неговата Волја е апсолутно Животопријатна!
Кој ја отфрла таа Вечна ВИСТИНА, добро е што се плаши а ако не се плаши, тогаш прави кобна грешка!


Индивидуата и колективот кој ја (повеќе или помалку) игнорира БОЖЈАТА ВОЛЈА Чиста воопшто не е лошо да има страв поради својата игноранција.

Еден пример:

Пред две илјади години Чистата ВОЛЈА БОЖЈА, МУДРОСТ БОЖЈА, МИЛОСТ БОЖЈА се отелотвори во Исус ХРИСТОС за да го спаси изгубениот свет од погубелниот оган, лично покажувајќи го Спасителниот ПАТ.
Неговите очевидци сведочат за тоа ЧУДО и упозоруваат однапред сведочејќи: Вечното ЕВАНГЕЛИЕ се отелотвори за да ги спаси сите души а за жал тие поради неверата, похотта, гордоста, ... го отфрлија (и отфрлаат) и со тоа се фрлаат самите и своите деца во оган!

Што учиме од ЕВАНГЕЛИЕТО? Кој ја отфрла ЉУБОВТА БОЖЈА поради гореспоменатите причини, нетреба да се чуди дека набрзо ќе биде сё пожешко и пожешко, а од таа животонепријатна горештина не е лошо да се има страв !

Која е причината на оваа “казна“?

БОГ или нашата невера, похот, гордост, ...?

Дали ги љубите своите деца?

Дали немате барем рунка страв за нивната душа и иднина на оваа прекрасна планета земја?

Закључок:

Живиот БОГ е единствениот од кого човекот треба да има страв и покрај тоа што во суштина човекот не би имал потреба да има од БОГА страв туку од својата гордост, похлепа и невера кон ВИСТИНСИОТ БОГ!


Стравот од БОГА е почетокот на Вистинската Мудрост а Љубовта кон чудесната Милост на ВИСТИНСКИОТ БОГ, нејзиното СОВРШЕНО исполнение!


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 14:02

[/QUOTE]Полжавче, прво тврдиш бог е реалност, а потоа дека веруваш дека бог постои. Не мислиш ли дека ова е малку контрадикторно?

Не, не мислам Златник дека е контрадикторно....баш е суштинско...........

Види, кога реков -и Бог постои- тоа го кажав согласно со моите религиозни убедувања....

Ако ме прашаш мене Бог навистина постои..........
Но ако ја прашаш Бутел тогаш Бог не постои.......
Ако почневме да ги образложуваме аргументите дали Бог постои или не ќе забегавме од темата сосема.........Затоа пишав само дека е клучно дали ВЕРУВАШ дека Бог постои........Јас верувам дека БОГ постои независно од тоа дали Бутел, Полжавче, Златник или не знам кој тоа го признава или не.........Но Бутел ( и други) не се согласуваат со мене........

А го почитувам мислењето на другите..........Сепак убедена сум дека еден ден сите ќе ја дознаеме ВИСТИНАТА..........и тоа онаа вистина во која јас сега (само) верувам ...........

Не знам дали имало тема за тоа дали Бог постои или не.........Како и да е интересна е за дискусија (Доколку немало може да отвориме нова)......да не ја мешаме со оваа тема.........


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 15:52
Полжавче, ајде, во ред е твоето верување декабог постои и дека е реален твојот страв од него. Само не ми одговори што мислиш за Зевс. Што е со стравот на старите грци од тој нивен бог? Како тоа го објаснуваш од денешна временска дистанца? Нели ти изгледа малку смешно нивниот страв од него?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 16:35
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Полжавче, ајде, во ред е твоето верување дека бог постои и дека е РЕАЛЕН твојот СТРАВ од него. Само не ми одговори што мислиш за Зевс. Што е со стравот на старите грци од тој нивен бог? Како тоа го објаснуваш од денешна временска дистанца? Нели ти изгледа малку смешно нивниот страв од него?


Не е реален мојот страв од Бога.......туку реален е Бог.......види колку поинаква смисла се добива кога ќе се премести редоследот на зборовите во една реченица, нели?

А за Зевс, не знам дали воопшто има смисла да зборуваме.... Зевс не се манифестирал на начин како што се манифестира Нашиот Господ Бог Исус Христос.....


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 17:06
Zevs ne se manifestira za tebe na nacina na kakov se manifestira Gospod Bog,( patem Isus ne Gospod, tuku negoviot sin, neli), no za starite grci Zevs isto se manifestiral

ona vo sto samo veruvas a nemas cvrst dokaz za negovoto postoenje ne moze da bide realnost...

inaku tema dali veruvate vo Bog ima , se diskutiralo i za toa


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 17:33
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Zevs ne se manifestira za tebe na nacina na kakov se manifestira Gospod Bog,( patem Isus ne Gospod, tuku negoviot sin, neli), no za starite grci Zevs isto se manifestiral

ona vo sto samo veruvas a nemas cvrst dokaz za negovoto postoenje ne moze da bide realnost...

Abe za mnogu nesta nema cvrsti dokazi pa sepak postojat i se realni.

Inaku za Dzevs(znaci: ne Zevs), toa sto denes ludjeto poinaku vikaat nekoja rabota ne znaciu deka taa ne postoela(vo sluceajov Bog). Nekogas Ljubljana se vikala Laibach, Belgrad Nándorfehérvár, a cesite München seuste go vikaat Mnihov a Wien Videnj, no toa ne menuva nisto kaj samite gradovi, neli...

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

inaku tema dali veruvate vo Bog ima , se diskutiralo i za toa
Da, imase takva tema i mozebi tolkmu taa najdobro odrazuva kolku se diskusiite od toj tip besmisleni. Nekoj ako ne saka da poveruva vo nesto nema da poveruva, i od druga strana ako nekoj vo nesto saka da veruva toj ce si prodolzi vo toa da veruva.

Za verata ne bi trebalo da se diskutira, no moze da se informira.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 17:56

Бутел, а што е за тебе цврст доказ????????
Мислиш на опиплив доказ, видлив со голо око доказ?

Хмммммм........да знаеш само колку се човековите сетила ограничени........



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 18:45
cvrst dokaz e na primer deka 2 + 2 = 4 kade i da pojdes vo svetot toa si e taka , jabolkata raste na drvo , lavicata ragja lavcinja....



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 18:55
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Za verata ne bi trebalo da se diskutira, no moze da se informira.


Oooo... Ovaa misla e tolku dobra sto treba da stane moto na ovoj podforum!.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 19:54

Ok, како и да е јас предлагам да се вратиме на темата за Стравот Божји......


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 22.Февруари.2009 во 15:45
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

... Inaku za Dzevs(znaci: ne Zevs), toa sto denes ludjeto poinaku vikaat nekoja rabota ne znaciu deka taa ne postoela(vo sluceajov Bog). Nekogas Ljubljana se vikala Laibach, Belgrad Nándorfehérvár, a cesite München seuste go vikaat Mnihov a Wien Videnj, no toa ne menuva nisto kaj samite gradovi, neli... 

Не нели!голема%20насмевкаплазењесмеење
Неможе да  сведе само на едноставна замена на имиња. Таква споредба (како што велиш ти) може да се направи кај муслиманите каде на пример за Исус го именуваат како Иса, Абрахам како Ибрахим, Мојсеј како Муса, Давид како Даут ...Во суштина ова со Зевс и бог е сосема различно.
Прво различно е по определбата, грчката теологија е политеистичка, за разлика од христијанската која е монотеистичка.
Второ, кај христијаните бог не се создал, тој од секогаш постои, за разлика од Зевс кој се родил како (мислам помлад) син на Хронос и Реа. Но, сепак бил врховен бог. Значи, по оваа основа биле исти.
Според ова, каков бил стравот на тогашните луѓе кон нивниот врховен бог Зевс (кој го земаме само како пример. Да не ги редиме стравовите кон другите богови)? Дали имало основа тие луѓе да имаат страв од бог? Независно како се викал тој бог?





-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 22.Февруари.2009 во 20:22

Тоа што го рече Златник дека луѓето се плашат од непознатото....ВО ПРАВО СИ........

Зевс на старите Грци им бил непознат (Затоа што не ни постоел).......затоа нивниот страв можеби бил оправдан.......

Православните не се плашат од Бога (во смислата која претходно ја објаснив)......... Бог не е непознат за нив..... Тој кога го прати својот Син на земјата им се покажа на луѓето.....

Зошто би се плашеле од познатото....... ????


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 09:49
na kogo mu e poznat Bog? mene navistina me interesira i bi sakala da mi go opise i mislam deka se sum edinstvenata sto bi sakala da go doznae toa.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 12:49
Па ти Бутел и овака и онака не веруваш во Бога
нели.......
Зар ако некој ти го опише ќе поверуваш?????? Демек ако ти каже дека е висок со зелени очи црни мустаќи и носи ролка......ќе поверуваш?????........Хм.........

Блажени се оние кои не виделе, а поверувале.......


Освен тоа ти спомнав и претходно човековите сетила се толку ограничени што е поптолно неразумно целосно да се потпираш на нив........На пример: Се возиш во авион. Гледаш долу кон земјата и сите градби, луѓето, реките, езерата итн ти се гледаат како точки.....Дали тоа навистина значи дека се точки???? Тебе сетилото за вид во тој момент така ти ги прикажува...како ситни, мали нешта.....Но такви не се нели???????

Ова го мислев кога реков сетилата човечки не се совршени.....имаат недостатоци......

Како со несовршени сетила ние би го виделе БОГ СОВРШЕНИОТ?

-------------
МИР со сите


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 14:07
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Полжавче, ајде, во ред е твоето верување декабог постои и дека е реален твојот страв од него. Само не ми одговори што мислиш за Зевс. Што е со стравот на старите грци од тој нивен бог? Како тоа го објаснуваш од денешна временска дистанца? Нели ти изгледа малку смешно нивниот страв од него?


Зевс како и сите пагански богови не бил измислен лик ,туку ДЕМОН кој ги заведувал и отргнувал од вистинското Богопочитување на Единиот и Вистински и Единствен Бог.
Така да кога виделе дека тоа е демонска измамам и се поклониле на Единиот Бог, престанала потребата да се клањаат на демонот кој бил присутен во статуите од Зевс.
Поентата ми е дека паганството не било "тепање време" на античките народи туку демонопоклонување.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 14:15
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Па ти Бутел и овака и онака не веруваш во Бога
нели.......
Зар ако некој ти го опише ќе поверуваш?????? Демек ако ти каже дека е висок со зелени очи црни мустаќи и носи ролка......ќе поверуваш?????........Хм.........

Блажени се оние кои не виделе, а поверувале.......


Освен тоа ти спомнав и претходно човековите сетила се толку ограничени што е поптолно неразумно целосно да се потпираш на нив........На пример: Се возиш во авион. Гледаш долу кон земјата и сите градби, луѓето, реките, езерата итн ти се гледаат како точки.....Дали тоа навистина значи дека се точки???? Тебе сетилото за вид во тој момент така ти ги прикажува...како ситни, мали нешта.....Но такви не се нели???????

Ова го мислев кога реков сетилата човечки не се совршени.....имаат недостатоци......

Како со несовршени сетила ние би го виделе БОГ СОВРШЕНИОТ?


davas mnogu nesoodvetni sporedbi, toa sto kukite gradbite... se tocki site znaeme zosto e toa taka

ti predhodno kaza deka Bog ne e nepoznat, pa jas prasuvam komu mu e poznat i toj nekoj da go opise ... ne prasav za toa ti ili nekoj drug kako si go zamisluvate , tuku konkretno za poznatiot Bog.

jas ne veruvam deka postoi Bog, no koga ke procitam deka Bog ne e nepoznat od licnost cii mislenja gi pocituvam, normalno e deka takva izjava mi e predizvik pa sakam da znam....

sto bi rekol Anakin, ne sakam da veruvam tuku da znam


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 14:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Za da slushaat i da bidat pokorni, na lugjeto treba da im se vnese STRAV do koski... da im bide strav ne samo koga neshto pravat, tuku i koga dishat i koga mislat (mislenjeto e najdestruktivna rabota vo organiziranata vera narechena religija) i koga spijat... da im bide strav i da umrat.


Ова ти е дефиниција на култ и политичка идеологија,облечена во религиозна маска,како и на дел од паганските религии.Но дефиницијата не ти држи за Христовата Црква.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


P.S. Zoshto i pokraj Isusovoto presekuvanje na Stariot Zavet, Crkvata go sostavi so Noviot i natamu istovazhno go propoveda? Pa, za da si obezbedi kontinuitet koj se pokazhal kako plodotvoren ... Ednostavno, posle Hristovata uchenje za bezgranichnata Bozhja Ljubov, Milosrdie i Prostuvanje na nash*te grevovi, vednash potoa da sledat zakanite so poznatite starozavetni Bozhji kazni. Kontradiktorno? Nerazbirlivo? Losho interpretiranje? Sto e vazhno, vazhno e deka toa raboti i od pusti strav na lugjeto ne im teknuva...


Лелеее аман...
Ајде тогаш што значат Христовите зборови,(да истиот Тој што зборел за Божјата љубов)дека неправедниците ќе идат во вечна мака?!
Пеколот не е куп казани со врело масло во кој безбожниците ке се горат и "бог" ќе им фаќа сеир.НЕ!!! пеколот е состојба на духот(и на телото, по судниот ден) кога на дотичната личност ќе и биде излеана Божјата љубов но таа иста душа нема да го сака тоа!!ете тоа е пекол.така да нема казна на некој лош бог туку личен избор на секој човек пооделно,е тука тоа е негов проблем(на тој човек)што тој негов избор е полош од смртта!!


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 14:57

Бутел, Бог им го даде Неговиот Син на луѓето да поверуваат (Исус Христос), па тие пак не го направија тоа.......го распнаа........

Значи Бог треба да ти се покаже со лика и прилика за да го видиш, пипнеш, да разговараш со него, па тогаш ќе поверуваш????????????

Споредбите не ми се несоодветни, туку не сум сигурна дека си ги разбрала.........

Значи еве и да го видиш Бога....ќе бидеш ли сигурна дека тоа е Он, дека постои?   Ќе ми одговориш ДА, ќе бидеш сигурна.........Но од каде знаеш дека сетилото за вид не те лаже? Па од авионот сетилото за вид ти покажува точки, ама не се точки.....луѓе и објекти се тоа......На тоа се однесуваше споредбата која е сосема соодветна.......

Бог нас не создаде и сега ТОЈ, СОЗДАТЕЛОТ наш треба да ни се покорува на нас, да ни се прикажува, да не моли нас (створените од него) да поверуваме во него........да ни рече АМАН ЗАМАН верувајте во мене, јас ве создадов........Хммммммм



-------------
МИР со сите


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 15:00
Уште нешто.......

Би те замолила да си зборуваме на оваа тема во општо и неврзано затоа што овде сме офф-топик.........ок?

-------------
МИР со сите


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 16:11
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Za da slushaat i da bidat pokorni, na lugjeto treba da im se vnese STRAV do koski... da im bide strav ne samo koga neshto pravat, tuku i koga dishat i koga mislat (mislenjeto e najdestruktivna rabota vo organiziranata vera narechena religija) i koga spijat... da im bide strav i da umrat.


Ова ти е дефиниција на култ и политичка идеологија,облечена во религиозна маска,како и на дел од паганските религии.Но дефиницијата не ти држи за Христовата Црква.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


P.S. Zoshto i pokraj Isusovoto presekuvanje na Stariot Zavet, Crkvata go sostavi so Noviot i natamu istovazhno go propoveda? Pa, za da si obezbedi kontinuitet koj se pokazhal kako plodotvoren ... Ednostavno, posle Hristovata uchenje za bezgranichnata Bozhja Ljubov, Milosrdie i Prostuvanje na nash*te grevovi, vednash potoa da sledat zakanite so poznatite starozavetni Bozhji kazni. Kontradiktorno? Nerazbirlivo? Losho interpretiranje? Sto e vazhno, vazhno e deka toa raboti i od pusti strav na lugjeto ne im teknuva...


Лелеее аман...
Ајде тогаш што значат Христовите зборови,(да истиот Тој што зборел за Божјата љубов)дека неправедниците ќе идат во вечна мака?!
Пеколот не е куп казани со врело масло во кој безбожниците ке се горат и "бог" ќе им фаќа сеир.НЕ!!! пеколот е состојба на духот(и на телото, по судниот ден) кога на дотичната личност ќе и биде излеана Божјата љубов но таа иста душа нема да го сака тоа!!ете тоа е пекол.така да нема казна на некој лош бог туку личен избор на секој човек пооделно,е тука тоа е негов проблем(на тој човек)што тој негов избор е полош од смртта!!


Zoshto lelekanje i aminuvanje ahmar? Zarem zhiveeme vo razlichni svetovi? Zarem ti redovno ne slushash i ne chitash zborovi "Gospod kje te kazni!", "Ke te stigne Bozhjata kazna" i sekakvi varijanti na ovie rechenici? Zarem ne se srekjavash so postojano ilustriranje na takvite zborovi so primeri od Stariot Zavet?

Pa, jas toa ne samo sto redovno go slusham od sveshtenicite vo hristijanskata komuna, tuku i go chitam na ovoj podforum.

Go negirash ova? Nikogash ne si slushnal neshto takvo i nikogash ne si prochital?

P.S. Patem, se slozhuvam so tvoite posledni rechenici, deka pekolot i rajot se sostojba na duhot kako posledica od nashiot izbor na zhiveenje (vsushnost, kazhano so drugi zborovi, toa e karmata za koja govorat religiite od dalechniot istok).

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 16:18
moeto setilo za vid ne me laze Polzavce, ne sum slepa ...

nema potreba od natamosna diskusija, bidejki dokaza deka Bog ne e poznat so recenicata - blazeni se onie koi ne videle a poveruvale ...

jas sepak spagjam vo onie drugite koi ne veruvaat samo na zborovi i na nevideno


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 19:42
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

moeto setilo za vid ne me laze Polzavce, ne sum slepa ...

Хмммм........Воопшто ова не вреди да го коментирам.....

nema potreba od natamosna diskusija, bidejki ДОКАЖА deka Bog ne e poznat so recenicata - blazeni se onie koi ne videle a poveruvale ...

.......Никому ништо не докажувам.......Јас знам........еден ден сите ќе дознаеме.........

jas sepak spagjam vo onie drugite koi ne veruvaat samo na zborovi i na nevideno


.......Не можеш да го видиш со очи........но можеш да го почувствуваш неговото присуство, неговат помош, неговото влијание во светот.........Само треба да сакаш да го осетиш........Ако не сакаш, Тој нема да ти се наметнува........имаш слободна волја ...ИЗБИРАШ ТИ САМА.....



-------------
МИР со сите


Постирано од: makarios
Датум на внесување: 23.Февруари.2009 во 19:53
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

moeto setilo za vid ne me laze Polzavce, ne sum slepa ...

nema potreba od natamosna diskusija, bidejki dokaza deka Bog ne e poznat so recenicata - blazeni se onie koi ne videle a poveruvale ...

jas sepak spagjam vo onie drugite koi ne veruvaat samo na zborovi i na nevideno


Бог се гледа со духовните очи.

Божјите угодници се удостоени да го видат и со телесни.

Бог е сеприсутен.. а таа енергија од благодатта Божја е насекаде.

Особено тие што го имаат очистено срцето од страсти, тие постојано го гледаат Бога со духовните очи. Што вели старец Тадеј, таквиот човек добива благодатна молитва и благодатни солзи. Што и да погледа, се нешто му е мило, се нешто му е свето. Каков предмет и да допре му е свето. Кога гледа дека страда животинскиот и растителниот свет, му протекуваат солзи.

А Свети Серафим Саровски на секој човек велел: „Радост моја!“

За се треба време.. добро кажа полжавче. Ние имаме слободна волја да прифатиме дали го сакаме тоа, или го нејќеме. Бог постојано внимава да не ја наруши нашата слободна волја.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 09:42
Полжавче, велиш дека со Бутел сте се „расприкажале“ (хм, жени плазењеголема%20насмевкасмеење) односно сте забегале од темата. Мислам дека не е забегано. Во овакви дискусии мора да се дефинираат некои работи. Неможеш едноставно да речеш - да, страв ми е, или не, не ми е страв. Во самото објаснување за стравот, мора да се разгледа основата зошто ти е страв, мора да се наведе но и анализира објектот кој предизвикува страв. И зошто тоа е така, зошто тој објект (во случајов бог) предизвикува страв? Така да, сепак мислам дека вашата дискусија е во ред. Кон неа еве, се приклучувам и јас.
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

... Зевс на старите Грци им бил непознат (Затоа што не ни постоел).......затоа нивниот страв можеби бил оправдан...

Е како не бил познат?!изненадувањезбунетост Па толку многу книги има пишувано за него (Зевс & Со. Ltdплазење) Толку многу усни преданија, толку многу храмови, статуи (една од овие статуи дури е влезена во седумте светски чуда на стариот век) ... и сето тоа да не се познава, а да се верува во него?збунетост Ами како било кога Зевс (или некој друг бог) направил ... тоа и тоа (одбери некој настан кој сакаш), а? Како тоа го објаснуваш? Кој можел „тоа“ да го направи, освен Зевс?
И, зарем Зевс немал свои синови (значи на само еден) и ќерки кои ги праќал долу на земјата? Значи тој кој пратил повеќе деца не е веродостоен, а овој другиов, кој пратил само еден син - нему му верувате?!
Да, сето ова изгледа како „мајтапење“ или тресење глупости. Да, малку е чудно и тешко сето ова да се „свари“ и да се прифати како вистинито од денешна гледна точка. Но, обиди се со сето свое битие да се пренесеш во тоа време и на тие простори, па да видиш дали навистина тие богови не постојат. И замисли се дека тогаш ти доаѓа некој како Ахмар кој ти вели:
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

... Зевс како и сите пагански богови не бил измислен лик ,туку ДЕМОН кој ги заведувал и отргнувал од вистинското Богопочитување на Единиот и Вистински и Единствен Бог...

Што ќе му одговориш тогаш? Без поговор веднаш ќе го прифатиш неговото кажување? Нема да му се спротивставиш со изнесување свои аргументи како доказен материјал за веродостојноста на твоето верување?
И, навистина Ахмаре, според тебе испаѓа дека демонов (претпоставувам мислиш на ѓаволот) е многу посилен од бог! Зошто? Па тој (ѓаволот) преку разните лажни (пагански) богови владеел многу, многу повеќе отколку овој сегашниов бог. Паганските богови постоеле, односно луѓето во целиот свет верувале во нив десетици илјади години, а овој само „бедни“ 2000 години.
Претпоставувам ќе речеш дека тоа му била намерата на твојот бог, сите луѓе, со тек на време, да се освестат дека тоа се демонски работи и да го прифатат него како единствен бог. Но, ова е од твоја гледна точка, бидејќи ти така веруваш. Нормално, се што било пред тоа, мора да се отфрли како неправилно (демонско) и да се прифати новото, она правилното, вистинското. А, што е со муслиманството? Тоа е после „новото“! Или, и тоа е демонска работа?
Значи, да не ми забележи Полжавчето, зошто е сета ова објаснување? Сакам да воочам на фактот дека сите свештенослужители на секоја вера го изнесуваат „тврдењето“ дека бог е невидлив, или поточно дека неможе секој да го види бог. Тој мора да е непознат, таинствен, за да предизвикува страв кај луѓето. Ова било (и сеуште е’ ) потребно да се заплашува народот, за да полесно се владее со него, со своите поданици.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 12:01

Златниче.......

Кои свои синови Зевс ги пратил на Земјата? Ама да ги видат луѓето, да разговараат со нив, да пишуваат за нив....Како што Бог го прати Синот свој, Христос и луѓето го видоа, разговараа со него, пишуваа подоцна за него....... ....Мислам Христос не е воопшто измислен лик, тој постоел како историска личност и тоа воопшто не е спорно.........науката на која толку сакате да се повикувате тоа јасно го докажува со историски докази.......

.....На тоа мислев кога реков Зевс е непознат, Христос Бог е познат.........


Кога јас би живеела во времето на Зевс и би дошол Ахмар да ми каже за Вистинскиот Бог, тогаш најверојатно би му се спротивставувала (нормално, ме задоиле со идеите за Зевс, ме воспитувале во тој дух).........
Еве едно сосема соодветно прашање за тебе на ова што ти ми го постави.........Ти живееш во времето кога луѓето верувале дека Сонцето се врти околу Земјата, дека земјата е плоча која на грбот ја држат китови, доаѓа некој како Бутел и ти вели: Ааа, не ти си во гоооолема заблуда........Земјата е топка и таа се врти околу сонцето......Нема да и се спротивставиш со изнесување свои аргументи за веродостојноста на твоето тврдење.......Ќе станете сабајле и ќе видите дали Сонцето ќе изгрее, дали ќе се движи и ќе зајде.......И ќе заклучите Сонцето се движи, а Земјата е неподвижна .......Хехехехех...Ама сега ние знаеме дека ти тогаш би бил во теееееешка заблуда.......




Што е зборот во сево ова? Зборот е дека: Во текот на човековата историја полека, полека, се исправаат грешките во поранешните сознанија, верувања, погледи на свет..........
Порано мислеле дека Земјата е плоча, сега мислиме дека е топка
Порано мислеле дека Зевс е Бог, сега мислиме дека Христос е Бог......

А Оди на дедо ми сега докажи му дека Земјата се врти околу сонцето да те видам .аха......утре сабајле......ќе ти рече овој стап ке го оставам тука, па утре кога ќе станам ај нека биде на другиот крај на собата........

Така и за Христос...едни веруваат во него, други во некој друг..и не можеш да им го смениш мислењето........


Уфффф........Ама се расприкажав......жена....хехехехе....

-------------
МИР со сите


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 13:26
Не се плашам од Бог, оти казната не доаѓа директно од него туку како последица од нашите постапки кои не се во согласност со неговите учења. Треба да престанат да му ја префрлаат вината на бога, нема на кој па удри по Бога.
Бог не може да се разгневи, нема место во неговото срце за такво нешто.Тоа е земска особина, човечка. Бог е чиста исконска, безусловна љубов и ништо др.
Се плашам од сама себе и од луѓето со нечисти намери.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 14:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Zoshto lelekanje i aminuvanje ahmar? Zarem zhiveeme vo razlichni svetovi? Zarem ti redovno ne slushash i ne chitash zborovi "Gospod kje te kazni!", "Ke te stigne Bozhjata kazna" i sekakvi varijanti na ovie rechenici? Zarem ne se srekjavash so postojano ilustriranje na takvite zborovi so primeri od Stariot Zavet?


Аман реков зашто добивам впечаток дека се читаме но не се разбираме.
Не, јас не слушам редовно како некој ми се заканува со Божја казна.Инаку заканувањето со зборовите Бог ќе те казни се смета за колнење во православието и со тоа грев!Кој си па ти(оној што така колне) да се закануваш и тоа со Божји суд на туѓ слуга?!?Затоа ова е грев.
Луѓе во очајание и мака кажуват секакви хули но тоа е нивен проблем а не одлика на Светата Црква Христова.


Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Pa, jas toa ne samo sto redovno go slusham od sveshtenicite vo hristijanskata komuna, tuku i go chitam na ovoj podforum.


Сега не знам за какви комуни се тоа,така да "тресењето зелени" на некави си пастори па дури и на оној папа у Рим за мене,како и на православните,не се никаков авторитет.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


tuku i go chitam na ovoj podforum.Go negirash ova? Nikogash ne si slushnal neshto takvo i nikogash ne si prochital?


Наведими ми пример(дај линк)кога православен член колнел со ови зборови на форумов,зашто ја не сум прочитал.







-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 14:59
ahmar, ne velam deka nekoj kolne, tuku velam deka redovno se potsetuva oti vernicite kje bidat kazneti i kje im se sudi dokolku ne se odnesuvaat kako sto im se propoveda. I potoa, kako dokaz i posteritet, sledat primeri od Stariot Zavet.

Nemam namera sega da odam niz site temi na forumov za da odbiram takvi komentari. Bezdrugo nabrzo povtorno kje se sretneme so niv...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 15:13
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

.Тој мора да е непознат, таинствен, за да предизвикува страв кај луѓето. Ова било (и сеуште е’ ) потребно да се заплашува народот, за да полесно се владее со него, со своите поданици.


Вака комунистите ве лажеле, златник .
Него ај..ајде да видиме како тоа, у нашиов случај Македоската Православната црква "владее" и го "заплашува" народот.Постои верска полиција или милитантен дел од МПЦ која млати непослушни?!даваме ли данок на Црквата?!Дали погубува грешници?!



Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Нормално, се што било пред тоа, мора да се отфрли како неправилно (демонско) и да се прифати новото, она правилното, вистинското. А, што е со муслиманството? Тоа е после „новото“! Или, и тоа е демонска работа?


Верата и тоа вистинската не е стара како што велиш "бедни" 2000 години.
Толку време читаш и уште ли не си сфатил/а? Христијанството како прво не е религија во прав смисла на зборот туку е ЦРКВА.Има старозаветна и новозаветна црква.(не дека се две посебни туку се само временски означени).Додека религиите и верски групации се помалку или повеќе одалечени од Бога.Сега има полоши и подобри.Бог ќе суди за тоа не ја и ти.Наше е да го проповедаме еваnгелието и да ги крштеваме сите народи во името на Отецот и Синот и Светиот Дух.Другото е во Божји раце.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 15:49
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Кој си па ти(оној што така колне) да се закануваш и тоа со Божји суд на туѓ слуга?!?Затоа ова е грев.

Наведими ми пример(дај линк)...



Ti rekov deka nemam namera da odam po vernichkite komentari niz temite na forumov bidejki tie samite povtorno kje dojdat...

Ne mina nitu eden chas, a ti samiot vo svojot sleden komentar go velish ova:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Бог ќе суди за тоа не ја и ти.Наше е да го проповедаме еваnгелието и да ги крштеваме сите народи во името на Отецот и Синот и Светиот Дух.Другото е во Божји раце.


Samiot go dokazha onoa sto go velev nekolku komentari pogore. Taka se vsaduva stravot od Boga koj e vechna Ljubov, Milosrdie i Prostuvanje.

Sekoe natamoshno ubeduvanje e nepotrebno.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 16:16
Месинџер со сета почит кон тебе но ова твое толкување на моите зборови станува некако "первезно".
Кажи што не ти е јасно?
Се осеќам ко кога разговарав со баптистине,што се експерти за чудовишно вадење од контекст.
Ја реков дека ако некој човек се заканува со божју суд на друг човек прави грев бидејќи тоа не е негово тука на БОга да суди или не.(Од типот: ќе гориш у пеколот невернику низаеден!).
Реченицата што ја нaведуваш " Кој си па ти(оној што така колне) да се закануваш и тоа со Божји суд на туѓ слуга?!?Затоа ова е грев."
не беше наменета за тебе и кон тебе лично,затоа и ставив заграда-оној што така колне.Значи со таа реченица сакав да кажам дека кој так вели не прави добро.
Ја за вакви колнења реков и побарав да кажеш каде биле кажани од православните на форумов,ти рече дека уствари не знаеш каде и кога биле речени.ОК си викам..
и послем испаѓа дека уставри претходните мои зборови биле тоа!!!????
Што е проблемот во оваа реченица?
-"Бог ќе суди за тоа не ја и ти.Наше е да го проповедаме еваnгелието и да ги крштеваме сите народи во името на Отецот и Синот и Светиот Дух.Другото е во Божји раце."

Се обидувам да сфатам што те соблазнило у реченицава..Другото е во Божји раце ли е??.Не е ова никаква закана него дека не наше да судиме кој е лош кој е добар и зашто е тоа така.
Друго е што очигледно има меѓу нас терминолошка бездна...зборовите "казна" и "страв" на пример ти различно од мене ги сфаќаш.Ја се обидов во повеќе претходни постови да разјаснам за да нема забуни но очигледно немало ефект.
Па како сакаш сега,не е мое да ти држам предавање тука бидејќи не сум повикан за тоа.Но ако не се разбираме тогаш барем од чиста култура чесно е да не ми ставаш во уста нешто што не сум рекол а што се поклопува со твоите ставови.Но како вика србите..што на кокошката и се пријало тоа и се сонило.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 24.Февруари.2009 во 23:48
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

cvrst dokaz e na primer deka 2 + 2 = 4 kade i da pojdes vo svetot toa si e taka , jabolkata raste na drvo , lavicata ragja lavcinja....



Koj napravi jabolkata da rastat na drvo, lavicata da ragja lavcinja

Kade i da pojdes vo svetot toa si e taka, isto taka i 2+2=4, toa nikoj ne go negira.

Koj go napravil univerzumot i koj ni dal um da presmetuvame?

Zosto zivotnite ne se macat da mislat dali ima Bog i zosto se ovde i koja e smislata na zivotot?

Zarem Bog go ne narekuvaat Golemiot matematicar i Golemiot Arhitekt na Univerzumot, taka go vikaat Bog...

Bog postoi i treba da imame zdrav strav od Boga i da se odnesuvame so stravopocit kon Vozvisenoto Bitie koj ni dal razum i ja spremil planetata za da uzivame vo zivotot.

Iako ponekogas minuvame niz teski momenti, sepak zivotot e ubav . Treba da uzivame vo sekoj den koj ni go dal Bog i da go iskoristime najdobro sto mozeme, i na krajot na nasiot zivot da se svrtime i da kazeme deka sme ziveele dobro ,sme napravile nesto od nasiot zivot i za sebe i za bliznite, vo sklad so Bozjata volja , onolku kolku sto sme mozele, i deka Bog ke ne pamti po dobro.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 25.Февруари.2009 во 08:24
najlesniot odgovor na site tie prasanja e Bog ja sozdade florata, i faunata i se mozno na svetot i se sto se slucuva se slucuva zatoa sto Bog taka saka....

pa ok, moze za vas, za mene ne

i ona poslednoto , jas bi sakala onie koi mi se dragi da me pametat , a Bog...


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 25.Февруари.2009 во 09:45
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

... Што е зборот во сево ова? Зборот е дека: Во текот на човековата историја полека, полека, се исправаат грешките во поранешните сознанија, верувања, погледи на свет..........
Порано мислеле дека Земјата е плоча, сега мислиме дека е топка
Порано мислеле дека Зевс е Бог, сега мислиме дека Христос е Бог...

Одлично Полжавче! Одлично! Ете, така ме бендисуваш!големо%20гушкање Гледам ја сфати поентата зошто толку сум „запнал“ за тој Зевс.
Само една мала исправка.
Порано луѓето мислеле дека Земјата е плоча ... а денес знаат дека таа е топка и се врти околу Сонцето!
Другото што го велиш е во ред.
Порано мислеле дека Зевс е бог, денес мислите дека Христос е бог ... „утре“ ќе се мисли дека некој друг е бог ... Сигурно не помислуваш дека оваа (христијанствот) е последна религија на светов и веков!?

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

... Постои верска полиција или милитантен дел од МПЦ која млати непослушни?!даваме ли данок на Црквата?!Дали погубува грешници?!

Не! Сеуште.намигнување
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

... Христијанството како прво не е религија во прав смисла на зборот туку е ЦРКВА.Има старозаветна и новозаветна црква.(не дека се две посебни туку се само временски означени)...

Навистина мислиш дека христијанството е постаро од 2000 години и дека со старозаветното верување се само временски „означени“ (веројатно мислиш различни)? Ги поистоветуваш тие две учења? Според тебе испаѓа дека всушност и евреите (кои не го признаваат Исус за месија) се христијани, така?  Ако е така, тогаш во ред. Тоа си е твое видување на нештата. Јас тука неможам ништо.
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

... Додека религиите и верски групации се помалку или повеќе одалечени од Бога...

Па како поинаку ќе се шири „вистината“ за бог, ако не се тие религии?

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

... Бог ќе суди за тоа ...

Аха, значи бог ќе суди! Тој ќе ме суди мене? Зошто? Затоа што сум верувал во православното толкување на вистината или на адвентистичкото или на универзалното или на баптистичкото или на муслиманското... Каде е поголем ризикот тој да ме осуди? Или ќе ме чучне на обвинителна клупа затоа што не сум верувал во него? Што ќе ми рече, кое ќе биде неговото „обвинение“ кон мене? Ќе ми рече: „Ти дадов слободна воља, ама ти не правеше како што јас мислев дека требаше да правиш. Затоа сега ќе си ги сносиш последиците од твојот грев! В пекол“!
Ете, овде е тоа застрашување на/кон луѓето, а не некаква верска полиција, како што рече во претходниот пост.
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

... Наше е да го проповедаме еваnгелието и да ги крштеваме сите народи во името на Отецот и Синот и Светиот Дух.Другото е во Божји раце.

Пред малку рече дека религиите се оддалечени од бога, а самиот ги спроведуваш основните постулати, начела на тие религии - омасовување на сопствено членство! Стекнување власт над народот. Гледаш?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 25.Февруари.2009 во 11:51
Во ништо не се верува толку многу како во она за кое најмалку се знае.

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Февруари.2009 во 15:34
Dobro kazhano.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 25.Февруари.2009 во 19:20

Златниче....

Велиш денес луѓето ЗНААТ дека земјата е топка........(точно знаев дека за ова ќе се фатиш и дека точно така ќе ме поправиш )..........

Е, од кај знаеш дека после 79 години некој научник нема да докаже дека земјата не е топка, туку од тие и тие причини ние цело време сме верувале дека е топка?????????? .......

.......Еве сега ти дојде некој и ти каже Земјата е само една точка (ваква, онаква..ти објаснува.....)........Што ќе направиш ти?..........Да погодам..........Ќе го гледаш бледо и ќе мислиш дека скренал со паметот...... .........Ама ете после тие 79 години се покаже со научни докази дека Земјата всушност била точка.........

Што ќе се случи тогаш со оние кои сега тврдат дека ЗНААТ што е Земјата?????............Дали ќе се покаже дека навистина знаеле или.....?



А Христос кога ќе се врати на Земјата тогаш сите ние ќе ЗНАЕМЕ.........
И ти ќе му речеш........ми е гајле јас не се плашев од тебе......ти не си страшен....... ...ти не постоиш....НЕЛИ?????????

-------------
МИР со сите


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 00:22
Originally posted by polzavce polzavce напиша:



Е, од кај знаеш дека после 79 години некој научник нема да докаже дека земјата не е топка, туку од тие и тие причини ние цело време сме верувале дека е топка?????????? .......

Да во право си!. Коперник пред едно 500 и кусур години докажал дека земјата е топка. Арно ама, стотина години подоцна на Тихо Брахе нешто не му „ујдисувало“ во пресметките и врз основа на овие негови прецизни набљудувања Кеплер открива дека всушност Земјата не е топка. Таа е елипсоид. Поради ротацијата таа е сплесната е на половите, така да има одстапување од приближно 27 km во однос на „идеалната“ топка.
Дали сега го гледаш принципот на кој се засновува науката?
Секогаш се испитува, секогаш се тежнее кон потврдување (или отфрлање) на веќе откриеното. Во тој научен пристап секогаш се оди да се отркијат и најмалите ситници, најбезначајните тајни. Секако, после 79 години (од кај ти текна бројкаванамигнување) можеби ќе дојде некој научник кој ќе открие нешто ново во однос на Земјата (за поместувањето на магнетното поле на пример), но секако тоа негово откритие нема да биде дека Земјата е плоча или точка или октаедар или ... Ако не за друго, неможе да се побие бидејќи и астронаутите самите ја виделе Земјата од далеку и тие потврдиле дека таа е топка.
Или можеби комуњарите само не’ лажат. Какви астронаути, какви бакрачи! Кој може да иде горе кај дедо боже (а притоа да е жив)? намигнување
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

... А Христос кога ќе се врати на Земјата тогаш сите ние ќе ЗНАЕМЕ.........
И ти ќе му речеш........ми е гајле јас не се плашев од тебе......ти не си страшен....... ...ти не постоиш....НЕЛИ?????????

А денот на неговото враќање само што не дошол, така? намигнување
И, кога ќе дојде, што одговор ќе ми даде на моето кажување дека „јас не се плашам од него“? Ќе ме суди, ќе ме коле, ќе ме беси ќе ме стави во пеколот? голема%20насмевка Ами нели тој е милозлив? Или милозлив е само за тие кои верувале во него? А за другите - глава на трупче!плазење
Ооооофффф!
Мине полноќ, а денес ептен сум уморен и, еве, уште во „никое“ време ќе одам да си легнам!големо%20гушкање



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 00:26

Zlatnice, ne e ubavo da mu se potsmevas na Boga.

Ova ti go kazuvam so najdobri nameri, nemoj da me sfatis pogresno. Pozdrav!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 00:34
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Во ништо не се верува толку многу како во она за кое најмалку се знае.

Да одлично е ова.
Патем, ова ме асоцираше на следново.
Зарем и Исус самиот не го рекол тоа за своите назареќани, дека неможе да се биде пророк во своето село (така некако беше). Зошто? Затоа што сите те знаат кој си и што си и како може тебе да ти веруваат?! А кои поверувале во него? Тие кои воопшто не го знаеле. Е, потоа кога Ристе станал славен, се знае ... тој е наш!задоволство
Не ве потсетува ова на денешницава, посебно кај нас во МК? Еве на пр. за Милчо Манчевски или за Симон Трпчевски. Кој ги знаеше тука нив? Е, ама кога станаа познати во странство, ние се испо_равме дека тие се наши маекедонци.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 00:44
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Zlatnice, ne e ubavo da mu se potsmevas na Boga.

Ova ti go kazuvam so najdobri nameri, nemoj da me sfatis pogresno. Pozdrav!

А по што заклучи дека јас му се потсмевам?
Дали поради тоа што моето неверување во она во што вие верувате е фактички само по себе грев? Или навреда кон вас или вашиот бог?
Немојте да ми речете дека тоа е „хулење“. Што е хулење? Но, сепак за ова има доста да се зборува и не сакам за ова да започнам овде и сега.
И на крајот се прашувам кој бог ќе ме казни? Дали еврејскиот, дали христијанскиот бог или неговиот син господ Исус, дали муслиманскиот Аллах, Буда или некој сосема друг? Веројатно знаеш, па дај кажи!


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 00:53

Site postovi, posebno vo posledno vreme sto gi pisuvas se golemi grevovi. Vo red e da ne veruvas ili da ne si siguren, no tvoeto gi pominuva site granici na nevkusot.

Jas ne sum advokat na Bog, no ne bi sakal da sum vo tvoja koza...

Znaev eden covek sto se potsmevase na slicen nacin kako ti, ama koga se razbole i toj i celata familija, pocna da leleka i da prasuva sto mu zgresil na Bog.

A Bog e eden, Bogot na Evreite, Hristijanite i Muslimanite.

Vnimavaj malku sto pisuvas, nemoj da mislis deka Onoj sto ni go dal pismoto i jazikot ne znae sto pisuvas ovde ili sto si mislis vo sebe...

Ova ti go kazuvam od sopstveno licno iskustvo, za tvoe dobro, kako prijatel, ne sakam da me sfatis pogresno.Pozdrav!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 01:10
Ete povtorno... rekov deka lugjeto postojano se plashat so Bozhji sud i kazna ako ne pravat kako sto treba... Inaku Bog e neogranichena Ljubov, Milosrdie i Prostuvanje.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 01:28
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ete povtorno... rekov deka lugjeto postojano se plashat so Bozhji sud i kazna ako ne pravat kako sto treba... Inaku Bog e neogranichena Ljubov, Milosrdie i Prostuvanje.




BOG e takov kakov sto E, a ne kako sto nie si zamisluvame, brate messi.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 05:09




E pa ako ne e takov kakov sto nie si zamisluvame, togash zoshto tvrdime deka znaeme kakov E???

Zoshto tvrdime deka e nepromenliv? Zatoa sto nekoj nekogash go rekol toa? I sega tie zborovi se nepobiten dokaz, tie prerasnaa vo dogma!

Zoshto tvrdime deka e Ljubov?

Zoshto tvrdime deka e Milosrdie?

Zoshto tvrdime deka Prostuva?

Zoshto tvrdime deka e neshto za sto samo si zamisluvame, a velish deka Toj ne e onoa sto nie si zamisluvame, tuku e toa sto E ?

Ili znaeme sto E ili si zamisluvame sto E i nemozhe da bide i ednoto i drugoto.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 09:03
Кинг Давид, велиш еден бог е ист за сите? Ами кога е така, тогаш зошто народиве меѓусебно се убиваат? И тоа секој го убива оној другион, во името на сопствениот бог!
И, зошто бог секогаш го претставувате како сериозен старец со бела брада (значи некогаш бил млад и немал брада. А пред тоа ...? размислување) кој ги има сите карактеристики на човек? Тој знае да љуби, да простува, да биде милосрден, но и да се налути, па дури и да убива. Но, незнае за шала? Каде е таа негова човечка особина? Нели ги создал луѓето по своја лика и прилика? Дали со тоа се сака да се докаже неговата сериозност или пак „неговите“ проповедници намерно не ја кажуваат таа негова доблест за да не се „опушти“ народов, па цело време, наместо да му се моли, да удри само на заебанција со него? Или, навистина тој ваш бог незнае да се насмее, не знае за шега, па макар било и на негова сметка? Спомнав и порано во еден мој пост (незнам на која тема беше). Дали во библијата има некаде пишано дека бог се насмеал? Или дека рекол или направил нешто смешно. Илјада и кусур страни само убиства, од почетокот, она на Каин со Авел, па до апокалипсата. Само убиства, насилства, прељуби, подведувања, заканувања, заплашувања, освети, плач, болести, заповеди, молења ... Никаде смеа!
Ете, токму таквиот заплашувачки начин на кој ти настапуваш (во однос кон мене) е пресуден во прифаќањето на религијата. Човекот, со својот ум таков каков што му е, несигурен во себе, од страв (од непознатото - а тоа е бог) од (условно речено) заканите, си вели: „море навистина, арно вели КингДавид, можеби има нешто што ќе ме казни?! Дај јас да не се заебавам, да не ми се налути навистина бог и да ме казни како оној неговион пријател ...“!
И, што мислиш, ако мене ме снајде некоја болест или друга несреќа, дека тоа ќе биде казна за мојот „грев“ поради тоа што не верувам во бог? Или ако не оздравам и заминам кај моите претци, тоа ќе биде казна од бога, повторно заради моето неверство во него? А, зарем тебе лично (или на некој твој ближен) не ти се случило некоја болест? Од што е предизвикана таа? Недоволно си верувал во бог, па овој те потсетува? И, што мислиш, еден ден ти нема да умреш? И? Која е разликата меѓу тебе, кој веруваш во бог и мене кој не верувам во него?
На крај, не е важно дали некој верува или не. Важно е кој како живее. Кој какви дела прави. Не те познавам лично и неможам да речам дека јас имам направено повеќе добри дела од тебе. Тоа не е добро и од друга страна, за да не испадне дека сум горделив, дека се фалам. Но затоа ќе речам, сигурно имам направено барем едно добро дело како и ти. А не верувам во бог. И? Бог нема да го земе во обзир тоа мое добро дело? И покрај тоа ќе ме казни што не верувам во него? Ако е таков бог, тогаш навистина зошто и да се верува во него?


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 10:48
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Во ништо не се верува толку многу како во она за кое најмалку се знае.

Да одлично е ова.
Патем, ова ме асоцираше на следново.
Зарем и Исус самиот не го рекол тоа за своите назареќани, дека неможе да се биде пророк во своето село (така некако беше). Зошто? Затоа што сите те знаат кој си и што си и како може тебе да ти веруваат?! А кои поверувале во него? Тие кои воопшто не го знаеле. Е, потоа кога Ристе станал славен, се знае ... тој е наш!задоволство
Не ве потсетува ова на денешницава, посебно кај нас во МК? Еве на пр. за Милчо Манчевски или за Симон Трпчевски. Кој ги знаеше тука нив? Е, ама кога станаа познати во странство, ние се испо_равме дека тие се наши маекедонци.



 аплауз  Баш така. Секаде е општопознат факт. Затоа и Карлос Кастанеда кој го пропагира учењето на Толтеците главен акцент става на бришење на личната историја доколку имаме цел да постигнеме било што во животот.


-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 10:52
hehe, dobri ste!аплауз големо%20гушкање
I agree


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 13:26
Originally posted by Kali Kali напиша:

hehe, dobri ste!аплауз големо%20гушкање
I agree

Е и мене ме грее кога гледам вакви големо%20гушкање големо%20гушкање
Туку ајде, приклучувај се и ти на дискусијава. Не само да ѕиркаш, ѕиркачко една!плазење големо%20гушкање бакнеж


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 14:43
Cicko Frojd veli deka najgolemite neprijateli na covekot se negovite najbliski, a najgolemiot prijatel e samo covek koj ja proektira negovata golemina vo tebe. Sto znaci te gleda kakov e i samiot, a seuste ne znae t. e. so samoto toa sto veruva vo tebe zapocnuva da veruva i vo sebe. Frojd bese ateist i ne se plasese od gospod. Se nametnuva prasanjeto dali stravot ja koci kreativnosta ?

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 15:12
Kingdavide,абе убаво тоа што си кажуваш,и тоа искрено но мислам деке сега допрва zlatnik и mesiinger повеќе ќе имаат аргумент напаѓајќи и исмевајќи ја верата.Зашто?

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Jas ne sum advokat na Bog, no ne bi sakal da sum vo tvoja koza...Znaev eden covek sto se potsmevase na slicen nacin kako ti, ama koga se razbole i toj i celata familija, pocna da leleka i da prasuva sto mu zgresil na Bog.


Вакви тешки зборови и џоа закани не само што не доликуваат на христијани туку се и смешни..
Мислам ова ко што членовите на култови како да се заканува на оние кои ги критизираат.Што не личи брате,не личи.


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


A Bog e eden, Bogot na Evreite, Hristijanite i Muslimanite.


Немам доволно зборови да кажам колку не се сложувам со ова!!!Ова не христијански став,туку екуменистички(и тоа лош екуменизам).
Мада знам дека оваа реченица е у мода но нас не не интересира модата туку вистината.


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Vnimavaj malku sto pisuvas, nemoj da mislis deka Onoj sto ni go dal pismoto i jazikot ne znae sto pisuvas ovde ili sto si mislis vo sebe...


Пак истото...И сега што да очекуваме?!неверниците,целите во страв да паднат на колена во покајание по овие зборови?!
Они баш за тоа и не обвинуваат дека демек немаме аргументи и ни останува само да сееме страв со казната во пеколот или во несреќи тука на земјава.


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


za tvoe dobro, kako prijatel, ne sakam da me sfatis pogresno.Pozdrav!


Абе ја комплетно те разбирам дека ова ти е целосно со добра намера, но дали нема да сфатат погрешно?
постовите послем твојот пост го кажуваат своето.
И ја не сакам мене да ме сфатиш погрешно.
поздрав


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 15:18
Ako saka gospod da ne kazni, togas ni gi uslisuva zelbite

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 16:38

Златниче.......

Знам јас на кои принципи се засновува науката мило.......Во моментов правам НАУЧНО истражување (ако ти значи тоа нешто во однос на познавањето на науката).......Еве една информација........Ги знам епистемолошките основи на научното сознание, а тоа се:
ОБЈЕКТИВНОСТ,
ПРЕЦИЗНОСТ,
СИСТЕМАТИЧНОСТ,
ОПШТОСТ...........

Земјата ја виделеееееее????? Не сум баш сигурна во ова ....нели основата на науката е постојаното СОМНЕВАЊЕ...... ...........
Значи Земјата и да ја виделе како елипса астронаутите од вселената......некој по 79, 179 или 779 години ќе се посомнева во ова сознание и ќе сака да го провери.......И ќе докаже (да речеме) дека Земјата астронаутите ја виделе како топка затоа што...тоа, тоа и тоа (објаснување), а таа всушност не е топка, туку е тоа, тоа и тоа...........

Значи ли ова дека ние сега живееме во заблуда?


-------------
МИР со сите


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 16:48

А за тоа дека Господ е милозлив.........

Да, да, да.........милозлив е........

Но освен што е милозлив, тој е и праведен.........

Убаво ни е кажано.........Животот на Земјата можеме да си го живееме како што сакаме...НАШ Е ИЗБОРОТ.....

Ако одбереме да живееме по Божјите правила......тој е милозлив и ќе ни простува за нашите грешки, ако побараме простување од него........

Ако одбереме да живееме спротивно од неговите правила......тој ќе се обиде на многу начини да не врати на правиот пат (зашто е милозлив и ќе ни се понуди самиот и покрај нашиот игнорантски однос кон него). Доколку ние сепак одлучиме да не го следиме тогаш тој е ПРАВЕДЕН и ќе ја воспостави својата правда за која цел наш живот не предупредувале но ние сме биле глуви за да слушнеме.........

-------------
МИР со сите


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 00:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:





E pa ako ne e takov kakov sto nie si zamisluvame, togash zoshto tvrdime deka znaeme kakov E???

Zoshto tvrdime deka e nepromenliv? Zatoa sto nekoj nekogash go rekol toa? I sega tie zborovi se nepobiten dokaz, tie prerasnaa vo dogma!

Zoshto tvrdime deka e Ljubov?

Zoshto tvrdime deka e Milosrdie?

Zoshto tvrdime deka Prostuva?

Zoshto tvrdime deka e neshto za sto samo si zamisluvame, a velish deka Toj ne e onoa sto nie si zamisluvame, tuku e toa sto E ?

Ili znaeme sto E ili si zamisluvame sto E i nemozhe da bide i ednoto i drugoto.



Brate Messi, Bog vo Biblijata moze da vidime kakov e.

Nie mozeme da tvrdime sto sakame za Nego, no vo Galatjanite 6:7 pisuva:

"Ne lazete se: Bog ne dozvoluva da bide porugan, Sto ke si posee covekot, toa i ke si znee;


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 00:50
KINGDAVID, so poln respekt, kakva vrska ima toa so temava i kakva vrska ima toa so moite navedeni porashanja?   

Ako nemash soodveten odgovor za posledicite od svojot sopstven komentar (koj beshe sosem na mesto) , togash podobro ne odgovaraj bilo sto i ne se negiraj samiot sebe si... prodolzhi da si veruvash vo toa sto si veruvash i bidi i natamu srekjen so toa kako sto si bil i do sega.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 01:08
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Kingdavide,абе убаво тоа што си кажуваш,и тоа искрено но мислам деке сега допрва zlatnik и mesiinger повеќе ќе имаат аргумент напаѓајќи и исмевајќи ја верата.Зашто?

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Jas ne sum advokat na Bog, no ne bi sakal da sum vo tvoja koza...Znaev eden covek sto se potsmevase na slicen nacin kako ti, ama koga se razbole i toj i celata familija, pocna da leleka i da prasuva sto mu zgresil na Bog.


Вакви тешки зборови и џоа закани не само што не доликуваат на христијани туку се и смешни..
Мислам ова ко што членовите на култови како да се заканува на оние кои ги критизираат.Што не личи брате,не личи.


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


A Bog e eden, Bogot na Evreite, Hristijanite i Muslimanite.


Немам доволно зборови да кажам колку не се сложувам со ова!!!Ова не христијански став,туку екуменистички(и тоа лош екуменизам).
Мада знам дека оваа реченица е у мода но нас не не интересира модата туку вистината.


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Vnimavaj malku sto pisuvas, nemoj da mislis deka Onoj sto ni go dal pismoto i jazikot ne znae sto pisuvas ovde ili sto si mislis vo sebe...


Пак истото...И сега што да очекуваме?!неверниците,целите во страв да паднат на колена во покајание по овие зборови?!
Они баш за тоа и не обвинуваат дека демек немаме аргументи и ни останува само да сееме страв со казната во пеколот или во несреќи тука на земјава.


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


za tvoe dobro, kako prijatel, ne sakam da me sfatis pogresno.Pozdrav!


Абе ја комплетно те разбирам дека ова ти е целосно со добра намера, но дали нема да сфатат погрешно?
постовите послем твојот пост го кажуваат своето.
И ја не сакам мене да ме сфатиш погрешно.
поздрав


1)Ahmar, se sekavas li na Ananija i na Sapfira sto im se sluci , zatoa sto go izlagaa Bog? Toa go pisuva vo Noviot Zavet, (vidi Dela Apostolski 5 poglavje).

Se sekavas li na primeror so car Irod isto vo Dela Apostolski 12:21:23, pak od Noviot Zavet?

Jas ne se zakanuvam nitu pak mislam na nekoj loso brate ahmar, no mislam deka zlatnik pretera so svoeto potsmevanje kon Bog, i jas kako prijatel moram da go predupredam za negovo dobro i za dobroto na negovata familija,zatoa sto znam deka ima Bog i deka ne e Toj segadzija, kako sto si misli zlatnikot...Bog ne e covek, zlatnik toa ne moze da go razbere, zatoa neka vnimava malku sto zboruva... Vo Bog e izvorot na zivotot.

Brate Akmar, veruvaj deka ne mu pravis usluga na prijatelot ako Bog mu go pretstavuvas deka e samo Ljubov i deka beskrajno e milostiv, saka da se seguvaat na negova smetka i se prostuva. Procitaj ja malku Biblijata i ke vidis sto pisuva za Bog.



2) Sakav da kazam deka Bog e Eden, Bogot na Avraam, Isak i Jakov, e Bogot na Evreite,Hristijanite i Muslimanite, ne navleguvajki vo doktrinite. Site se povikuvaat na Avraam i negovoto otkrovenie, a fakt e deka vistinskiot Bog e EDEN.

3) Nemam namera da gi zaplasuvam onie koi ne veruvaat vo Bog, nasiot nebesen Tatko pokazuva milost i gi blagoslovuva onie sto veruvaat so seto srce vo Nego, a za gresnicite se znae sto gi ceka. Ne treba da ja razvodnuvame Biblijata. Bog veli deka ke pokaze milost kon onie sto imaat strav Bozji.

4) Jas se nadevam deka nema da me sfatat pogresno,zatoa sto toa go napisav so najdobra namera.

Isto taka, i tebe ne te sfativ pogresno, ne se sekiraj, nasiot Bog znae kako da se brani , nie ne sme negovi advokati, Vo negovi race e nasiot zivot. Zatoa treba da imame stravopocit kon Bog, a koj nema neka mu ja misli....

Pozdrav do site luge so dobra volja !


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 01:31
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Кинг Давид, велиш еден бог е ист за сите? Ами кога е така, тогаш зошто народиве меѓусебно се убиваат? И тоа секој го убива оној другион, во името на сопствениот бог!И, зошто бог секогаш го претставувате како сериозен старец со бела брада (значи некогаш бил млад и немал брада. А пред тоа ...? размислување) кој ги има сите карактеристики на човек? Тој знае да љуби, да простува, да биде милосрден, но и да се налути, па дури и да убива. Но, незнае за шала? Каде е таа негова човечка особина? Нели ги создал луѓето по своја лика и прилика? Дали со тоа се сака да се докаже неговата сериозност или пак „неговите“ проповедници намерно не ја кажуваат таа негова доблест за да не се „опушти“ народов, па цело време, наместо да му се моли, да удри само на заебанција со него? Или, навистина тој ваш бог незнае да се насмее, не знае за шега, па макар било и на негова сметка? Спомнав и порано во еден мој пост (незнам на која тема беше). Дали во библијата има некаде пишано дека бог се насмеал? Или дека рекол или направил нешто смешно. Илјада и кусур страни само убиства, од почетокот, она на Каин со Авел, па до апокалипсата. Само убиства, насилства, прељуби, подведувања, заканувања, заплашувања, освети, плач, болести, заповеди, молења ... Никаде смеа! Ете, токму таквиот заплашувачки начин на кој ти настапуваш (во однос кон мене) е пресуден во прифаќањето на религијата. Човекот, со својот ум таков каков што му е, несигурен во себе, од страв (од непознатото - а тоа е бог) од (условно речено) заканите, си вели: „море навистина, арно вели КингДавид, можеби има нешто што ќе ме казни?! Дај јас да не се заебавам, да не ми се налути навистина бог и да ме казни како оној неговион пријател ...“!И, што мислиш, ако мене ме снајде некоја болест или друга несреќа, дека тоа ќе биде казна за мојот „грев“ поради тоа што не верувам во бог? Или ако не оздравам и заминам кај моите претци, тоа ќе биде казна од бога, повторно заради моето неверство во него? А, зарем тебе лично (или на некој твој ближен) не ти се случило некоја болест? Од што е предизвикана таа? Недоволно си верувал во бог, па овој те потсетува? И, што мислиш, еден ден ти нема да умреш? И? Која е разликата меѓу тебе, кој веруваш во бог и мене кој не верувам во него?На крај, не е важно дали некој верува или не. Важно е кој како живее. Кој какви дела прави. Не те познавам лично и неможам да речам дека јас имам направено повеќе добри дела од тебе. Тоа не е добро и од друга страна, за да не испадне дека сум горделив, дека се фалам. Но затоа ќе речам, сигурно имам направено барем едно добро дело како и ти. А не верувам во бог. И? Бог нема да го земе во обзир тоа мое добро дело? И покрај тоа ќе ме казни што не верувам во него? Ако е таков бог, тогаш навистина зошто и да се верува во него?


Zlatnice, prijatele, jas samo ti rekov deka ne e ubavo da se potsmevas na Bog, pa makar i so pisan zbor.

Sto imam jas od korist ako ti ne veruvas ili veruvas vo Bog?

Bog ne e starec so bela brada i so bastun, da ne si gledal slucajno Makedonski narodni prikazni , tamu takov go pretstavuvaat...Vo Biblijata pisuva Bog e Duh, i deka nikoj ne moze da go vidi, nitu pak go videl od lugeto.

Razlikata pomegu tebe i mene e vo toa sto Jas veruvam vo Bog a ti ne veruvas. Mozno e da si dobar covek i da imas napraveno mnogu dobri dela. No vo Efesjanite 2:8 pisuva :

"Zasto po blagodat ste spaseni preku verata; i toa ne e od vas-Bozji dar e;
ne e od dela,da ne bi nekoj da se pofali.

Za tvojata posledna recenica mi e smesno da komentiram,ke go kazam samo ova: poveketo luge ne veruvaat vo Bog zatoa sto ne im odgovara deka pred Nekoj ke mora da polozat smetka sto pravat so svojot zivot i sakaat da si terat po svoe.

Mene vo okolinata me znaat kako covek koj e dobar covek i koj pomaga na site, no znaes li koja molitva mi e najcesta? Boze, prosti mi na mene gresniot, zatoa sto ne sum ni jas svetec i bez Bozjata milost sum izguben...

Sekoe dobro, so najdobri zelbi , pozdrav Zlatnice!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 01:33
Stravot ne e nishto drugo tuku nedostatok od Ljubov. Isus dojde megju nas so Radosnata vest za da ni go kazhe tokmu toa...

Mir vi ostavam; mirot Svoj vi go davam; Jas vi go davam ne kako sto go dava svetot. Da ne se plashi srceto vashe, nitu da se boi.

Jovan 14:27


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 02:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Stravot ne e nishto drugo tuku nedostatok od Ljubov. Isus dojde megju nas so Radosnata vest za da ni go kazhe tokmu toa...

Mir vi ostavam; mirot Svoj vi go davam; Jas vi go davam ne kako sto go dava svetot. Da ne se plashi srceto vashe, nitu da se boi.

Jovan 14:27


Dobro e sto citiras od Biblijata brate Messi

Tuka epten ke se slozuvame


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 03:29
Spij spokojno i bez strav... Isus bdee nad tebe.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 27.Февруари.2009 во 10:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spij spokojno i bez strav... Isus bdee nad tebe.


И ѓаволот те демне........еве го веднаш до тебе.....пукнат е за да те искушува......

Биди спокоен, не се плаши, но внимавај на постапките........

Меси морав да те дообјаснам.....





-------------
МИР со сите


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 14:42
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... Jas ne se zakanuvam nitu pak mislam na nekoj loso brate ahmar, ...

Не само кон Ахмар, туку и обраќањето кон мене јас воопшто не го сфатив како некаква закана од твоја страна. Барем не директна закана од тебе кон мене. Далеку од тоа. Самата таа т.н. „закана“,  јас ја подразбирам само како добронамерно педупредување кое е последица или подобро речено, кое се базира на твојот страв од бог, видено низ твојата призма на гледање на нештата.
Значи, што се однесува до ова, ич не бери гајле.намигнување Не е направен некаков грев од твоја страна. Па и да си направил, нели е прочка? За што инаку би сме се’ простувале, ако не сме си згрешиле?среќа големо%20гушкање
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... no mislam deka zlatnik pretera so svoeto potsmevanje kon Bog,...

Не!
И самиот знаеш дека јас сум атеист. Во самото изнесување на моите видувања, размислувања... кои всушност се еден вид аргументи зошто сум атеист, неминовно се доаѓа до спротивставување на нашите ставови. Нормално е дека притоа се доаѓа и до негирање на она во што ти (и другите) веруваш. Секогаш сум се трудел тоа мое негирање на бог да биде во границите на нормалното, без некакви намерни омаловажувања на лицата кои веруваат во него.
Сепак, мора да признаеш дека поимањето, проценката на/за одредена „навреда“ кон некого (вклучително и кон бог) е од индивидуален карактер. Секој лично оценува дали е сторена навреда или не. За некого самото спомнување на бог е навреда, оти нели, бог рекол да не се изговора залудно божјото име, a еве ние, колку време дискутираме за него, т.е. го спомнуваме (залудно?) неговото име. Дали нашево е навреда кон него?
Токму овој твој цитат ... :
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... ne e Toj segadzija, kako sto si misli zlatnikot...Bog ne e covek, zlatnik toa ne moze da go razbere, zatoa neka vnimava malku sto zboruva... Vo Bog e izvorot na zivotot...

... зборува за ова што го велам. Ти моето размислување за „постоењето на ведрата страна на бог“ го сметаш за наводна навреда. Не, тоа воопшто не е навреда. Пред се, за да биде навреда, таа треба да биде насочена кон некој објект. Во случајов, за мене бог не постои и јас лично би се чувствувал глупаво да се обраќам некому кој не постои. Значи, останува можноста таа „навреда“ некој да ја почувствува дека е насочена кон него (верниците). А од самата смисла на „обраќањето“ се гледа дека тоа не е намерата. Едноставно прашав дали некаде во библијата е спомнато дека бог се смее, дека направил некоја смешка, шега, (како што насекаде се спомнува дека се налутил, казнил, убил ...).
Велиш: „ не е Тој шегаџија“.
1. Од каде тоа го знаеш? Ако се базираш на библијата - да, во право си. Со тоа само го потврдуваш мојот сомнеж за кој претходно прашав. Но, зошто е така? Ова ми изгледа премногу мрачно од негова страна! Кога е така, испаѓа дека нему не му е мила смеата, радоста, веселбата на човекот, што само по себе доведува до заклучок дека сето тоа е грев.
2. но, од друга страна, нели рекол дека го создал човекот по своја лика и прилика, што имплицитно доведува до заклучок дека и бог се смее, се шегува?
И? Каде е вистината?
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

...  a za gresnicite se znae sto gi ceka...

Ајде да дефинираме кои се грешници.
- дали се грешници тие кои прават добро (и кои евентуелно ненамерно направиле лошо) дело, но не веруваат во бог?
- или се грешници тие кои постојано и намерно прават лоши дела, но веруваат во бог, па после секое правење на лошото дело (од страв од божјата казна) искрено ќе се покајат?

И на крај. Често пати и од многумина се наведуваат разни цитати од библијата, од разни „свети“ книги ... тој рекол така, овој рекол овака ...!
Зошто мора да биде така? Зошто да се слушаат туѓите проповеди па макар тие биле и од „нај свети“ луѓе. Зошто да се слуша, но и да се прифаќа нечие лично искуство како свое? Некој друг да ти го одредува правецот на себеспознавање, на осознавање на бог.
Од една страна (речиси) сите потврдувате дека едно е верување во бог, а друго е религијата (збир на обреди, традиции, совети што и како треба да се прави, морални или „законски“ одредби ...), а од друга страна истите не го почитувате тој ваш став, тоа ваше видување за бог и религијата. И понатаму се покорувате на тие религиозни догматски ограничувања.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 22:20

Zlatnice , milo mi e sto pravilno go sfati mojot komentar i deka seto toa go napisav za tvoe dobro.

Ti velis deka nema Bog, a jas ZNAM deka ima Bog i ti mislam se najubavo , Bog neka te blagoslovi vo zivotot, mozebi nekoj den(DAJ BOZE) i ke se obratis kon Boga .

Inaku vera e edno, religija drugo, vo pravo si,jas ne gi slusam "tugite propovedi" tuku ja citam Biblijata.

Vo Biblijata Bog e narecen "Blazeniot Bog"(zborot Blazen znaci Sreken), vidi vo 1 Timotej 1:11.

Blazen(Srekjen) e onoj narod, na kogo Gospod(YHWH-Jahve, Jehova) mu e Bog (Psalmi 143:15)

Sekoe dobro i ubavo e da imas strav Bozji, za da bides blagosloven od Sevisniot. Golem pozdrav do tebe


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 22:36

1)Sto se odnesuva do terminot gresnici, toj se odnesuva na luge koi ne veruvaat vo Bog, ne go poznavaat Bozjiot Zakon, a ako ne gi poznavas zakonite sekako deka ke gresis.

2)A za tie luge koi postojano i namerno gresat nadevajki se na Bozjata milost deka sekogas ke im prosti ako "iskreno se pokajat", vo Biblijata pisuva :

"Mnozina ke mi recat vo onoj den:, Gospodi, Gospodi, ne vo tvoe li ime prorokuvavme? I zar vo Tvoe ime besovi ne izgonuvavme? I ne vo Tvoe li ime mnogu cuda pravevme?

I togas Jas ke im kazam: Nikogas ne sum ve poznaval;
begajte od mene vie sto pravite nezakonski dela!"

Praveden e nasiot Bog,Bogot na Biblijata, Slava nemu sega , sekogas i vo vecni vekovi, AMIN!






Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Март.2009 во 23:17
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


1)Sto se odnesuva do terminot gresnici, toj se odnesuva na luge koi ne veruvaat vo Bog, ne go poznavaat Bozjiot Zakon, a ako ne gi poznavas zakonite sekako deka ke gresis.

2)A za tie luge koi postojano i namerno gresat nadevajki se na Bozjata milost deka sekogas ke im prosti ako "iskreno se pokajat", vo Biblijata pisuva :

"Mnozina ke mi recat vo onoj den:, Gospodi, Gospodi, ne vo tvoe li ime prorokuvavme? I zar vo Tvoe ime besovi ne izgonuvavme? I ne vo Tvoe li ime mnogu cuda pravevme?

I togas Jas ke im kazam: Nikogas ne sum ve poznaval;
begajte od mene vie sto pravite nezakonski dela!"

Praveden e nasiot Bog,Bogot na Biblijata, Slava nemu sega , sekogas i vo vecni vekovi, AMIN!






Ajde osvrni se malu na zborovite sto gi citirash i na onoa sto komentirtash pred niv... Zatos to postavi mnogu ubava paralela i citiranite sborovi se edni od onie koi nikogash ne se interpretirale vo nivnata vistinaska svetlina.

Velish

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


1)Sto se odnesuva do terminot gresnici, toj se odnesuva na luge koi ne veruvaat vo Bog, ne go poznavaat Bozjiot Zakon, a ako ne gi poznavas zakonite sekako deka ke gresis.


Znachi greshnici se onie koi ne veruvaat vo Boga, ne gi poznavaat negovite zakoni i koi poradi toa ne se odnesuvaat spored Bozhjata rech. Tie lugje ne se vernici. Od druga strana, toa znachi deka onie koi go znaat Boga i negovite zakoni, dokolku se odnesuvaat spored niv, togash ne se greshnici.

Koi se vernicite koi vo citatot se obrakjaat so zborovite:

"Gospodi, Gospodi, nie vo tvoe li ime prorokuvavme? I zar vo Tvoe ime besovi ne izgonuvavme? I ne vo Tvoe li ime mnogu cuda pravevme?

Toa mozhat da bidat samo vernici koi go sledele Bozhjiot zbor i mozhele da pravat chuda so nego. Dokolku ne go sledele Boga, togash kako mozhele da gi pravat site tie chuda vo Negovo ime?

Zoshto togash sledi vakviot odgovor:

"I togas Jas ke im kazam: Nikogas ne sum ve poznaval;
begajte od mene vie sto pravite nezakonski dela!"

Koga veli deka nikogash ne gi poznaval, toa znachi deka tie nikogash ne bile so nego. Zoshto veli deka tie pravele nezakonski dela shtom lugjeto seto to go pravele vo negovo ime? Ako e taka, chiv zakon sledele kako negovi sledbenici ? So chij zakon i chija sila prorokuvale, izgonuvale besovi i chuda pravele?

Zoshto veli deka prorokuvanjeto, izgonuvanjeto besovi i chudata se nezakonski dela?




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 01.Март.2009 во 23:28

Jas mu odgovoriv na Zlatnik sto Biblijata podrazbira pod gresnik, i toa go napisav pogore.

Jas bi sakal da go slusnam tvoeto tolkuvanje(mislenje) za gore posocenite stihovi od Svetoto Pismo,ako moze?


Постирано од: invader
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 00:04
ubavo si znae gospod!

 isplasi gi , ako sakas da te  pocituvaat!

-------------
在美居住和工作 ——快来参加官方举办的美国绿卡抽奖!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 00:26
Originally posted by invader invader напиша:

ubavo si znae gospod! isplasi gi , ako sakas da te  pocituvaat!



Stravot lozje cuva Da se nasalime malku.

Mora da postojat zakoni za da vladee mir vo univerzumot.

Koj gi narusuva, kje bide kaznet...Taka odat rabotite.


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 00:32
ако нешто почитувам кај сите религии тоа се правилата на однесување, првите верувања всушност го даваат моралот на човекот

мора од нешто да се плаши човекот за да ги почитува овие правила, само стравот го спречува човекот да направи нешто што се противи на правилата


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 02:03
Taka se chuva stadoto mirno i site ovci na broj.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 18:20

Да го разјасниме стравот........

Да се плашиш од Бог не е исто што и да се плашиш од куче, мечка, темница, висина..........

Тоа е поинаков страв......
Страв од љубов.......на тој што го љубам, не сакам да му направам нешто што ќе го повреди......
Дали разбирате......Бог е судија......ако сте прави нема од што да се плашите......Ако Бог го љубиме, нема да му правиме нешто што тој не сака и следствено на тоа нема од што да се плашиме (се мисли на евентуалната казна).....

Се си мислам дека недоволно е јасно како е сфатен стравот во православието......

-------------
МИР со сите


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 18:26

А за тоа кои се грешници, јасно е ко ден.......

Ако не веруваш во Бога, ма какви добри дела правел......ГРЕШНИК СИ.....

Ако веруваш во Бога, но не се однесуваш според неговите заповеди.......ГРЕШНИК СИ.......

Ако веруваш во Бога и се придржуваш до неговите закони.......НЕ СИ ГРЕШНИК.....

Е сега нема апсолутни праведници меѓу луѓето.........ЕДЕН Е СОВРШЕНИОТ.......но можеме да настојуваме да се усовршиме и да се доближиме до Него.....



-------------
МИР со сите


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 18:30

Инаку Меси.........

Ние во името на Бог можеме многу работи да правиме.....тоа не значи дека сите му се угодни на Бога.....дека сите се инспирирани од љубовта кон Бога.......

На пример: Православец убива муслиман затоа што не ја исповеда според него вистинската вера (значи го убива во името на Бога).......Дали тоа значи дека ова убиство ќе му биде мило на Бог, дека нема да го санкционира кога ќе се појави убиецот пред Него?
Ова е долга дискусија.......

-------------
МИР со сите


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Март.2009 во 19:24
Originally posted by polzavce polzavce напиша:



Ако не веруваш во Бога, ма какви добри дела правел......ГРЕШНИК СИ.....



ма какви добри дела правел......ГРЕШНИК СИ.....Ако не веруваш во Бога?

Znachi toa e kriterijumot za da bide nekoj greshnik? Da ne veruva vo Boga? Znachi mozhesh da pravish sekakvi dela koi se po Bozja volja, no ako si ateist togash si greshnik? So takva teologija se e mozhno...


Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Ние во името на Бог можеме многу работи да правиме.....тоа не значи дека сите му се угодни на Бога.....дека сите се инспирирани од љубовта кон Бога.......

На пример: Православец убива муслиман затоа што не ја исповеда според него вистинската вера (значи го убива во името на Бога).......Дали тоа значи дека ова убиство ќе му биде мило на Бог, дека нема да го санкционира кога ќе се појави убиецот пред Него?


So ova se slozhuvam, dokolku ostanesh na Noviot Zavet (spomnuvash pravoslavni) i ne velish deka Bog e ist i nepromenliv od Stariot i Noviot Zavet.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 13:09
Мислам дека треба да се појасни една терминолошка разлика за терминот грев и грешник.
Ако на гревот се гледа како на прекршување на правило(што е најчест случај) тогаш значи дека "давателот на тоа правило"(Бог) е крив бидејќи нема осет и никакво разбирање за слабоста на неговите слуги.Последично од тоа иде дека тој е крив за се'!Па се почнува да не се почитува тој страшен судија(кој ги млати оние што ги прекршуваат правилата),па на крај за да отргнат од чуството на вина да почне да се верува дека "Тој" и не постои!
Но тоа е популарното сфаќање на терминот грев(и потекнува од западното христијанство кое е одпаднато од Христовата Црква)
но како е сфаќањето на Светата Црква.
Грчката основа од која потекнува зборот грев значи промашување.Така да кога грешиме(правиме грев),ние всушност го промашуваме Бога,како наша цел!и следствено на тоа не е крив Бог за тоа туку ние(кога промашуваме).
Истото се однесува на зборот грешник,значи грешник е некој кој го промашил Бога.Така да се што правиме а не е насочено кој Бога е промашување(т.с грев).
Според ова сфаќање значи може да има некој "добар човек" кој прави многу "добри дела" и им "помага" на другиоте луѓе но истовремено да го промашува Бога!
Сета таа "добрина и моралност" може да биде (и често и е)мотивирана од многу други побуди(на пример суета,славољубие,некакво си калкуланство и слично) а не од љубов кон Бога и неговите созданија.
Така да на старото прашање кој е подобар -моралниот безбожник или грешниот верник?
според горе наведеното може да се каже дека моралноста на безбожникот ме е суетна(а со тоа и бесмислена)додека на верникот гревовите се оние кои го прват одалечен од Бога.
Но разликата е што верникот може да се преумува т.с да се покаае и да престане да го промашува Бога додека за безбожникот му е многу потешко(но не и невозможно) да се отргне од суетноста на неговите "добри дела" и смирено да го побара Бога,кој не ја сака смртта на грешникот тука сака да се обрати(преумува,покае)и да биде жив.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 14:28
Originally posted by polzavce polzavce напиша:



Ако не веруваш во Бога, ма какви добри дела правел......ГРЕШНИК СИ.....





ako gi vospituvas svoite deca da ne lazat i kradat, da ja spoznavaat dobrinata i da ja primenuvaat i da gi izbegnuvaat losite raboti, a ne veruvas vo Bog i ne gi ucis taka zatoa sto Bog taka rekol vo svoite zapovedi, tuku zatoa sto ke im kazes deka so takvite postapki ke povredat lugje koi gi sakaat i im se bliski, i koga ke porasnat decata si uspeal od niv da napravis cesni i uspesni lugje, a ne si go pravel toa zatoa sto boga taka rekol , togas si gresnik?

e svasta


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 16:45

Бутел...... врати се на постот пред твојот Ахмар убаво објасни........

-------------
МИР со сите


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 17:11
Mislish?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 17:14
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Мислам дека треба да се појасни една терминолошка разлика за терминот грев и грешник.
Ако на гревот се гледа како на прекршување на правило(што е најчест случај) тогаш значи дека "давателот на тоа правило"(Бог) е крив бидејќи нема осет и никакво разбирање за слабоста на неговите слуги.Последично од тоа иде дека тој е крив за се'!Па се почнува да не се почитува тој страшен судија(кој ги млати оние што ги прекршуваат правилата),па на крај за да отргнат од чуството на вина да почне да се верува дека "Тој" и не постои!
Но тоа е популарното сфаќање на терминот грев(и потекнува од западното христијанство кое е одпаднато од Христовата Црква)
но како е сфаќањето на Светата Црква.
Грчката основа од која потекнува зборот грев значи промашување.Така да кога грешиме(правиме грев),ние всушност го промашуваме Бога,како наша цел!и следствено на тоа не е крив Бог за тоа туку ние(кога промашуваме).
Истото се однесува на зборот грешник,значи грешник е некој кој го промашил Бога.Така да се што правиме а не е насочено кој Бога е промашување(т.с грев).
Според ова сфаќање значи може да има некој "добар човек" кој прави многу "добри дела" и им "помага" на другиоте луѓе но истовремено да го промашува Бога!
Сета таа "добрина и моралност" може да биде (и често и е)мотивирана од многу други побуди(на пример суета,славољубие,некакво си калкуланство и слично) а не од љубов кон Бога и неговите созданија.
Така да на старото прашање кој е подобар -моралниот безбожник или грешниот верник?
според горе наведеното може да се каже дека моралноста на безбожникот ме е суетна(а со тоа и бесмислена)додека на верникот гревовите се оние кои го прват одалечен од Бога.
Но разликата е што верникот може да се преумува т.с да се покаае и да престане да го промашува Бога додека за безбожникот му е многу потешко(но не и невозможно) да се отргне од суетноста на неговите "добри дела" и смирено да го побара Бога,кој не ја сака смртта на грешникот тука сака да се обрати(преумува,покае)и да биде жив.


Spored tvoevo objasnuvanje izlaga deka dobriot Samarikjanin naravil grev i deka toa sto go napravil bilo od sueta (a so toa i deloto mu bilo besmisleno).

A ako istoto toa go napravil sveshtenikot sto go odminal nesreknikot toa nemalo da bide grev, kje bilo dobro delo bidejki so samoto veruvanje vo Boga toj nema sueta.

Izlaga, spasuvanjeto na nesrekjnikot od smrt mozhe da bide dobro delo ili grev vo zavisnost dali spasitelot e ateist, dali veruva vo "mojot Bog" , dali veruva veruva vo "negoviot Bog" ili veruva vo nechij drug Bog.

P.S. Imam sretnato podenakvo suetni i egoistichni lugje megju ateistite i megju vernicite... kako sto imam sretnato prekrasni dushi i megju ednite i drugite i kako megju vernicite na drugite veri.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 03.Март.2009 во 20:56

Бре кога ќе се фатите само за едно нешто, ќе се запечатите за него. Ова постојано се прави.......

Ахмар не рече дека тој што прави -добри дела- нив може да ги прави исклучиво од суета, па да биде сметан за грешник......Туку суетата беше само пример......Може да ги прави и од гордост, може -добрите дела- да бидат начин за стекнување слава, може да бидат заради подоцнежна материјална корист........

Да редам уште или ја сфативте поентата?

-------------
МИР со сите



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk