IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Стравот Божји
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Стравот Божји

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 14:01
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:



sosema dobar primer so sestrata , da ne i zgresis zatoa sto ja sakas i za da ne ja povredis... no kakva e tuka vrskata so stravot od Bog? sestrata e realnost, za razlika od Bog


И Бог е реалност......


Bog ne e realnost, ti veruvas deka postoi Bog , sto ne znaci deka navistina ne postoi....

no nema da se ubeduvame
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 14:27

Така е........во Бога или веруваш или не.........тоа е суштината на религијата..........ВЕРУВАЊЕТО.......

Дали Бог постои или не постои е друго прашање.........овде станува збор за тоа дали ВЕРУВАМЕ дека Бог постои......
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 16:33
Tochno taka... zato se veli Vera, a ne Nauka.

Zatoa nemozham da razberam i prifatam negiranje na drugi veri... kako da se ima nepobitni nauchni dokazi sa svojata, pa na baza na takvata egzaktnost se pobivaat drugite.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 03:17
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

... sestrata e realnost, za razlika od Bog

И Бог е реалност......

Така е........во Бога или веруваш или не.........тоа е суштината на религијата..........ВЕРУВАЊЕТО.......
Дали Бог постои или не постои е друго прашање.........овде станува збор за тоа дали ВЕРУВАМЕ дека Бог постои......

Полжавче, прво тврдиш бог е реалност, а потоа дека веруваш дека бог постои. Не мислиш ли дека ова е малку контрадикторно?
Апсолутно е вистинито дека Бутел има сестра, дека ние комуницираме и дискутираме за стравот, дека постои Ајфеловата кула во Париз, дека мене почнува да ми се спие ... тоа е реалност. А сосема друга работа е постоењето на бог. Тоа е релативна работа која опстојува во имагинацијата на одредени единки. Доказ за ова е Зевс (и сите други поранешни богови, да не ги редам). Каде е сега таа некогашна реалност?

Стравот кон бог всушност не е ништо друго туку страв од непознатото. Како што спомнав порано, човекот највеќе се плаши од непознатото. Кога тоа непознато еднаш ќе се спознае, тоа повеќе не претставува страв. А, има ли по голема непознаница од бог? Зошто постојано се вели дека никој не го познава, дека никој не го видел, дека тој е невидлив, се заплашува народот дека тој не смее биде виден од страна на луѓето...?  Зошто?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 05:59
Ami, ne se veli bezdrugo deka "stravot lozjeto go chuva".

Sveshtenicite odamna znaele deka "verata stravot ja chuva".

Ushte odamna se znaelo deka lugjeto imaat pochit kon posilniot, pomokjniot... i kolku sto e toj nekoj posilen, tolku e i stravot pogolem, a so toa i poslushnosta, pochitta i respektot.

Zamisli da se neguva vera vo koja Bog samo se sheguva, nikogash ne kaznuva koj ne go slusha, koj tancuva, jade i pie... nekoj koj e ist kako i onie koi treba da mu se poklonuvaat. Zarem ochekuvash lugjeto da pochituvaat takov Bog? Nekoj kako niv? Kako komshijata? Pa, ne znam kolku dobar i mudar da e toj Bog, koga lugjeto bi se poistovetuvale vo sekojdnevite raboti so Nego i koi mozhat da si dozvolat da ne go slushaat bez da bidat kazneti, tie vednash bi go napushtile! Na krajot bi pochnale da se igrale majtap so Nego i bi go isplukale i izgazile...

Za da slushaat i da bidat pokorni, na lugjeto treba da im se vnese STRAV do koski... da im bide strav ne samo koga neshto pravat, tuku i koga dishat i koga mislat (mislenjeto e najdestruktivna rabota vo organiziranata vera narechena religija) i koga spijat... da im bide strav i da umrat.

E, za obichniot chovek treba takov Bog.

I toa e proverena rabota.

So iljadnici godini.

Strav!

P.S. Zoshto i pokraj Isusovoto presekuvanje na Stariot Zavet, Crkvata go sostavi so Noviot i natamu istovazhno go propoveda? Pa, za da si obezbedi kontinuitet koj se pokazhal kako plodotvoren ... Ednostavno, posle Hristovata uchenje za bezgranichnata Bozhja Ljubov, Milosrdie i Prostuvanje na nash*te grevovi, vednash potoa da sledat zakanite so poznatite starozavetni Bozhji kazni. Kontradiktorno? Nerazbirlivo? Losho interpretiranje? Sto e vazhno, vazhno e deka toa raboti i od pusti strav na lugjeto ne im teknuva...

Изменето од Messenger - 21.Февруари.2009 во 06:13
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 11:36

БОГ е ЉУБОВ и Неговата Волја е апсолутно Животопријатна!
Кој ја отфрла таа Вечна ВИСТИНА, добро е што се плаши а ако не се плаши, тогаш прави кобна грешка!


Индивидуата и колективот кој ја (повеќе или помалку) игнорира БОЖЈАТА ВОЛЈА Чиста воопшто не е лошо да има страв поради својата игноранција.

Еден пример:

Пред две илјади години Чистата ВОЛЈА БОЖЈА, МУДРОСТ БОЖЈА, МИЛОСТ БОЖЈА се отелотвори во Исус ХРИСТОС за да го спаси изгубениот свет од погубелниот оган, лично покажувајќи го Спасителниот ПАТ.
Неговите очевидци сведочат за тоа ЧУДО и упозоруваат однапред сведочејќи: Вечното ЕВАНГЕЛИЕ се отелотвори за да ги спаси сите души а за жал тие поради неверата, похотта, гордоста, ... го отфрлија (и отфрлаат) и со тоа се фрлаат самите и своите деца во оган!

Што учиме од ЕВАНГЕЛИЕТО? Кој ја отфрла ЉУБОВТА БОЖЈА поради гореспоменатите причини, нетреба да се чуди дека набрзо ќе биде сё пожешко и пожешко, а од таа животонепријатна горештина не е лошо да се има страв !

Која е причината на оваа “казна“?

БОГ или нашата невера, похот, гордост, ...?

Дали ги љубите своите деца?

Дали немате барем рунка страв за нивната душа и иднина на оваа прекрасна планета земја?

Закључок:

Живиот БОГ е единствениот од кого човекот треба да има страв и покрај тоа што во суштина човекот не би имал потреба да има од БОГА страв туку од својата гордост, похлепа и невера кон ВИСТИНСИОТ БОГ!


Стравот од БОГА е почетокот на Вистинската Мудрост а Љубовта кон чудесната Милост на ВИСТИНСКИОТ БОГ, нејзиното СОВРШЕНО исполнение!


Изменето од spiros - 21.Февруари.2009 во 11:39
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 14:02

[/QUOTE]Полжавче, прво тврдиш бог е реалност, а потоа дека веруваш дека бог постои. Не мислиш ли дека ова е малку контрадикторно?

Не, не мислам Златник дека е контрадикторно....баш е суштинско...........

Види, кога реков -и Бог постои- тоа го кажав согласно со моите религиозни убедувања....

Ако ме прашаш мене Бог навистина постои..........
Но ако ја прашаш Бутел тогаш Бог не постои.......
Ако почневме да ги образложуваме аргументите дали Бог постои или не ќе забегавме од темата сосема.........Затоа пишав само дека е клучно дали ВЕРУВАШ дека Бог постои........Јас верувам дека БОГ постои независно од тоа дали Бутел, Полжавче, Златник или не знам кој тоа го признава или не.........Но Бутел ( и други) не се согласуваат со мене........

А го почитувам мислењето на другите..........Сепак убедена сум дека еден ден сите ќе ја дознаеме ВИСТИНАТА..........и тоа онаа вистина во која јас сега (само) верувам ...........

Не знам дали имало тема за тоа дали Бог постои или не.........Како и да е интересна е за дискусија (Доколку немало може да отвориме нова)......да не ја мешаме со оваа тема.........
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 15:52
Полжавче, ајде, во ред е твоето верување декабог постои и дека е реален твојот страв од него. Само не ми одговори што мислиш за Зевс. Што е со стравот на старите грци од тој нивен бог? Како тоа го објаснуваш од денешна временска дистанца? Нели ти изгледа малку смешно нивниот страв од него?
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 16:35
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Полжавче, ајде, во ред е твоето верување дека бог постои и дека е РЕАЛЕН твојот СТРАВ од него. Само не ми одговори што мислиш за Зевс. Што е со стравот на старите грци од тој нивен бог? Како тоа го објаснуваш од денешна временска дистанца? Нели ти изгледа малку смешно нивниот страв од него?


Не е реален мојот страв од Бога.......туку реален е Бог.......види колку поинаква смисла се добива кога ќе се премести редоследот на зборовите во една реченица, нели?

А за Зевс, не знам дали воопшто има смисла да зборуваме.... Зевс не се манифестирал на начин како што се манифестира Нашиот Господ Бог Исус Христос.....
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 17:06
Zevs ne se manifestira za tebe na nacina na kakov se manifestira Gospod Bog,( patem Isus ne Gospod, tuku negoviot sin, neli), no za starite grci Zevs isto se manifestiral

ona vo sto samo veruvas a nemas cvrst dokaz za negovoto postoenje ne moze da bide realnost...

inaku tema dali veruvate vo Bog ima , se diskutiralo i za toa
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 17:33
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Zevs ne se manifestira za tebe na nacina na kakov se manifestira Gospod Bog,( patem Isus ne Gospod, tuku negoviot sin, neli), no za starite grci Zevs isto se manifestiral

ona vo sto samo veruvas a nemas cvrst dokaz za negovoto postoenje ne moze da bide realnost...

Abe za mnogu nesta nema cvrsti dokazi pa sepak postojat i se realni.

Inaku za Dzevs(znaci: ne Zevs), toa sto denes ludjeto poinaku vikaat nekoja rabota ne znaciu deka taa ne postoela(vo sluceajov Bog). Nekogas Ljubljana se vikala Laibach, Belgrad Nándorfehérvár, a cesite München seuste go vikaat Mnihov a Wien Videnj, no toa ne menuva nisto kaj samite gradovi, neli...

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

inaku tema dali veruvate vo Bog ima , se diskutiralo i za toa
Da, imase takva tema i mozebi tolkmu taa najdobro odrazuva kolku se diskusiite od toj tip besmisleni. Nekoj ako ne saka da poveruva vo nesto nema da poveruva, i od druga strana ako nekoj vo nesto saka da veruva toj ce si prodolzi vo toa da veruva.

Za verata ne bi trebalo da se diskutira, no moze da se informira.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 17:56

Бутел, а што е за тебе цврст доказ????????
Мислиш на опиплив доказ, видлив со голо око доказ?

Хмммммм........да знаеш само колку се човековите сетила ограничени........

Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 18:45
cvrst dokaz e na primer deka 2 + 2 = 4 kade i da pojdes vo svetot toa si e taka , jabolkata raste na drvo , lavicata ragja lavcinja....



Изменето од butel2 - 21.Февруари.2009 во 18:46
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2009 во 18:55
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Za verata ne bi trebalo da se diskutira, no moze da se informira.


Oooo... Ovaa misla e tolku dobra sto treba da stane moto na ovoj podforum!.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.