IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Стравот Божји
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Стравот Божји

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 02:03
Taka se chuva stadoto mirno i site ovci na broj.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 00:32
ако нешто почитувам кај сите религии тоа се правилата на однесување, првите верувања всушност го даваат моралот на човекот

мора од нешто да се плаши човекот за да ги почитува овие правила, само стравот го спречува човекот да направи нешто што се противи на правилата
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 00:26
Originally posted by invader invader напиша:

ubavo si znae gospod! isplasi gi , ako sakas da te  pocituvaat!



Stravot lozje cuva Da se nasalime malku.

Mora da postojat zakoni za da vladee mir vo univerzumot.

Koj gi narusuva, kje bide kaznet...Taka odat rabotite.
Кон врв
invader Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 442
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај invader Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 00:04
ubavo si znae gospod!

 isplasi gi , ako sakas da te  pocituvaat!
在美居住和工作 ——快来参加官方举办的美国绿卡抽奖!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 23:28

Jas mu odgovoriv na Zlatnik sto Biblijata podrazbira pod gresnik, i toa go napisav pogore.

Jas bi sakal da go slusnam tvoeto tolkuvanje(mislenje) za gore posocenite stihovi od Svetoto Pismo,ako moze?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2009 во 23:17
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


1)Sto se odnesuva do terminot gresnici, toj se odnesuva na luge koi ne veruvaat vo Bog, ne go poznavaat Bozjiot Zakon, a ako ne gi poznavas zakonite sekako deka ke gresis.

2)A za tie luge koi postojano i namerno gresat nadevajki se na Bozjata milost deka sekogas ke im prosti ako "iskreno se pokajat", vo Biblijata pisuva :

"Mnozina ke mi recat vo onoj den:, Gospodi, Gospodi, ne vo tvoe li ime prorokuvavme? I zar vo Tvoe ime besovi ne izgonuvavme? I ne vo Tvoe li ime mnogu cuda pravevme?

I togas Jas ke im kazam: Nikogas ne sum ve poznaval;
begajte od mene vie sto pravite nezakonski dela!"

Praveden e nasiot Bog,Bogot na Biblijata, Slava nemu sega , sekogas i vo vecni vekovi, AMIN!






Ajde osvrni se malu na zborovite sto gi citirash i na onoa sto komentirtash pred niv... Zatos to postavi mnogu ubava paralela i citiranite sborovi se edni od onie koi nikogash ne se interpretirale vo nivnata vistinaska svetlina.

Velish

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


1)Sto se odnesuva do terminot gresnici, toj se odnesuva na luge koi ne veruvaat vo Bog, ne go poznavaat Bozjiot Zakon, a ako ne gi poznavas zakonite sekako deka ke gresis.


Znachi greshnici se onie koi ne veruvaat vo Boga, ne gi poznavaat negovite zakoni i koi poradi toa ne se odnesuvaat spored Bozhjata rech. Tie lugje ne se vernici. Od druga strana, toa znachi deka onie koi go znaat Boga i negovite zakoni, dokolku se odnesuvaat spored niv, togash ne se greshnici.

Koi se vernicite koi vo citatot se obrakjaat so zborovite:

"Gospodi, Gospodi, nie vo tvoe li ime prorokuvavme? I zar vo Tvoe ime besovi ne izgonuvavme? I ne vo Tvoe li ime mnogu cuda pravevme?

Toa mozhat da bidat samo vernici koi go sledele Bozhjiot zbor i mozhele da pravat chuda so nego. Dokolku ne go sledele Boga, togash kako mozhele da gi pravat site tie chuda vo Negovo ime?

Zoshto togash sledi vakviot odgovor:

"I togas Jas ke im kazam: Nikogas ne sum ve poznaval;
begajte od mene vie sto pravite nezakonski dela!"

Koga veli deka nikogash ne gi poznaval, toa znachi deka tie nikogash ne bile so nego. Zoshto veli deka tie pravele nezakonski dela shtom lugjeto seto to go pravele vo negovo ime? Ako e taka, chiv zakon sledele kako negovi sledbenici ? So chij zakon i chija sila prorokuvale, izgonuvale besovi i chuda pravele?

Zoshto veli deka prorokuvanjeto, izgonuvanjeto besovi i chudata se nezakonski dela?




Изменето од Messenger - 01.Март.2009 во 23:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2009 во 22:36

1)Sto se odnesuva do terminot gresnici, toj se odnesuva na luge koi ne veruvaat vo Bog, ne go poznavaat Bozjiot Zakon, a ako ne gi poznavas zakonite sekako deka ke gresis.

2)A za tie luge koi postojano i namerno gresat nadevajki se na Bozjata milost deka sekogas ke im prosti ako "iskreno se pokajat", vo Biblijata pisuva :

"Mnozina ke mi recat vo onoj den:, Gospodi, Gospodi, ne vo tvoe li ime prorokuvavme? I zar vo Tvoe ime besovi ne izgonuvavme? I ne vo Tvoe li ime mnogu cuda pravevme?

I togas Jas ke im kazam: Nikogas ne sum ve poznaval;
begajte od mene vie sto pravite nezakonski dela!"

Praveden e nasiot Bog,Bogot na Biblijata, Slava nemu sega , sekogas i vo vecni vekovi, AMIN!




Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2009 во 22:20

Zlatnice , milo mi e sto pravilno go sfati mojot komentar i deka seto toa go napisav za tvoe dobro.

Ti velis deka nema Bog, a jas ZNAM deka ima Bog i ti mislam se najubavo , Bog neka te blagoslovi vo zivotot, mozebi nekoj den(DAJ BOZE) i ke se obratis kon Boga .

Inaku vera e edno, religija drugo, vo pravo si,jas ne gi slusam "tugite propovedi" tuku ja citam Biblijata.

Vo Biblijata Bog e narecen "Blazeniot Bog"(zborot Blazen znaci Sreken), vidi vo 1 Timotej 1:11.

Blazen(Srekjen) e onoj narod, na kogo Gospod(YHWH-Jahve, Jehova) mu e Bog (Psalmi 143:15)

Sekoe dobro i ubavo e da imas strav Bozji, za da bides blagosloven od Sevisniot. Golem pozdrav do tebe
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2009 во 14:42
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... Jas ne se zakanuvam nitu pak mislam na nekoj loso brate ahmar, ...

Не само кон Ахмар, туку и обраќањето кон мене јас воопшто не го сфатив како некаква закана од твоја страна. Барем не директна закана од тебе кон мене. Далеку од тоа. Самата таа т.н. „закана“,  јас ја подразбирам само како добронамерно педупредување кое е последица или подобро речено, кое се базира на твојот страв од бог, видено низ твојата призма на гледање на нештата.
Значи, што се однесува до ова, ич не бери гајле.намигнување Не е направен некаков грев од твоја страна. Па и да си направил, нели е прочка? За што инаку би сме се’ простувале, ако не сме си згрешиле?среќа големо%20гушкање
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... no mislam deka zlatnik pretera so svoeto potsmevanje kon Bog,...

Не!
И самиот знаеш дека јас сум атеист. Во самото изнесување на моите видувања, размислувања... кои всушност се еден вид аргументи зошто сум атеист, неминовно се доаѓа до спротивставување на нашите ставови. Нормално е дека притоа се доаѓа и до негирање на она во што ти (и другите) веруваш. Секогаш сум се трудел тоа мое негирање на бог да биде во границите на нормалното, без некакви намерни омаловажувања на лицата кои веруваат во него.
Сепак, мора да признаеш дека поимањето, проценката на/за одредена „навреда“ кон некого (вклучително и кон бог) е од индивидуален карактер. Секој лично оценува дали е сторена навреда или не. За некого самото спомнување на бог е навреда, оти нели, бог рекол да не се изговора залудно божјото име, a еве ние, колку време дискутираме за него, т.е. го спомнуваме (залудно?) неговото име. Дали нашево е навреда кон него?
Токму овој твој цитат ... :
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

... ne e Toj segadzija, kako sto si misli zlatnikot...Bog ne e covek, zlatnik toa ne moze da go razbere, zatoa neka vnimava malku sto zboruva... Vo Bog e izvorot na zivotot...

... зборува за ова што го велам. Ти моето размислување за „постоењето на ведрата страна на бог“ го сметаш за наводна навреда. Не, тоа воопшто не е навреда. Пред се, за да биде навреда, таа треба да биде насочена кон некој објект. Во случајов, за мене бог не постои и јас лично би се чувствувал глупаво да се обраќам некому кој не постои. Значи, останува можноста таа „навреда“ некој да ја почувствува дека е насочена кон него (верниците). А од самата смисла на „обраќањето“ се гледа дека тоа не е намерата. Едноставно прашав дали некаде во библијата е спомнато дека бог се смее, дека направил некоја смешка, шега, (како што насекаде се спомнува дека се налутил, казнил, убил ...).
Велиш: „ не е Тој шегаџија“.
1. Од каде тоа го знаеш? Ако се базираш на библијата - да, во право си. Со тоа само го потврдуваш мојот сомнеж за кој претходно прашав. Но, зошто е така? Ова ми изгледа премногу мрачно од негова страна! Кога е така, испаѓа дека нему не му е мила смеата, радоста, веселбата на човекот, што само по себе доведува до заклучок дека сето тоа е грев.
2. но, од друга страна, нели рекол дека го создал човекот по своја лика и прилика, што имплицитно доведува до заклучок дека и бог се смее, се шегува?
И? Каде е вистината?
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

...  a za gresnicite se znae sto gi ceka...

Ајде да дефинираме кои се грешници.
- дали се грешници тие кои прават добро (и кои евентуелно ненамерно направиле лошо) дело, но не веруваат во бог?
- или се грешници тие кои постојано и намерно прават лоши дела, но веруваат во бог, па после секое правење на лошото дело (од страв од божјата казна) искрено ќе се покајат?

И на крај. Често пати и од многумина се наведуваат разни цитати од библијата, од разни „свети“ книги ... тој рекол така, овој рекол овака ...!
Зошто мора да биде така? Зошто да се слушаат туѓите проповеди па макар тие биле и од „нај свети“ луѓе. Зошто да се слуша, но и да се прифаќа нечие лично искуство како свое? Некој друг да ти го одредува правецот на себеспознавање, на осознавање на бог.
Од една страна (речиси) сите потврдувате дека едно е верување во бог, а друго е религијата (збир на обреди, традиции, совети што и како треба да се прави, морални или „законски“ одредби ...), а од друга страна истите не го почитувате тој ваш став, тоа ваше видување за бог и религијата. И понатаму се покорувате на тие религиозни догматски ограничувања.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 10:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spij spokojno i bez strav... Isus bdee nad tebe.


И ѓаволот те демне........еве го веднаш до тебе.....пукнат е за да те искушува......

Биди спокоен, не се плаши, но внимавај на постапките........

Меси морав да те дообјаснам.....



МИР со сите
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 03:29
Spij spokojno i bez strav... Isus bdee nad tebe.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 02:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Stravot ne e nishto drugo tuku nedostatok od Ljubov. Isus dojde megju nas so Radosnata vest za da ni go kazhe tokmu toa...

Mir vi ostavam; mirot Svoj vi go davam; Jas vi go davam ne kako sto go dava svetot. Da ne se plashi srceto vashe, nitu da se boi.

Jovan 14:27


Dobro e sto citiras od Biblijata brate Messi

Tuka epten ke se slozuvame
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 01:33
Stravot ne e nishto drugo tuku nedostatok od Ljubov. Isus dojde megju nas so Radosnata vest za da ni go kazhe tokmu toa...

Mir vi ostavam; mirot Svoj vi go davam; Jas vi go davam ne kako sto go dava svetot. Da ne se plashi srceto vashe, nitu da se boi.

Jovan 14:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 01:31
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Кинг Давид, велиш еден бог е ист за сите? Ами кога е така, тогаш зошто народиве меѓусебно се убиваат? И тоа секој го убива оној другион, во името на сопствениот бог!И, зошто бог секогаш го претставувате како сериозен старец со бела брада (значи некогаш бил млад и немал брада. А пред тоа ...? размислување) кој ги има сите карактеристики на човек? Тој знае да љуби, да простува, да биде милосрден, но и да се налути, па дури и да убива. Но, незнае за шала? Каде е таа негова човечка особина? Нели ги создал луѓето по своја лика и прилика? Дали со тоа се сака да се докаже неговата сериозност или пак „неговите“ проповедници намерно не ја кажуваат таа негова доблест за да не се „опушти“ народов, па цело време, наместо да му се моли, да удри само на заебанција со него? Или, навистина тој ваш бог незнае да се насмее, не знае за шега, па макар било и на негова сметка? Спомнав и порано во еден мој пост (незнам на која тема беше). Дали во библијата има некаде пишано дека бог се насмеал? Или дека рекол или направил нешто смешно. Илјада и кусур страни само убиства, од почетокот, она на Каин со Авел, па до апокалипсата. Само убиства, насилства, прељуби, подведувања, заканувања, заплашувања, освети, плач, болести, заповеди, молења ... Никаде смеа! Ете, токму таквиот заплашувачки начин на кој ти настапуваш (во однос кон мене) е пресуден во прифаќањето на религијата. Човекот, со својот ум таков каков што му е, несигурен во себе, од страв (од непознатото - а тоа е бог) од (условно речено) заканите, си вели: „море навистина, арно вели КингДавид, можеби има нешто што ќе ме казни?! Дај јас да не се заебавам, да не ми се налути навистина бог и да ме казни како оној неговион пријател ...“!И, што мислиш, ако мене ме снајде некоја болест или друга несреќа, дека тоа ќе биде казна за мојот „грев“ поради тоа што не верувам во бог? Или ако не оздравам и заминам кај моите претци, тоа ќе биде казна од бога, повторно заради моето неверство во него? А, зарем тебе лично (или на некој твој ближен) не ти се случило некоја болест? Од што е предизвикана таа? Недоволно си верувал во бог, па овој те потсетува? И, што мислиш, еден ден ти нема да умреш? И? Која е разликата меѓу тебе, кој веруваш во бог и мене кој не верувам во него?На крај, не е важно дали некој верува или не. Важно е кој како живее. Кој какви дела прави. Не те познавам лично и неможам да речам дека јас имам направено повеќе добри дела од тебе. Тоа не е добро и од друга страна, за да не испадне дека сум горделив, дека се фалам. Но затоа ќе речам, сигурно имам направено барем едно добро дело како и ти. А не верувам во бог. И? Бог нема да го земе во обзир тоа мое добро дело? И покрај тоа ќе ме казни што не верувам во него? Ако е таков бог, тогаш навистина зошто и да се верува во него?


Zlatnice, prijatele, jas samo ti rekov deka ne e ubavo da se potsmevas na Bog, pa makar i so pisan zbor.

Sto imam jas od korist ako ti ne veruvas ili veruvas vo Bog?

Bog ne e starec so bela brada i so bastun, da ne si gledal slucajno Makedonski narodni prikazni , tamu takov go pretstavuvaat...Vo Biblijata pisuva Bog e Duh, i deka nikoj ne moze da go vidi, nitu pak go videl od lugeto.

Razlikata pomegu tebe i mene e vo toa sto Jas veruvam vo Bog a ti ne veruvas. Mozno e da si dobar covek i da imas napraveno mnogu dobri dela. No vo Efesjanite 2:8 pisuva :

"Zasto po blagodat ste spaseni preku verata; i toa ne e od vas-Bozji dar e;
ne e od dela,da ne bi nekoj da se pofali.

Za tvojata posledna recenica mi e smesno da komentiram,ke go kazam samo ova: poveketo luge ne veruvaat vo Bog zatoa sto ne im odgovara deka pred Nekoj ke mora da polozat smetka sto pravat so svojot zivot i sakaat da si terat po svoe.

Mene vo okolinata me znaat kako covek koj e dobar covek i koj pomaga na site, no znaes li koja molitva mi e najcesta? Boze, prosti mi na mene gresniot, zatoa sto ne sum ni jas svetec i bez Bozjata milost sum izguben...

Sekoe dobro, so najdobri zelbi , pozdrav Zlatnice!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.