IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Стравот Божји
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Стравот Божји

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Стравот Божји
    Испратена: 19.Февруари.2009 во 14:33


Ме интересира како го разбирате стравот Божји.........

Треба да се плашиме од Бога или тоа е нешто како да Му покажуваме почит?????

Вашето видување и чувства по прашањето за стравот од Создателот........
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 15:07
Искрено жалам што неможам да дискутирам на оваа тема! тага
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 15:37

Зошто не можеш????????????????
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 15:40
Оти е атеист Инаку спрема Бог треба да се има стравопочит.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 15:51
Се плашам од Полжавчето,намигнување се плашам од ЗораН,плазење се плашам од жена ми , се плашам од модераториве да не ме банираат,голема%20насмевкаплазењесмеење ...  се плашам од Х други работи, но, од бог?ма%20ајде
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 16:08
Море ни од модератори а уште помалку од жени се плашам Само од Господ имам страв
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 18:27
polzavche, a kakov e tvojot stav?

Chuvstvuvam deka si za strav od Boga i toa e vlijanieto od Stariot Zavet... i deka si za tvrdenjeto oti megju stravot i pochitta ima znak na ravenstvo.

Pvin, teorijata deka strav = pochit ne e tochna, pa spored toa kovanicata "stravopochit" e oksimoron.

Pochitta implicira vrednuvanje, cenenje, vosh*t i ljubov kon nekoja lichnost poradi nejzinite kvaliteti i vrednosti. Toa ne e strav, plashenje, krienje, cenzura i t.n. Ama, kako sto bidnalo i so mnogu drugi pogreshno interpretirani termini, taka se sluchilo i so ovoj, pa so vreme i samiot stanal pochituvana kovanica.

Kako vtoro, Isus dojde so mechot na svojata Radosna vest da go preseche Stariot Zavet od Noviot i da ni poracha deka Bog e Ljubov, deka Toj e milosrden i deka toj prostuva. Takviot bog e Bog na Ljubovta, sakanjeto i miluvanjeto, a ne Bog na stravuvanjeto.

Pokazhi mu go respektot na Boga preku Ljubov kon Nego, a ne so strav.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 19:24

Мојот став е следен.......

Ме иритира тоа што се прават напори да се потенцира потребата да се плашиме од Бог, Бог да го доживуваме како некој кој казнува, како некој кој само чека да згрешиме и оооооооп.......да испорача казна на наша адреса........А згора на тоа ова пак се дополнува со илузијата дека под ваквиот страв се крие почит...демек ако не се плашиме немаме почит кон Бога.........

Јас стравот од Бога го сфаќам на поинаков начин... како страв да згрешиш во исполнувањето на Божјите заповеди не заради казната која би ти следела туку заради тоа што го љубиш Бога........како што на пример кога ја сакам сестра ми не сакам да и згрешам нешто не заради тоа што таа ќе ме казни потоа (нема да ми зборува итн), туку не сакам да и згрешам заради тоа што ја сакам....

Стравот од казна е страв во вистинска смисла на зборот.....
Стравот од љубов е почит, страв-почит, стравопочит......

Изменето од polzavce - 19.Февруари.2009 во 19:24
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 23:13
tokmu toa ne mi se dopagja ... strav da ne zgresis vo ispolnuvanjeto na bozjite zakoni.... kakov covek si ako ne krades, ne lazes ... samo zatoa sto se plasis deka nekogo ke nalutis ( Bog)

sosema dobar primer so sestrata , da ne i zgresis zatoa sto ja sakas i za da ne ja povredis... no kakva e tuka vrskata so stravot od Bog? sestrata e realnost, za razlika od Bog
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2009 во 23:40

" Stravot Gospodov ja mrazi nepravdata; ja mrazi gordosta i visokomernosta, losiot pat i podmolnata usta."(Izreki 8:13)

"Pocetok na mudrosta e stravot od Gospoda; zdrav razum imaat site, koi spored nea postapuvaat.
Pohvalata Negova prebiva vecno".(Psalmi 110:10)

"Oti nie go znaeme Onoj sto rekol:' Odmazdata e moja,jas ke otplatam' , veli Gospod. I pak: ' Gospod ke mu sudi na svojot narod".

"Strasno e da se padne vo racete na ziviot Bog"!(Evreite 10:30,31).

Treba da znaeme deka Bog e Ljubov, no ne treba da zaboravime deka Bog e i Pravda i Mok i Mudrost.

Zatoa, treba da imame strav od Boga , bidejki Toj ne gleda samo sto pravime, tuku gi znae i nasite najskrisni misli i nameri.

Covek moze da izlazime, ama Boga ne. I na krajot, sekoj ke odgovara pred Boga za sebe i za svoite postapki.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 00:00
Originally posted by butel2 butel2 напиша:



sosema dobar primer so sestrata , da ne i zgresis zatoa sto ja sakas i za da ne ja povredis... no kakva e tuka vrskata so stravot od Bog? sestrata e realnost, za razlika od Bog


И Бог е реалност......
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 11:04
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Ме иритира тоа што се прават напори да се потенцира потребата да се плашиме од Бог, Бог да го доживуваме како некој кој казнува, како некој кој само чека да згрешиме и оооооооп.......да испорача казна на наша адреса........А згора на тоа ова пак се дополнува со илузијата дека под ваквиот страв се крие почит...демек ако не се плашиме немаме почит кон Бога.........


Ваквиот став е карактеристичен за западното Христијанство каде многу често забораваат дека Бог е љубов,за сметка на тоа дека е иправеден.
Навистина е многу депресивно ако Бог е некој деспот кој седи со список на оние што му згрешиле и размислува како да ги скрши од ќотек зашто него му згречиле т.с го навредиле неговото достоинство,така да целиот религизоен живот се сведува на правење дела само да се смири јарост на Бога.Ваквиот став е основата на појавата на атеизмот-Абе неќам некој така да ми се заканува!!Најпрвин одбивам да му се поклонам на таков "Бог" па послем иде идејата дека најдобро е уствари да не постои таков "Бог"!
Тоа се плодовите на западното христијанство откако отпаднало од Едната и Света Апостолска Црква.Ја да сум бил воспитан во таквата вера најрадо би станал атеист(!!)него да се поклонувам на некој си тиранин што е смртно увреден и сега ќе ми се одмаздувал ако не го слушам.
Е добрата вест е што Не постои таков Бог!!


Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Јас стравот од Бога го сфаќам на поинаков начин... како страв да згрешиш во исполнувањето на Божјите заповеди не заради казната која би ти следела туку заради тоа што го љубиш Бога........како што на пример кога ја сакам сестра ми не сакам да и згрешам нешто не заради тоа што таа ќе ме казни потоа (нема да ми зборува итн), туку не сакам да и згрешам заради тоа што ја сакам....
Стравот од казна е страв во вистинска смисла на зборот.....
Стравот од љубов е почит, страв-почит, стравопочит......


Ова што го наведуваш полжавче,всушност е православното поимање на тоа како треба да се плашиме од Бога!Толку јасно го кажа што секој мој коментар за ова е излишен!
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 11:42
Според светите оци има три начина на кои неговите чеда му служат(на Бога).Тоа се како роб,слуга и како син.
Робот му служи на својот господар од страв.Прави како што ќе му биде речено,зашто се плаши да не ја послуша вољата на својот господар и да не биде казнет заради тоа.
Ова е карактеристично за луѓето на најнизок степен на раст во верата.(Со други зборови се плаши да не отиде во пеколот)
Слугата му служи на својот господар очекувајќи награда за своите дела.Тој прави како што ќе каже господарот но очекува за тоа и добро да биде награден.(т.с сака да влезе во рајот).
Синот пак го сака својот татко сам по себе!
Ја исполнува неговата вољја не заради страв од казна и заради награда туку од љубов кон Него,и само заради љубов кон Него!!
Бог ги љуби сите свои чеда подеднакво:и робот и слугата и синот но најмил му е синот.
Друга работа е што многу малце може да се кажат дека го сакаат Бога како синот.Понекогаш и во една единствена личност може да се најдат дел или сите овие три ликови. Но Слава му на Бoга за се'


Изменето од ahmar1 - 20.Февруари.2009 во 11:43
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 12:54
  PORANO  STRAVOT  BOZJI  BIL  KAJ  SITE  RASPROSTRANET  ZASTO  BOG  BIL  TOJ  STO  ZNAE  SE  I  STO  MOZE  SE  DA  SOZDADE , A  STO  SE  SLUCUVA  VO  DENESNO  VREME?  VISOKITE  NAUCNI   INSTITUCII  SIRAT  UCEJNA  KOI  MOZAT  DA  GO  RESAT  SEKOJ  PROBLEM  PA  TAKA  LUJDZETO  IMAAT  STRAV  OD  NAUKATA  A  NA  BOG  NE  NI  POMISLUVAAT  .
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.