IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Fotografski TURBO FOLK
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Fotografski TURBO FOLK

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Fotografski TURBO FOLK
    Испратена: 16.Февруари.2009 во 20:00
Vo posledno vreme gledam po cel internet takanareceni moderni fotografski i video izrazi koi se kako jajce na jajce. Fotografija ili video so eden kup retro i "gjubre" textturi. Isto taka cvekjinja, srcinja, ramki................

Tolku neinventivno GJUBRE odamna ne sum videl. Krienje na svojata nesposobnost, neinventivnost, nekreativnost pozadi nekakvi PS dodatoci koi BTW ne se nivni tuku simnati od rapid ili torent.

Da ne ve fati i vas majata намигнување. Kje ve mislam za Neinventivni i Turbo Kich намигнувањенамигнување.

Da ne kazete deka ne sum vi kazal голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 20:31
Господ здравје, среќа и успех да ти носи цел живот. Истото го сметам веќе подолго време, но незнаев како да го склопам. Секоја чест. Одлично.
Се сложувам повеќе од сложувалка. Многу слични погледи, ако не и исти.
Значи какви примери имам од последнава година, тоа е ненормално. Јас незнам да опишам. Ова не е ни катастрофа, Чернобил беше катастрофа, ова е ...
Да се нема гледиште, да се штракаат саде глупосје, да се прави што по кич, да се пумпаат бои и ефекти, да се прават хард-кор обработки, да се нема идеја, да се нема резон, да се нема стил, да се „позира“ ко дебил, да се нема душа... ништо, ништо да се немало. А слики колку сакаш има. Тоа според мене може да се каже како злоупотреба на фотографијата како целина. Нема, нема, нема... Нееее...

Изменето од mdeni - 16.Февруари.2009 во 20:34
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 21:20
zato moze da ne se gledat takvi fotografii! ednostavno da se preskoknat! bi mi bilo elokvetno i da se pokazat primeri! evo tegla poveli... so primeri asl pls!!!
намигнување
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 21:30
да се штракаат саде глупосје !!!!!!!!!!! haahhaa...
mojot stav e verojatno odamna kazan,,, sto bi rekol RASMC-demokratija je vladavina budala(idijota)... zatoa dedo mu na Tegla imal podobro staklo od nego/mene/tebe, zatoa sto denes sme konzumenti na proizvodi za masovna, brza i kratkotrajna upotreba... ama zatoa sme more na luge koi se bavat so fotografija... ili mislat deka se bavat, i zatoa sto samo postovi za spoedbi, pixeli, generirana ostrina, omeksivaci skina, pre uoptrebe promuckati, kupi me kupi me kupi me ...
imame milijarda trakatanci a sakame da imame uste kataljarda-za da bideme podobri fotografi (my ass) i use nekoe plug-ince, pa CS7, pa dual core duo ! pa use ednen monitor... prozivodite se "individualiziraat"... porano 1 kola/pc/tv/telefon na edno semejstvo-sea sekoj ima laf-tof/2 telefoni minimum, kola+kola+karavan+desktop + personalizirana masina za usisavanje so specijalni plug-ini za dust removal+...
toj mas-manipulatorski katalizator ne tera so 6 meseci iskustvo so kamera da praime izlozbi, da im jademe trici na nekoi koi tek sekoj tret den objavuvaat fotografija, da se aktiviraat da furaat oti ova-ona - pomina ... turbo folk prostudirajte go ova, toplo preporacuvam.... od onoj koj ja izmislil frazata : http://www.ramboamadeus.com/rasmcdzubox.html
spored mene-ne e vazno sto i ke se koristi, vazen e vnatresniot proecs koj se slucuva... i toa se poznava vo delata... inace, dokolku se fotka za poeni, za nagradi, za borba/natprevar so nekogo-igrajte fudbal... ili nesto drugo takvo traktorsko
 i seto toa e super, se dodeka ima musterii, ama, edno e prasanje-zosto go praam seto toa?.... i vo eden moment zostoto e zaboraveno i imas 300x gadgeti koi ke ti zamenat odgovor... i opet !...
pak ke recam, ne mora da znaci deka toa sto sea e in, deka e gjubre, taka mnogu luge zborea i za ekektronskata muzika (togas se vikaa tehno)-deka e sund, kitch, deka nema da trae ni 1 godina i slicno...
vazno e da ti pejt pileno-drugono samo idat :-)

 e sea ako ti pejt od ceca-so da prajme-ke si zemis nekoe softverce Z.K ke ti preporaca i sve 5 !
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 21:39
Originally posted by thanatos thanatos напиша:

zato moze da ne se gledat takvi fotografii! ednostavno da se preskoknat! bi mi bilo elokvetno i da se pokazat primeri! evo tegla poveli... so primeri asl pls!!!
намигнување

Eeee, super tema (za frlanje drvja i kamenja), daj po nekoj primer, da ne peeme "na suvo".
Jas pred nekoe vreme prokomentirav za kitcherajot (od kojsto mnogumina bea vooduseveni - rubrika "omileni fotografi") na eden avtor od juzna afrika, ama ne bev bas razbran/prifaten.....
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 22:03
не%20вреден на коментарот од сашо!
но добро е да се коментира ама реално а не ко шо беше (е) на фото идивиди- на ти го- дај ми го! а за фотографската елоквенција, философија, реализирање не идејата и покажување на Божјата убавина, исто на човечката но и на неговата паднатост може секогаш да се говори! отворете го само постот на тегла за мадона па, според мене, ќе видете!
а за другиот пример отворите милион луѓе на флик или дури и на фото идивиди... кит објективи, поинт анд схот ама... фотографии со философија, битисување на нешто вистинско...
МИСЛАМ ДЕКА ДОВОЛНО КАЖАВ... се извинувам ако некого сум навредил...
црвенеење


Изменето од thanatos - 17.Февруари.2009 во 21:57
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 22:07
(istovremeno so tanatos sme postirale, moevo se odnesuva na angel, aj min d folouing) eee
ako e za onoj sto jas prativ link, mene mi bese glupo da oponiram, a i za tie sekcii za koi ti zborese, vo pravo beshe skroz, ne samo osredni tuku loshi, i toa mnogu loshi dela... ama imase sekcii kade fotkite mu bea strava...

gore sum valjda konfuzen, ama mislam deka moze da se koristi se-dokolku e svesno iskoristeno-inace imame cudni kombinacii koi smeshno zvucat i se branat so smeshni kvaziargumentacii ili prosto gluposti... no dokolku se koristi so koncept i svest - jpg -

videte ova:http://www.youtube.com/watch?v=a1ThSi1wbqU

ps mene ne mi trebaat primeri-ubavo se iznajadov g. sea nema da smrdam na luk-dobro ke e tegla da postne sea nekoe genijalno delo koe ke gi sodrzi onie stvari koi gi kritikuvashe pogore hihihihihihi


Изменето од сашо - 16.Февруари.2009 во 22:15
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 22:56
би било добро сите да го видат ова. ремек дело на руската школа- цртан филм составен од фотографии на фрески од руски цркви и манастири од 14 до 16 век!! анимиран Тарковски
повелете линк-
http://www.turboupload.com/files/get/1F6olj3o9L/masters-of-russian-animation-1971-battle-at-kerzhenets-by-ivan-ivanov-vano-yuriy-norstein-r.ogv

цртаниов добил прва награда за анимиран филм


Изменето од thanatos - 16.Февруари.2009 во 23:42
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 01:25
moze jas da postiram primer za jadenje g.? голема%20насмевка

http://flickr.com/photos/johnmueller/2158395487/

fotkata ima 147 komentari
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 11:01
toa so kolite - mene mi e razbirliva strasta na nekoi luge-videte samo canon-nikon muabetive-neli...
a deka e mnogu grdo-mnogu e grdo... no.... kakvi li se nesta ne sme videle ili cule ?
ponudete alternativa-inace - ne se bunete na cecite shto vi go zafakaat mestoto
hahha


nekako mi se spoija koncive/thredovite so onaa za WPPhoto... pa ... tamu e adendumot
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 12:45

Ima alternativi...!!

http://www.flickr.com/photos/benoitpaille/
http://www.flickr.com/groups/688715@N20/pool/
http://www.flickr.com/groups/theconcept/pool/
http://www.flickr.com/photos/branko_k/

ama nikoj ne prai muabet a kamoli da tvori na umetnichki temi.....!

iako neli site sme esteti....!

..)









Изменето од Glecin - 17.Февруари.2009 во 12:45
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 13:03
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

moze jas da postiram primer za jadenje g.? голема%20насмевкаhttp://flickr.com/photos/johnmueller/2158395487/fotkata ima 147 komentari


Pa se naogjaat tuk-tamu dobri fotografii...a ostatokot e nevidena eklektika....

Изменето од m_p - 17.Февруари.2009 во 13:03
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 13:08
eklektika vo kontekst na dobro ili losho?
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 13:09
Perverzija!

terminot e pozitiven ili negativen?


shto oznachuva?



There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.