IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - zabega forumov...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

zabega forumov...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: zabega forumov...
    Испратена: 06.Февруари.2009 во 18:29
ova e edna od najtocnite konstatacii izneseni od pred nekoe vreme, na forumov, postirana od mickeymkd

Zabega forumov otkako site od p&s preminaa na dslr. Odedas site stanaa profesionalci so istencen vkus koi ne ni pomisluvaat na crop, sigma, tamron, kit objektivi, staklo poevtino od 1000evra. cccccccc.....
Vednas potoa veke stana sramota da se postiraat sliki na idividi, bidejki istite ke bidat ocenuvani od obicni smrtnici so idiotcinja koi nemaat pojma od fotografija. Izgleda site zaboravija kako pocnaa pred 2-3 godini.


od ovde http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17713&PN=4
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 19:14
Јас бев меѓу најголемите поддржувачи на Тамронот во таа тема. А гледам и dimi.

Иначе: „Се мислев да зиам Daguerreotype за низ дома или со друштво да се штракаме...“ -муабетов.

Изменето од mdeni - 06.Февруари.2009 во 19:51
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 21:13
Хе. Деновиве доста загледувам дискусии на фликер, фотонет и слично и приметувам два типа на луѓе: едни, што имаат ќеф да собираат опрема, што имаат по десетици хајенд стакла и 2-3 тела, што кроп, што фул, а од друга страна мизерни портфолиа... и други, што имаат мерак да сликаат и супер резултати вадат со кит стакла или со „нифти-фифти“, па и само со П&Ш.
Истиот тренд може и тука да го приметам, едино што рајата на горенаведените сајтови се претежно западњаци на кои што џебот многу повеќе им дозволува, а и опремата таму е поефтина...

Ботомлајн, (ова е веќе 100х кажано) ако те бива ќе те бива и со Канон а440 (или соодветен)

Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 22:32
Originally posted by сашо сашо напиша:

Vednas potoa veke stana sramota da se postiraat
sliki na idividi, bidejki istite ke bidat ocenuvani od obicni smrtnici
so idiotcinja koi nemaat pojma od fotografija. Izgleda site zaboravija
kako pocnaa pred 2-3 godini.


se sl*gam so tebe vo se osven vo ovaa recenica. Postiram jas na internet sliki od nekolku pricini od koja najbitna mi e komentarot. Znam deka ne sum perfekten i deka skoro skoja fotka moze da bide podobra i sakam komentari. Arno ama na idividi ne dobivav konstruktivni komentari, so isklucok na komentarite na Bobi i na nekoi drugi kako Mire. Bobi moze da komentira i na devijant kade sto objavuvam taka da reshiv da prestam na idividi. Arno ama eve mozda kje me pokolebash i ako uspeam da si go opraam akauntot na retardiraniot sajt kje stavam sliki pak! Mi se eba nesto so password-ot , a ne mi se otvara nov sea...
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 23:11
Originally posted by сашо сашо напиша:

ova e edna od najtocnite konstatacii izneseni od pred nekoe vreme, na forumov, postirana od mickeymkd Zabega forumov otkako site od p&s preminaa na dslr. Odedas site
stanaa profesionalci so istencen vkus koi ne ni pomisluvaat na crop,
sigma, tamron, kit objektivi, staklo poevtino od 1000evra.
cccccccc..... Vednas potoa veke stana sramota da se postiraat
sliki na idividi, bidejki istite ke bidat ocenuvani od obicni smrtnici
so idiotcinja koi nemaat pojma od fotografija. Izgleda site zaboravija
kako pocnaa pred 2-3 godini.
od ovde http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17713&PN=4


Ne razbiram kako toa "zabegal" forumov? Zatoa sto nekoi lugje gi izrasnaa P&S kamerite i sega raspolagaat so poseriozni alati i povkje ne gi interesira onoa staroto?

Za mene toa ne e zabeguvanje, tuku evolucija. Ako neshto vekje e zaminato, zoshto bi mu se navrakjale nazad so ista motivacija? Chlenovite zboruvaat za onoa sto gi interesira i za onoa sto gi preokupira vo segashniot moment, a toa ne bi go krstel "zabeguvanje". Toa e neshto sosem prirodno.

Od druga strana, koga vakvite muabeti nema da bidat "zabeguvanje", a neshto "normalno" ?


Inaku, ne gledam nikakva povrzanost megju interesot za DSLR kameri i postiranjeto na fotografii na idividi. Lugjeto koi postiraa tamu pred nekoja godina i togash imaa DSLR aparati. Ochigledno motivitite im se sosem podrugi... ne bi govorel za niv, no jas vekje rekov oti nema da objavuvam fotografii od revolt kon administratorite na toj sajt.

Ne sakam da bidam aktiven uchesnik na odrzhuvanjeto status quo vo dvegodishnite neispolneti vetuvanja za modernizacija na toj sajt. Ushte povekje zatoa sto im se obrativ kako moderator so prashanje od vashe ime, koga kje go odrzhat vetuvanjeto, i tie mi rekoa deka ochekuvaat toa da bide do krajot na minatata godina.

Kako mi rekoa, taka i vi prenesov. Soochen so faktot deka za administratorot nema motivacija za nikakvo podobruvanje dodeka toj sajt generira dovolen promet na korisnici i posetiteli, reshiv vo znak na nezadovolstvo da pauziram i taka da go dadam mojot kakov-takov pridones kon namaluvanjeto na toj promet.

Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 23:11
ne znam dali se razbirame-toa pogore vo mojot post, boldiranoto e citat... enivej... ne mislam da te ohrabruvam, jas odamna izbrisav portfolio na FIV, i ne mislam deka nekoj koj drzi do sebe veke treba da se zamara tamu... forumov bese nekoj "safe house" ili "refuge"... mozda e i uste... mi se vide zanimlivo i vazno i go pustiv vo nova tema-ne mi bese namera ni da ja prodolzam diskusijata od tamu... ete
poz
s
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 23:16
OK, te razbrav.

Jas se ushte mislam deka forumov e vredno mesto za doagjanje... inaku i od tuka kje krenev race.


Изменето од Zoran K - 06.Февруари.2009 во 23:17
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 23:21
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

OK, te razbrav.

Jas se ushte mislam deka forumov e vredno mesto za doagjanje... inaku i od tuka kje krenev race.


Pa jas prvo na forumov ve druzev, pa aj za ater na druzinata otvoriv na FIV portfolio големо%20гушкање.
Ama aj da prekineme so temive koi ne vodat nikade.

Tuku povekje kje slikam so Smena 8 odkolku so Tokina - mnogu eftino zvuci, a so Smena8 sekogas kje imas blur na fotkite koi kje bidat "poumetnicki" голема%20насмевкаголема%20насмевка
Eve vi tema голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 00:02
абе напишав јас убав коментар, уште во 19:00 часот, ама ми се зезна батеријата од лаптоп-от, ми се испразни и ...
ај на кратко, не може да забега форумов, тоа е само место за дискусија.
сум користел Смена8, во контекст на муабетот од Тегла.
еден од моите омилени апарати, додека не го отворив скроз и не ми текна да го затворам повторно :)
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 02:32
http://flickr.com/people/jennipenni/

videte ja opremata so koja sto fotografira

potoa videte go i portfoloto... намигнување
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 02:49
pa dobro, post processing si rola...
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 03:04
Во постот, кога кажав пред 2-3 години мислев за периодот од 2006 година. А тогаш најголемиот дел од членовите имаа или п&с или некој ултразум, а тука спаѓат и членовите кои се најактивни на форумот. Поголемиот дел преминаа на ДСЛР тек кога се искочи никон д40,д80 или канон 400д. Во периодот од 2006 ретки беа тие со Д70 или 350д на кои фотографијата им е хоби.
Чудно ми е како може некој да биде задоволен 2-3 години со некое идиотче или ултразум, а после кога ке премине на ДСЛР, одеднаш да му сметаат некои банални работи како шум на исо 3200, па брзина на фокусирање, па оштрина на толку и толку мм....., посебно кога на истите луѓе сеуште  фотографијата им е хоби. Не ми е мене тоа еволуција бидејки потребите останаа исти.


Originally posted by branko_k branko_k напиша:

http://flickr.com/people/jennipenni/

videte ja opremata so koja sto fotografira

potoa videte go i portfoloto... намигнување

Како не и е срам да слика со кит објектив а не со некое L стакло, па уште да напише дека е среќна. Не ни одам да ги гледам сликите испод част ми е чим прочитав што опрема користи. ццццццц



Изменето од mickeymkd - 07.Февруари.2009 во 03:13
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 04:31
Кога ќе застане во сала за баскет да слика акција и од тоа ќе прави пари ќе видиме дали китот ќе брка работа :-)
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
stariot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stariot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 05:32
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

http://flickr.com/people/jennipenni/videte ja opremata so koja sto fotografirapotoa videte go i portfoloto... намигнување


L U D N I C A !!!
Najdobro e da molcis i da te smetaat za budala, otkolku da kazes nesto i site somnezi da isceznat.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.