IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За телесната невиност на младенците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За телесната невиност на младенците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 03:51
I sto ke pridonese toa?

Koja e negovata vrednost?

Zoshto se upotrebuva terminot "telesno chisti", zarem koga se ljubat dve Bozhji cheda i koga vo potpolnost se predavaat eden na drug e "telesno nechisto"?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 10:18
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Vencite ja simboliziraat nagradta za macenistvoto vo brakot...

газење%20од%20смеење Добро е ова, и господ (иако неженет) знае каква мака е бракот!газење%20од%20смеење Ами па тек и тој да бил оженет ...? Којзнае каква награда би ни’ дал!плазењеголема%20насмевкасмеење

Но, шала на страна. Не е како што велиш ти, дека тоа е награда за „мачеништво“. Ова што го реков јас дека венецот се става како награда дека со чист образ влегуваат во брак, го пишува(ше) во еден број на весникот на МПЦ (не се сеќавам како се викаше, „Православна светлина“ ли беше ...?) од пред едно 3-4 години. (Го имав исечокот, но моментално не е кај мене да кажам кој број беше). Од ова јас подразбирам дека и ставот на МПЦ по однос на „венецот“ е тој. Е сега, ако се има и друго толкување (као и за се друго досега), тоа е друга работа.
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

... jas sum vo brak eve veke edno 14 meseci.idev so mojat (togash devojka,a sega zena edno 2.5 godini i
NEMAVME POLOVI ODNOSI DO PRVATA BRACNA VECER...!

изненадување  Абе ај не заебавај!збунетост Две и пол години Ти си немал секс со твојата девојка?изненадување
Немој да ми речеш дека не си сакал или дека не си помислил на секс со (тогаш) девојка ти! Ако е така, тогаш нели и самата помисла на секс е правење грев? Ова значи дека ти секако си бил грешник, а кога е така, барем си требало да си го направиш ќеифот. После ќе си се покаеш и свршена работа. Не за друго, туку ова го велам од чисто практични причини, оти времето на тоа „пустињето“ му минува!плазењеголема%20насмевкасмеење

Р.Ѕ. Ако сакаш да кажеш, на која возраст се ожени? Може?




Изменето од Zlatnik - 05.Февруари.2009 во 10:20
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 14:06
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Но, шала на страна. Не е како што велиш ти, дека тоа е награда за „мачеништво“. Ова што го реков јас дека венецот се става како награда дека со чист образ влегуваат во брак, го пишува(ше) во еден број на весникот на МПЦ (не се сеќавам како се викаше, „Православна светлина“ ли беше ...?) од пред едно 3-4 години.

Moze i da e taka,ja kolku sto znam imashe edno takvo tolkuvanje koe sto go navedov.sega koga e u prashanje simbolikata ima poveke verzii sto toa simbolizira..moze i ja da sum greshka ne velam ne.ne e toa nisto strasho.


Две и пол години Ти си немал секс со твојата девојка?изненадување Немој да ми речеш дека не си сакал или дека не си помислил на секс со (тогаш) девојка ти!

Kakos to i rekov sto se slucuva koga razgovaraat nevernici so vernici,istoto sega i tuka se povtoruva.
kako moze da bidesh devstven?!!!! kako moze da postish???!!! kako moze da stanuvash u nedela u 7 sabalje da idesh na liturgija?!!!!
kako mozesh ova kako mozesh ona.i toa so doza na cudenje, nadmenost i shok.kako moze nekoj da pravi nesto sto za sogovornikot e kako nekoe cudo i nevozmozno..
a vernikot VOOPSTO da ne se cudi koga drugiot veli kako se "pleskal" so so neznam kolku curi ili deckovci.kako se naprail "drvo" pa poslem kako povratil i slicni deshavki od gradskiot noken zivot.
no kako sto veli svetiot apostol Jovan:
Јован 15:19 Да бевте од овај свет, тогаш светот ќе го љубеше своето; но бидејќи не сте од светот, туку Јас ве избрав од светот - затоа светот и ве мрази.
(sega taa omraza ne mora da e sekogash u onaa agresivna konotacija tuku i so cudenje i somnez,se nadev znaesh na sto mislam)

Ова значи дека ти секако си бил грешник, а кога е така, барем си требало да си го направиш ќеифот.После ќе си се покаеш и свршена работа. Не за друго, туку ова го велам од чисто практични причини,

Pa nieden razumen pravoslaven nema da kaze deka ne e greshen!!!a toa so kejfot e edna od hulite na svetiot Duh,ako sum veke greshen uste eden grev pomalce ili povoshe nema mnogu da smeni.Toa e satanski predlog.
Najprvi ti preducuva deka milosrditeo BOzjo e mnooooogu golemo taka eden grev pomalce ili poveke ne menje a koga ke go napravish grevot istiot toj demon ti predocuva deka Bog e praveden pred se(ja trga na strana milosrdnosta)za da padnesh vo ocajanie...mnogu stara finta na demonite

оти времето на тоа „пустињето“ му минува!

Slava mu na Boga i to te kako ide vremeto na "pustinjeto"..Samo koj ima oci da gleda ke vidi.

Р.Ѕ. Ако сакаш да кажеш, на која возраст се ожени? Може?


-26 godini. mnogu mal da ne sum slucajno?!
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 14:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Zoshto se upotrebuva terminot "telesno chisti", zarem koga se ljubat dve Bozhji cheda i koga vo potpolnost se predavaat eden na drug e "telesno nechisto"?

 
Според христијанството не. Еротската љубов е опеана во Библијата и сексот е сосема нормална работа во брачните заедници.
 
Но кај православието за жал не е така. Во православието сексот се смета за нешто грешно, за ѓаволска работа, и ако се практикува надвор од репродукцијата тоа е грев. Православните веруваат дека пред падот во грев Адам и Ева биле создадени за телепатски да се размножуваат, без "грешниот" телесен контакт голема%20насмевка
Знам дека звучи смешно, ама пред да ми ја избришете поракава, оставете ја неколку саати да видите дека истото ќе ви го потврдат и православците.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 15:34
Originally posted by (ne)pravoslaven (ne)pravoslaven напиша:

Во православието сексот се смета за нешто грешно, за ѓаволска работа, и ако се практикува надвор од репродукцијата тоа е грев. Православните веруваат дека пред падот во грев Адам и Ева биле создадени за телепатски да се размножуваат, без "грешниот" телесен контакт


Лелееее клеветење невидено!!!
абе..не знам по кој пат треба да те прашам дали ти воопшто читаш што е пишувано на форумов??

Сексот е последица на падот,како што е и смртта, а не ѓавоска работа!!

Тоа е исто како да велиш дека во православието јадењето и пиењето се смета за грев.Не!!!
Hие велиме дека ако е умерено во рамките на намената за кое е дадено е во ред, но ако се претера - тогаш не е во ред, ај прејади се или препиј се - во ред ли е тоа?

Во Библијата јасно е кажано дека првиот телесен контакт Адам и Ева го имале по падот и дека од тој телесен контакт се родиле деца. Инаку, пред тоа тие немале сексуални помисли, не ни знаеле дека се голи за да се возбудуваат:

Битие 2:25 И беа обајцата голи, Адам и жена му, и не им беше срам.

Битие 3:7 Тогаш им се отворија очите на обајцата, и увидоа дека се *голи; па исплетоа лисја од смокви и си направија опашала

Битие 4: 1 Потоа Адам ја позна жената своја Ева, која зачна и го роди Каина, и рече: "Придобив човек од Господа!"

Пази во последниот цитат, јасно вели дека придобил човек од Господа, а тоа претходно не го рекол. Познато е дека првите деца на Адам и Ева биле Каин и Авел. Ако тие имале секс во рајот, дај ти се молам, како тоа тогаш не успеале да ги имаат тие деца уште таму??????

еве значи кога ја спознал жената своја,после изгонувањето од рајот.Се надевам ова ти се појасни.

А за она што го спомна за песна над песните(и друг пат ти имам спомнато дека премногу своеволно ја толкуваш таа книга од стариот завет)
Во Песна над Песните воопшто не е опеана еротска љубов помеѓу брачниц. Aко се гледа како буквала, а не алегорија, тогаш испаѓа дека Бог дозволува блуд,затоа што ако се прочита убаво Песна над Песните дечкото и девојката не биле во брак!!

еве значи до кое дереџе може сола скриптум да ве однесе


Изменето од ahmar1 - 05.Февруари.2009 во 15:43
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 17:15
ahmar1,

Dali si pravoslaven vernik?

Sto znachi tvojot nik ahmar? Dali e toa nekoj pravoslaven termin ili ime?    


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 19:36
неАхмар, еве ти неколку библиски стихови за да се увериш дека Библијата не го забранува сексот во рамките на бракот, не го нарекува грев и дури и ја опејува еротската љубов:
 
1 kor 7.2
заради блудствата секој нека има своја жена и секоја жена свој маж.
 
(znaci za da ne bludstvuvaat lugjeto so vonbracni avanturi, sekoj da si ima svoj bracen partner i so nego da si ima seks)
 
1 kor 7. 4 i 5
Zenata nema vlast nad svoeto telo, tuku mazot. Isto taka i mazot nema vlast nad svoeto telo, tuku zenata.
Ne lisuvajte se eden od drug, osven po dogovor, za nekoe vreme, za da se predadete na molitva, potoa sostanuvajte se pak, za da ne ve iskusa satanata, zaradi vasata nevozdrzanost.
 
Solomonovi Izreki 5.18,19
Blagosloven da bide izvorot tvoj i utesuvaj se so zenata na tvojata mladost.
Neka ti e mila kako koshuta i kako srna draga. Nejzinite gradi neka te dopiraat vo sekoe vreme, so ljubovta nejzina nasladuvaj se postojano!
 
Pesna nad Pesnite 3.4
4 Туку што тргнав од нив, го најдов оној, кого го љуби мојата душа. Го фатив и нема да го пуштам, додека не го воведам во домот на мојата мајка, во спалната на мојата родителка.
 
Pesna nad Pesnite 7
1 Колку се убави твоите нозе во обувките, кнежевска ќерко! Заобленоста на твоите бедра се како огрлици, дело на рацете на искусен уметник.
2 Папокот ти е тркалезна чаша, што никогаш не е без пијалак; мевот ти е како стог пченица, заграден со лилјани.
3 Твоите две гради се како две срничиња- близначиња на срната.
 
Pesna nad Pesnite 7
11Дојди, возљубен мој, ќе одиме во полето, ќе ноќеваме во селата.
12 Наутро ќе одиме во лозјата, за да видиме дали распупува лозата, дали се зафаќа грозјето, дали расцветаа калинките? Таму ќе му ја дадам мојата љубов.
 
Ete sto veli Svetoto Pismo za seksot, tolku jasno kazuva deka seksot vo brakot e blagoslov i nema potreba od nikakvo tolkuvanje.
A toa sto nekoi popovi, vladici, svestenici, duhovnici, sveti otci i sto ti ja znam kakvi ne "avtoriteti" sirat nekakvi si ERESI deka seksot e grev i deka e dozvolen samo za reprodukcija, toa e nivni problem i na onie sto slepo im veruvaat.
No vistinskite Hristovi sledbenici se poslushni na Bozjiot Zbor i samo na nego!
Bozji Blagoslov!
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2009 во 20:01

Originally posted by fiks fiks напиша:

...
Неверојатно колку само религијата го сатанизира сексот.

Сексот без љубов и не потекнува од Чистиот ИЗВОР!
А ако имало љубов, зошто тогаш и да не се превземе одговорноста кон партнерот и се стапи во брак (како ГОСПОД што рекол) ?


Originally posted by Kali Kali напиша:


Seksot ne e valkan, pa taka ni teloto ne moze da e valkano od toj aspekt.

Можеби ти Кали лично немаш ништо против тоа некој да се лигавел предтебе на твојот партнер, некои немаат ништо против дури и кога животни се лигавеле над нивните партнери, но треба да сватиш дека има и такви луѓе кои живеат на прекрасниот балкан (и насекаде во светот) и тие веруваат дека секој вонбрачен секс е навистина валкан!

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I sto ke pridonese toa?

Koja e negovata vrednost?

Zoshto se upotrebuva terminot "telesno chisti", zarem koga se ljubat dve Bozhji cheda i koga vo potpolnost se predavaat eden na drug e "telesno nechisto"?



Кога вистински се љубат тие и превземаат одговорност едниот кон другиот! Така?

Зошто модерниот човек бракот и стрплението - посебно од првата светска војна па навака - го смета за нечисто?



Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Спиросе, започнуваш тема на која однапред се знае одговорот.    ...



   Извини Алтан, ама јас - кај членовите на форумот - негледам некое големо единство !

Кога би знаел колку го посакувам тоа единство и тоа во секоја смисла и тема!

поздрав







Изменето од spiros - 05.Февруари.2009 во 21:56
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 01:55
Originally posted by spiros spiros напиша:

 
   Извини Алтан, ама јас - кај членовите на форумот - негледам некое големо единство !
 
Единство нема, ниту може да има. Различни вероисповести имаат различни убедувања по разно разни работи. На пример, на темава, христијаните и Светото Писмо сметаат дека сексот е благословена работа и треба да се практикува во рамките на бракот, додека пак православните веруваат дека сексот е грешна работа и треба да се практикува исклучиво за репродукција, а не и за уживање на партнерите - ова било грев.
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 08:54
Originally posted by spiros spiros напиша:



Можеби ти Кали лично немаш ништо против тоа некој да се лигавел предтебе на твојот партнер, некои немаат ништо против дури и кога животни се лигавеле над нивните партнери, но треба да сватиш дека има и такви луѓе кои живеат на прекрасниот балкан (и насекаде во светот) и тие веруваат дека секој вонбрачен секс е навистина валкан!


Какви животни човеку...сексот ќе го изедначуваш со патологијата??Или само за да си во право?
Инаку, да, немам ништо против другите жени кои биле во животот на мојот партнер.голема%20насмевка Тој е прекрасен, нормално дека жени го сакале и посакувале и ќе го посакуваат. Нормално дека и нему ќе му се допаѓаат други жени...та не е ни слеп ни глув ни без машкост, ако е веренсреќа 

Нели е егоцентрично човек да помисли дека тој е и да сака да биде единствениот во животот на својот партнер, и дека не постои друг/ друга за него на светов?

А која е разликата меѓу вонбрачен и брачен секс? Заветот ли, потписот? Помогни ми да разберам која е разликата. Потребна е општествена дозвола за да се доживее задоловство и да се биде среќен? Потребно е ветување дека ’’само твоја сум и ќе бидам засекогаш твоја’’ за да задоволството и телесната љубов дојде со моќта, дека си единствен, ’оној’, избран и најдобар?
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 10:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

ahmar1,

Dali si pravoslaven vernik?

Sto znachi tvojot nik ahmar? Dali e toa nekoj pravoslaven termin ili ime?    




Да, православен верник сум.Инаку зборот Ахмар нема врска со христијанството ,туку е име на етничка група од Етиопија.Всушност ахмарскиот јазик,во денешната негова верзија,е службен јазик таму.Инаку го одбарав, не за друго туку зашто ми се свиѓа како звучи.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 14:07
Originally posted by Kali Kali напиша:


Какви животни човеку...сексот ќе го изедначуваш со патологијата??Или само за да си во право?


Инаку, да, немам ништо против другите жени кои биле во животот на мојот партнер.голема%20насмевка Тој е прекрасен, нормално дека жени го сакале и посакувале и ќе го посакуваат. Нормално дека и нему ќе му се допаѓаат други жени...та не е ни слеп ни глув ни без машкост, ако е веренсреќа  Нели е егоцентрично човек да помисли дека тој е и да сака да биде единствениот во животот на својот партнер, и дека не постои друг/ друга за него на светов? А која е разликата меѓу вонбрачен и брачен секс? Заветот ли, потписот? Помогни ми да разберам која е разликата. Потребна е општествена дозвола за да се доживее задоловство и да се биде среќен? Потребно е ветување дека ’’само твоја сум и ќе бидам засекогаш твоја’’ за да задоволството и телесната љубов дојде со моќта, дека си единствен, ’оној’, избран и најдобар?


Вистинската и длабинската Љубов обврзуваат, драга Кали!

Егоцентрични се тие што секаде се лигавеле и сакаат да се лигават.
Но ти - драга Кали - си си го решила проблемот: мажотти смее на друга страна да мириса и да го распламтува апетитот, но мора да си вечерува на домашна “трпеза“.

Дали Кали твојот маж размислува исто вака во врска со тебе, твојата невиност, твојот однос кон спротивниот пол?

На која вера - светоглед - припаѓаш ти и твојот маж?






Изменето од spiros - 06.Февруари.2009 во 21:37
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 14:16
А добро да прашам јас нешто?
Колкава е веројатноста и покрај тоа некој да биде девствен се до брак да најде исто таков партнер?

Што ако некој и покрај тоа што сакал да ја додржи својата девственост,направил грешка(имал секс пред брак) за која се кае?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2009 во 14:17
Што ако некој/некоја бил/била силувана?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.