Испечати | Затвори го прозорот

За телесната невиност на младенците

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17806
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 10:50
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: За телесната невиност на младенците
Постирано од: spiros
Наслов: За телесната невиност на младенците
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 22:27

Што мислите: Дали младенците треба да бидат и телесно чисти при влегувањето во бракот?

Зошто со почетокот на првата светска војна - а посебно после 68те - сёпомалку луѓе го застапуваат мислењето, дека младенците треба да влезат невини во брачната заедница?



поздрав




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!






Коментари:
Постирано од: polzavce
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 02:29

Еве една шега да не ме сфатите погрешно.......

Ако денеска некој чека до влегување во брак....нема да има ништо од бракот.......

За жал така е.....


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 09:57
Спиросе, започнуваш тема на која однапред се знае одговорот. Туку ај, нека оди. Еве накратко.
- Ако гледаме од световен аспект, јас го оправдувам стапувањето во предбрачни односи.
- А, ако се гледа од духовен аспект, не само пред брак, туку и во брак, сопружниците треба да се телесно чисти, т.е. воопшто да немаат секс, освен за репродукција, односно за правење деца. Така барем се изјаснија верниците на една друга тема во овој форум. Не сум 100% сигурен (да не пребарувам сега), но мислам дека и ти беше еден од тие поборници кои се залагаа за овој принцип.

Ако некои кои се верници се одлучиле да се венчаат во црква, но претходно имале сексуални односи, тие и не се вистински верници. Тогаш тие или себе си се залажуваат, или го лажат бога дека ете стапуваат „чисти“ пред него. Бидејќи, нели, примањето на венецот (круната) на главата токму тоа го симболизира, дека се прима венецот на славата што чист влегуваш во Неговото царство.
Колку од „вернициве“ што отишле пред олтар навистина се такви чисти?
Самиот овој факт доволно зборува за одржливоста на религиите во современото општество.



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 11:56
Originally posted by spiros spiros напиша:


Што мислите: Дали младенците треба да бидат и телесно чисти при влегувањето во бракот?

Зошто со почетокот на првата светска војна - а посебно после 68те - сёпомалку луѓе го застапуваат мислењето, дека младенците треба да влезат невини во брачната заедница?



поздрав




Seksot ne e valkan, pa taka ni teloto ne moze da e valkano od toj aspekt.



Постирано од: nelson
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 12:04
i so?pak ke si replicirame nie ateistite megusebno?nema logika..na vakvi temi gi nema "onie" redovnite..

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 12:16
и што сега ќе се води расправа за ова дали младенците биле невини на прва брачна ноќ,а црквата се противи на секаков секс освем секс за расплод,ко да сме коњи бре.

Неверојатно колку само религијата го сатанизира сексот.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 12:44
wow!! ima dosta za komentiranje...
ali aj po red....

<<туку и во брак, сопружниците треба да се телесно чисти, т.е. воопшто да немаат секс, освен за репродукција, односно за правење деца.>>

premnogu e simplificiran zaklucokov i so toa ne e tocen.t.s kako vernik ne bi go kazal toa taka zasto ne e taka.Znam mnogu dobro kakva beshe diskusijata za temata za poloviot odnos i brakot.preprocitaj ja celata diskusija od site ucesnici pa ke vidihs na sto mislev.

<<Ако некои кои се верници се одлучиле да се венчаат во црква, но претходно имале сексуални односи, тие и не се вистински верници.>>

Apsolutno netocno!!osven hulta na Svetiot Duh,nema drug grev koj ne moze da se prosti.
Znaci ne e bitno koj sto kako pravel tuku dali i pokraj toa sto go pravel(ako go pravel) iskreno se pokajal za toa.
sega znam deka za ludjeto von svetata Ckrva terminot pokajanie e kamen na sopnuvanje,no toa e toa.

<<Бидејќи, нели, примањето на венецот (круната) на главата токму тоа го симболизира, дека се прима венецот на славата што чист влегуваш во Неговото царство.>>

Vencite ja simboliziraat nagradta za macenistvoto vo brakot.
zatoa i se pee togash troparot na svetite macenici.
bidejki kako sto macenicite preku telesnite maki naneseni od gonitelite se udostojuvale da primat venec na nagradata od Boga ,taka bracnicite dobrovolno prifakaat ne ednash tuku sekojdenvno da trpat macenistvo zaradi svoe i spasenie na bracniot drugar.

<<Колку од „вернициве“ што отишле пред олтар навистина се такви чисти?Самиот овој факт доволно зборува за одржливоста на религиите во современото општество.>>

aj da ne go tupam so teorija ke se frlam na primeri..
jas sum vo brak eve veke edno 14 meseci.idev so mojat (togash devojka,a sega zena edno 2.5 godini i
NEMAVME POLOVI ODNOSI DO PRVATA BRACNA VECER...!
isto taka znam edno 10-na bracni parovi sto licno gi poznavam kade slucajot beshe isti i uste edno celo tuce parovi koi ne se vo brak no si ja cuvaat svojata devstvenot za svojta prva bracna vecer.
i sega ja ne znam sto e sega toa tolku cudno za vas?!
jas i drugi clenovi na Svetata Crkva ne sme imale odnosi ne od psiholoshko(patoloshko)-medicinski pricini tuki zasto Bog go blagoslovil poloviot odnos samo vo brakot i tocka!
inaku otsekogash mi bilo interesno kako nevernicite sekogash zacudeno reagiraat koga ke cujat deka nekoj saka da bide devstven(od religiozni pricini) a vernicite ne reagiraat propricialno koga ke gi cujat kako istite tie zacudeni lica nabrojuvaat so kolku mazi ili zeni spiele i kakvo im e seksualnoto iskustvo.
interesno moram da priznaam.
pozdrav i sekoe dobro

p.s
sepak za volja na vistinata moram da navedam deka vo makedonija ima i drzenje na devstvenosta i ne samo od religiozni tuku od kulturoloshki pricini.Ova e karaketiristicno,od moe licno iskustvo,za del od muslimanskite zaednici tuka a istoto ova go imam zabelezano i kaj deca na imigranti vo stranstvo sto poodamna otishel na zapad i ziveeel poizolirano od sredinata vo koja se doselile.

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 12:48
Abe treba da bidat...ama ne se газење%20од%20смеење

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 13:18
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


- А, ако се гледа од духовен аспект, не само пред брак, туку и во брак, сопружниците треба да се телесно чисти, т.е. воопшто да немаат секс, освен за репродукција, односно за правење деца. Така барем се изјаснија верниците на една друга тема во овој форум.
 
Zlatnik, така не се изјаснија сите верници, туку само православните. Христијаните на пример водеа неколку страни дебата со нив укажувајќи им според Светото Писмо дека сексот не им е даден на сопружниците само за репродукција, туку за и уживање во нивната еротска љубов.
 
Еве ти неколку од тие библиски стихови:
 
1 kor 7.2
заради блудствата секој нека има своја жена и секоја жена свој маж.
 
(znaci za da ne bludstvuvaat lugjeto so vonbracni avanturi, sekoj da si ima svoj bracen partner i so nego da si ima seks)
 
1 kor 7. 4 i 5
Zenata nema vlast nad svoeto telo, tuku mazot. Isto taka i mazot nema vlast nad svoeto telo, tuku zenata.
Ne lisuvajte se eden od drug, osven po dogovor, za nekoe vreme, za da se predadete na molitva, potoa sostanuvajte se pak, za da ne ve iskusa satanata, zaradi vasata nevozdrzanost.
 
Solomonovi Izreki 5.18,19
Blagosloven da bide izvorot tvoj i utesuvaj se so zenata na tvojata mladost.
Neka ti e mila kako koshuta i kako srna draga. Nejzinite gradi neka te dopiraat vo sekoe vreme, so ljubovta nejzina nasladuvaj se postojano!
 
Pesna nad Pesnite 3.4
4 Туку што тргнав од нив, го најдов оној, кого го љуби мојата душа. Го фатив и нема да го пуштам, додека не го воведам во домот на мојата мајка, во спалната на мојата родителка.
 
Pesna nad Pesnite 7
1 Колку се убави твоите нозе во обувките, кнежевска ќерко! Заобленоста на твоите бедра се како огрлици, дело на рацете на искусен уметник.
2 Папокот ти е тркалезна чаша, што никогаш не е без пијалак; мевот ти е како стог пченица, заграден со лилјани.
3 Твоите две гради се како две срничиња- близначиња на срната.
 
Pesna nad Pesnite 7
11Дојди, возљубен мој, ќе одиме во полето, ќе ноќеваме во селата.
12 Наутро ќе одиме во лозјата, за да видиме дали распупува лозата, дали се зафаќа грозјето, дали расцветаа калинките? Таму ќе му ја дадам мојата љубов.
 
Ete sto veli Svetoto Pismo za seksot, tolku jasno kazuva deka seksot vo brakot e blagoslov i nema potreba od nikakvo tolkuvanje.
A toa sto nekoi popovi, vladici, svestenici, duhovnici, sveti otci i sto ti ja znam kakvi ne "avtoriteti" sirat nekakvi si ERESI deka seksot e grev i deka e dozvolen samo za reprodukcija, toa e nivni problem i na onie sto slepo im veruvaat.
No vistinskite Hristovi sledbenici se poslushni na Bozjiot Zbor i samo na nego!
Bozji Blagoslov!


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 16:03
Твоите две гради се како две срничиња- близначиња на срната

Tagore ucestvuval vo pisuvanje na bibliskite stihovi?


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 16:04
еееееееееееееее и Прличков голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 17:01
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

[QUOTE=Zlatnik]- А, ако се гледа од духовен аспект, не само пред брак, туку и во брак, сопружниците треба да се телесно чисти, т.е. воопшто да немаат секс, освен за репродукција, односно за правење деца. Така барем се изјаснија верниците на една друга тема во овој форум.

 

Zlatnik, така не се изјаснија сите верници, туку само православните. Христијаните на пример водеа неколку страни дебата со нив укажувајќи им според Светото Писмо дека сексот не им е даден на сопружниците само за репродукција, туку за и уживање во нивната еротска љубов.
_________________________________________________________

pravoslavnite ne se hristijani!? ne razbiram...so e postaro kokos ili jaje!?

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 23:12
Нит кокош нит јаје,веќ ПЕТАО.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 02:33
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Zlatnik, така не се изјаснија сите верници, туку само православните. Христијаните на пример водеа неколку страни дебата со нив...

Православен, несакав да го пролонгирам постот со дополнителни информации за тоа кои верници биле за, а кои против. Кој сака може да отиде на тие страни и да прочита. Затоа со еден збор реков „верниците“. Како ти со еден збор ќе објасниш, меѓу кого се „водеа неколку страни дебата“? Меѓу _ _ _ _ _ _ _ _ _ !



-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 03:51
I sto ke pridonese toa?

Koja e negovata vrednost?

Zoshto se upotrebuva terminot "telesno chisti", zarem koga se ljubat dve Bozhji cheda i koga vo potpolnost se predavaat eden na drug e "telesno nechisto"?



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 10:18
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


Vencite ja simboliziraat nagradta za macenistvoto vo brakot...

газење%20од%20смеење Добро е ова, и господ (иако неженет) знае каква мака е бракот!газење%20од%20смеење Ами па тек и тој да бил оженет ...? Којзнае каква награда би ни’ дал!плазењеголема%20насмевкасмеење

Но, шала на страна. Не е како што велиш ти, дека тоа е награда за „мачеништво“. Ова што го реков јас дека венецот се става како награда дека со чист образ влегуваат во брак, го пишува(ше) во еден број на весникот на МПЦ (не се сеќавам како се викаше, „Православна светлина“ ли беше ...?) од пред едно 3-4 години. (Го имав исечокот, но моментално не е кај мене да кажам кој број беше). Од ова јас подразбирам дека и ставот на МПЦ по однос на „венецот“ е тој. Е сега, ако се има и друго толкување (као и за се друго досега), тоа е друга работа.
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

... jas sum vo brak eve veke edno 14 meseci.idev so mojat (togash devojka,a sega zena edno 2.5 godini i
NEMAVME POLOVI ODNOSI DO PRVATA BRACNA VECER...!

изненадување  Абе ај не заебавај!збунетост Две и пол години Ти си немал секс со твојата девојка?изненадување
Немој да ми речеш дека не си сакал или дека не си помислил на секс со (тогаш) девојка ти! Ако е така, тогаш нели и самата помисла на секс е правење грев? Ова значи дека ти секако си бил грешник, а кога е така, барем си требало да си го направиш ќеифот. После ќе си се покаеш и свршена работа. Не за друго, туку ова го велам од чисто практични причини, оти времето на тоа „пустињето“ му минува!плазењеголема%20насмевкасмеење

Р.Ѕ. Ако сакаш да кажеш, на која возраст се ожени? Може?




-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 14:06
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Но, шала на страна. Не е како што велиш ти, дека тоа е награда за „мачеништво“. Ова што го реков јас дека венецот се става како награда дека со чист образ влегуваат во брак, го пишува(ше) во еден број на весникот на МПЦ (не се сеќавам како се викаше, „Православна светлина“ ли беше ...?) од пред едно 3-4 години.

Moze i da e taka,ja kolku sto znam imashe edno takvo tolkuvanje koe sto go navedov.sega koga e u prashanje simbolikata ima poveke verzii sto toa simbolizira..moze i ja da sum greshka ne velam ne.ne e toa nisto strasho.


Две и пол години Ти си немал секс со твојата девојка?изненадување Немој да ми речеш дека не си сакал или дека не си помислил на секс со (тогаш) девојка ти!

Kakos to i rekov sto se slucuva koga razgovaraat nevernici so vernici,istoto sega i tuka se povtoruva.
kako moze da bidesh devstven?!!!! kako moze da postish???!!! kako moze da stanuvash u nedela u 7 sabalje da idesh na liturgija?!!!!
kako mozesh ova kako mozesh ona.i toa so doza na cudenje, nadmenost i shok.kako moze nekoj da pravi nesto sto za sogovornikot e kako nekoe cudo i nevozmozno..
a vernikot VOOPSTO da ne se cudi koga drugiot veli kako se "pleskal" so so neznam kolku curi ili deckovci.kako se naprail "drvo" pa poslem kako povratil i slicni deshavki od gradskiot noken zivot.
no kako sto veli svetiot apostol Jovan:
Јован 15:19 Да бевте од овај свет, тогаш светот ќе го љубеше своето; но бидејќи не сте од светот, туку Јас ве избрав од светот - затоа светот и ве мрази.
(sega taa omraza ne mora da e sekogash u onaa agresivna konotacija tuku i so cudenje i somnez,se nadev znaesh na sto mislam)

Ова значи дека ти секако си бил грешник, а кога е така, барем си требало да си го направиш ќеифот.После ќе си се покаеш и свршена работа. Не за друго, туку ова го велам од чисто практични причини,

Pa nieden razumen pravoslaven nema da kaze deka ne e greshen!!!a toa so kejfot e edna od hulite na svetiot Duh,ako sum veke greshen uste eden grev pomalce ili povoshe nema mnogu da smeni.Toa e satanski predlog.
Najprvi ti preducuva deka milosrditeo BOzjo e mnooooogu golemo taka eden grev pomalce ili poveke ne menje a koga ke go napravish grevot istiot toj demon ti predocuva deka Bog e praveden pred se(ja trga na strana milosrdnosta)za da padnesh vo ocajanie...mnogu stara finta na demonite

оти времето на тоа „пустињето“ му минува!

Slava mu na Boga i to te kako ide vremeto na "pustinjeto"..Samo koj ima oci da gleda ke vidi.

Р.Ѕ. Ако сакаш да кажеш, на која возраст се ожени? Може?


-26 godini. mnogu mal da ne sum slucajno?!

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 14:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Zoshto se upotrebuva terminot "telesno chisti", zarem koga se ljubat dve Bozhji cheda i koga vo potpolnost se predavaat eden na drug e "telesno nechisto"?

 
Според христијанството не. Еротската љубов е опеана во Библијата и сексот е сосема нормална работа во брачните заедници.
 
Но кај православието за жал не е така. Во православието сексот се смета за нешто грешно, за ѓаволска работа, и ако се практикува надвор од репродукцијата тоа е грев. Православните веруваат дека пред падот во грев Адам и Ева биле создадени за телепатски да се размножуваат, без "грешниот" телесен контакт голема%20насмевка
Знам дека звучи смешно, ама пред да ми ја избришете поракава, оставете ја неколку саати да видите дека истото ќе ви го потврдат и православците.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 15:34
Originally posted by (ne)pravoslaven (ne)pravoslaven напиша:

Во православието сексот се смета за нешто грешно, за ѓаволска работа, и ако се практикува надвор од репродукцијата тоа е грев. Православните веруваат дека пред падот во грев Адам и Ева биле создадени за телепатски да се размножуваат, без "грешниот" телесен контакт


Лелееее клеветење невидено!!!
абе..не знам по кој пат треба да те прашам дали ти воопшто читаш што е пишувано на форумов??

Сексот е последица на падот,како што е и смртта, а не ѓавоска работа!!

Тоа е исто како да велиш дека во православието јадењето и пиењето се смета за грев.Не!!!
Hие велиме дека ако е умерено во рамките на намената за кое е дадено е во ред, но ако се претера - тогаш не е во ред, ај прејади се или препиј се - во ред ли е тоа?

Во Библијата јасно е кажано дека првиот телесен контакт Адам и Ева го имале по падот и дека од тој телесен контакт се родиле деца. Инаку, пред тоа тие немале сексуални помисли, не ни знаеле дека се голи за да се возбудуваат:

Битие 2:25 И беа обајцата голи, Адам и жена му, и не им беше срам.

Битие 3:7 Тогаш им се отворија очите на обајцата, и увидоа дека се *голи; па исплетоа лисја од смокви и си направија опашала

Битие 4: 1 Потоа Адам ја позна жената своја Ева, која зачна и го роди Каина, и рече: "Придобив човек од Господа!"

Пази во последниот цитат, јасно вели дека придобил човек од Господа, а тоа претходно не го рекол. Познато е дека првите деца на Адам и Ева биле Каин и Авел. Ако тие имале секс во рајот, дај ти се молам, како тоа тогаш не успеале да ги имаат тие деца уште таму??????

еве значи кога ја спознал жената своја,после изгонувањето од рајот.Се надевам ова ти се појасни.

А за она што го спомна за песна над песните(и друг пат ти имам спомнато дека премногу своеволно ја толкуваш таа книга од стариот завет)
Во Песна над Песните воопшто не е опеана еротска љубов помеѓу брачниц. Aко се гледа како буквала, а не алегорија, тогаш испаѓа дека Бог дозволува блуд,затоа што ако се прочита убаво Песна над Песните дечкото и девојката не биле во брак!!

еве значи до кое дереџе може сола скриптум да ве однесе


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 17:15
ahmar1,

Dali si pravoslaven vernik?

Sto znachi tvojot nik ahmar? Dali e toa nekoj pravoslaven termin ili ime?    




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 19:36
неАхмар, еве ти неколку библиски стихови за да се увериш дека Библијата не го забранува сексот во рамките на бракот, не го нарекува грев и дури и ја опејува еротската љубов:
 
1 kor 7.2
заради блудствата секој нека има своја жена и секоја жена свој маж.
 
(znaci za da ne bludstvuvaat lugjeto so vonbracni avanturi, sekoj da si ima svoj bracen partner i so nego da si ima seks)
 
1 kor 7. 4 i 5
Zenata nema vlast nad svoeto telo, tuku mazot. Isto taka i mazot nema vlast nad svoeto telo, tuku zenata.
Ne lisuvajte se eden od drug, osven po dogovor, za nekoe vreme, za da se predadete na molitva, potoa sostanuvajte se pak, za da ne ve iskusa satanata, zaradi vasata nevozdrzanost.
 
Solomonovi Izreki 5.18,19
Blagosloven da bide izvorot tvoj i utesuvaj se so zenata na tvojata mladost.
Neka ti e mila kako koshuta i kako srna draga. Nejzinite gradi neka te dopiraat vo sekoe vreme, so ljubovta nejzina nasladuvaj se postojano!
 
Pesna nad Pesnite 3.4
4 Туку што тргнав од нив, го најдов оној, кого го љуби мојата душа. Го фатив и нема да го пуштам, додека не го воведам во домот на мојата мајка, во спалната на мојата родителка.
 
Pesna nad Pesnite 7
1 Колку се убави твоите нозе во обувките, кнежевска ќерко! Заобленоста на твоите бедра се како огрлици, дело на рацете на искусен уметник.
2 Папокот ти е тркалезна чаша, што никогаш не е без пијалак; мевот ти е како стог пченица, заграден со лилјани.
3 Твоите две гради се како две срничиња- близначиња на срната.
 
Pesna nad Pesnite 7
11Дојди, возљубен мој, ќе одиме во полето, ќе ноќеваме во селата.
12 Наутро ќе одиме во лозјата, за да видиме дали распупува лозата, дали се зафаќа грозјето, дали расцветаа калинките? Таму ќе му ја дадам мојата љубов.
 
Ete sto veli Svetoto Pismo za seksot, tolku jasno kazuva deka seksot vo brakot e blagoslov i nema potreba od nikakvo tolkuvanje.
A toa sto nekoi popovi, vladici, svestenici, duhovnici, sveti otci i sto ti ja znam kakvi ne "avtoriteti" sirat nekakvi si ERESI deka seksot e grev i deka e dozvolen samo za reprodukcija, toa e nivni problem i na onie sto slepo im veruvaat.
No vistinskite Hristovi sledbenici se poslushni na Bozjiot Zbor i samo na nego!
Bozji Blagoslov!


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 20:01

Originally posted by fiks fiks напиша:

...
Неверојатно колку само религијата го сатанизира сексот.

Сексот без љубов и не потекнува од Чистиот ИЗВОР!
А ако имало љубов, зошто тогаш и да не се превземе одговорноста кон партнерот и се стапи во брак (како ГОСПОД што рекол) ?


Originally posted by Kali Kali напиша:


Seksot ne e valkan, pa taka ni teloto ne moze da e valkano od toj aspekt.

Можеби ти Кали лично немаш ништо против тоа некој да се лигавел предтебе на твојот партнер, некои немаат ништо против дури и кога животни се лигавеле над нивните партнери, но треба да сватиш дека има и такви луѓе кои живеат на прекрасниот балкан (и насекаде во светот) и тие веруваат дека секој вонбрачен секс е навистина валкан!

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I sto ke pridonese toa?

Koja e negovata vrednost?

Zoshto se upotrebuva terminot "telesno chisti", zarem koga se ljubat dve Bozhji cheda i koga vo potpolnost se predavaat eden na drug e "telesno nechisto"?



Кога вистински се љубат тие и превземаат одговорност едниот кон другиот! Така?

Зошто модерниот човек бракот и стрплението - посебно од првата светска војна па навака - го смета за нечисто?



Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Спиросе, започнуваш тема на која однапред се знае одговорот.    ...



   Извини Алтан, ама јас - кај членовите на форумот - негледам некое големо единство !

Кога би знаел колку го посакувам тоа единство и тоа во секоја смисла и тема!

поздрав







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 01:55
Originally posted by spiros spiros напиша:

 
   Извини Алтан, ама јас - кај членовите на форумот - негледам некое големо единство !
 
Единство нема, ниту може да има. Различни вероисповести имаат различни убедувања по разно разни работи. На пример, на темава, христијаните и Светото Писмо сметаат дека сексот е благословена работа и треба да се практикува во рамките на бракот, додека пак православните веруваат дека сексот е грешна работа и треба да се практикува исклучиво за репродукција, а не и за уживање на партнерите - ова било грев.
 


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 08:54
Originally posted by spiros spiros напиша:



Можеби ти Кали лично немаш ништо против тоа некој да се лигавел предтебе на твојот партнер, некои немаат ништо против дури и кога животни се лигавеле над нивните партнери, но треба да сватиш дека има и такви луѓе кои живеат на прекрасниот балкан (и насекаде во светот) и тие веруваат дека секој вонбрачен секс е навистина валкан!


Какви животни човеку...сексот ќе го изедначуваш со патологијата??Или само за да си во право?
Инаку, да, немам ништо против другите жени кои биле во животот на мојот партнер.голема%20насмевка Тој е прекрасен, нормално дека жени го сакале и посакувале и ќе го посакуваат. Нормално дека и нему ќе му се допаѓаат други жени...та не е ни слеп ни глув ни без машкост, ако е веренсреќа 

Нели е егоцентрично човек да помисли дека тој е и да сака да биде единствениот во животот на својот партнер, и дека не постои друг/ друга за него на светов?

А која е разликата меѓу вонбрачен и брачен секс? Заветот ли, потписот? Помогни ми да разберам која е разликата. Потребна е општествена дозвола за да се доживее задоловство и да се биде среќен? Потребно е ветување дека ’’само твоја сум и ќе бидам засекогаш твоја’’ за да задоволството и телесната љубов дојде со моќта, дека си единствен, ’оној’, избран и најдобар?


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 10:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

ahmar1,

Dali si pravoslaven vernik?

Sto znachi tvojot nik ahmar? Dali e toa nekoj pravoslaven termin ili ime?    




Да, православен верник сум.Инаку зборот Ахмар нема врска со христијанството ,туку е име на етничка група од Етиопија.Всушност ахмарскиот јазик,во денешната негова верзија,е службен јазик таму.Инаку го одбарав, не за друго туку зашто ми се свиѓа како звучи.

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 14:07
Originally posted by Kali Kali напиша:


Какви животни човеку...сексот ќе го изедначуваш со патологијата??Или само за да си во право?


Инаку, да, немам ништо против другите жени кои биле во животот на мојот партнер.голема%20насмевка Тој е прекрасен, нормално дека жени го сакале и посакувале и ќе го посакуваат. Нормално дека и нему ќе му се допаѓаат други жени...та не е ни слеп ни глув ни без машкост, ако е веренсреќа  Нели е егоцентрично човек да помисли дека тој е и да сака да биде единствениот во животот на својот партнер, и дека не постои друг/ друга за него на светов? А која е разликата меѓу вонбрачен и брачен секс? Заветот ли, потписот? Помогни ми да разберам која е разликата. Потребна е општествена дозвола за да се доживее задоловство и да се биде среќен? Потребно е ветување дека ’’само твоја сум и ќе бидам засекогаш твоја’’ за да задоволството и телесната љубов дојде со моќта, дека си единствен, ’оној’, избран и најдобар?


Вистинската и длабинската Љубов обврзуваат, драга Кали!

Егоцентрични се тие што секаде се лигавеле и сакаат да се лигават.
Но ти - драга Кали - си си го решила проблемот: мажотти смее на друга страна да мириса и да го распламтува апетитот, но мора да си вечерува на домашна “трпеза“.

Дали Кали твојот маж размислува исто вака во врска со тебе, твојата невиност, твојот однос кон спротивниот пол?

На која вера - светоглед - припаѓаш ти и твојот маж?






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: fiks
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 14:16
А добро да прашам јас нешто?
Колкава е веројатноста и покрај тоа некој да биде девствен се до брак да најде исто таков партнер?

Што ако некој и покрај тоа што сакал да ја додржи својата девственост,направил грешка(имал секс пред брак) за која се кае?

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: fiks
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 14:17
Што ако некој/некоја бил/била силувана?

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 14:24
Originally posted by fiks fiks напиша:



Што ако некој и покрај тоа што сакал да ја додржи својата девственост,направил грешка(имал секс пред брак) за која се кае?



Што ако некој/некоја бил/била силувана?




Човекот што вистински и одсрце се кае за грешката е прочистен преку КРВТА ХРИСТОВА која е ПРОСТУВАЊЕ!

Тие што се силувани се сеуште девствени, иако телесно - а пред се психички - се повредени!



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 16:38
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

ahmar1,

Dali si pravoslaven vernik?

Sto znachi tvojot nik ahmar? Dali e toa nekoj pravoslaven termin ili ime?    




Да, православен верник сум.Инаку зборот Ахмар нема врска со христијанството ,туку е име на етничка група од Етиопија.Всушност ахмарскиот јазик,во денешната негова верзија,е службен јазик таму.Инаку го одбарав, не за друго туку зашто ми се свиѓа како звучи.


Jas toa go pochituvam. a gledam deka i site drugi imaat ista takva pochit i nikoj nikogash ne si poigruval so tvojot nik i ne go povrzuval negoviot koren i tvoeto versko ubeduvanje.

Zatoa te molam, kako sto gi zamoluvam i site drugi chlenovi, da se odnesuvate so istata pochit kon site vashi sogovornici na ovoj forum i da ne gi menuvate nivnite nikovi kako sto toa go pravite, na primer, so Pravoslaven.

Negoviot nik e Pravoslaven, a ne (Ne)Pravoslaven.

Ovoj nachin na odnesuvanje, za zhal, bil odamna toleriran na forumov, no treba ednash da mu stavime kraj.

Se nadevam deka ja razbirash ovaa dobronamerna poraka.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 10:30
Originally posted by spiros spiros напиша:


Вистинската и длабинската Љубов обврзуваат, драга Кали!

Егоцентрични се тие што секаде се лигавеле и сакаат да се лигават.
Но ти - драга Кали - си си го решила проблемот: мажотти смее на друга страна да мириса и да го распламтува апетитот, но мора да си вечерува на домашна “трпеза“.

Дали Кали твојот маж размислува исто вака во врска со тебе, твојата невиност, твојот однос кон спротивниот пол?

На која вера - светоглед - припаѓаш ти и твојот маж?




Никој ништо ниту смее ниту мора, барем не во љубовта. Ако нешто се мора и е непријатна обврска, тоа го сметам за неверство. Верноста е избор на личноста. Не оти мора, туку оти сака. А ако љубиш некого, тоа не значи дека не може да ти се допадне некој друг. Симпатиите се различни по форма, но тоа е во основа на човековите односи.
За тоа е лудо да се мора да се конзумира сексот/љубовта само со еден човек...кога има толку многу личности кои можат да ни се допаднат, и да доживееме љубов со нив и со нив да учиме и да растеме. Додека не го одбреме, пронајдеме тој/таа кој ќе го сакаме како животен сопатник.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 13:57
Originally posted by Kali Kali напиша:


Никој ништо ниту смее ниту мора, барем не во љубовта. Ако нешто се мора и е непријатна обврска, тоа го сметам за неверство. Верноста е избор на личноста. Не оти мора, туку оти сака. А ако љубиш некого, тоа не значи дека не може да ти се допадне некој друг. Симпатиите се различни по форма, но тоа е во основа на човековите односи. За тоа е лудо да се мора да се конзумира сексот/љубовта само со еден човек...кога има толку многу личности кои можат да ни се допаднат, и да доживееме љубов со нив и со нив да учиме и да растеме.


Odlichno kazhano. Site tie lichnosti se Bozhji cheda i ako od ljubov ti im go pravish ona sto sakash i tie tebe da ti go pravat, togash TOA e TOA, a seto drugo e ili nerazbianje na rabotite ili demagogija.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 16:16
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Zoshto se upotrebuva terminot "telesno chisti", zarem koga se ljubat dve Bozhji cheda i koga vo potpolnost se predavaat eden na drug e "telesno nechisto"?

 
Според христијанството не. Еротската љубов е опеана во Библијата и сексот е сосема нормална работа во брачните заедници.
 
Но кај православието за жал не е така. Во православието сексот се смета за нешто грешно, за ѓаволска работа, и ако се практикува надвор од репродукцијата тоа е грев. Православните веруваат дека пред падот во грев Адам и Ева биле создадени за телепатски да се размножуваат, без "грешниот" телесен контакт голема%20насмевка
Знам дека звучи смешно, ама пред да ми ја избришете поракава, оставете ја неколку саати да видите дека истото ќе ви го потврдат и православците.


Pravoslaven, добро, разбравме за еротската љубов ВО БРАКОТ, дискутиравме ан неколку страници за тоа и видовме дека повеќето го сметаат брачниот секс за благословен и кога е вон репродуктивна намена. За тој став се изјаснија и повеќе православни христијани, да не речам грото, додека официјалниот црковен став беше сексот во брак да служи за репродукција.

Но овде темата е за предбрачен секс. Телесна невиност на младенците ПРЕД брак-односно стапување во брак како невини.
Што мислиш за тоа?




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 16:21
Originally posted by spiros spiros напиша:



Можеби ти Кали лично немаш ништо против тоа некој да се лигавел предтебе на твојот партнер, некои немаат ништо против дури и кога животни се лигавеле над нивните партнери, но треба да сватиш дека има и такви луѓе кои живеат на прекрасниот балкан (и насекаде во светот) и тие веруваат дека секој вонбрачен секс е навистина валкан!

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I sto ke pridonese toa?

Koja e negovata vrednost?

Zoshto se upotrebuva terminot "telesno chisti", zarem koga se ljubat dve Bozhji cheda i koga vo potpolnost se predavaat eden na drug e "telesno nechisto"?



Кога вистински се љубат тие и превземаат одговорност едниот кон другиот! Така?

Зошто модерниот човек бракот и стрплението - посебно од првата светска војна па навака - го смета за нечисто?



Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Спиросе, започнуваш тема на која однапред се знае одговорот.    ...



   Извини Алтан, ама јас - кај членовите на форумот - негледам некое големо единство !

Кога би знаел колку го посакувам тоа единство и тоа во секоја смисла и тема!

поздрав







Твоите реплики спирос укажуваат на еден здрав и незагаден став кон вистинската брачна љубов,која пред се значи ОДГОВОРНОСТ кон саканото битие.
Сосем се сложувам со тебе. големо%20гушкање



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 16:43
Да.месинџер теоретски си во право.,затоа и од почит кон тебе и зидарски како модератори почнав да не го именувам дотичниот така туку со наводници.
но ако гледаме реално тогаш како би било класифицирано лажното претставувањетука на форумот.
истиот тој член најпрви со автар од пресвета БОгородица и со никот правсоалвен почна се повеќе да плука на православието,и дури и да ни се обраќа со ах вие православните.Сега да се разбереме за да нема забуна,јас лично, како и верувам другите православни тука ,немаме против тѕоа што он го напаѓа православито,сепак тоа е негов избор и право.но не и истовремено да плука и да се претставува т.с да го злоупотребува тоа име!
Исто така индикативно е што истиот тој член избегнува јасно и недвосмислено да се декларира на која конфесија или верска групација и припаѓа.незнам што е толкава мистеризоност!!
(друга работа е што лично јас и другите православни верници многу добро знаеме кој е и од каде)но заради другите членови кои не се информирани,мислам дека е фер да се декларира јавно,како што сите имаме направено ,нема да го тепаме!
Само како пример ќе кажам за еден верски форум(не на мк)во кој членови се само припадниците на таа конфесиа и таму е забрането да се корисат термини од верата како никови токму како заштита од можни злоупотреби.
Се надевам ова ќе го примите добронамерно.поздрав и секое добро




-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 17:14
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Но овде темата е за предбрачен секс. Телесна невиност на младенците ПРЕД брак-односно стапување во брак како невини.
Што мислиш за тоа?

 
Јас мислам дека сексот е резервиран исклучиво за во бракот и секое негово практикување вон бракот е блудство.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 17:26
Е сега и ти Православен било блудство.
Каква разлика ќе има во сексот ако брачните партнери кои имале секс пред брак,цел живот биле заедно,заедно си ја дариле својата невиност еден на друг,потоа влегле во брак,и цел живот биле верни еден на друг а нормално имале секс еве 30 години во брак.
Ако сексот пред брак бил блудство,каков ќе биде сексот на овие брачни партнери кога влегле во брак,а сексот што го практикувале пред е ист со онај во брак,ништо не се сменило меѓу нив освем она парче хартија кое го потпишале?

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 18:22
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Но овде темата е за предбрачен секс. Телесна невиност на младенците ПРЕД брак-односно стапување во брак како невини.
Што мислиш за тоа?

 
Јас мислам дека сексот е резервиран исклучиво за во бракот и секое негово практикување вон бракот е блудство.


Токму тоа очекував да го слушнам од тебе. Се согласувам.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 19:40
Originally posted by fiks fiks напиша:

...ништо не се сменило меѓу нив освем она парче хартија кое го потпишале?

Izgleda ne si zhenet ?
Posle toa parche hartija, seksost ne e ist kako i pred toa. Vo brakot, pokraj drugoto, sekost dobiva tretman na brachna dolzhnost, dodeka pred toa parche hartija, ili pred crkovnoto krunisuvanje , seksot ne e obremenet so nikakvi dolznosti i obvrski, t.e. se praktikuva ili ne, iskljuchivo po slobodnata volja na partnerite.
Javniot moral ( opshtestven i crkoven ) se dodatno breme ( iako nametnati so najdobri nameri ) sepak “neshto” koga e nametnato, e “nametnato” taka da, opshtestvoto i crkvata ( nesakajkji ?) ja tonira so edna ‘neprirodna’ nota skoro sekoja brachna zaednica.   
Kako i da e, svetot opstojuva i se valozirira bash preku JAVNITE moralni kodeksi i ‘objektivnite’ vrednosni kriteriumi !
Iako seksot pred brakot e podednakvo ist kako i vo brakot, instituciite na sitemot kako i verskite zaednicii, za zhal, razlichno go tretiraat, pred brak e slobodna volja ( ili go zabranuvaat), vo brak e dolzhnost….smeshno – nesmeshno, toa e!

Statistikata,(ako ja zememe kako edna objektivnost, iako i taa dosta chesto iskazhuva mnogu sprotivni “dvizhenja”) veli deka bash nevinite ili onie koi imale eden partner/ka pred brakot se najpodatni za preljuba otkako kje stapat vo brak, osobeno koga kje pochnat da rabotaat i da imaat ( vo zavisnost od prirodata na nivnata rabota) sekojdnevni kontakti so sprotivniot pol….

Velite dali seks pred brak (ne)e dozvolen i (a)moralen chin, a dali za seks se smataat i baknezhite, zashto tie ponekogash mozhat da imaat pogolem efekt i od samiot seksualen odnos. I sega shto pravime…?
Nekogash duri i dopirot ima pogolem efekt od seksualniot odnos, ili pogledot koj ima isto takva mokj…a tek smeenjeto, zabavuvanjeto so osobata od sprotivniot pol, igranjeto….( mala degresija, poimot za religija gi opfakja i ovie momenti koi gi nabrojav, t.e. se so sakramentalna* vrednost i priroda ).

I shto ( na primer) ako nekoja devojka nemala seks pred brak, a od nekoja platonska vrska so nekoj drug, seushte gi chuvstvuva negovite dopiri i baknezhi, koi ostavile taka golema traga i beleg shto nejzinoto srce cel zhivot kje go pameti... I shto ima vrska seksot tuka, dali nekoj/a kje vleze nevin/a vo brak

I da zavrsham, prashanjeto na topicov e pred se taka deplasirano zatoa shto sekost e tolku individualna potreba shto e krajno nevozmozhno da se generalizira .

PS> Hormonite ne pochituvaat nikakvi nametnati opsht. vrednosni kriteriumi, nitu nikakov verski moral. I , ako parot mozhe da se vozdrzhi, t.e. toa i na dvajcata im odgovara ok e, ako nemozhe da se vozdrzhi/at ( a zoshto pa da se vozdrzhuvaat), podobro e da napravat full kontakt, otkolku da se samozadovoluvaat !

*sakramentalnost – ona shto se odnesuva na svetite tajni, svetost, bozhenstvenost...




Постирано од: fiks
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 20:12
Марко ко ќе ме цитираш,цитирај го целиот мој пост,зошто е поврзан а не вака на парчиња,за да не може после да си го толкува секој онака како му чини.

Јас зборам за маж и жена кои се заљубиле,си ја подариле девственоста еден на друг,т.е.имале секс пред брак,влегле во брак и цел живот биле заедно,не се изневериле еден со друг и имале идеален брак исполнет со најголема и вистинска љубов еден кон друг.

Сакам да ми кажете вие дали тие направиле блуд,како што рече погоре Православен.
Јас во мојот пример не гледам ни б од блуд.
Од вас очекувам одговор човечки а не религиски????????
Дали мажот и жената од мојот пример се БЛУДНИЦИ?????????

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: fiks
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 20:18
А ќе заборавев.
Ако православната црква вели дека сексот пред брак е блудничење,зошто тогаш дозволува истите тие блудничари да се венчаваат во црква?

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 20:19
Originally posted by fiks fiks напиша:


Дали мажот и жената од мојот пример се БЛУДНИЦИ?????????
Eve najkratko:

Spored Hristovite objavi primeni vo prahristijanskata zaednica "Univerzalen Zivot": Ne se.   


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 20:20
Originally posted by fiks fiks напиша:

Марко ко ќе ме цитираш,цитирај го целиот мој пост,....
Од вас очекувам одговор човечки а не религиски????????
Дали мажот и жената од мојот пример се БЛУДНИЦИ?????????

Ne si me razbral, ok e, prochitaj povtorno.
Sekako deka vo tvojot primer nema blud.
Mojot komentar e usmeren kon opshtestvenoto i crkovno NORMIRANJE....a citatot od tvojot post beshe samo kako light motive i pojdovna osnova na mojot osvrt...capisco ?


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 20:22
Пак ми ги кратиш постовите,а тоа зборчето чувај си го за кај папата ако појдеш

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Asya
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 20:27
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by fiks fiks напиша:

Марко ко ќе ме цитираш,цитирај го целиот мој пост,....
Од вас очекувам одговор човечки а не религиски????????
Дали мажот и жената од мојот пример се БЛУДНИЦИ?????????

Ne si me razbral, ok e, prochitaj povtorno.
Sekako deka vo tvojot primer nema blud.
Mojot komentar e usmeren kon opshtestvenoto i crkovno NORMIRANJE....a citatot od tvojot post beshe samo kako light motive i pojdovna osnova na mojot osvrt...capisco ?



Tvojot osvrt kon bludot nema vrska so hristijanskoto uchenje za brakot! Se razbira, takov brak - nikogash neovenchan (neblagosloven) v Crkva, posle tolku bludnichenje, i bez pokajanie, sigurno kje propadne, ili ako potpolno ne propadne, kje se drzhi vo svojot raspad, no nema da se odrzhi vo ljubovta.


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 20:29
Originally posted by fiks fiks напиша:

Пак ми ги кратиш постовите,а тоа зборчето чувај си го за кај папата ако појдеш


sega ne bidi dosaden, gledash i samiot deka ne me razbra shto pishuvam i ne tuku repliciraj, ako sum ti napishal CAPISCO sum go napishal vo forma na 'zabelshka' da chitash povnimatelno.
Mojot post zbori za opshtestveniot i crkovniot moral, ne e direktna replika na tvoeto prashanje...


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 20:31
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by fiks fiks напиша:

Марко ко ќе ме цитираш,цитирај го целиот мој пост,....
Од вас очекувам одговор човечки а не религиски????????
Дали мажот и жената од мојот пример се БЛУДНИЦИ?????????

Ne si me razbral, ok e, prochitaj povtorno.
Sekako deka vo tvojot primer nema blud.
Mojot komentar e usmeren kon opshtestvenoto i crkovno NORMIRANJE....a citatot od tvojot post beshe samo kako light motive i pojdovna osnova na mojot osvrt...capisco ?



Tvojot osvrt kon bludot nema vrska so hristijanskoto uchenje za brakot! Se razbira, takov brak - nikogash neovenchan (neblagosloven) v Crkva, posle tolku bludnichenje, i bez pokajanie, sigurno kje propadne, ili ako potpolno ne propadne, kje se drzhi vo svojot raspad, no nema da se odrzhi vo ljubovta.


OK, sekoj ima pravo da go iskazhe svojot stav, koj mozhe da bide baziran na svetovni ili na crkovni kriteriumi i normi.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 07.Февруари.2009 во 20:33
Без арогантност Марко,никаде не реков јас дека ти ми реплицираш мене.
Јас поставив само прашање.
И кроце малку,дали сум јас досаден или не тоа е моја работа,етикетирање твое ни ми значи ни ќе ме смени.
Да не прајме оф топици тука.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 13:38
Еве нешто за телесната “невиност“...до каде одат некои, и вештачки химен дури измислиле, а колкава била неговата употреба-кажува барањето на политичарите истиот да се забрани...хи,%20хи...
После некој ќе ми кажува ова она за жените во исламот
. Мантијата не може да ја скрие душевната расипаност.

Египетските политичари бараат да се забрани продажбата на вештачки химен, чија употреба ја нарекуваат „срамна“ бидејќи им помага на жените да симулираат невиност. 

Комплетот со вештачки химен и целиот потребен прибор, на кинеската фирма „Гигимо“, се продава по цена од околу 30 долари и содржи мембрана која во текот на сексот расцепува и испушта супстанца која наликува на крв, притоа сведочејќи за наводната невиност на жената која ја користи.

Во рекламата за овој производ се вели: „Не морате повеќе да се грижите поради изгубената невиност. Со овој производ можете било кога да ја доживеете својата прва брачна ноќ“.



- Ако на овој производ му се овозможи продажба во земјата, тоа ќе биде голем срам за владејачката партија, оцени претставник на конзервативната партија на Муслиманското братство, додавајќи дека вештачкиот химен ги поттикнува вонбрачните сексуални односи, кои се спротивни на исламските вредности.

Конзервативниот производ наиде на поддршка меѓу активистките во борбата за женски права. Една од нив истакна дека вештачкиот химен „е удар во лице за секој машки лицемер“ во арапската култура која ја осудува женската сексуалност, но затвора очи пред машкиот промискуитет“.

Хируршката реконструкција на хименот во Египет чини и до 200 долари.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 14:39
Ako nema stavanje tolkav akcent i vrednost na zhenskata nevinost, ako od zhenata ne se bara "chistina" koga vleguva vo brakot, ako na mladozhnocet ne mu e himenot povazhen od lichnosta sto go nosi, ako materijalnoto ne e povazhno od duhovnoto... ako nema pobaruvachka, togash nema da ima nitu ponuda na takov produkt.

I koj najmnogu go kreva glasot okolu seto ova? Ne, ne se zhenite iako se raboti tokmu za niv... tie sigurno bi sakale taa himenoidolotarija da ja snema.

Najmnogu i najsilno go krevaat glasot onie koi smetaat deka najmnogu kje izgubat od prifakjanjeto na takov produkt- glasnicite i branitelite na himenochesnosta, "chuvarite" na moralot vo ime na opshtestvoto i Boga, nebare se rakopolozheni od Svevishniot da vodat "sveta Himenovojna". Oti ako takviot produkt vleze vo sekojdnevniot zhivot na lugjeto, ovie "chuvari na moralot" kje izlezat od nego.

P.S. Fotografijata e prekrasna! Da zhivee zhenskata ubavina... i vnatreshnata i nadvoreshnata... bidejki i obete se Bozhjo delo spored negovoto podobie i dvete se sozdadeni da bidat miluvani od chovekot.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 09.Октомври.2009 во 14:49
аплаузаплаузаплауз



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: goran-twin
Датум на внесување: 20.Мај.2012 во 14:21
Старица Гаврилија

Лерос, 10 февруари 1992г.

…Кога ќе го читаш ова писмо, јас ќе имам веќе заминато од овој свет, а ти пак, ќе бидеш цела девојка. Сега веќе не си мало дете и токму затоа веројатно ќе те интересираат овие неколку мисли околу многу важната тема на љубовта – љубовта која еден ден ќе те поврзе со некое младо момче.

Ќе дојде момент кога ќе го почувствуваш своето срце како бие, како што велиме, малку посилно за тоа момче. Во времето во кое живееш, работите се малку или многу променети. Сега младите се во брзање што повеќе да го живеат животот, да стекнат колку е можно повеќе искуства, колку е можно побрзо… Но секоја работа треба да биде во свое време. Во своето благословено време.

Внимавај, моја С., многу момчиња ќе ти пристапат во името на љубовта. Тоа е нормално зашто љубовта е првата убава работа во нашиот живот. Таа е како цвет што се отвора на сонце едно пролетно утро и не знае уште добро што му се случува и се збунува… Знаеш, еден ден кога ќе ни кажат дека нè љубат тоа ни годи. Но, тоа не е секогаш љубов. Денес веројатно нè сакаат, но тоа што го сакаат денес, утре може да го остават зашто виделе нешто друго што им се допаднало и што го сакаат за да ја задоволат својата желба. И кога утре–задутре ќе отидеме кон Светата Тајна Божја, Бракот, и ќе облечеме убави облеки однадвор и ќе се накитиме, а однатре носиме едно тело истуткано, нечисто, тогаш Бог не го благословува тој Брак.

Кога едно момче ќе те засака вистински, тогаш ја сака твојата душа и ти неговата. И тогаш немате потреба од ништо друго, зашто чувствувате светост во тоа пријателство и познанство и секој ден едниот открива ризници во душата на другиот.

Еден Брак, едно такво соединување, не само што се благословува, туку нема ниту развод, ниту абортуси, ниту нешто спротивно на Божјата Заповед. Еден таков Брак донесува на свет благословени деца како што си ти. Зашто и твоите родители го запазиле свет својот Брак.

Знаеш моја С., Бракот далеку од Бога и од Божествената Причест е далеку и од добродетелта. Има прељуби, неверства, многу опасности и грда атмосфера. Од еден таков Брак децата одат по лоши патишта – во насилство, во наркотици, во лоши друштва и пријателства.

Додека не дојде оној момент кога ќе бидеш сигурна за љубовта што ќе ја чувствуваш и ти и избраникот на твоето срце, внимавај. Не брзај! Зашто постојат многу што бараат само едно парче месо, бидејќи веројатно и самите немаат ништо повеќе да ти дадат.

Радувај се моја С.. Да бидеш секогаш на патот Божји, каде и како што Он сака да бидеш. Секогаш со љубов за родителите што те донесоа во живот, но и за сите и за сè. Да бидеш секогаш нивното благословено дете.

(Од книгата „Аскетизмот на љубовта“ )



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk