IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За телесната невиност на младенците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За телесната невиност на младенците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 20:20
Originally posted by fiks fiks напиша:

Марко ко ќе ме цитираш,цитирај го целиот мој пост,....
Од вас очекувам одговор човечки а не религиски????????
Дали мажот и жената од мојот пример се БЛУДНИЦИ?????????

Ne si me razbral, ok e, prochitaj povtorno.
Sekako deka vo tvojot primer nema blud.
Mojot komentar e usmeren kon opshtestvenoto i crkovno NORMIRANJE....a citatot od tvojot post beshe samo kako light motive i pojdovna osnova na mojot osvrt...capisco ?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 20:22
Пак ми ги кратиш постовите,а тоа зборчето чувај си го за кај папата ако појдеш
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 20:27
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by fiks fiks напиша:

Марко ко ќе ме цитираш,цитирај го целиот мој пост,....
Од вас очекувам одговор човечки а не религиски????????
Дали мажот и жената од мојот пример се БЛУДНИЦИ?????????

Ne si me razbral, ok e, prochitaj povtorno.
Sekako deka vo tvojot primer nema blud.
Mojot komentar e usmeren kon opshtestvenoto i crkovno NORMIRANJE....a citatot od tvojot post beshe samo kako light motive i pojdovna osnova na mojot osvrt...capisco ?



Tvojot osvrt kon bludot nema vrska so hristijanskoto uchenje za brakot! Se razbira, takov brak - nikogash neovenchan (neblagosloven) v Crkva, posle tolku bludnichenje, i bez pokajanie, sigurno kje propadne, ili ako potpolno ne propadne, kje se drzhi vo svojot raspad, no nema da se odrzhi vo ljubovta.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 20:29
Originally posted by fiks fiks напиша:

Пак ми ги кратиш постовите,а тоа зборчето чувај си го за кај папата ако појдеш


sega ne bidi dosaden, gledash i samiot deka ne me razbra shto pishuvam i ne tuku repliciraj, ako sum ti napishal CAPISCO sum go napishal vo forma na 'zabelshka' da chitash povnimatelno.
Mojot post zbori za opshtestveniot i crkovniot moral, ne e direktna replika na tvoeto prashanje...
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 20:31
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by fiks fiks напиша:

Марко ко ќе ме цитираш,цитирај го целиот мој пост,....
Од вас очекувам одговор човечки а не религиски????????
Дали мажот и жената од мојот пример се БЛУДНИЦИ?????????

Ne si me razbral, ok e, prochitaj povtorno.
Sekako deka vo tvojot primer nema blud.
Mojot komentar e usmeren kon opshtestvenoto i crkovno NORMIRANJE....a citatot od tvojot post beshe samo kako light motive i pojdovna osnova na mojot osvrt...capisco ?



Tvojot osvrt kon bludot nema vrska so hristijanskoto uchenje za brakot! Se razbira, takov brak - nikogash neovenchan (neblagosloven) v Crkva, posle tolku bludnichenje, i bez pokajanie, sigurno kje propadne, ili ako potpolno ne propadne, kje se drzhi vo svojot raspad, no nema da se odrzhi vo ljubovta.


OK, sekoj ima pravo da go iskazhe svojot stav, koj mozhe da bide baziran na svetovni ili na crkovni kriteriumi i normi.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 20:33
Без арогантност Марко,никаде не реков јас дека ти ми реплицираш мене.
Јас поставив само прашање.
И кроце малку,дали сум јас досаден или не тоа е моја работа,етикетирање твое ни ми значи ни ќе ме смени.
Да не прајме оф топици тука.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 13:38
Еве нешто за телесната “невиност“...до каде одат некои, и вештачки химен дури измислиле, а колкава била неговата употреба-кажува барањето на политичарите истиот да се забрани...хи,%20хи...
После некој ќе ми кажува ова она за жените во исламот
. Мантијата не може да ја скрие душевната расипаност.

Египетските политичари бараат да се забрани продажбата на вештачки химен, чија употреба ја нарекуваат „срамна“ бидејќи им помага на жените да симулираат невиност. 

Комплетот со вештачки химен и целиот потребен прибор, на кинеската фирма „Гигимо“, се продава по цена од околу 30 долари и содржи мембрана која во текот на сексот расцепува и испушта супстанца која наликува на крв, притоа сведочејќи за наводната невиност на жената која ја користи.

Во рекламата за овој производ се вели: „Не морате повеќе да се грижите поради изгубената невиност. Со овој производ можете било кога да ја доживеете својата прва брачна ноќ“.



- Ако на овој производ му се овозможи продажба во земјата, тоа ќе биде голем срам за владејачката партија, оцени претставник на конзервативната партија на Муслиманското братство, додавајќи дека вештачкиот химен ги поттикнува вонбрачните сексуални односи, кои се спротивни на исламските вредности.

Конзервативниот производ наиде на поддршка меѓу активистките во борбата за женски права. Една од нив истакна дека вештачкиот химен „е удар во лице за секој машки лицемер“ во арапската култура која ја осудува женската сексуалност, но затвора очи пред машкиот промискуитет“.

Хируршката реконструкција на хименот во Египет чини и до 200 долари.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 14:39
Ako nema stavanje tolkav akcent i vrednost na zhenskata nevinost, ako od zhenata ne se bara "chistina" koga vleguva vo brakot, ako na mladozhnocet ne mu e himenot povazhen od lichnosta sto go nosi, ako materijalnoto ne e povazhno od duhovnoto... ako nema pobaruvachka, togash nema da ima nitu ponuda na takov produkt.

I koj najmnogu go kreva glasot okolu seto ova? Ne, ne se zhenite iako se raboti tokmu za niv... tie sigurno bi sakale taa himenoidolotarija da ja snema.

Najmnogu i najsilno go krevaat glasot onie koi smetaat deka najmnogu kje izgubat od prifakjanjeto na takov produkt- glasnicite i branitelite na himenochesnosta, "chuvarite" na moralot vo ime na opshtestvoto i Boga, nebare se rakopolozheni od Svevishniot da vodat "sveta Himenovojna". Oti ako takviot produkt vleze vo sekojdnevniot zhivot na lugjeto, ovie "chuvari na moralot" kje izlezat od nego.

P.S. Fotografijata e prekrasna! Da zhivee zhenskata ubavina... i vnatreshnata i nadvoreshnata... bidejki i obete se Bozhjo delo spored negovoto podobie i dvete se sozdadeni da bidat miluvani od chovekot.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2009 во 14:49
аплаузаплаузаплауз

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2012 во 14:21
Старица Гаврилија

Лерос, 10 февруари 1992г.

…Кога ќе го читаш ова писмо, јас ќе имам веќе заминато од овој свет, а ти пак, ќе бидеш цела девојка. Сега веќе не си мало дете и токму затоа веројатно ќе те интересираат овие неколку мисли околу многу важната тема на љубовта – љубовта која еден ден ќе те поврзе со некое младо момче.

Ќе дојде момент кога ќе го почувствуваш своето срце како бие, како што велиме, малку посилно за тоа момче. Во времето во кое живееш, работите се малку или многу променети. Сега младите се во брзање што повеќе да го живеат животот, да стекнат колку е можно повеќе искуства, колку е можно побрзо… Но секоја работа треба да биде во свое време. Во своето благословено време.

Внимавај, моја С., многу момчиња ќе ти пристапат во името на љубовта. Тоа е нормално зашто љубовта е првата убава работа во нашиот живот. Таа е како цвет што се отвора на сонце едно пролетно утро и не знае уште добро што му се случува и се збунува… Знаеш, еден ден кога ќе ни кажат дека нè љубат тоа ни годи. Но, тоа не е секогаш љубов. Денес веројатно нè сакаат, но тоа што го сакаат денес, утре може да го остават зашто виделе нешто друго што им се допаднало и што го сакаат за да ја задоволат својата желба. И кога утре–задутре ќе отидеме кон Светата Тајна Божја, Бракот, и ќе облечеме убави облеки однадвор и ќе се накитиме, а однатре носиме едно тело истуткано, нечисто, тогаш Бог не го благословува тој Брак.

Кога едно момче ќе те засака вистински, тогаш ја сака твојата душа и ти неговата. И тогаш немате потреба од ништо друго, зашто чувствувате светост во тоа пријателство и познанство и секој ден едниот открива ризници во душата на другиот.

Еден Брак, едно такво соединување, не само што се благословува, туку нема ниту развод, ниту абортуси, ниту нешто спротивно на Божјата Заповед. Еден таков Брак донесува на свет благословени деца како што си ти. Зашто и твоите родители го запазиле свет својот Брак.

Знаеш моја С., Бракот далеку од Бога и од Божествената Причест е далеку и од добродетелта. Има прељуби, неверства, многу опасности и грда атмосфера. Од еден таков Брак децата одат по лоши патишта – во насилство, во наркотици, во лоши друштва и пријателства.

Додека не дојде оној момент кога ќе бидеш сигурна за љубовта што ќе ја чувствуваш и ти и избраникот на твоето срце, внимавај. Не брзај! Зашто постојат многу што бараат само едно парче месо, бидејќи веројатно и самите немаат ништо повеќе да ти дадат.

Радувај се моја С.. Да бидеш секогаш на патот Божји, каде и како што Он сака да бидеш. Секогаш со љубов за родителите што те донесоа во живот, но и за сите и за сè. Да бидеш секогаш нивното благословено дете.

(Од книгата „Аскетизмот на љубовта“ )
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.