IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - МКД Молитва
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МКД Молитва

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: МКД Молитва
    Испратена: 24.Јануари.2009 во 20:19
Ova gi nadminuva site granici. Iaku spotov e so polit. pozadina, sepak da se (zlo)upotrebuva verata, a osobeno da se simulira glasot na Boga kako ni se obrakja na nas makedoncite, e povekje od nevkusno ponizhuvanje za site prav. vernici.
Chudno, zashto MPC sushte molchi...?

http://www.youtube.com/watch?v=PZJ62MGF7xI
.....
МАКЕДОНСКА МОЛИТВА „Деца на сонцето и цвеќето, да знаете дека вашата мајка Земја ја населив со три раси, белата раса Македоноиди, жолтата Монголоиди и црна раса, која ја нареков Негриди. Преостанатите луѓе се сите Мулати. Од вас Македонците белата раса ја зачнав и ја раширив се до Јапонско Море“. Гласот на „Бога“ кој преку „македонската молитва“ на државната телевизија веќе подолг период ни порачува дека и Македонија е до Токио, веројатно ќе останеше само уште една патетична копија на српските недоречености од минатиот век, доколку, веќе тригодишното лутање по вселенските корени на Македонецот за првпат деновиве не добиеја и официјален, државен печат.
....не се запира кај античките Македонци, туку се оди и чекор понатаму, па се прави врска со каменото доба, со неолитот, со Пелазгите, Пајонците. Ние немаме повеќе проекција за библиска, туку за препотопска Македонија“.

http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=7694073988930B42BBF53063EABAC246




Изменето од Marko sk - 24.Јануари.2009 во 20:20
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 20:30
Dobro prasanje Marko sk!
Кон врв
Orthodul Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 157
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Orthodul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 21:00
“Меѓу вас јас сум сега благороден во вечна Македонија, блажено“ цитат од видеото.

Богохулие и нацизам собрани во 9 минути. Македонија до Токија, а Александар и Филип на исто место со св. Наум и св. Климент. Хулат на Бога и на светиите Негови, а се дрзнале и како “фон“ да оди снимка од света литургија. Бог да чува и да брани. Го допревме дното. Прости им, Господи не знаат што прават.

А за став на МПЦ:
„Ја чувствувам болката на нашите предци, поаѓајки уште од Александар Македонски па до денес, поготово денешната болка можеби е посилна затоа што често еве се случува, секогаш сме онеправдани пред многу институции во светот и Европа, и на тој начин оваа молитва која е дадена, всушност представува бол кон вечноста“, изјави Коста Станоевски, протереј.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=103392
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 22:19
Ова беше врвот на глупоста!!! Не ми е јасно кој "ум" го измисли ова... некој толку многу сака да се докаже пред власта дека е патриот и верник, што оди во целосно негирање и на нацијата и на верата.
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 23:34
Што сум јас? Што си ти? Што е човечанството, нациите и нивните вери без *БОЖЈАТА Чиста *СВЕТЛИНА и *ДУХ?

Во Епистел до Колосјаните (глава трета) е прекрасно опишано местото на нациите после доаѓањето ХРИСТОВО!

Дали се спремни нациите да се откажат од своите колективни егоизми, отворајќи го срцето за ХРИСТОВАТА ПРЕРОДБА!?
Без таа преродба црно се пишува на сите жители на планетата земја, покрај прекрасните национални носии, уште поубавите верски објекти и национални институции!

Ова важи за сите, без разлика дали грк или евреин, ...!(Колосјани 3:11)

Дај БОЖЕ од ДУХОТ Твој!

АМИН

     

Изменето од spiros - 24.Јануари.2009 во 23:42
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 23:46
ве чекав вас на вероисповед да почнете да коментирате за молитвата
ме интересираше вашиот став
јас лично поморбидно,и порасистичко нешто немам слушнато
ама си велев можеби ќе застанете во одбрана,зашто црквата колку слушнав го оправдува спотот или не сум во право?
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2009 во 23:56
Анѓелина, кажими дали ја разбираш и дали и веруваш на СВЕТЛИНАТА што зрачи од следниов текст?

... нема веќе Грк ни Јудеец, обрезание и необрезание, варварин, Скит, роб, слободен, туку Христос е сè и во сè.
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 00:04
не знам многу за верата,ги знам оние општи работи кои ги знаат сите.
верувам дека постои нешто таму горе,можеби Бог
(немој сега одма да ми се нафрлите)
знам дека се злоупотребувало од нас луѓето името на Бога во сите војни
се трудам да научам повеќе,значи редовно ве читам ама не коментирам
не сум толку стручнанамигнување
Спирос ,значи сите сме еднакви пред Бога,тоа сакаш да кажеш?
поправиме ако грешам
на учениците треба поопширно да му се објаснуваголема%20насмевка
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 00:28
Сите до еден,од прв до последен.И пред бога не постојат раси,народи и нации.Сите сме деца на Бог.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 00:36
Анѓелина, зора на слободата кажа прекрасно!

Со отелотворувањето на БОЖЈАТА МИЛОСТ во ИСУС ХРИСТОС, заврши - за оние што вистински поверуваа - националната, верската, расната, класната и секоја друга разлика!

Тоа што постојат тие разлики во светот, постојат само поради неверата на СУШТИНАТА, на ВИСТИНАТА!

Жално е што многу луѓе (дури и крстени) не ја слушнале таа РАДОСТНА ВЕСТ (ЕВАНГЕЛИЕ)!

Јас се радувам за тебе што ти не се затвораш пред СПАСИТЕЛНАТА ВЕСТ!   






Изменето од spiros - 25.Јануари.2009 во 00:37
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 01:34
Го погледнав сега видеото, интересно... изгледа МПЦ сепак прифаќа дека Бог повторно се објавува, само да каже уште преку кој пророк или медијум е „објавата„ пренесена во видеото

Изменето од Majkl - 25.Јануари.2009 во 01:35
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 01:50
Богохулство и национализам.
А кој стои зад ова видео?
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 01:56
сите не интересира кој стои зад оваа глупост.
имале храброст да го направат,нека бидат храбри како што
прикажуваат дека се, па нека истапат јавно да го одбранат нивниот став
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2009 во 02:12
Очигледно е дека авторите се православци, само ме интересира дали зад ова стои и печатот на МПЦ.
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.