Испечати | Затвори го прозорот

МКД Молитва

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17645
Датум на принтање: 06.Мај.2024 во 22:51
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: МКД Молитва
Постирано од: Marko sk
Наслов: МКД Молитва
Датум на внесување: 24.Јануари.2009 во 20:19
Ova gi nadminuva site granici. Iaku spotov e so polit. pozadina, sepak da se (zlo)upotrebuva verata, a osobeno da se simulira glasot na Boga kako ni se obrakja na nas makedoncite, e povekje od nevkusno ponizhuvanje za site prav. vernici.
Chudno, zashto MPC sushte molchi...?

http://www.youtube.com/watch?v=PZJ62MGF7xI - http://www.youtube.com/watch?v=PZJ62MGF7xI
.....
МАКЕДОНСКА МОЛИТВА „Деца на сонцето и цвеќето, да знаете дека вашата мајка Земја ја населив со три раси, белата раса Македоноиди, жолтата Монголоиди и црна раса, која ја нареков Негриди. Преостанатите луѓе се сите Мулати. Од вас Македонците белата раса ја зачнав и ја раширив се до Јапонско Море“. Гласот на „Бога“ кој преку „македонската молитва“ на државната телевизија веќе подолг период ни порачува дека и Македонија е до Токио, веројатно ќе останеше само уште една патетична копија на српските недоречености од минатиот век, доколку, веќе тригодишното лутање по вселенските корени на Македонецот за првпат деновиве не добиеја и официјален, државен печат.
....не се запира кај античките Македонци, туку се оди и чекор понатаму, па се прави врска со каменото доба, со неолитот, со Пелазгите, Пајонците. Ние немаме повеќе проекција за библиска, туку за препотопска Македонија“.

http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=7694073988930B42BBF53063EABAC246 - http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=7694073988930B42BBF53063EABAC246





Коментари:
Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 24.Јануари.2009 во 20:30
Dobro prasanje Marko sk!


Постирано од: Orthodul
Датум на внесување: 24.Јануари.2009 во 21:00
“Меѓу вас јас сум сега благороден во вечна Македонија, блажено“ цитат од видеото.

Богохулие и нацизам собрани во 9 минути. Македонија до Токија, а Александар и Филип на исто место со св. Наум и св. Климент. Хулат на Бога и на светиите Негови, а се дрзнале и како “фон“ да оди снимка од света литургија. Бог да чува и да брани. Го допревме дното. Прости им, Господи не знаат што прават.

А за став на МПЦ:
„Ја чувствувам болката на нашите предци, поаѓајки уште од Александар Македонски па до денес, поготово денешната болка можеби е посилна затоа што често еве се случува, секогаш сме онеправдани пред многу институции во светот и Европа, и на тој начин оваа молитва која е дадена, всушност представува бол кон вечноста“, изјави Коста Станоевски, протереј.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=103392 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=103392

-------------


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 24.Јануари.2009 во 22:19
Ова беше врвот на глупоста!!! Не ми е јасно кој "ум" го измисли ова... некој толку многу сака да се докаже пред власта дека е патриот и верник, што оди во целосно негирање и на нацијата и на верата.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Јануари.2009 во 23:34
Што сум јас? Што си ти? Што е човечанството, нациите и нивните вери без *БОЖЈАТА Чиста *СВЕТЛИНА и *ДУХ?

Во Епистел до Колосјаните (глава трета) е прекрасно опишано местото на нациите после доаѓањето ХРИСТОВО!

Дали се спремни нациите да се откажат од своите колективни егоизми, отворајќи го срцето за ХРИСТОВАТА ПРЕРОДБА!?
Без таа преродба црно се пишува на сите жители на планетата земја, покрај прекрасните национални носии, уште поубавите верски објекти и национални институции!

Ова важи за сите, без разлика дали грк или евреин, ...!(Колосјани 3:11)

Дај БОЖЕ од ДУХОТ Твој!

АМИН

     

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 24.Јануари.2009 во 23:46
ве чекав вас на вероисповед да почнете да коментирате за молитвата
ме интересираше вашиот став
јас лично поморбидно,и порасистичко нешто немам слушнато
ама си велев можеби ќе застанете во одбрана,зашто црквата колку слушнав го оправдува спотот или не сум во право?


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Јануари.2009 во 23:56
Анѓелина, кажими дали ја разбираш и дали и веруваш на СВЕТЛИНАТА што зрачи од следниов текст?

... нема веќе Грк ни Јудеец, обрезание и необрезание, варварин, Скит, роб, слободен, туку Христос е сè и во сè.


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 00:04
не знам многу за верата,ги знам оние општи работи кои ги знаат сите.
верувам дека постои нешто таму горе,можеби Бог
(немој сега одма да ми се нафрлите)
знам дека се злоупотребувало од нас луѓето името на Бога во сите војни
се трудам да научам повеќе,значи редовно ве читам ама не коментирам
не сум толку стручнанамигнување
Спирос ,значи сите сме еднакви пред Бога,тоа сакаш да кажеш?
поправиме ако грешам
на учениците треба поопширно да му се објаснуваголема%20насмевка


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 00:28
Сите до еден,од прв до последен.И пред бога не постојат раси,народи и нации.Сите сме деца на Бог.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 00:36
Анѓелина, зора на слободата кажа прекрасно!

Со отелотворувањето на БОЖЈАТА МИЛОСТ во ИСУС ХРИСТОС, заврши - за оние што вистински поверуваа - националната, верската, расната, класната и секоја друга разлика!

Тоа што постојат тие разлики во светот, постојат само поради неверата на СУШТИНАТА, на ВИСТИНАТА!

Жално е што многу луѓе (дури и крстени) не ја слушнале таа РАДОСТНА ВЕСТ (ЕВАНГЕЛИЕ)!

Јас се радувам за тебе што ти не се затвораш пред СПАСИТЕЛНАТА ВЕСТ!   






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 01:34
Го погледнав сега видеото, интересно... изгледа МПЦ сепак прифаќа дека Бог повторно се објавува, само да каже уште преку кој пророк или медијум е „објавата„ пренесена во видеото


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 01:50
Богохулство и национализам.
А кој стои зад ова видео?


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 01:56
сите не интересира кој стои зад оваа глупост.
имале храброст да го направат,нека бидат храбри како што
прикажуваат дека се, па нека истапат јавно да го одбранат нивниот став


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 02:12
Очигледно е дека авторите се православци, само ме интересира дали зад ова стои и печатот на МПЦ.

-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 06:37
Авторите не се православци - авторите се идиоти!
МПЦ колку што успеав да разберам (не од медиуми, а од приватни контакти) не стои зад ова и не е нивна "нарачка".
Некој премногу сакал да се покаже патриот и верник (а што друго да прават пред избори?!), па се прашал што е најверничко и што е најпатриотско? И се собрале одбор јунаци да решаваат што е најпатриотско првин... рекле - Климент и Наум... Не е доволно, некако многу скоро се... Тогаш другиот во друштвото, за да биде поголем патриот - Ајде ќе одиме до Александар и Филип. Првиот рекол - ама и тоа не е доволно - ќе одиме назад до Аминта, па ако треба и до праисторијата! И тогаш, се разбира, вториот за да покаже дека е апсолутен патриот, за никој да не може да го надмине - предлага, што друго, ако не - Белата Раса потекнува од нас бе! Од кој друг ако не од нас?!
Е се разбира... што праиме со верата сега...? Оној првиот, бидејќи останал назад на патриотски план, решил да оди до крај на вернички - и си рекол - што е највернички што може да биде? Па се разбира - Бог Лично ќе зборува! Е ај да ве видам бидете поверници од тоа, а?

Познавајќи ги авторите лично (и ако некогаш го прочитаат ова - не ви се извинувам и покрај познанството, а напротив, кога ќе се вратам во Скопје, ќе ве побарам лично за да ви го кажам истово!), баш вака се одвивал разговорот! Имам само една дилема... дали Кај Јоле или Кај Злате се одвивал разговоров... ама според резултатот, веројатно е првата локација, попродуховена ми делува.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 09:24
Покрај апсолутното одбивање на реченото, чувствувам и една врста на сожалување кон оние што го креирале видеото, бидејќи е сторено од очај!

Цврсто сум уверен кога самите автори а и околното соседство би било вистински родено во Христос и би имало поинаков однос кон нацијата, традицијата и конфесијата, не би се случувале такви националистички катастрофи на балканот, европа и светот, какви што се случуваа во минатото и ни претат да се случат повторно!

Во ниеден случај несакам да наречам некого “идиот“ или поинаку со погрден збор, туку да ги подржам а пред сё да го помолам БОГА да ги отвори очите на срцето и со тоа да ги пресуши изворите на (во краен ефект) крвопролевањето!



АМИН



-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 16:33
zidarski, јас мислам дека авторите на молитвата се типични православци. Типично е за православието да се испреплетува со националноста, да се меша во политика, во власта, да алудира на патриотизам, фолклор, етнофилетизам и сл.
Овие работи се главната сила со која православието ги држи своите верници. Погледнете ги само обраќањата на архиепископот и другите православни "великодостојници", речиси секогаш во нивните обраќања се содржат фразите: македонци, Македонија, Нашата македонска вера, нашата библиска земја бре бре уште малку и Исус ќе го направат македонец среќа
Затоа велам, типични православци.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 21:05
Не, тоа е типично за твоето (не)разбирање на православието, а не за самото православие.
Ако разбираше макар минимално од православието, ќе знаеше дека е разделено на различни митрополии во рамки на административните единици, и соодветно, епископите проповедаат во рамки на тие митрополии... Ова е поделба направена уште пред 15-тина векови. Нашата "митрополија" е Македонија и соодветно - не е нелогично да се спомнува во проповедите. Истотака се спомнуваат владиците на сите останати земји - не знам дали си го забележал тоа - но на секоја литургија се упатува молитва за здравјето на останатите православни епископи и за сите верници и луѓе во целиот свет. Обрни внимание некогаш ако слушаш литургија, пред да коментираш. Инаку - земјата е Библиска, се спомнува во Библијата многу директно, прочитај...
А авторите на квази-молитвата - немаат врска со православието и со верата.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 22:37
Работата е многу едноставна. Луѓето се (крстени како) православни но националната припадност им е поважна од *БОЖЈАТА Сеопфатна *СВЕТЛИНА и *ДУХ која за спасение на сите се отелотвори во ИСУС!

Ними поради постоечката скаменета состојба на национално и не само национално ниво, им пукнал филмот и си направиле филм (видео).

Тоа е тоа!




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 23:06
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Авторите не се православци - авторите се идиоти!
МПЦ колку што успеав да разберам (не од медиуми, а од приватни контакти) не стои зад ова и не е нивна "нарачка".
Некој премногу сакал да се покаже патриот и верник (а што друго да прават пред избори?!), па се прашал што е најверничко и што е најпатриотско? И се собрале одбор јунаци да решаваат што е најпатриотско првин... рекле - Климент и Наум... Не е доволно, некако многу скоро се... Тогаш другиот во друштвото, за да биде поголем патриот - Ајде ќе одиме до Александар и Филип. Првиот рекол - ама и тоа не е доволно - ќе одиме назад до Аминта, па ако треба и до праисторијата! И тогаш, се разбира, вториот за да покаже дека е апсолутен патриот, за никој да не може да го надмине - предлага, што друго, ако не - Белата Раса потекнува од нас бе! Од кој друг ако не од нас?!
Е се разбира... што праиме со верата сега...? Оној првиот, бидејќи останал назад на патриотски план, решил да оди до крај на вернички - и си рекол - што е највернички што може да биде? Па се разбира - Бог Лично ќе зборува! Е ај да ве видам бидете поверници од тоа, а?

Познавајќи ги авторите лично (и ако некогаш го прочитаат ова - не ви се извинувам и покрај познанството, а напротив, кога ќе се вратам во Скопје, ќе ве побарам лично за да ви го кажам истово!), баш вака се одвивал разговорот! Имам само една дилема... дали Кај Јоле или Кај Злате се одвивал разговоров... ама според резултатот, веројатно е првата локација, попродуховена ми делува.


Originally posted by zidarski zidarski напиша:


А авторите на квази-молитвата - немаат врска со православието и со верата.


Ne mozham, a da ne se slozham vo potpolnost so zidarski. Ako do sega ne vi bilo jasno sto znachi frazata "mechkina usluga", sega tochno znaete sto znachi toa. Od ova poubav primer za toa nema.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 01:37
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не, тоа е типично за твоето (не)разбирање на православието, а не за самото православие.
Ако разбираше макар минимално од православието, ќе знаеше дека е разделено на различни митрополии во рамки на административните единици, и соодветно, епископите проповедаат во рамки на тие митрополии... Ова е поделба направена уште пред 15-тина векови. Нашата "митрополија" е Македонија и соодветно - не е нелогично да се спомнува во проповедите. Истотака се спомнуваат владиците на сите останати земји - не знам дали си го забележал тоа - но на секоја литургија се упатува молитва за здравјето на останатите православни епископи и за сите верници и луѓе во целиот свет. Обрни внимание некогаш ако слушаш литургија, пред да коментираш. Инаку - земјата е Библиска, се спомнува во Библијата многу директно, прочитај...
А авторите на квази-молитвата - немаат врска со православието и со верата.


A od koga masonite imaat imaat vrska so pravoslavnata vera?

Shto se odnoseuva na temata, protoerejot Kosta Stanoevski e sekretar na Skopskata eparhija, i govori vo imeto na MPC:

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=103392 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=103392

Македонската молитва доби добри оценки од црквата. Од првото гледање денеска таа предизвика емоции за македонската неправда.

Откако 9 минути внимателно ги изгледавме пораките кои господ лично ни ги пренесува, Протојерејот Коста Станоевски вака ја доживеја молитвата која во името на сите Македонци ја емитуваше македонската телевизија.

„Ја чувствувам болката на нашите предци, поаѓајки уште од Александар Македонски па до денес, поготово денешната болка можеби е посилна затоа што често еве се случува, секогаш сме онеправдани пред многу институции во светот и Европа, и на тој начин оваа молитва која е дадена, всушност представува бол кон вечноста“, изјави Коста Станоевски, протереј.





Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 02:03
Господинот Станоевски изрази лично видување, а не црковен став! Само Светиот Синод има право да излезе со официјален став, а не поединечни служители на црквата. Светиот Синод - не излегол со свој став во врска со ова.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 02:16

Фала ти за информацијата Asya. Сега имаме и доказ дека МПЦ стои зад оваа богохулна молитва, без разлика дали е автор на истата или пак само ја подржува.



-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 02:19
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Господинот Станоевски изрази лично видување, а не црковен став! Само Светиот Синод има право да излезе со официјален став, а не поединечни служители на црквата. Светиот Синод - не излегол со свој став во врска со ова.


Sekretar na eparhija, ushte povekje - Skopska (protoerejot e sekretar na g.g. Stefan), ne smee javno da iskazhuva svoj lichen stav, poinakov od toj na crkvata, koja shto ja zastapuva.


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 02:22
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Фала ти за информацијата Asya. Сега имаме и доказ дека МПЦ стои зад оваа богохулна молитва, без разлика дали е автор на истата или пак само ја подржува.



Molam! No, prethodno, Orthodul ja dostavi istata informacija.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 03:23
Како што реков - изјавата е негова лична. МПЦ официјално не излегло со став во врска со ова. Ова се факти, а не нечии толкувања за тоа дека ако некој кој е секретар рекол нешто, значи мора да е официјално...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 03:29
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Господинот Станоевски изрази лично видување, а не црковен став! Само Светиот Синод има право да излезе со официјален став, а не поединечни служители на црквата. Светиот Синод - не излегол со свој став во врска со ова.


Sekretar na eparhija, ushte povekje - Skopska (protoerejot e sekretar na g.g. Stefan), ne smee javno da iskazhuva svoj lichen stav, poinakov od toj na crkvata, koja shto ja zastapuva.
 
Се согласувам со Asya. Сепак тој е секретар на г.г. Стефан и како таков тој го изнел официјалниот став на МПЦ во однос на оваа богохулна, националистичка и етнофилетистичка квази-молитва.


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 04:19
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Како што реков - изјавата е негова лична. МПЦ официјално не излегло со став во врска со ова. Ова се факти, а не нечии толкувања за тоа дека ако некој кој е секретар рекол нешто, значи мора да е официјално...


A chij sveshtenik e protoerejot Kosta Stanoevski, ako ne e na MPC? Smee li sveshtenosluzhitel i sekretar na eparhija, javno da izjavuva svoj lichen stav? Ako smee, toa mozhe samo da go potvrdi bezzakonieto na MPC!

Tuku, ne mi odgovori na prashanjeto: Od koga masonstvoto ima vrska so pravoslavnata vera? I so koe pravo si dozvoluvash od tvojata masonska lozha da se meshash vo crkovniote raboti?


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 07:52
Масонството нема никаква врска со ниедна вера, бидејќи не е религија и не се меша во религијата воопшто, така што не го разбирам воопшто твоето инсистирање да не се занимавам со овие разговори. Твоето непознавање на темата масонство не е причина да ги малтретираме со тоа сите учесници во сите теми.
Да, свештенослужител и секретар има право јавно да изјавува сопствен личен став. Црквата е строга хиерархија, но не е ниту затвор, ниту војска, па да има забрана за зборување. Секоја една црква ја има истата слобода - и грчката и руската и бугарската и српската... и соодветно има доста примери на такви лични изјави од страна на служители на соодветните цркви.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 08:21
Kolku shto jas se sekjavam, ti pobegna od diskusijata za masonstvoto, a zapochnuva ovde: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15145&PN=5 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15145&PN=5
I prodolzhuva do osma stranica. Pa, sam vidi go sopstvenoto nepoznavanje na masonstvoto i pravoslavnata vera.

A shto se odnesuva na sekretarot na Skopskata Eparhija na MPC i negovata izjava, ti si vo zabluda ako mislish deka sveshtenosluzhitel smee da izjavuva "sopstven lichen stav" vo odnos na Boga i verata.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 08:41
Смее да изјавува сопствен став... и тоа не се смета за официјален став. Официјален е само ставот на Архиепископот и на Светиот Синод (дури ставот на поединечните членови на Синодот не се смета за официјален). За ова, многу е едноставно - прашај во МПЦ, лесно се достапни.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Asya
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 09:23
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Смее да изјавува сопствен став... и тоа не се смета за официјален став. Официјален е само ставот на Архиепископот и на Светиот Синод (дури ставот на поединечните членови на Синодот не се смета за официјален). За ова, многу е едноставно - прашај во МПЦ, лесно се достапни.


Ti razbirash li shto znachi da se bide sveshtenosluzhitel na Pravoslavna Crkva i sekretar na eparhija? Sveshtenikot mozhe da ima lichen stav za mnogu raboti, no ne i vo odnos na Boga i verata! Sekoe pravo dovagja vo paket so dolzhnosti, a sekoj sveshtenik na Pravoslavnata Crkva e dolzhen da ja chuva verata ispravna (pravoverna) Ili, sakash da rechesh deka MPC ne e pravoslavna?! Koga bi znael shto smee ili ne smee hristijaninot, najverojatno ne bi bil mason, kako shto sam se pretstavuvash.

Eve ja izjavata na izvesniot protoerej po povod t.n. makedonskata molitva: "Ja чувствувам болката на нашите предци, поаѓајки уште од Александар Македонски па до денес, поготово денешната болка можеби е посилна затоа што често еве се случува, секогаш сме онеправдани пред многу институции во светот и Европа, и на тој начин оваа молитва која е дадена, всушност представува бол кон вечноста“, изјави Коста Станоевски, протереј".

Kako smee protoerej na Pravoslavna Crkva da opravda takva glupost, koja shto se granichi so bezumstvoto na nacizmot?!







Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 12:03
na kratko..nesto po ODVRATNO,GADNO,MIZERNO nemam videno.ednostavno nemav dovolno stomak ni da go dogledam klipot do kraj.a bashka ova e NEVIDENA ZLOUPOTREBA na pravoslavnata vera kako pozadina!!
koj e toj makedon!!??? i ova so aleksanadar makedonski veke se nema granica i oset!!
beshe smeshno a sega stanuva veke i mizerno.
dodeka stavot na toj protojerejot(a ne mu e ni prvpat)e samo negov licen stav i samo negov.
no sepak smetam deka celata taa intencija voopsto ne e religiozna na celiot toj cirkus tuku nekakvo si kvazi politicko-moronska.

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: vesnaa
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 12:29
auuuu ne znaev deka ovie od MPC bile tolku zabegani изненадување


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 12:39
Не знам мене ми е малку контрадикторно ова.
1.Бог ни ги прати кралевите-богот христијански ни прати неверници и пагани(такви се во очите на христијаните)?
2.Јас ве избрав вас македонците...и сл.јас колку ште занам бог не сака сите подеднакво и нема миленици-а во клипов бог зборува како да не фаворитизира како народ

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 13:13
veruvaj zajcef,i samite avtori pojma nemaat za tie kontradiktornosti.
ove me potseka na igrana narecena "mafija".
najjako igraa tie ne sto imama startegija kako sto da gi izmamat protivnicite i pogreshno da gi navedat, tuku onie koi nemaat NIKAKVA startegija a drugite se cudat koja e taa nivna misteriozna strategija sto ovie ne mozat da ja ukapiraat.

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 22:54
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не, тоа е типично за твоето (не)разбирање на православието, а не за самото православие.
Ако разбираше макар минимално од православието, ќе знаеше дека е разделено на различни митрополии во рамки на административните единици, и соодветно, епископите проповедаат во рамки на тие митрополии... Ова е поделба направена уште пред 15-тина векови. Нашата "митрополија" е Македонија и соодветно - не е нелогично да се спомнува во проповедите. Истотака се спомнуваат владиците на сите останати земји - не знам дали си го забележал тоа - но на секоја литургија се упатува молитва за здравјето на останатите православни епископи и за сите верници и луѓе во целиот свет. Обрни внимание некогаш ако слушаш литургија, пред да коментираш. Инаку - земјата е Библиска, се спомнува во Библијата многу директно, прочитај...
А авторите на квази-молитвата - немаат врска со православието и со верата.


Ох бре зидарски... ај отвори ја Библијата и погледни го првиот стих.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 27.Јануари.2009 во 00:09
Алдра - ќе проштеваш, не те разбрав што мислеше со тоа...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 27.Јануари.2009 во 16:30
Првиот стих од Библијата е "На почетокот Бог ги создаде Небото и Земјата." (Битие 1:1) и со тоа верувам Aldra сака да потенцира дека целата планета Земја е библиска Земја, а не само Македонија.
Во Библијата се спомнуваат многу места кои денес се во Иран, Ирак, Турција, а сепак денес овие земји се претежно муслимански, а не христијански. И што фајде од тоа ако се спомнати во Библијата?
И Содом и Гомор се библиски градови, па сепак беа изгорени до темел од Господ.
Затоа, национализмот настрана, да не се фалиме со тоа што името на нашата земја се спомнува во Библијата, затоа што тоа не ни носи никакви поени или привилегии кај Бог. Секој индивидуално ќе се одговара пред Бог и тоа нема да зависи од нашето државјанство, од нашата националност, нема да зависи ни од нашите предци кои биле, ниту од нашите внуци, туку од нас самите - Го послушавме ли она што Господ ни го заповеда во Неговиот пишан Збор - Библијата, или пак ги свртевме нашите уши кон човечките преданија, суеверија и празноверија.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 27.Јануари.2009 во 20:59
Кога се вели Библиска земја, се однесува на земјите спомнати во Библијата. Нема потреба од мудрување... Турција, Ирак, Иран, Египет во тој контекст се Библиски земји. Никој не рекол дека ни носи некакви привилегии тоа - едноставно е интересен факт, ништо повеќе.

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Orthophill
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 00:32
На оваа македонска ‘‘молитва‘‘, јас би возвратил со една прилепска молитва, кратка и јасна:
Слези Господи и собери си ја вересијата!

-------------
Нема поголемо богатство од девственоста! - св Григориј Ниски


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 20:57
Читам... читам... и никој да кажи што најмногу го изнасмеало ....
 
 
СВЕТИ НИКОЛА МИ СЕ ЈАВИ НА СОН И МИ РЕЧЕ: И ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ ...   газење%20од%20смеење  газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење  газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење
 
 
Е ОВА БЕШЕ ВРВ НА ГЛУПОСТА!!!
 
 
Асја - права си за “идиотите“ што не разбираат богословие..., ама сепак треба и кон нив да имаш љубов. Нели и тие се од твојот  народголема%20насмевка


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: nelson
Датум на внесување: 03.Февруари.2009 во 23:15
ne e smesno...glupavo e.

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 02:46
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Читам... читам... и никој да кажи што најмногу го изнасмеало ....
 
 
СВЕТИ НИКОЛА МИ СЕ ЈАВИ НА СОН И МИ РЕЧЕ: И ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ ...   газење%20од%20смеење  газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење  газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење
 
 
Е ОВА БЕШЕ ВРВ НА ГЛУПОСТА!!!
 
 
Асја - права си за “идиотите“ што не разбираат богословие..., ама сепак треба и кон нив да имаш љубов. Нели и тие се од твојот  народголема%20насмевка
 
Toj врв на глупоста е подржан од протерејот Станоевски - секретар на Скопската епархија на МПЦ. голема%20насмевка


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 12:05
glupo od pocetok do kraj!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 20:49

Ne mi se veruva deka toa go davaat na MTV


Kako moze nekoj da zboruva vo imeto na Bog izmisleni zborovi koi nemaat nikakva smisla ne mi e jasno.


Ziva katastrofa e toa. Taka ne se jakne patriotskiot duh na drzavata so izmislici. Koj go smislil ova, alal da mu e...




Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 02:24
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Ne mi se veruva deka toa go davaat na MTV


Kako moze nekoj da zboruva vo imeto na Bog izmisleni zborovi koi nemaat nikakva smisla ne mi e jasno.


Ziva katastrofa e toa. Taka ne se jakne patriotskiot duh na drzavata so izmislici. Koj go smislil ova, alal da mu e...


 
Како може некој да измислува во името на Бог јас можам да разберам, има се и сешто по светов, па и тоа. Но како може еден протереј и секретар на Скопската епархија на МПЦ да ја подржи таа измислица?
И како е можно МПЦ да не реагира на ова и тој сеуште да е на функција?
Ова е уште еден доказ дека патриотизмот и етнофилетизмот се многу поважни во МПЦ отколку вистината, па затоа се прифаќа се што е македонштина - затоа што на тој начин најдобро ја држат рајата.
Еднаш дури и Гоце Делчев го нарекоа "апостол" иако нема никакви податоци дека Гоце бил христијанин. Напротив, има бугарски извори дека Гоце честопати се подбивал со христијанството и си кинел листови од Библијата од кои потоа си правел ризли за што бил и укорен од Даме Груев (или Јане Сандански беше, не ме држете за збор).
Но, што да очекуваме од една црква во чие име (МПЦ) не стои називот "Христијанска", туку за поважно се сметало да се вметне називот "Македонска".


-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 06:02
Интересно што "протестантите" во Македонија доста се противат на патриотски пројави, додека во земјите во кои нивниот начин на практикување на верата е застапен со векови, токму тие цркви се промотори на национализмот и на идеологијата "нацијата пред се" (особено во ова се активни баптистите и евангелистите во САД, кои не носат крстови, но затоа задолжително носат американско знаменце закачено на реверот).
И повторно - претерано е симптоматично ова занимавање со туѓите проблеми, а постојано молчење за своите... некое многу измислено чувство на безгрешност создава...

-------------
Do what is right, come what may...


Постирано од: Pravoslaven
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 11:36
zidarski, за кои тоа "свои проблеми" ми зборуваш? Каква врска имам јас со некој протестант во Америка кој обесил американско знаме на себе? Има ли таков член воопшто на форумов? Кон кого го упатуваш тоа "своите"?
Јас никогаш не сум ставил ниту америчко, НИТУ македонско знаме ниту на ревер, ниту на било што. Јас сум првенствено христијанин, а потоа македонец. Јас не правам никаква разлика меѓу христијанин од Македонија и христијанин од Албанија, Косово, Грција или Србија. Моето државјанство пред се е во Божјото Царство и тоа е мојата националност - христијанин.
Тоа е мојот проблем, проблемот кој произлегува од Светото Писмо:
 

Галатјани: - 3:28 Нема веќе ни Јудеец ни Грк, нема веќе ни роб ни слободен, нема веќе ни машко ни женско, зашто вие сите сте едно во Исус Христос.



-------------
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Февруари.2009 во 21:36
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Интересно што "протестантите" во Македонија доста се противат на патриотски пројави, додека во земјите во кои нивниот начин на практикување на верата е застапен со векови, токму тие цркви се промотори на национализмот и на идеологијата "нацијата пред се" (особено во ова се активни баптистите и евангелистите во САД, кои не носат крстови, но затоа задолжително носат американско знаменце закачено на реверот).
И повторно - претерано е симптоматично ова занимавање со туѓите проблеми, а постојано молчење за своите... некое многу измислено чувство на безгрешност создава...


Da, tocno e deka vo USA protestantite se golemi patrioti, no da ne zaboravime i deka Boris Trajkovski bese golem patriot koj ja sakase svojata Makedonija iako bese protestant. Duri toj se zalagase za resavanjeto na problemot na MPC so SPC. Bese golem covek, neka pociva vo mir, Bog da go prosti....

Inaku, politikata ne treba da se identifikuva so veroispovedta,togas se stvaraat golemi problemi.

Posebno Isus ni zapoveda da ne bideme del od svetot i da se cuvame od svetskite raboti koi nosat razdor pomegju hristijanite. A politikata e naj razedinuvacka rabota, zaradi politikata i MPC ima problemi so priznavanjeto od SPC.

Treba da se prasame kako ISUS gleda na hristijanite koga si go pravat eden na drug toa?


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 00:21
oce nas koj si nabesata
da bide carstvo tvoje
da bide volja tvoja....

-------------
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 01.Март.2009 во 11:37
Авторот на молитвата во одбрана на својот текст

Заговорници и платеници на странските разузнавачки служби - такви биле оние кои зборувале лошо за кусиот документарец кој одеше на програмата на Македонската Радио Телевизија.

„Бев сигурен дека кога мојот македонски народ ќе ја слушне молитвата, ќе бијат камбаните на среќата и портите на рајот ќе се затресат. Знаев дека кога моите Македонци ќе ја слушнат молитвата, ќе видат дека Господ ја сака Македонија, но бев премногу сигурен дека ќе се затресат и портите на пеколот и самиот ѓавол ќе се огласи против молитвата“, рече Ниче Димовски.

------
Se oglasi avtorot na Mkd molitva, koj ni prostuva na site koi sme se izjasnile negativno za negoviot spot ( isto i nie mu prostuvame), i najavuva deka kon krajot na Mart kje ja otkrie i soopshti najgolemata vistinska tajna i kje go dovede celiot svet na poklonenie vo Makedonija, tokmu kako shto nagovestil vo MKd molitva...celoto intervju e na videoto na sl. link:
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=105104 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=105104




Постирано од: Македон
Датум на внесување: 01.Март.2009 во 12:52
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:


Еднаш дури и Гоце Делчев го нарекоа "апостол" иако нема никакви податоци дека Гоце бил христијанин. Напротив, има бугарски извори дека Гоце честопати се подбивал со христијанството и си кинел листови од Библијата од кои потоа си правел ризли за што бил и укорен од Даме Груев (или Јане Сандански беше, не ме држете за збор).

Но, што да очекуваме од една црква во чие име (МПЦ) не стои називот "Христијанска", туку за поважно се сметало да се вметне називот "Македонска".


Вакви рекла-кажала работи не секогаш се точни. Дај ни извор точно да прочитаме каде тоа Гоце Делчев го правел тоа што ти го наведе. Точно е дека не се знае точно дали Гоце Делчев бил Православен Христијанин или Унијат ( сепак Кукуш бил центар на унијатството во Македонија ), меѓутоа никаде не е спомнато дека така правел. Повели, докажи го тоа што го зборуваш, бидејќи така ќе остане само рекла-кажала.

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk