IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Религиозноста- расте или опаѓа?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Религиозноста- расте или опаѓа?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 00:46

Шо убаво школски ви објасни полжавчево среќа

А ти полжавче, религиозна си?
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 00:52

Јас сеуште ја проучувам религијата. Верувам во Бог, но не и во догмите на религиите........а практикувам ритуали ( заради притисокот на средината).....

Спаѓам во таканаречените колебливи верници......
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 00:58
Која религија ја проучуваш?
 
Заради притисок од средината практикуваш ритуали? Ако имаш над 18 години, тоа не ти го оправдувамнамигнување
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 01:00
го проучувам православното христијанство.......имам над 18
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 01:01
Ti ne si "kolebliv vernik" tuku si svoj vernik. Veruvash vo onoa sto ima nekoja smisla za tebe, a ako ne gi pravish nechiite rituali toa samo znachi deka ne veruvash vo niv. I toa e sosema vo red.

Ne dozvoluvaj bilo koj da te nareche nevernik, deka "ne si ova" ili "ne si ona" bidejki ne pravish bezpogovorno "ova" ili "ona", nitu pak da te etiketira so bilo kakov termin ili ime bidejki seto toa nema ama bash nishto so Kreatorot i so tebe. Bog ne e eksluzivnst na nikoj poedinec i na nikoja organizirana vera. Kolku sto e moj Bog tolku e i tvoj i ti razberi go na svoj nachin. Ako imash iskren religiozen odnos kon Nego, toj kje najde nachi da ti pomogne da ro razberesh i da se osoznesh kako Negovo delo.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 01:03
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Вие не крштевате?

Не. Според нашето верување крштевањето треба и може да се случи само со светиот Дух, и тоа кај оној кој е од Него исполнет со остварувањето на вечните закони во пракса.

Во книгата „Ова е Мојата Реч: Алфа и Омега„ за која прахристијаните веруваат дека е директна Христова објава примена 1989 год. телепатски преку пророкот за денешно време, е кажано: „Крштевањето со вода е стар ритуал. Во Мојата заедница тој не мора да се обавува.„ (91. поглавие: Редот на заедницата - 1 дел)

Изменето од Majkl - 28.Јануари.2009 во 01:06
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 01:08
пак сме оф топик..........ајт назад.......

расте, опаѓа или не се менува степенот на религиозноста во Македонија?????????? И кои се причините
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 01:30
Originally posted by polzavce polzavce напиша:

го проучувам православното христијанство.......имам над 18
 
А зошто баш таа религија си ја одбрала за проучување? Зошто не ги проучуваш и другите религии како католичкото христијанство, протестантско-евангелското, изворното, Јеховините сведоци, мормоните, адвенститите, Исламот итн.?
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 01:53
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

го проучувам православното христијанство.......имам над 18

 

А зошто баш таа религија си ја одбрала за проучување? Зошто не ги проучуваш и другите религии како католичкото христијанство, протестантско-евангелското, изворното, Јеховините сведоци, мормоните, адвенститите, Исламот итн.?


зашто од некаде мора да се почне, а за православието имам каква таква почетна основа.........
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 01:57
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


зашто од некаде мора да се почне, а за православието имам каква таква почетна основа.........
 
И јас имав добра православна основа, но сепак, кога решив да трагам по вистината, решив да започнам од Светото Писмо - Библијата.
Но тоа не мора да биде правило. Ти пожелувам Божји благослов во твојата потрага по вистината големо%20гушкање
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 08:26
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by polzavce polzavce напиша:

зашто од некаде мора да се почне, а за православието имам каква таква почетна основа.........

 

И јас имав добра православна основа, но сепак, кога решив да трагам по вистината, решив да започнам од Светото Писмо - Библијата.

Но тоа не мора да биде правило. Ти пожелувам Божји благослов во твојата потрага по вистината големо%20гушкање


A kako kje ja razberesh Biblijata vo otsustvo na Svetiot Duh? Biblijata e duhovna kniga, koja ni e dadena da ja primime, a ne sekoj da ja tolkuva kako shto kje mu tekne na umot.

Изменето од Asya - 28.Јануари.2009 во 08:27
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 09:01
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Ајде се враќаме на темата.........

Според мене религиозноста расте........Зошто?

- Во општество кое поминува низ кризи ( какво што е нашето) утеха дава религијата и луѓето се осврнуваат кон неа. Се зголемува сиромаштијата, беспарицата, невработеноста, стресот, кој пак потоа предизвикува болести итн.....и немајќи начин луѓето да ги решат проблемите на поинаку се смируваат со религијата ( така требало да биде, судбина, Бог ме искушува, Бог дава, Бог зема..итн...)

- Во општество во кое старите вредности ( социјалистичките во нашиот случај) веќе не важат, а новите вредности сеуште не се дооформени, луѓето збунети по кои вредности да се водат се осврнуваат кон религијата и вредносниот систем што таа го нуди.

- Во општество во кое водството на државата има блиски односи со религиските водачи ( какво што е нашето)на населението му се праќа порака БИДЕТЕ РЕЛИГИОЗНИ.......и таа порака стасува и бива прифатена од некои.....

При тоа за да нема забуни кога велам религиозност мислам на верување во Бог и практикување на верски ритуали и обичаи. И мислам на сите вероисповести во Македонија. И мислам на сите видови верници, од убедени до номинални.....не мора некој да е убеден верник, но сепак ај за секој случај ќе си запали свеќа во црква.......и тоа е религиозност.....


tokmu zatoa ne e raste religioznosta, religioznost ne e ocajot koj nekoj go ima vo bezizlezna sostojba , pa misli deka molbite ke mu pomognat

religioznosta ne e koga narodot se priklonuva kon crkvata zatoa sto vladata suruva so vladicite

religioznost ne e koga go pravis ona sto site drugi go pravat za da ne te gledaat popreku ako ne go napravis istoto ( mislam da vlezes vo crkava a da ne zapalis sveka ili da ne se prekrstis vo momentot koga site drugi se krstat)

samo se potvrdi vistinata deka denes e pomodarstvo da se odi vo crkva, pogore i Pmmladen i Polzavce dadoa slicni obrazlozenija zosto e zgolemeno odenjeto vo crkva , samo sto Polzavce toa go tolkuva poinaku .

za religioznost moze da zboruvame koga navistina odime so nesto dlaboko vnatre vo sebe , od pocit, ne so odredena cel , barem jas taka mislam.... prijatelite ne treba da gi barame samo koga nesto ni treba, zar ne?

Кон врв
Milaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
unique

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Milaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 12:00
Ние македноците сме помодари,па може затоа привидно ни се чини дека расте религиозноста
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 12:10

Бутел кога вака објаснуваш претпоставувам дека мислиш на т.н. убедени верници. И за таквите муабетот ти држи. Но...........

Има 3 типа на верници:

1. УБЕДЕНИ ВЕРНИЦИ- ги имаат прочитано светите книги и веруваат во сите суштински елементи што се обработуваат во нив. Редовно одат во религиски храмови:во недела, за големи празници итн

2. КОЛЕБЛИВИ ВЕРНИЦИ- веруваат дека има нешто надприродно, но не се сигурни што е тоа. Веруваат во одредени елементи на религијата, но во други елементи не веруваат. Пр. веруваат дека Христос воскреснал, но не веруваат дека Бог го создал светот и сл.

3. ТРАДИЦИОНАЛНИ ВЕРНИЦИ- религиското верување е испреплетено со традицијата, обичаите на еден народ. Тие ги немаат прочитано светите книги. Одат во црква, ги празнуваат празниците, прават ритуали и обреди, но не знаат зошто тоа го прават. Го прават по традиција-мајка им, баба им така правеле па и тие прават пр. бојадисуваат јајца, прават пупе со паричка и сл. Тука религиските ритуали се измешани со паганските. А како што знаеме паганските работи може да рушат некои од суштинските религиски принципи и верувања.

Во Македонија е најголем бројот третиот тип верници ( докажано со истражувања).

Затоа велам религиозноста расте. Расте пред се традиционалниот тип на религиозност.........сепак и тоа е вид религиознаост........
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,273 секунди.