IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНСКА МОЛИТВА - Факт или политика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНСКА МОЛИТВА - Факт или политика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 08:24
ne gledam MTV...ama vo vrska so toa... verno li e deka od nova godina firmite plakaat radiodifuzna taksa vo iznos od 7500den za cela godina...sega vazelo samo za firmi potaka i za nas graganite...a na fimite im se zapiralo od smetkata...direktno...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 09:08
,,Од вас Македонците потомците на Македон белата раса ја зачнав,сите бели луѓе ваши браќа се се затоа што носат ген Македонски,,
Значи гледам дека од ден во ден се повеќе наликуваме на Грците кои толку многу ги мразиме-се почнува од кај нас, сите култури сите раси-абе центар на светот сме у п.м!
Треба малку да бидеме реални и прво да ја расчистиме нашата историја и да ја направиме статична и не контроверзна а тек потоа да почнеме да се едуцираме во врска за неа а не вака секој на свој начин приказната за Македонија си ја раскажува...
,,и од кај вас започнато се е до Јапонското мореморе,,
-Не била бе луѓе Србија до Токио-Македонија била!
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 14:13
pa lugje svestete se kade ve vodi najdobriot premier

vo "Ednooki" duri ja ubedil deva Marija da rodi i vtoro, pa treto i cetvrto dete so negoviot zakon ....

uste li e narodov zaslepen i ne svaka deka ne mora da gi trpi site ovie gluposti ?
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 15:59

Хитлер на времето ја пропагираше Ариевската како доминантна супер раса.

Во 21 век да зачнуваш нацизам и фашизам таму каде што никогаш го немало, дури ни кога бил во мода во светот, е....што да речам...глупаво???...невкусно???... слаби се овие зборови!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 16:14
 
 
Не знам само што треба да се случи за да македонците им стане јасно дека ДПМНЕ се фашистичка партија. Достојни продолжувачи на бугарската фашистичка политика.
 
 
 
 
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
afrodit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај afrodit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 16:36
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

 

Не знам само што треба да се случи за да македонците им стане јасно дека ДПМНЕ се фашистичка партија. Достојни продолжувачи на бугарската фашистичка политика.

 

 

 

 

 

 
makedoncite i Makedonija ima potreba na druga politicka scena so druga jasna ideologija podobro bi bilo neka se preorientiraat na nekogasnata leninova ili titova politika a vo segasnosta neka se preorienriraat na politikata na fidel kastro.
Кон врв
afrodit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај afrodit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 16:41
Originally posted by nelson nelson напиша:

ne gledam MTV...ama vo vrska so toa... verno li e deka od nova godina firmite plakaat radiodifuzna taksa vo iznos od 7500den za cela godina...sega vazelo samo za firmi potaka i za nas graganite...a na fimite im se zapiralo od smetkata...direktno...
bezobrazni nosat samo glupavi zakoni nisto efektivno
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 22:24

Го гледам спотот и, не можам да верувам....немам зборови, немам текст, нема сум. Во себе, во погледнувањето со мажот ми, едноставно царува - немост. Тапа, нема, глува, празна, безвучна, ништо, нула...единствено што ми доаѓа до умов е дека единствено глупоста човечка знае да биде толку недефинирлива, толку безгранична и неописива....

Вора мисла: добро е што си заминав од таму.
Трета мисла: море, да не се кажувам веќе од каде сум, ќе ме поистоветуваат со овие луѓе кои имаат заостанати фашистички идеи, со овие простаци кои немаат едно зрно песок познавање од историјата, една стотинка од истото тоа зрно песок свесност за времето во кое живеат сега, мислата и трендовите на ова време сега и континентот во кој се родиле, наречен Европа...
 
Четврта мисла: кој дебил можеше нешто вакво да смисли...ајде, на човека се и сешто ми доаѓа до умот, разбирливо е..но, некој собрал екипа, некој пишувал текст, го мислел, некој снимал, некој учел текст, некој снимал слики, се шминкал, лепел брада да личи на дедо Боже, некој сето тоа го собрал во едно нешто....повторно се враќа првата мисла: глупоста човечка знае навистина да има толку недофатливи  граници,  невидливи се, безгранични се...
 
Да, се собрале луѓе и тоа го составиле и направиле. Па некој дал аманет тоа да оди на ТВ и тоа на државна ТВ. Тоа е толку наивна пропаганда (воопшто не се работи за молитва.„Молитва“ е изговор за неуките и наивните, кои, како и во секоја земја ги има, а во моментов изгледа дека доминираат)... можеа барем од Гебелс нешто да украдат за да личи на  НЕнаметлива пропаганда, нешто што наводно само по себе се подразбира. Но, со нивниот памет, тие тоа не го согледуваат. Дека со фашистичките (слепи, простачки) идеи и пропаганди на пример за потеклото на белата раса (на планетава ) сами себе се бламираат
1. пред се, пред себе - сопствениот народ, кој не е слеп и глупав (фала му на Бога! само е во тежок очај и го бира помалото зло),
2. ја ставаат главата во устата на сите душмани (пред се Грците),
3. се глупираат пред ЕУ и
4. светот воопшто.
 
Тоа не е молитва, луѓе, тоа е пропаганда во најчист вид, многу директен, јасен, очигледен како некој да ти брцка директно во око, без пардон.
Навраќајки се на третата мисла, ги читам коментарите на читателите на А1 и ми се развива некое топло чувство на утеха во утробава, дека сепак нашиот македонец не е идиот, дека е свесен дека некој сака да го прави будала, дека се богохули (Боже прости им, не знаат што прават!), дека се шират негативни идеи со извесна --- цел. Да се доведе до коскена срж прашањето - кои сме и што сме. Дали сме: антички македонци, словени, бугари, грци, срби, власи, келти, викинзи, турци,комити, комуњари, будали...
 
Да, спотот е тргнат од емитување, но спотот беше пуштен. Се прашувам дали е тоа случајно. Или се работи за  психолошки игри на некој кој сака да си игра со мојот идентитет.
 
А јас на тој некој му велам: ти ако имаш проблем со твојот идентитет, оди си. Оди таму кадешто мислиш дека припаѓаш (да знаеше, немаше да се обидуваш да ја доведуваш цела нација до тоа дереџе да се запрашува ).
Јас во себе ја носам историјата на мојата земја, и палеолитска, и неолитска, и можеби (најверојатно) африканска (да, првиот хомосапиенс доаѓа од Африка!!!според најголем дел од научни исртажувања и докази), и античко македонска (можеби и хеленска, тракијска, фениќанска?) и словенска, и византиска (најубавите пеења) и отоманска, и југословенска, и влашка, и келтска, можеби викиншка, можеби еврејска....Но пред се македонска, НЕ бугарска, НЕ грчка, НЕ српска, НЕ албанска...
И?
И што со тоа?
Ме прави тоа подобар човек?
Подобра индивидуа?
Подобар соживотник? Партнер? Комшија? Професионалец? Пријател? Родител? Работник? Човек?
 
Не.
Затоа што случајно сум се родила таму и таму, во тој и тој пол, не значи дека јас сега САМО поради тоа треба да се гордеам. Истото важи и за припадниците на големите нации, дали американци, руси, германци,французи, бразилијанци...Глупаво е да се гордееш со она што ти е дадено. Не е глупаво да се гордееш со она што си успеал да го постигнеш сега и тука во овој живот.
 
СЕ останато е илузорно и тотално бесмислено.


Изменето од chuchuliga - 23.Јануари.2009 во 22:31
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 22:42
chuchuliga....аплауз одамна не сум прочитала поубав пост
ова треба да се објави како колумна во весник
фала Богу, сеуште некој размислува со своја глава



Изменето од kejt-d-grejt - 23.Јануари.2009 во 22:53
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 23:17
Јас немам прочитано нешто по без врска.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 23:21
а што имаш ти прочитано?
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 23:26
Многу за моја возраст
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 23:45
и лектирите?збунетост
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 23:48
ако не ја видев оваа глупост(од која патем останав пола сат со отворена уста)немаше да знам
дека сме имале 5 кралеви
дека сега имаме шести(појма немам кој е,веројатно Зора на слободата ќе ми објасни)
и дека белата раса потекнува од нас Македонците(ЦЕЛАТА БЕЛА РАСА ЕЈЈЈЈ)
поголемо срање и поголем циркуз и поголем НАЦИЗАМ немам слушнато
абе кој тоа си игра со нашите празни главички кои кај да е ќе почнеме да ги користиме само за шишањеголема%20насмевка
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.