Испечати | Затвори го прозорот

МАКЕДОНСКА МОЛИТВА - Факт или политика

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Историја и политика
Опис на форумот: историски, политички, изборни дебати
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17588
Датум на принтање: 25.Април.2024 во 21:03
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: МАКЕДОНСКА МОЛИТВА - Факт или политика
Постирано од: Boogie
Наслов: МАКЕДОНСКА МОЛИТВА - Факт или политика
Датум на внесување: 21.Јануари.2009 во 18:46
http://ie.youtube.com/watch?v=PZJ62MGF7xI - Божји благослов за вас Македонци


Дали Македонците конечно ке знаат за што се молат навечер кога ке си легнат - Дали политиката повторно ке преовладее и дали еднаш „светот ке стане културно поле за натпревар„ или омразата ке преовладееголема%20насмевка


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство



Коментари:
Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 21.Јануари.2009 во 19:28
За фиромистанците кои се членови на форумот мислам дека е подобро да ги пуштиш тие клетвите за предавници.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 21.Јануари.2009 во 22:20
 
 
Македонците, вклучително и македонските попови се најбезбожната нација со која сум имал контакт. Веруваат само на зборови, а постапките немаат врска со она што го зборат.
 
Затоа, ич не арчете струја за оваа тема, дири и некој да се моли, му се моли на некој друг господ.
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 21.Јануари.2009 во 23:02
Боже чувај нама од куга и хрвата

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 21.Јануари.2009 во 23:05
Cij e glasot na Gospod....sramota e ova , bogohulie !

-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 21.Јануари.2009 во 23:09
Makedonski bull sh*t.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: afrodit
Датум на внесување: 22.Јануари.2009 во 01:31
makedonskata molitva e ista kako zenska molitva


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 22.Јануари.2009 во 23:29
денес многу кратко успеав да видам нешто морбидно кое претпоставувам е по нарачка на владата зашто одеше на МТВ ама никој не сака јавно да каже кој е нарачателот и кој го смислил.реклама ли е?опомена ли е?заплашување ли е?
не ми беше баш јасно
дали некој знае каде може да се изгледа целата реклама по интернетов?
и ако некој ја гледал чекам мислење


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 22.Јануари.2009 во 23:36
немаат граници, жими се'изненадување


Постирано од: kocko
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 00:04
vekje ni gospod ne ja spasuva zemjava  od propast!


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 00:16
кога сум гледала како во Америка успева медиумското перење мозоци,
сум мислела, кај нас тоа никогаш не би упалило.
- ние сме генетски интелегентна нација.
ма какви...
не сум била во право.
Оваа ја надмина дури и рекламата со Александар Македонски
зошто бре луѓе не ги гледате што ни прават????????..........тага



Постирано од: kocko
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 00:18
zatoa sto poglupavi lugje nema na zemjava!


Постирано од: Delicia
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 00:25
......ova e samo uste eden, dokaz deka vo Makedonija se se vrti napoaku.......nesto pomorbidno nemam videno....Kolku i e golema çoveçkata glupost!!!!!!........
 
.........Kakva molitva ,kakvi bakraçi......


-------------
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...


Постирано од: kultuzin
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 00:53
Господ да не чува и да не брани од партиски војници...


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 08:24
ne gledam MTV...ama vo vrska so toa... verno li e deka od nova godina firmite plakaat radiodifuzna taksa vo iznos od 7500den za cela godina...sega vazelo samo za firmi potaka i za nas graganite...a na fimite im se zapiralo od smetkata...direktno...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 09:08
,,Од вас Македонците потомците на Македон белата раса ја зачнав,сите бели луѓе ваши браќа се се затоа што носат ген Македонски,,
Значи гледам дека од ден во ден се повеќе наликуваме на Грците кои толку многу ги мразиме-се почнува од кај нас, сите култури сите раси-абе центар на светот сме у п.м!
Треба малку да бидеме реални и прво да ја расчистиме нашата историја и да ја направиме статична и не контроверзна а тек потоа да почнеме да се едуцираме во врска за неа а не вака секој на свој начин приказната за Македонија си ја раскажува...
,,и од кај вас започнато се е до Јапонското мореморе,,
-Не била бе луѓе Србија до Токио-Македонија била!

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 14:13
pa lugje svestete se kade ve vodi najdobriot premier

vo "Ednooki" duri ja ubedil deva Marija da rodi i vtoro, pa treto i cetvrto dete so negoviot zakon ....

uste li e narodov zaslepen i ne svaka deka ne mora da gi trpi site ovie gluposti ?


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 15:59

Хитлер на времето ја пропагираше Ариевската како доминантна супер раса.

Во 21 век да зачнуваш нацизам и фашизам таму каде што никогаш го немало, дури ни кога бил во мода во светот, е....што да речам...глупаво???...невкусно???... слаби се овие зборови!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 16:14
 
 
Не знам само што треба да се случи за да македонците им стане јасно дека ДПМНЕ се фашистичка партија. Достојни продолжувачи на бугарската фашистичка политика.
 
 
 
 
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: afrodit
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 16:36
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

 

 

Не знам само што треба да се случи за да македонците им стане јасно дека ДПМНЕ се фашистичка партија. Достојни продолжувачи на бугарската фашистичка политика.

 

 

 

 

 

 
makedoncite i Makedonija ima potreba na druga politicka scena so druga jasna ideologija podobro bi bilo neka se preorientiraat na nekogasnata leninova ili titova politika a vo segasnosta neka se preorienriraat na politikata na fidel kastro.


Постирано од: afrodit
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 16:41
Originally posted by nelson nelson напиша:

ne gledam MTV...ama vo vrska so toa... verno li e deka od nova godina firmite plakaat radiodifuzna taksa vo iznos od 7500den za cela godina...sega vazelo samo za firmi potaka i za nas graganite...a na fimite im se zapiralo od smetkata...direktno...
bezobrazni nosat samo glupavi zakoni nisto efektivno


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 22:24

Го гледам спотот и, не можам да верувам....немам зборови, немам текст, нема сум. Во себе, во погледнувањето со мажот ми, едноставно царува - немост. Тапа, нема, глува, празна, безвучна, ништо, нула...единствено што ми доаѓа до умов е дека единствено глупоста човечка знае да биде толку недефинирлива, толку безгранична и неописива....

Вора мисла: добро е што си заминав од таму.
Трета мисла: море, да не се кажувам веќе од каде сум, ќе ме поистоветуваат со овие луѓе кои имаат заостанати фашистички идеи, со овие простаци кои немаат едно зрно песок познавање од историјата, една стотинка од истото тоа зрно песок свесност за времето во кое живеат сега, мислата и трендовите на ова време сега и континентот во кој се родиле, наречен Европа...
 
Четврта мисла: кој дебил можеше нешто вакво да смисли...ајде, на човека се и сешто ми доаѓа до умот, разбирливо е..но, некој собрал екипа, некој пишувал текст, го мислел, некој снимал, некој учел текст, некој снимал слики, се шминкал, лепел брада да личи на дедо Боже, некој сето тоа го собрал во едно нешто....повторно се враќа првата мисла: глупоста човечка знае навистина да има толку недофатливи  граници,  невидливи се, безгранични се...
 
Да, се собрале луѓе и тоа го составиле и направиле. Па некој дал аманет тоа да оди на ТВ и тоа на државна ТВ. Тоа е толку наивна пропаганда (воопшто не се работи за молитва.„Молитва“ е изговор за неуките и наивните, кои, како и во секоја земја ги има, а во моментов изгледа дека доминираат)... можеа барем од Гебелс нешто да украдат за да личи на  НЕнаметлива пропаганда, нешто што наводно само по себе се подразбира. Но, со нивниот памет, тие тоа не го согледуваат. Дека со фашистичките (слепи, простачки) идеи и пропаганди на пример за потеклото на белата раса (на планетава ) сами себе се бламираат
1. пред се, пред себе - сопствениот народ, кој не е слеп и глупав (фала му на Бога! само е во тежок очај и го бира помалото зло),
2. ја ставаат главата во устата на сите душмани (пред се Грците),
3. се глупираат пред ЕУ и
4. светот воопшто.
 
Тоа не е молитва, луѓе, тоа е пропаганда во најчист вид, многу директен, јасен, очигледен како некој да ти брцка директно во око, без пардон.
Навраќајки се на третата мисла, ги читам коментарите на читателите на А1 и ми се развива некое топло чувство на утеха во утробава, дека сепак нашиот македонец не е идиот, дека е свесен дека некој сака да го прави будала, дека се богохули (Боже прости им, не знаат што прават!), дека се шират негативни идеи со извесна --- цел. Да се доведе до коскена срж прашањето - кои сме и што сме. Дали сме: антички македонци, словени, бугари, грци, срби, власи, келти, викинзи, турци,комити, комуњари, будали...
 
Да, спотот е тргнат од емитување, но спотот беше пуштен. Се прашувам дали е тоа случајно. Или се работи за  психолошки игри на некој кој сака да си игра со мојот идентитет.
 
А јас на тој некој му велам: ти ако имаш проблем со твојот идентитет, оди си. Оди таму кадешто мислиш дека припаѓаш (да знаеше, немаше да се обидуваш да ја доведуваш цела нација до тоа дереџе да се запрашува ).
Јас во себе ја носам историјата на мојата земја, и палеолитска, и неолитска, и можеби (најверојатно) африканска (да, првиот хомосапиенс доаѓа од Африка!!!според најголем дел од научни исртажувања и докази), и античко македонска (можеби и хеленска, тракијска, фениќанска?) и словенска, и византиска (најубавите пеења) и отоманска, и југословенска, и влашка, и келтска, можеби викиншка, можеби еврејска....Но пред се македонска, НЕ бугарска, НЕ грчка, НЕ српска, НЕ албанска...
И?
И што со тоа?
Ме прави тоа подобар човек?
Подобра индивидуа?
Подобар соживотник? Партнер? Комшија? Професионалец? Пријател? Родител? Работник? Човек?
 
Не.
Затоа што случајно сум се родила таму и таму, во тој и тој пол, не значи дека јас сега САМО поради тоа треба да се гордеам. Истото важи и за припадниците на големите нации, дали американци, руси, германци,французи, бразилијанци...Глупаво е да се гордееш со она што ти е дадено. Не е глупаво да се гордееш со она што си успеал да го постигнеш сега и тука во овој живот.
 
СЕ останато е илузорно и тотално бесмислено.


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 22:42
chuchuliga....аплауз одамна не сум прочитала поубав пост
ова треба да се објави како колумна во весник
фала Богу, сеуште некој размислува со своја глава



Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:17
Јас немам прочитано нешто по без врска.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:21
а што имаш ти прочитано?


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:26
Многу за моја возраст

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:45
и лектирите?збунетост


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:48
ако не ја видев оваа глупост(од која патем останав пола сат со отворена уста)немаше да знам
дека сме имале 5 кралеви
дека сега имаме шести(појма немам кој е,веројатно Зора на слободата ќе ми објасни)
и дека белата раса потекнува од нас Македонците(ЦЕЛАТА БЕЛА РАСА ЕЈЈЈЈ)
поголемо срање и поголем циркуз и поголем НАЦИЗАМ немам слушнато
абе кој тоа си игра со нашите празни главички кои кај да е ќе почнеме да ги користиме само за шишањеголема%20насмевка


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:49
Idiotizam,sme imale mnogu poveke od 5 carevi,premnogu poveke .
I moram da priznam malce videoto bega za ostanatite raboti.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:51
ај молим те наброј ми ги зашто навистина не ги знам

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:52
ќе ја цитирам chuchuliga,

Тоа е толку наивна пропаганда (воопшто не се работи за молитва.„Молитва“ е изговор за неуките и наивните,

понекогаш ми иде да ги фатам за рамена и да ги протресам
белким ќе се разбудат




Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:54
Pa ako pocnis od prviot,za koj tocno ne e potvrdeno,se do Persej,to e ogromen broj.A ako gi smetame dinastiite na Sotir Ptolomej i Selevk to e neopisliv broj na luge.A za sreden vek ne ni pocnuvam.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:54
да,само будењето(ако се разбудат)ќе биде фатално
ме интересира уште нешто -кој е шестиов крал кој го спомнува дедо Боже,кој ни е моментално даден?


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:55
Se nadevam deka ne e samoproglaseniot

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:56
е па како вели дедо боже....- шестиот крал, на Р ќе потфаќа, чеда мои....


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:58
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Se nadevam deka ne e samoproglaseniot

грицкање%20ноктимислиш дека ќе да е тој????


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 23.Јануари.2009 во 23:59
Imperatorot na cela Makedonija i na delot od egejska,ama samo negoviot ukraden imot vo Voden

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: baba mulon
Датум на внесување: 24.Јануари.2009 во 02:59
по тупава реклама немам видено и чуено.е сега за да ја гледаат што помалку луге оди само на прва програма,а нејзе на ја гледа ни дедо ми

-------------
Im YOUR NIGHTMARE


Постирано од: kejt-d-grejt
Датум на внесување: 24.Јануари.2009 во 14:00
не оди никаде веќе
го прекинаа нејзиното емитување


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 24.Јануари.2009 во 15:58

И факти и политика...

 
Значи на човек ни на крај памет не би му текнало ваква “фактолошка“, а богами и политичка идеа...
 
МАКЕДОНИЈА... македонија... МаКеДоНиЈа... .............
 
Звучи како : Бучко на еднооки : Европа... европа... ЕВРОПА....
 
“До кога браќа мили Македонци, до кога грци ке толчат,“... пееа садиловци... ееее... до когазбунетост
 
До тогаш и до секогаш и за секогаш... ние сме столчени од Господа, не ни требаат грци да не толчат.
 
Значи тие 9:04 мин. се НАЈГОЛЕМАТА „ФАКТОЛОШКА„ и „ПОЛИТИЧКА„ ГЛУПОСТ ВО ИСТОРИЈАТА НА ЧОВЕШТВОТО!!! - Денес е срам човек на страна да каже дека е Македонец!!! Заштозбунетост Погледнете сами!голема%20насмевка
 
9:04 МИН...
изненадување
УЖИВАЈТЕ!!!
 


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 00:29
Абе бог не требаја да го смешаат во вакви работи.Никој народ не можи да се прогласи за свет народ,тоа е многу срамота.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 00:51
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Абе бог не требаја да го смешаат во вакви работи.Никој народ не можи да се прогласи за свет народ,тоа е многу срамота.

а тек да се каже дека од нас Македонците настанала целата бела раса на планетава...колку самобендисано...колку расистички...глупаво...
ме интересира каде се скриени историчарите и академиците на МАНУ?



-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 00:52
stooo ? pa vie ne znaevte deka sme postari od kokoskata ? смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 01:17
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:


Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Абе бог не требаја да го смешаат во вакви работи.Никој народ не можи да се прогласи за свет народ,тоа е многу срамота.
а тек да се каже дека од нас Македонците настанала целата бела раса на планетава...колку самобендисано...колку расистички...глупаво...ме интересира каде се скриени историчарите и академиците на МАНУ?


Tie se nepismeni UDBAsi.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 01:22
znaci daklem , so site tie UDBASI e zaedno i onoj koj dene anticki iminja kako i kade kje stigne  голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 01:24
Site se ista bagra,spremna za strelacki vod.Da gledaat tie antickite koi gi povikuva denes,vo grob ke se prevrtat.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 01:45
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Site se ista bagra,spremna za strelacki vod.Da gledaat tie antickite koi gi povikuva denes,vo grob ke se prevrtat.

аплаузаплаузаплауз


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 02:03
http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=7694073988930B42BBF53063EABAC246 - http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=7694073988930B42BBF53063EABAC246
го позајмив од вероисповед,ако не сте го прочитале,прочитајте


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 03:06
Abe nikoj ne ni gi negira antickite koreni(osven grcite).Ama ova,ne e normalno.
Ne sme nie alfa i omega,ne sme nisto posebno i poveke od drugite luge.
Ok,naslednici sme na Antickite Makedonci......i?To treba da ne natera samo da se sramime poveke ogleduvajki se na nasite slavni predci.

Zborot mi e deka imame slavno minato i vo nikoj slucaj ne treba da se odkazime od nego,bidejki toa e nasiot identitet koj ni dava pravo vrz nasata zemja.
Ama narodot treba da se educira postepeno i umereno,ova luge e,grom od vedro nebo.
Vakvo nesto da se izdade vo Grcija ili Bugarija bi bilo normalna rabota,bidejki tie narodi se zatrueni od agresivna propaganda.Nas,ne ni treba propaganda,nas ni treba edukacija na mladite luge za toa koi bile nasite predci,i za ogromniot pridones koj go imal nasiot narod vrz modernata civilizacija.

I uste nesto,ovaa glupost ne ja odobruvam,pojasnav zosto.No treba da bideme svesni deka ovaj naludnicav stav e podobar i pokorisen odkolku anacionalenstav i pasivnost kon naseto minato.Vakva rabota,kolku i da e luda,ednostavno ne mozi da nasteti,za toa cist primer se grcite i bugarite.Nas veke 50 godini ni e servirana edna rezirana istorija za koja nema nikakov dokaz se so cel za polesno da se prifati bratsvoto so sosednite narodi.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 14:12
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=7694073988930B42BBF53063EABAC246 - http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=7694073988930B42BBF53063EABAC246
го позајмив од вероисповед,ако не сте го прочитале,прочитајте
 
 
 
Брррррр!  Страшно...
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 14:27
sto li mu e sledno vo arsenalot na " BISERI " збунетост 

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 16:05
Dajte lugje ne e tolku losho, sekoj ima pravo da se moli na gospoda. Nerealno e, ama eve jas se molam da mi pushtat plataтага


Постирано од: moira
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 16:09
Ова не е МОЛИТВА туку БОГОХУЛЕЊЕ

-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 16:11
Koja e granicata pomegju bogohulje i molitva? Sekoj se moli kako znae.


Постирано од: moira
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 16:24
Како можеш да поставиш вакво прашање?изненадување

Граница меѓу богохулие и молитва?

Самиот темин прави детерминација помеѓу овие два појма...навистина не знам кај ти е проблемот да го воочиш тоа, иако не верувам дека не можеш...верувам дека ова е онака коментар даден туку така, чисто од ракав.

 


-------------
...have you already tried, the brand new fragrance..."The Desirable"...by "sweet poison" Moira...


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 16:32
Има јасна граница.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 18:48
 Ona shto za nekoj e bogohulie, za drug moze da e iskrena molitva. Kade e tuka bogohulieto? Lugjeto se molat za ona shto imaat maka, za ona za koe smetaat deka gospod moze da im pomogne.
Jas ja slushnav molitvata i ne gledam deka so nea e nanesena nekakva shteta.


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 19:43
Немаме никаква штета од оваа молитва,можиме да имаме само мала добивка.Ама е баги налудничава.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 22:13
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 Ona shto za nekoj e bogohulie, za drug moze da e iskrena molitva. Kade e tuka bogohulieto? Lugjeto se molat za ona shto imaat maka, za ona za koe smetaat deka gospod moze da im pomogne.
Jas ja slushnav molitvata i ne gledam deka so nea e nanesena nekakva shteta.
 
 
 
Ne se razbiram bas naj dobro vo religija ama mislam deka glasot na Gospod e bogohulie .


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 22:18
големо богохулие

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 22:43
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Немаме никаква штета од оваа молитва,можиме да имаме само мала добивка.Ама е баги налудничава.
 
 
od kogo e , mnogu e ..... za kogo e , premnogu e смеење


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 23:34
А тоа „молитвата„ што е? некој текст или видео запис?? Ги препрочитав сите постови ама никој н еоставил линк. Ама како што викате ако е повлечено од медиумите, тешко ќе се најде, а?
Јас се извинувам вака што сум ко Џокер у покер

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 23:35
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

А тоа „молитвата„ што е? некој текст или видео запис?? Ги препрочитав сите постови ама никој н еоставил линк. Ама како што викате ако е повлечено од медиумите, тешко ќе се најде, а?
Јас се извинувам вака што сум ко Џокер у покер
 
 
Линкот е даден во првиот пост на Буги кој и ја отвори оваа тема.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 25.Јануари.2009 во 23:54
Чучулига фала многу, не обрнав внимание на првиот пост, мислев дека е Наслов вовед во темата;
Инаку лелее мајко спотчево, зинав додека го гледав и...абе Но комент.
Само тие нараторите имаат секси глас тоа е све

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 08:32
ne moze da se otvori linkot....aaaa , jas nemam gledano!

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 09:50
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

http://ie.youtube.com/watch?v=PZJ62MGF7xI - Божји благослов за вас Македонци


Дали Македонците конечно ке знаат за што се молат навечер кога ке си легнат - Дали политиката повторно ке преовладее и дали еднаш „светот ке стане културно поле за натпревар„ или омразата ке преовладееголема%20насмевка



Абре како може да се молат кога не знааат што е тоа молитва. Незнаат да се крстат. Дај боже да бар само 20% од народот се моли тогаш би можело да речеме дека има напредок. Но за жал далеку сме од ОСВЕСТУВАЊЕ.
Судено ни е, а и клетвата од Александар Македонски не прати, да страдаме уште долги години.



-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 12:45
... aman lugje zoshto vo se naogjame maana...pozadina... ziveeme vo era na tehnika...sekoj moze da stavi shto saka, gledam ili ne gledam, slusham ili ne slusham..moj izbor. Mene kako pravoslavna hristijanka mi se dopadna molitvata ili obrakjanjeto do boga. Pa smaceno ni e samo na nas gragjanite na Makedonija nekoj da ni kazuva kako i shto da pravime. A okolu bogohulieto...pa tolku vicovi se kazani na smetka na gospod,,,deva Marija... pa nikoj ne vika deka e bogohulie...


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 13:07
A okolu bogohulieto...pa tolku vicovi se kazani na smetka na gospod,,,deva Marija... pa nikoj ne vika deka e bogohulie... [/QUOTE]
 
Во тоа и е проблемот мамамд - овој спот не е направен да биде виц. Тоа е најголемата трагедија.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 13:09
Pa zatoa e povlecen od eterot na MTV. Koj saka moze da go slusha...gleda...ne mora site...


Постирано од: chuchuliga
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 13:24
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Pa zatoa e povlecen od eterot na MTV. Koj saka moze da go slusha...gleda...ne mora site...
 
Фала Богу што е така.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 13:43
... Ne sum  verski fanatik... ne sum nacionalista...ama iskreno...pa zoshto sekogash NIE...mislam na gragjanite na makedonija... da se povlekuvame cekor nazad...zoshto da otstapuvame...
Mnogu mi se dopagja ona muzikata vo pozadina... Ja imame..nasha e...neka ja cujat... голема%20насмевка


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 14:05
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... Ne sum  verski fanatik... ne sum nacionalista...ama iskreno...pa zoshto sekogash NIE...mislam na gragjanite na makedonija... da se povlekuvame cekor nazad...zoshto da otstapuvame...
Mnogu mi se dopagja ona muzikata vo pozadina... Ja imame..nasha e...neka ja cujat... голема%20насмевка

mamamd...da...muzikata e ubava i go gali nervniot sistem...smiruva...ama ona sto sledi potoa...nemoj barem ti da ne ubeduvas deka e toa vo red...
nemoj da reces deka seta bela rasa poteknuva od nas Makedoncite...te molam...ne ubivaj ja nadezta vo mene плазење


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 14:09
sto збунетост zarem ne e taka изненадување изненадување изненадување

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 14:12
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... Ne sum  verski fanatik... ne sum nacionalista...ama iskreno...pa zoshto sekogash NIE...mislam na gragjanite na makedonija... da se povlekuvame cekor nazad...zoshto da otstapuvame...
Mnogu mi se dopagja ona muzikata vo pozadina... Ja imame..nasha e...neka ja cujat... голема%20насмевка

mamamd...da...muzikata e ubava i go gali nervniot sistem...smiruva...ama ona sto sledi potoa...nemoj barem ti da ne ubeduvas deka e toa vo red...
nemoj da reces deka seta bela rasa poteknuva od nas Makedoncite...te molam...ne ubivaj ja nadezta vo mene плазење

... jas zboruvav za muzikata...za ikonite...


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 14:14
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

sto збунетост zarem ne e taka изненадување изненадување изненадување

taka e ,kako ne-prvo sme nastanale nie Makedoncite,pa potoa celiot svet
ako ne sme bile nie nemalo svetot da postoi...so mislese tiплазење


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 14:15
ох ............... sega mi e polesno ... se isplasiv deka ne e taka голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 14:16
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... Ne sum  verski fanatik... ne sum nacionalista...ama iskreno...pa zoshto sekogash NIE...mislam na gragjanite na makedonija... da se povlekuvame cekor nazad...zoshto da otstapuvame...
Mnogu mi se dopagja ona muzikata vo pozadina... Ja imame..nasha e...neka ja cujat... голема%20насмевка

mamamd...da...muzikata e ubava i go gali nervniot sistem...smiruva...ama ona sto sledi potoa...nemoj barem ti da ne ubeduvas deka e toa vo red...
nemoj da reces deka seta bela rasa poteknuva od nas Makedoncite...te molam...ne ubivaj ja nadezta vo mene плазење

... jas zboruvav za muzikata...za ikonite...

da,rekov muzikata ,ikonite ,se e toa ubavo...imame bogata istorija...zosto da ja unistime so vakvi gluposti
so ovoj spot sme ednakvi so Grcite,Bugarite...tie go pravat celo vreme ona sto sega go napravivme i nie...a nivnoto odnesuvanje tolku ne revoltira,neli?


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува



Постирано од: butel2
Датум на внесување: 26.Јануари.2009 во 17:54
vo Biblijata pisuva da ne se pravat likovi od ona sto e gore na neboto , da na se zloupotrebuva imeto bozje itd itd....

molitva e edno, glasot na Gospod i toa sto toj go zboruva e drugo , a nesporedlivo e so site vicevi sto postojat na smetka na Gospod bidejki ovde ne stanuva zbor za nikakov vic, a ne treba da se kaze deka e toa so amin na vladata ...

mozebi Emilijan e vo pravo koga veli deka Gruevski so vakvi raboti si odi preku svoite poltroncinja , pa koga ke naide na neubava reakcija , si gi povlekuva


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 27.Јануари.2009 во 19:06
Во темата ,,МАКЕДОНСКА МОЛИТВА - Факт или политика,,  нема ни ФАКТИ ни политика. Се е фарса. Македонија е далеку од политика, едоставно не е спремна. А, факти има. Но со факти работата само оние кои си ја знаат работата и кои си ја сакаат државата и народот. Кај нас за жал и тоа го нема. Немаме такви политичари.........далеку се и од фактите и од реалноста за политика а за историјата и да не зборуваме. За политика треба оние кои се бават со неа да знаат кој СЕ и што СЕ...........пардон, да си ја знаат сопствената Историја.
Жално. Ама вистинито.лутина


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 29.Јануари.2009 во 12:40
ova e poveke tragedija od komedija....ma nemam zborovi....uzassssss

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 19:54
Originally posted by nelson nelson напиша:

ova e poveke tragedija od komedija....ma nemam zborovi....uzassssss



Траги Комика, друже.............


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 21:51
znam,ama me ponese nervozata..prvo mislev da napisam oti e tragedija ova so spotot, ama ima i komedija i izleze ima sr..e...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: trnar
Датум на внесување: 17.Февруари.2009 во 21:06
http://www.youtube.com/watch?v=9ITEdiSBl3Y

Знам дека ја дискутиравте веќе и дека сигурно на сите вие позната содржината.Дури денес успеав да најдам време по подолг период да се вратам на овие теми.

Искрено--не знам точно што да мислам.Ама во една мала рака и МИ СЕ ДОПАДНА!Нека не е се вистина и историски факт но добро е ако на народот во мали дози му се инјектира и национализам и гордост и себепочит,така ке не почитуваат и другите повеќе.

-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 17.Февруари.2009 во 21:19
добро бе кој беше идиотот кој го правеше видеово, односно молитвата збунетост
сега заради тоа фашистите не нарекуваат фашисти



-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: OUST
Датум на внесување: 17.Февруари.2009 во 21:47
е што е многу, многу е! Значи колку знае да претера Груки, ни сам не е свесен...


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 17.Февруари.2009 во 22:20
ova veke pominuva vo nesto banalno ... zo sila nisto ne ide ... ova so gosdpod e edna glupost na nasata vlada ... mnogu smesna reklama ...

-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 17.Февруари.2009 во 23:52
member_profile.asp?PF=18203&FID=49 - trnar , ја споив твојата тема со веќе постоечката, нема потреба од отварање повеќе теми за исти настани.
Поздрав.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: trnar
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 17:11
Originally posted by anastea anastea напиша:

member_profile.asp?PF=18203&FID=49 - trnar , ја споив твојата тема со веќе постоечката, нема потреба од отварање повеќе теми за исти настани.Поздрав.



ОК

Знаев дека постои само не можев да ја најдам, бидејки брзав сакав да го поставам линкот за видеото кога го пронајдов.
Инаку за информација,веќе е разрешен директорот на сателитската програма и уредникот

-------------


Постирано од: trnar
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 17:13
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:


Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

sto збунетост zarem ne e taka изненадување изненадување изненадување
taka e ,kako ne-prvo sme nastanale nie Makedoncite,pa potoa celiot svetako ne sme bile nie nemalo svetot da postoi...so mislese tiплазење



Ме збунивте прво сме ние,амебите или србите.Што ако се најдиме со србите пред Токио,кој ли ќе војува пак сега со србите пред портите на Токио,за Токио.

-------------


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 17:13
Да Трнар, и јас синоќа прочитав во некој од весниците дека одговорните за ова се разрешени, и добро е што е така.
Тоа беше за срамота!


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Legenda883
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 10:50
A be i mene mi zvichi premnogu naduvano i pomalku kako "perenje na mozok", megutoa sega neshto tuka najdov.....nekoe nauchno istrazhuvanje na potekloto na gluvcite (domashni) koi gi klasificiraat vo 3 vrsti a imenuvaat: edniot e  macedonicus, drugiot e spicilegus i tretiot cypriacus, koi kako pojdovno poteklo bile najdeni na Balkanot i na Bliskiot istok samo. голема%20насмевка A ako znaeme deka site experimenti prvin gi pravat na gluvcite pa posle na chovekot.....????? 
 
Bilo kako, prochitajte ja i vie statijava, pa sudete sami;
 
"This work presents a study of the distribution and pattern of variation throughout the ranges of three free-living mouse species of the genus Mus-M. macedonicus, M. spicilegus, and a M. cypriacus - based on sequencing of two segments of the mitochondrial DNA (mtDNA) control region. The study shows a similar level of variability in the three species and suggests their recent population expansion. The highest proportion of variation is found within populations indicating low genetic structuring. Phylogenetic analysis confirms the significant divergence of a mitochondrial lineage of M. macedonicus from Israel, recently described as a new subspecies, M. macedonicus spretoides. Conversely, no genetic hiatus is revealed between European and Asian populations of M. macedonicus macedonicus. Although phylogenetic relationships among M. spicilegus populations could not be unravelled precisely, the results suggest a recent westward expansion of the species. The mtDNA divergence between M. macedonicus and M. spicilegus is 7.3%, suggesting their split between c. 700,000 and 1 million years ago. These dates correspond with a coalescent estimate about 720,000 years ago. On the other hand, M. cypriacus appeared almost twice as divergent from the former species (4.5%) as from the latter (8.8%) suggesting a divergence of c. 430,000-610,000 years ago (coalescent approximately 490,000 years ago) and 830,000-1.2 million years ago (coalescent approximately 780,000 years ago), respectively. Approximate times of population expansion have also been estimated for all taxa and groups of populations. Existence of several glacial refuges and various colonization scenarios are discussed; since all estimated divergence times fall within interglacial periods it seems that climatic oscillations did not play a crucial role in the evolution of the three species."
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17908218?ordinalpos=8&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17908218?ordinalpos=8&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum
 
 
Za doobjasnuvanje na osnovnata terminologija, se potrudiv da najdam neshto, shto mene mi pomogna...a se nadevam i na vas ke vi bide od raka.
 
 GENUS MUS (noun)

Sense 1

Meaning:

Type genus of the Muridae: common house mice; the tips of the upper incisors have a square notch

http://www.audioenglish.net/dictionary/genus_mus.htm - http://www.audioenglish.net/dictionary/genus_mus.htm
 
 
http://www.audioenglish.net/dictionary/family_muridae.htm#noun - FAMILY MURIDAE (noun)
  The noun FAMILY MURIDAE has 1 sense:

1. originally Old World rats now distributed worldwide; distinguished from the Cricetidae by typically lacking cheek pouches

http://www.audioenglish.net/dictionary/family_muridae.htm - http://www.audioenglish.net/dictionary/family_muridae.htm
 
(Isto i za Cypriacus (neli e toa Kipar)?
 
Vechnite borbi se vodele i seushte se vodat vo OVIE i za OVIE delovi. Makedonija, Bliskiot Istok i Kipar. Dali e ova samo sluchajnost???  збунетост)
 
 
PA SE PRASHUVAM SEGA.....ZOSHTO BASH TOA IME GO IZBRALE ZA ODREDUVANJE NA OVOJ GEN....shto vsushnost poistovetuva so "Star svet"????  збунетост

 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 21:16
До кај ќе одат со употребата на овие квалификации. За се нешто...предавник... шпиоон... странски платеник... Човек не смее да каже нешто против.
javascript:otvoriVideoSamo%28535%29 - Оние кои зборувале лошо за македонската молитва - заговорници и платеници на странските разузнавачи


Постирано од: trnar
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 21:36
АХ!
-БАРЕМ ДА БЕВМЕ НОРМАЛНА ДРЖАВА!!!

-------------


Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 22:37
Originally posted by trnar trnar напиша:

АХ!
-БАРЕМ ДА БЕВМЕ НОРМАЛНА ДРЖАВА!!!
како воопшто можеш да очекуваш нешто на овие простори да биде нормално? тука низ целата историја било ненормално


-------------
размисли пред да напишеш глупост



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk