IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Хиперактивни деца
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Хиперактивни деца

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 20:41
Меси, ти благодарам на исцрпното објаснениеголемо%20гушкање
Драго ми е што има земји каде учителот работи во нормални услови.
За жал, кај нас е мноооогу поинаку.
Хиперактивните деца од секогаш се прифатени во редовната настава. Пред некои 10тина години кога Заводот за ментално здравје ги третираше и кога соработката родители-завод-учител течеше, децата се интегрираа и едноставно се адптираа.
Сега, кај нас има еден голем проблем во функционирањето на самите училишта. Директорите се едноставно партиски луѓе, со многу малку стручност и мала заинтересираност за работата бидејки знаат дека во секој момент може да бидат сменети (секоја чест на исклучоците).
Училишните психолози/педагози се заменици директори т.е. од колеги и соработници се ставија себеси над наставниот кадар. Нема соработка. Јас искрено очекувам младиов министер да промени нешто и да наложи работите да се сменат и да прекине ова неработење и препуштање на сиот терет врз учителот.
Само така ќе им се помогне на детето. Вака, сега децата се оставени во училиште, со нив работат само ентузијасти и се борат со многу проблеми.
Жалосно е што многу дечиња испуштаат прилика да “станат нормални“.Малку треба, само секој да си ја работи својата работа.
Ти благодарам уште еднаш.големо%20гушкање
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2010 во 21:48
Poveli i drug pat...

Jasno i e deka Makedonija e golema kako dva kvarta na Njujork i deka ima desetina od nivniot prihod, no toa ne me uteshuva koga kje razberam deka prosvetniot sistem ne e postaven kako shto treba i ne raboti za potrebite i dobrobitta na decata, tuku na partiite i nivnite chlenovi... kako vprochem i s'e drugo makedonsko.

Znam deka uchilishteto se koristi kako gradinka za da mozhat roditelite da odat na rabota, znam deka prosvetniot kadar ne e sostaven samo od lugje koi se rodeni da bidat uchiteli, znam deka tamu se pikaat partijski aktivisti, znam deka maka se machi za obezbeduvanje lichen dohod na personalot, a da ne zboruvam neshto povekje, znam... znam mnogu raboti, no ne razbiram kako site tie partijci, koi se roditeli na decata vo takvite uchilishta, gazat preku svoite cheda ne mislejki deka taka neguvaat idni intelektualni i duhovni invalidi koi kje pretstavuvaat pretezhok tovar za opshtestvoto.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2010 во 14:24
слушнав дека "нашине" напраиле супер компјутер...незнам колку имал тоа процесори ..колкава моќност имал..итн..

браво..

ете,чуда прават овде...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2010 во 23:35
ХИПЕРАКТИВНИТЕ БРЗО ОСТАРУВААТ. ЖИВОТОТ СЕ КОНЗУМИРА НА ТЕНАНЕ.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2011 во 21:48
Ја бев хиперактивна ко мала. Ја нервирав наставничката до четврто. И требаше да ме трујат со таблети...
Ама мама моја не дозволи и ги фрлаше у шоља.

И сеа сум темпераментна, ама не хиперактивна, фала богу...

Плус, имам добри спомени од прошлоста моја...
Пентарење по дрва, бутање у дупки, кршење, скокање...

И знам дека татко ми тие проблеми што му ги правев никогаш нема да ми ги прости и заборави... остаре и обеле човекот предвреме.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2011 во 19:21
Ова е ужас како повеќето работи ги решаваме со - лекови.
Тоа е американскиот начин, модерниот начин, и најлесниот начин.
И најпогрешен според мене.
Штом му дадат лекови, ништо друго нема да направат за него, со него и со неговото семејство.
И кога ќе порасне, детето проблемите ќе си ги решава со хелекс и дијазепам.

Од ’’лекови’’ за овој проблем, признавам само - Б комплекс.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2011 во 23:01
Kali, ne se davaat lekovi na sekoe dete.

Ima razlika megju zhivi/temperamentni i hiperaktivni deca. Vtorive imaat narusheni biohemiski procesi.

Sum imal srekja da vidam takvi deca i te uveruvam deka na nim navistina im e potrebna medicinska pomosh. ADHD (Attention deficit hyperactivity disorder) i ADD (attention deficit disorder) se seriozni sosojbi koi ne samo shto direktno se reflektiraat na detskata psiha i sozrevanje poradi nesoodvetnoto komuniciranje so sredinata, tuku ako se ostavat netretirani dobivaat podlaboki koreni i stanuvaat del od sekojdnevnio zhivot vo vozrasnite godini, shto od svoja strana nosi ushte pogolemi posledici i kon lichnosta i kon nezjinoto semejstvo (mash, zhena, deca...)

Kako shto sum imal prilika da gi vidam tie deca isto taka sum imal prilka da gi vidam kako se odnesuvaat so tochno odredena doza na soodvetni medikamenti. Ne treba da te uveruvam deka razlikata e kako den i nokj ! Ednostavno ne mozhat da se prepoznaat megju nivnite drugarchinja. Nervozata, frustraciite i pregolemata senzitivnost na s'e i seshto ednostavno ischeznuvaat i tie funkcioniraat bez prechki vo nastavata i druzhenjeto so svoite vrsnici. Nivnata koncentracija vo pratenjeto na nastavata e normalna, ne predizvikuvaat ekscesni situacii so postojano stanuvanje, frlanje molivchinja i topchinja od hartii, ne dofrluvaat komentari do drugarchinjata... a na odmorite ne se karaat i ne se tepaat bez povod kako shto pravele porano.

Ne velam deka vitaminite ne treba da se zemat vo obzir, kako shto treba da se vnimava i na kvalitetot na hranata (produkti so pomalu shekjer i bez dodatok na veshtachki vkusovi i boi), no znam deka samo toa kaj ovie deca (ne govoram za zhivite/temperamenti deca) ne e dovolno. Nim im treba kombinacija od soodvetni, tochno dozirani medikamenti i biheviralna terapija.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2011 во 14:02

Знам за што зборуваме среќа

Децата нормално ќе делуваат ’’воспитано’’ и ’’како треба’’ после медикаментите, бидејќи се- стонирани, народски да кажеме, нели среќа
Сите сме бубачиња после дијазепамче.

Освен ако во позадина има невролошки или моторен проблем- категорично сум против лекови. А верувам дека најчесто лекарите баш инстант го решаваат тоа, и кога проблемот е само, а и најчесто- психолошки. Тоа станува наше секојдневие, голем проблем, начин за инстант решенија, и не води кон ништо добро. Човек само го маскира, прикрива проблемот за одредено време...и се отуѓува од себеси, наместо да се соочи со себе. Да бидам искрена, пишувам за ова бидејќи ме загрижува овој момент не само во врска со децата, туку општо и кај нас. 

Апчето нема да му ја даде токму на ова хиперактивно дете потребната внатрешна сила да се бори со светот, можност да ги изрази своите емоции, лутината, бесот, и сл, да се почувстува себеси.

Изменето од Kali - 06.Јануари.2011 во 17:41
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2011 во 16:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kali, ne se davaat lekovi na sekoe dete.

Ima razlika megju zhivi/temperamentni i hiperaktivni deca. Vtorive imaat narusheni biohemiski procesi.

Sum imal srekja da vidam takvi deca i te uveruvam deka na nim navistina im e potrebna medicinska pomosh. ADHD (Attention deficit hyperactivity disorder) i ADD (attention deficit disorder) se seriozni sosojbi koi ne samo shto direktno se reflektiraat na detskata psiha i sozrevanje poradi nesoodvetnoto komuniciranje so sredinata, tuku ako se ostavat netretirani dobivaat podlaboki koreni i stanuvaat del od sekojdnevnio zhivot vo vozrasnite godini, shto od svoja strana nosi ushte pogolemi posledici i kon lichnosta i kon nezjinoto semejstvo (mash, zhena, deca...)

Kako shto sum imal prilika da gi vidam tie deca isto taka sum imal prilka da gi vidam kako se odnesuvaat so tochno odredena doza na soodvetni medikamenti. Ne treba da te uveruvam deka razlikata e kako den i nokj ! Ednostavno ne mozhat da se prepoznaat megju nivnite drugarchinja. Nervozata, frustraciite i pregolemata senzitivnost na s'e i seshto ednostavno ischeznuvaat i tie funkcioniraat bez prechki vo nastavata i druzhenjeto so svoite vrsnici. Nivnata koncentracija vo pratenjeto na nastavata e normalna, ne predizvikuvaat ekscesni situacii so postojano stanuvanje, frlanje molivchinja i topchinja od hartii, ne dofrluvaat komentari do drugarchinjata... a na odmorite ne se karaat i ne se tepaat bez povod kako shto pravele porano.

Ne velam deka vitaminite ne treba da se zemat vo obzir, kako shto treba da se vnimava i na kvalitetot na hranata (produkti so pomalu shekjer i bez dodatok na veshtachki vkusovi i boi), no znam deka samo toa kaj ovie deca (ne govoram za zhivite/temperamenti deca) ne e dovolno. Nim im treba kombinacija od soodvetni, tochno dozirani medikamenti i biheviralna terapija.



se soglasuvam so tebe mesengerсреќаsepak najbezbeden nacin za takvite deca e razgovorot,smirenost i sekako samo vitamin B6...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2011 во 17:28
mamamd
moram da ti priznaam deka tvoite temi se edni od najinteresnite i najprofesionalnite na forumov. procitav so intertes se, od vovedot do posledniot komentar i voopst ne mi e zal za vremeto st go izgubiv - popolniv edna dupka vo moeto obrazovanie. da si ziva i zdrava za mnogu godini
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2011 во 18:12
Kali i ANITA11, ne bi sakal natamu da polemiziram na ovaa tema, samo vi posakuvam nikogash da nemate deca so hormonski poremetuvanja koi kje se obiduvate da gi sanirate so razgovor i vitamin B6.

Sekoe dobro.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.