IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што значи овој симбол?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што значи овој симбол?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
Автор
Порака
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 16:32
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

    Исус благословувал , арно ама доколку на го направел трикчето со прстите ништо од благословот
А што ако го користел а ти хулеш на Него?!?

и што има грешно во тоа да се користи името Божјо за благослов? Туку напротив...

уживај [;)

Изменето од Опитен - 23.Јануари.2009 во 17:02
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 01:56
Ajde da se vratime na temava i da prodolzhime so fakti.

1. Mislam deka ostanuva prashanjeto od koga se upotrebuva ovoj simbol (od koga datira) ?

2. Dokolku go zememe ponudenoto objasnuvanje na simbolot kako verodostojno, togash se soochuvame so problem koj seriozno go doveduva vo prashanje vakvoto teoloshko interpretiranje.

Imeno, ako simbolot znachi Isus Hristos, togash zoshto nego bi go pravel i samiot Isus ? Toa nema nikakva logika! Kako prvo, Isus zboruval na aramejski, a Hristos e na grchki, a kako vtoro i najvazhno - kako Isus samiot kje si pravi simbol so koj bi go oznachuval svoeto ime i istovremeno bi se samonarekuval mesija ? Takvo neshto ne mu prilega nikomu, a najmalu tokmu nemu.

3. Isto taka objasnuvanjeto deka Isus pravel simbol koj so dvata ispraveni prsta oznachuval deka e sin chovekov i sin Bozhji, a drugite tri spoeni prsta oznachuvale Sveto Trojstvo ne drzhi voda bidejki Svetoto Trojstvo e kanonizirano mnogu podocna i toa kako takvo ne se srekjava vo Isusovite propovedanja. Ubeden sum deka ova e podocnezhen teoloshki "izlez" od nezgodnata situacija sozdadena so objasnuvanjeto pod tochka 2. Taka se izbegnuva paradoksalnite upotrebi na grchkiot jazik vo interpretacijata na simbolot, kako i Isusovoto samopretstavuvanje.

Spored ochebijnata nelogichnost na dadenite objasnuvanja ostanuva dilemata:

1. Dali Isus voopshto pravel vakov simbol so svoite prsti ili toa e podocnezhna kreacija na nekoi teolozi ?

2. Dali Isus pravel vakvi simboli so prstite, no so nivnoto vistinsko znachenje ne bile zapoznaneni poshirokiot krug hristijani koi podocna se obiduvale da dadat nekakva interpretacija sto bi gi zadovolila istorijskite fakti i teoloshkite dogmi?Изменето од Messenger - 23.Март.2017 во 04:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 03:47
Prvo ti treba da se zapoznaesh so Pravoslavnata Crkva i vera, so nejzinata doktrina, istorija, tradicija, ikonografija, itn., za da ne postavuvash nepotrebni i besmisleni prashanja.

Изменето од Asya - 27.Јануари.2009 во 03:48
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 03:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

1. Mislam deka ostanuva prashanjeto od koga se upotrebuva ovoj simbol (od koga datira) ?

2. Dokolku go zememe ponudenoto objasnuvanje na simbolot kako verodostojno, togash se soochuvame so problem koj seriozno go doveduva vo prashanje vakvoto teoloshko interpretiranje.


Прашањата се многу на место и е убаво некој кој ИМА ОДГОВОР, да пише нешто во врска со тоа.

1. Од кога почнува употребата на симболот, односно - дали според преданието Исус го употребувал или е симболична употреба од страна на црквата.

2. Ако Исус го употребувал, како тогаш можеме да го врземе со толкувањето преку грчките букви, кога Исус не користел грчки, туку арамејски. Значи - мора да има објаснување и за ова.

Изменето од zidarski - 27.Јануари.2009 во 03:55
Do what is right, come what may...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 08:00
Асја - не ја труј темата непотребно.
Никој не вели дека е погрешно тоа што е на иконата - прашањето е само зошто е таму и каква е историјата на симболот.
Има две, многу јасни, многу едноставни прашања. Ако немаш нешто смислено да кажеш во одговор на тие прашања - подобро не кажувај ништо.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 08:18
Originally posted by Asya Asya напиша:

Prvo ti treba da se zapoznaesh so Pravoslavnata Crkva i vera, so nejzinata doktrina, istorija, tradicija, ikonografija, itn., za da ne postavuvash nepotrebni i besmisleni prashanja.

Многу погрешен одговор.
Ќе употребам еден друг споредбен пример, кој се надевам дека нема да го сфатиш како оној со кокошарникот, туку дека овој ќе го разбереш.
Дали си ти мажена? Еве, да речеме дека си. Како го запозна мажот ти, мислам на неговиот карактер, на особините ...? Откога влезе во брачните води, или извесно време бевте во врска за да подобро се запознаете?
Така и овде. Дали, ако сакам да дознаам некои други интересни или најасни работи од христијанството, или од други религии, јас треба да се приклучам кон сите тие религии? Еве, јас иако сум атеист, навистина сакам да дознаам што означува допирањето на врвовите на прстите кај светците. Или, на пр. сакам да знам што означува кукастиот крст кај индиските вери (но има и во некоја црква кај нас)?
Затоа, кој знае нека одговори, а кој незнае - не е ништо страшно, но нека не дава „закукулени“ одговори или да ме приморува некаде да пристапам за да дознаам.


Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 17:59
  pa  toa  e  znakot  na  blagodetta  koja  koga  keja  poseduvas  ke  mozes  da  rascinuvas-  da  brkas  i  unistuvas  demoni   i  da  im  davas  so  toa  na  lujdzeto  blagodet
 
   a  celata  izvedba  e  so  crtajne  krst  niz  vozduhot  kon  liceto  so  simbolot
 

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 18:23
Zboruvame za toa sto navistina znachi toj simbol, od koga pochnal da se upotrebuva i dali go upotrebuval i isus, a ne zboruvame zoshto i kako se upotrebuva denes i dali nekoj dobil pravo da ja poseduva negovata tajna za da unishtuva i brka demoni.

Da se drzhime za temata. Ne mozhe da govorime za nikakva funkcija na toj simbol dodeka ne doznaeme sto toj navistina pretstavuva i od koj i koga pochnal da se koristi. Dosegashnite teoloshki objasnuvanja ednostavno ne mozhat da odgovorat nitu na najednostavnite prashanja bidejki se kontradiktorni ushte vo korenot na svojata pretpostavka.

Tokmu ovaa diskusija najslikovito ja pretstavuva razlikata megju veruvanjeto, teologijata i religioznosta. Teologijata dava nekakvo objasnuvanje, vernicite vo svojata vera toa go prifakjaat kako zemanje nafora, bez razmisluvanje, dodeka nekolkumina tuka se obiduvame da bideme navistina religiozni vo traganjeto na vistinskoto znachenje na ovoj simbol i odime nazad do korenite, do samiot izvor, nezadovolni so ponudenite neodrzhlivi odgovori.

Ako ste navistina religiozni nema da prifakjate blanko se i seshto samo zatoa sto doagja od strana na nekoj avtoritet, tuku samite kje istrazhuvate dodeka ne dojdete do odovorot koj smetate deka e najblizu do vistinata, bez obzir kakva e taa...Oti religioznosta e pristap kon zhivotot na postojano i neprekinato otkrivanje, a ne na kopanje rovovi od cupkanje vo mesto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 18:58
neznam  zosto  sakas  da  e  pretstavis  verata  kako  nepoznata  i   misticna  so  pomos  na  toj  simbol.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 19:42
Ochigledno ne si razbral... ne go pravam nitu ednoto, nitu drugoto, tuku naprotiv, baram odgovor na prashanjata: sto navistina znachi toj simbol i od koga e upotrebuvan.

Ako imash faktoidni odgovori na ovie prashanja, poveli i prezentiraj gi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 21:11
Asya, opomenata si za spamiranje. Ako nekoj tvoj komentar bil vekje objaven i potoa ti bilo svrteno vnimanie od moderatorite da se drzhish za temata i da ne se povtoruvash so isti repliki, togash imaj doblest da gi sledish tie preporaki onaka kako sto gi sledat i site drugi chlenovi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 21:27
A ti i Zidarski nebare gi sledite pravilata?

Kakvo "spaminranje" e mojot izbrisham post, vo koj gi obrazlozhuvam razlikite pomegju "simbol" i "sinvol"?

Изменето од Asya - 27.Јануари.2009 во 21:29
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 22:31
А каква врска има тоа со темава?!
Има јасно поставени прашања во темава - ако некој може да ги одговори, нека пише, ако не, нека останат неодговорени!
Do what is right, come what may...
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 14:49
Еј, Зидарски! Еве, прифаќам дека не беше баш соодветно местото каде го поставив вицот за „како ќе прашаш на албански ... “ и затоа не се бунам зошто е избришан. Но, навистина не гледам причина, кога веќе се зборува за симболи, да се бришат постови каде се дава објаснување за некои нејасни работи околу нив, поточно зошто тие некаде се изговараат (пишуваат) како символ (Опитен), а не симбол? И баш е добро што Асиа го даде (можниот) одговор. Доколку некој друг знае, би било добро да го потврди тоа што го рече Асиа, или да го негира. Сепак тоа не е забегување од темата. А што треба? За „симбол“ да зборуваме во темите за секс?!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.