IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што значи овој симбол?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што значи овој симбол?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2018 во 18:16
Што значи Рави или Сирја Мудра:

https://www.yogapedia.com/definition/7611/surya-ravi-mudra

Изменето од Messenger - 19.Ноември.2018 во 18:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2018 во 18:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2018 во 01:11

интересно мудриве за кого како се безумство зависно кој од кој аспект гледа на нивнатаа појава, но дефакто има зошто се појавиле, кој жонглирал енергии знае дека нивното стабилизирање канализирање и воопшто потфаќање си има своја духоносна мудрост, нели земено паганско магијски, та пр. дури стигнаа и на кастанеда учениците да истераат едикои толтечки таи чи балетски пируети, уште тито што не извади прирачник за мафтање со штафета у место после нејзино примопредавање преку цела федерација низ рацете на најздравите титоисти, мислам зар не е ист абер ко со мудриве, замислете уште оро да играат будисти фатени за удро придржани марамчина, се чудите сетне како нашите на средсело праеле вортекси :D

туку интересно е кога се појавуваат мудрите, официјално за време махајана будизам во новата ера по Христа, истата пак појава во Христијанството има сосем друга симболика, зар Господ исус Христос не ни рече ќе биде по вашата Вера

http://www.orthodoxchristianity.net/forum/index.php?topic=16560.0

https://en.wikipedia.org/wiki/Greco-Buddhism

https://en.wikipedia.org/wiki/Greco-Buddhism#/media/File:IGMudras.jpg

но кој може да каже дали претходно уште од времето на Пророкот Ное немало некоја сродна работа како духоносна гестикулација која ја наследиле потем сите старозаветни Народи, имате кај јудејците Благословување со две раце, што денес исто се практикува во некои случаи и во Христијанството положување две раце како Благослов врз главата на некој Верен, вака видено во случај да се пронајдат докази дека и претходно т.е. пред нашата ера во будизмот постоеле мудри гестикулации тогај би можело да се каже дека станува збор за стар традиција кја не било елинско влијание кај индијците туку обратно, но за сега што е тоа ет тука ет научно, а на Луѓе им останува да одлучат сами дали за нив е спасоносна Верата на Своите Татковци како добра Спасителна духоносна пракса или пак ќе се залажуваат и скитаат по пагански учења кои дури и да влечат корен од пророкот Ное (кој и во будизмот т.е. хидуизмот се смета како еден од прататковците) на почеток со разбирање можеби за Монотеизмот посетне дефакто биднуваа еретички искарикирани од разни толкувања за на крај да дотераат дури и до будистички нихилизам односно дуализам, зар е можно и злото да се спаси!? сепак дуалистичко секташтво како спунт од маздаизмот се јавувало и во Христијанството пример налетот на доцноантичките дуалисти посреди Истокот познати како павикијани а потем и богомили илити средновековните дуалистички секти на Западот како патарени катарени итн. но од Индија бил изгонуван дуализмот та така и од Европа, само што хиндуизмот самиот по себе веќе рагранил мал милион секти нииз вековите да просто М не останало од Монотеизам, сетне Народ се чуди како и зошто Господ Благоволил Сеопшт Потоп пред 12к години, има сведоштвадека до толку почнале тогашните луѓе да општат со паднатите духови да деца станувале магови, нормал губејќи ја Божјата Благодат така освен рисит немало друго а да добиеме пак шанса за Спасение како Човештво ...

е сега фолклор, хм, како стигнало на далечниот исток, мое мислење, некои играорци вака или онака да држат прсти, бреј лично мене кога ме беше едно време удрил јак демонски напад пред годиње а заради падни стани однесување на нефокусиран т.е. Воцрковен Светотаински Живот дотерав до дереџе да почнат духои да ме соблазнуваат, а многу веројатно заради своето паганско експериментирање во минатото со едикојси лдскул-њуакул пагански абери, сетне така природно почнав да грчам прсти слејќи дека нешто ќе сменам, и оп ништо, нормал сигрно духоите ми се смееле бидејќи Божјата Сила не е во гестикулацијата туку во Верата а потем речено ни е од Апостол Павле дека Шлем е Смирението а Меч е Словото додека Молитвата е Штитот, бреј требаше обратно но кој како се облеквит за духоносен бој, само што откривпополека дека од Крстот се плашат демоните анатема на ним, а кога стојам Цврсто во Верата Христова изобразувајќи го на себе се очистувам полесно и побрзо иако бреј то копитарите знаат да се усукаат та единствено чаре за да се изгонат ет Литургиски Светотаински Живот, сетне пукаат од сите страни но до мене не се дофаќаат, а штом и една недела подолабавам а живеам во светов онака световно ојде Омбре бек ту лајф и кога така пак затера тро подолго не падни стани ами тресни пукни тера работата, но нема предавање, дури на моменти седејќи во светот а гледајќи дека до менене се дофаќаат туку за да ме сопнат удираат по оние околу мене очекувајќи дека од спунт пак ќе се аплеткам и сопнам онака бар да речеш народски дај олабајме комшо ријателе брате и така си распуптам насобраната Благодат, та во такви случаи додека да си заминам иако ризично до немајкаде и сам се фрлам во оган за да не страдаат оние Ближни околу мене кои немајќи Штит биваат од ѕидои тавани подои трескани за да јас попуштам, затоа се вели Христијанството е Заедница и не треба секој сам да се бори туку да се помагаме, та ако некој види дека јас сум се соблазнал така заради Ближни да потпопушат Молитвено и мене и моите Ближни да ги укрепи, но иа некои прилики кога попусто се губи време, та од тој аспект поучени сме од Бога оставете ги мртовците да ги закопуваат мртовците бидејќи никого не смееме сосила да го принудуваме на Спасене знаејќи дека Слободната Волја е Најсвет Божји ѐдар за Луѓето кој ниту Ангелите го имаа ... еве Простете што сега пак си дозволувам за вакви думи да беседам на еФорум јвно иако за тоа Благослов немам, но пробувм да Посведочам дека многу сум го брал и обрал пред да се подосвестам, а и тогај не ет лесно бидејќи оној кој одлучил да стане духовен воин во сите религии тој се повлекува од светот , во Христијанството тоа значи во Манастир ако ја имаме наум поуката дека во пештера еден на илјада се спасува а во Манастир обратно, иако денес аскетски полесно ќе помине Чоек заради напливот на нзумеризам да туристички има навала сред Манастири кои впрочем се специјалисти ко духоносни доктори, бреј замислете на Хирургија во Клинички да одат јапонци на фоткање, со стапои мотки кломпи има да ги набркаат, та уште и ракиичка да треба да бидат служени, сепак и секој е призван на Спасение а каде истото во Полнота моќе да се насети него во Манастир каде Благодатно Ех има и од Молитвити на оние Незнајни Светии кои таму почиваат, затоа и е Позволено и туристички Народ да намине, но треба бар малку од малку почит кон таквата атомска централа за Божја Благодат, а ние што праиме во близина на Манастирите кафани креваме, ојте стајте и над трауматологија една а до карил можете и дскотека, бреј без осет до немајкаде, незнам со до кога и до каде вака!?Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111213
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.